agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evde Topraksız Tarım Uygulamaları (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/)
-   -   Topraksız tarım için hobi serası (http://www.agaclar.net/forum/evde-topraksiz-tarim-uygulamalari/17423.htm)

Matrix2 25-09-2009 10:32

Topraksız tarım için hobi serası

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar resimler den de göreceğiniz gibi bende de hastalık belirtileri görüldü bu siteye takılmaya başladığımdan beri sağlıklı değilim. :-)

Çoğu şeyi bitirdim ancak drenaj meselesinde yani besinin geri dönüşümünü nasıl yapacağım. bana bir fikir verirseniz sevinirim.

PVC boru sıcak silikon ile yogurt kovasına yapıştırdım ancak 2 gün sonra borularım yerlerde süründü.. Lütfen Yardımcı olurmusunuz.?

şimdiden teşekkürler...

Murat Altan 25-09-2009 23:45

Merhaba,

Ben de tam olarak aynı aşamadayım. (sera kısmı hariç maalesef)
Denemeyi düşündüğüm yöntem en küçük boy plastik hunileri sıcak silikonla deliği örtecek şekilde saksıya yapıştırıp, huninin aşağıda kalacak olan dar ucuna hortumları kelepçe ile tutturmak.

Hunileri ve hortumu aldım, bu hafta sonu denemeyi planlıyorum. Sonucu paylaşırım.

Size de bol şans.

Matrix2 30-09-2009 08:51

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Murat Altan (Mesaj 501714)
Merhaba,

Ben de tam olarak aynı aşamadayım. (sera kısmı hariç maalesef)
Denemeyi düşündüğüm yöntem en küçük boy plastik hunileri sıcak silikonla deliği örtecek şekilde saksıya yapıştırıp, huninin aşağıda kalacak olan dar ucuna hortumları kelepçe ile tutturmak.

Hunileri ve hortumu aldım, bu hafta sonu denemeyi planlıyorum. Sonucu paylaşırım.

Size de bol şans.

sayın murat,

ben hafta sonu pvc körtıpa veya sonlandırıcı da diyorlar.. onlardan aldım.. kovanın içinden pvc boru sistemine vidalı olduğu için tutturdum.. dışardan da silikon ile su sızdırmaması için kapladım.
aynı zamanda kör tıpa lara yanlarından matkap ile delikler açtım... oldu gibi..
yanlız resim çekemedim.. istersen çekerim ama..

kolay gelsin

bunlardan bugün çektiğim resimler.. kısa zamanda serama kapı yapmam lazım.. heralde ısı farkı yüksekliğinden yapraklar su damlacıkları oluşuyor..

Sarıcan 30-09-2009 10:09

Sn. Matrix2,

Elinize sağlık, seranız çok güzel olmuş, çok emek sarfetmişsiniz ama gördüğüm bir iki eksiği belirteyim.

1- Eğer bu serada domates yapacaksanız her bir saksı arası en az 40 cm olacak kadar seyrek dizmeye çalışın ve gereğinden fazla saksı koymayın, fideler büyüyünce içeri girecek haliniz kalmaz.

2- Domateslerin cinsi sırık ise fideler tabana daha yakın bir yerde durmalı, çünki fidelerin boyu uzayınca fideyi asacak mesafeniz çok kısa olmuş. Bu yüzden saksıları koyduğunuz rafı besin deponuzun hemen üstünden başlatacak kadar aşağı kaydırın.

Besin deposunu da mümkün olduğunca yüksekliği az olacak şekilde oluşturun. Hacmi büyük tutmak istiyorsanız, tabana yayılacak bir depo oluşturun ki seranın yüksekliğinden tam olarak istifade edebilesiniz.

3- Drenajı illa ki boru ile toplamak zorunda değilsiniz. Yoğurt kabının altındaki deliğe denk gelecek şekilde bir dikdörtgen kesitli yağmur oluğu vasıtasıylada yapabilirsiniz.

Böylece kaynak ve sızdırma olayından kurtulursunuz, saksılarınızı istediğiniz seyreklikte dizme hareketliliğine kavuşursunuz.

Yağmur oluğunu rafın altına da monte edebilirsiniz. Raf tahtalarının arasındaki boşluktan drenajı rahatlıkla yapabilirsiniz. Hem de saksıdan yağmur oluğuna akacak besin sıvısı oksijen almış olur, ayrıca bir hava motoru bağlamanıza gerek kalmaz.

Matrix2 30-09-2009 10:28

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim..
bu iş gerçekten çok fazla vakit isteyen bir iş.. ancak hafta sonları bişeyler yapabiliyorum.
fikirlerinizi değerlendireceğim sayın sarıcan..

teşekkürler

Tolga Kurt 03-10-2009 15:22

Seranıza çok özendim. Bir konuyu merak ediyorum, sıcaklık kontrolünü nasıl sağlıyorsunuz? Eğer kullanıyorsanız, hangi tip bir ısıtıcı seçtiniz?

Matrix2 05-10-2009 08:16

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Kurt (Mesaj 505434)
Seranıza çok özendim. Bir konuyu merak ediyorum, sıcaklık kontrolünü nasıl sağlıyorsunuz? Eğer kullanıyorsanız, hangi tip bir ısıtıcı seçtiniz?

Çok teşekkürler.. Aslında benim seramın yapımı cok basit 2 hafta sonunu ayırdınız mı yeter.

Ancak sera işlerinde tecrübeli değilim.
Istıcı konusuna henüz gelemedim.
Isıtıcı konusunda bende tavsiyeler bekliyorum.. toplam alanım 4 m2..Nasıl bir ısıtma sistemi önerirsiniz tecrübeli arkadaşlar.?

ve yeni resimler bugün itibariyle.. çok hızlı büyüme olduğunu düşünüyorum.. belkide bana oyle geliyor..

tabiat 05-10-2009 09:51

Sayın matrıx2 ellerinize sağlık. Ben de rüzgar ve yağmur konusunda uyarmak isterim. Malum önümüz kış.
Seranın hakim rüzgarlara karşı korunağı var mı ? Bir tarafı ağaç ve duvarla kapalı ancak 3 tarafı açık gibi görünüyor.
Bir de bu sene de geçen seneki gibi bol yağmurlu geçerse seranızın içinde küçük bir gölet oluşabilir. Sera içine hafif eğimli beton zemin yapma şansınız varsa hem tabanı sağlamlaştırır hem de fazla suyu dışarı atacağından temiz çalışma olanağı sağlar.

Isıtma şekli olarak sanırım ısıtıcı lambalardan kullanmanız gerekecek. Benim bu konuda hiç çalışmam olmadı ama 2x2 lik bir serada başka bir yöntem aklıma gelmiyor.

Kolay gelsin. Umarım emeğinizin karşılığını alırsınız.

Matrix2 05-10-2009 11:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tabiat (Mesaj 506289)
Sayın matrıx2 ellerinize sağlık. Ben de rüzgar ve yağmur konusunda uyarmak isterim. Malum önümüz kış.
Seranın hakim rüzgarlara karşı korunağı var mı ? Bir tarafı ağaç ve duvarla kapalı ancak 3 tarafı açık gibi görünüyor.
Bir de bu sene de geçen seneki gibi bol yağmurlu geçerse seranızın içinde küçük bir gölet oluşabilir. Sera içine hafif eğimli beton zemin yapma şansınız varsa hem tabanı sağlamlaştırır hem de fazla suyu dışarı atacağından temiz çalışma olanağı sağlar.

Isıtma şekli olarak sanırım ısıtıcı lambalardan kullanmanız gerekecek. Benim bu konuda hiç çalışmam olmadı ama 2x2 lik bir serada başka bir yöntem aklıma gelmiyor.

Kolay gelsin. Umarım emeğinizin karşılığını alırsınız.

Teşekkürler.. tavsiyelerin için.. ama oyle beton işi falan beni çok aşar.. bu sene boyle minimum masrafla deneme yapmayı düşünüyorum.. cok zorlu kış şartları olursa yapacak birşeyim yok allaha dua etmekten başka..:)

ıstıcı lamba fikrinizi araştıracağım.. şöyle ucuzundan bir tane bulursam alırım..

cok teşekkürler düşüncelerin için..

akya 06-10-2009 19:10

Sıcak üfleyen küçük fanlardan kullanabilirsiniz. Zamanlayıcıyla beraber tasarruflu olur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024