agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2009, 10:32   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Topraksız tarım için hobi serası

Arkadaşlar resimler den de göreceğiniz gibi bende de hastalık belirtileri görüldü bu siteye takılmaya başladığımdan beri sağlıklı değilim. :-)

Çoğu şeyi bitirdim ancak drenaj meselesinde yani besinin geri dönüşümünü nasıl yapacağım. bana bir fikir verirseniz sevinirim.

PVC boru sıcak silikon ile yogurt kovasına yapıştırdım ancak 2 gün sonra borularım yerlerde süründü.. Lütfen Yardımcı olurmusunuz.?

şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

Matrix2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 23:45   #2
Ağaçsever

Murat Altan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Merhaba,

Ben de tam olarak aynı aşamadayım. (sera kısmı hariç maalesef)
Denemeyi düşündüğüm yöntem en küçük boy plastik hunileri sıcak silikonla deliği örtecek şekilde saksıya yapıştırıp, huninin aşağıda kalacak olan dar ucuna hortumları kelepçe ile tutturmak.

Hunileri ve hortumu aldım, bu hafta sonu denemeyi planlıyorum. Sonucu paylaşırım.

Size de bol şans.

Düzenleyen Murat Altan : 25-09-2009 saat 23:46 Neden: yazım hatası
Murat Altan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 08:51   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat Altan Mesajı Göster
Merhaba,

Ben de tam olarak aynı aşamadayım. (sera kısmı hariç maalesef)
Denemeyi düşündüğüm yöntem en küçük boy plastik hunileri sıcak silikonla deliği örtecek şekilde saksıya yapıştırıp, huninin aşağıda kalacak olan dar ucuna hortumları kelepçe ile tutturmak.

Hunileri ve hortumu aldım, bu hafta sonu denemeyi planlıyorum. Sonucu paylaşırım.

Size de bol şans.
sayın murat,

ben hafta sonu pvc körtıpa veya sonlandırıcı da diyorlar.. onlardan aldım.. kovanın içinden pvc boru sistemine vidalı olduğu için tutturdum.. dışardan da silikon ile su sızdırmaması için kapladım.
aynı zamanda kör tıpa lara yanlarından matkap ile delikler açtım... oldu gibi..
yanlız resim çekemedim.. istersen çekerim ama..

kolay gelsin

bunlardan bugün çektiğim resimler.. kısa zamanda serama kapı yapmam lazım.. heralde ısı farkı yüksekliğinden yapraklar su damlacıkları oluşuyor..

Eklenen Resimler

Düzenleyen Matrix2 : 30-09-2009 saat 09:09 Neden: resim ekleme
Eski 30-09-2009, 10:09   #4
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Matrix2,

Elinize sağlık, seranız çok güzel olmuş, çok emek sarfetmişsiniz ama gördüğüm bir iki eksiği belirteyim.

1- Eğer bu serada domates yapacaksanız her bir saksı arası en az 40 cm olacak kadar seyrek dizmeye çalışın ve gereğinden fazla saksı koymayın, fideler büyüyünce içeri girecek haliniz kalmaz.

2- Domateslerin cinsi sırık ise fideler tabana daha yakın bir yerde durmalı, çünki fidelerin boyu uzayınca fideyi asacak mesafeniz çok kısa olmuş. Bu yüzden saksıları koyduğunuz rafı besin deponuzun hemen üstünden başlatacak kadar aşağı kaydırın.

Besin deposunu da mümkün olduğunca yüksekliği az olacak şekilde oluşturun. Hacmi büyük tutmak istiyorsanız, tabana yayılacak bir depo oluşturun ki seranın yüksekliğinden tam olarak istifade edebilesiniz.

3- Drenajı illa ki boru ile toplamak zorunda değilsiniz. Yoğurt kabının altındaki deliğe denk gelecek şekilde bir dikdörtgen kesitli yağmur oluğu vasıtasıylada yapabilirsiniz.

Böylece kaynak ve sızdırma olayından kurtulursunuz, saksılarınızı istediğiniz seyreklikte dizme hareketliliğine kavuşursunuz.

Yağmur oluğunu rafın altına da monte edebilirsiniz. Raf tahtalarının arasındaki boşluktan drenajı rahatlıkla yapabilirsiniz. Hem de saksıdan yağmur oluğuna akacak besin sıvısı oksijen almış olur, ayrıca bir hava motoru bağlamanıza gerek kalmaz.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 10:28   #5
Yeni Üye

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim..
bu iş gerçekten çok fazla vakit isteyen bir iş.. ancak hafta sonları bişeyler yapabiliyorum.
fikirlerinizi değerlendireceğim sayın sarıcan..

teşekkürler

Düzenleyen Matrix2 : 30-09-2009 saat 10:31 Neden: yazım hatası
Eski 03-10-2009, 15:22   #6
Yeni Üye

Tolga Kurt's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Seranıza çok özendim. Bir konuyu merak ediyorum, sıcaklık kontrolünü nasıl sağlıyorsunuz? Eğer kullanıyorsanız, hangi tip bir ısıtıcı seçtiniz?

Tolga Kurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 08:16   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Kurt Mesajı Göster
Seranıza çok özendim. Bir konuyu merak ediyorum, sıcaklık kontrolünü nasıl sağlıyorsunuz? Eğer kullanıyorsanız, hangi tip bir ısıtıcı seçtiniz?
Çok teşekkürler.. Aslında benim seramın yapımı cok basit 2 hafta sonunu ayırdınız mı yeter.

Ancak sera işlerinde tecrübeli değilim.
Istıcı konusuna henüz gelemedim.
Isıtıcı konusunda bende tavsiyeler bekliyorum.. toplam alanım 4 m2..Nasıl bir ısıtma sistemi önerirsiniz tecrübeli arkadaşlar.?

ve yeni resimler bugün itibariyle.. çok hızlı büyüme olduğunu düşünüyorum.. belkide bana oyle geliyor..

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2009, 09:51   #8
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Sayın matrıx2 ellerinize sağlık. Ben de rüzgar ve yağmur konusunda uyarmak isterim. Malum önümüz kış.
Seranın hakim rüzgarlara karşı korunağı var mı ? Bir tarafı ağaç ve duvarla kapalı ancak 3 tarafı açık gibi görünüyor.
Bir de bu sene de geçen seneki gibi bol yağmurlu geçerse seranızın içinde küçük bir gölet oluşabilir. Sera içine hafif eğimli beton zemin yapma şansınız varsa hem tabanı sağlamlaştırır hem de fazla suyu dışarı atacağından temiz çalışma olanağı sağlar.

Isıtma şekli olarak sanırım ısıtıcı lambalardan kullanmanız gerekecek. Benim bu konuda hiç çalışmam olmadı ama 2x2 lik bir serada başka bir yöntem aklıma gelmiyor.

Kolay gelsin. Umarım emeğinizin karşılığını alırsınız.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 11:23   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabiat Mesajı Göster
Sayın matrıx2 ellerinize sağlık. Ben de rüzgar ve yağmur konusunda uyarmak isterim. Malum önümüz kış.
Seranın hakim rüzgarlara karşı korunağı var mı ? Bir tarafı ağaç ve duvarla kapalı ancak 3 tarafı açık gibi görünüyor.
Bir de bu sene de geçen seneki gibi bol yağmurlu geçerse seranızın içinde küçük bir gölet oluşabilir. Sera içine hafif eğimli beton zemin yapma şansınız varsa hem tabanı sağlamlaştırır hem de fazla suyu dışarı atacağından temiz çalışma olanağı sağlar.

Isıtma şekli olarak sanırım ısıtıcı lambalardan kullanmanız gerekecek. Benim bu konuda hiç çalışmam olmadı ama 2x2 lik bir serada başka bir yöntem aklıma gelmiyor.

Kolay gelsin. Umarım emeğinizin karşılığını alırsınız.
Teşekkürler.. tavsiyelerin için.. ama oyle beton işi falan beni çok aşar.. bu sene boyle minimum masrafla deneme yapmayı düşünüyorum.. cok zorlu kış şartları olursa yapacak birşeyim yok allaha dua etmekten başka..

ıstıcı lamba fikrinizi araştıracağım.. şöyle ucuzundan bir tane bulursam alırım..

cok teşekkürler düşüncelerin için..

Eski 06-10-2009, 19:10   #10
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Sıcak üfleyen küçük fanlardan kullanabilirsiniz. Zamanlayıcıyla beraber tasarruflu olur.

akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024