agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2009, 21:48   #151
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Proforma Fatura topladık dosyayıp sunduğumuzda %75 kredi alacağımız belirtildi fakat işte bayram girdi araya büyük ihtimal yarın cevap ve paramızı alıcaz.Faturalandıramadığımız işçilik,nakliye,harç,Tohumdan fide aşamasına olan malzemeler filan için Ayrıca çiftçi ihtiyaç krediside çektik.Hepsi hipotek tarla karşılığı yani topraksız tarım diye ek bir teşvik filan olmadı.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 23:25   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sayın delimus peki çekecek olduğunuz krediyi yıldan yılamı ödeme yapıcaksınız yoksa aylık mı ve faiz oranı nasıl bende çekme aşamasındayımda ben o yüzden sordum benimki yıllık 7,25 faiz oranı 3 ayda bir ödemesi saygılar

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 23:29   #153
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Tam bilmiyorum babam ilgilendi fakat hatırladığım kadarıyla yıldan yıla 5 yıl ödeme ve normal faiz oranının %50'siymiş sanırım oda sizinki gibi 7 civarıdır.Ziraat Bankasından alıcaz.

Eski 26-09-2009, 09:28   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Ziraat bankasında topraksız tarım kredisi yok. Eğer iyi tarım kredisi çekerseniz, iyi tarım yaptığınızı belgelendirmeniz gerekiyor. Bunun için bir sertifikasyon kuruluşu ile anlaşma yapıp, bir sene içinde gerekli kriterleri yerine getirmeniz lazım. Ürününüzün de sertifikasyon kuruluşunca yaptırılacak pestisit testlerinden geçmesi lazım. Bu durumda güncel faiz oranı %6. 5 yıl vadeli ve yıllık ödemeler şeklinde kredi kullanabiliyorsunuz.

Halk bankasında topraksız tarım kredisi var, fakat faiz %20.

Eğer ziraat bankasından sera kredisi çekeceğim derseniz %11.5 gibi bir oranla çekiyorsunuz. Bu durumda şuba size yetiştireceğiniz ürünü soruyor ve ona göre kredi tahsis ediyor. Mesela serada domates yetiştireceğim derseniz, 1 dekar sera için 12,000 TL kredi kullanabiliyorsunuz. Süs bitkisi yetiştiriciliğinde 26,000 TL limiti var ki, bu rakkam zaten sera kredisine verilen en yüksek rakkam. Benim kuracağım sera 30,000 TL tutuyor derseniz çok bir şey ifade etmiyor. Aradaki farkı kendiniz karşılamak durumundasınız.

Diğer yandan, Ziraat bankasından 1 dekar sera için 15,000 TL sulama kredisi kullanablirsiniz. Bunun faizi %0 (sıfır) ve 5 yıl geri ödemeli. Ama 1 dönüm domates serasının sulama tesisatı için 15,000 TL vereceklerini sanmıyorum.

Ziraat bankası faiz oranları

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 00:03   #155
Ağaç Dostu

Selamlar herkese sayın delimus nasıl yaptınız kredi işini çekebildiniz mi ses görüntü (fotolar ) gelmeyince seradan insan meraklanıyor saygılar

Eski 13-11-2009, 00:18   #156
Ağaçsever

sadocan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
amatör seramdan bir görüntü

Değerli işini bilen ve profösörce çalışma yapan arkadaşlar bende kendi çapımda küçük bir sera yapmış ve içinede 450 kök kıvırcık marul fideledim, şu an itibari ile 45 günlükler ve bekliyorum büyümelerini, eksiklerim çok ama sizlerin sayesinde gidermeye çalışıyorum, bakalım beğenecekmisiniz.

sadocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 20:03   #157
Yeni Üye

yelkoma's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
aynı sistemde çilek olurmu acama? Boru kalınlığı çilek fidesi için yeterli olurmu? ama ben borulara toprak koyarak yapmak istiyorum, kapalı serada yapacağım. Teşekkürler.
Ayrıca harikalar yaratmışsınız belirteyim...

yelkoma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 09:16   #158
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Aslında sorunuzun yanıtı evet sayın yelkoma. Bu sistemde çilek olur (ben başaramadığım için böyle söylüyorum) Çileklerin kökleri için 70 lik boru yeterli olur.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 11:28   #159
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yelkoma Mesajı Göster
aynı sistemde çilek olurmu acama? Boru kalınlığı çilek fidesi için yeterli olurmu? ama ben borulara toprak koyarak yapmak istiyorum, kapalı serada yapacağım. Teşekkürler.
Ayrıca harikalar yaratmışsınız belirteyim...
Toprakta yapacaksan 100lük boruyu 2 ye bölüp çok az eğim vererek damla sulama sistemi ile yapıyorlar, mersinde bir işletme benzer bir sisteme sahipmiş , ekonomist dergisinde okumuştum.
Çilekte forumda sanırım envor hocamda yapmıştı,Dikey olarak poşete ekip asıyorsunuz üsten damlama olarak sulanıyor ve böylece max. fide yerleştirebiliyordu.Forumuzdaki tüm çilek çalışmalarını incelemenizi tavsiye ederim.

Eski 16-12-2009, 21:49   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2009
Arkadaşlar merhaba ,bir konu hakkında yardıma ihtiyacım var .akan su külütründe büyümekte olan marullarımın kökleri balon gibi şişiyor .Bu süreç normalmi yoksa bir sorunmu eğer sorunsa çözümü varmı.

energy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 23:09   #161
Yeni Üye

yelkoma's Avatar

Merhabalar Delimus,
100 lük boruyu ikiye kesince alan çilek için dar olur mu acaba?
sistemle ilgili herşeyi tamamladım. proje hazır. Fakat boru olayını mersin anamura gidip yerinde gördükten sonra karar vereceğim.

Eski 16-12-2009, 23:39   #162
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Toprakta yapacaksan 100lük boruyu 2 ye bölüp çok az eğim vererek damla sulama sistemi ile yapıyorlar, mersinde bir işletme benzer bir sisteme sahipmiş , ekonomist dergisinde okumuştum.
Çilekte forumda sanırım envor hocamda yapmıştı,Dikey olarak poşete ekip asıyorsunuz üsten damlama olarak sulanıyor ve böylece max. fide yerleştirebiliyordu.Forumuzdaki tüm çilek çalışmalarını incelemenizi tavsiye ederim.
Sn. delimus,

100' lük boruyu ikiye bölme işlemini tam anlamadım ama bahsettiğiniz yatay sistemse gördüğünüz sistem yağmur olukları ile yapılmış olmalı, 100' lük boruyu ikiye bölmeye gerek var mı?

Yağmur olukları bu işte gayet güzel kullanılır. Eğer diktörgen kesitliler olursa kullanımı daha da kolay olur. Tek sıkıntı açıkta kalan yüzeyden perlitin ışık alarak yosun yapmasıdır. Onun içinde naçizane tavsiyem yağmur oluğunu baştan başa siyah renkli polietilen (torba malzemesi) ile kaplamaktır. Sadece fidelerin sisteme konulacağı yer delinerek fideler yerleştirilir. Böylece çileklerin başka bir yüzeyle temasıda engellenir.

Ayrıca benim çilek deneyimim olduğu için şunu da söyleyebilirim. Çilek kökleri gerek perlitte gerekse (ben en son hydroton kullanmıştım) başka bir malzemede çok kök yaptığı için 70' lik boruyu tıkamıştı ve sulamada problem yaşamıştım. Bu yüzden eğer direkt olarak kökler su içinde olmayacaksa 70' lik boru kullanmayın derim.

Sayın Tabiat hazır marul sisteminde çilek yaptığı için onu ikaz edemedim. Çilekte neden başarısız oldu bilemiyorum ama gerçekten üzüldüm.

Düşey boruda çilek sistemi için Sn. Alone' nin sistemi en güzel çilek örneklerinden biridir ama oda bir türlü başarılı bir grafik çizemedi.

Eğer profesyonel anlamda yapacaksanız en pratik çözümlerden biri Sn. Jibuti' nin düşey sosis modelidir. Yatay sistemde de en güzel malzeme yağmur oluklarıdır.

Başarılar diliyorum.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 23:53   #163
Ağaç Dostu

Sn.sarıcan haklısınız bir türlü başaramadık ama inşallah olucak bu iş şimdi altlarını tahdadan su olukları yapıyorum daha iyi akıntı olsun diye sonrada suyu değiştiricem çeşme suyu kullanıyordum artijyan suyu getirecem.

Bahsettiğiniz u şeklinde su olukları var onlarının içine altına ponza koyup üstüne torf ve perlit karişımı ile çilek **** marul yapmayı düşünüyorum ne dersiniz fikrinizi alabilirmiyim kolay gelsin.

Eski 16-12-2009, 23:53   #164
Yeni Üye

yelkoma's Avatar

sayın sarıcan,
150 lik boru için ikiye bölünse alan yetermi sizce. İçine toprak doldurulacak damlama sulama borusu geçecek içinden.
http://www.doguakdenizden.com/haberd...=2843&kat_id=6
bahsedilen sistem bu.
Ama boru ikiye bölünmemiş, üstten az alınmış.

Eski 17-12-2009, 00:01   #165
Ağaç Dostu

hocam bunlar boru değil benim bağsettiğim su olukları bu şekilde satılıyor 8 metreye kadar boyu var ben gecen gün sordum 3 metresi 10tl ama toptan alırsam daha ucuz veririm abi sana dedi yani olursa bende bu tarz dönmek istiyorum.

bu şekilde olduğu zaman topraksız tarımda kullanılan gübrelermi kullanılacak yoksa normal tarlada atılanlar yeterlimi saygılar.

Eski 17-12-2009, 00:02   #166
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Yelkoma,

Daha öncede görmüştüm bu sistemi. Bence zorlama olmuş, boşu boşuna işçiliği artırmışlar ve montajı zorlaştırmışlar. Dikdörtgen kesitli en büyük model yağmur oluğunu alın, güven içinde kullanın. Gördüğüm kadarıyla bu sistemde açtıkları üst yüzeyi kapatmamışlar ama size tavsiyem yosunu ve buharlaşma ile besin suyu kaybını engellemek için oluğun üstünün kapatılmasıdır. Oluk içine ister perlit, ister pomza koyun olur ama torf kuruyunca geçirgenliği nasıl olur, beslemede problem yaratır mı bilemem.

Eski 17-12-2009, 00:09   #167
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. alone35,

Sizin sisteminiz forumdaki arkadaşların içinde en profesyonelce kurulmuş bir sistem ve sera diyeceğim. Sizin sisteminizde her ayrıntı düşünülmüş. Bence siz sistemi işletemiyorsunuz. Temel eksiklik sizde besini kendiniz hazırlarken yaptığınız yanlışlar ve besin sıvısının pH ve EC değerlerini kontrollerde ki ( Bilmiyorum kontrol edebiliyor musunuz?) yaptığınız hatalar. Yatay sistemde kursanız aynı sıkıntıları yaşarsınız. Bence besin eriyiklerinin hazırlanması ve kontrolü için profesyonel yardım almanız gerekli. ben geçen seneden öyle hatırlıyorum.

Eski 17-12-2009, 00:15   #168
Yeni Üye

yelkoma's Avatar

ben bu sistemi resimde gördüğünüz gibi değilde 8-10 katlı yapacağım. onlar biraz abartmışlar ya da fazla profesyoneller. 20 kata yakın sanırım. damlama sulama ile gübre vereceğim. Şu an öğrenmem gereken tek şey sulama kaldı. sulama sıklığı **** bir fidenin toplam yıllık su ihtiyacı gibi sorunları çözersem sorun bitecek. Proje hazır olacak. Ona göre su deposu ayarlayacağım.

Eski 17-12-2009, 00:24   #169
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

O küçük resim sizi aldatmasın. O resimdeki de Sn Tabiatın sisteminin benzeri ve zannederim 8 borulu. Tek farkı boruları yarmışlar. Sizde yaparsanız 8 borudan fazla yapmayın, bakım yapmakta zorlanırsınız. Sistemi ilk kurarken kolay da sonra bakımı ile uğraşmak daha zor. Sulama rejimini drenaj yaptığınız sıvıyı toplayıp tekrar depoya döndürecekseniz düşünmenize gerek yok. Yok eğer damla sulama ile verdiğim besini bir daha depoya döndürmeyeceğim diyorsanız o biraz daha ince hesap gerektirir. Sadece bitkinin su ihtiyacı değil, bulunduğunuz iklim ve seraya göre buharlaşma kayıplarıda büyük problem olacaktır. Hava sıcaklığına göre sıvı ihtiyacınız her an değişecektir. Bu yüzden sulama rejiminizi çok iyi düşünün derim. Kolay gelsin.

Eski 17-12-2009, 00:34   #170
Yeni Üye

yelkoma's Avatar

uzatmış gibi olmayayım ama resmi iyi inceleyin.Arka fona bakın. 20 kat var sayın sarıcan.
damlama sulama yapacağım.Adanada eylül-ekim dikimi yaparak yetştireceğim.
İlerleyen zamanlarda projeye başlayınca detaylarıyla burada fotoğraflayacağım.
İyi geceler diliyorum...

Eski 17-12-2009, 00:59   #171
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Serada kot farkı olabilir, 20 katlı bir sistemde bayan işçilerin forklift olmadan nasıl çalışabileceğini bir düşünsenize. Ama yinede siz bilirsiniz. Benden söylemesi, uzandığınızda bakım yapabileceğiniz bir yükseklik olsun, yoksa çalışamazsınız. Resmi bir de o gözle inceleyin. İyi geceler.

Düzenleyen Sarıcan : 17-12-2009 saat 10:24
Eski 17-12-2009, 09:28   #172
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Çiftçinin verdiği fide sayısına göre sistem 6 veya 8 katlı olmalı. Zaten boru aralarını 40cm düşünürseniz ki o civarda görünüyor 20 katlı sistem için minumum 8 metre yükseklik gerekir sadece sietem için. Çatı payını söylemiyorum bile.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 15:11   #173
Yeni Üye

yelkoma's Avatar

Benim yapacağım sistem şöyle:

Name:  1.JPG
Views: 5977
Size:  34.4 KB

Bu sistemi 6x16 düşünüyorum aslında.
Tek sıkıntım toprak doldurma ve boşaltma olur. O kadarda emek harcanmalı bence.

şu an için sıvı gübre olayını ve damlama sulamaya aktarmayı geliştirmem gerekiyor. O konuda eksikliklerim var.

Topraksız tarımda yapılanıu topraklı tarıma adapte ediyorum o kadar. Ama sizlerin yapmış oldu herşey ve yazdığı herşey inanın bana çok yardımcı oldu. Teşekkürler..

Projeye başladığımda fotoğraflarını yayınlayacağım.

Eski 17-12-2009, 15:12   #174
Yeni Üye

yelkoma's Avatar

burada temiz su borusu pahalı gözüküyor. MEtre fiyatları 5-15 arası değişiyor. Ben üretim yerinden alacağım için tahminimce 1600 değilde 1000 tutacak.

Eski 21-02-2010, 20:04   #175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Bugün Sayın Delismus'un sera çalışmalarını yerinde görme fırsatım oldu. Sağolsunlar hiç nazlanmadan bizi kabul ettiler ve seranın kurulumu görmüş olduk. Bence büyük emek harcamışlar ve başarılı olacaklar. Kurduğu sistemi kendisi anlatacaktır sanırım fırsat bulduğunda. Bu konudan benim bahsetmem uygun olmayabilir. Gerçi çok yoğun çalışıyorlar, muhtemelen eve girdiğinde gözü yatağı arıyordur ama sizleri bu çalışmadan mahrum bırakacağını sanmam.

Sistemle ilgili tek endişem uzun bir boru sistemi düşünmüş. Hesaplarıma göre toplamda 850-900 metre boyunda bir boru sistemi var. Borular S şeklinde kıvrılıyor. Bir ucundan su verip diğer ucundan drenaj sağlayacaklar. Benim endişem bu boruların üzerinde durduğu platformun çok dengeli olmasını sağlamanın zorluğu. Bu denge sağlansa bile su akışını sağlamak için suyun ilk girdiği noktadan suyun hızlı akmasını sağlamak zorunda. Eğer düşündüğüm doğru ise sisteme su verilen ilk bölgedeki fidelerin zarar görme ihtimali var. Bilmiyorum nasıl çözecekler.

Ama ne olursa olsun cesaretlerini ve gayretlerini tebrik ediyorum. Umarım başarırlar. Bu arada site sakinlerine bir bilgi vereyim. Sayın Delismus ile tanışmak neresinden baksanız faydalı. Bir kere bilgisi tereddütsüz paylaşıyor. İkincisi gerçekten samimi ve nazik bir insan. Üçüncüsü tanıştığı kişilere tavuk sözü veriyor 9 yıl Kayseri'de yaşayan biri olarak bu teklifini alacak hanesine kaydettiğimi site huzurunda ilan ediyorum.

Şaka tabi Sayın Delismus, bana verdiğiniz bilgiler benim için çok değerliydi. Tüm ağaçlar.net sitesi huzurunda tekrar teşekkür ederim.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 21:31   #176
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Siz Pastadan hiç bahsetmiyorsunuz,köy yerinde altın bulmuş gibi olduk ama biz çok mahçup olduk, hem yorgunluk hem düzensizliğimizden istediğim gibi misafir edemedik sizi.Bilgi paylaştıkça büyür seramız tüm ağaçlar.net ailesine açıktır.
Seramızın kurulum aşamasındaki öğrendiğimiz ilk şey hiçbir zaman kağıt üzerindeki gibi iş pratiğe geldiğinde okadar kolay ve zahmetsiz olmuyor ayrıca tahmin edilen süreden fazla zaman alıyor.Ayrıca çekirge misali bir aksilik veya hesaba katılmamış bir engel çıkıyor.Bu yüzden adım adım planlama kararı aldık.Su yüksekliğini bugün yaptığımız testte denedik istediğimiz gibi tam terazi olmasa bile bardaklar suya deyiyor önemli olanda bu.Şuan için kullanacağım motorun ne hızla akacağını tahmin edemiyoruz fakat çok hızlı olursada en baştaki tezgaha 250 lt. yüksek bir tankla hızından kaynaklanıcak zararlanmaya engel olabiliriz düşüncesindeyiz fakat motoru küçültemeyiz çünki 8 saat içinde 8 tezgahı doldurmalıyız yani 1 tezgahı 1 saat içinde boşaltıp doldurmalıyız, doldururken 15 dk. Uvc sistemden geçmeli ayrıca gübre eklenmeli ph ve ec ayarlanmalı.
Boruları delmek tahmin ettiğimden zor borular 6m olunca kırılgan oluyor çok nazik davranmalı biticek gibi değil birde evimin altına koyduk her merdiven çıkışımda aynı soru aklımda nasıl biticek tam 1125 boru.
Kısaca 20 martta faliyetteyiz kısmetse 35-40 gün sonrasıda ilk hasatımızı alıcaz.

Eski 21-02-2010, 21:36   #177
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Biraz geç oldu cevap için yeni gördüm Sarıcan 100 lük boruyu kesme sebebi tamamen maliyet oluk çok masraflı oluyor.

Eski 21-02-2010, 21:43   #178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Boruları delmek tahmin ettiğimden zor borular 6m olunca kırılgan oluyor çok nazik davranmalı biticek gibi değil birde evimin altına koyduk her merdiven çıkışımda aynı soru aklımda nasıl biticek tam 1125 boru.
Kısaca 20 martta faliyetteyiz kısmetse 35-40 gün sonrasıda ilk hasatımızı alıcaz.
Yanlış hatırlamıyorsam boruları matkap ucuna taktığınız malzeme ile deliyorsunuz. Acaba aynı çapta olacak bir dairesel bir metali ısıtarak delmek daha kolay olur mu? Bu şimdi aklıma geldi pratikte hangisi daha kolay bilmiyorum. Küçük tüpün ucuna koyacağınız bir pürmüz aracılığı ile delmekte kullanacağınız metal kolayca ısınır diye düşünüyorum.

Valla vaktim olsa yardım ederdim. Bundan güzel eğitim mi olur? Teoride ve pratikte topraksız tarım

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 22:06   #179
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Punc(kullandığımız aparat) ile delmek en uygun yöntem ayrıca kolay ve hızlıda oluyor fakat 32000 delik olunca işler değişiyor fazladan işçide tutamıyoruz çünki çok nazik davranılmalı matkabı biraz kaydırsak altan deliniyor, taşırken dikkatli olmassak kırılıyor, işçi olarak çalışacaklarda genelde istediğimiz özeni göstermezler.10 gün sabırlı bir çalışma ile üstesinden gelicez.Bardaklar içinde sizin tavsiyeniz gibi demir çubuğu ısıtarak delmeyi planlıyorduk fakat deneme yaptığımızda gördük ki hem koku yapıyor hemde bardaklar birbirine yapışıyor eriyen plastikte risk oluşturuyor onuda şarjlı ufak el matkaplarıyla delmeyi düşünüyoruz denedik hızlı ve istediğimiz titizlikte oluyor.

Eski 21-02-2010, 22:18   #180
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Delimus, kendinize bir başlık açıp detayları sistemin fotoğrafları ile birlikte oraya ekleseniz çok daha yararlı olur. Zira bu başlıkta sayın Tabiat'ın uygulaması arasında kayboluyor gibi geldi bana. Fotoğraf da eklerseniz sistem hakknıda en azından görsel olarak da bir fikir ediniriz. Tabii sakıncası yoksa. Kolay gelsin.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024