agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2011, 08:28   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Merhaba arkadaşlar,
Balkonumdaki son durumla ilgili birkaç bilgi ve resim paylaşmak istedim.
Marulların gelişmeleri tamamlanmak üzeredir. Sistem çalışma periyotları, EC ve PH değerleri daha önce yazdığım şekilde devam etmektedir. Hem havaların sürekli kapalı olması hemde balkonumun güneşi çapraz görüyor olması sebebiyle bazı marullarda boy uzaması oluşmaktadır. Sanırım kısa boylu, gürbüz marullar yerine biraz uzun boylu marullar yiyeceğiz.

Çileklerinde hem gövde, yaprak hem de kök gelişimleri iyi durumdadır.Toplam 48 fidenin yaklaşık 15 tanesindeki çiçek saplarını koparttım. Çileklerin biraz daha kendilerini geliştirmelerini bekleyeceğim. Bu arada Çileklerin her yerinden fışkıran stolon saplarını da kopartmaya devam ediyorum.

Domates ve Lollo Rossa fideleri de kıvamına geldi sayılır.

Bir hafta önce hiç fark edemediğim bir şekilde balkondaki tüm bitkilerde bir böceklenme başladı. 1-2 mm boyunda, yeşil ve zıplayan böcekler görmeye başladım ve geçen sene düştüğüm hataya düşmemek için hemen bir zirai ilaç alıp tüm balkondaki bitkileri ilaçladım. İlk ilaçlamayı 04 Mayıs'da İkinci ilaçlamayı da dün yaptım. İlk ilaçlamadan sonra epeyce azaldı ama kalan yumurtalar için ikinci ilaçlama şarttı. Umarım kısa zaman sonra böceklerden kurtulurum.

Tüm dostlara bir tavsiye; Kesinlikle topraksız tarım yaptığınız alanda Topraklı herhangi bir bitki yetiştirmeyin. Ne kadar steril ve temiz torf bile kullansanız yine de böcek, mantar veya bakteri gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Eklenen Resimler

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 10:01   #152
Ağaç Dostu

Arkadaşlar;

Çileklerde yaklaşık 10 gündür garip bir hal ortaya çıktı. Yaprakların altlarında görüldüğü gibi küflenmeler, beyaz tüycükler oluşmaya başladı. Muhtemelen mantarla ilgili bir hastalık. Yaklaşık 15 gün önce bir ara suya ph düşürmek için Limon tuzu suyu koymuştum. Nedense 2-3 gün sonra su tankımda köpürmeler ve koku başladı. Bütün suyu ve sistemi temizledikten sonra yeni den besinli su hazırlayıp Ph Down hazır sölüsyon kullandım. Şimdilerde ise bi,r akücüden sülfirik asit alıp onunla devam edeceğim. Önerisi olan arkadaşların ve üstadların yardımına ihtiyacım var galiba.

Birde çileklerin yeterli ışık almadığı için(sanırım) yapraklarında boy uzamaları var. Yaklaşık 20-25 cm. yapraklar var. Halbuki saat 12:00'den 20:00'e kadar güneşde görüyor. Sadece arka sıradakilerde de değil, Ön sıradakilerdeki çileklerde aynı durumda. Bu yüzden bana bu kadar uzamaları garip geldi. Resimde kullandığım sistem 75'lik pimaş boru ile yapılmış, orantı yapılabilir Bu konu da da yorumu olan arkadaşların yardımlarını alabilirsem sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar, Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2011, 12:31   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan74 Mesajı Göster
Arkadaşlar;

Çileklerde yaklaşık 10 gündür garip bir hal ortaya çıktı. Yaprakların altlarında görüldüğü gibi küflenmeler, beyaz tüycükler oluşmaya başladı. Muhtemelen mantarla ilgili bir hastalık. Yaklaşık 15 gün önce bir ara suya ph düşürmek için Limon tuzu suyu koymuştum. Nedense 2-3 gün sonra su tankımda köpürmeler ve koku başladı. Bütün suyu ve sistemi temizledikten sonra yeni den besinli su hazırlayıp Ph Down hazır sölüsyon kullandım. Şimdilerde ise bi,r akücüden sülfirik asit alıp onunla devam edeceğim. Önerisi olan arkadaşların ve üstadların yardımına ihtiyacım var galiba.

Birde çileklerin yeterli ışık almadığı için(sanırım) yapraklarında boy uzamaları var. Yaklaşık 20-25 cm. yapraklar var. Halbuki saat 12:00'den 20:00'e kadar güneşde görüyor. Sadece arka sıradakilerde de değil, Ön sıradakilerdeki çileklerde aynı durumda. Bu yüzden bana bu kadar uzamaları garip geldi. Resimde kullandığım sistem 75'lik pimaş boru ile yapılmış, orantı yapılabilir Bu konu da da yorumu olan arkadaşların yardımlarını alabilirsem sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar, Kolay gelsin.
Sevgili ayhan74,çileklerinizdeki durum külleme denilen bir hastalık.Kimyasallarla sorunu çözersiniz.Sera ortamında meyvelere de atlıyor.Önlemini almaya baksanız iyi edersiniz.Kolay gelsin.

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 09:57   #154
Ağaç Dostu

Sayın mtugrul33,
İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğinizi uygulayacağım.
Kolay gelsin.

Eski 04-06-2011, 17:25   #155
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-05-2011
*** ayhan bey çalışmalarınız gerçekten çok güzel başarılarınızın devamını dilerim bende sizin deyiminizle bu hastalığa yeniyakalanan lardanım size sormak istediğim acaba her bitkiye göre ec değerleri değişiyormu ve hangi bitkiye göre hangi değeri kullanacağımızı nerden bileceğiz ilginiz için şimdiden teşekkürler

mehmetrifat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 07:57   #156
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetrifat Mesajı Göster
*** ayhan bey çalışmalarınız gerçekten çok güzel başarılarınızın devamını dilerim bende sizin deyiminizle bu hastalığa yeniyakalanan lardanım size sormak istediğim acaba her bitkiye göre ec değerleri değişiyormu ve hangi bitkiye göre hangi değeri kullanacağımızı nerden bileceğiz ilginiz için şimdiden teşekkürler
Sayın mehmetrifat,

Evet mehmet bey, her bitkinin EC ihtiyacı farklıdır. Daha doğrusu konuyu şöyle özetlemek daha doğru olur. Bitkilerin beslenebilmeleri için 16 farklı elemente ihtiyaçları vardır. Her bitkinin kendi ihtiyacını karşılayabilmesi için bu 16 farklı elementten değişik oranlarda ihtiyacı vardır. Örneğin, domates için gereken elementlerin oranları marul için uygulanmaz. Bu konu aslında topraklı tarımda da geçerlidir. Mesela bir çiftçi domates ektiği bir tarlaya bir daha ki sene farklı bir bitki eker, aynı bitkiyi ekemez. Çünkü bitki sezon boyunca topraktaki ihtiyacı olan element ve mineralleri alarak toprağı zayıflatır. Bundan dolayı bir daha ki yıl aynı bitkiyi ekerse verim alamaz.
Topraksız tarımda da konu aynen böyledir. Büyütmeye çalıştığınız her bitki için farklı oranlarda hazırlanmış ve bitkinizin ihtiyacvı tam olarak karşılayan besin eriyikleri hazırlamak durumundasınız. Tabi bu söylediğim daha çok ticari olarak bu işle ilgilenenler için geçerli. Benim gibi hobi maksatlı bu işle ilgilenmek niyetindeyseniz Üstadımız olan Sayın Kudret TEZEL bey'den besin eriyiği temin edebilirsiniz. Ben Kudret bey'in üçlü besin sistemini kullanıyorum. A,B,C şeklinde üç farklı türden oluşan besini her bitki için farklı oranlarda karıştırarak değişik bitkileri beslemek mümkün olabiliyor.

Ayrıca EC dediğimiz kısaltma da Elektrik iletkenliği anlamına gelir. Yani besinli suyunuzun tuz oranını ölçmeye yarar. Suyunuzun içerisinde hangi elementen ve mineralden ne kadar olduğunu belirleyemez. Farklı bitkilerin ihtiyacı olan EC değerlerini de yine forum içerisindeki çeşitli konularda bulabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir, saygılarımla.

Eski 06-06-2011, 08:18   #157
Ağaç Dostu

Lollo rossa'lar artık sistemde

Sevgili forum üyeleri,
2011 yılının ilk marullarını yine kendi yakaladığımız istavritlerin yanında salata olarak mideye indirmiş bulunmaktayız Ne zamandır fidelerini yaptığım Lollo Rossa marullarımı da artık sisteme dahil ettim. Lezzetlerini çok merak ediyorum. Umarım beklediğime değecek

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2011, 08:51   #158
Ağaç Dostu

Katı ortamda(Perlit) damlama sulama denemesi

Sevgili forum üyeleri,
Bu yıl ilk defa deneyeceğim Katı ortam içerisindeki damlama sulama yöntemi ile ilgili yeni bir sistem kurmaya çalıştım ve sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Sistemde kullandığım malzemeleri her zaman kolay bulunabilecek malzemeler olmasını istedim. Bu nedenle balıkçıların kullandığı strafor kasaları seçtim. Kasaların su kaçırmasını engellemek için en büyük boy çöp poşetleri ile kasaların içini kapladım. Her kasanın altına suyun tahliyesi için 30 mm. çapında bir delik açtım. Suyun tekrar depoya dönüşü için lavaboların altlarına takılan körüklü su giderlerinden taktım. Perlitin gideri tıkamaması içinde pencerelere takılan sineklik örtülerinden bir parçayı giderin ağzına yerleştirerek sıkıştırdım. Tabi ki öncesinde birazcık silikonladım. Bu şekilde kasalar hem su geçirmez oldu, hemde fazla suyu tahliye edebilmek için giderleri oldu.

İki kasaya toplam 8 adet domates fidesi ekmeyi planladığım için kasaların kapaklarını uygun bir şekilde kestim. Kapakları fide boşluklarını ortalayacak şekilde de 3'e böldüm. İlerde olabilecek sorunlara fidelere zarar vermeden müdahale edebilmek için rahatlıkla kapakları açabilirim.

Sonrasında sıra damlama sulama sistemine geldi. Tarım malzemeleri satılan yerlerden temin ettiğim hortum, dirsek, T, vana ve damlama başlıkları gibi ekipmanları fide yerlerine uygun olacak şekilde dizmeye başladım. Tezgahın yüksekliği 75 cm olduğu için pompa olarak 120 cm'e su basabilecek bir pompa seçtim ki basınç yeterli olsun.

Plastik malzemeler satanlardan bir adet 70 litrelik çöp kovası temin ettim. Sanırım bu depo 8 adet bitkiye en az 10 gün yeter. Tabi ki domatesler büyüdüğünde ve sıcaklıklar arttığında bu süre azalacaktır. Giderleri ve pompayı depo içerisine yerleştirdim. Deponun kapağını da uygun bir şekilde kestim. Pompayı depo içerisine yerleştirdikten ve damlama tesisatı ile irtibatlandırdıktan sonra sıra denemelere geldi. Birkaç küçük aksaklıktan sonra sistem sorunsuz çalışmaya başladı.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2011, 08:53   #159
Ağaç Dostu

Bunlarda diğer fotolar.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2011, 09:00   #160
Ağaç Dostu

Kasaların içerisine perliti doldurduktan sonra hazırlamış olduğum besin eriyiği ile iyice ıslattım. Fideleri yerlerine yerleştirdim ve artık sistem hazır olmuş oldu. Bundan sonrası takip ve düzenli beslenme ile hasad yapmak.

8 adet fideden 4 tanesi internet'ten tohumlarını aldığım Altın madalyalı dev kırmızı domates, 2 tanesi dev beyaz domates, 2 tanesi de oxheart denilen altı sivri kalp şeklindeki domates çeşididir.

Çalışma sistemi, fideler ufak olduğu için şimdilik sabah ve akşam 15 dakika olacak. Hava pompası da aynı şartlarda çalışıyor.

Herkese bol hasadlar dilerim, kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2011, 11:55   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili ayhan74, çalışmalarındaki tertip, düzen ve titizliği taktirle izliyorum. Ellerine sağlık bol hasadlar dilerim , kolaygelsin. sevgiler selamlar.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 12:15   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Ayhan Bey ,

Sisteminiz gayet güzel görünüyor, Umarım fideleriniz büyüdüğünde birbirlerini çok engellemezler. Muhtemelen 1 ay sonra orası çok kalabalık olacak gibi.

Kolay gelsin. Bol ve lezzetli hasadlar dilerim.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 12:27   #163
Ağaçsever

Zairsuzrik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2011
Ayhan Bey ellerinize sağlık, benim de ileride kurmayı planladığım bir sistem, çok şık görünüyor. Bol hasatlar dilerim.

Zairsuzrik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 13:26   #164
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili ayhan74, çalışmalarındaki tertip, düzen ve titizliği taktirle izliyorum. Ellerine sağlık bol hasadlar dilerim , kolaygelsin. sevgiler selamlar.
Teşekkür ederim Kudret bey,
Topraksız tarımı bu forumdaki bir çok arkadaşım gibi bende sizin sayenizde öğrendim, sevdim. Sizin bu konuyla ilgili itinalı çalışmalarınız, düzen ve titiz gayretleriniz bizlere ilham veriyor.
Kolay gelsin.

Eski 07-06-2011, 13:30   #165
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan Öncü Mesajı Göster
Ayhan Bey ,

Sisteminiz gayet güzel görünüyor, Umarım fideleriniz büyüdüğünde birbirlerini çok engellemezler. Muhtemelen 1 ay sonra orası çok kalabalık olacak gibi.

Kolay gelsin. Bol ve lezzetli hasadlar dilerim.
Sayın Hakan Öncü,
Aslında endişelerinizde haklı olabilirsiniz. Fakat ortalama bir hesapla her strafor kasa 30 litrelik bir hacme sahip. Bu da fide başına 7,5 litrelik bir kök alanı anlamına geliyor. Aralarındaki mesafelerde en az 30cm. Umuyorum ki ilerde bir sorun yaşamam. Hayırlısı deyip yola devam edeceğim. Sonuçda herşey bir tecrübe.
Kolay gelsin.

Eski 07-06-2011, 13:40   #166
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zairsuzrik Mesajı Göster
Ayhan Bey ellerinize sağlık, benim de ileride kurmayı planladığım bir sistem, çok şık görünüyor. Bol hasatlar dilerim.
Teşekkür ederim sayın Zairsuzrik,
Umarım ilerde sizde kurabilirsiniz. Çok büyük masrafı yok. Özellikle kolay temin edilebilir malzemelerde seçtim. Hatta hemen bir maliyet hesabı yapabilriz.

Strafor kasa : Ücretsiz
Jumbo çöp poşeti : 1 TL
Lavabo gideri(2 adet) : 3 TL
Perlit : 15 TL (100 litrelik fiyatıdır.Ben 60 litre kullandım.)
Akvaryum su pompası : 22 TL (Max Yük.:1,2 mt.)
Hava pompası : 10 TL
Hava taşı ve hortumu : 5 TL
Damlama sulama ekipm. : 15 TL
Çöp kovası (Depo) : 8 TL
Zaman saati :10 TL

Sanırım Fideler ve besin eriyikleri haricinde unuttuğum birşey kalmadı.

Eski 07-06-2011, 14:15   #167
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-05-2011
ayhan hocam merhaba çalışmalarınız çok güzel umarım ilerde bende sizin çalışmalarınız gibi güzel çalışmalara imza atarım ayrıca ilginiz içnde çok teşekkür ederim bende bu gün daha doğrusu dün gece saat 2 civarı sistemimi btirdim ve domates fidelereimi sisteme yerleştirdim sizin de yardım ve önerilerinizle inşallah yavrularım yetişir

mehmetrifat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2011, 10:03   #168
Ağaç Dostu

Çileklerdeki külleme

Sevgili arkadaşlar,
Yaklaşık 10 gün önce Külleme ile mücadele için ilaçlama yapmıştım. Çilekler biraz hareketlendi ama yine de yeterli değil. Zaten 15 gün içinde ikinci ilaçlamayı yapmalıyım. İnşaallah ikinci ilaçlamadan sonra daha da toparlanırlar. Bu arada malesef hala çiçeklenme yok. Uzun boylu dev yapraklı çilek bitkilerim var ama çiçek ve çilek yok
Ustalar bir el atarlarsa bu sene çilek yiycez inşaallah.

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2011, 10:08   #169
Ağaç Dostu

Lollo rosa'ların durumu

10 gündür sistemde olmalarına rağmen gelişimleri gayet iyi. Hem havaların ısınması hemde marulların büyümesi ile 3 günde bir 5 litre su tüketiyorlar. Sanırım ay sonunda hasada gelirler.

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2011, 10:13   #170
Ağaç Dostu

Domatesle büyümeye başladı.

Kudret bey'in otomasyonlu sistemindeki domatesler ile karşılaştırınca tabi ki cüce kalırlar. Ama yine de 10 gündür sistemdeki gelişimleri iyi derecede. İlk sisteme girdiklerinde 12 cm. civarındaydılar. Şimdiki boyları 27 cm oldu. Henüz çiçekleneme yok. Fakat renkleri ve duruşları gayet sağlıklı.
Açıkçası dev kırmızı domatesleri çok merak ediyorum. Bakalım max. kaç gr. domates alacağım?

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2011, 13:55   #171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-06-2008
Sayın ayhan74,

Benim çileklerde de çiçeklenme sorunu var. Ancak ben Mart ayının başında ektiğim çileklerimden Mayıs ayının ortalarından itibaren çilek almaya başlamıştım. Ta ki kendi kendime,

"Bir dakika!.. Çileklerin ünün vermeye devam etmesi için çiçeklere ihtiyacımız var oysa meyveye dönenlerin dışında yeni çiçekler görünmüyorlar." dememe kadar.

Yaklaşık on gündür besini tamamen kestim. Zira anladığım kadarıyla 'Kısa gün' çeşidi olan çilekler, uzun yaz günlerinde çiçek yerine stolonlar marifetiyle çoğalma yolunu tercih ediyorlar.

Bu konuda benden çok daha bilen birinin katkı sunmasını bekliyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

farukmagat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 07:17   #172
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi farukmagat Mesajı Göster
Sayın ayhan74,

Benim çileklerde de çiçeklenme sorunu var. Ancak ben Mart ayının başında ektiğim çileklerimden Mayıs ayının ortalarından itibaren çilek almaya başlamıştım. Ta ki kendi kendime,

"Bir dakika!.. Çileklerin ünün vermeye devam etmesi için çiçeklere ihtiyacımız var oysa meyveye dönenlerin dışında yeni çiçekler görünmüyorlar." dememe kadar.

Yaklaşık on gündür besini tamamen kestim. Zira anladığım kadarıyla 'Kısa gün' çeşidi olan çilekler, uzun yaz günlerinde çiçek yerine stolonlar marifetiyle çoğalma yolunu tercih ediyorlar.

Bu konuda benden çok daha bilen birinin katkı sunmasını bekliyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Sayın farukmagat;

Benim sistemde 48 adet yediveren cinsi fide var. Nisan ayının ortalarında sisteme koymuştum. İlk 20 gün 9-10 tanesi çiçek sapı vermişti. Bende verimleri artsın, bitkiler biraz kendini büyütsün diye bu çiçekleri kopartmıştım. O zamandan beri hiç birinden çiçek sapı gelmedi. Ama söylediğiniz gibi sürekli stolon topluyorum. her 2-3 günde bir 48 fideden bir avuça yakın stolon çıkıyor. Galiba bu gidişle yaz geçtikten sonra çilek yiyeceğiz.
Sanırım Stolon miktarına bakarsak, çileklerin büyümesinde **** beslenmelerinde bir sorun yok gibi. Ama birde şu küllenme'yi halledebilirsem olucak inşaallah.

İlginiz ve mesajınız için teşekkür ederim, kolay gelsin.

Eski 28-06-2011, 09:20   #173
Ağaç Dostu

Balkonun genel durumu

Sevgili arkadaşlar;

20 gündür perlit içerisinde olan ve damlama sistemi ile beslenen domatesleri ilk defa dün kök yıkaması yaptım. Aslında çok uzun bir süre fakat hem vaktimin olmaması hemde eve yorgun gelmemden kaynaklandı. Yine de domateslerdeki gelişme kötü değil. Damlama başlıklarını ayarlamak ve her akşam kontrol etmek biraz zor oluyor ama yine de kıyamadığım için en azından buna vakit ayırabiliyorum. EC:2,5 PH: 6,5 arasında tutmaya çalışıyorum. Damlama sistemini geri dönüşü olmayacak kadar ayarlıyorum. Bundan dolayı da depodaki suyun değerleri bozulmuyor. Besin eriyiği olarak kullandığım Üçlü sistemi bir üst seviyeye çıkardım. Şimdiye kadar A:20, B:15, C:10 seviyesindeydi. Bundan sonra A:20, B:15, C:12.5 seciyesinde beslenecekler. Sulama periyotlarını da bir hafta öncesine kadar sabah ve akşam 15'er dakikalık aralıklarla günde 2 defa yapıyordum. Artık 15'er dakikalık aralıklarla günde 4 defaya çıkardım.

Çiçeklenme başladı fakat şimdiye kadar görmediğim irilikte ve farklı yapıda ki çiçekler beni biraz şaşırttı. Sanırım domateslerin cinslerinden kaynaklanıyor. Umarım domatesleri yemekde nasip olur.

Çileklerde şimdilik bir sorun yok ama hala çiçeklenme de yok. Sanırım yine cinslerinden kaynaklanıyor. Yediveren cinsi olduklarından dolayı yaz günlerinde galiba meyve vermeyecekler. Kışa kadar da canlı tutabilirsem belki çilek yemek nasip olur. Çiçek yerine sürekli stolon üretiyolar. Her 3 günde bir 48 fideden yaklaşık 80-90 civarında stolon topluyorum. Herhalde bu da çileklerin sağlıklı olduklarını gösterir. Küllenme ile ilgili hala ikinci ilaçlamayı yapmadım. Ama havalandırmaya biraz daha dikkat ettiğim için sorun yavaş yavaş kayboluyor.

Lollo rosso'ların gelişimleri ise süper. Yarısını yedik bile

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2011, 21:30   #174
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
sn ayhan74 1 aydır durum gelisme bilgisi alamıyoruz ?

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024