agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2012, 18:06   #151
Yeni Üye

vapurdumanı's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2011
arokaryam kurtulur mu?

Herkese iyi günler.Arokarya dallarını aşağıya indirmiş ve uçlarından sararmaya başlamış..Arokaryanın dibi çok nemli sanırım fazla sulanmış..Kurtarmak için yapabileceğim birşey var mı? Acaba tekrardan canlandırabilir miyim?..

Düzenleyen vapurdumanı : 22-03-2012 saat 19:55
vapurdumanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 14:32   #152
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
Datça'da Arokarya ağaçları

Datça Aktur'da çektiğim Araucaria heterophylla fotograflarını sizinle paylaşmak istedim.
Ağaçları 2 veya 3'lü gövdeler halinde olması ilgimi çekti.
Yeni 50cm cıvarı salon çamı aldım, acaba Dikili, İzmir'de yazlığımızın bahçesine ekebilir miyim ? Bu şekilde bahçede yetişebilir mi ? Yetişirse fidanımın boyu uygun mu?

Eklenen Resimler

syuksek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 19:02   #153
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Sayın İyiarama,
Resimdeki Arakorya, salon arakoryasımı dışarda yetiştirilen arakoryamı?
Bu resimler arokarya ama bu bitki ekstrem soğuklarda dışarda donar, özellikle küçük yaşlarda. Sahil şehirlerinde, daha doğrusu Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü illerde rahatlıkla dış ortamlarda yaşar ve içerdeki gibi değil, dev bir ağaç olur. İçerde ise cılız gövdelidir.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 07:23   #154
Yeni Üye

vapurdumanı's Avatar

kuruyan arokarya.

emanet ettiğim arokarya çamı kurumuş veya fazla sulanmış bilemiyorum ama tamamen sararmış..bu durumda kurtarabilmem için çare var mı? yoksa üzülerekte olsa atmak mı zorundayım?

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2012, 08:25   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vapurdumanı Mesajı Göster
emanet ettiğim arokarya çamı kurumuş veya fazla sulanmış bilemiyorum ama tamamen sararmış..bu durumda kurtarabilmem için çare var mı? yoksa üzülerekte olsa atmak mı zorundayım?
Canınız sağ olsun.Arekoryanız ölmüş.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 09:27   #156
Yeni Üye

vapurdumanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adanatarımhane Mesajı Göster
Canınız sağ olsun.Arekoryanız ölmüş.
üzüldüm..yanıtınız için teşekkür ederim.

Eski 23-04-2012, 10:25   #157
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Arokaryam yaklaşık 15 yıldır benimle. Zamanla alt yaprakları döküldü. Geçen sene tepe çeliğini dedim. 4-5 hafta yeşil kaldı sonra çürüdü. Son halini ekliyorum. Bundan sonra neler yapılabilir?

Eklenen Resimler

Gül-bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 02:04   #158
Ağaçsever

lolla's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2011
Wink

Name:  arakorya.jpg
Views: 6964
Size:  53.3 KB

Arkadaslar merhaba,

Bugun bir arakorya aldim, gayet guzel duruyor. Fakat emin olamadim su an saksisi yeterli mi yoksa yarin 20x21 ebatlarinda yuvarlak toprak saksiya dikmeli miyim?

Yardimci olur musunuz? Yanlis birsey yapmayayim :/

Su an boyu 50cm, saksisi ise 15 cm. Siz ne dersiniz?

Herkese sevgiler

lolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 10:15   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2012
Arokaryam galiba mutsuz :((

arkadaşlar merhaba ben 1 hafta önce bauhaus dan Arokarya aldım. bu forum da okuduklarıma göre bitkinin dalları yukarı doğruysa mutlu aşağı doğruysa mutsuz olduğu yazıyordu.
nasıl bakılacağı hakkında hiçbir fikrim yok ama burda okuduğum kadarıyla ışık alan bir yere yerleştirdim. akşamüstü hasır perde ile direk güneşin gelmesini engelliyorum. yapraklarını her gün fısfıslıyorum. ilk aldığım gün sıvı besin maddesiyle sulamıştım. Resimlerini ekliyorum
durumu hakkında bilgi verebilirmisiniz dallarını tekrar nasıl yukarı kaldırabilirim.

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
imgeseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 09:29   #160
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
Salon Çamım kuruyor....

Arkadaşalr çiçek bana geldiğinde altlarda ufak kurumalar vardı, saksısı hep ıslaktı forumdan okudugum kadarıyla topragının cok ıslak olmaması gerekiyormuş bende su vermedim bir sure ama toprak hala nemli ayrıca yerini perde arkası cok ısık alan bir yere koydum ama alt dallardaki kuruma devam ediyor sizce ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

turkankaragoz beğendi.
jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 16:15   #161
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

malesef çok cevap verilen bir konu değil salon çamı ama umarım birileri yardımcı olur

Eski 13-09-2013, 17:44   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Kök problemi gibi görünüyor. Ne kadar zamandır aynı saksıda?

lolla beğendi.
drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2013, 15:55   #163
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Sanırım uzun suredir aynı saksıda ama 2 hafta kadar once topragını degiştirdim, ama koklere dokunmadım zaten saksısı buyuk ama kokleri okadar uzun degildi biraz sasırdım yani.
Kahverengi dalları kesen mi acaba?

Eski 12-01-2014, 21:09   #164
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Sevgili dostlar,

Arokarya (Araucaria heterophylla) türleri hakkında... Bir tür salon çamı, yapraklar yatay, bir tür üste gidiyor yaprakları. Bu konuda bir dostumuz sokağa ekince böyle yukarı gidiyor demiş yapraklarına.... Sanki banada farklı türler gibi geliyor ama bu yukarı gideni hiçbir yerde satılmıyor ve göremedim...İsmide mevcut değil... Maymun çıkamaz değil.... Arokarya (Araucaria heterophylla) Benzeri 2 tür var gibi...Yoksa sahiden sokakta evrim mi geçiriyor? Burada sokaktakilerin hepsinin yaprakları daha sık ve yukarı bakıyor, evdekiler veya seradakiler yere paralel.....

Bahçeye iki tane ektim, soğuktan çok kötü renk değiştirdiler... İnşallah canlanırlar bahara...

Saygılar.

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 00:34   #165
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Sayın Sulman,
Bahsettiğiniz arokarya dış mekan olabilir, hiçbir kaynakta Araucaria heterophylla dış mekan veya iç mekan diye ikiye ayrılmıyor ama ben ikisinin farklı olduğunu düşünüyorum. Dış mekana dikilen arokaryalar daha etli ve ibreleri yukarıya bakıyor ve gerçekten çok güzeller.
Arokaryalarınızı bahar da dikmiş olsaydınız kökler çalışıp toprağa girecekti ve kışa daha çabuk hazırlanıp daha az zarar göreceklerdi. Bu arada çelikten de köklendirebilirsiniz.

Sulman beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2014, 10:01   #166
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Sayın Gökhan Bey,

Cevabınız için çok teşekkürler.

Bir çok kişi çevreden bahara dik dedi ama dayanamadım diktim... Çok kötü oldular. Hiç tahmin etmedim böyle soğukların olabileceğini....Ölmek ile ölmemek arası sanıyorum. Koyu sarımsı yeşilimsi.... Bazılarının uçlar tamamen sarı... Hayırlısı...

Burada bu salon çamlarını alırken seracı birde başka türü var dedi. Onun yaprakları yukarı bakıyor dedi... O türünü sokağa ekiyorlar dedi. Ben yinede bu türü aldım. İşin garibi diğer seracılara sorunca bir türü var bu diyor. Üstüne basa basa iki üç seracıya sordum sokağa ekilince böyle oluyorlar dediler... Dediler demesine ama ciddi ciddi banada başka tür gibi geliyor...

Şöyle bir durumda var... Fethiye Belediyesi sokaklara ekiyor bu türü... Gel gelelim ben hiçbir yerde fidadına rastlayamadım... Belediye bile ekiyorsa kolay ulaşılabilir ve çok...Fakat fidanı yok. Bilende yok. Yani bakıyorum, bakıyorum ektiğim salon çamlarının 1-2 yıl sonra o hallere gelebileceğine hiç ümit vermiyorum. Garip bir durum.

gökhan07 beğendi.
Eski 14-01-2014, 00:56   #167
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın Sulman,
Ben kesinlikle başka bir varyetesi olduğunu düşünüyorum.
Ben bu fidanları antalya da seralarda gördüm. Uzun zamandır bu türün tohumlarını arıyorum. Dışarda gördüğüm arokaryalar da tohuma hiç rastlamadım.
Bu arada çelik denemesi yaptım ve çeliğini köklendirdim.
Yaptığım çelik yeni köklenmiş olsa da kışı dışarıda geçirip -12 derecede zarar görmedi.
Bence kesinlikle aynı tür değil. Evde olan arokaryalar dış mekanda yaşamıyor.
Saygılarımla.

Sulman beğendi.

Düzenleyen gökhan07 : 14-01-2014 saat 08:13
Eski 14-01-2014, 14:10   #168
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Sayın Gökhan Bey,

Kalp kalbe karşı kafa bulandırmamak için yazmadım. Dün dayanamadım, bu salon çamlarını aldığım seraya yeniden gittim. Hani başka türüde var denilen seraya....

Onların büyük salon çamlarıda soğuktan yanmış durumda... Ya dedim nerede arasam bulamadım ama Fethiye Belediyesi sokaklara ekiyor bunları dedim. Antalya'dan getirtmişler. Seracı oldukları için haberini almışlar. Antalyadaki seralardan gelmiş sokak türleri.

Siz -12'den bahsediyorsunuz ben 0'larda yanmasından bahsediyorum. Dediğiniz gibi kesinlikle farklı tür. -10'lara imkan yok dayanamaz. Hele ki çeliğin -lerde kalması imkanızzzzz.....

Şu bir gerçek 2 fidem ile bayağı zorluk çekeceğim her kış. Her kış yanacak. Tabi canlanırsa...

Bahar yaklaşıyor. Sokaktaki belediyenin ektiği ağaçlardan gecenin bir körü çelik almayı düşünüyorum. Yakalanırsam hapse falan atarlar mı bilmiyorum?

Benzer çok çeşidi var. Çok.....

Saygılar.

gökhan07 beğendi.
Eski 15-01-2014, 21:33   #169
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın Sulman,
Ben yazın çelikleme yaptım ve köklenmesi tahminimce 7-8 ayı buluyor. Evet -12 leri gördü ama kar yağışı olan bir coğrafya da olduğum için çeliğin üzerini kar kapattığı için soğuktan etkilenmemiş olabilir. Kar kapatsa da soğuğa dayanıyor.

Sulman beğendi.
Eski 19-01-2014, 12:27   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Merhaba,

Yeni aldığım ve Adana dış alana ektiğim arokarya diğer arokarya gibi tek gözlü değil. Benimkide tepeye doğru 4 göz halinde büyüyor. Diğer arokaryalarda ise tek göz çıkıyor.

Resimlerde göreceğiniz üzere tepede 2 göz onların altında 2 göz daha var. Bunun yanında bir göz daha çıkıyor.

Bu şekilde hoşuma gidiyor ama ileride sorun olur mu diğer büyüyen gözleri budamam lazım mı?

madatruk01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 23:53   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2014
Merhaba
Arokarya ağacımı çok beğenerek aldım sulama konusunda dengeli olamadım ve bir kezde devrilme sorunu yaşadım bir dalında zedelenme oldu ama ağacım ölü değil çam kokusunu 5 aydır veriyor ve kuruma gibi durum da söz konusu değil, sorun tamamiyle dallarında ki büzülme eğilimi resimlerle bunu göstermeye çalışacağım konuyla ilgili yardımcı olabilecek arkadaşların ağacı kurtarmaya yönelik görüşlerine ihtiyacım var
ağacın ilk aldığım hali ;

üzülerek gösteriyorum son hali ;

http://imagizer.imageshack.us/v2/800...0/560/5sfn.jpg
kuruma gibi bi durum yok son hal deki resimler gece oda ışığında çekldiği için rengini tam yansıtmamakta bu denge sizi yanıltmasın ağaç yeşilliğini korumakta ama üzgün gibi bi duruşu var, boynu bükük ..

Kalden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 22:14   #172
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Sayın Kalden,
Düşürmeniz sonucunda kökleri oynamış, ağacınız strese girmiş ve fazla sulamadan kök çürüklüğü de oluşmuş olabilir. Ağacın kökleri ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum.
Ağacınız şuan için sağlıklı durmuyor ve zamanla daha kötüye gitme ihtimali de yüksek görünüyor.

Kök çürüklüğü için ilaç deneyebilirsiniz.
Saygılarımla.

Eski 29-01-2014, 22:16   #173
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
bende bundan vardı, bahçeye yarı gölgelik bi yere diktim yazın iyiydi de kışın biraz soluklaşmış hafif sararmış gibi bakalım bu kışı atlatırsa sanırım tutacak, geçi izmirde kauçuklar benjaminler bile kışı dışarda geçirebiliyosa arakorya için de sorun olmaz sanırım

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 22:42   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2014
Gökhan bey kök çürüklüğü için ilaç kullanabilirim tavsiye ettiğiniz bir ürün varsa isim olarak yazarsanız da sevinirim.
Ağacın strese girmesinden bahsetmişsiniz sorun büyük ihtimalle burdan kaynaklı çünkü zamanla bir iki dal tekrar yukarı kalkmaya başladı, bu ağaçlarda kendi kendine düzelme söz konusu olabilir mi?

Kalden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2014, 23:27   #175
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Kök çürüklüğü ile ilgili ilaçları zirai ilaç satan yerlerde bulabilirsiniz. İbreli türlerde genelde hastalık geldikten sonra düzelmesi zor.

Eski 12-05-2014, 22:44   #176
Ağaçsever

lolla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lolla Mesajı Göster
Eklenti 339614

Arkadaslar merhaba,

Bugun bir arakorya aldim, gayet guzel duruyor. Fakat emin olamadim su an saksisi yeterli mi yoksa yarin 20x21 ebatlarinda yuvarlak toprak saksiya dikmeli miyim?

Yardimci olur musunuz? Yanlis birsey yapmayayim :/

Su an boyu 50cm, saksisi ise 15 cm. Siz ne dersiniz?

Herkese sevgiler
2 yıl sonra yeniden merhaba .)
Uzuun bir zaman olmuş evet, fakat hep buralarda olmaya gayret ediyorum .) Yani bitkiBebekler konusunda eğitimim, çıraklığım devam ediyor
Lafı uzatmadan o zaman bebek olan, şimdiyse genç bir hanım adayı arakoryamda kurumalarımız var :/

fikir belirtebilecek olan arkadaşlarım varsa çok çok sevinirim.

Eski 12-05-2014, 23:03   #177
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Fotoğraflar da saksı içerisinde saksı görüyorum, Sulamasına dikkat edin, su birikmesin, sulamayla beraber köklere oksijende gitmeli yani iyi drenajı olmalı ama çift saksı bunu engelleyebilir.

Kök bölgesinde çok su birikmiş ise kök hastalıkları, mantar hastalıkları oluşmuş olabilir.
Maalesef kuruyan dalları tekrar eski haline getirmek mümkün değil.
Ağacınızı havadar ve biraz güneş gören yere alın ve sürekli yerini değiştirmeyin, ibreli ağaçlar yer değişiminden de çok hoşlanmazlar.

lolla beğendi.
Eski 15-05-2014, 23:55   #178
Ağaçsever

lolla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Fotoğraflar da saksı içerisinde saksı görüyorum, Sulamasına dikkat edin, su birikmesin, sulamayla beraber köklere oksijende gitmeli yani iyi drenajı olmalı ama çift saksı bunu engelleyebilir.

Kök bölgesinde çok su birikmiş ise kök hastalıkları, mantar hastalıkları oluşmuş olabilir.
Maalesef kuruyan dalları tekrar eski haline getirmek mümkün değil.
Ağacınızı havadar ve biraz güneş gören yere alın ve sürekli yerini değiştirmeyin, ibreli ağaçlar yer değişiminden de çok hoşlanmazlar.
çok teşekkür ederim,
evet saksısını değiştirdim, dediğiniz gibi altta kalan toprağı epey ıslağa yakın nemliymiş,
sanırım biraz toparladı. Aslında yaptığım bir hata sonradan aklıma geldi. Terasta güneşli bir bölgede kaldıktan sonra içeri aldım, sanırım güneş kavurmuş dallarını
temizleyebildiğim kadar temizledim dallarını kesmeden.

Tekrar teşekkür ederim ilginize,

sevgiler

gökhan07 beğendi.
Eski 15-09-2014, 09:43   #179
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2014
Yaklaşık 2 aydır beslediğim 2 adet arakoryam var.Yukarıdaki yazılanları okudum ve bakım tarzım yazılanlar ile paralellik gösteriyor fakat ağaçlarımın uçlarında sararma ve kurumalar mevcut.

Daha fazla yayılmadan hata ne ise düzeltmek istiyorum.Fotolarını yüklüyorum ve deneyimli kişilerden yardım bekliyorum.Sulama konusunda hata yapma olasılığım yüksek onun dışında hergün 3 defa fısfısla dalları nemlendiriyorum bolca.Teşekkürler şimdiden.

Eklenen Resimler

bazbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 13:14   #180
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Arokarya tohumlarını bir türlü filizlendiremedim. Her denememde içi sulandı, krem gibi oldu. Çok su da vermedim ama bir türlü başarılı olamadım. Nerede hata yapıyorum acaba?

lusoari beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024