agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2011, 18:52   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Ohm Metre ve ec

Formda gezinirken

13-11-2008 tarihinde Kahyanur adli arkadasin, yazdigi ilgimi cekti
bir ohm-metre alıp iki ucunu 1cm aralık bırakacak şekilde sabitleyip tartes'den alacağım EC standart çözeltisi ile kalibre etmeyi ve EC metre olarak kullanabilmeyi umuyorum.

Formda ohm metre diye arattim bir sey cikmadi bu konuda bir calismasi olan varmi ?

Ghengistr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 19:54   #32
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sanırım Sayın akinselcuk bir ara bu konudan bahsetmişti ama hangi başlıkta ya da ne zaman olduğunu hatırlamıyorum. Kendisi hatırlayabilir, ya da konuya vakıf olduğu için en azından bilgi verebilir.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 09:49   #33
Ağaçsever

1 bardak suya braz tuz ve su ekledim. diger bardakta sadee su vardi , digital voltmetre ile olcumler yaptim her iki bardaktada olcum sonuclari degisiklik gosterdi lakin neyle karsilastirma yapacagimi bilemedigim icin bu gun arastirmaya devam edicem aksama sanirim fotograflarla son durumu eklerim, okuduklarimda volt metre ile bitki arasina kucuk bir elektronik devre yapip 3 ayri test yapilabildigini gormustum,

hedef evdeki elektronik malzemeyi kullanarak elde olani degerlendirmek oldugundan bu sekilde gitmek daha mantikli geldi sonucta her yil cope atilan elektronik aletleri bildigim icin,

Saygilar.
Sevgiler.

Eski 22-03-2011, 12:54   #34
Ağaçsever

Multimetre ile Ec testi yapabilmek adina bir baslangic olmasi acisindan

Multimetre ile Ec degerini olcebilmek adina, 2 Gr tuzu bir bardak suya iyice karistirarak elde ettigim sonuclar.

Labaratuar ortami olmasada en azindan uc asagi bes yukari Ec hesaplama testlerimizde bir sonuca ulasabilmek icin kullanabiliriz kanatinde oldugum testler ektedir . multimetrenin iki ucu arasindaki aralik 1 cm civarindadir.
1 test haricinde tum testler 5 dakika yapilmistir.

Gozlemlerim

1-) Suda herhangi bir hareket olursa degerler hizla dusuyor.
2-) En iyi test sonucunu 15 dakika sonra aldim. ekran 200-203 asinda sabitlendi
3-) Bardagi biraz hareket ettirmem sonucu 189-190 araliginda deger aldim.
4-) Su sicakligi arttikca degerler degistirmekte, (

Kafama Takilanlar

1-) Bu testen yola cikarsak gerci ortada henuz test yokta: Akan su kulturunde suyun surekli hareketli olmasi durumundan dolayi koklere temas eden tuz miktari aslina bakarsaniz ciddi miktarda azalacaktir. Simdi bardagi biraz salliyorum ve degerleri yaziyorum, Ekranda gordugum deger 080 lere kadar dustu su durgunlastigi anda gosterge yukselmeye basladi tekrar 200-203 arasi oldu.

Tuz oranin bitkinin besin almasinda etkili oldugunuda bu formdan okudum bu durumda is sadece bellio bir noktadan sonra gozlemlemeye kaliyor. Ne kadar alet hirdavat varsa hepsi bu iste eksik kaliyor gibi. (kendimce!)

2-) Su sicakligi tuz oranini ciddi boyutta etkiliyor. Demekki bu Topraksiz tarim isi oyle kolay is degil abicim. Gozum korkmaya basladi.

3-) Mutlaka hoclarimiz sudaki EC analizlerinin raporunun nasil bir sey oldugunu biliyorlardir benim icin uzerinde milyontane sey yaziyor, buradanda yola cikarak yine bu topraksiz tarim isinde bu kadar az bilgi ile yola cikip dortdortluk urun alan arkadaslarimiza sasiyorum. ve Tebrik ediyorum

Bu konuda agaclar.net te okuduklarim ve ilavelerim.

Multimetreden aldigim degerlerin Formule uygulanisi
Elektrik akımına karşı gösterilen zorluğa DİRENÇ denir. “R” harfi ile sembollendirilir.

Kudret beyin tarifi ile :
Elektriksel direncin tersi yani direnci R ile gösterirsek EC = 1 / R dir. birimi siemens tir.
Örnek mesela kavun için 2,0 ile 2,5 fasulye için 2,0 ile 4,0 domates için 2,0 ile 5,0 ( Bu toblo forumlarda geniş bir biçimde var ) diyor kitaplar.
Bu ne manaya gelir? her tuzun belli bir iletkenliği vardır ortalama 0,7 kabul edilen bir sayıdır yani ölçtüğünüz suyun ec si 4 ise bu suda 4*0,7 =2,8 gr tuz var demektir. EC değerini kontrol ederek eriyikteki tuz miktarını kontrol etmiş oluruz. Kabaca EC istediğimiz değerin altına düşerse besin ilave ederiz, yükselirse temiz su ilave ederk tuz seviyemizi ayarlamam çalışırız.

Kadirsel beyin tarifi ile :
iletkenlik (simgesi -G-)=1/R (R=direnç) G=1/R Birimi ise siemens veya mho

Şimdi biz direnç ölçen bir aygıtla suyumuzun direncini ölçsek (fakat ölçerken problar arasını 1 cm alın) verdiğim formülden G'yi hesaplasak EC değerini elde edemez miyiz?

formül (problar arası 1 cm iken)=G=1/R birimi siemens/cm

Alinan degerlerin Formule uygulanisi
1/0,826 Mohm x 0,7
1/0,826 = 1,210653753 x (0,7) = 0,847 Gr Bardagimizda TUZ var.

2Gr Tuz ekledigim bardaktantan aldigim deger : 383

1 / 0,383 = 2,610966057 x (0,7) = 1,82 gr bardaktaki TUZ miktarimizdir.
suyu oda sicakligina dusurmek icin bir kac bardak degisimim oldu ondan dolayi degerin biraz dustugunu dusunuyorum.

3 gundur suyunu degistirmedigim icinde hava pompasi olmayan 4 -5 litrelik akvaryumda yasayan 3 japon baligimin suyundan aldigim test sonucu 485

1/0,485= 2,06 x (0,7) = 1,44 Gr akvaryumn suyundaki tuz miktari.

Bu islemden Emin olmamakla beraber yorumlarinizi bekliyorum. Arti kalibrasyon konusunda henuz bilgisahibi degilim (Fakat kalibrasyonun gerekliligine pek gerek yok gibi sonuc ortada)

Eklenen Resimler

hcyasam beğendi.

Düzenleyen Ghengistr : 18-06-2011 saat 15:05 Neden: ilave Nem kontrolu
Eski 22-03-2011, 13:09   #35
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Yöntem güzel. Denenebilir...

Biraderim elektronikçi onda bir tane vardı. Akşam denerim...

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 14:27   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
cok guzel ve aciklayici olmus,, eline saglik

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 08:34   #37
Ağaçsever

Ricaederim Sn Kazanlik,

Kafama takilanlar bolumunu bize aciklayacak bir babayigit cikipta cevap verse ne iyi olucak.

Saygilar.

Düzenleyen Ghengistr : 24-03-2011 saat 08:36 Neden: IMla
Eski 28-03-2011, 00:20   #38
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
multimetre

Evet yaptığım 1. deneyde yarım çay bardağı suya yaklaşık 1,5 gram tuz koyduğumda 176 diye bir rakam çıktı. Ancak rakam sabitlenemedi bir türlü

2. deneyde artıklardan ürettiğim sıvı gübreyi 10 kat seyrelttiğim suya uyguladığımda rakam 476 çıktı. Bu rakam sabitlendi.

Şimdi 2. deneye göre;

1/0.476=2.10*0.7=1.47 gr tuz bulunuyor şimdi.

Ama birinci deneyde gramı ayarlayamadım problem var.

Multimetre aletini biraderimden kaptıkça bu deneyleri çoğaltacağım.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 09:05   #39
Ağaçsever

10 dakika kadar beklersen sabitlenir saygilar,

Eski 21-04-2011, 16:41   #40
Ağaçsever

volkan355's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Sn. Akinselcuk,
Resimde belirttiğiniz EC metreden bende de var. Fakat anlayamadığım bir şey var. Cihazdan çeşme suyunu ölçtüğümde 200 civarinda bir rakam görüyorum. Örneğin domates için 2-2,5 civarında omlası gerekiyor. Birimlerde sanıyorum bir farklılık var. Cihazda 200 ise bu 2 mi demektir?

volkan355 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 19:07   #41
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. volkan355,

Forumda bahsedilen EC birimi mS (mili siemens) tir. Sizin elinizdeki
µS (mikro siemens) cinsinden ölçüyor olabilir. Yani 1/1000 oranında düzeltmeniz gerekebilir. Cihazın üzerinde ölçtüğü birimi gösteriyor olması gerekir.

Birde elşnizdeki cihaz (Electrical Conductivity) EC metre mi? (Total Dissolved Solids) TDS metre mi onu bilmeniz gerekir. TDS' in birimi ppm (part per million) dir.

EC 1 microS/cm = 0,640 ppm TDS eşitliği ilede birbirine dönüştürebilirsin.

Ya da

http://www.lenntech.com/calculators/...tds-engels.htm sitesindeki dönüşüm hesap makinesini kullanabilirsin.

Düzenleyen Sarıcan : 21-04-2011 saat 19:40
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 22:04   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkan355 Mesajı Göster
Sn. Akinselcuk,
Resimde belirttiğiniz EC metreden bende de var. Fakat anlayamadığım bir şey var. Cihazdan çeşme suyunu ölçtüğümde 200 civarinda bir rakam görüyorum. Örneğin domates için 2-2,5 civarında omlası gerekiyor. Birimlerde sanıyorum bir farklılık var. Cihazda 200 ise bu 2 mi demektir?

Hanna' nın bu cihazının DIST 1,2,3 ve 4 modelleri var. benim kullandığım DIST 4 modeli. Kadranı yani dijital segmanlı LCD skalası 4 segmanlı ortada bir ondalık noktası var. Yani 88,88 yazabilir. 200 yazamaz. Ayrıca birinci segmanın sadece 1 yazabilmesi mümkün. Yani elektronik devresi bu skalaya sadece 18,88 segmanlarının çıkarabileceği rakamlarını yazdırabilir.

1- Aynı cihazdan bahsetmiyoruz.
2- Cihazınızın kalibrasyonu aşırı ayarsız.

Çeşme suyuna soktuğunuzda (%90 ihtimalle) 0,6 değerini okumanız gerekir. Saf suya soktuğunuzda teorik olarak 0,0 değerini okumanız gerekir ama 0,0 ile 0,2 arası rakamlar gelebilir.

200 demek 2 demek değildir. 2,00 değerini okuyor olmayasınız. Yani iletkenliğiniz 1 santimetre aralıkta 2 milisiemens anlamına gelir. Hanna DIST4 ''mS'' (milisiemens) cinsinden ölçüyor. Yani tam da forumda bahsedilen ondalık değerlere göre ölçüm yapıyor.

Cihazın kutusundan bir prospektüs çıkıyor. Orada çok detaylı , çok açık ve olabildiğince kısa bir birim anlatımı var.

Mesela DIST 3 modeli mikro siemens cinsinden ölçüyor. Ondalık noktası yok. 4 haneli bir rakam okunacak. Örneğin 2 değerli bir EC, 2000 şeklinde okunacak. mikro ile mili arasında 3 sıfır fark var. Yani mikro milinin 1000 de biri.

Sizdeki DIST 3 ise ve 200 değeri okuyorsanız forumda ifade edilen EC değerlerine göre 0,2 EC değerine sahipsiniz demektir. Yani suyunuz safa yakın.

Not : Hanna' nın bütün DIST modellerinde aynı prosepektüs var. Ayrıca dijital ekranın tam üzerinde okunan rakamın değeri yazılmış. Mikro, mili, ppm veya ppt

Şimdi ya çok yardımcı oldum ya da kafanız daha çok karıştı.

Saygılar...

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 22:13   #43
Ağaç Dostu

Hanna DIST1 modeli ppm cinsinden yazıyor.

ppm milyonda bir

pph yüzde bir

ppt binde bir

Eski 22-04-2011, 07:04   #44
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Sn. SARICAN

Aklıma takılan bir noktayı sormak istiyorum. Ec metre ile tds metrenin verilerileri birbirine dönüştürüle biliyorsa, tuzluluk için TDS metre kullana bilir miyiz? TDS daha ucuz neden tercih etmiyoruz?

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 07:12   #45
Ağaçsever

volkan355's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Teşekkür ederim sn. akinselcuk. Çok açıklayıcı oldu. Bendeki "DIST 3" modeliymiş. Demek ki EC 2.5 ms/cm olması gerekiyorsa bunu ben 2500 mikrosiemens / cm olarak göreceğim. Tabi bu cihazın mutlaka maksimum ölçüm değeride vardır. Umarım 2500' lere kadar gösteriyordur.

volkan355 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2011, 14:46   #46
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
http://www.dealextreme.com/p/kl-139-...x-cr2032-58462 Oldukça ucuz, üstelik kargo bedava. Ama Kudret Bey'in yaptığını her halukarda tek geçerim

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 07:26   #47
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Sn. Volkan

İlgili firma ile görüştüm. web sayfasında var ama göndermiyorlar. Üretici ile ilgili bir problem varmış.

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 19:51   #48
Yeni Üye

EmreÇiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2011
dealextremeden 2 3 yıldır bol miktarda parça getirip kullandım eşe dosta dagıtıp sattım size benden ufak bir uyarı çok uzun ömürlü olmalarını beklemeyin getirdigim telefon bile en fazla 8 ay dayanabildi

EmreÇiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 00:03   #49
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Bende dealextremeden yıllardır alışveriş yapıyorum , Emreçiçeğin dediği gibi, sonuçta çin malı , bazı ürünlerden 3-4 çeşit olur özellik olarak aynı, fiyat olarak farklı, onlar biraz daha uzun ömürlü oluyor.
Kargo ücreti yok ve çok ucuz sadece 10 günde geliyor kargo bu süre uzayadabilir.
Termometre, tartı filan alabilirsiniz ben 1 yılı geçti sorunsuz kullanıyorum fakat ec metresi çabuk bozulur bence hiç almayın.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 10:22   #50
Ağaç Dostu

Hanna Dist modeli pH metremiz 2 yıldır ilk defa saçma sonuçlar vermeye başladı. Önce ne olduğunu anlamayıp epeyce deneme yaptık. Piilere suç bulduk zayıfladıklarını düşündük. Değiştirdik sonuçlardaki manasızlık değişmedi. Kalibrasyon sıvıları ile dahi değerleri yerine oturtamadık.

Sonunda içindeki devrenin nem kapmış olabileceğine kanaat getirdik. Aleti açıp devreyi bir kaç saat havalandırdık. LCD ekran zarar göreceğinden güneşe koymadan havalanmasını sağladık. 2 saat havalanan devre eski pilleri ile sağlıklı çalışmaya başladı. 4 ve 7 pH kalibrasyon sıvıları ile ayarlayıp eskisi gibi kullanmaya devam ettik.

Hanna Distler dikkat edilmediğinde içine nem alabiliyor. Kabı prop tarafından contalı ama açma kapama düğmesi tarafından yalıtımlı değil.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Eski 17-05-2011, 17:46   #51
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Hanna Dist modeli pH metremiz 2 yıldır ilk defa saçma sonuçlar vermeye başladı. Önce ne olduğunu anlamayıp epeyce deneme yaptık. Piilere suç bulduk zayıfladıklarını düşündük. Değiştirdik sonuçlardaki manasızlık değişmedi. Kalibrasyon sıvıları ile dahi değerleri yerine oturtamadık.

Sonunda içindeki devrenin nem kapmış olabileceğine kanaat getirdik. Aleti açıp devreyi bir kaç saat havalandırdık. LCD ekran zarar göreceğinden güneşe koymadan havalanmasını sağladık. 2 saat havalanan devre eski pilleri ile sağlıklı çalışmaya başladı. 4 ve 7 pH kalibrasyon sıvıları ile ayarlayıp eskisi gibi kullanmaya devam ettik.

Hanna Distler dikkat edilmediğinde içine nem alabiliyor. Kabı prop tarafından contalı ama açma kapama düğmesi tarafından yalıtımlı değil.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
hanna distler epey sağlammış. ölçüm yaparken nede olsa dikkat edilmeli o zaman.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 08:06   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2017
Arkadaslar öncelikle merhaba ,bu guruba ilk mesajım multimetre ile ec ölçmek isterim besin eriyiginde ölcum yapmaya calistim(ohm)dirençten ,dijital degerler surekli degisiyor 1800 2000 arası sonra kaybolup 1 yazısı çıkıyor sabit bir deger yok
Ikinci olarak bu değer nasıl msiemense dönüsur
Tesekkür eder iyi forumlar dilerim.

Duzguns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 13:26   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duzguns Mesajı Göster
Arkadaslar öncelikle merhaba ,bu guruba ilk mesajım multimetre ile ec ölçmek isterim besin eriyiginde ölcum yapmaya calistim(ohm)dirençten ,dijital degerler surekli degisiyor 1800 2000 arası sonra kaybolup 1 yazısı çıkıyor sabit bir deger yok
Ikinci olarak bu değer nasıl msiemense dönüsur
Tesekkür eder iyi forumlar dilerim.
EC ölçümünü en az 1kHz frekanslı bir güç kaynağı ile yapmalısınız ve ölçümüde multimetrenin AC kısmında ölçmelisiniz. İnternette devre şemaları var. Doğru akım (DC) kullanıldığında kutuplanma denilen olay gerçekleşir (sizin karşılaştığınız olay). Bu şu anlama gelir, doğru akım kullanıldığında elektrodlarda açığa çıkan hidrojen ve oksijen, elektrodu yalıtır ve akım iletimini azaltır (direnç yükselmesi).

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2017, 20:36   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2008
ec metre işlevi

sevgili arkadaşlar merhaba herkese,

ec metre'yi araştırıyorum ama anlamadığım bir mevzu var.

bir seminerde biri evde yetiştirdiği sebzelerle organik pazardan aldıklarını ec metre ile sürekli kıyasladıgından bahsetmişti. içerisindeki besin miktarını ölçebiliyormuş. peki besin miktarı dediğimiz şey tam olarak ne oluyor? içerisinde mineraller oranı mı?

bir de araştırdığım kadarıyla sıvı olarak ölçebiliyor ec metre suyunu mu sıkıyorlar bu durumda?

bilgi sahibi olan varsa çok teşekkür ederim

southpark85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024