agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2011, 23:35   #121
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
30 liraya aldım,50-60 cm kadar boyu var.sarıyer bahçeköy fidanlığında yüzlerce üretmişler..

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 18:04   #122
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
sayın iyiarama
Ağacınız Araucaria araucana'dır bu sayfadaki ağacın başka bir türüdür ve soğuğa en dayanıklısıdır eksi 15, 20 derece soğuğa dayanırlar. 1300 yaşına kadar yaşayan örneği var.

Eklenen Resimler

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2011, 11:45   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2011
salon çamını üstten budamak

selamlar,
salon çamını üstten buayıp büyümesini engeleyebilrimiyim bu nasıl bir tepki verir. tellem niçin ypılıyor bilgi verebilirmisiniz.

Eklenen Resimler

merve38 beğendi.
bedriyeayla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 15:28   #124
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabiat Mesajı Göster
Salon arokaryasından sadece tepe çeliği alabiliyorsunuz yanlardan aldığınız çelikler yatay büyüyor çünkü. Tepe çeliğini perlit-torf karışımında ve güneş alan bir yerde köklendirip yeni bir bitki elde edebilirsiniz
Tepe çeliğini bile alsanız köklenme iki yılı buluyor, en güzeli tohumdan üretim. Zaten dediğiniz gibi ibreli özellikten kaynaklanan tepe çeliği dışında dal budak vermiyor. Yalnız bazen diplerde iki-üç küçük sürgün oluşuyor, bunları alıp muhakkak köklenmeyi uyarıcılarla işlem yapın.
Deniz kenarı yerlerde, Adana, Mersin, İskenderun, Antalya gibi şehirlerde kocaman ağaçları var dış mekanda. Eğer böyle ılıman bir ilde yaşayanlarda bu bitki varsa işkence etmeyip bahçesine diksin. Görüntüsü muhteşem oluyor ağaç haline geldiğinde.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 15:30   #125
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bedriyeayla Mesajı Göster
selamlar,
salon çamını üstten buayıp büyümesini engeleyebilrimiyim bu nasıl bir tepki verir. tellem niçin ypılıyor bilgi verebilirmisiniz.
Tepeyi kestiniz mi büyüme bitti demektir, sakın ha! Ondan sonra sadece yan dalları uzar durur. birşeye de benzemez ağacınız.

lolla beğendi.
Eski 20-06-2011, 15:34   #126
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon Mesajı Göster
sayın iyiarama
Ağacınız Araucaria araucana'dır bu sayfadaki ağacın başka bir türüdür ve soğuğa en dayanıklısıdır eksi 15, 20 derece soğuğa dayanırlar. 1300 yaşına kadar yaşayan örneği var.
Bunun genç bir bireyi İstanbul Orman Fakültesi bahçesinde var. Görüntü müthiş, maymun tırmanmaz ağacı derlerdi ona. Dolmabahçede birine rastlamıştım. aracuana türü yanına yaklaşmaya cesaret edemeyeceğiniz dikensi ibrelerle kaplı bir tür. Akşam bilmeden dokunsanız hastanelik olursunuz, testere gibi sizi biçer!

Eski 20-06-2011, 15:37   #127
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sevgili iyiarama;
O bitkinin, Arakorya Çamı olduğuna dair şüphem var. Zira hiç ibreli gibi durmuyor!
Bazı tohumculuk firmaları yanlış paketleme yapabiliyorlar...
Bitki çok küçük, bırakın arokarya olmasını, Yucca bile çıkabilir. Biraz büyüyüp ördek mi kuğu mu olduğunu anlayacağız!

Eski 15-09-2011, 21:00   #128
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Herkese selam,
Araucaria heterophylla'nın çok farklı resimleri var.
Sanki iç mekan ve dış mekan olarak ikiye ayrılıyor.
İç mekanda yetiştirilenler sanki bir saksıda 2 li 3lü çıkıyor,daha yavaş büyüyor ve daha açık renkli oluyor.Dış mekan olanda daha hızlı büyüyor,daha yüksek oluyor ve daha koyu yeşil renkli diye tahmin ediyorum.
Eğer aydınlatırsanız memnun olurum.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2011, 14:02   #129
Ağaçsever

senemr's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
bu ağacı mersinde sokaklarda,site bahçelerinde görüyorum eğer alabilirsem tohumundan alıcam. gerçekten çok güzel bir ağaç.

senemr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2011, 23:44   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Herkese selam,
Araucaria heterophylla'nın çok farklı resimleri var.
Sanki iç mekan ve dış mekan olarak ikiye ayrılıyor.
İç mekanda yetiştirilenler sanki bir saksıda 2 li 3lü çıkıyor,daha yavaş büyüyor ve daha açık renkli oluyor.Dış mekan olanda daha hızlı büyüyor,daha yüksek oluyor ve daha koyu yeşil renkli diye tahmin ediyorum.
Eğer aydınlatırsanız memnun olurum.
Merhabalar...!

İşin doğrusu o kadar çok fotoğrafı varki şaşırmamak elde değil. İç mekan dış mekan diye bir ayrımı elbette var ancak sahil çamıda denilen bir türü varki hem içeride hemde dışarıda yetiştirilebilir.

Umarım faydalı olmuşumdur.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2011, 23:50   #131
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

İç mekanda yetiştirdiklerimiz ılıman iklimde yaşayan arokarya. Bu ağacın tahminen 5, 6 adet türü var ama türkiyede sadece salonlarda yetiştirililen ve birde yaprakları dikenimsi olan şili arokaryası yaygın. Şili arokaryası yetişkini eksi 13 dereceye kadar soğuğa göğüs gerebiliyor.

Düzenleyen Emre Kuzu : 15-10-2011 saat 14:22 Neden: düzeltme.
Eski 15-10-2011, 14:20   #132
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Araucaria heterophylla
Doğal yayılışı Vatanı ŞİLİ Avustralya Amerika ve Hindistan Ülkemizde Akdeniz bölgesi'nde dışarıda diğer bölgelerde kapalı mekanlarda salon çamı olarak yetişir.
Besin yönünden zengin dranajlı iyi ve bol miktarda çiftlik gübresi verilmş topraklardan hoşlanır.
Saksı ortamında yaprak çürüntüsü killi bahce toprağı ve elenmiş nehir kumu karışımında 1 er olçü kullanılır. iki yılda bir saksı değişiminde fayda fardır.

DONLARA duyarlıdır. Serin ve ılıman ortamlarda iyi gelişir. Sıcak kuru ve havasız yerlerde canlılığını yitirir.
Sıcaklık +7 derecenin altına düşmemeli ve sulama kireçsiz su ile yapılmalıdır.
Budama kuruyan alt dalların uzaklaştırılması şeklinde yapılamlıdır.
Dikine büyür Simetrik bir büyüme gösterir. VATANINDA 50-60 mt boy yapar.
DERİNE gitmeyen güçlü yan kökler geliştirir.
DİREKT güneş ışığı göremeyen aydınlık ortamları sever.
Tohum ve tepe çelilği ile üretilir. Tohum ekimi genelikle ilkbahardır tohumlar doğrudan doğruya sonbaharda ekilir veya katlamaya alınıp ilkbahrda ekilir.
Tohumlar çimlendikden sonra 1 yıl süre ile gölgeleme yapılmalıdır. Aralaık ayında alınan sert çelikle ısıtmalı seralarda köklendirirlir.

Eski 19-10-2011, 20:57   #133
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
çok zahmetli

şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 10:57   #134
Ağaç Dostu

Tutmos's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2006
Galeri: 2
cryptomeria japonica

ElinizdeKI AGAC aucaria degil cryptomeria japonica dir
saksiyi kontrol edin kok problemi olabilir ayrica cok sicak havayi sevmezler
\
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Merhabalar,

Benim salon çamım yaklaşık 3 yıldır benimle yaşamakta.

Genel bilgilerim dahilinde düzenli bakımım sonucunda her yıl muntazam şekilde büyüdü, boy attı. Halen de bu büyüme sürmekte.

Ancak, konumunu hiç değiştirmemiş olmama rağmen -yani ışık alışında sert bir değişiklik yok- 1 ayı geçkin bir süredir sulama rejiminde aksatmalarım oldu.

Temizlikçi kadın bir ara çok sulamış; ben toprağını kurumaya bıraktım; o ara çok kuruttum galiba; sonra onu gidermek için tekrar suladım, biraz da besin ilaveli su verdim derken vaziyet fena oldu.

Fotoğrafladım ki teşhis kolay olsun. Bitkinin genel görünümünde büyük bir sorun yokmuş gibi görünmesine rağmen, bazı ana dallardaki kimi ara dalların merkezinde sararma ve sonrasında kuruyarak dökülmeler var. Son haftalarda bu eğilim arttı.

Acaba besin ilavesini mi fazla kaçırdım da yanmaya mı sebep oldum onun da farkında değilim. Tam anlamıyla bir şaşkınlık içindeyim.

Bilenlerden yardım istirham ederim.

Aşağıdaki sararan dallara örnek.
Eklenti 32635

Bu ise sararma sonrası kurumaya örnek.
Eklenti 32636

Bu da kuruma...
Eklenti 32638

Bu da kuruma...
Eklenti 32637

Bu fotoğraftaki keskinlik ve karalık sizi yanıltmasın; görüntüyü netleştirmek ve keskinleştirmek için autocorrect'e tıkladıktan sonra oluşan görüntüdür. Yanıltmasın. Diğerlerinde böyle bir etki yok. Hepsi doğal...
Eklenti 32639

Tutmos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2012, 14:35   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
arakorya üretimi

[QUOTE=Emre Kuzu;870077]Araucaria heterophylla
İyi günler Emre bey arakoryanın sert çeliğinden üretileceğini yazmışsınız da acaba bunu ağacından nasıl elde ederiz.Bir de tepe çeliğinden üretileceğini öğrenmiştim de tepe çeliği kesilen ağaç boyuna büyümeyi bırakacaktır dalları büyüyecektir dikine büyüyen üst dallarından mı elde edebiliriz.Elimde köklendirme hormonu var (hümik asit) hümik asite batırarak torf pelit karışım toprakla köklendirme yapabilir miyiz sanırım bu konuda epey bilgiye sahipsiniz bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.Saygılarımla...iyi günler

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2012, 14:37   #136
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

İyi günler o bilgiler internetten alıntıdır, ayrıntılı bilgiye sahip değilim.

Eski 14-01-2012, 21:32   #137
Ağaçsever

toprak5552's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2011
görünüşü çok güzel

toprak5552 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 16:32   #138
Yeni Üye

vapurdumanı's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2011
bu çamın türü ve bakımı hakkında yardım lutfen

Herkese merhaba.Hediye gelen çam ağacının türünü ve bakımının nasıl yapılacağını bilmiyorum.Çok suyu mu yoksa az suyu mu sever? Ofise gelen bir musteri çam türlerinin, saksı tabağına su konularak sulanması gerektigini soyledi.Dogru mudur?

Eklenen Resimler

vapurdumanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 20:03   #139
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Bitki bakımında dikkat edilecek en önemli nokta tabakta su kalmamasıdır. Yapraklarına su değmesi önerilmeyen türler için alttan sulamak faydalı olabilir ama bunu yaparken de tabakta su kalmamasına, kökleri çürüteceğinden dikkat etmek gerekir.

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 21:56   #140
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Aynı türden evimizde var nemi seven bir ağaç ama olmasada olur. Normal oda sıcaklığında aydınlık bir mekanda sorun yapmadan büyür ve toprak üst katmanını elinizle yoklayıp kuruduğunu anladığınızda fazla olmamak kaydıyla sulayabilirsiniz. Ve bugüne kadar üstten suladım bir sorun olmadı yani farketmez.

Eski 14-02-2012, 21:58   #141
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Üstten sulamaktanda kasıt ağacın tepesinden sulamak değil bu tabi ki olmaz saksının üstünden sulamak kasıt yapraklara değirmeden üstten toprağını sulayın.

Eski 26-02-2012, 15:45   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2012
Wink Araucaria ( Arokarya ) Çamı hakkında bilgi ve nerde satılır bu tür ..

Merhaba arkadaslar antalya da gördügüm bir arokarya çamı var çok güzel yaklaşık 3-4 m boyunda küçük daha ama süper bişe ben bundan almak istiyorum ama bulamadım çamın yaprakları kat kat ve yaprak ucları boru şeklinde oluyor bu çamın tam adı nedir acaba araucaria heterophylla bu mu acaba ? dış mekan bitkisi yani birde bunun salon camınla nasıl ayıracaz küçük boyu aynı gibi hepsnin salon çamı farklı oluyor diymi benim aradıgım özelkilerde oluyorsa büyük hali ondan alacam yardımlarını bekliyorum dış mekan olanı da zaten geç boy atıyormuş evde beslecem sonra cok büyüdü mü bahçeye dikerim .....Ayrıca eklemek istiyorum internette araştırıyorum ama saksıda hali var ama aradıgım tür mü büyüyünce nasıl bir hal alır bunu bilmiyorum .. İşte Resmi Tam Aradıgım Bitki boyu herşeyi böyle ...

Düzenleyen techno20 : 26-02-2012 saat 18:41
techno20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 20:46   #143
Yeni Üye

Arkadaslar nette gezinirken bişey buldum aranızda bu bitkinin salon çamını kullanan varsa açıklayabilir mi sanırım en fazla 1.5 m boy atıyormuş ev için ideal ve güzel tamam yaprakları üçgen şeklinde olur yazıyor oda neyse bu resimdekinle aynı mı genel görünüşü yoksa farklı mı büyümüş hali diyorum

Eski 01-03-2012, 18:53   #144
Yeni Üye

aradıgım bilgiyi bulamadım o verdiginiz linkte tamam var ama ordaki resimler benim bu verdiklerimle hiç uyuşmuyor özetle ben yukarıdaki küçük resimdeki arokarya bitkisinden almak istiyorum ne olarak geciyor ve nerde bulabilirim kısaca bu ama o resimdekiler gibi olsun türü yaprakları falan iç ---- dış fark etmez .....

Eski 01-03-2012, 19:06   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Techno20 Sorduğunuz bitkinin fotoğrafını ekliyorsunuz ve Arokarya yanıtı sizi tatmin etmiyor..
Hatta eklediğiniz fotoğraf bile bu siteden aynı başlıktan alınmış.. BURADA

Bence tam aradığınız nedir? Ona karar verin..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 20:36   #146
Yeni Üye

sanırım biraz karışmış şimdi aradıgım o ilk resmin aynısı ve öyle tam o bitkiyi bulamıyorum bu forumdaki eklenen bazı resimler bu genelde bu resim var hep internet te satışa konulan bitki anlamak istedigim o bitki büyünce o gibi mi olcak bakın şekil farklı kendim de gördüm benim o gördügüm gibi degil yazdım da işte ilk resimdeki bitkiyi arıyorum bana tam ismini ve nerde satıldıgını söylerseniz olur ..

Eski 01-03-2012, 21:51   #147
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
sanki japon kadife çamına benziyor

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 17:56   #148
Yeni Üye

Sipariş verdim ya bilmiyorum ne cıkar biraz nette araştırdım dogru bir secim yaptımı umuyorum ama hayırlısı arokarya heterophylla salon çamı olarak ismi 100 cm boyunda kargoyla aldım gelince bakacam ...

Eski 06-03-2012, 09:35   #149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Araucaria ( Arokarya ) Salon Çamı almak isteyenler Devlete ait İzmir Karşıyaka fidanlığından temin edebilirler. Fiyatları 40 -60 cm 15,75 + KDV 60-80 cm 22,99 + KDV şeklinde olması gerekir.

Tutmos beğendi.
ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2012, 17:27   #150
Yeni Üye

Araucaria Bakımı ve tavsiyeleriniz ????

merhaba arkadaslar araucaria çamını aldım bugun kargoyla geldi 100 tl aldım 100 cm boyunda size önceki konuda derdimi anlatamadım ama bunu aldık internette bi kaç bilgi buldum bakım aşaması için o tamam ama gelen saksı ' da topragı kendi topragı mı yani degiştirmek lazım mıdır ? yoksa böyle dursun mu tabi büyüyünce saksı degiştircem büyük koyucam ama sizin gene tavsiyelerinizi ve cevaplarınızı bekliyorum ...

Tutmos beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024