agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   15 m2 topraksız tarım serası (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/23097.htm)

gokhan_5102 20-07-2012 14:10

Merhabalar Sayın Akçay,

şuana kadar ne kadar domates hasat ettiniz ve hedefiniz nedir?

Saygılar,

akçay 20-07-2012 18:00

hasat bitince kg ları vereceğim,

akçay 07-08-2012 15:11

herkese merhaba....... herkes tatilde anlaşılan.

idris şenol 07-08-2012 23:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçay (Mesaj 1006766)
herkese merhaba....... herkes tatilde anlaşılan.

sayın akçay ben nöbetçiyim:))sizden resim bekilyoruz:))
şuana kadar beklentiniz ne ölçüde,kısaca bu işte para varmı(berekt tv mehmet abi)kılasik sorumuz ,,sizin cevabınız nedir sayın akçay:)
sanırım yağlık biberde karar kıldınız,biber fidanızdan fidan başına aldığnız ürün kaç gr ,kg vs ölçüm yaptınızmı:confused:kolay gelsin

berkay1907 09-08-2012 04:03

Uzun zamandır sizleri takip ediyorum, meraklada sayın akçay'ın aktaracağı son bilgilerinide bekliyorum :)

dispaser 09-08-2012 07:39

sn. akçay,
ben de takip etmeye çalışıyorum. pek yazamasam da, okumaya çalışıyorum butun konuları.
sizinki gibi modern bir tesis kuramasamda benim de bir ticari seram var artık. bir tanıdığımın işlerinin yoğunluğundan dolayı bana devretmiş olduğu, içerisinde 10 adet 8*40 naylon seranın olduğu standart bir işletme. içerisinde ürünleriyle birlikte direk bana devrettiği için de müşteri ve ürün sıkıntısı çekmedim ilk 10 gün. şimdi marul dikimi için biraz erken olmasına rağmen ben başladım. kademeli olarak dikmeye devam edeceğim kısmetse. tabi malumunuz iş hiç bitmiyor ve çok yorucu oluyor. bu sebeple de çok fazla burayı takip edemiyorum. sizden de hayırlı haberlerinizi bekliyorum i,nşallah.
kolay gelsin.

idris şenol 09-08-2012 18:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dispaser (Mesaj 1007318)
sn. akçay,
ben de takip etmeye çalışıyorum. pek yazamasam da, okumaya çalışıyorum butun konuları.
sizinki gibi modern bir tesis kuramasamda benim de bir ticari seram var artık. bir tanıdığımın işlerinin yoğunluğundan dolayı bana devretmiş olduğu, içerisinde 10 adet 8*40 naylon seranın olduğu standart bir işletme. içerisinde ürünleriyle birlikte direk bana devrettiği için de müşteri ve ürün sıkıntısı çekmedim ilk 10 gün. şimdi marul dikimi için biraz erken olmasına rağmen ben başladım. kademeli olarak dikmeye devam edeceğim kısmetse. tabi malumunuz iş hiç bitmiyor ve çok yorucu oluyor. bu sebeple de çok fazla burayı takip edemiyorum. sizden de hayırlı haberlerinizi bekliyorum i,nşallah.
kolay gelsin.

sayın dispaser sanırım topraklı seranız var,10 adt ayrı ayrı seralarızmı var,
öyle ise bir tanesini topraksız seraya çevirip arasındaki farkları rahatça görürsünüz
kıvırcık ekimi için havalar çok sıcak hemen sapa kalkabilirler ,bunun için işi iyi bilen hazır fide yetiştircilerinden sıcağa dayanıklı çeşitleri almanızı tavsiye ederim,benim kıvırcıklar fide olmadan tohuma kalktılar:))

dispaser 10-08-2012 07:12

evet 10 adet ayrı ayrı sera var. bunların 5 tanesi topraksız zaten. ama topraksızlarda maydanoz ekili. tek çeşit üründen ibarek bir işletme değil yani. kıvırcıkları funly cinsi dikmen fide den aldım. sapa kalkmaya dayanıklı diye geçiyor. fakat bunu yaşayarak göreceğiz. fidelerin birazını iki gün önce diktim, ama durumları iyi değil. sıcaktan kavrulanlar oldu. fideleri daha fazla bekletemeyeceğim için şuanda da geri kalanı dikiliyor. inşallah verim alabiliriz.

akçay 24-08-2012 08:26

evet arkadaşlar biraz ara verdik kusura bakmayın.bildiğiniz gibi malum havaların çok sıcak olmasından dolayı açan çiçeklerin meyveye dönemeden kuruması nedeniyle ramazan öncesi tepe alma işlemi yapıp var olan ürünlerin olgunlaşmasını bekledik,sonra hasat yapıp işi sonlandırdık.zaten haziran ayının 15 inden sonra seralarda çalışma olmuyor, bizim deneme olduğu için gittiğiyere kadar götürdük.sonuç olarak 16 nisanda fide ekimi yapmıştık kısa bir hasat dönemi yaşadık mecburen yaklaşık 1 dönüm kadar olan domatesten taklaşık 7500 kg civarında hasat ettik ve sattık.

idris şenol 24-08-2012 08:44

sayın akçay havalar çok sıcak gitti
bu yaz yaz serası olan arkadaşlar çok zorluklarla karşılaştı
açık alanlarda olanlarda kötü oldu !!,bir akrabımın 10 dönüm kavun tarlası güneşten yandı ,
yüksek miktarda kıredi almıştı tarla tamamen gitti maalesef
sayın akçay :yağlık biberde durum nasıl
barbunya fasulye deneme yaptınızmı veya başka bitki türleri ile uğraştınızmı teşekkür ederim

dispaser 24-08-2012 08:48

allah bereketini versin.
şimdi ki yorumunuz nedir peki sn. akçay, bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz? bu kış üretim olacak mı? hangi ürün veya ürünler olacak? deneme seranızı büyütmeyi düşünüyor musunuz?

Halil Balaban 24-08-2012 12:41

Sayın Akçay,
Hasadınız hayırlı olsun. Sıcaklarla
zor bir sezon geçirdiniz. Ama ben,
her şeye rağmen memnun kaldı-
ğınızı düşünüyorum. Sizi 15 m2
den bu yana takip ediyorum.
İnşaAllah daha iyi hasatlar ve se-
zonlar geçireceksiniz. Azminizle
bunu hakediyorsunuz.
Hoşça kalın.
HALİL BALABAN

Turbey 24-08-2012 23:21

Sayın Akçay...

Foruma yeni üye oldum. Ama sizin bu bölümü başından beri izliyordum. Verdiğiniz bilgiler için kendi adıma teşekkür ederim. Yanlış hatırlamıyorsam iki dönümlük bir sera kurdunuz. Bir dönümünü topraksız tarım için ayırmıştınız. Yanlışım varsa beni düzeltin lütfen. Aşağı yukarı yüz bin lira bir masraf yaptınız. Bunun içinde arazi bedeli yoktu sanırım. Isıtma yoktu. İlk üretiminizde 7500 kg lık domates hasat ettiniz. Tabii burada işçilik, besin, fide gibi üretim masrafları ne kadardır bilmiyorum.

Merak ettiğim bu ilk tecrübenizde umduğunuzu buldunuz mu? ileriki dönemlerde dönüm başına 25-30 ton üretim yapılabilir mi? Ayrıca seranızda sürekli işin başında bulunacak bir kişi gerekli mi? Böyle olunca sera yeri yerleşim bölgesinin yakınında olmalı diye düşünüyorum da. Ayrıca bu işi yapan büyük firmalar jeotermal kaynakların olduğu yerlerde seralarını kuruyor. Isıtma maliyet açısından çok önemli bir konu. Siz ısıtma sistemizi de kuracaksınız sanıyorum. Maliyetiniz yüksek olmayacak mı? Aslında fazla soru ile sizi sıkmak istemiyorum. Ancak bu işi zamanla profesyonelce yapmayı düşünen arkadaşlarımız var. Dolayısıyla sizin yaşadığınız tecrübeler bizler için ders niteliği taşıyabilir. Neticede pahalı bir yatırım. Size iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.

coskun08 24-08-2012 23:47

bence en önemli şey burda bitki besin maddelri. onu nasıl ayarlıyorsunuz onu merak ettim. teşekürler

akçay 25-08-2012 09:32

evet arkadaşlar sorularınıza elimden geldiğince genel olarak cevap vereyim.biliyorsunuz bu sene bizim antrman senemizdi halen devam ediyor yıl henüz bitmedi. öncelikli amacımız besin reçetemizi oturtmaktı. bunu başardığımızı sanıyorum. hasat ettiğimiz üretim miktarına bakarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz 1 dönüm seradan 30 ton domates almak çok mümkün hatta fazlasıhesap aslında basit.örnek 1 kök domates yaklaşık olarak hasat süresince ortalama 35-40 döl veriyor her döl 5 adet salkım olursa ve her domates 120-150 gr arası dersek 35x600gr=21 kg eder 1 dönümde en az 2500 kök olduğunu varsayarsak 2500x21kg=55200kg eder.şu anda birçok topraksız modern seralar bu miktarı zaten alıyor.şimdi bizim yeni ekim işine gelelimşu anda seramız yeni ekime hazırlanıyor.nasip olursa yeni ürün olarak soğuğa dayanıklı bir hıyar ekeceğiz.fide siparişimizi bayramda önce verdik.10 eylül gibi ekim yapabileceğiz inşallah seramızın tamamını tek çeşit olarak ekiyoruz.5000 adet 2 dönüm hıyar.hasat periyodu olarak aralık sonunu düşünüyoruz havalar nereye kadar müsade eder bakacağız,ısıtma sistemi kurmayı şimdilik düşünmüyoruz.çünkü bu yerde sabit değiliz geciciyiz burda antraman yapıp termal bir bölgeye gitmeyi düşünüyoruz. onun için daha sonra marul ekimiyle yola devam etmeyi düşünüyoruz.

akçay 25-08-2012 09:42

bu arada sayın hocam bekleniyorsunuz sera bekçisiyle beraber.

Kudret Tezel 25-08-2012 10:11

Sevgili akçay unutmuş değilim. Bu arada söz veripte yapamadığımdan dolayı kırılan arkadaşlarımda oldu. Bu sezon inşallah hepsini halledeceğiz. Az sonra şehir dışına çıkacağım. döndüğümde görüşeceğiz.Selamlar sevgiler.

bora_58 25-08-2012 22:02

İlk öncelıkle akçay abıcım merhabalar..Bugun,tamamlanmak uzere olan dayımın cıftlıgının garajında bır sera yapmayı planladım.aslında baya hatalı yollar ıle baslamısım bunu farkettım.Böyle yardımsever degerlı kardeslerımın bulundugu sıteyı ve sızın yazınızı farkettım ve cok mutluyum..Bu zorlu yolunuzu en başından bır cırpıda bırakmadan okudum sonunu getırdım ama ınanıyorumkı sızın bu azmınız ıle bu ısın sonu yok sıze..Neyse sızden ara ara bılgıler alacagım.Tekrar hayırlı uğurlu olsun seranız.ERSİN ÜLGER SİVAS

idris şenol 31-08-2012 22:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçay (Mesaj 1011371)
evet arkadaşlar biraz ara verdik kusura bakmayın.bildiğiniz gibi malum havaların çok sıcak olmasından dolayı açan çiçeklerin meyveye dönemeden kuruması nedeniyle ramazan öncesi tepe alma işlemi yapıp var olan ürünlerin olgunlaşmasını bekledik,sonra hasat yapıp işi sonlandırdık.zaten haziran ayının 15 inden sonra seralarda çalışma olmuyor, bizim deneme olduğu için gittiğiyere kadar götürdük.sonuç olarak 16 nisanda fide ekimi yapmıştık kısa bir hasat dönemi yaşadık mecburen yaklaşık 1 dönüm kadar olan domatesten taklaşık 7500 kg civarında hasat ettik ve sattık.

sayın akçay 7500 kg dometes söyleminiz kafamı baya kurcalamıştı doğrusu:(
en son yazımızdan sonra tarkyaya ayçiçek biçimine gittim,:mad:
bundan ötürü tekrar size dönemedim
fakat son yazdıklarınzı ve umutlarınızı, beklentilerinizi aktarınca biraz rahatladım doğrusu:)
sayın akçay ciddi anlamda topraksız tarım sera çalışmalarınız aktaran ender insanlardansınız, ALLAH sizin gibi iyi niyetlerin ufkunu açsın işlerinizi kolaylaştırsın temennisyle.ALLAH yar ve yardımcınız olsun
fotoğraflarınzın devamını bekliyorum

geçenlerde bir paylaşımı espiri için yazıyorum:)
TÜRKLER ELEKTİRİĞİ BULSAYDI DÜNYA KARANLIKTA KALIRDI:D(sözüm meclisten dışarı)kimse alınmasın

Halil Balaban 01-09-2012 16:44

Sayın Dispaser hayırlı, uğurlu olsun

Sayın Akçay, konu burada açıldığı
için izninizle sayfanızı sizin konunuzun dışında biraz meşgul
etmek istiyorum. Göstericeğinizi
umduğum hoşgörü için peşinen
teşekkür ederim.
Sayın Dispaser yeni seranız hayırlı,
uğurlu olsun. Allah sinerinle bol kazançlar versin. Sayın Akçay, Sayın Dispaser, hocamız Sayın
Kudret Tezel, Sayın İdris Şenol
ile bu topikte yazışan tüm arkadaşlara sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kalın.
HALİL BALABAN

Turbey 06-09-2012 12:51

Sayın Akçay...

Seranızın ilk kurulum aşamasından son üretim aşamasına gelinceye kadar, karşılaştığınız zorluklar, şunu yapsaydım, ya da yapmasaydım dediğiniz durumlar oldu mu? Bizimle paylaşabilir misiniz? Seranızda donanım olarak eksiklik hissetiniz mi? Bunu sormamın nedeni, gördüğüm kadarı ile seranızda besin ile sulama sistemi dışında bir ekipman yoktu. Ph ve Ec değerlerini kendiniz ayarlıyordunuz. Bu da emek yoğun çalışma şartlarını sanırım beraberinde getiriyordu. Tabii sonuçta her iş maddiyata bakıyor. Zaten bu işin olmazsa olmaz koşulu sermaye artı bilgi. Bu arada burada geçiçiyiz diyorsunuz; yer seçimi konusunda bir çalışmanız oldu mu? Sağlıklı ve esen kal dileklerimle

dispaser 07-09-2012 07:13

teşekkürler sayın balaban..

akçay 20-09-2012 11:42

evet arkadaşlar hepinize yeniden merhaba. bugün yeni fidanlarımızı ekiyoruz.bu sefer hıyar ekmeye karar verdik,sera içinde gerekli değişiklikleri yapıp ekime hazırladık,ve bugün ekim yapıyoruz.çeşit olarak soğuğa dayanıklı bir çeşit aldık,tohumları biz aldık agrobaya yaptırdık,bunun yanında 600adet kadar ıceberg marul. 600 adet kıvırcık marul ekiyoruz bakalım hayırlısı,dua edin.

dispaser 20-09-2012 12:04

hayırlı olsun sn. akçay. kıvırcıkta ne cins tohum kullandınız? bir de seranızın hıyarlar heryeri sarmadan önce fotoğraflarını gönderirseniz sevinirim. ne tür değişiklikler yaptınız meraklandım şimdi.
dualarımız sizinle, Allah bol kazanç versin.

Halil Balaban 20-09-2012 13:19

Hayırlı Olsun,

Sayın Akçay,
Yeni ekim döneminiz hayırlı olur inşaAllah. Allah kolaylık ve sinerinle bol kazançlı hasatlar nasip etsin. Yaptığınız değişikleri, Sayın Dispaser gibi ben de ve tabi ki bir çok arkadaşımız da merak ediyor ve görüntülerini bekliyoruz. Başarılar dilerim. Sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

kimyager147 20-09-2012 14:11

Sayın Akçay
hayırlı olur inşallah.

sincom 22-09-2012 18:21

Çok güzel bir çalışma olmuş

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçay (Mesaj 1011714)
evet arkadaşlar sorularınıza elimden geldiğince genel olarak cevap vereyim.biliyorsunuz bu sene bizim antrman senemizdi halen devam ediyor yıl henüz bitmedi. öncelikli amacımız besin reçetemizi oturtmaktı. bunu başardığımızı sanıyorum. hasat ettiğimiz üretim miktarına bakarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz 1 dönüm seradan 30 ton domates almak çok mümkün hatta fazlasıhesap aslında basit.örnek 1 kök domates yaklaşık olarak hasat süresince ortalama 35-40 döl veriyor her döl 5 adet salkım olursa ve her domates 120-150 gr arası dersek 35x600gr=21 kg eder 1 dönümde en az 2500 kök olduğunu varsayarsak 2500x21kg=55200kg eder.şu anda birçok topraksız modern seralar bu miktarı zaten alıyor.şimdi bizim yeni ekim işine gelelimşu anda seramız yeni ekime hazırlanıyor.nasip olursa yeni ürün olarak soğuğa dayanıklı bir hıyar ekeceğiz.fide siparişimizi bayramda önce verdik.10 eylül gibi ekim yapabileceğiz inşallah seramızın tamamını tek çeşit olarak ekiyoruz.5000 adet 2 dönüm hıyar.hasat periyodu olarak aralık sonunu düşünüyoruz havalar nereye kadar müsade eder bakacağız,ısıtma sistemi kurmayı şimdilik düşünmüyoruz.çünkü bu yerde sabit değiliz geciciyiz burda antraman yapıp termal bir bölgeye gitmeyi düşünüyoruz. onun için daha sonra marul ekimiyle yola devam etmeyi düşünüyoruz.

Sayın akçay çalışmalarınız için öncelikle sizi tebrik ederim...Çok güzel iş başarmışsınız ben foruma yeni üyeyim 17/01/2011 den başlayarak bütün yazılarınızı gelişmelerinizi dün okudum hatta içimden dedimki keşke 2010 da başlamış olsaymışta bu sene ye kadar 55 ton domates aldığınıda yazdığını görmüş olsaydım dedim...Tabi nasip inşallah oda olur...

Abi bu arada hemşeri sayılırız (abi dedim %90 benden büyük olduğunuzu düşünüyorum umarım kızmazsınız :) ) ben salihli ilçesindenim 2 hafta önce okusaydım forumu asker arkadaşımın yanına gelmiştim akhisara sizide ziyaret etmek isterdim tabi nasip....

Abi size sorum şu maliyetiniz ısıtmasız bir sera için 95 bini bulduğunu yazdınız..Bu haldeyken 55 ton ürün alınabileceğini söylüyosunuz...Ben kabataslak bir hesap yapmak istiyorum izninizle
55 ton * 2 da. = 110 biz bunu 100 hesaplasak ortalama 1 tl den mi satılıyor bilmiyorum ama 1 tl den desek 100 bin yapar işçi maliyeti gübre su elektrik v.s yede 30 bin düşsem size 70 bin kalır ve ikinci yılda kar a geçiren bir iş diye hesaplarım ...Tabi ne sektöre girmişliğim nede hale 1 kg domates satmışlığım olmadığı için kabataslak hesap bu...Doğrusunu siz bizzat yapmış birisi olarak bize anlatmanız mümkünmü abi ?

Cevabın için şimdiden teşekürler saygılar kolay gelsin abi.

Halil Balaban 22-09-2012 19:05

Merhaba Sayın Akçay,
Yeni arkadaşımız Sayın SİNCoM' un mesajını şimdi okudum. En yenimiz olmasına rağmen çok güzel bir soru sormuş. Kendisini tebrik ediyorum. Ve hoşgeldiniz Sayın SİNCoM diyorum.
Gerçekten de Sayı Akçay, 2 dekar topraksız serada, sizin kendi işinizden dolayı çalışmadığınızı var sayarak. Kaç kişinin devamlı ve kaç kişinin geçici ( Yılda toplam kaç yevmiye yaparak ) çalışması lazım. Sera bedeli hariç, işçilik, gübre, elektrik, nakliye,ambalaj v.s. Toplam masraf ne olur. Toplam ciro ne olur. Edindiğiniz tecrübenize dayanarak, açıklamalı bir hesap yaparsanız. Hem çok aydınlatıcı olur, hem de foruma çok işe yarıyan bir bilgi sunulmuş olur. Kısacası çok makbule geçer diye düşünüyorum.
Saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

sincom 22-09-2012 19:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi halilbalaban (Mesaj 1022027)
Merhaba Sayın Akçay,
Yeni arkadaşımız Sayın SİNCoM' un mesajını şimdi okudum. En yenimiz olmasına rağmen çok güzel bir soru sormuş. Kendisini tebrik ediyorum. Ve hoşgeldiniz Sayın SİNCoM diyorum.
Gerçekten de Sayı Akçay, 2 dekar topraksız serada, sizin kendi işinizden dolayı çalışmadığınızı var sayarak. Kaç kişinin devamlı ve kaç kişinin geçici ( Yılda toplam kaç yevmiye yaparak ) çalışması lazım. Sera bedeli hariç, işçilik, gübre, elektrik, nakliye,ambalaj v.s. Toplam masraf ne olur. Toplam ciro ne olur. Edindiğiniz tecrübenize dayanarak, açıklamalı bir hesap yaparsanız. Hem çok aydınlatıcı olur, hem de foruma çok işe yarıyan bir bilgi sunulmuş olur. Kısacası çok makbule geçer diye düşünüyorum.
Saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Teşekkürler hoşbulduk Sayın HALİL BALABAN.

thinkup 23-09-2012 03:37

Kolay gelsin sayin akcay.Birileri yazmis ama ben gene yazayim.Hayal ettiklerimin pratikte uygulanmasi.Tebrikler,basarilar,hayirli kazanclar.Maasallah.Domateslerinizin yaprak buyuklukleri gelisimi super.kullandiginiz formulu ppm degerlerini yazarmisiniz?**** yazdinizda benmi kacirdim.Birde ne cins dikmistiniz?Bol kazanclar.saygilarimla.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024