agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2007, 12:37   #31
Ağaçsever

xarfax's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gelibolu Mesajı Göster
2-3 hafta kadar önce Yalova'dan meyvesi 600 gram civarında gelen bir limon türü ağaç aldım. 10 YTL para verdim. Üzerindeki limonların 1 tanesi hariç hepsini toplamışlardı. (10-15 tane limon verdiğine kanıt olarak limonun sap kısmı ağaç üzerinde duruyordu) Ayrıca 1 limon ve portakal ağacı da aldım. Portakallarda hareketlilik var. 3 yerden ufak meyvesi göründü. Bu arada iki sorum olacak.
Meyvesi alındıktan sonra ağaçta kalan sap ısmını kesmeli miyiz?
Budama yapmamız gerekiyor mu bu tür ağaçlar için?

İlginize şimdiden teşekkürler

Aldığınız güney amerika limonudur.
''Üzerindeki limonların 1 tanesi hariç hepsini toplamışlardı. '' demişsiniz.. Hayır biz toplamıyoruz .Bitki bir dalın üzerindeki her çiçekten meyve çıkarsada besleyemediğinden ufakken döker.Üzerinde istediği kadar bırakır .Biz özel bir uygulama yapmıyoruz.Yani toplamıyoruz.
Ayrıca 4 yaşındaki 10ytl ye almanız mümkün değil ufak olanlardan **** normal limondan almış olmalısınız..

G.Amerika limonunu salonda beslemek için minyatürleştirebilirsiniz..Budamanızda sakınca yok.

İyi günler..

xarfax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 16:13   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.logees.com/prodinfo.asp?number=C2026-2

http://www.logees.com/prodinfo.asp?number=C2009-2

işte 2 adet salon turunçgili daha...

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 23:18   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2006
Merhaba,ben salonda bir türlü turunçgil meyvesi yetiştirmeyi beceremedim;yani meyve alamadım.Ama yazdıklarınızdan anladım ki salonda yetişebilenler cinsleri varmış...Bir kaç cins almayı düşünüyorum.Bir sorum olacak;Bu fidanın mutlaka oda içerisinde güneş alan bir yere mi koymamız lazım.****, ışık alan bir yerede koymamız kafi olurmu?Teşekkürler...

muhammed altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 07:40   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
En çok güneş alan yere koyun...turunçgiller güneş sever

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 17:11   #35
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Buda benim mandalinam üzerinde 4 tane meyve var yeşil olduğu için gözükmüyor.Aldığımda yaprakları küçüktü ama yeni sürgünlerdekiler büyük çıkıyor ve boyu git gide uzuyor yerini sevdi herhalde...

Düzenleyen GLCN : 09-10-2007 saat 09:37
GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2007, 12:28   #36
Ağaçsever

Tebrik ederim GLCN.Ben de çok meraklıyım turnçgillere..Defalarca çeşitlerinden aldım ama yerini sevdiremedim bir türlü.Böylelikle çok bilgi sahibi oldum.8-9 çeşit türüm var.Burada en önemlisi yerini sevdirmek,ve yer değiştirmemek.Şimdi yeni bir aşılama türünü uygulayacağım.Yakında fotoğraflarını göndereceğim.

Eski 22-08-2007, 12:56   #37
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Siz deneyin olursa biz de yaparız))Yerini sevdide bakalım kışın nereye koyacağız balkonum kaplı değil onu düşünüyorum şimdi..

Eski 28-08-2007, 11:13   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Turunçgillerden ama ismini bilen var mı?

Eklenen Resimler

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 11:27   #39
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Ben yukarıda resmi olan mandalinamı budamak istiyorum(tabi gerek varsa)nezaman ve neşekilde yapmam gerek bilgisi olan varmı?

Eski 28-08-2007, 12:18   #40
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Bende bir tane kamkat tohumu var. Ektikten sonra büyüyünce aşı yapmazsam nasıl bir görüntü alır?

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 22:01   #41
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GLCN Mesajı Göster
Ben yukarıda resmi olan mandalinamı budamak istiyorum(tabi gerek varsa)nezaman ve neşekilde yapmam gerek bilgisi olan varmı?
Şubat ayı gibi, ağaç yeniden çalışmaya başlamadan budamasını yapabilirsiniz.
O 30-40cm gibi bir yükseklikten yan dallar ayrılıyor, orada bir taç oluşturup, küre bir form vermeye çalışın, dikine büyüyen dalları budayın.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 22:05   #42
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caploonba Mesajı Göster
Bende bir tane kamkat tohumu var. Ektikten sonra büyüyünce aşı yapmazsam nasıl bir görüntü alır?
Aşı yapmamanız ağacın görüntüsünden çok, hastalıklara, soğuğa karşı direncini, meyve verimini ve türünü etkileyecektir, görüntüsünde pek bir fark olmayacaktır.
Ayrıca, tohumdan çıkan kumkata aşı yapmak yerine, buna uygun bir anaca bir kumkat aşılamak daha doğru.Bildiğiniz turunç ya da üç yaprak(poncirus trifoliata) anaçlarını deneyebilirsiniz.Üç yaprak üzerine aşılarsanız ağacınız daha küçük boyutlu olacaktır ama bu anacı bulmanız biraz zor.

Eski 28-08-2007, 22:24   #43
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Benim bu yıl aldığım limon ağacım oldukça sağlıklı fakat ne çiçek açtı, ne bir şey. Aldığımda geçen yıldan kalma meyve yerleri vardı. Demekki aşılıymış.

Gübresinden, hümikasitine kadar herşeyini verdim. Toprağı kurudukça altından çıkacak kadar suladım. Güneşli yerde duruyor. Acaba neden çiçek ve meyveye dönmedi dersiniz?

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 09:03   #44
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Benim bu yıl aldığım limon ağacım oldukça sağlıklı fakat ne çiçek açtı, ne bir şey. Aldığımda geçen yıldan kalma meyve yerleri vardı. Demekki aşılıymış.

Gübresinden, hümikasitine kadar herşeyini verdim. Toprağı kurudukça altından çıkacak kadar suladım. Güneşli yerde duruyor. Acaba neden çiçek ve meyveye dönmedi dersiniz?
Aslında aşılı olması ile çiçek açmasının pek bir ilişkisi yok.Özellikle limonlar, aşısız da olsa çiçek açıp meyve verebilirler.
Bu yıl almışsınız, belki yerine uyum sağlamasından, belki bu sıcaklardan, tam olarak neden çiçek açmadığını bilemem yalnız sulama yaparken her seferinde alttan su çıkacak kadar sulamayın.Böyle olduğu zaman besinlerin de bir kısmı akıp gidiyor, üstten 3-4cm. kadar kuruduğunda azar azar sulasanız daha iyi olur.

Eski 29-08-2007, 09:55   #45
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Teşekkür ederim sevgili Msaygın..Fakat resim üzerinde gösterirseniz zavallıyı katlemmem.Yanlış yapmaktan korkuyorum..Ben boyutlar ve durumu hakkında bilgi vermek için resim ekliyorum..

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2007, 10:49   #46
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Aşı yapmamanız ağacın görüntüsünden çok, hastalıklara, soğuğa karşı direncini, meyve verimini ve türünü etkileyecektir, görüntüsünde pek bir fark olmayacaktır.
Ayrıca, tohumdan çıkan kumkata aşı yapmak yerine, buna uygun bir anaca bir kumkat aşılamak daha doğru.Bildiğiniz turunç ya da üç yaprak(poncirus trifoliata) anaçlarını deneyebilirsiniz.Üç yaprak üzerine aşılarsanız ağacınız daha küçük boyutlu olacaktır ama bu anacı bulmanız biraz zor.
Ben zaten aşı yapmayı beceremem bilen birine yaptırırdım

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 14:17   #47
Ağaçsever

Turunçgiliniz çiçek açmış.Çok güzel ama yapraklarında tam göremedim ama beyaz benekler var.Sanki hastalanmış,zirai ilaçla giderilebilir.Turunçgilinizin çeşitinin öğrenmenin en basit yolu en kötü alttaki yaprağının birini koparıp parmağınızla ezip ufalayın sonra koklayın hangi turunçgil kokusu veriyorsa o dur.

Eski 29-08-2007, 14:33   #48
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Bence şu şekilde bir küre form hedefleyin.

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2007, 14:47   #49
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
En çok güneş alan yere koyun...turunçgiller güneş sever
Sayın DenizAkvaryumu,Salonda yetişebilen calomondin denilen mandalina cinsi clementin cinsiyle aynımıdır.Yani isim olarak aynımıdır.Bursa da bir fidancıya sorduğumda onun adının klementin(clementin) olduğunu söyledi.İkisi farklı cinslermidir.

Eski 29-08-2007, 15:44   #50
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Teşekkür ederim sayın Msaygın şubatta küreyi yapıyorum çok makbule geçti...

Eski 29-08-2007, 16:11   #51
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Sn. MSaygın

Bu yıl aldığımda(depoda bırakıldığı için perişan bir durumdaydı, üstündeki yeni filizcikleri zar zor görünüyordu), ki baharın geç bir dönemiydi. Alışması oldukça uzun sürmüştü. Yeni filizlenen tüm yapraklarını dökmüş, uzun bir beklemeden sonra bu üstündekileri çıkarmıştı. O zaman artık bu yıl birşey göremem.

Sulama konusundaki uyarınızda doğrusunuz. Besin kaybı olabilir. Bu hiç aklıma gelmemişti. Sanırım bir konu başlığında okumuştum bunu. Artık daha dikkatli olurum.

Teşekkür ederim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 09:43   #52
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhammed altan Mesajı Göster
Sayın DenizAkvaryumu,Salonda yetişebilen calomondin denilen mandalina cinsi clementin cinsiyle aynımıdır.Yani isim olarak aynımıdır.Bursa da bir fidancıya sorduğumda onun adının klementin(clementin) olduğunu söyledi.İkisi farklı cinslermidir.
Sn.DenizAkvaryumu da ekleyecektir, o görene kadar sorunuzu ben cevaplamaya çalışayım.Hayır, calamondin ve clementine iki ayrı türdür.Clementine Citrus reticulata ailesinden bir tür iken, Calamondin Citrus reticulata ve Fortunella margarita (kumkat) melezidir.
Clementine ülkemizde ticari olarak da yetiştirilen daha yaygın bir tür yanılmıyorsam.

Eski 31-08-2007, 10:32   #53
Ağaçsever

Öncelikle teşekkür ederim M.Saygın.Salon için turunçgil çeşitlerini alıp yetiştirmek istiyorum.Yakın zaman içinde kumkuat ve g.Amerika limonu almıştım.Ama calamondin çeşidini bulamadım.Araştırıyorum.Çekirdekten ektiğim fidelerede 5-6 kadar aşı yaptım.En ilgincide matkapla delerek yaptığım aşı oldu..Fotoğraf makinamdaki sorundan dolayı çekip gönderemiyorum.İnşallah çekip göndereceğim.

Eski 01-09-2007, 06:17   #54
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Kumkuat'ım bütün yapraklarını dökmüştü.1 hafta yoktum geldiğimde yeni yapraklarin çıktığını gördüm.Ama Calamondin'im bütün yapraklarını dökmüş.Bu normal mi?

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2007, 23:22   #55
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Weezer Mesajı Göster
Kumkuat'ım bütün yapraklarını dökmüştü.1 hafta yoktum geldiğimde yeni yapraklarin çıktığını gördüm.Ama Calamondin'im bütün yapraklarını dökmüş.Bu normal mi?
Bence suzuz kalmış olabilirler,bununla birlikte eğer tüm gün balkonda güneş sıcağında kalmışlarsa oda olabilir.Çünki beton sıcağıda eklenince bitkiyi kurutuyor.

Eski 08-09-2007, 21:03   #56
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Balkonda duran turunçları kışın içeriye almak gerekir öyle değilmi yoksa sadece dondan korumak yetermi?

Eski 06-10-2007, 21:41   #57
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Limonum hala dışarıda.İçeri almalı mıyım?

Eklenen Resimler

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 04:38   #58
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GLCN Mesajı Göster
Balkonda duran turunçları kışın içeriye almak gerekir öyle değilmi yoksa sadece dondan korumak yetermi?
Sayın Glcn Bursa gibi bir şehirde yaşıyoruz.Son yıllarda fazla bir kış yaşamıyoruz.Ben uzun zamandan beri turunçgil yetiştirmeye çalışıyorum.Çoğu kez başarısız oldum.Deneyimlerimden bunu yazıyorum;yer değiştirmek ağacınızın dengesini bozacak yaprak dökecektir.Bence olduğu yerde kalsın bizim buralarda bilirsiniz ocak ayından sonra kış başlar.Naylon örtüye alırsınız ozaman.Ancak çok karın kaldığı durumlarda içeri belli bir süre alın derim.

Eski 07-10-2007, 04:47   #59
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Limonum hala dışarıda.İçeri almalı mıyım?
Zerrin hanım limon ağacı 8 c ye kadar dayanabildiğini biliyorum.Limon diğer turnçğillere nazaran soğuğa daha hassastır.Ankarada da yaşadğım için bilirim.Çok sert geçiyor kış mevsimi.Glcn arkadaşımıza yazdığım gibi.Sizde örtü altına alın, ama don yapan havada içeri alın ancak..

Eski 07-10-2007, 08:04   #60
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Teşekkür ederim Muhammed Bey,şu günlerde gece sıcaklığı 13 derece,sanırım biraz daha böyle gider.Birde 45 gün süreli, dış mekan bitkilerinin, 5 derece civarında soğukta kalması diye bir şeyler duymuştum.Uykuya yatmaları için bir süre sanırım.Bu sürede su verilmesi ne kadar sıklıkta olmalı,çünkü ben bu seneye kadar hata yapmışım.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024