agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-10-2007, 00:49   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Teşekkür ederim Muhammed Bey,şu günlerde gece sıcaklığı 13 derece,sanırım biraz daha böyle gider.Birde 45 gün süreli, dış mekan bitkilerinin, 5 derece civarında soğukta kalması diye bir şeyler duymuştum.Uykuya yatmaları için bir süre sanırım.Bu sürede su verilmesi ne kadar sıklıkta olmalı,çünkü ben bu seneye kadar hata yapmışım.
Zerrin Hanım, Ben, diğer bitkilerin kış uykusuna yatması ve sulamaları konusundaki bilgilere sahip değilim.Ametörce ilgileniyorum.Ama turunçgiller her mevsimin bitkisidir.Uyuyabileceğini pek zannetmiyorum.Hatta şu önümüzdeki aylarda çiçek bile açacaktır.Yani sürekli sürgün ve çiçek verebilirler.Sulama konusunda dengeli su verilmeli kış aylarında çok seyrek....Toprak nemi devamlı korunmalı,çiçeklenme zamanıda fazla sulanmamalı diye biliyorum.
Benim şu anda iş yeri ve ev balkonlarımda ;Mayer,kıbrıs,adana,güney amerika limon çeşitlerim.Kumkuat -mandalina-clementin turunçgillerim var.Ayrıca çekirdekten ektiğim çok sayıda anaçlarım var,aşılamayı öğrenip birbirlerine aşıladım.
Uzun zaman sonra şu deneyime sahib oldum;Tüm turunçgil yetiştirmek isteyenlerede sesleniyorum;Çkirdekten ektiğiniz ve aşılanan limon -mandalin ve çeşitleri SÜPER oluyor.Devamlı sürgün vermekteler ve çok ta canlılar.Diğer satın aldığım ağaçlar gibi değil..Yaptığım aşılar tuttu ..Seneye çiçeklenmesini bekliyorum..

muhammed altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 22:18   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Salonda yetişen turunçgiller almak istiyorum. Yetiştiren kişilerden öğrendiğim kadarıyla bakımı kolay değil. Isı,ışık,meyve alabilmek için çok dikkat gerekiyor. Bu yüzden Calamondin veya kamkat 'dan birini tercih etmek istiyorum. Yetiştiren arkadaşlardan bilgi alabilir miyim ? Hangisini tavsiye edersiniz. Dayanıklılık,bakım kolaylığı,Fazla meyve alma,güzel koku gibi noktalar değerlendirildiğinde hangisi avanatajlı. Calamontin çok güzel kokuyormuş ama ekşi olduğundan yenmiyormuş.Kamkat ise sanırım yenebiliyor.Kokusu güzel nasıl acaba ? Bu bilgilere sizler katılırmısınız.Syg

umutluol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 12:25   #63
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Salon turunçgillerinin bakımı çok da zor değil.Kumkat'ın kokusu çok güzel, tadı için ise benim en beğendiğim turunçgil diyebilirim

Benim chinottoların meyveleri olgunlaşmaya başladı;

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 23:32   #64
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sn MSaygın çok güzel görünüyor turunçgiliniz ama orası pek salona benzemiyor..Şaka yaptım biraz kıskançlıktan zannederim.Ben Ankara'da Callamondini yaklaşık 2 ay bildiğim her yere giderek ya da telefon ederek aradım.Hatta siteden Yücel Bey'de (kulakları çınlasın) destek olmuştu bana sağolsun.Ancak bulamadım.En son Yenimahalle de ki mezarlğın karşısında ki çiçekçilerden biri bana ocak-şubat gibi bir daha bakmamı söylemişti.Azimliyim, zamanın geçmesini bekliyorum.Ama şu aralar bir kez daha sorabilirim aklıma gelmişken.

Düzenleyen M.Sema : 16-06-2009 saat 09:55 Neden: Yazım hatası
M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 07:30   #65
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Günaydın,

Evet salon değil orası Çünkü Adana'da halen çok sıcak hava, ağaçlar rahatlıkla dışarıda kalabiliyorlar Havalar soğuduğunda bir kısmını içeri salona alıyorum, bir kısmını ise güney cephesinde rüzgar almayan kuytu bir yere yerleştiriyorum.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 22:16   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2008
umarım yanlıs yere yazmamısımdır

*** kolay gelsin ben bir sorunumu dile getirmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim cocukluğumdan beri birseyler yetiştirmek benim en büyük hobim geçen senede bu merakım yüzünden bir mandalina ağacı aldım sitede biraz arastırma yaptım ama sorunuma tam cevap bulamadım burdan yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım mandalinamı terasıma koydum orayı çok sevmis olmalı ki diye düsünüyorum ufak olan yaparakları gayet irilesti ve büyüdü mevsimi geldigindede çiçek açtı ve çok güsel kokular yaydı etrafada ufak ufakta mandalinalar olmaya baslamıstıki bütün mandalinalar tek tek döküldüler bunun üzerine mandalinayı aldığım yere gittim bana mandalinanın takviyeye ihtiyacı olduğunu söyledi bende bana verdiği takviyeyle beraber toprağını ve saksısını değiştirdim suan hiçbir değişiklik yok mandalinamda ama gerilemede yok bu sene çiçek açmadı güzel kokusundan mahrum bıraktı bizi yapraklarındada internete okuduğum kadarıyla sanırım sakızlanma var bunun için ne yapabilirim

Düzenleyen dozturkk : 20-08-2008 saat 22:16
dozturkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 05:32   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz Dozturkk.

Mesajlarımızın okunabilir olması için, Türkçe kurallarına uygun yazmaya gayret ediyoruz.Forumda, Türkçenin doğru kullanımı hakkında başlığını ve
Forum Kuralları başlıklarını okumanızı rica ediyoruz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 17:43   #68
Yeni Üye

uyarı için teşekkürler daha dikkatli olmaya çalışacağım

Eski 26-08-2008, 21:30   #69
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dozturkk Mesajı Göster
*** kolay gelsin ben bir sorunumu dile getirmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim cocukluğumdan beri birseyler yetiştirmek benim en büyük hobim geçen senede bu merakım yüzünden bir mandalina ağacı aldım sitede biraz arastırma yaptım ama sorunuma tam cevap bulamadım burdan yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım mandalinamı terasıma koydum orayı çok sevmis olmalı ki diye düsünüyorum ufak olan yaparakları gayet irilesti ve büyüdü mevsimi geldigindede çiçek açtı ve çok güsel kokular yaydı etrafada ufak ufakta mandalinalar olmaya baslamıstıki bütün mandalinalar tek tek döküldüler bunun üzerine mandalinayı aldığım yere gittim bana mandalinanın takviyeye ihtiyacı olduğunu söyledi bende bana verdiği takviyeyle beraber toprağını ve saksısını değiştirdim suan hiçbir değişiklik yok mandalinamda ama gerilemede yok bu sene çiçek açmadı güzel kokusundan mahrum bıraktı bizi yapraklarındada internete okuduğum kadarıyla sanırım sakızlanma var bunun için ne yapabilirim

Görüyorum ki bu konuda çok bilgisi olan yok ama ben yanıtımı buldum mandalinamı aldığım yere gittim bana bir ilaç verdi ve onunla ilaçlamamı istedi adını bilmiyorum ama eğer böyle sorunu olan varsa ilaçlama yapılması gerekiyor

Eski 02-10-2008, 23:01   #70
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Merhaba,ben birşey sormak istiyorum. Balkonumda 2 bodur turunçgilim var, bir mandalina ve bir portakal, 3. kez meyveye döndüler. Mandalinanın durumu iyi fakat portakalda bir sorun var, portakal geçen mayıs ayında çok güzel meyve vermişti, sonra yazın çiçeğini de güzel verdi ancak bir süre sonra altında bir şekilde yonca bitmeye başladı. Oturdugumuz sitenin bir bahçevanı var ona sormuştum zararı olur mu diye, hiçbirşey olmaz demişti, bu arada yonca da o kadar güzel ki, sarı sarı çiçekler açıyor ve coşmuş durumda, sökmeye kıyamıyorum.

Şuanda mandalinanın üzeri kocaman meyvesi dolu (henüz yeşil) ancak portakal çok cılız kaldı. Bu arada portakalın bir yan dalı çıkmıştı, üzerinde dikenleri varmış dikkat etmemiştim, yazın bahçevan onun yabani oldugunu ve ağacı zayıflattıgını, budamak gerektiğini söylemişti, ben de budamıştım. Sonuç olarak sorun yoncadan mı yoksa budamanın geç olmasından mı kaynaklanıyor, yoksa başka bir problem mi, önerilerinizi rica edeceğim...Aşagıya portakalın önceki ve sonraki halinin,mandalinanın ve kıyamadıgım yoncanın resmini yükledim

Name:  portakal-önce.JPG
Views: 4434
Size:  62.6 KB

Name:  portakal-sonra.JPG
Views: 3519
Size:  58.8 KB

Name:  yonca.jpg
Views: 4304
Size:  46.1 KB

Name:  mandalina.JPG
Views: 3894
Size:  63.3 KB

polemos beğendi.
ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 12:47   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Sn. dozturkk,

Mandalinanız İstanbul'da kışı açıkhavada rahatça atlatabiliyor mu? Kışın en soğuk günleri için yaptığınız bir işlem var mı?

Bir de, sakızlanma diye tabir ettiğiniz durum için hangi ilacı kullandınız?

Sn. ebrub,

Yoncanızın çiçekli hali muhteşem! Görünen o ki "Ne yardan, ne de serden..." gibi bir vazgeçememezlik söz konusu; ancak, aynı saksıda birden fazla bitkinin aynı anda bulunması, zamanla iki bitkinin de sağlığını bozar, zayıflatır. Tercih tabi ki sizin.

Ayrıca, turunçgiliniz aşılıdır sanırım. Bu sebepten ötürü, o aşı noktasından aşağıda çıkan her türlü sürgünün/dalın daha en başında budanması gerekir ki üst taraftaki aşılı ve büyümesi istenen ana dalların alması istenen besini, alttaki yabani dallar sömürmesin.

Hatta sadece aşı noktasının altındaki dallar değil, 3 dallı ana çatının (taç) dışındaki tali dallanmaları da budamalı bu forumda bulabileceğiniz ve buradaki uzman üyelerimizin de rehberliğinde...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 02:02   #72
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Sn. Lerdemir çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için, budamayı ögrenmem lazım, sanırım yonca için de farklı bir çözüm deneyeceğim

Eski 07-10-2008, 15:49   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Sevgili ebrub,

Öğrenmeye buradaki uzman arkadaşlara fotoğraflı soru sorarak başlanılabilir.

Şu sayfadaki 157 numaralı ve sonrasındaki mesajları okuyunca göreceksiniz ne demek istediğimi. Benim Kıbrıs Limonunu budamak için sorularımı bıkmadan cevaplayan üstadlar eminim yardımcı olacaklardır yine.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2008, 15:05   #74
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Merhaba,yoncalara yine de kıyamayıp başka bi saksıya aldım yaklaşık 10 gün önce,sanırım tuttular.Ama daha önemlisi portakal yoncadan ''kurtulunca'' coştu.Hatta az da olsa meyve vermiş olmasına ragmen tekrar çiçeklendi

Eski 15-05-2009, 15:44   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2009
Merhabalar,
Ben bu işe daha yeni merak saldım.Calamondin aldım kendime bir tane.Kapalı balkonda bakıyorum.Ancak bir haftasonu evde yoktum ve evdekilere söylememe rağmen sulamayı unutmuşlar.Döndüğümde yaprakları tamamen kurumuştu.Çok üzüldüm.Yapraklarını döktükten sonra sulamaya devam ettim,bir de daha önce önerdikleri çubuk vitaminlerden vermiştim.Şimdi yeni yapraklar çıktı.Ancak kurumuş dallar duruyor.Fotoğrafını ekliyorum.Ne yapmam gerek?Şimdiden teşekkürler.

pinala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2009, 02:32   #76
Ağaçsever

sirius50's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2009
MERHABALAR
Kumquat konusunda benimde bazı sorularım olacak. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Nisan başında ÇÜ subtropik bitkiler bölümünden naylon poşette yaklaşık 80-90 cm boyunda, üzerinde 10 a yakın meyvesi bulunan bir kumquat fidanı aldım. Ankara'ya gelince, mevcut poşetten bir boy büyük bir saksıya torf ve bahçe toprağı karışımı ile taban ve yanlarını doldurmak suretiyle taşıdım.

Mayıs başında da Ankara da havaların ısınması ile öğleden sonra güneş gören bahçe tarafına koydum. Ancak bitkide hiçbir gelişme gözlemleyemiyorum. Bu arada gübre vermem konusunda gerek ÇÜ sine gerekse burada başak bir forumda sorular sordum sağolsunlar hiç kimseden cevap alamadım.

- Kumquat'ima nasıl bir besin(gübre) takviyesi yapmalıyım?
-B5A diye bir gübrenin olduğunu yine bu sitede ki arayışlarım sırasında gördüm. Bu besini kullanabilirmiyim?
-Çiçeklenmesi sizlerin de verdiğiniz linklerde haziran ve geç ağutos olarak veriliyor ve bitkimde hiçbir faaliyet göremiyorum.
-Geçen yıllarda meyve veren dallardan yine çiçeklenme olurmu?
- Bu senenin taze yaprakları eskilere göre daha açık yeşil renginde. Bu normal bir durum mudur?

İlginize şimdiden teşekkürler. Saygılarımla

sirius50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 13:11   #77
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Şu sitede güzel örnekler var .Severinia buxifolia değişik bir tür.Bilen var mı ?

Name:  Severinia buxifolia1.jpg
Views: 3175
Size:  26.5 KB
Name:  Severinia buxifolia.jpg
Views: 3605
Size:  68.3 KB

http://www.homecitrusgrowers.co.uk/c...llothumbs.html

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 19:55   #78
Yeni Üye

bademli's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ela Mesajı Göster
Limonum hala dışarıda.İçeri almalı mıyım?
Bunlar kumkat benim görebildiğim.

Eklenen Resimler

bademli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2009, 23:26   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2009
Mandalinam aralıkta çiçek actı??

Gecen ay yanı kasımda üzerinde minik minik mandalinaları olan bır fıdan aldım.cam balkonumda saksının ıcıne koydum ona coook ii baktım.cam balkonum oda sıcaklıgında ve kıs olmasına ragmen cok guzel gunes alıyor.sorum su ki agacım aralıkta çicek actı?normal mi?

ecztugba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2009, 13:18   #80
/

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Limon ve mandalina fidesi hastalık acill

Evde yetiştirmye calıştığım limon ve mandalina fideleri yaprakları yavaş yavaş uç kısmından kahverengileşerek kutuyup düşmekte ve agaçlar sürgün dalları üstten alta doğru kurumaktadır.ne yapmam gerekir evde kullanabileceğim ilaç varmıdır.teşekkürler.

senol_444 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2010, 11:34   #81
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Sayın Ecztugba !
Benim bahcemdeki,kıramantin mandalinlerin bir çeşidi aralık ocak ayında çiçek açıyor .Valansiya portakallarda .Belki sizinki oyle bir çeşittir .Aldıgız yere sorunuz ?

Eklenen Resimler

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2010, 17:10   #82
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Turunçgil Stubborn (Yediverenleşme, Palamutlaşma) hasatalığında mevsimsiz çiçek açmaları görülür. Burada iki bahçede Aralık-Ocak aylarında yoğun çiçeklenme görmüştüm. Sanırım hastalık buydu. Meyveler de normal şekilli olmaz. Yaz ortasında meyveler sararır.
http://www.utk.org.tr/UserFiles/File...staliklari.pdf
Diğer belirtileri de yazarsanız bir şeyler söylemek mümkün.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 15:03   #83
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Limequat adındaki turunçgili satın aldım .
Bu bitkilerin aşılama zamanı nedir ? Bahçemde bir limonum var 3 yıldır meyve vermedi , ona çelik alıp aşı yapmak isterim .
Çelikle üretim zamanı konusunda fikri olan var mı ?
Teşekkürler .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2011, 22:29   #84
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Uzun zamandır bu sayfalara yazılmamış umarım canlanır. Benim de bir flying dragon'um var evde salonda duruyor kış olduğu için az az suluyorum yazılanlara bakınca aklıma takıldı ek besin vermek gerekiyor mu acaba

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 07:37   #85
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Kumkata benzeyen ama meyveleri yuvarlak, mini portakallar gibi olan, bol çekirdekli turunçgil hangisi oluyor? Kesinlikle aşırı ekşi bir model.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2011, 22:27   #86
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Sn. dozturkk,

Mandalinanız İstanbul'da kışı açıkhavada rahatça atlatabiliyor mu? Kışın en soğuk günleri için yaptığınız bir işlem var mı?

Bir de, sakızlanma diye tabir ettiğiniz durum için hangi ilacı kullandınız?

Sn. ebrub,

Yoncanızın çiçekli hali muhteşem! Görünen o ki "Ne yardan, ne de serden..." gibi bir vazgeçememezlik söz konusu; ancak, aynı saksıda birden fazla bitkinin aynı anda bulunması, zamanla iki bitkinin de sağlığını bozar, zayıflatır. Tercih tabi ki sizin.

Ayrıca, turunçgiliniz aşılıdır sanırım. Bu sebepten ötürü, o aşı noktasından aşağıda çıkan her türlü sürgünün/dalın daha en başında budanması gerekir ki üst taraftaki aşılı ve büyümesi istenen ana dalların alması istenen besini, alttaki yabani dallar sömürmesin.

Hatta sadece aşı noktasının altındaki dallar değil, 3 dallı ana çatının (taç) dışındaki tali dallanmaları da budamalı bu forumda bulabileceğiniz ve buradaki uzman üyelerimizin de rehberliğinde...
fidanım 2 senedir tamamen açık alanda yani bahçede korumak için hiçbirşey yapmıyorum hastalığını atlattı ve bu sene ilk kez meyve verdi keyifle gelişimini takip ediyorum ve mandalimanım olgunlaşmasını sabırsızlıkla bekliyorum

Eski 28-07-2012, 10:04   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2012
benimde saksıda mandalinam var aldığımda çok güzeldi meyveleri vardı ama şimdi yapraklarını döktü kurumaya başladı napabilirim lütfen fikri olan varsa söylesin.suyu çokmu verdim **** az mı sıcaktan mı böyle oldu anlamıyorum

şükrank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 16:15   #88
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şükrank Mesajı Göster
benimde saksıda mandalinam var aldığımda çok güzeldi meyveleri vardı ama şimdi yapraklarını döktü kurumaya başladı napabilirim lütfen fikri olan varsa söylesin.suyu çokmu verdim **** az mı sıcaktan mı böyle oldu anlamıyorum
Merhaba Şükran hanım.

Eğer bitkinizin boy olarak saksısı ile birlikte bi fotoğrafını koyarsanız, bulunduğu ortamdan bahsederseniz, size mutlaka destek oluruz.Yukarıda yazdıklarınızla olasılık olarak yüzlerce neden sayılabilir

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2012, 12:13   #89
Ağaç Dostu

Zeferan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2008
Seradan mandalina diye aldığım bitkim...

Eklenen Resimler

Zeferan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024