agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   15 m2 topraksız tarım serası (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/23097.htm)

akçay 17-01-2011 10:08

15 m2 topraksız tarım serası

Aslında topraksız tarım gerçekte bir sebze fabrikasıdır diye düşünüyorum,çünkü imalat yapan bir fabrika neler yapıyorsa burda o var teknoloji,bilgi,tecrübe,sermaye,cesaret burda üretime dönüşüyor bir fabrika gibi süreklilik var.özellikle yanlış sulama,gereksiz gübre kullanımı,erezyon vs gibi sebeplerle tarım topraklarımız giderek azalıyor ya da verimsizleşiyor.

aralık ayında gittiğim Antalya tarım fuarında edindiğim izlenim birçok firma toprak düzenleyici,katkı maddeleri satıyor,bu demekki topraklarımız giderek bozuluyor,verimsizleşiyor,tarla bitkilerinin ihracatıda zorlaşıyor.işte topraksız tarım burda can simidi olarak devreye giriyor.önemide giderek artıyor.

işte bütün bu sebepler beni bu konuda birşeyler yapmaya yönetti bende acizane işletmemin bahcesine 15m2 kadar bir sera yaptım,bu arada geçen yaz evimin terasında bir denemem daha olmuştu bu ikinci,bitkilerin isteği beni şaşırttı,ve adeta kamçıladı diyebiliriz.

bakalım bundan sonra ne olacak beraber göreceğiz.eleştiri ve önerilerinize sonuna kadar açığım.bu arada sayın Kudret TEZEL e ve bilgilerini esirgemeden sunan bütün herkese teşekkür ederim.bitkiniz her daim yeşil ve bereketli olsun

kasap.94 17-01-2011 11:44

Sayın akçay. Yaptığınız seranın, kurulan sistemin, yetiştirilen bitkileri. resimli olarak eklerseniz bizlerde görsel olarak daha net bilgilenmiş oluruz. başarılar dilerim

akçay 20-01-2011 08:23

4 Eklenti(ler)
Eklenti 189486

Eklenti 189487

Eklenti 189488

Eklenti 189489

selim_50 20-01-2011 09:02

o serada çilekte olmalı
kolay gelsin
birde iki sıraya birbirine yaklaştırıp her iki sıra için bir gezinti aralığı bırakırsanız, size yeni ürünler için yer açılmış olur.

the_mc 20-01-2011 19:53

güzel bir çalışma olmuş maşallah

Delimus 20-01-2011 20:49

Drenajı nasıl halletiniz resimlerden anlayamadım.

Ellerinize sağlık ....

Cumhur Tonba 20-01-2011 21:28

Sayın Akçay,
Kolay gelsin. Çalışmalarınızın ve fotoğraflarınızın devamını bekleriz. Bu kış gününde o fotoğrafları görmek bile insanın içini açıyor.

müfit 20-01-2011 22:15

kudret bey mrh herkes sizden bahsediyor verdiğiniz bilgiler için ****** bende balkonda sizin sistemle iligli bir çalışma yaptım mineral ve sebze fidanlarına ihtiyacım var sizde temin edebilirmiyim **** size nasıl ulaşacam müfit akarsu

akçay 21-01-2011 08:09

önce sayın delimus un sorusunu cavaplıyayım. drenaj için kasaların altına hafif betondan egimli kanallar yaptım kasalar onların üstünde. ama şu an drenaj kullanmıyorum buna herhalde açık sistem diyorlar sebebi az ısı düşük ışınım koşullarında az fakat EC si yüksek
sulama günde 8 defa 3-5 dakika arası sulama yapıyorum burada gece havalar sıfır dereceye kadar düşüyor sera içerisine ufo taktım oda zaman ayarlı çalışıyor bütün gece her bir saatte 15 dk çalışıyor şu ana kadar iyi gidiyor ****** sıcak oldukça büyüme artıyor

akçay 21-01-2011 08:19

topraksız tarım genellikle kışın ve ısıtmalı olduğudan, bende ısıtma sistemi yeterli değil ama yinede bitkilerim canlı ve iştahlı olduğunu görebiliyorum.birde şunu söylemek gerekirse bitki kök sıcaklığını sürekli kontrol ediyorum hiç 10 C altına düşmüyor buda bitkinin kökü üşümüyor ise sorun yok demektir. perlitin ısıyı geçirmemesinden iyi bir yaıtım malzemesi olduğundandır.

akçay 21-01-2011 08:23

burada edineceğim tecrübe ve sizlerinde yardımıyla inşallah bu yaz niyetim gerçek bir sera yapmak nasip olusa

akçay 21-01-2011 08:40

3 Eklenti(ler)
hedefim buEklenti 189619

Eklenti 189620

Eklenti 189621 resim

tugrulbaba 21-01-2011 09:07

Peki seranın içini değilde ec sıvısını ısıtsanız mesela 10 C değilde, 30 C yapsanız o sıvıyı ufoya gerek kalmasa ?

Olur mu?
Kök sıcak olduğu için sanki toprak sıcakmış hava ısınmış gibi algılamazmı bitki?

akçay 21-01-2011 10:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba (Mesaj 745305)
Peki seranın içini değilde ec sıvısını ısıtsanız mesela 10 C değilde, 30 C yapsanız o sıvıyı ufoya gerek kalmasa ?

Olur mu?
Kök sıcak olduğu için sanki toprak sıcakmış hava ısınmış gibi algılamazmı bitki?

sayın tugrulbaba zaten besin sıvısını bir miktar ısıtıyorum,sera iç sıcaklıgı bitkiler üşümesin diye ufo kullanıyorum. birde şu var serada geceyle gündüz arasındaki ısı farkı 8C den fazla olunca bitkiler sitrese giriyormuş, şuan bunu ayarlayamıyorum ama idare ediyoruz nede olsa biraz amatörce olduğundan

akçay 21-01-2011 15:54

birşeydaha var bende akan su sistemimde hazır 4 katlı yakında onuda faliyete geçireceğim inşallahbiraz havalar ısınsın eğer bulabilirsem çilek koymak istiyorum hayırlısıyla.

Delimus 21-01-2011 22:00

Manisayı biliyorum bornovadan 15 dk. sonra çiçekli köyünde piknik yapardık orada kar olurdu kışları hemde epey, manisa 1 saat uzakta epey soğuk oluyordur, hey gidi üni. yıllarım....

Kök ısısı ile sera ısısındaki fark stres yaratır gibime geliyor kök 30 derece çok.
Gece gündüz sera ortam ısı farkıda 10 derece olması ideal ve avantaj bu yüzden ısıtma yapmak daha mantıklı sadece suyu ısıtmaktan.

tugrulbaba 22-01-2011 08:29

Benimki sadece fikir. Aslında rakamları da farazi vermiştim.

Neticede olmuyor. Bunu denemem lazım..

akçay 25-01-2011 13:37

bugün yeni birşey öğrendim paylaşmak isterim ec ie ilgili kaynak ege üniversitesinden bir prof. kitabından diyorki düşük ışınım kış şartlarında ilk çiçeklenmede ec yi 9,5 yapın 10 gün devam edin daha sonra 7.5 düşürün ve her ay 2 puan düşürerek en son 2.5 kalın öyle devam edin fikri olan söylesin

seazone 25-01-2011 15:48

Düşük ışınımda ec yi yüksek tutmak gerçekten iyidir. Ama kitapta yazan gibi 9,5 10 çok yanlış bir değer olduğunun kanısındayım. Ben düşük ışınımlarda ec yi 2,8-2,9 çıkarıyordum. 3,0-3,2 ye çıktığımda yapraklarda problemler başlıyordu. Tekrar 2,8 -2,9 a çekiyordum.

supermen666 25-01-2011 15:55

elinize saglık akçay bey

bende orta ölçekli bir çalışmam olucak akçay bey akansu modelini terçih etmeyi düşünüyorum. bazı konularda size sorularım olucak cevaplarsanız sevinirim yazılarınızı okudum öncelikle bende konuyla alakalı biraz araştırma yatım sizin kullandıgınız açık sistem bu peyaz poşetlerin içinde sadece ısı yalıtımı için perlitmi kullandınız kusura bakmayın kullandıgınız sistemi biraz daha açık anlatırsanız sevinirim seranız hangi şehirde kuruldugunu merak ettim. birde ürün verimi nekadar 15metrakarelik seranızda ışıklandırma olarak florasanmı kullandınızmı

the_mc 27-01-2011 21:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi supermen666 (Mesaj 747296)
bende orta ölçekli bir çalışmam olucak akçay bey akansu modelini terçih etmeyi düşünüyorum. bazı konularda size sorularım olucak cevaplarsanız sevinirim yazılarınızı okudum öncelikle bende konuyla alakalı biraz araştırma yatım sizin kullandıgınız açık sistem bu peyaz poşetlerin içinde sadece ısı yalıtımı için perlitmi kullandınız kusura bakmayın kullandıgınız sistemi biraz daha açık anlatırsanız sevinirim seranız hangi şehirde kuruldugunu merak ettim. birde ürün verimi nekadar 15metrakarelik seranızda ışıklandırma olarak florasanmı kullandınızmı

topraksız tarım materyalı için perliti seçmiş.

akçay 29-01-2011 10:17

aslında düşük ışınım koşullarındaki yüksek ec nin 9.5 gibi olması benim içinde biraz yüksekmiş gibi geliyor ama bir prof. bunu yazmış kitabında. ege ünüv.den prof. Ayşe Gül topraksız tarım diye kitabında.ben şu ara ec yi 3.5 çıkardım amaç deneyip görmek, niyetim dahada yükseltmek ne olacağını bekleyp göreceğiz.

akçay 29-01-2011 10:23

yakında yeni fotolarda yükleyeceğim inşallah,domatesler çiçeklendi biraz daha bekleyip öyle çekeyim dedim. bu arada yazın inşallah 1 dönüm kadar bir sera yapmak niyetim ısıtmalı olacak,yüksekliği ne kadar yapsam karar veremiyorum,fikirlerinizi bekliyorum.önce hıyar yapıp biraz daha tecrübelenip daha sonra domates diyorum.ne dersiniz.

amatör hobici 29-01-2011 11:05

Sn.akçay
Çalışmalarınızı başından beri ilgi ile izliyorum.Çok güzel amatörce bir çalışma, işinizin arasında bunlarla uğraşmak sizi dinlendiriyor olmalı. Tebrikler, kolaygelsin.

Sarıcan 29-01-2011 11:41

Sn. akçay,

Okuduğunuz EC değerinin birimi nedir. Belki yazımı ondan fark eder. Tekrar kontrol eder misiniz? Mikrosiemens, milisiemens veya ohm cinsinden başka bir birim. Rakamları ona göre değerlendirmek lazım.

seazone 29-01-2011 12:15

Sanırım 3,5 metreden küçük olmaması gerekli eğer domates yetiştirecekseniz 4 metre 4,5 metre arası çok uygun olurdu diye düşünüyorum. İnşallah sonunuda görürüz.

akçay 29-01-2011 12:24

inşallah sayın seazone inşallah.temenniniz için çok teşekkürler.yapım aşamasına gelince zaten daha çok görüşeceğiz umarım.beraberce elbirliğiyle yaparız inşallah.

akçay 29-01-2011 12:27

sayın sarıcan ec değeri ile ilgili döneceğim bir bakalım neymiş. şu an kitap yanımda değil evde akşam bakacağım iyice.

akçay 31-01-2011 16:10

işte birkaç resim çiçekler açmaya başladı.

3 Eklenti(ler)
Eklenti 191062

Eklenti 191063

Eklenti 191064

Mete Dundar 31-01-2011 18:14

Forumdaki herkese merhaba,sayın Akçay bende sizin gibi deneme yapmak istiyorum,katkı maddelerini nereden elde ediyorsunuz?Yardımınız için teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024