agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2008, 08:59   #31
sin
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-02-2008
Kudret bey günaydın
akşam eve gittigimde çilek canlanmıştı galiba çilek besinine ekledigimiz sudan dolayı vitamin alamamış şimdi gayet iyi yapraklarındaki kıvrılma var ama galiba o çilege has bi özellik çünkü büyümesi devam ediyor
bibere gelince eve gidince bakacagım büyüteçle işallah böcek felan yoktur.
ama yine bir sorum var domatesler çiçeklendi demiş tim daha öncede çiçeklendi ama mesela 6 tomurcuktan 2 tanesi açtı digerleri hala açamadı ve açmayan tomurcukların renkleri degişmiye başladı kahverengileşiyor gibi kırmızıya çalar bir kahverengilik acaba kovadaki vitamin azalmış veya bitmiş olabilirmi saygılar SİN

sin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 18:29   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Gözün aydın sevgili Sin,Çileğin kökleri dışarıda kalmış anlaşılan,içini rahatlatmak için besin eriyiğini değiştir ama eskisini dökme,bir başka kaba al yine kullana bilirsin.eriyiği değiştir ve izle ama ben bukadar kısa zamanda besinin biteceğini zannetmiyorum.
Kabaca bir bilgi vereyim elimizdeki 250 litrelik toplam 415 gramlık hazır gübre kitinin 2kök domates fidesine yetmesi lazım .
Kendimce bir hesaplamayla, fideden hasad a domatesin büyümesini 16 haftalık bir zaman diye düşünürsek her hafta besin eryiğini 2 şer litre artırarak
1+2+4+6+8+10+12+14+16+18+20+22+24+26+28+30= 241 litre lik bir besin eriyiği uygulaması tatbik edilebilir diye düşünüyorum, ancak en önemlisi bitkiyi gözlemek.
Bu cizelge aslında çok mantıksız değil.Denemekte fayda var.
Bu arada bitkilerimize haftada bir bol temiz su vermeyide (Tuzlanmayı önlemek için )
ihmal etmiyelim.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2008, 09:53   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2008
Sevgili Arkadaşlar,
Torf ortamında yetiştirdiğim domates tohumları ikinci yapraklarını veriyor, yaklaşık 5 cm boyundalar. 4 adedini durgun su kültüründe yetiştirmeye çalışıyorum. Daha önce Kudret beyin bahsetmiş olduğu dondurma kaplarının altına 4 adet, yanlarına yaklaşık 20 adet 3mm çapında delikler açarak, strofor zemini üzerinden, içi besin eriyiği ile doldurulmuş yaklaşık 5 litrelik bir kaba besin eriyiği ile temas edecek şekilde yerleştirdim ( sevgili envor'un düzeeneği gibi ). Hava motoru ile de sıvıya hava verdim. Kısa bir süre sonra fideler sağa sola yatmaya başladı. Yani bu fideleri dik tutturma sorunu yaşıyorum. Acaba ne önerirsiniz? Delikleri büyük mü açtım? ****,...
Saygılar.

tomurcuk2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 09:53   #34
sin
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar kısa bir aradan sonra bitkilerimin şu an ki durumlarını paylaşmak istedim çileklerimin ölmesi ve ardından franboazı da kaybetmem beni biraz sarstı ama digerlerinin halen direnmesi ve benim de inatçı olmam devam etmeme sebep oldu resimlere bir bakalım isterseniz

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2008, 10:00   #35
sin
Ağaç Dostu

Resimlere devam bu arada kudret bey patlıcanın yapragındaki küf rengi neden oluşuyor acaba tuzlanmadan mı

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2008, 10:03   #36
sin
Ağaç Dostu

Aslında bazen kendime teselli vermiyorda degilim ilk denemede ec metre olmadan kısıtlı imkanlarla bu seviyeye gelmek te başarı sayılır gibi

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2008, 10:05   #37
sin
Ağaç Dostu

Fotograf ekleme adeti veya sınırı varmı bilemiyorum ama daha var

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2008, 10:08   #38
sin
Ağaç Dostu

Resimlerdeki kalitesizlik için özür dilerim

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2008, 10:11   #39
sin
Ağaç Dostu

Resimler bu kadar aslında bir de video var yükleyebilirsem onu da eklerim saygılar SİN

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2008, 21:09   #40
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tomurcuk2 Mesajı Göster
Sevgili Arkadaşlar,
Torf ortamında yetiştirdiğim domates tohumları ikinci yapraklarını veriyor, yaklaşık 5 cm boyundalar. 4 adedini durgun su kültüründe yetiştirmeye çalışıyorum. Daha önce Kudret beyin bahsetmiş olduğu dondurma kaplarının altına 4 adet, yanlarına yaklaşık 20 adet 3mm çapında delikler açarak, strofor zemini üzerinden, içi besin eriyiği ile doldurulmuş yaklaşık 5 litrelik bir kaba besin eriyiği ile temas edecek şekilde yerleştirdim ( sevgili envor'un düzeeneği gibi ). Hava motoru ile de sıvıya hava verdim. Kısa bir süre sonra fideler sağa sola yatmaya başladı. Yani bu fideleri dik tutturma sorunu yaşıyorum. Acaba ne önerirsiniz? Delikleri büyük mü açtım? ****,...
Saygılar.
Sevgili Tomurcuk mesajı yeni gördüm,çokda zaman geçmiş üstünden,fideler nasıl şimdi,varsa imkanın resim yükle...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2008, 21:17   #41
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın SİN! Çok korkunç bir film izlemiş gibiyim...
Bu akşam nasıl uyuyacağım acaba?
Bu şakaları samimiyetinize güvenip yaptım,sakın kırılmayın....
Sayın Sin,size Yüksek EC,yetersiz Güneş,desem umarım anlarsınız,ne demek istediğimi,

Eski 29-04-2008, 11:37   #42
sin
Ağaç Dostu

Sayın envor balkon sabahtan akşama kadar güneş görüyor yanlız ben kendi başıma o kadar güneşin yakıcı olacagını düşünerekten bitkileri biraz balkon duvarına dogru çektim bitkiler saat yaklaşık 14:00 den sonra kökleri gölgede kalıyor ama yaprakları akşama kadar yine güneş görüyor ec ye gelince resimleri çektigim gün kovalarını temiz suyla yıkayıp temiz su doldurup bir gün temiz suda beklettim ve bu gece yeni besinli sularını verdim inşallah iyi gelir
aslında video da çekmiştim iyiki eklememişim o zaman gerçekten korkardınız

saygılar SİN

Eski 29-04-2008, 12:13   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bitkilerinize gübre fazla gelmiş gibi algıladım ben. Fakat yeni çıkan yaprakların sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 20:40   #44
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın Sin'le yazıştık bugün,filmin devamı varmış,Sayın Sin;ben size ne kötülük yaptım,sakın videoyu yüklemeyin siteye,,,kalbim dayanmayabilir...

Eski 30-04-2008, 11:24   #45
sin
Ağaç Dostu

Sayın envor aslında ben elimdeki bu filmle durgun su kültüründe bitki nasıl olurda yetiştirilemez isimli bir belgesel yapmayı düşünüyorum ama yönetmenligini envor yaparsa

Kudret bey resimleri hiç begenmedi galiba hiç yorum yapmamış yazık bana yaw acemiyim işte ilk defa yaptım ama patlıcanda geliyo yakında resmini çekerim bakalım o zaman ne diyeceksiniz hem hatamıda buldum gibi ben su damacanalarına karıştırmıştım besinleri onlarıda 20 litre diye hesaplayıp yaptım 19 litreymiş yeni ögrendim sanırım ondan dolayı fazla geldi bide 60cc lik şırınga ile ayarlama yapmıştım şırınganın ucunada serum takmıştım serumda kalan eriyigide hesaba katmadım oda etkilemiş olabilir seromda 50 cm den fazlaydı ben bu işi başaracagım galiba

Eski 30-04-2008, 12:01   #46
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Bu yönetmenlik beni aşar,az bir aklım var,onuda siz alın,hem ben sizin hesabınıza aklımda ermedi,serum+şırınga+damacana+19 litre+fgjtrıogjğpeşgkogk

Eski 30-04-2008, 18:49   #47
sin
Ağaç Dostu

Ben bu işi profesyonel ce yaptıgım için konuyu profesyonel bir şekilde ele alarak şırınga serum felan kullanmam gerekti sizde haklısınız tabi anlıyamadınız aslında bir ara bitkilere teker teker 1er cc besin enjekte etmeyi düşündüm ama birkiler prefosyonel olmadıkları için vazgeçtim

Eski 30-04-2008, 19:12   #48
Ağaç Dostu

Sevgili sin ,hata yapıldıça doğrular görülür önemli olan hataları görebilmek doğruyla arasındaki farki bulabilmektir.
Resimlerden gördüğüm kadarıyla siz şöyle bir hata yapmışsınız,ancak bu yorumumu irdeledikten sonra hemen buraya doğruluk payını yazın lütfen diğer arkadaşlarımızda faydalansınlar.
EC faktörü 19 litre yerine 20 litre enjektörün ve yapmış olabileceğiniz 1-2 cc lik farklarla bitkiyi bozacak seviyelerde değişmez üzülmeyin hata yaptım diye, bence asıl hata sistemde nedenmi ? şöyle düşünüyorum:
Küçük saksılara torfu koymuşsunuz ve onlarıda ana tanka daldırmışsınız. ana tanka hava vermişşiniz ama oksijen bakımından zengin olan besin eriyiğinin torfun içinde hareket etmesi çok kolay olmaz. yani bitkiler gereken oksijeni alamamışlar gibi geliyor bana birtanesini strafordan çıkarıp köklerini resimlerseniz daha iyi yorumlanır.tahmin ediyorumki kökler henüz besin eriyiği içinde yayılacak kadar büyüyememişler ve bitkiler beslenememiş.Bu sistem durgun su kültürü olmuş ama besin eriyiğinin dolaşımını torf engellemiş.

Eski 01-05-2008, 12:52   #49
sin
Ağaç Dostu

Domateslerin kökleri kovanın dibine ulaştı ve ortada birbirlerine dolanmışlar baya bi sinerji oluşmuş ama patlıcanla biber için aynı şeyi söyliyemiyecegim çünkü onların kökleri henüz kovanın dibine ulaşmadı ama yarısını geçti. Şimdi ben bitkileri küçük bardaklara koyarken bardagın altına büyük bir delik açıp bitkinin kök kısmını tamamen dışarda bırakarak torf la sıkıştırdım yani torfun için de kök yok tabi sonradan çıktı ama digerleri dışarda oldugundan etkilermi bilmiyorum yanlız besinlerini 3 haftada bir ancak degiştirebiliyorum
bunun etkisi olurmu onu bilemiyorum tuzlanma olayı olabilir belki en son bu tografları çektigimde kovalarını yıkayıp 2 gün sadece suda beklettim baya bi degiştiler daha sonra yine besin li suya koydum yinede köklerin resmini çekmeye çalışacagım

saygılar SİN

Eski 14-05-2008, 21:06   #50
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın Sin NerelerdeSin...

Eski 15-05-2008, 09:30   #51
sin
Ağaç Dostu

Bakıyorum da sin in kafiyesine sende kapılmışsın buralardayım Selahattin bey'den çilek fidesi aldım öldürmemek ümidiyle domateslerin çiçekleri domates e bi dönerse o zaman yırttık abicim yırttık ama bu çiçeklerde dökülürse saygı duyarım

Eski 26-05-2008, 09:13   #52
sin
Ağaç Dostu

Herkese selam

Yine ben pes edecegimi düşünmediniz herhalde yeni fotograflar çektim ve sizinle paylaşmak istedim fotografların kalitesizligi için şimdiden özür diliyorum şu an ki şartlarda imkanım bukadar neyse fotograflara geçelim

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2008, 09:23   #53
sin
Ağaç Dostu

Fotograflara devam ederken Kudret bey e çok teşekkür ediyorum bu eriyikleri bir sürü zahmet ve emek vererek hazırlayıp sonrada bizimle bu bilgileri paylaşması'nı gerçekten büyük bir fedakarlık ve yüregindeki sevginin dışa vurumu olarak degerlendiriyorum. Fotograflara devam edelim

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2008, 09:30   #54
sin
Ağaç Dostu

Envor bey bide şimdi yorum alalım ne dersiniz korku filminde mutlu son mu sizce çok mu iddialı konuştum yaw

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2008, 09:45   #55
sin
Ağaç Dostu

İlk başta bir sürü hata yaptım ve bir karamsarlıga kapıldım hatta bu besinlerde bir sorunmu var acaba demedimde degil fakat azmedince herşeyin üstesinden geliniyor ankarada ki hava şartlarından ve benim ec oranını ayarlama konusundaki beceriksizligimden kaynaklanan (tabi ec ölçer olmamasıda bir etken) sorunları bile aşarak bu domates ile patlıcanı gördüm ya gerçekten şu anda bunca ugraşa degdigini düşünüyorum geçen sene toprakta domates ve biber ektim ******* ekmişim çünkü aradaki uçurumu farkettim bu eriyiklerle bitkilerin ne kadar kuvvetli ve ne kadar çok ürün verdiginide anladım şu an bir tane domates çektim çünkü o domates soguktan dolayı dökülen çiçeklerden kalan domates digerleri ise umuyorum ki bir hafta içinde onlarında resimlerini ekliyecegim ve seneye bu işi daha profesyonelce yapacagımı düşünüyorum umarım başınızı agrıtmamışımdır Kudret bey e tekrar teşekkür etmek istiyorum tabi bu fideleri gönderen envor bey e de saygılar SİN

Eski 26-05-2008, 09:59   #56
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili sin, hepsi de tek kelimeyle harika görünüyor. Emeğine sağlık. Darısı başımıza.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 11:47   #57
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Ya üstat;Yorum demişsin rezil etmişsin bizi yavv!Arife tarif ne gerek...Eline sağlık,Hem Filmlerin sonunda hep iyiler kazanır,Sende iyi olduğun için bak kazandın...Tebrikler...

Eski 26-05-2008, 18:05   #58
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Eğer bir piknik tertipleyebilirsek zeytinyağlı biber dolmaları Sevgili Sin'den olsun.
Benim keratalar çok nazlı olduğundan, ben ancak mangal görevini üstlenebileceğim.
Acaba küçükbaş hayvan işine mi girsem...

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 18:10   #59
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Ehem, sevgili eczadolabı mangalyelleyiciye ihtiyacınız olur ve o kadroda münhal bir yer olursa talibim. Zira domat tohumlarımı Nisan' ın yirmidokuzunda ektim- ne almayı umduysam o saatten sonra. Sanırım Eylül falan gibi bir kaç domates yerim.:

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 19:03   #60
Ağaç Dostu

Sevgili SİN, elerini sağlık yaptıkların için, ve yüreğine sağlık söylediklerin için. Bilgi paylaştıkça büyür,siz arkadaşlarımdan böyle güzel şeyler duyunca gerçekten duygulanıyorum.Çok ,çok daha şeyler vermek istiyorum ama ...Zaman herşeyin ilacıdır inşallah daha çok güzel şeyler yapacağız birlikte. bu bir başlangıçtı.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024