agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2010, 18:23   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Salatalıklar

Arkadaşlar;

Salatalıklarım olgulaşamadan dökülüyorlar. Yaklaşık 3-5 cm. olduklarında olgunlaşmaya devam edecekler diye beklerken renkleri değişiyor ve bozuluyorlar. Bir fikri olan varmı? PH **** EC'den mi kaynaklanıyor acaba? EC'yi 2.0/2.4 aralığında, PH'ı ise 6.0/6.4 arasında tutmaya çalışıyorum.
Kısacası ne yapabilirim? Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 21:41   #122
Ağaç Dostu

Herkese merhabalar,

Uzun zamandır maalesef foruma katılamadım. Hem işlerin yoğunluğu ve arkasından gelen yorgunluk hemde evden uzak oluşumdan dolayı paylaşımlarımı ve bitkilerimi bu aralar biraz ihmal ettim. Ama topraksız tarımın faydalarından biri daha çıktı ortaya, daha doğrusu ben ilk defa şahit oldum. Yani uzunca bir süre bitkilerinizle ilgilenemezseniz bile kendi kendilerine idare edebiliyorlar. Topraktaki bir bitkiya 1 hafta su vermezseniz ne olacağını bililrsiniz. Fakat hiçbir bitkimi kaybetmedim çok şükür. Sadece ilgiszilikten kaynaklanan bazı sıkıntılar vardı. Onlarıda aştık şimdilik.

Aşağıda sırasıyla domateslerim, marullarım, sistemlerini yeni kurduğum kapya biber ve minik kavunlarım var. Cherry domateslerden şimdiye kadar 2 kiloya yakın domates yedik. Hala daha verim devam ediyor. Marulların fotoları ise yaklaşık 4 gün öncekiler. Şimdiler de yarısını yemiş durumdayız

Kapya biberlerin boylanması ve ilk çiçekleri ben evde yokken(10 gün) olmuş. Ve maalesef yüksek PH'dan dolayı ilk çiçekler döküldü ve dökülmeye de devam ediyor. Belli bir süre düzenli Ph ve Ec ayarlaması ile yakında yoluna girer diye ümit ediyorum. Biberleri durgun su tekniği ile büyütmeye çalışıyorum.

Minik kavunları ise yine tatile gitmeden önce sisteme koymuştum. Kavunların sistemini biraz farklı yapmaya çalıştım. Aşağıda suyun biriktiği yerde bir pompa ile kök diplerine 1 saatte 15 dakika sulama yapıyorum. Henüz çiçeklenme yok. Um arım yakında başlar.

Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2010, 09:40   #123
Yeni Üye

Temir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Son resimde, saksıdaki fındık boyunda kırmızı şeyler nedir?

Temir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 08:48   #124
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Temir Mesajı Göster
Son resimde, saksıdaki fındık boyunda kırmızı şeyler nedir?
Sayın Temis;
Bahsettiğiniz malzemenin adı "hydroton". Yani yüksek ısıda pişirilmiş ve tıpkı bir mısır tanesi gibi patlayarak genleştirilmiş kil. Hiçbir besleyici özelliği yoktur. Gözenekli olması sebebiyle su tutma özelliği ve tanecik yapısı büyük olduğu için bitkinin rahat kök salmasını sağlar. Hafif olduğu için benim gibi hobiciler tarafından tercih edilmektedir. Gitti gidiyor gibi sitelerde bile rahatlıkla bulabileceğiniz bir malzemedir.
Kolay gelsin.

Eski 12-07-2010, 12:37   #125
Yeni Üye

Temir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhan74 Mesajı Göster
Arkadaşlar;

Salatalıklarım olgulaşamadan dökülüyorlar. Yaklaşık 3-5 cm. olduklarında olgunlaşmaya devam edecekler diye beklerken renkleri değişiyor ve bozuluyorlar. Bir fikri olan varmı? PH **** EC'den mi kaynaklanıyor acaba? EC'yi 2.0/2.4 aralığında, PH'ı ise 6.0/6.4 arasında tutmaya çalışıyorum.
Kısacası ne yapabilirim? Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.

Salatalıkları kurtarabildiniz mi?

Temir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 13:00   #126
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Temir Mesajı Göster
Salatalıkları kurtarabildiniz mi?
Sayın Temir;
Maalesef salatalıkları kurtaramadık. Ama herşey bir tecrübe oluyor. Seneye inşallah daha verimli ve bilgili bir şekilde yapacağım.
Kolay gelsin.

Eski 13-07-2010, 09:01   #127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Sayın ayhan74,
Sistemlerinizdeki son durum nedir?

cecey07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 11:55   #128
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cecey07 Mesajı Göster
Sayın ayhan74,
Sistemlerinizdeki son durum nedir?
Sayın cecey07;

Son durumdan kastınızı tam olarak anlayamadım. Ama genel olarak bahsetmek gerekirse,
Domatesle, durgun su sisteminde ve meyvelerini büyütmeye devam ediyorlar. Her ne kadar yer kazanmış olsam da boyları uzadığı için 1 ay önce tepe alma işlemi yaptım. Hergün ölçümlerimi yapıyorum. EC'yi genelde 3.0'ın üstünde tutmaya çalışıyorum. Ph ,se 6.0/6.5 arasında. Şimdiye kadar 2 kg. yakaın cherry domatesi mideye indirdik.

Marullar akansu sistemindeydi. Fakat son 10 gündür sırayla yiyerek en son bitirdir Onların yerlerine reyhan(kırmızı yapraklı fesleğen) fideleri yapmıştım. Şimdilerde reyhanlar marul düzeneğinde boy göstermeye devam ediyor. Bu arada marullar gayet lezzetliydiler.

Kapya biberlerde yine durgun su sistemindeler. Yaklaşık boyları 80cm. oldu. Şimdiye kadar ki bütün çiçeklerini döktü. Yani meyve tutturamadım. Sanırım biraz daha dikkatli bakım ile başarabilirim.(Umarım)

Kavun tohumlarımı internet üstünden almıştım ve bodur minik kavundu. Fakat onlarında boyları nerdeyse 1 mt. oldular ama hala çiçeklenme yok. Kavunlarda durgun su kültüründe devam ediyolar.

Kolay gelsin saygılarımla

Eski 14-07-2010, 15:49   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Genel çiçek dökme ya da salatalıkların boylarının büyümeden sararıp dökülmesiyle ilgili bişey farkettim, onu paylaşacağım; (Belki yanılıyorumdur) Tozlamayı elle ya da yabancı başka bir cisimle yaptığım çiçekler ya döküldü ya da meyve parmak kadar olunca çürüdü. Tutanlarında şekli şemali bozuk oldu. Ama arıların tozladığı çiçeklerin hepsi meyveye dönüştü ve meyveleri çok düzgün. Belki yardımcı olabilir.

Benim ise domatesler bi garipleşti, resimlerini ekledim.
Rica etsem bakabilirmisiniz, sizde de böyle bişey olmuşmuydu?

Topraksız Tarım / salatalık ve domates

cecey07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 08:44   #130
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cecey07 Mesajı Göster
Genel çiçek dökme ya da salatalıkların boylarının büyümeden sararıp dökülmesiyle ilgili bişey farkettim, onu paylaşacağım; (Belki yanılıyorumdur) Tozlamayı elle ya da yabancı başka bir cisimle yaptığım çiçekler ya döküldü ya da meyve parmak kadar olunca çürüdü. Tutanlarında şekli şemali bozuk oldu. Ama arıların tozladığı çiçeklerin hepsi meyveye dönüştü ve meyveleri çok düzgün. Belki yardımcı olabilir.

Benim ise domatesler bi garipleşti, resimlerini ekledim.
Rica etsem bakabilirmisiniz, sizde de böyle bişey olmuşmuydu?

Topraksız Tarım / salatalık ve domates
Sayın cecey07;

İnanın hiçbir söyleyemiycem. Bu işi üstadları yorumuna bırakmak istiyorum. Ama yeterli besin alamıyor diye düşünüyorum. Kuruma eğilimi olduğu için bitki doğasında var olan çoğalma işlemini yerine getirmeye çalışıyor ve erkenden meyveye yatıyor.

Kolay gelsin.

Eski 22-07-2010, 13:11   #131
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar,
Topraksız tarımdaki denemelerimi ve neticelerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Domateslerim bayağı çoştu ve meyve tutmu fena olmadı. Epeyce cherry domates yedik. Marulları yedikten sonra yerlerine başka marulları koymak için biraz geç kaldım. Daha olgun durumda olan reyhan(kırmızı yapraklı fesleğen)'lerim vardı. Sisteme onları koydum. Kapya biberlerimde ise hala çok meyve yok. İki tane biber var üstünde. Galiba bu strafor kasalara 6 fide fazla geliyor. Birde balkonun iç tarafında olan fideler güneş görmediği için cam kenarında olanlara oranla hem kısa boylu oldu hemde meyve tutumu olmadı. Mevcut biberlerde cam kenarındakilerde zaten.
Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2010, 18:55   #132
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar;

Hobi üreticiliğine devam...
Cherry domateslerde durgun su kültürü kesinlikle başarılı. Yeni başlayanlar için öncelikli olarak domatesden başlanmalı. Her ne kadar zaman zaman bireysel hatalarım **** ayarlamalardaki dengesizlikler sözkonusu olmuşsa bile domatesler yine de beni sevindirmeye devam ediyor. Bugüne kadar nerden bakarsanız bakın 2-3 kiloya yakın domates yedik. Sanırım 1 kilo daha yiyebiliriz.
Reyhanlarla tamam sayılır. Epeyce serpildiler. Elimde reyhanla ilgili EC ve PH bilgisi olmadığı halde Nane ile aynı değerlerde büyütmeye çalışıyorum. Şimdilik başarılı galiba. Yakında bir kaç salatamızı süsleyecekler.

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2010, 20:14   #133
Ağaç Dostu

Durmak yok, yola devam.... :D

Minik kavun epeyce uzadı. Geçen haftaya kadar, uzadıkça askıya aldığım ipini çözüp an alt tarafında ring yapıyordum. Geçen hafta çiçekleri artmaya başlayınca hiç bozmayayım dedim. Ama yine de çiçek dökmeye devam etti. Birşeyleri eksik yapıyor olabilirim, fakat anlayamadım bir türlü. Neyse devam edeceğiz bakalım. Nasıl olsa bazı sebzelerin ilk çiçeklerini koparmak lazım derler ya, benim yerime kendisi yapıyor o işi diye düşünüyorum

Tiny tim domateslerden 2 tanesini saksıda yapmıştım. Diğer iki tanesini de durgun su sistemine yerleştirdim. Cherry domateslerdeki besin sistemini ve Ph ayarının aynısını uyguluyorum. Umarım saksıdaki kadar verim alabilirim.

Kapya biberlerin boyları epeyce uzadı. Gaçtiğimiz haftaya kadar üstünde 2 tane meyve vardı. Fakat fark ettim ki, daha önce benim balkona musallat olan kırmızı örümcek belası tekrar azmış durumdaydı. Daha önce uyguladığım ilacın aynısı uyguladım. Ve meyve tutumu arttı. Önceleri açılan çiçekleri hepsi dökülüyordu. Şimdilerdeyse epeyce yeni meyve var.

Herkese bol hasadlar dilerim. Kolay gelsin. Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 03-08-2010, 20:40   #134
Ağaç Dostu

Topraklılar

Arkadaşlar, biraz da topraklı olanlardan bahsetmek istiyorum.
Reyhanların bulunduğu sistem aslında marullar için hazırlnamıştı. Fakat fideleri yetişrimek için geç kaldığımdan yerlerine reyhanları yapmıştım. Marula fidelerim ise kıvamlarına gelmeye başladılar. Bu arada Sevgili Kudret TEZEL'in besin eriyikleri ile beraber gönderdiği plastik kutular fide çalışmaları için harika oluyor. Bu arada fideleri rockwol(taş yünü) içerisinde denemek istedim. www.magicplant.com adlı siteden temin ettiğim taş yünü viyollerin ne kadar işe yaradığını merak etmiştim. Ve sanırım gayet başarılı oluyor.

Durgun su kültüründe denemesine başladığım minik kavunlardan 1 tanesini saksıda yapmaya karar vermiştim. Şimdilik fena gitmiyor. Çiçeklenme başladı, umarım meyve tutar. Sulamasını da haftada bir iki defa besinli su(2 Lt'lik şişe de hazırladığım EC:2.0/2.5 PH:5.5/6.5) ile hafta da iki defa olarak yapıyorum.

Son olarak da Tiny tim domatesler. Saksıdakiler şimdilik durgun su sistemindekilerden daha ilerde. Üzerlerinde yaklaşık 20-25 domates var. Durgun sudakilerle kardeşler fakat ben 4 fidenin ikisini beklemeden saksılara koymuştum. Diğer ikisini ise özellikle beklettim. Viyolün içerisinde yaklaşık 30cm'e kadar büyüdüler. Sonrasında durgun su sistemine(28 Temmuz 2010) yerleştirdim.

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2010, 17:30   #135
Ağaç Dostu

Durgun su kültürü-Cherry domates

Durgun su kültüründe yetiştirdiğim cherry domates deneyini sona erdirmiş bulunmaktayım. Şimdiye kadar her aldığım ürünü tarttım. Sonuç olarak en son topladıklarım ile beraber toplamda 3 kilo civarında domates yemiş olduk

Reyhanlarımız epeyce büyümüş durumda. Yakında sistemden söküp yerlerine büyümekte olan marulları koyacağım. Aslında havalar oldukça sıcak olduğu için marulları yapmayı düşünmüyordum ama yine deneyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 27-08-2010, 16:37   #136
Ağaç Dostu

Durgun su kültürü- Tiny tim domates

Tiny tim fideleri sisteme girdikten sonra epeyce bir serpildiler. Çiçeklenme gayet iyi. Bakalım meyvelerini alabilecekmiyiz.

Reyhanlar serpildiler çok şükür. Biraz araştırmama rağmen reyhanların EC ve PH değerlerini bulamadım. Bende Nane'nin değerleri ile büyütmeye çalıştım. Sanırım ikisi de aynı değerlerle oluyor.

Bu arada yaklaşık 10 gündür reyhan yapraklarında eksikler, yenikler görmeye başlamıştım. Misafirlerim var galiba diye düşünmeye başlamadan 7-8 tane küçük tırtıl tespit ettim. Sanırım bir kelebek bir fark edemeden içeri bir yere yumurtlamış.(Toplayıp hepsini attım yan bahçeye ) Neyseki şimdilik durum iyi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ayhan74 : 27-08-2010 saat 16:41 Neden: Eksik yazı
Eski 27-08-2010, 16:57   #137
Ağaç Dostu

Durgun su kültüründe biber deneyi sonlandı.

Kapya biberlerin gelişimini izlemek gerçekten çok iyiydi. Maalesef son zamanlar da balkonuma musallat olan kırmızı örümcek belasından kurtulamadığımız için son bulmak zorunda kaldı. Hala bunca sıkıntıya rağmen kimyasal zirai ilaç kullanmadım. Ama anlaşılan bundan sonrası böyle gitmiyecek. Bundan sonraki denemelerim için balkonumu iyice temizlemem gerekiyor. Hayırlısı...

3 Fidede toplam 10 tane meyve var. İkisi kızarmak üzere, diğerleri henüz gelişmemiş ve yeşil. Neyseki sonraki denemeler için bu tip başarısızlıkların önemi yok. Çünkü hepsi birer tecrübe

Eklenen Resimler

Eski 08-09-2010, 17:24   #138
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Biberlerinize kırmızı örümceğin verdiği zarar belli oluyor. Ne yaparsanız yapın, gelecek yaz o hayvanlar yine olacak. Benim başıma her sene geliyor. Çiçeklenme ve meyve döneminde kimyasal ilaç kullanmak istemediğimden, çözümü yapraklara sulandırılmış kükürt püskürterek buldum. Kükürt kırmızı örümcekleri ve tırtılları kaçırıyor, belki de öldürüyor.

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 12:18   #139
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rencberdede Mesajı Göster
Biberlerinize kırmızı örümceğin verdiği zarar belli oluyor. Ne yaparsanız yapın, gelecek yaz o hayvanlar yine olacak. Benim başıma her sene geliyor. Çiçeklenme ve meyve döneminde kimyasal ilaç kullanmak istemediğimden, çözümü yapraklara sulandırılmış kükürt püskürterek buldum. Kükürt kırmızı örümcekleri ve tırtılları kaçırıyor, belki de öldürüyor.
Sayın rencberdede;
Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler. Diğer taraftan kırmızı örümcek konusunda haklı olabilirsiniz. Ben tarıma daha bu sene başladığım için önümüzdeki seneyi öngöremiyorum. Ama ****** sizler gibi deneyimli arkadaşların düşünceleri çok önemli. İlaçlama konusunda bende doğal ilaçlardan yanayım. Fakat maalesef başedemedim. Bir daha ki yıl tekrarlarsa kimyasal kullanmaya niyetliyim.
Bu arada bahsettiğiniz kükürt'ü nasıl temin edebilirim? Nasıl uygulayabilirim? Bitkiye zararı varmıdır. Daha önce sayın Kudret TEZEL'den bakır sülfat almıştım ve uyguladım. sanırım uygulamadan sonra yaprakların temizliğini iyi yapamadığım için yapraklarda çok fazla deformasyon oluşturdu. Ve maalesef örümcekleri de durduramadım. Acaba sizden bahsettiğiniz Kükürt daha farklı bir malzemeyse ve başarılıysa daha fazla bilgi alabilirmiyim?
Kolay gelsin, teşekkürler.

Eski 20-09-2010, 00:32   #140
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Topraksız tarımda pek deneyimli değilim ama kırmızı örümcekle yıllardır mücadelede ettim. Elde ettiğim tecrübe: kesin çözüm istiyorsanız kimyasal ilaç kullanacaksınız. Sabunlu, acı biberli, sarmısaklı, vs. su püskürtmek pek bir işe yaramıyor. DDVP ticari adlı ilaç talimatına uygun kullanıldığında çok iyi sonuç veriyor.

Çiçeklenme ve meyve döneminde, DDVP'nin çiçeklere ve meyveyi yiyene zarar vereceğine inandığımdan, kükürt kullanıyorum. Bahsettiğim kükürt toz halinde tarım ilacı olarak satılıyor. Sulandırıp yapraklara püskürtüyorsunuz. Aslında ben külleme (küf) için almıştım ama kükürtün kırmızı örümcekleri kontrol altında tuttuğunu gözlemledim.

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 11:35   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2011
Ayhan bey.ben topraksız tarım ı öğrenmek isteyen genç bir mühendis adayıyım.çalışmalarınızı beğenerek takip ediyorum.çok güzel yetiştiricilik yapıyorsunuz ellerinize sağlık.ben sizden bu çalışmalar hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorum.mesela,öncelikle hangi ekipmanlarla bu sistemi kurdunuz,neler kullandınız bu konu hakkında bilgi verebilirseniz genç bir mühendis adayını çok mutlu edersiniz 2 katlı çilek düzeneğini bende yapmak istiyorum.bana yardımcı olur musunuz ? çok teşekür ederim.

genç mühendis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 11:06   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2009
ayhan bey merhaba bende çilek düzeneğinin tarifini istiyorum kaçlık boru kullandınız havayı kaç saatte bir ne kadar basıyorsunuz. bağlantı ekipmanları nelerdir gibi detaylı bir tarif yazarsanız sevinirim. birde ben bunu ilk önce sizinki gibi deneyip daha sonra büyük bir alanda uygulamayı düşünüyorum ozamanda aynı ebat borular kullanmak uygun olurmu elinize sağlık

emperorumit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 11:53   #143
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi genç mühendis Mesajı Göster
Ayhan bey.ben topraksız tarım ı öğrenmek isteyen genç bir mühendis adayıyım.çalışmalarınızı beğenerek takip ediyorum.çok güzel yetiştiricilik yapıyorsunuz ellerinize sağlık.ben sizden bu çalışmalar hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorum.mesela,öncelikle hangi ekipmanlarla bu sistemi kurdunuz,neler kullandınız bu konu hakkında bilgi verebilirseniz genç bir mühendis adayını çok mutlu edersiniz 2 katlı çilek düzeneğini bende yapmak istiyorum.bana yardımcı olur musunuz ? çok teşekür ederim.
Sayın genç mühendis;
Öncelikle söylemek isterim ki, çilek düzeneğinin ilgini çekmesi ve yapmak istemeden beni gerçekten mutlu etti. Teşkkür ederim Birde sanırım sana geçmiş olsun demeliyim. Çünkü topraksız tarım hastalığına yakalanmışsın. Hastalığın tek tedavisi eldeki imkanlarla hemen düzenek kurmak ve bitki yetiştirmek
Öncelikle ben henüz bu konuda çok yeniyim. Sayfamda gördüğün çalışmaları geçtiğimiz yıl yaptım. Zaten topraksız tarıma da geçen yıl başlamıştım. Çok acemi bir şekilde internet'te gezinirken ağaçlar.net sitesini buldum ve başladım incelemeye. Bu işe gönül vermiş birçok insanın başını ağırttım, sorular sordum ve araştırdım. Hazır olduğumu hissettiğim zamanda da boş bir kağıda hangi malzemeleri kullanarak nasıl düzenekler yapabileceğimin krokilerini çizerek işe başladım. Sonrasında da malzeme toparlamak işin en önemli kısmı oldu. Malum hobi olarak yapıyorsak bu işi çok da fazla maliyetli olmamalıydı. Yani kullanmayacağınız malzemeye para vermenin anlamı yok. Sistemleri kurup bir kaç gün herhangi bir aksaklık varsa görebilmek için boş bir şekilde çalıştırdım. Daha sonra da sıra fideleri sisteme eklemeye geldi. Ve günlük rutin kontroller ile bitkilerin büyümesinin gün be gün takip etmek işin en eğlenceli, en keyifli kısmıydı.
Sayın genç mühendis;
Size en güzel tavsiyem kesinlikle bir plan yapmanızdır. Neyi nasıl yapacağınızı kafanızda iyice şekillendirin. Sitede hiçbir şekilde soru sormaktan çekinmeyin. Bu işe gönül verirseniz becerebileceğiniz ve müthiş keyif alacağınızdan eminim.
Bu arada ben işlerimin yoğunluğundan çok fazla giremiyorum. Elimden geldiği kadar sizlere yardımcı olmaya çalışırım.
İyi çalışmalar.

Eski 21-01-2011, 12:10   #144
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emperorumit Mesajı Göster
ayhan bey merhaba bende çilek düzeneğinin tarifini istiyorum kaçlık boru kullandınız havayı kaç saatte bir ne kadar basıyorsunuz. bağlantı ekipmanları nelerdir gibi detaylı bir tarif yazarsanız sevinirim. birde ben bunu ilk önce sizinki gibi deneyip daha sonra büyük bir alanda uygulamayı düşünüyorum ozamanda aynı ebat borular kullanmak uygun olurmu elinize sağlık
Sayın emperorumit;
Genç mühendis'e yazdığım nacizane tavsiyelerin kesinlikle sizin için de önemli olduğuna inanıyorum. Birde Konuya iyice hakim olduktan sonra kendi yaratıcılığınızı da kullanmayı ihmal etmeyin.
Gelelim konumuza;
Çilek düzeneğinde 1 metrelik 70'lik pis su borusu kullandım. 6 adet dirsek ve 2 adet de kapak ile tüm bağlantıları yaptım. İki katlı sistemi birbirine kancalar ve aynı boyda ayarladığım zincirler ile bağladım. İlk olarak akvaryumcudan bir tane su pompası, bir tane de hava pompası, hava hortumu ve hava taşı aldım. Yaklaşık 20 lt.'lik bir kovayı depo olarak kullandım ve yere koydum. İçine de su pompasını yerleştirdim. (Bu arada su pompasının istediğiniz yüksekliğe su basabilecek kapasitede olmasına dikkat etmelisiniz.) Deponun içerisinde su pompası ile beraber hava pompasından hortumla gelen hava taşını yerleştirdim.(Hava taşını su pompasının emiş ağzına yakın bir yere yerleştirin.) Sonrasında pis su borularını giriş ve çıkışlarına nalburdan aldığım yarım parmak dirsekleri yerleştirdim. Ve su pompası ile irtibatını uygun hortumla sağladım. Sistemi birkaç gün boş bir şekilde çalıştırdım. Her iki pompayı da zaman saati ile her saatte 15 dk. çalışacak şekilde ayarladım. (Başlangıçda bu şekilde başlayıp fideleriniz büyüdükçe çalışma aralığını kısaltabilirsiniz.)

Diğer sorunuza gelecek olursak; malum ben bu işi küçük bir alanda yaptım. Daha büyük, profesyonel bir alanda sanırım bu borular küçük kalacaktır. Site de daha detaylı ve ticari amaçla yapılan çalışmalar da var. İncelerseniz hayırlı olacaktır.
İyi çalışmalar, kolay gelsin.

Eski 02-04-2011, 07:08   #145
Ağaç Dostu

Topraksız tarım sevdası 2011 başladı.

Sevgili arkadaşlar;
2011 topraksız tarım heyecanım mevcut sistemleri biraz daha geliştirerek başladı. Sistemleri güneşi daha iyi göreceklerini düşünerek balkonumun ön tarafına yerleştirdim. Geçen yıl kurmuş olduğum atık su borularından yapılmış olan sistemleri kullanıyorum. Fakat geçen yıl su tankı olarak 20 litrelik kovaları kullanmıştım. Yaptığım ölçümlerde ve takiplerde anladımki su tankı ufak geldiği için suyun EC ve PH değerleri çok çabuk bozuluyor(3 saat) ve bitkiler beslenmeyi durduruyordu. Yani ben işten eve gelinceye kadar ki süre içerisinde bitkiler beslenemiyordu. Su tankını büyüterek bu problemi halledeceğimi düşündüm ve 70 litrelik çöp kovalarından satın aldım.

Marul sistemi yaklaşık bir haftadır sorunsuz çalışıyor. Su tankı büyüdüğü için suyun EC ve PH değerleri de ertesi gün aynı saatlere kadar çok fazla bozulmadan kalabiliyor. Tabi şimdilik fideler ufak olduğu için sorun yok gibi. Ama bir kaç hafta sonra fideler büyüdüğünde suyun değerleri daha hızlı bozulacaktır. Besin eriyiği olarak Sayın Kudret TEZEL'den geçen yıl aldığım üçlü sistemi kullanıyorum. Hava ve su pompası 15 dk. çalışma, 30 dk. dinlenme periyotları ile çalışıyor.

Çilek sistemini de marulların üst tarafına geçen yıl yaptığım gibi tavandan asarak kurdum. Sistem şimdilik sorunsuz çalışıyor. Sayın gilaburu'dan sipariş verdiğim yediveren cinsi çilek fidelerimi beklemekteyim. Umarım geçen yıl ki gibi kırmızı örümcek denen bela ile karşılaşmam ve biraz çilek yeriz

Herkese çalışmalarında başarılar dilerim. Bol hasatlar.

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2011, 12:28   #146
Ağaç Dostu

Çilekler sisteme girdi.

Sayın doğalbahçe'den beklediğim fideler elime ulaştı ve sisteme dahil ettim. Dünden itibaren sistemde berslenmeye başladılar. İnşaallah bu sene çilek yiyeceğiz.

Marullar da büyümeye devam ediyor. Sistemdeki marulları söktürkten sonra sisteme girecek olan lolla rossa'lar henüz fide aşamasında. Bu sene lolla rossa'yı ilk defa deneyeceğim. Umarım başarılı olur.

Herkese kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2011, 09:50   #147
Ağaçsever

fatma_demirel's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2011
çok güzel çalışmalar...hele hele ürünlerini görmek bilmem nasıl bir heyecandır. çok yeni başladım bende balkon için bişeyler yapmaya çalışacağı.takipteyim

fatma_demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 10:23   #148
Ağaç Dostu

Sayın forum üyeleri;
Marullar büyümeye ve gelişmeye devam ediyolar. Sisteme gireli yaklaşık bir ay oldu. Havaların soğuk olması yüzünden gelişmeleri bence biraz yavaş. Geçen yıl yaz ortalarında 30-35 gün arasında ilk marulumu hasad etmiştim. Sanırım bu periyod biraz daha yavaş olacak. Galiba Mayıs ayının 10!unda ilk marulu yeriz. Sırada bekleyen lolla rossa'lar var. Sanırım onlar havalar sebebiyle biraz daha hızlı olurlar. Bekleyip görücez.
Marulların sularını 7/10 gün arasında değiştiriyorum. Bir gün kadar temiz su ile kök yıkama yapıyorum. Sonrasında yine suyu değiştirip Kudret bey'den aldığım üçlü besin sistemiyle EC:0,8'e ayarlıyorum. EC'yi kademeli olarak günbe gün arttırıyorum bir haftanın sonunda EC: 1,2/1,4'e kadar çıkarıyorum. Ph ise genelde 6,0 ile 6,5 arasında tutmaya çalışıyorum. Sistemde az marul olduğu halde ve tankı da büyüttüğüm halde yine de marullar EC ve PH'ı çok çabuk bozuyor. Sanırım hızlı büyüyen bir bitki olduğu için. Ayarlamaları genelde akşamları yapıyorum. Ertesi gün aynı saatlerde genelde PH 6,9/7,0 aralığında buluyorum. EC ise birkaç birim düşmüş oluyor. Tekrar ayarlayıp sonraki gün yine aynı saatlerde kontrol ediyorum. Tabi ki yine PH çıkmış, EC düşmüş oluyor. Böylece bir haftanın sonunda artık ne PH değişiyor ne de EC. Böylece bitki bana suyumu değiştir diyor ve gerekeni yapıyorum. Bazen de marulları birkaç gün daha zorluyorum. Hem bitkilerin besinden maksimum yararlanması hem de boş yere besin sarfiyatı olmaması için.
İş te marullar dün akşam ki fotoları.

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2011, 10:37   #149
Ağaç Dostu

Çileklerdeki durumda marullar gibi. hava ve su pompası genelde 45/15 dk. şeklinde çalışıyor. Yine akşamları EC:1,8/2,2 aralığında, PH:6,0/6,4 aralığında ayarlamaları yapıyorum. Haftada bir suları değişiyor, kök yıkama yapılıyor. Fideler ilk sisteme girdiklerinde genelde 2 veya 3 yapraklıydılar. 15 gündür sistemdeler ve çoğunlukla yaprak sayısı 4-5 arasında. şimdilik gelişmeleri iyi gidiyor. Hatta 3 tanesi çiçek sapı bile çıkardı ve çiçekler görünmeye başladı. Tabi ki ilk çiçekleri koparmak gerekiyor. Ben çileklerin çiçeklerini 7-8 yaprak oluncaya kadar koparmayı düşünüyorum. İyice kendilerine gelsinler, sonrasında çiçekleri koparmayı bırakacağım. Umuyorum bu yıl biraz çilek yeriz.

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2011, 10:44   #150
Ağaç Dostu

Sırada fidelerimiz var. Sisteme girmek için büyümeyi bekleyen lolla rossa'lar ve katı ortamda(perlit) damlama sulama sistemi ile yapmayı düşündüğüm domates fideleri. İki renkli dev domates, beyaz biftek domates ve oxheart denilen altı sivri kalp şeklindeki domates fideleri.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024