agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2008, 19:11   #31
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
iyi akşamlar sayın hocam .verdiginiz bilgi dogrultusunda bu işi tamamlıyacağız . ancak elektronik bilgim yok ,sorularım sıkmasın sizi bazen aynı soru iki defa gelebiliyor ,saygılar kudret hocam..

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 19:26   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Estafurullah Sabri bey,bilakis sorularınız beni memnun eder, yeterki doğru cevaplar verebilelim, yeterki güzel şeyler yapabilelim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 20:17   #33
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Sayın Sabri Bey termostat devresinin elektronik olmasına gerek yok.Bunların mekanik olarak ayarlanabilir olanları da var. Özellikle kamyonlarda kullanılan iç kabin ısıtma sistemlerinde veya kat kalorüfer sistemlerinde de kullanılıyor. İstenilen sıcaklık ortamına göre ayarlanabiliyor.Bunlara tersostat adı veriliyor.
Pencerelerinizi nasıl bir sistemle açıp kapatmayı düşünüyorsunuz. Bunu belirtirseniz ona göre yardımcı olmaya çalışabiliriz.

elektronik. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 21:45   #34
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

sayın elektronik selamlar, benim istegim böyle bir sistemi neyle kurarım. sistem şöyle çalışmalı, sera kapalı, gün içerisinde ısı kırk derece olmuş ,kimse yok ortalıkta , işte böyle durumda çalışan, pencereleri açan bir donanım düşündüğüm .sağlıcakla kal

Eski 02-12-2008, 08:18   #35
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
sayın sabri kolay gelsin, piyasada tam otamatik sera için kontrol cihazları mevcut size fikir versin diye aşagıda bir adres veriyorum. yalnız bu cihazlar tek başına çalışmıyor. ısı için ayrı, nem için ayrı sensör ilavesi gerekli.

cok güzel cihazlar ısı ve neme göre pencereleri açıp kapatabiliyor. sulama yapabiliyor, fanları açıp kapatabiliyor. isterseniz sisleme ünitesi kurup çalıştırabilirsiniz. işallah gönlüne göre bir sera yaparsın
kolay gelsin.
http://www.e-tartes.com/urun_detay.a...119&lang=tr-TR

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 08:31   #36
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
pencereleri açmak için redüktörlü motor ve pencere kramiyeri lazım.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 22:35   #37
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Sayın Sabri zeki, Pencerelerinizi daha önce belirttiğim gibi mekanik termostat devresi ile açıp kapatabilirsiniz.Ben daha önce bu termostatlardan kullanmıştım. Sera içerisindeki sıcaklık belirlediğiniz değere ulaşınca bağlayacağınız pencere sisstemindeki motorları çalıştırır.Yanlız benim öğrenmek istediğim pencereyi açıp kapatmak için motor kullanmanız gerekir. Bu motor ve mekanik kısmını nasıl yapmayı düşünüyorsunuz. Ayrıca pencere kapanınca motorun elektrik devresini kesecek şalter kullanmanız gerekebilir.Tabi önce pencereyi kapatıp açacak sistenin nasıl olacağına karar vermeniz gerekir.

Eski 03-12-2008, 22:00   #38
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

selamlar sevgili elektronik, pencereleri sürmeli pencere yapıyorum da sistem nasıl olacak, neler gerekecek, sizden gelen bilgiler beni yönlendiriyor.çünkü ilk defa yapıyorum sera kurmayı o sebepten ağır ilerliyor işler .bu arada düşündüğüm motorla çalışan devreyi açıp kapatacak ısıya duyarlı elektronik termostad ,ve varsa hazır motor ve mekanik aksam alıp serayı bitiricez.ayrıca kullandığınız termostadısı yükseldiğinde devreyi açan ısı düştüğünde devreyi kapayan mı şeklindemi çalışıyor mesela seviye şarteli hem aşağı düştüğünde açık oluyor, yukarı kalktığındadabaşka bir devresi açık yani çift zamanlımı deniyor işte benim istediğim termostad böyle pencereyi sıcakta açsın serinde kapatsın olabilirmi iyi ,akşamlar..

Eski 04-12-2008, 01:33   #39
Ağaç Dostu

elektronik.'s Avatar

Sayın Sabri zeki, biz bu termostadı kamyonların iç kabin sıcaklığını algılatmak amacıyla kullanmıştık.Aynı zamanda bu kat kalorüfer sistemlerinde de kullanılıyor.Benim kullandığım tek kontaklı termostatdı.Bunların çalışması şöyle oluyor: Termostat hangi sıcaklıkta devreye girmesini istiyorsanız girmesini istediğiniz sıcaklığı önceden ayarlıyorsunuz. Diyelimki termostadı 20 C dereceye ayarladınız. Sıcaklık 20 C derecenin altına indiğinde içerisindeki kontakları birleştirerek anahtarlama görevi yapar ve sistemi çalıştırır. Sıcaklık 20 C dereceye ulaştığında termostat devre dışı kalır.Yani kontaklar birbirinden ayrılarak devreyi keser. Bu tip termostat devreleri sizin işinizi görebilir.Ancak öcelikle siz pencere sisteminizi ve buna bağlayacak motorunuzu belirlemeniz gerekir. Pencereyi açıp kapatacak şekilde motorunuzu yerleştirdikten sonra sistemi termostatla otomatik hale getirebilirsiniz. Birde motor çalışıp pencereyi kapatınca motorun akımını kesecek kontaklar yerleştirilmelidir. Siz sisteminizi kurun onun üzerinde çalışalım. Kolay gelsin.

Eski 05-12-2008, 18:53   #40
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

sayın elektronik bayramda seraya başlıycam bayram sonrası bu cihazları alırken teknik yardımlarınızı beklerim bunları bulabileceğim yerle ilgili bilğiden başlıyacağız bağlantılar gibi detaylar için yine yardımınız gerekli olacak sevğiylekalın iyi akşamlar

Eski 09-06-2009, 17:38   #41
Yeni Üye

pegasos14's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2009
ben resimlerine ulaşamadım... yok mu yoksa ben mi kaçırdım.

pegasos14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 09:30   #42
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pegasos14 Mesajı Göster
ben resimlerine ulaşamadım... Yok mu yoksa ben mi kaçırdım.
ne resmi aramıştınız... ?

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2009, 10:25   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Arkadaşlar,Bilim ve Teknik dergisinin eski sayıların birinde kendimiz yapalım bölümünde otamatik çiçek sulama sistemine rastladım,isterseniz bakın:
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gel...syalar/2/2.pdf

tarıMeraklısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 11:16   #44
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Wink

Merhabalar,

Simdi ben okuyorum forumu da surekli parca parca yazilmis hersey.

Ben anladigimi yazsam da dogru anladiysam uyugulamaya gecsem uyelere cok zahmet vermem insallah.

Simdi istedigim genisce bir saksida (deliksiz) durgun su kulturunde domates yetistirmek:saksiyi dezenfekte edip icine hava motorunun hortumlarini yerlestirsem; ustune besin eriyigimi dokup fidelerimi oturtsam olur mu?

Akan su kulturu olsa ben yine ayni saksiya besin eriyigi koymadan fideleri biraz yuksege koyup fazla suyun drene olmasini saglayacagim. Sonra besin eriyigimi saksiya koyacagim, bu suyun icine akvaryum pompasi koyup hortumu bitkilerin kokune cekecegim. Sonra zaman ayari yapip misal 15 dk araliklarla bitkiler sulanacak, fazla su tekrar drene olacak.

Benim anlamadigim bu iki sistem arasinda fark ne? Ben mi kacirdim konuyu

Yani simdi bunlardan biri durgun su biri akan su kulturu oluyor galiba, ama arada ciddi bir fark goremedim ben.

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 10:21   #45
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster
1-Simdi istedigim genisce bir saksida (deliksiz) durgun su kulturunde domates yetistirmek:saksiyi dezenfekte edip icine hava motorunun hortumlarini yerlestirsem; ustune besin eriyigimi dokup fidelerimi oturtsam olur mu?

2-Akan su kulturu olsa ben yine ayni saksiya besin eriyigi koymadan fideleri biraz yuksege koyup fazla suyun drene olmasini saglayacagim. Sonra besin eriyigimi saksiya koyacagim, bu suyun icine akvaryum pompasi koyup hortumu bitkilerin kokune cekecegim. Sonra zaman ayari yapip misal 15 dk araliklarla bitkiler sulanacak, fazla su tekrar drene olacak.

3-Benim anlamadigim bu iki sistem arasinda fark ne? Ben mi kacirdim konuyu
1- Doğru ancak sıvı seviyesini sabit tutmak için ya fideniz kapakla beraber su azaldıkça aşağıya inecek ya da üstten bir besin takviyesi ile eksileni tamamlayacaksınız. Unutmayın bitki köklerden aldığı suyun %98 ini yapraklardan dışarı atarak terleme yapar ve sıcak havada kendini soğutmaya çalışır.
2- Akan suyun birkaç çeşidi vardır sanırım bahsettiğiniz NFT sistemi yani besin çözeltisinin bitki köklerini yalayıp geçmesi. Bunda hava vermeye gerek yok ancak sirkülasyon sürekli olmalı.
3- Katı ortam (substrat)- Fazla çözeltiyi drene etmek için katı ortam kullanabilirsiniz. Bunda en ucuz yol dezenfekte edilmiş çakıllardır, perlit çok yosun yapıyor ancak uygulanabilir, zeolit de güzel bir seçenek, bunlarda zaman aralığı seçerek deneme yanılma usülüyle en doğru opsiyonu bulabilirsiniz. Fazla çözeltinin boşaltması doldur-boşalt denen başka bir sistemde de var ama bunda katı ortam olmadığı gibi nft ye benzeyen bir sistemdir.
4- Bundan başka fitil tekniği (tatile giderken evde kalan saksılar için ideal)
Aeroponik-Bitki köklerine çözeltiyi pülverize etme, gibi sistemler.

Burada en yarayışlı seçenek ekonomik olandan başlamaktır. Bu da en ucuz durgun su ile olabilir, bir hava motoru yeterlidir. Akan su sistemlerinde bir su pompası, diğerlerinde zaman saati drene olan çözeltiyi geri toplamak için ek bir sistem, en maliyetli malzemelerden olan katı ortamlar-cocopeat, torf, perlit, zeolit gibi materyaller.

Başlangıç için akvaryumculardan veya balıkçılardan strafor (köpük) kasalardan temin edebiliyorsanız, durgun suda 5-6 adet marul alabilir domatesi de kasanın boyutuna bağlı olarak dışarıya çapraz aaçtırarak 4 fideye kadar yetiştirebilirsiniz. kapağını falçata ile kesmeniz yeterli başka bir şey yapmaya gerek yok. İkinci kez ürün yetiştirmek için %5 çamaşır sulu çözelti yaparak dezenfekte yapabilirsiniz.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 12:51   #46
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Tesekkur ederin Sn. Kursad, oldukca aciklayici oldu.

Simdi elimde hem hava hem su motoru var. Perlit de var torf da. Strafor aldim yeni, deliksiz 60cm uzunlugunda 30 cm derinliginde 20 cm genisliginde saksim var. Ben simdi durgun su sistemini kurayim.

Sonrasinda da akan su ile olan sistemi kurarim.

Hayirlisi...

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 15:15   #47
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Straforun kapağına bir sert boru sokup içine de suda batmayacak bir düzenek yaparsanız kapağı açmadan çözelti seviyesini kontrol etmiş olursunuz. Veya kasanın yanına bir dirsek ile bir boru sokarak su seviyesini dışarıdan gösterecek bir sistem yapılabilir.
Birincisi elektrikli çaycı yedeklerinde kahvehanelerde var. İkincisi ise filtre kahve yapan 10-25 litrelik makinlerde var, su sıcak olduğu için dış borusu camdan oluyor.

Eski 24-02-2010, 21:59   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2010
hepinize merhabalar

ben biraz uzaktan Cezayir'den takip ediyorum forumu. bir iki senedir fasılalarla tekrar dönüyorum bu konuya. anladıklarımı kısaca özetlersem katı ya da sıvı kültür ne olursa olsun önemli olan EC Ph ve ısı. birde besin sıvısındaki oksijen ve formülasyon. merak ettiğim ise ec, ph ve ısıyı otomatik olarak kontrol eden destek depolardan eksilen kimyasalı çözeltiye ekleyen bir sistem yok mu ? bu konuda yıllardır araştırma ve denme yapan sizlerin sanırım böyle bir otomasyon sistemi olup olmadığı hakkında bir fikriniz oluşmuştur. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

iyi çalışmalar
bülent yücel
oran cezayir

Düzenleyen bulentyucel : 26-02-2010 saat 10:28
bulentyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 22:59   #49
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Topraksız tarım için otomatik düzenek hazırlanması

Konuyu baştan aşağı okudum.

Bu başlıkta, besin eriğinin otomatik ilavesi konusuna değinilmemiş.

Farklı sektörlerde kullanılan otomatik dozaj pompaları var. Besin eriği tükendiğinde her defasında otomatik olarak besin eriği ilave yapacak çözüm küçük işletmeler için mümkün değil midir?

Ana depoda azalan suyu şamandırayla dengede tutabiliriz ama besin eriğini nasıl halledebiliriz?

Konu hakkında bilgi verebilecek profesyonel tecrübeye ihtiyaç var.

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 23:08   #50
Yeni Üye

evet sayın gazeteci28 bende bundan bahsediyorum. bu elementlerin hangisinin eksildiğini algılayacak ve müdahale edecek bir sistem yok mu ?

Eski 24-02-2010, 23:33   #51
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Üstad Tezel'den haber bekliyoruz

Üstad Kudret Tezel bir ara konuyla ilgili çalışma yaptığını özelden ifade etmişti ama şu an hangi aşamada bilemiyorum.

Sayın Tezel üstad, besin eriği hazırlayarak topraksız tarımı amatörlerin hizmetine sunmuştu. EC ve PH çözümleriyle de bir adım ileri götürdü.

Üstad, bizim üstesinden gelemeyeceğimiz ve topraksız tarımın can alıcı noktası olan besin eriğinin otomatik olarak sisteme verilme olayını da çözerse büyük bir hizmeti dokunacaktır.

Hoşgörüsüne sığınarak konuyu gündeme taşıdım ama elini çabuk tutması açısından da bahsetmeden geçemedim.

Bizler siparişlerimizi verelim üstadın maddi yükünü hafifletelim. Ne dersiniz?

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 08:05   #52
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Biraz fikir vermesi açısından geçen yıl erasmus stajımda Almanyanın Osnabrück kentine çok yakın bir kasabada yılda 5 milyon Hellaborus niger(yılbaşı gülü/christmas rose) ve Ortanca yetiştiren bir firmadaki kapalı sistem düzeneğin resimlerini gönderiyorum.
En altta ise Osnabrück uygulamalı bilimler fakültesindeki ziraat bölümünde sadece karbon (suda emilebilir karbon) ve azot tayini yapan cihaz. Bu tayini yapmadan önce 100cc suya 20g 40 mikrondan küçük filtreden geçmiş toprak eklenip 1 saat boyunca 100 santigratın üstünde kaynatılıp organik kaynaklı karbonun atılmasıyla geride kalan karbonun tayini yapılıyor.
Fiyatı konusunda bilgim yok ancak en üst 2 fotoğraf konu hakkında tahmin yürütmeyi sağlıyor.

Ayrıca bahse konu sistem kapalı sistem olarak geçiyor, topraksız tarım dersinde işlemiştik.
Almanyada yeraltı sularının kirlenmemesi için süs ve kesme çiçek yetiştiricileri bu benzeri sistemler kurmak zorundaymış, Yani kullandığınız besin elementini toprağa bırakmak yasak.
Name:  326.jpg
Views: 3687
Size:  38.1 KB

Name:  327.jpg
Views: 3769
Size:  64.7 KB

Name:  328.jpg
Views: 3559
Size:  47.0 KB

Name:  329.jpg
Views: 3921
Size:  47.0 KB

Name:  268.jpg
Views: 3461
Size:  41.4 KB

Eski 25-02-2010, 08:13   #53
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Dışarıda sulu kar yağıyor. Ancak içeride gündüz havası var. Ayrıca çiçekleri istedikleri aylarda açtırabilmek için o mevsimde kullanılmayan buzhanelerde bekletip tekrar seraya alıyorlar. Kışı geçirdiğini düşünen çiçekler açmaya başlıyor. Böylece yılda 2 ay açabilen çiçekler 6-8 ay civarında bir sezona yayılıp daha yüksek kar elde ediliyor. Sonuçta üstünde çiçeği olmayan bir bitkiye ve üstünde çiçeği olan bir bitkiye vereceğiniz parayı düşünün.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2010, 10:27   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhabalar sevgili arkadaşlar. Evet su kültürünün EC sini otomatik ayarlıyarak, hem zahmetten kurtulmak hemde devamlı kontrolü sağlıyarak verimin çok artacağına inandığım bir sistem üzerinde çakışmalarım var. ve samimi olarak söylüyorum çalışmalar bitmiş vaziyette. Ancak hayata geçirebilmek için kısa bir süreye ihtiyacım var. en kısa zamanda müjdeyi vereceğim , merak etmeyin.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 10:52   #55
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Kürşad'cım Ülkemizde Kapalı sistem üretim söz konusu bile değil. Bırak açık, Yarı açık sistemi bile doğru düzgün kontrol edemiyorlar. Bunun dışında üretim yapan seraların analiz yapabilecekleri ne bir düzenekleri ne de laboratuarları söz konusu. Normalde Bitki ve Besin çözeltisinin belli peiyortlarla analiz edilip, Duruma göre müdahele etmek gerekli. Yani tamamen otomatik bir düzenle bunu yapabilecek bir sistem hakkında tam kesin bir çalışma olduğunu şuan için sanmıyorum. Hollanda, Amerika,Japonya ve Kanada'da kapalı sistemler var ama yine insan eli değiyor. Çünkü bu analiz alet ve gereçleri çok maliyet ve yüksek teknoloji istiyor. Onun dışında çok iyi teknik bilgisi olan Bir bitki beslemeci olması gerekli. Ülkemizde gerçekten yüksek bütçeli çok güzel projeler var. Tam otomasyonlu iklimlendirmeli Milyon Dolarlık seralar var ama hepsi açık sistem. Kullanılan materyal ve malzemeler çevre kirliliğine yol açıyor. Bizim eksiğimiz teknoloji değil mantık ve bilgi olduğunu düşünüyorum. Anı kurtarmak 2-3 yıllık Karı yakalamak amaçlı yapılacak yatırımlar tabikide bir noktadan sonra amacını yitirecektir. Hollanda'da adamların seraları elektrik bile harcamıyor aksine Elektrik üretiyor. Dünya "Green Tech." yapılanmasına kayıyor. Yapılan herşey o an için değilde uzun vadede çevre ve insan sağlığı gözeterek yapılıyor. bunun için kanunsal bir düzenlemeye kadar gidiliyor. Bizimkiler olanı keşfetmeye yapılanı yapmaya çalışıyorlar ve yapıyorlar sadece lafta herşey. O seradaki aydınlatma yapılmasından tut o element analizi yapan cihaza kadar herşeyin kuruş kuruş santim santim hesabını yapıp Gerektiği için yapıyorlar. Artislik olsun biz son sistem sera kullanıyoruz diye değil. Staj kapsamında çok güzel bir deneyim olmuş senin için umarım izlenimlerini ve deneyimlerini ileride mesleğine başarıyla aktarabilrsin.
Saygılarımla,

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 11:04   #56
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
kürşad resimler için çok saol, Almanyadaki yatırım gücü ve teşvikler, pazarpayı, üreticinin pazar üstünlüğü, tüketicinin kaliteli mal talebi ve talebe karşılık ödeme gücü, tüketici gelir düzeyi gibi etmenleri türkiye ile karşılaştırdığımızda o tür bir sistemi yapmak lüx hatta zararına olur.Şuan çok büyük sistemler Büyük fide firmalarında oluyor zira fide şipariş ettiğim firmanın 200 m2 den fazla bir alanı sadece besin eriği hazırlamak için özel 3 büyük tank suyu dinlendiriyor ısıtıyor otomatik gübreleyip ec ph değerlerini ayarlıyor ve sisteme yolluyor bizler içinse sadece hayal gibi.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 12:24   #57
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Sayın Delimus Türkiye'de neler var bir bilseniz. Fide firmalarındakiler hiç sayılır. 50den fazla işletme var adamlar 100da sera demiyorlar hedefleri 1000da siz düşünün artık...

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 20:24   #58
Yeni Üye

kürşad bey paylaşım için teşekkürler

ancak 1. ve 2. fotoğraflar sorunun temeline esas olan cevap yok. benim merak ettiğim bunu kontrol eden cihaz **** yazılım nedir. aşağıdaki linkte buna cevap olabilecek bir cihaz var sanıyorum. bu kapasitesi yüksek bir cihaz. bunun daha düşük kapasiteli modelleride mevcut. falan sayıda sensör filan sayıda vana vs. kontrol edebiliyor. yurtdışında olmam nedeniyle satış temsilcisi ile görüşmek için zaman ayıramadım. zamandan kastım neler sormalı bunun üzerinde çalışmak için zamanım olmadı henüz. vakit bulur bulmaz görüşeceğim. yukardaki fotolarda selenoid vanalar debi metreler elektrik ve kontrol panoları var bunlar ulaşılması kolay birçoğumuzun kolayca elde edebileci şeyler. ancak benim derdimim çaresi otomasyon ekipmanını yönlendirecek tespitleri yapıp yorumlayabilecek cihaz **** yazılım sensönleri vs.

kolay gelsin
bülent yücel
oran cezayir

http://www.netafim.com.tr/1428/2015

Eski 25-02-2010, 22:51   #59
Yeni Üye

ya da katı kültür tipi kullanmak en pratik çözüm gibi gözüküyor benim yorumun. besin sıvısı artmayacak şekilde ya da çok az artacak şekilde ortama verilecek. bu anlamda ph ve ec değerleri değişmeyecek. drenaj tanka geri dönmeyecek. eksilen sıvı uygun formülasyonla tamamlanacak. ph ec düştü çıktı kaygısı olmayacak. haftada bir temiz su ile tuzlanma giderilecek. ve firmalardan maillere cevap beklenecek otomasyonla ilgili. bu arada sanırım Türkiye'de kimse web sitelerine bakmıyor. attığımız maillere ya cevap gelmiyor ya da geç idrak durumu var. umuyorum ki hayat daha güzel olmalaı zaman içinde insanlar yaptığı işe daha saygılı olmalı

Düzenleyen bulentyucel : 26-02-2010 saat 10:30
Eski 25-02-2010, 23:17   #60
Yeni Üye

sayın Kudred hocam

bu forum da en teşekkürü hak eden insan sanırım sizsiniz. sanırım yazdıklarınızın tamamına yakınını okudum. gübre otomasyonu ile ilgili çalışmalarınızın neredeyse sonuna yaklaştığınızı sizin yazılarınızdan biliyorum bizi bu konuda biraz bilgi sahibi ederseniz naçizane elimizden geleni yaparız. bunun yanında bu konuda ekonomik bir çözüm varmı diye internetten araştırmaya devam ediyorum. eğer lütfedip cevap verirlerse bir fikrim olacak ve sizlerle paylaşacağım. çalışmalarınızın sonuçlarını merakla beklemekteyim. iyi çalışmalar diliyorum.

bülent yücel
oran cezayir

old_platanus beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024