agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni637Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2007, 22:31   #91
Ağaçsever

Yeşilparmak's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
merhabalar.
bende bir haftalık "yeni gine" denilen çiçeğe sahibim. Bakımı konusunda daha araştırıyorum ama net bir bilgiye daha sahip olamadım. Daha önceki mesajlarında çiçekleri bozulanları görünce ben de ne yaptığımı yazayım dedim. daha bir haftalık ama.
-saksıyı ve toprağı değiştirdim.
-kuzeye bakan pencereye yerleştirdim.
-toprak nemli ama kesinlikle fazla sulanmıyor.
-daha yapraklarına su püskürtmedim ve düşünmüyorum. Tabir tuhaf gelebilir ama yapraklarına su püskürtülecek bir bitki gibi durmuyor.
şu anda problemsiz büyümeye ve çiçek açmaya devam ediyor..

Yeşilparmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 09:20   #92
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Cam güzelimde yapraklarda sarı benekler var.Ne olabilir.Şu nada tomurcukta.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 10:42   #93
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Benimki küçük bir çelikti şimdi kocaman oldu ama hala suda duruyor

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 11:20   #94
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sonunda dayanamadım benim katmerlileri bahçeye diktim. Bir türlü tam keyiflenememişlerdi. Ya su çok gelir, ya su az gelir, ya güneş gelir, ya tomurcuk dökerler.. En sonunda gölge bir yere diktim, böylece sulama miktarına da hassaslıkları azalır umarım. Şöyle bir ay kadar sonra çok güzel görünecekler inşallah

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 11:25   #95
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bambi Mesajı Göster
Sevgili qxyl, ben yine pazar günü çiçekçimden 6 saksı cam güzeli aldım. O kadar güzel ve sağlıklılarki , üstelik hepsi katlı ve değişik renkli. çok mutluyum ya...
Nasıl mutlu olunmaz ki! Güle güle büyütün..
Renkleri nasıl çok merak ettim. Yoksa bu katmerlilerin 6 değişik rengi var mı?

Eski 23-05-2007, 09:12   #96
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Bambi Katmerli mi ?

Eski 23-05-2007, 09:12   #97
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Resimleri bekleriz.Mor beyazı merak ettim.

Eski 23-05-2007, 13:56   #98
Ağaçsever

bambi's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Elfogi' ciğim hepsi katmerli. Eflatun -beyazda katmerli. Bir görsen çok güzeller...

bambi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 13:58   #99
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Yaa Merak ettim.Resim gönderebilir misin.?Cam güzeline bayılıyorum.Şeker gibi böyle...İnsanın yiyesi geliyor.

Eski 23-05-2007, 14:08   #100
Ağaçsever

bambi's Avatar

Alıntı:
Elfogi, cam güzellerimede esmer pirinç koyabilir miyim? Flortis concime organo minerale NPK 9 9 7 PER GERANİ adında granül gübre var. Hangi çiçeklerde, hangi durumlarda kullanabilirim? Fikri olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim. Teşekkürler.

Eski 23-05-2007, 14:10   #101
Ağaçsever

bambi's Avatar

Alıntı:
Üstleri tomurcuk dolu. Açsınlar söz ....

Eski 23-05-2007, 19:43   #102
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Az miktarda deneyebilirsin.)

Eski 25-05-2007, 14:53   #103
Yeni Üye

camgüzeli's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2007
selam arkadaşlar
ofiste masamın üstünde ( pencere yanı ) cam güzelim var.Alalı yaklaşık bir ay oldu.İlk aldığımda üzeri tomurcuk doluydu.Alalı iki hafta olduktan ve havalarda ısındıktan sonra camın dışına çıkardım ama orada da fazla güzeşten solmaya ve hatta yaprakları orta yerlerinden kurumaya başladılar.Bende hemen içeri aldım tabi )
Üzerinde pek çok tomurcuk olmasına ve bu tomurcukların bir kısmının goncalaşmış olmasına rağmen bir türlü çiçek alamıyorum.Tomurcukları birer birer kurumaya başladılar.Sanırım açılan goncaların birkaçı kendini kurtarabilecek ama yine de endişeliyim.
Güneşi sabah 8-9 arası almaya başlayıp,öğleden sonra 1-2 iki gibi bitiriyor.Arasıra güneşin aşırı olduğunu düşünerek geri çekiyorum.
Şimdi benim sorum )
Bu çiçek için ne yapabilirim,haftasonları hariç hergün görüyorum ve açıkcası çiçeklerini de görmek istiyorum.Bu konuda bana fikir verebilirseniz çok ama çok sevinirim
Hepinize bol çiçekli günler

camgüzeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 02:03   #104
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Sevgili Gilan, beyaz,turuncu, kırmızı. pembe, 2 tanede mor_beyaz ebruli aldım.Teşekkür ederim, sağol.
Ben de ebrulileri çok merak ettim şimdi. Hiç ebruli cam güzeli gördüğümü bile hatırlamıyorum hatta Çiçek açmalarını ve de resimlemenizi hevesle bekliyorum. Hatta belki bir gün paylaşma talebim bile olabilir

Eski 29-05-2007, 13:07   #105
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bugün belediye ekipleri gölge alanlara "yeni gine" türü cam güzeli dikimi yapıyor. Saksıda yetiştiren arkadaşlarımız problem yaşamışlardı. Çiçekleri takip edip size yazacağım.

Bakalım yerlerine uyum sağlayacak mı? Dikilen alan ağaçların altı. Koyu gölge. Gün boyu kesinlikle direk güneş almıyor.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 13:23   #106
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu başlıkta katlı cam güzelinden bahsedilmiş miydi?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 13:31   #107
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Evet bahsedilmişti.Hatta benim sorunum vardı.Yapraklar sararıp kuruyor.Tomurcuklar dökülüyor.Üstünde küçük ağlı böcekler var.Sarı beyaz renk. Çok küçük gözle sor görülüyor.(

Eski 29-05-2007, 13:34   #108
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Önemli

Bu başlığa yazan bütün üyelerin bilgilerine, başlıktaki konu bilgilendirmeleri dışında olan tüm sohbet mesajları silinmiştir. Sohbetlerin kahvede yapılması rica edilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 13:36   #109
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Dökülmenin nedeni pamuklu bit veya yaprak bitleri olabilir. İlaç kullanmak lazım diye düşünüyorum. Birde saksı toprağını değiştirirken mutlaka sağlıklı toprak kullanmak lazım bulaşık topraklarda o zararlıları çekiyor...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 09:04   #110
Ağaçsever

bambi's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim.
Elfogi' ciğim camgüzellerin nasıl canım? Kızımın fotoğraflarını çekip sizlerle paylaşmayı düşünürken benimkilerde bozuluyor, tıpkı seninkiler gibi. Tomurcuklarını döküyorlar. Çok üzülüyorum, elimden birşey gelmiyor. Ninelerimiz nasıl güzel yetiştiriyorlardı, hem de bizim kadar da ilgilenmiyorlardı. Of ya anlamadım. Aspirinli su verdim yinede kurtaramadım, 2 tanesi öldü. Dallarını suya koydum, bakalım köklenecekler mi?

Eski 01-06-2007, 09:48   #111
Yeni Üye

camgüzeli's Avatar

teşekkür ederim (!)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi camgüzeli Mesajı Göster
selam arkadaşlar
ofiste masamın üstünde ( pencere yanı ) cam güzelim var.Alalı yaklaşık bir ay oldu.İlk aldığımda üzeri tomurcuk doluydu.Alalı iki hafta olduktan ve havalarda ısındıktan sonra camın dışına çıkardım ama orada da fazla güzeşten solmaya ve hatta yaprakları orta yerlerinden kurumaya başladılar.Bende hemen içeri aldım tabi )
Üzerinde pek çok tomurcuk olmasına ve bu tomurcukların bir kısmının goncalaşmış olmasına rağmen bir türlü çiçek alamıyorum.Tomurcukları birer birer kurumaya başladılar.Sanırım açılan goncaların birkaçı kendini kurtarabilecek ama yine de endişeliyim.
Güneşi sabah 8-9 arası almaya başlayıp,öğleden sonra 1-2 iki gibi bitiriyor.Arasıra güneşin aşırı olduğunu düşünerek geri çekiyorum.
Şimdi benim sorum )
Bu çiçek için ne yapabilirim,haftasonları hariç hergün görüyorum ve açıkcası çiçeklerini de görmek istiyorum.Bu konuda bana fikir verebilirseniz çok ama çok sevinirim
Hepinize bol çiçekli günler
Attığım mesaja pekçok kişiden beni gerçekten bilgilen mesajlar yağması beni çok memnun etti (!)
Sohbet arasında bana da zaman ayırdığınız için sağolun.
Evet tomurcuklarım kurudu,goncalarımdan da bir tane kaldı onunda sonu pek hayırlı görünmüyor,neyse..
Herşey için sağolun,oldukça faydalı bir forum oldu benim için (!)

Eski 01-06-2007, 10:07   #112
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Attığım mesaja pekçok kişiden beni gerçekten bilgilen mesajlar yağması beni çok memnun etti (!)
Sohbet arasında bana da zaman ayırdığınız için sağolun.
Evet tomurcuklarım kurudu,goncalarımdan da bir tane kaldı onunda sonu pek hayırlı görünmüyor,neyse..
Herşey için sağolun,oldukça faydalı bir forum oldu benim için (!)
Asabi olmak, tepki göstermek en kolayı. Bunun yerine biraz çaba göstermeniz daha faydalı olacaktır. İlk önce kendinizi http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 başlığında tanıtmalısınız. Cam güzeli konu başlığını tamamen okuyup yaşama koşulları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca, mesajınızın gözden kaçmış olabileceğini dikkate alarak (ki durum tamamen budur) hatırlatma yapmalısınız.

Cam güzeline gelince, eğer bitkide bir sorun yoksa, sadece çiçek ve tomurcuk döktüyse üzülmeyin düzelir. Yalnız sabah 8-9 öğlen 1-2 güneşi cam güzeli için çok fazla. Gölgeyi sever, sabah güneşinden daha fazlasına pek tahamülü yok.

Eski 01-06-2007, 11:55   #113
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sevgili Bambi,
Madem konu cam güzeli buraya geçelim
Bir süredir yapmadığım için gerçekten unuttum, sanırım aspirinli suda bekletip dikince oksijenli suyla sulamaktı yöntem. Ama dediğim gibi emin olamıyorum.

Yalnız ben de son bir aydır cam güzeli üretiyorum kafalarını kırarak. Onları sadece normal suya koyuyorum ve en geç ikinci haftada kökleniyorlar ve dikiyorum. 8 tane diktim böyle, 1 tanesi hariç tuttular. Hatta Sn.Ateş Öztan sanırım suya koymadan dikip toprakta köklendirdiğini yazmıştı.

Eski 01-06-2007, 11:59   #114
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

İnşallah başarılı olursunuz. İlerki zamanlarda talip olmayı bile düşünüyordum ebrulilere

Eski 01-06-2007, 13:20   #115
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Alıntı:
Elfogi' ciğim camgüzellerin nasıl canım? Kızımın fotoğraflarını çekip sizlerle paylaşmayı düşünürken benimkilerde bozuluyor, tıpkı seninkiler gibi. Tomurcuklarını döküyorlar. Çok üzülüyorum, elimden birşey gelmiyor. Ninelerimiz nasıl güzel yetiştiriyorlardı, hem de bizim kadar da ilgilenmiyorlardı. Of ya anlamadım. Aspirinli su verdim yinede kurtaramadım, 2 tanesi öldü. Dallarını suya koydum, bakalım köklenecekler mi?
Sorun aynı.Arapsabunu ile ilaçladım.Tüm yaprakları temizledim.Bir tanesisnin gövdesini yarıdan kestim.Yeniden filizlenme başladı.Kök sağlam dallarda ve yapraklarda böcekler var.Onlar kurutuyor.

Eski 01-06-2007, 13:22   #116
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Camgüzelini çok seviyorum ama bozulunca üzülüyorum.(

Eski 01-06-2007, 16:49   #117
Yeni Üye

camgüzeli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Asabi olmak, tepki göstermek en kolayı. Bunun yerine biraz çaba göstermeniz daha faydalı olacaktır. İlk önce kendinizi http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 başlığında tanıtmalısınız. Cam güzeli konu başlığını tamamen okuyup yaşama koşulları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca, mesajınızın gözden kaçmış olabileceğini dikkate alarak (ki durum tamamen budur) hatırlatma yapmalısınız.

Cam güzeline gelince, eğer bitkide bir sorun yoksa, sadece çiçek ve tomurcuk döktüyse üzülmeyin düzelir. Yalnız sabah 8-9 öğlen 1-2 güneşi cam güzeli için çok fazla. Gölgeyi sever, sabah güneşinden daha fazlasına pek tahamülü yok.
verdiğiniz linkten kendimi tanıttım,sanırım artık tanındım
çiçeğim çok şükür sağlıklı ama tomurcuk ve goncalarının dökmesinin bir sebebi olmalı diye düşünüyorum,bu yüzden de benden bu konuda daha bilgili olan size danışmıştım güneş hakkında ki söylediklerinizi biliyorum çünkü bu çiçekle ilgili başlıktaki tüm mesajları noktasına kadar okudum merak etmeyin.

Tomurcuklarının dökülmesi konusunda bir bilgisi olan ve bu bilgiyi benimle paylaşabilecek bir arkadaş varsa kesinlikle dinlemeye hazırım.

Bol çiçekli günler

Eski 01-06-2007, 16:57   #118
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
verdiğiniz linkten kendimi tanıttım,sanırım artık tanındım
çiçeğim çok şükür sağlıklı ama tomurcuk ve goncalarının dökmesinin bir sebebi olmalı diye düşünüyorum,bu yüzden de benden bu konuda daha bilgili olan size danışmıştım güneş hakkında ki söylediklerinizi biliyorum çünkü bu çiçekle ilgili başlıktaki tüm mesajları noktasına kadar okudum merak etmeyin.

Tomurcuklarının dökülmesi konusunda bir bilgisi olan ve bu bilgiyi benimle paylaşabilecek bir arkadaş varsa kesinlikle dinlemeye hazırım.

Bol çiçekli günler
Kendinizi tanıtmanızdan kastımız "Ben geldim" demek değildir. Meslek, bitkiler hakkındaki bilgi düzeyi, yaşanılan şehrin iklimin özellikleri, ev-bahçe vs. gibi size verilen cevapların daha işinize yarar olması için gerekli olabilecek bilgileri paylaşmanızdır. Yanlış anlaşılmış sanırım.

Eski 01-06-2007, 17:18   #119
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Bambi seninkilerde de böcek var mı?

Eski 01-06-2007, 17:24   #120
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sn Camgüzeli, ne kadar suluyorsunuz ve de ortamın sıcaklığı ve rüzgar durumu nedir?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024