agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   15 m2 topraksız tarım serası (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/23097.htm)

akçay 24-05-2012 17:03

sayın krtl sorular tam uzman sorusu oldu hemen cevaplıyayım1-suyun tahlili yaptırmıştım ve buradan yazmıştım.2-nitrik asit kullanıyorum 3-gölge tülü siparişi verdim salı günü gelecek.şu ana kadar gerekmedi,bundan sonra gerekir diye düşünüyoruz.4-ilaçlama tarım müd.reçete aldım onu kullanıyoruz gerektikçe ve benzinli ilaç pompamız var.5-sislemeyi sadece men ve ısı düşürmek için kullanıyoruz.6-alıcı sorunum yok beni beklyenler var.iyi tarım belgesi için daha erken diye düşünüyorum.bütün iyi dileklerini gönderen arkadaşlarada çok teşekkür ederim.darısı hepsinin başına.

kgursan 24-05-2012 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçay (Mesaj 972217)
tosuncuklar nasıl sayın yalandünya59,umarım beğenirsiniz.son resme dikkat.üç kök var böyle sıkıntılı gözüküyor,acaba nedir.

Sn akçay., Çalışmanızı tebrik ederim. Resimlerden göremiyorum, belki vardır. Domateslerin askı yükünü iyi hesaplayın ve sağlam tutun. Serada domatesler irileştikçe, ağırlıkları artar ve tonlarca yük serayı yamultabilir, hatta....,.

Seranız sağlam görünüyor ama domateslerin askı yükünü hafife almayın. Kolay gelsin.

akçay 25-05-2012 08:15

teşekkürler sayın Kgursan uyarınız için.seramızın normal iskelet yapısı bu yüklere göre yapılmış,hesaplanmış,inşallah öyledir,

KRTL 25-05-2012 08:17

Sayın akçay,

Besin hazırlama ve bitkilere verme ile ilgili yönteminizi merak ediyorum. Besinleri dışarıda hazırlayıp mı tanklara koyuyorsunuz? Karıştırması nasıl oluyor? Hergün bunu yapmak zor değil mi hiç başından ayrılmadan?

Taban örtüsü kullanmamışsınız sanırım. Yabancı otlar sorun olacak mı?

Nitrik asidin azot değerleri besin çözeltinizi etkiliyor mu? Hesaba katıyor musunuz?

Yanlış bilmiyorsam, iyi tarım için danışmanlık şirketleri bitki dikiminden itibaren takip etmek istiyorlar.

Bitkileriniz çok sağlıklı görünüyor. Herşey gönlünüzce olsun, kolay gelsin...

Saygılar

dispaser 25-05-2012 08:52

maaşallah, allah nazarlardan saklasın.

muratege 25-05-2012 09:11

Öncelikle cesaretiniz ve bu işe yüreğiniğzi koyduğunuzdan dolayı sizi tebrik etmek istiyorum.1 saat içinde bütün sayfaları okudum ve hayran hayran baktım. Allah bol ve bereketli ürün ve ağız tadıyla yemek nasip eylesin.Sizin gibi girişimci ve üretime dönük insanlar olduğu sürece hem ülkemiz kalkınacak hemde işsizlerimize iş imkanı doğacak.Ben bu topraksız tarım işinden anlamam. Evimin önündeki 35-40 metrekare bahçemde domates, biber ve salatalık yetiştiriyorum.Ama sizin serayı görünce inanın sanki kendiminmiş gibi gurur ve hayranlık duydum.Allah emeğinizin karşısını fazlasıyla verecektir bundan şüpheniz olmasın.Eğer birgün Akhisara yolum düşerse mutlaka gelip seranızı görmek isterim.Tekrar bol ve hayırlı kazançlar.

akçay 25-05-2012 10:31

sayın KRTL besin hazırlayıp bitkilere verme işini günlük olarak yapıyoruz,bekleyen suyun ec ve ph değerleri sıcak havalarda hızla değişir ve kontrolu zor,yarım saatte bu işi yapabiliyoruz,bu hafta stok besin çözeltisi hazırlayıp,tah.20 kg lık A ve B tankı olarak işi 10 dakikaya indireceğiz inşallah,ve hatta sera bekçisi iş başına gelince onada gerek kalmayacak.taban örtümüz var vakat bu sene açamadık,bir dahaki sefere inşallah,nitrik asitin azot miktarı ****** hesaba dahil ediliyor.iyi tarıma bir dahaki sefere inşallah.

konar81 28-05-2012 14:48

Akçay bey; tek kelime ile mükemmel, söylenecek laf bulamıyorum. Rabbim gönlünüze göre versin. 15 m2'lik seradan 2 dönüme oradan da inşallah daha büyüklerine doğru yol alırsınız inşallah. Başarılarınızın devamını diliyorum...

Ekrem Uslu 28-05-2012 14:58

http://f1205.hizliresim.com/x/w/6zj8n.jpg

Sn. Akçay bereketli olsun.Yaprak budamasını biraz erkenmi yapmışsınız?

akçay 28-05-2012 16:23

sayın adanalı erkenmi yapmışız acaba?tam zamanı nedir?bilgi verirseniz sevinirim.

Ekrem Uslu 28-05-2012 16:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçay (Mesaj 974768)
sayın adanalı erkenmi yapmışız acaba?tam zamanı nedir?bilgi verirseniz sevinirim.

Yeterli iriliğe gelmemiş (koyu yeşilden açık yeşile dönmemiş) salkımların yapraklarını almak meyve ağırlığını ve kalitesini düşürür.Yaprağı erken alınmış bölgede fotosentez ve solunum azalacağı ve atık maddeler dışarı atılamayacağı için verime olumsuz yansıyacaktır.

Salkımın alt ve üst yaprağını yarım yaprak budaması şeklinde alırsanız daha isabetli olacağı kanaatindeyim.

akçay 28-05-2012 18:32

sayın adanalı çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.peki yarım yaprak budaması nasıl oluyor?

akçay 28-05-2012 18:33

birde şunu sormak istiyorum domatesin kızarmaya başlaması büyümesini tamamlamışmı demek?

Ekrem Uslu 28-05-2012 18:39

Sırık çeşitlerde genelde her meyve salkımından sonra 3 yaprak oluşur.Olgunlaşmaya başlamış salkımların altındaki ve üstündeki yaprağı yarısından, ortadaki yaprağıDA tam olarak kesersek hem havalandırma sağlamış hemde verimi olumlu etkilemiş oluruz.

Alıntı:

birde şunu sormak istiyorum domatesin kızarmaya başlaması büyümesini tamamlamışmı demek?
% 80 tamamlamış demektir.

idris şenol 28-05-2012 19:00

sayın akçay çok güzel çalışma olmuş
Allah yar ve yardımcınız olsun

akçay 29-05-2012 08:04

çok teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgilere ve iyi niyetli dileklerinize,sizinde ALLAH yar ve yardımcınız olsun.

nicea 29-05-2012 10:58

sayın akçay bence de budamak için biraz erken davranmışsınız.aynı şeyi bende geçen sene yapmıştım ve domateslerim küçük kalmıştı.o yüzden bu sene acele etmiyorum ve renk yapmasını bekliyorum.

akçay 29-05-2012 13:37

ilk sıraları kaçırdık diyelim.devamında aynı hatayı yapmayız inşallah.

U_Yilmaz 30-05-2012 15:50

Sayın akçay çalışmalarınız mükemmel,sürekli takip ediyor,
gerek sizin,gerekse arkadaş ve abilerimizin tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyoruz.
Allah nazardan korusun,
bol bol ürün almanız dileklerimle ,

konar81 31-05-2012 06:42

akçay bey; herşeye rağmen gelişmeler güzel görünüyor. Sizin en büyük avantajınız bu forumun üyesi olmaktır bence. Sorunlarınıza kısa sürede çözüm bulabiliyorsunuz. Bu arada yaprakların analiz işi ne oldu. Sonuç alabildiniz mi?

akçay 31-05-2012 09:52

yaprak analiz sonuçlarını cuma yani yarın alacağım sonucu burdan herkes görebilir.bende merakla bekliyorum.hayılı bir sonuç çıkar inşallah.

dispaser 31-05-2012 10:22

ins. sn akçay. Sanırım herkes bu sonuçları bekliyordur. yapılan besleme işi ile ilgili güzel bir eleştiri niteliğinde olacak diye düşünüyorum. çok heycanlı bir bekleyiş, hadi hayırlısı insallah.

akçay 05-06-2012 11:15

evet arkadaşlar yaprak tahlil sonuçlarını dün aldım,bugün sizlerin bilgisine aktarıyorum.
azot 4,63 %
fosfor 0,160 %
potasyum 2,61 %
kalsiyum 1,5 %
magnezyum 1,50 %
sodyum 0,083 %
demir 85,00 ppm
çinko 29 ppm
mangan 76 ppm
bakır 18 ppm
çıkan bu değerlere göre fosfor ve potasyum değerleri düşük,magnezyum yüksek çıktığından bugün ayarlamalar yapıldı.genel görüntü olarak yapraklar çok güzel,bitki gelişimleri güzel, ph 6,00 ec 2,90 ayarlandı ilerde ec yi biraz daha yükselteceğiz,azot biraz yüksekti ama tehlike sınırında değil onuda ayarladık.yorumları bekliyorum.

gokhan_5102 06-06-2012 11:10

Sayın akçay sizin bu işi daha ileriye zamanla tam otomasyonlu bi seraya kadar götürebileceğinize inanıyorum emeklerinizin karşığını umarım gani gani alırsınız. bir de son durum nedir resim ekleyebilirseniz sevinirim Saygılar.

nicea 06-06-2012 11:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçay (Mesaj 979507)
evet arkadaşlar yaprak tahlil sonuçlarını dün aldım,bugün sizlerin bilgisine aktarıyorum.
azot 4,63 %
fosfor 0,160 %
potasyum 2,61 %
kalsiyum 1,5 %
magnezyum 1,50 %
sodyum 0,083 %
demir 85,00 ppm
çinko 29 ppm
mangan 76 ppm
bakır 18 ppm
çıkan bu değerlere göre fosfor ve potasyum değerleri düşük,magnezyum yüksek çıktığından bugün ayarlamalar yapıldı.genel görüntü olarak yapraklar çok güzel,bitki gelişimleri güzel, ph 6,00 ec 2,90 ayarlandı ilerde ec yi biraz daha yükselteceğiz,azot biraz yüksekti ama tehlike sınırında değil onuda ayarladık.yorumları bekliyorum.

sayın akçay , bir daha tahlil yaptıracakmısınız?ve yaptırırsanız hangi aralıklarla yaptırmayı düşünüyorsunuz?

akçay 06-06-2012 15:50

5 Eklenti(ler)
sayın gökhan teşekkürler.sağolun varolun.bugünkü resimler,

akçay 06-06-2012 15:53

4 Eklenti(ler)
devamı

nicea 07-06-2012 08:58

maşallah , nazar değmesin

akçay 09-06-2012 17:24

alooooo,okullar tatil,forumda tatil başladı herhalde.

Ekrem Uslu 09-06-2012 18:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçay (Mesaj 982309)
alooooo,okullar tatil,forumda tatil başladı herhalde.

:rolleyes:

Domates,biber,patlıca(aa)n.Rahmetli Barışmanço'yuda anmış olalım.

Elinize sağlık hepsi gayet güzel ve sağlıklı görünüyorlar.Domateslerinizin yatırma dönemide yaklaşıyor.Bakımda problem çıkmazsa yılbaşına kadar devam eder.Seranızda ısıtma yapacakmısınız?

Ahtapot sulamanın adet fiyatı kaça mal olmuştu?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024