agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2008, 10:53   #1
Yeni Üye

ae2001's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2008
Ohm metre - Ec metre

arkadaşlar bu arada her ne kadar çiftçi bir aileden gelsemde üniversite eğitimim fiziktir. bu nedenle basit bir ec metre arayışına girdim ve bulduğumu düşünüyorum.. Sizinlede bu kanuyu payşalmak istedim... bildiğimiz ohm metreden yapılmış ve sadece birim çevrimi var ve oda benim için kolay birşey sizin içinde kolay... problar arasını 1 cm tutacak ve paralel olacak şekilde straforda deliklere yerleştiriyoruz... ohm metreyi X1 ayarlıyoruz.. skalada görünen 0-250 bölümünü kullanıyoruz okunan değeri 2 ile çarpıyoruz buda bize microsiemens değerini veriyor..

EC:Elektriksel İletkenlik(Electrical Conductivity) çözünmüş iyon konsantrasyonunun çokluğu elektriksel iletkenliğin de suda artış gösterdiğini, azlığı iletkenliğin azaldığını işaret eder. microsiemens/cm (µS/cm) olarak ölçülür..

Bulabildiklerim bunlar ama deneme şansım yok çünkü ec metre yok elimde...

Eklenen Resimler

byhuk beğendi.
ae2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2008, 18:33   #2
Ağaç Dostu

Şule68's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 5
Elinde hem ec metre hem de Ohm metre olup, bu teorinin pratikte işe yarayıp yaramadığını deneyebilecek arkadaşlardan sonucu bekliyoruz. Ohm metre bulması kolay, sanırım çok daha ucuz ve daha sağlam bildiğim kadarıyla.

Şule68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 09:21   #3
Yeni Üye

ae2001's Avatar

Bu sabah işe gelirken birtane kadranlı ohm metre aldım.. bu arada arkadaşlar sadece kadranlı iyi sonuçlar veriyormuş bunu özlellikle belirtmişler.. Maliyeti 5 TL... olurda çalışırsa 5 TL ye ec metremiz olacak ve kalibrasyon sorunuda olmayacak...

Eski 23-10-2008, 10:56   #4
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Değerli ae2001;
EC ölçmek için Ohm-metre kullanmak harika bir düşünce. Çalışırsa kalibrasyon sorunu olmayabilir ama doğru sonuç verip vermediğini anlamak için başlangıçta kalibrasyon gerekebilir diye düşündüm..Tartes'de satılan çok ucuz iletkenlik kalibrasyon std çözeltisi var. Ohm metrenin ölçüm doğruluğunu kontrol edebiliriz.
Saygılarımla.
http://www.e-tartes.com/urun_detay.a...789&lang=tr-TR

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 12:14   #5
Yeni Üye

ae2001's Avatar

arkadaşlar elimde hazır su şişesi vardı üstünde iletkenlik değeri yazıyor bende bir test edeyim dedim ve sonuç doğru gibi görünüyor...

Eski 13-11-2008, 21:50   #6
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Fidelerimi daha fazla ışıklandırmam ve beslemem gerekiyor. Torf benim zannettiğim gibi besleyici bir ortam değilmiş. Sığır gübresi şerbeti yaptım. Azar, azar sulayacağım. Aslında en sağlıklısı EC si kontrollü bir şerbet kullanmak. Ama maalesef EC-metrem yok.

Bir ohm-metre alıp iki ucunu 1cm aralık bırakacak şekilde sabitleyip tartes'den alacağım EC standart çözeltisi ile kalibre etmeyi ve EC metre olarak kullanabilmeyi umuyorum.

Topraksız tarıma büyük ilgi duymuş olmama rağmen ve bu konuda epey araştırma yaptıktan sonra toprakta sebze yetiştiriciliği ile topraksız tarım metodunu ortada bir yerde birleştirmeyi ve torf ortamında organik gübre kullanarak sebze yetiştirmeyi denemek istiyorum. Bu konuda bir başlık açılsa ne iyi olurdu.

kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 08:11   #7
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Neden kendin bir başlık açmıyorsun kahyanur kardeşim?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 15:44   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2007
EC ölçümü ile ilgili bir yöntem

Selam ağaçlar.net üyeleri,

Ben Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Elektrik Müh. bölümü öğrencisiyim. EC (electrical conductivity türkçesi iletkenlik) farklı yöntemlerden nasıl ölçebiliriz diye düşünürken aklıma birşey geldi.
Hocaların derslerde öğrettiği kadarıyla iletkenlik (simgesi -G-)=1/R (R=direnç)

G=1/R Birimi ise siemens veya mho

Şimdi biz direnç ölçen bir aygıtla suyumuzun direncini ölçsek (fakat ölçerken problar arasını 1 cm alın) verdiğim formülden G'yi hesaplasak EC değerini elde edemez miyiz?

formül (problar arası 1 cm iken)=G=1/R birimi siemens/cm

kadircell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 18:16   #9
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Mili veya mikro siemens ölçen bir direnç ölçer aygıt biliyormusun? Eğer biliyorsan onun adı EC metre oluyor zaten. Elektronikleri de var, Kudret Bey' in yaptığı mekanik sürgülü EC metrede var. Piyasada mevcut ve başka amaçla kullanılan üniversal bir aygıt mı var? Böyle bir aygıt varsa ölçersin.

Düzenleyen Sarıcan : 12-05-2009 saat 18:19 Neden: Ekleme
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 18:44   #10
Yeni Üye

siz heralde yanlış okudunuz, G=1/R

R=1000000 ohm=1mohm
alırsak
G=1/R
G=1/1000000=10^(-6) siemens=1mikro siemens
zaten direnç ölçen aygıtlar iletkenliği hesaplar demiyorum biz direncini hesaplayacağız sonra formülden G'yi bulacağız
Kudret abi yanlış mı biliyorum cevaplar mısınız?

Düzenleyen kadircell : 12-05-2009 saat 20:47
Eski 12-05-2009, 19:24   #11
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadircell Mesajı Göster
Şimdi biz direnç ölçen bir aygıtla suyumuzun direncini ölçsek (fakat ölçerken problar arasını 1 cm alın)
Nasıl bir aygıtla suyun direncini ölçebiliriz? Pratik bir yol biliyor musun?

Eski 12-05-2009, 19:29   #12
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bir arkadaş böyle ölçüp hesaplayabileceğini söylüyordu. Belki senin çalışmalarına ışık tutar.

Ohm metre - Ec metre

Eski 12-05-2009, 20:44   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili kadircell, tabiiki elektrikte direncin tersine iletkenlik deniyor.ama konu öncelikle suyun iltkenliğini hesaplamak değil, dediğin gibi elektrotları 1 cm aralığa ayarlayıp suyun direncini ölçmek
Bu konuda uzun bir yazı yazmıştım okuyanları bunaltan. Belkide bir çok kişi sıkılıp okumamıştır, ama senin okuman lazımdı zira senin mesleğinle yakından alakalı bir yazıydı.
Düşünüyorum ama deneyemedim diyorsan artık dijital AVO metreler çok ucuzladı sadece 6 lira , deney yapmak çok kolay. Yapacağın deneyleri bizlerle paylaşırsan memnun oluruz.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 20:50   #14
Yeni Üye

cevabın için teşekkürler abi bu hafta vizelerim bitiyor hemen bir avometre alıp deneyeceğim inşallah teorimiz gerçek hayatta işimize yarar

Eski 12-05-2009, 21:39   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Yaramayacak ! Ben denedim. Birbirinden tutarsız sonuçlar hesaplayacaksın. Çok hassas voltmetrelerle bile emin olamadığın sonuçlar çıkaracaksın.

Bitiremedim ama Yıldız da bende mürekkep yaladım. Daha okuduğuna göre kardeş sayılırız.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 22:17   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Yaramayacak ! Ben denedim. Birbirinden tutarsız sonuçlar hesaplayacaksın. Çok hassas voltmetrelerle bile emin olamadığın sonuçlar çıkaracaksın.

Bitiremedim ama Yıldız da bende mürekkep yaladım. Daha okuduğuna göre kardeş sayılırız.
Siz hangi bölümde okudunuz?Okul 14 Haziranda bitiyor Konya'ya gelince sizinle tanışmak istiyorum, kurduğunuz sistemler hakkında fikir alışverişi yaparız.

Eski 18-05-2009, 18:46   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Bence de EC ölçmenin basit bir yolu olsa gerek. 20MOhm'luk bir AVO metre ile deney yaptım. Bir bardak çeşme suyuna avometrenin elektrotlarını daldırdım. Kısa bir süre 2,5MOhm'dan düşmeye başladı. 1,82'de sabitlendi. Sanırım direnci DC akım geçirerek ölçtüğünden dolayı yükleme oluyor. AC akım ile ölçersek bu olmayacak diye düşünüyorum.
Daha sonra elektrotları çıkarmadan suya tuz ekledim. 0,6MOhm'a kadar düştü ve sabitlendi. Forumdaki örnek devrede de AC akım ile ölçüm yapıyor. Elimde bir EC ölçer olsa farklı değerlerdeki suyu AVO metre ile ölçüp deneyecektim. Şimdilik yok.

erosm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 21:51   #18
Yeni Üye

ben de hemen bir avometre edinip deneyler yapmaya başlayacağım denemelerime ilk başta EC değerleri üzerinde belirtilen sulardan başlayacağım mesela sırma marka suyun ec değeri 50.6mho erikli marka suyun ise 60mho civarıydı.
ayrıca okulda bi araştırma yaptım çevre mühendisliği bölümünün bununla ilgili çok detaylı deneyi var aşağıda linkini koyuyorum bence bi inceleyin.
http://www.cem.yildiz.edu.tr/5-belge...1/ck1-dn11.pdf

Eski 01-06-2009, 10:19   #19
Ağaç Dostu

Anolog EC metre

Topraksız tarım besin eriyiklerinin elektriksel kondüktivitelerini ( EC) değerini ölçmek için tasarladım.
0 ms/cm ile 6 ms/cm değerl arasında ölçme yapan anolog bir ec metre.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kudret Tezel : 11-07-2009 saat 14:11 Neden: Bilgi düzeltmesi
Eski 29-06-2009, 18:33   #20
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Kalibrasyona gerek var mı bu alette? Bide nasıl kullanacağız bunu?

ayselug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 22:09   #21
Ağaç Dostu

Kullanıcı tarafından kalibrasyona gerek yok,sayın ayselug.Ölçü tüpüne EC sini olçmek istediğiniz sıvıyı ms/cm yazısına kadar dolduruyorsunuz.
sonra tüpü yerine geçiriyor,sürgüsünü aşağı yukarı indirip kaldırıyorsunuz sinyal led inin yandiği yer ölçtüğünüz sıvının EC değerini belirtiyor.Kullanma talimatında açık bir şekilde anlatılıyor.Kullanılışı çok basit.

Eski 01-07-2009, 12:19   #22
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Ölçülen EC nin ne ifade ettiği yönün de bir diaygram var mı?

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 21:16   #23
Ağaç Dostu

Ölçülen değer elektriksel bir büyüklüktür. doğrudan doğruya ölçtüğünüz sıvının ms/cm cinsinden iltkenliğini söyler. Diyagram derken ölçülen değerin nekadar tuza tekabül ettiğinimi kasteddiniz acaba.

Eski 02-07-2009, 13:48   #24
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Kudret Bey

Bu arada çok uğarışılmış, güzel bir ürün haline getirmişsiniz; kutlarım.

Çok şeymi istiyorum bilmiyorum ama,

İfade etmek istediğim şey ölçüm esnasında elde ettiğimiz değer bize ne ifade ediyor. Yani çınar için şu değerler arası ideal, düşük ise şunu yapmak lazım, fazla ise şunu şeklinde. Birde bu ürünüz sadece sıvı için herhalde toprak için kullananmayacak mıyız?

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2009, 09:36   #25
Ağaç Dostu

Sayın HomeWork, sloganımız Bilgi paylaşıldıkça büyür.Sormakta sıkıntınız olmasın.Ama kimsede bildiğinden fazlasını veremez.

Haklısınız ,bu cihaz besin eriyiklerinin EC değerini ölçmek için tasarlandı. EC ,elektrik kondüktivite kelimelerinden türetilmiş bir simge dersek manası elektriksel iletkenlik demektir. Buda elektriksel direncin tersi yani direnci R ile gösterirsek EC = 1 / R dir. birimi siemens tir.

Daha önemlisi sorduğunuz gibi tarımda ne manaya ifade ettiğidir. Bitkiler tuzlu suyu sevmezler . toprakta veya suda tuz miktarı arttıkça verimlilik ve sağlık düşer.O halde toraksız tarım yapıyorsak besin eriyiğimizin, toprata yapıyorsak toprağın tuzluluğunu kontrol etmek zorundayız .

Topraktaki tuzlıluğa çoraklık denir. Topraklar çoraklaştıkça bitki yetiştiremez olurlar. Oysa tuz bitkinin besin kaynağıdır. O halde dengede tutulmak mecburiyeti vardır. hiç tuz yoksa bitki beslenemez çok tuz varsa bitki ememez . O halde optimum noktası neresidir.

Örnek mesela kavun için 2,0 ile 2,5 fasulye için 2,0 ile 4,0 domates için 2,0 ile 5,0 ( Bu toblo forumlarda geniş bir biçimde var ) diyor kitaplar.
Bu ne manaya gelir? her tuzun belli bir iletkenliği vardır ortalama 0,7 kabul edilen bir sayıdır yani ölçtüğünüz suyun ec si 4 ise bu suda 4*0,7 =2,8 gr tuz var demektir. EC değerini kontrol ederek eriyikteki tuz miktarını kontrol etmiş oluruz. Kabaca EC istediğimiz değerin altına düşerse besin ilave ederiz, yükselirse temiz su ilave ederk tuz seviyemizi ayarlamam çalışırız.

Toprağın EC si de yine EC metrelerle ölçülür. Topraktan bir numune alınır su ile karıştırılır buna saturasyon çamuru denir . İçindeki tuzu suya geçer ve süzülen suyun EC si ölçülür. 0-2 arası tuzsuz 2-4 arası hafif tuzlu 4-8 arası orta tuzlu 8-15 arası yüksek derecede tuzlu 15 ten büyükse çok fazla tuzlu diye değerlendirilir. Bitki beslemenin en önemli koşulu EC ve PH değerlerini kontrol altına almaktır. Umarım faydalı olmuştur. kolay gelsin.

hcyasam beğendi.

Düzenleyen Kudret Tezel : 03-07-2009 saat 10:31 Neden: yazı hatası
Eski 28-07-2009, 05:32   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2009
Aklıma takılmışken, verilen EC değerleri, mesela torfta domates yetiştiriyorsam da, perlitte yetiştiriyorsam da aynı mıdır? Ben amatör bir şekilde otomatik sulama düşünüyorum. Fertigasyon düşünüyorum. Topraklı tarım yapacağım. Domates, patlıcan vb. Yetiştireceğim. EC ve pH yine aynı mı kalacak?

umas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 19:14   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2009
arkadaşlar herkese merhaba. aranıza yeni katıldım umarım beni de kabul edersiniz siz agac dostları (şiirsel bir giriş oldu)

akan su kültürü denemelerine bende başladım. bakalım bu işi nasıl yapacağız. size sormak istediğim şey, ph ve ec metre ya da her 2sinin de kombıne edıldiği aletlerden dijital olanını mı onerırsınız analog olanını mı? kudret bey basit ve kullanışlı bir ec metre yapmış. kullananlar varmı acaba?

asabay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 16:35   #28
Ağaç Dostu

Mesaj tarihi 4 ay öncesinde ama gene de başka okuyanlar için yazalım. Kudret Beyin analog ec metresinden forumda epey bir kullanan vardır. Ben de kullanıyorum. Kalibrasyon gerektirmeden doğru sonuç veren çok pratik bir alet.

Kimsenin bu aletle ilgili bir sıkıntı yaşadığını sanmam. Ben yaşamadım. Ayrıca yeni başlayanlara iletkenliği görsel olarak her ölçümde anlatan bir alet. Konunun idrakını kolaylaştırıyor.

Sonradan dijital EC metrelerden de aldım. Piyasada çok alet var. Ben Hanna nın bir modelini aldım. Bir çok ölçümü tek alette yapan cihazlardan kaçındım.

Dijital Bir EC metre ve bir pH metre aldım. EC metreyi her ölçümden sonra ucunu temiz suya batırıp sallayarak temizliyorum. Ucunun kurumasını bekleyip kutusuna koyuyorum. pH metre yi de aynı şekilde kullanıyorum.

EC metre için kalibrasyon sıvısı var. Arada bir o sıvı ile kalibrasyonu kontrol etmek gerekli. Elimde aynı dijital EC metreden 2 adet var. En başta ikisini de kalibre ettim. Sonra biri hep kutusunda durdu ama birini sürekli kullandım. Kullandığımın kalibresi zamanla hiç bir değişiklik göstermedi. Fakat kalibre sıvısını dikkat gösterek kullanmak lazım. Ölçüm yapılan sıvının değeri içine su bulaşığı bulunan cihazı her soktuğunuzda orjinal değerinden spıyor demektir. Ayrıca kalibrasyonu belli bir sıcaklık değerinde yapmayada özen göstermeli.

Buraya bu dijital EC ve pH metrelerin resimlerini ve fiyatlarını da koyarım. Ben çok ucuza aldım aynı cihazlar internette ve bazı satıcılarda aldığımdan çok daha pahalıya satılıyordu.

Bir ip ucu daha, kalibrasyon yaptıktan sonra ölçümlerimi Kudret beyin cihazı ilede sık sık karşılaştırdım. Hep birbirlerini tuttular.

Biraz geç oldu ama resimleri yükledim. Bu resimler Ph metreninkiler. Fiyatlar ve EC metre resimleri için birkaç mesaj aşağı bakın.

Eklenen Resimler

Düzenleyen akinselcuk : 10-03-2010 saat 21:42
Eski 02-03-2010, 16:40   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sayın Kudret TEZEL;

Anladığım kadarıyla topraksız tarımla hobi olarak ilgilenen herkesin muhakkak bir tane EC metre edinmesi gerekiyor. Zira, hobi olarak olsa bile amaç ürün almaksa(ki eminim ki herkes için öyle) o zaman işimizi şansa bırakamayız.

Diğer taraftan piyasadaki mevcut satılan ürünleri incelediğimizde de durum malum. Yani madem hobi olarak yapıyoruz, biraz da ekonomik olmalı. Çünkü bu işe başlamaya karar verdiğimde gördümkü daha önceleri benim için çok kullanışlı olmayan bir çok atıl malzemeyi hobi bahçeçiliğinde kullanabileceğim.(Ör:Yoğurt kovaları, parça hortumlar, çeşitli büyüklükteki kutular vs...)

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2010, 21:47   #30
Ağaç Dostu

EC metrenin resimleri de buradakiler.

EC metre 92 liraya , Ph metre de 83 liraya alındı. KDV hariç fiyatlar.

Bu fiyatlarda bayi olan firmaya en az %20 en çok %50 iskonto vardır. Yani bu cihazlar ithalatcısında ortalama 30 liralık cihazlar. Yani 30 liraya piyasaya veren ithalatcı firma para kazanıyor. Demek ki üretildiği yerden en çok 4 - 5 $ a satılıyordur.

Benim 83 liraya aldığım Ph metre akvaryumcuda 150£ idi. Yani 300 liradan fazla. İstanbul ve Ankarada da uygun fiyatlı iş görecek bir cihaz aradım. Ya fiyatlar çok yüksekdi ya da cihaz gözüme giremedi. Fiyatına göre yapısını beğendiğim en uygun cihazlar bunlar oldu.

Üzerlerinde made in Mauritius yazıyor. Neresidir bilmiyorum merak da etmiyorum zaten üzerinde çinin en arka mahallesinde ayak üstü yapıldı yazsa idi bile umursamayacaktım. 8 aydır gayet memnun biçimde kullanıyorum.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024