agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni214Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2012, 14:10   #301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2012
Merhabalar Sayın Akçay,

şuana kadar ne kadar domates hasat ettiniz ve hedefiniz nedir?

Saygılar,

gokhan_5102 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 18:00   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2010
hasat bitince kg ları vereceğim,

akçay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 15:11   #303
Ağaç Dostu

herkese merhaba....... herkes tatilde anlaşılan.

mrduran beğendi.
Eski 07-08-2012, 23:04   #304
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçay Mesajı Göster
herkese merhaba....... herkes tatilde anlaşılan.
sayın akçay ben nöbetçiyim)sizden resim bekilyoruz)
şuana kadar beklentiniz ne ölçüde,kısaca bu işte para varmı(berekt tv mehmet abi)kılasik sorumuz ,,sizin cevabınız nedir sayın akçay
sanırım yağlık biberde karar kıldınız,biber fidanızdan fidan başına aldığnız ürün kaç gr ,kg vs ölçüm yaptınızmıkolay gelsin

mrduran beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 04:03   #305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Uzun zamandır sizleri takip ediyorum, meraklada sayın akçay'ın aktaracağı son bilgilerinide bekliyorum

berkay1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 07:39   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-01-2012
sn. akçay,
ben de takip etmeye çalışıyorum. pek yazamasam da, okumaya çalışıyorum butun konuları.
sizinki gibi modern bir tesis kuramasamda benim de bir ticari seram var artık. bir tanıdığımın işlerinin yoğunluğundan dolayı bana devretmiş olduğu, içerisinde 10 adet 8*40 naylon seranın olduğu standart bir işletme. içerisinde ürünleriyle birlikte direk bana devrettiği için de müşteri ve ürün sıkıntısı çekmedim ilk 10 gün. şimdi marul dikimi için biraz erken olmasına rağmen ben başladım. kademeli olarak dikmeye devam edeceğim kısmetse. tabi malumunuz iş hiç bitmiyor ve çok yorucu oluyor. bu sebeple de çok fazla burayı takip edemiyorum. sizden de hayırlı haberlerinizi bekliyorum i,nşallah.
kolay gelsin.

mrduran beğendi.
dispaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 18:14   #307
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dispaser Mesajı Göster
sn. akçay,
ben de takip etmeye çalışıyorum. pek yazamasam da, okumaya çalışıyorum butun konuları.
sizinki gibi modern bir tesis kuramasamda benim de bir ticari seram var artık. bir tanıdığımın işlerinin yoğunluğundan dolayı bana devretmiş olduğu, içerisinde 10 adet 8*40 naylon seranın olduğu standart bir işletme. içerisinde ürünleriyle birlikte direk bana devrettiği için de müşteri ve ürün sıkıntısı çekmedim ilk 10 gün. şimdi marul dikimi için biraz erken olmasına rağmen ben başladım. kademeli olarak dikmeye devam edeceğim kısmetse. tabi malumunuz iş hiç bitmiyor ve çok yorucu oluyor. bu sebeple de çok fazla burayı takip edemiyorum. sizden de hayırlı haberlerinizi bekliyorum i,nşallah.
kolay gelsin.
sayın dispaser sanırım topraklı seranız var,10 adt ayrı ayrı seralarızmı var,
öyle ise bir tanesini topraksız seraya çevirip arasındaki farkları rahatça görürsünüz
kıvırcık ekimi için havalar çok sıcak hemen sapa kalkabilirler ,bunun için işi iyi bilen hazır fide yetiştircilerinden sıcağa dayanıklı çeşitleri almanızı tavsiye ederim,benim kıvırcıklar fide olmadan tohuma kalktılar)

mrduran beğendi.
Eski 10-08-2012, 07:12   #308
Ağaç Dostu

evet 10 adet ayrı ayrı sera var. bunların 5 tanesi topraksız zaten. ama topraksızlarda maydanoz ekili. tek çeşit üründen ibarek bir işletme değil yani. kıvırcıkları funly cinsi dikmen fide den aldım. sapa kalkmaya dayanıklı diye geçiyor. fakat bunu yaşayarak göreceğiz. fidelerin birazını iki gün önce diktim, ama durumları iyi değil. sıcaktan kavrulanlar oldu. fideleri daha fazla bekletemeyeceğim için şuanda da geri kalanı dikiliyor. inşallah verim alabiliriz.

mrduran beğendi.
Eski 24-08-2012, 08:26   #309
Ağaç Dostu

evet arkadaşlar biraz ara verdik kusura bakmayın.bildiğiniz gibi malum havaların çok sıcak olmasından dolayı açan çiçeklerin meyveye dönemeden kuruması nedeniyle ramazan öncesi tepe alma işlemi yapıp var olan ürünlerin olgunlaşmasını bekledik,sonra hasat yapıp işi sonlandırdık.zaten haziran ayının 15 inden sonra seralarda çalışma olmuyor, bizim deneme olduğu için gittiğiyere kadar götürdük.sonuç olarak 16 nisanda fide ekimi yapmıştık kısa bir hasat dönemi yaşadık mecburen yaklaşık 1 dönüm kadar olan domatesten taklaşık 7500 kg civarında hasat ettik ve sattık.

mrduran beğendi.
Eski 24-08-2012, 08:44   #310
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın akçay havalar çok sıcak gitti
bu yaz yaz serası olan arkadaşlar çok zorluklarla karşılaştı
açık alanlarda olanlarda kötü oldu !!,bir akrabımın 10 dönüm kavun tarlası güneşten yandı ,
yüksek miktarda kıredi almıştı tarla tamamen gitti maalesef
sayın akçay :yağlık biberde durum nasıl
barbunya fasulye deneme yaptınızmı veya başka bitki türleri ile uğraştınızmı teşekkür ederim

Eski 24-08-2012, 08:48   #311
Ağaç Dostu

allah bereketini versin.
şimdi ki yorumunuz nedir peki sn. akçay, bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz? bu kış üretim olacak mı? hangi ürün veya ürünler olacak? deneme seranızı büyütmeyi düşünüyor musunuz?

Eski 24-08-2012, 12:41   #312
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Sayın Akçay,
Hasadınız hayırlı olsun. Sıcaklarla
zor bir sezon geçirdiniz. Ama ben,
her şeye rağmen memnun kaldı-
ğınızı düşünüyorum. Sizi 15 m2
den bu yana takip ediyorum.
İnşaAllah daha iyi hasatlar ve se-
zonlar geçireceksiniz. Azminizle
bunu hakediyorsunuz.
Hoşça kalın.
HALİL BALABAN

mrduran beğendi.
Halil Balaban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 23:21   #313
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Sayın Akçay...

Foruma yeni üye oldum. Ama sizin bu bölümü başından beri izliyordum. Verdiğiniz bilgiler için kendi adıma teşekkür ederim. Yanlış hatırlamıyorsam iki dönümlük bir sera kurdunuz. Bir dönümünü topraksız tarım için ayırmıştınız. Yanlışım varsa beni düzeltin lütfen. Aşağı yukarı yüz bin lira bir masraf yaptınız. Bunun içinde arazi bedeli yoktu sanırım. Isıtma yoktu. İlk üretiminizde 7500 kg lık domates hasat ettiniz. Tabii burada işçilik, besin, fide gibi üretim masrafları ne kadardır bilmiyorum.

Merak ettiğim bu ilk tecrübenizde umduğunuzu buldunuz mu? ileriki dönemlerde dönüm başına 25-30 ton üretim yapılabilir mi? Ayrıca seranızda sürekli işin başında bulunacak bir kişi gerekli mi? Böyle olunca sera yeri yerleşim bölgesinin yakınında olmalı diye düşünüyorum da. Ayrıca bu işi yapan büyük firmalar jeotermal kaynakların olduğu yerlerde seralarını kuruyor. Isıtma maliyet açısından çok önemli bir konu. Siz ısıtma sistemizi de kuracaksınız sanıyorum. Maliyetiniz yüksek olmayacak mı? Aslında fazla soru ile sizi sıkmak istemiyorum. Ancak bu işi zamanla profesyonelce yapmayı düşünen arkadaşlarımız var. Dolayısıyla sizin yaşadığınız tecrübeler bizler için ders niteliği taşıyabilir. Neticede pahalı bir yatırım. Size iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum.

mrduran beğendi.
Turbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 23:47   #314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2012
bence en önemli şey burda bitki besin maddelri. onu nasıl ayarlıyorsunuz onu merak ettim. teşekürler

coskun08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 09:32   #315
Ağaç Dostu

evet arkadaşlar sorularınıza elimden geldiğince genel olarak cevap vereyim.biliyorsunuz bu sene bizim antrman senemizdi halen devam ediyor yıl henüz bitmedi. öncelikli amacımız besin reçetemizi oturtmaktı. bunu başardığımızı sanıyorum. hasat ettiğimiz üretim miktarına bakarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz 1 dönüm seradan 30 ton domates almak çok mümkün hatta fazlasıhesap aslında basit.örnek 1 kök domates yaklaşık olarak hasat süresince ortalama 35-40 döl veriyor her döl 5 adet salkım olursa ve her domates 120-150 gr arası dersek 35x600gr=21 kg eder 1 dönümde en az 2500 kök olduğunu varsayarsak 2500x21kg=55200kg eder.şu anda birçok topraksız modern seralar bu miktarı zaten alıyor.şimdi bizim yeni ekim işine gelelimşu anda seramız yeni ekime hazırlanıyor.nasip olursa yeni ürün olarak soğuğa dayanıklı bir hıyar ekeceğiz.fide siparişimizi bayramda önce verdik.10 eylül gibi ekim yapabileceğiz inşallah seramızın tamamını tek çeşit olarak ekiyoruz.5000 adet 2 dönüm hıyar.hasat periyodu olarak aralık sonunu düşünüyoruz havalar nereye kadar müsade eder bakacağız,ısıtma sistemi kurmayı şimdilik düşünmüyoruz.çünkü bu yerde sabit değiliz geciciyiz burda antraman yapıp termal bir bölgeye gitmeyi düşünüyoruz. onun için daha sonra marul ekimiyle yola devam etmeyi düşünüyoruz.

mrduran beğendi.
Eski 25-08-2012, 09:42   #316
Ağaç Dostu

bu arada sayın hocam bekleniyorsunuz sera bekçisiyle beraber.

Eski 25-08-2012, 10:11   #317
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili akçay unutmuş değilim. Bu arada söz veripte yapamadığımdan dolayı kırılan arkadaşlarımda oldu. Bu sezon inşallah hepsini halledeceğiz. Az sonra şehir dışına çıkacağım. döndüğümde görüşeceğiz.Selamlar sevgiler.

mrduran beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 22:02   #318
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2012
İlk öncelıkle akçay abıcım merhabalar..Bugun,tamamlanmak uzere olan dayımın cıftlıgının garajında bır sera yapmayı planladım.aslında baya hatalı yollar ıle baslamısım bunu farkettım.Böyle yardımsever degerlı kardeslerımın bulundugu sıteyı ve sızın yazınızı farkettım ve cok mutluyum..Bu zorlu yolunuzu en başından bır cırpıda bırakmadan okudum sonunu getırdım ama ınanıyorumkı sızın bu azmınız ıle bu ısın sonu yok sıze..Neyse sızden ara ara bılgıler alacagım.Tekrar hayırlı uğurlu olsun seranız.ERSİN ÜLGER SİVAS

mrduran beğendi.
bora_58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 22:07   #319
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
evet arkadaşlar biraz ara verdik kusura bakmayın.bildiğiniz gibi malum havaların çok sıcak olmasından dolayı açan çiçeklerin meyveye dönemeden kuruması nedeniyle ramazan öncesi tepe alma işlemi yapıp var olan ürünlerin olgunlaşmasını bekledik,sonra hasat yapıp işi sonlandırdık.zaten haziran ayının 15 inden sonra seralarda çalışma olmuyor, bizim deneme olduğu için gittiğiyere kadar götürdük.sonuç olarak 16 nisanda fide ekimi yapmıştık kısa bir hasat dönemi yaşadık mecburen yaklaşık 1 dönüm kadar olan domatesten taklaşık 7500 kg civarında hasat ettik ve sattık.
sayın akçay 7500 kg dometes söyleminiz kafamı baya kurcalamıştı doğrusu
en son yazımızdan sonra tarkyaya ayçiçek biçimine gittim,
bundan ötürü tekrar size dönemedim
fakat son yazdıklarınzı ve umutlarınızı, beklentilerinizi aktarınca biraz rahatladım doğrusu
sayın akçay ciddi anlamda topraksız tarım sera çalışmalarınız aktaran ender insanlardansınız, ALLAH sizin gibi iyi niyetlerin ufkunu açsın işlerinizi kolaylaştırsın temennisyle.ALLAH yar ve yardımcınız olsun
fotoğraflarınzın devamını bekliyorum

geçenlerde bir paylaşımı espiri için yazıyorum
TÜRKLER ELEKTİRİĞİ BULSAYDI DÜNYA KARANLIKTA KALIRDI(sözüm meclisten dışarı)kimse alınmasın

mrduran beğendi.
Eski 01-09-2012, 16:44   #320
Ağaç Dostu

Sayın Dispaser hayırlı, uğurlu olsun

Sayın Akçay, konu burada açıldığı
için izninizle sayfanızı sizin konunuzun dışında biraz meşgul
etmek istiyorum. Göstericeğinizi
umduğum hoşgörü için peşinen
teşekkür ederim.
Sayın Dispaser yeni seranız hayırlı,
uğurlu olsun. Allah sinerinle bol kazançlar versin. Sayın Akçay, Sayın Dispaser, hocamız Sayın
Kudret Tezel, Sayın İdris Şenol
ile bu topikte yazışan tüm arkadaşlara sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kalın.
HALİL BALABAN

idris şenol ve mrduran beğendi.
Eski 06-09-2012, 12:51   #321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Sayın Akçay...

Seranızın ilk kurulum aşamasından son üretim aşamasına gelinceye kadar, karşılaştığınız zorluklar, şunu yapsaydım, ya da yapmasaydım dediğiniz durumlar oldu mu? Bizimle paylaşabilir misiniz? Seranızda donanım olarak eksiklik hissetiniz mi? Bunu sormamın nedeni, gördüğüm kadarı ile seranızda besin ile sulama sistemi dışında bir ekipman yoktu. Ph ve Ec değerlerini kendiniz ayarlıyordunuz. Bu da emek yoğun çalışma şartlarını sanırım beraberinde getiriyordu. Tabii sonuçta her iş maddiyata bakıyor. Zaten bu işin olmazsa olmaz koşulu sermaye artı bilgi. Bu arada burada geçiçiyiz diyorsunuz; yer seçimi konusunda bir çalışmanız oldu mu? Sağlıklı ve esen kal dileklerimle

Turbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 07:13   #322
Ağaç Dostu

teşekkürler sayın balaban..

Eski 20-09-2012, 11:42   #323
Ağaç Dostu

evet arkadaşlar hepinize yeniden merhaba. bugün yeni fidanlarımızı ekiyoruz.bu sefer hıyar ekmeye karar verdik,sera içinde gerekli değişiklikleri yapıp ekime hazırladık,ve bugün ekim yapıyoruz.çeşit olarak soğuğa dayanıklı bir çeşit aldık,tohumları biz aldık agrobaya yaptırdık,bunun yanında 600adet kadar ıceberg marul. 600 adet kıvırcık marul ekiyoruz bakalım hayırlısı,dua edin.

mrduran beğendi.
Eski 20-09-2012, 12:04   #324
Ağaç Dostu

hayırlı olsun sn. akçay. kıvırcıkta ne cins tohum kullandınız? bir de seranızın hıyarlar heryeri sarmadan önce fotoğraflarını gönderirseniz sevinirim. ne tür değişiklikler yaptınız meraklandım şimdi.
dualarımız sizinle, Allah bol kazanç versin.

Eski 20-09-2012, 13:19   #325
Ağaç Dostu

Hayırlı Olsun,

Sayın Akçay,
Yeni ekim döneminiz hayırlı olur inşaAllah. Allah kolaylık ve sinerinle bol kazançlı hasatlar nasip etsin. Yaptığınız değişikleri, Sayın Dispaser gibi ben de ve tabi ki bir çok arkadaşımız da merak ediyor ve görüntülerini bekliyoruz. Başarılar dilerim. Sevgi ve saygılarımı sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

mrduran beğendi.

Düzenleyen Halil Balaban : 20-09-2012 saat 17:13
Eski 20-09-2012, 14:11   #326
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Sayın Akçay
hayırlı olur inşallah.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 18:21   #327
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-09-2012
Çok güzel bir çalışma olmuş

Alıntı:
evet arkadaşlar sorularınıza elimden geldiğince genel olarak cevap vereyim.biliyorsunuz bu sene bizim antrman senemizdi halen devam ediyor yıl henüz bitmedi. öncelikli amacımız besin reçetemizi oturtmaktı. bunu başardığımızı sanıyorum. hasat ettiğimiz üretim miktarına bakarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz 1 dönüm seradan 30 ton domates almak çok mümkün hatta fazlasıhesap aslında basit.örnek 1 kök domates yaklaşık olarak hasat süresince ortalama 35-40 döl veriyor her döl 5 adet salkım olursa ve her domates 120-150 gr arası dersek 35x600gr=21 kg eder 1 dönümde en az 2500 kök olduğunu varsayarsak 2500x21kg=55200kg eder.şu anda birçok topraksız modern seralar bu miktarı zaten alıyor.şimdi bizim yeni ekim işine gelelimşu anda seramız yeni ekime hazırlanıyor.nasip olursa yeni ürün olarak soğuğa dayanıklı bir hıyar ekeceğiz.fide siparişimizi bayramda önce verdik.10 eylül gibi ekim yapabileceğiz inşallah seramızın tamamını tek çeşit olarak ekiyoruz.5000 adet 2 dönüm hıyar.hasat periyodu olarak aralık sonunu düşünüyoruz havalar nereye kadar müsade eder bakacağız,ısıtma sistemi kurmayı şimdilik düşünmüyoruz.çünkü bu yerde sabit değiliz geciciyiz burda antraman yapıp termal bir bölgeye gitmeyi düşünüyoruz. onun için daha sonra marul ekimiyle yola devam etmeyi düşünüyoruz.
Sayın akçay çalışmalarınız için öncelikle sizi tebrik ederim...Çok güzel iş başarmışsınız ben foruma yeni üyeyim 17/01/2011 den başlayarak bütün yazılarınızı gelişmelerinizi dün okudum hatta içimden dedimki keşke 2010 da başlamış olsaymışta bu sene ye kadar 55 ton domates aldığınıda yazdığını görmüş olsaydım dedim...Tabi nasip inşallah oda olur...

Abi bu arada hemşeri sayılırız (abi dedim %90 benden büyük olduğunuzu düşünüyorum umarım kızmazsınız ) ben salihli ilçesindenim 2 hafta önce okusaydım forumu asker arkadaşımın yanına gelmiştim akhisara sizide ziyaret etmek isterdim tabi nasip....

Abi size sorum şu maliyetiniz ısıtmasız bir sera için 95 bini bulduğunu yazdınız..Bu haldeyken 55 ton ürün alınabileceğini söylüyosunuz...Ben kabataslak bir hesap yapmak istiyorum izninizle
55 ton * 2 da. = 110 biz bunu 100 hesaplasak ortalama 1 tl den mi satılıyor bilmiyorum ama 1 tl den desek 100 bin yapar işçi maliyeti gübre su elektrik v.s yede 30 bin düşsem size 70 bin kalır ve ikinci yılda kar a geçiren bir iş diye hesaplarım ...Tabi ne sektöre girmişliğim nede hale 1 kg domates satmışlığım olmadığı için kabataslak hesap bu...Doğrusunu siz bizzat yapmış birisi olarak bize anlatmanız mümkünmü abi ?

Cevabın için şimdiden teşekürler saygılar kolay gelsin abi.

mrduran beğendi.
sincom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 19:05   #328
Ağaç Dostu

Merhaba Sayın Akçay,
Yeni arkadaşımız Sayın SİNCoM' un mesajını şimdi okudum. En yenimiz olmasına rağmen çok güzel bir soru sormuş. Kendisini tebrik ediyorum. Ve hoşgeldiniz Sayın SİNCoM diyorum.
Gerçekten de Sayı Akçay, 2 dekar topraksız serada, sizin kendi işinizden dolayı çalışmadığınızı var sayarak. Kaç kişinin devamlı ve kaç kişinin geçici ( Yılda toplam kaç yevmiye yaparak ) çalışması lazım. Sera bedeli hariç, işçilik, gübre, elektrik, nakliye,ambalaj v.s. Toplam masraf ne olur. Toplam ciro ne olur. Edindiğiniz tecrübenize dayanarak, açıklamalı bir hesap yaparsanız. Hem çok aydınlatıcı olur, hem de foruma çok işe yarıyan bir bilgi sunulmuş olur. Kısacası çok makbule geçer diye düşünüyorum.
Saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN

Eski 22-09-2012, 19:59   #329
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilbalaban Mesajı Göster
Merhaba Sayın Akçay,
Yeni arkadaşımız Sayın SİNCoM' un mesajını şimdi okudum. En yenimiz olmasına rağmen çok güzel bir soru sormuş. Kendisini tebrik ediyorum. Ve hoşgeldiniz Sayın SİNCoM diyorum.
Gerçekten de Sayı Akçay, 2 dekar topraksız serada, sizin kendi işinizden dolayı çalışmadığınızı var sayarak. Kaç kişinin devamlı ve kaç kişinin geçici ( Yılda toplam kaç yevmiye yaparak ) çalışması lazım. Sera bedeli hariç, işçilik, gübre, elektrik, nakliye,ambalaj v.s. Toplam masraf ne olur. Toplam ciro ne olur. Edindiğiniz tecrübenize dayanarak, açıklamalı bir hesap yaparsanız. Hem çok aydınlatıcı olur, hem de foruma çok işe yarıyan bir bilgi sunulmuş olur. Kısacası çok makbule geçer diye düşünüyorum.
Saygı ve sevgilerimi sunarım. Hoşça kalın, dostça kalın.
HALİL BALABAN
Teşekkürler hoşbulduk Sayın HALİL BALABAN.

sincom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 03:37   #330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Kolay gelsin sayin akcay.Birileri yazmis ama ben gene yazayim.Hayal ettiklerimin pratikte uygulanmasi.Tebrikler,basarilar,hayirli kazanclar.Maasallah.Domateslerinizin yaprak buyuklukleri gelisimi super.kullandiginiz formulu ppm degerlerini yazarmisiniz?**** yazdinizda benmi kacirdim.Birde ne cins dikmistiniz?Bol kazanclar.saygilarimla.

thinkup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024