agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2006, 20:02   #1
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Ficus benjamina

Yer seçim: Çok aydınlk fakat direk güneş almayan ortam ister. Yıl boyunca oda sıcaklığında tutulmalıdır. Fakat yeşil yapraklılar daha serin ortamı tolere eder. Saksı yerinin değişiminden kaçınılmalıdır ancak bitki iki ayda bir kendi ekseni etrafında 45 derece çevrilmelidir.. Toprağı ılık ve nemli tutulmalıdır.

Su ve besin ihtiyacı: Yazın ve ilkbahar boyunca normal düzenli sulama ister fakat sonbahar ve kış süresince daha az suya gereksinim duyar. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır bu yaprakalrın dökülmesine sebep olur. Yazın 2 hafta arayla besin verilmelidir.Sıcak havalarda yapraklara bolca su püskürtülmelidir.

Bakım:Yapraklarına sıkça su püskürtmek olumlu sonuç verir. İlkbahar başlangıcında gerekli ise saksi değiştirilmelidir. Saksı değiştirirken çok amaçlı çiçek toprağı kullanılmalıdır. Budama dallanmayı teşvik eder. Kurumuş dallar budanır.

Üretim:Budamadan çıkan dallarından İlkbahar ve yaz sonunda sıcak yastıklarda köklendirilerek üretilir.

Hastalık ve zararlılar:Kuru kalorifer ortamında örümcek ve tripsler görülür. Toprağı Kışın aşırı ıslak ve serin olursa bu yaprakların dökülmesine sebebiyet verir.

www.bahce.biz

Trabzon Hurması

Trabzon hurması bir subtropik iklim meyvesi olmasına rağmen, sıcak ve ılıman iklim koşularına da iyi uyum gösterir. Ağacı kışın yaprağını döktüğü için düşük kış sıcaklıklarına diğer subtropik meyve türlerine göre daha dayanıklıdır. Genel olarak -12 oC a kadar dayanabilmekte ve -18 oC a kadar dayanan çeşitlerde bulunmaktadır. Trabzon hurmasının sıcak bölgelerde yetiştiriciliğinde başta güneş yanıkları olmak üzere düşük nem oranından kaynaklanan olumsuz etkilenmeler söz konusu olabilmektedir. Çevre koşullarından etkilenmenin düzeyi çeşitler arasında büyük farklılıklar gösterebilmektedir (Kitagawa ve Glucina, 1984: Belini, 1979).

Trabzon hurması için en uygun toprak tipi; Orta ağır, Organik maddece zengin, Drenajı iyi olan derin topraklardır.

Toprak pH’sı 6.5-7.0 olan topraklar yetiştiricilik için iyi sonuç verir. Bununla birlikte çok hafif topraklardan ağır topraklara kadar çok değişik toprak tiplerine de uyum sağlar.

www.tarimreformu.gov.tr

Bilge Kerem beğendi.
bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2006, 23:10   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2006
* Benjamin Kauçuğu (Ficus benjamina)

2 ay önce kadar çok beğenip de eve getirdiğim aşılı benjaminin yapraklarını silmek için küçük bezle silmek için ne kadar uğraş verdim, el değil parmaklar bile girmez iken şimdi kepkel kaldı...

moralim bozuldu,canım sıkıldı, nasılsa bu çiçek öldü hayır yok diye rahat davranıp komple toprağını boşaltıp, köklerini bir güzel yıkayıp, yeni saksıya yeni toprak ile tekrar diktim...

Şimdi komadan çıkmak üzere küçük küçük yeni filizlenmeler görülüyor, bu nedenle çok mu çok mutluyum...

Name:  Benjamin genel.jpg
Views: 26742
Size:  45.8 KB

Name:  aşı-2.jpg
Views: 25895
Size:  13.0 KB

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen ReaL : 21-08-2006 saat 16:46 Neden: resim boyutunun düzenlenmesi
ReaL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2006, 23:48   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
sorunu çözmüş olman sevindirici. umarım evin ortamına adapate olunca tekrar eski canlılığına kavuşur.

küçük bir ayrıntıya da dikkatini çekmek isterim.bir mesajda resim sayısı arttıkça
sayfayı takip etmeside zorlaşabiliyor. eğer sorunu tek resimde anlatabiliyorsan,daha uygun.bir kaç resim eklemek istiyorsan link olarak ekle isteyenler açıp bakabilir.bu sayfadaki yazılar çoğaldıkça takibide kolaylaştırır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 16:46   #4
Ağaçsever

Anladım, teşekkür ederim...

Eski 28-08-2006, 22:21   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2006
bi şey daha tavsiye edeceğim. eline bir makas al ve kurumuş dalları kökünden kes at. çiçek kendine gelsin. bir de sıvı çiçek canlandırıcılar var. suyuna katıyorsun. capcanlı ve bir sürü yaprak çıkarıyor. ayrıca yaprakları bezle sileceğine sulama yapmadığın bir hafta su püskürtücüsü kullanarak yaprakları sula. sıvı çiçek canlandırıcıyı püskürtücünün içindeki suya katarak ta kullanabilirsin. normal sulamayı da saksının dibinden çiçeğe su vererek yapıyorsundur umarım. neyse bol şans.

renkkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2006, 22:44   #6
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi renkkk
bir de sıvı çiçek canlandırıcılar var. suyuna katıyorsun. capcanlı ve bir sürü yaprak çıkarıyor.
İsmi ne bu çiçek canlandrıcının? Öğrenebilir miyim?

hasan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2006, 23:04   #7
Ağaçsever

Teşekkür ederim Renkkk (3 K olmalı sanırım)

Zaten bende hemen hemen öyle yaptım

Yeni yeni fışkırmalar var, biraz daha iyileşsin komadan çıksın resmini koyacağım...

O vitaminin ismini hatırlıyormusun???

Ben mavi bir toz kullanıyorum...

Eski 30-08-2006, 21:15   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2006
meraba

kutunun üstünde yazanları buraya aktarıyorum

Anadolu
İç Mekan Süs Bitkileri için sıvı besin

renkkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2006, 23:51   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Merhaba real!
Evde çiçeği koyduğun yer ışık alan bir yer mi?Bu alacalı benjamin de çok önemli olduğu kanatindeyim.Eğer yeterli güneş almayan bir yer ise pencereye yakın bir yere koymanı tavsiye ederim.Hatta izmirde olduğuna göre uygun bir yer varsa dışarıya bile koyabilirsin.Sulamaya da dikkat benjaminde fazla su da yaprk dökülmesine sebep olabiliyor.Birde pamuklu bite dikkat.Özellikle böyle zayıflamış benjamine tasallut olabilir.Mücadelesi de epeyce zordur.

albiza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2006, 00:27   #10
Ağaçsever

Eve getirmeden önce kış hariç hep dışarıda duruyordu...

İştahlıydı ama yaprakları toz içinde toprağı kötü bir toprak idi...

Daha güzel bir saksıya koyup köklerini zedelemeden ve günyüzü göstermeden iyi toprak ile yanlarına doldurdum..

Derler ya sakınan göze çöp batar diye, benimki de öyle oldu sanırım, tüm yapraklarını döktü işte...

Yer değişikliğini sevmedi anlaşılan

Şimdi kendine geldi yeni yeni yapraklar çıkartıyor... İşığı çok iyi alıyor direkt güneşi görmüyor, e daha ne yapayım

Düzelecek sanırım... Hastalık olduğunu sanmıyorum, büyüteç ile yapraklarına bakıyorum bir yabancı madde görünmüyor...

İlginize teşekkür ederim... Biraz daha formuna ulaşsın resmini koyacağım...

Eski 27-09-2006, 08:54   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2006
ficus benjamin

Merhaba.

yaklaşık 5 ay oluyor satın aldığım toprağını değiştirip yeni bir saksıya aktardım. sorun yoktu. son 3 haftadır ciddi bir şekilde tepe noktasında yaprak sararması ve dökülme var. Yeni sürgünler ise diri değil, elle dokunulduğunda yumuşak bir his veriyor. Düzenli olarak hafta 1 kere yarım litre vitaminli su veriyorum. günde 1 kez ikindi vakti yapraklarına su püskürtüyorum. ne oldu oldu şimdi keyfi yok. saksı değiştirirken fide almıştım onlarda da problem yoktu son bir haftadır fidelerde de aynı sorun var.

Önceki postlarıda okudum. Net e araştırdım. bazıları çok sulamadan diyor bazıları su eksikliğinden diyor tam olarak çözemedim. tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

ne önerirsiniz.

şimdiden teşekkürler.

sonalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2006, 10:43   #12
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Toprağını değiştirirken köklere zarar verdinizmi ve değiştirme işini ne zaman yaptınız. ?

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2006, 11:01   #13
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Vitaminli su derken neyi kastediyorsunuz acaba? Bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin elementleri makro (fosfor, azot, potasyum, kalsiyum vs) ve mikro (kükürt, demir, çinko, molibden, bor vs) olarak ikiye ayrılır. Vitamin derken neyi kastediyorsunuz acaba?

Bitkiye hiç azotlu gübre verdiniz mi? Verdiyseniz ne dozda?

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2006, 13:24   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2006
toprak değişimini bitkiyi aldığımızda Mayıs ayı içerisinde yaptım. Zaten aldığımızda toprağı yok gibiydi saksıdan kolaylıkla çıkabiliyordu. çıkan saksının bir boy büyüğü ebatında yeni saksıya diktik. sonrasında acaip canlandı yeni sürgünler çıktı gayet iyiydi. son 3 - 4 haftadır bahsettiğim problemler başladı. Sularken kullanıdığım bahsi geçen vitamin supermarketlerde satılan yeşil yapraklı bitkiler için sıvı gübre markası Helin. Formun tamamına yakınını okudum. toprağını değiştirmeyi düşünsemde bu vakitte değiştirilmi bilmiyorum. Emin olamadım...

ilginize Tekrar teşekkürler.

sonalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2006, 05:41   #15
Ağaç Dostu

Mehmet Ali Aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2006
Galeri: 19
selam
benjaminlerde yaprak dokme topragin cok islak olusundan veya kurakliktan dolayi meydana gelmis olabilir.cok sulamadan dolayi yaprak sararmasi ve dokulmesi daha fazla raslanir bir durum.
bitkiyi guzelce sulayip sonra toprak biraz kuruyana sulamamak asiri sulamayi onleyebilir.ayrica bitkiniz ne kadar isik aliyor?fazla isik almiyorsa daha seyrek sulamalisiniz.
gubre bitkileri mukemmel yapan sihirli bir madde degil.fazlasi zarar hatta bitkinin olumune yol acabilir.gubre paketlerinde onerilenin dozun en az yarisini kullanmanizi tavsiye ederim.helede bitkiniz fazla isik almiyorsa.Haftada bir kere gubreli su cok fazla.bitki strese girmis yapraklarini dokuyorsa hic gubre vermemek gerekir. asiri sulamaya dikkat edin..iyi sanslar

Mehmet Ali Aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2006, 21:28   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2006
Yapraklardaki sararmalar sulama sorununu gösteriyor.
Siz acaba yanlışlıkla, hygroculture bitkileri (topraksız yetişim sistemi) için hazırlanan sıvı gübreyimi kullandınız? (Bunlar topraklı bitkileri önce deli gibi büyütür sonra öldürür, yüksek doping gibi!)
Compo firmasının yeşil yapraklı bitkiler için üretilmiş sıvı gübresi en mükemmeli.
Toprağı kontrol edin. Beyaz böcekler varmı, ya da solucanlar?
Solucanların faydası var ama ev içinde çok itici olabilirler, bence varsa onlardanda kurtulun...
Yanlışlkla aldığınız adi toprakla beraber nametot denilen bu rutubet meraklısı zararlılarda toprakla gelip, sizin Benjamini bozar.
Suyamayı gün hesabını unutup, elle kontrol edin. (Geneli haftada bir su sever, sulamadan sonra dipte kalmış suyuda yarım saat sonra dökün)
Nemliyse vermeyin.
Çok sulamışsanız en az 2 hafta kuru bırakın.
( ilk dikimde saksı dibini delik bıraktınız ******, eski gazete yazılarımda bu arada unutulurdu , hatırlatmak istedim, yanlış anlamayın!...)
Güneş ne durumda, bol ışık sever bu arkadaşlar. Hatta yazın balkonda, bahçede tutun, benjamin'in yeşil yapraklı türleri +7-10 dereceye kadar bahçede dayanabiliyor.
Acaba güneş altındamı fısfıs yaptınız, buda yaprakları yakmış olabilir.
Benjamin sıcak,kuru iç mekanları pek sevmez, kış olsa kaloriferdende olabilirdi aynı sorun.
Bitkinizi mümkün olduğunca serin yerlerde tutun.
Hatta camekanlı balkonunuz varsa, yaz kış orada kalabilir.
Üzülmeyin bitkiniz bence toparlanır.

Saygılarımla.
Murat Pilevneli.
http://bahcevan.com/

Murat Pilevneli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2006, 11:30   #17
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Benim de bir F. Benjamin' im vardı. küçücük saksıda nasılda neşeliydi. Saksı değiştirip suladığım günden itibaren yaprak dökmeye başladı. Küsüp su vermediğimde yeniden yaprak çıkardı. Hatta kuru dallar bile yeşerdi. Yeniden suladığımda yine yaprak döktü. Şimdi tamamen kurudu. Sulama az, bol ışıklı ortam mümkünse güneş, kuruyan dalları hemen kesmeyin tekrar yeşeriyor, toprak çok sıkı olmasın. Havalı toprak seviyor. Saksı değiştirirken toprağı fazla bastırmayın derim. Saygılar..

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2006, 21:33   #18
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Ev içinde, rüzgar akımı-kurandel- altında kalmayı da sevmiyor.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2006, 00:54   #19
yeni üye

Giriş Tarihi: 05-11-2006
Şehir: BOLU´DA OTURUYORUM. BOLU TAM DOĞA SEVERLERE GÖRE BİR ŞEHİR.
merhaba arkadaşlar.ben yeni üyeyim.bu saatte orada kimse var mı bilmiyorum ama çok acil yardıma ihtiyacım var.evde beslediğim çiçeklerimi 3 4 ay önce balkona koymuştum orayı sevdiler diyede içeri almamıştım. 15 gün önce birtanesini eve aldım bir hafta sonra kötüleşti. çürüme yaptı. diğerleri hala balkonda. havalar iyice soğudu ve kar yağıyor. balkonum kapalı ama oldukça soğuk oluyor.ani hava değişiminden ölür diye içeri alamıyorum. dışarıda kalmasıda tehlikeli. acil yardım bekliyorum.

beren99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2006, 00:58   #20
yeni üye

çiçeklerim ficus benjamin,dieffenbacchia sequire. üzerlerine poşet geçirdim.onlara zarar vermeden eve nasıl alabilirim.

Eski 07-11-2006, 17:20   #21

memet's Avatar

beren99, heralde ortam değişikliğinden etkilendi.. Mine hanım bir okusun bölümü bakalım o ne diyecek...soğukta dışarda durması daha kötü bana sorarsanız..
Mine hanım birkaç gün sonra cevaplayabilir. bence siz içeri alın hepsini..

Eski 07-11-2006, 17:36   #22
yeni üye

öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. bi ara cevap gelmeyecek diye korkmuştum. poşetleriyle içeri alsam bi sakıncası olurmu.

Eski 07-11-2006, 17:55   #23

memet's Avatar

ben anca fikrimi söyleyebilirim..içerde poşet gerekli olmaz bence..
önünde sonunda bir üyemizden cevap geleceği kesindir..
yanlızca sormakla kalmıyoruz, bildiklerimizi de paylaşıyoruz.

Eski 09-11-2006, 21:29   #24
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beren99
çiçeklerim ficus benjamin,dieffenbacchia sequire. üzerlerine poşet geçirdim.onlara zarar vermeden eve nasıl alabilirim.
Üzerlerine geçirdiğiniz poşeti çıkarın.İçeride üretim amacı dışında bitki poşetle durursa çürüme yapar. Yer değiştirmeden dolayı biraz sarsılabilirler. Mümkünse içeride de aynı yöne koyun (balkon batıdaysa içeride de batı penceresine koymanız gibi.) İlk anda bitkiler biraz şaşırabilir endişelenmeyin. Kışın verdiğiniz suyu tedrici olarak azaltın, ısıtmadan dolayı ortamda nem eksikliği oluyor buna dikkat edin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2006, 13:22   #25
yeni üye

Exclamation

Mine hanım mesajıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. mesajı okuyunca çiçekleri hemen içeri aldım. çiçekleri çok seviyorum evimdede birçok çiçek var ama bakımı konusunda bilgilerim eksik olunca çok basit hatalardan bir çok çiçeğimi kaybetmiş olduğumu bu site sayesinde öğrendim. çiçeklerimi kaybettiğim zaman çok üzülüyordum.bu nedenle evdekileri başkalarına bile vermeyi düşünmüştüm.istemeye istemeye. sizlerin sayesinde bu düşüncemden vazgeçtim.artık onlara daha iyi bakabilirim.
onları çoğaltmayı deneyeceğim. o zaman sevdeklerime verebilirim.

Eski 10-11-2006, 14:45   #26
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
ben benjaminin saksısının üstüne denizden topladığım taşları koymuştum daha hoş görünsün diye acaba bu buharlaşmayı mı önlüyor zira taşlar hep ıslak görünüyor yazın rahat etmiştim evde yokken fazla sulamaya gerek kalmamıştı şimdide suladıkça yaprakları sararıp dökülüyor taşlarımı toplayayım suyumu keseyim sizce

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2007, 23:25   #27
ebonsa
Guest

Köklenen Ficus Benjamin; dikeyim mi?

Aşağı yukarı 1 aydır suda duran ficus benjaminimin kökleri büyümüyor heralde böyle kaldı, ölmesinden de korkuyorum sizce ekeyim mi daha dursun m?

Düzenleyen ebonsa : 04-03-2007 saat 14:20
  Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2007, 15:14   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2006
Ben de 15 gün kadar önce ficus dallarını köklendirmek için ayırdım ve torfun içerisine köklendirici tozla muamele ettikten sonra gömdüm.İlk 1 hafta içerisinde pek bir hareket yok gibiydi ama şimdi tüm plastik bardağın içini kökler sarmış durumda.Benim kişisel fikrim eğer mevcut yapraklar duruyorsa (kurumadıysa) sudan çıkarıp nemli bir ortama (örneğin perlit ya da torf) dikin.Suyun içinde ihtiyaç duyduğu hava olmadığı için köklenemiyor sanırım.Bu arada gövdenin su kaybını dengelemek için tepede bir kaç yaprak kalacak şekilde de yaprakları seyreltin derim. Kolay gelsin.

öztuğ önal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2007, 18:09   #29
ebonsa
Guest

Teşekkür ederim

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 20:27   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Merhaba,

Gecen gün seradan Benjamin'imi budamaya gelen uzman, bu ağacın sütünün zehirli olduğunu, özellikle küçük çocukların ağızlarına koymaları sonucu çok ciddi etkilerinin olabileceğini söyledi. Lütfen bu konu hakkında uzman görüşünüzü belirtebilir misiniz?

Teşekkürler

Farmi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024