agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2009, 08:13   #121
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. Tabiat,

Katlı sistemde 8 Adet 100*70 köşeli iniş borusunu ve dolayısıyla kör tapasını nerede kullandınız. Katlı sistemde böyle bir sarfiyat olmaması lazım.
Doğru söylüyorsunuz. Onlar oranın değil o 8 köşeli boru ve alt satırdaki körtapa katlı sistemde değil. Aslında yatay sistemin dışında kalması için ayırmıştık. Ama gözümden kaçmış. O sekiz boru fideleri ilk 1 hafta tuttuğumuz bölme. Sistem maliyetine dahil edilmemeli.

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 08:21   #122
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
Evet hocam bende tam cevabımı bulmuş yazıma ilave yapacaktım ki siz benden önce açıklamışsınız. Boruların standartı 4 metre değilmiş. O zaman metre fiyatı 1.55 lira.

Ben bu analizi excel e geçiriyordum da daha ikinci satırda takılınca sormaya acele ettim. Excele geçirip daha büyük sistemlerde malzeme arttıkca fiyat nereye gidecek görmek istiyorum. Marulun sistemini amorti süresi vs. daha kolay anlaşılacak.
Yalnız malzeme miktarı arttıkça br. fiyat düşüyor. Bunu da göz önüne almak lazım. Kudret hocamda bahsetmiş. Ben yıllık ortalama 1000 lt. fide yetiştirme torfu, bir o kadar da iç mekan torfu kullanıyorum. Perlit deseniz yine miktar büyük. Bu yüzden bu malzemelere firmalardan aldığımız teklifler daha düşük olabiliyor. Fiyatı belirlemede miktar, ödeme şekli, nakliye ve ikili ilişkiler etkili oluyor.

Eski 09-05-2009, 09:12   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Haklısınız sayın tabiat, fiatlar gerçekten çok enteresan geldi. ****** miktar fazla olınca iskonto larda fazlalaşıyor.
Sevgili arkadaşlar bir şeyi düzeltmek istiyorum müsaade ederseniz, biliyorsunuz bilmediğim konuda asla yorum yapmam. Benim mesleğim ziaat değil ,belki bazı arkadaşlarım sordukları soruya cevap alamayınca veya benim yorumlamamamdan alınabilirler ama dediğim gibi ,bir soruya cevap verebilmek için o konuda iyi biliyor olmanız lazım.
mesele şu, sayın tabiatın maliyet hesaplarında bir konu dikkatimi çekti. Bu işe niyet eden arkadaşları düşündüre bilir. Elektrik sarfiyatı. Bu gider motor etiketine bakılarak hesaplanmaz. çünkü motorlar maximum yükte etiket değerlerine ukaşırlar.
sanıyorum sayın tabiatın kullandığı motorlar 7-8 belki10 metreye saatte 2-3 ton su basan motorlar oysa bizim kullandığımız 2 metre yüksekliğe saatte örneğin 250 litre su durum böyle olunca elektrik maliyeti bayağı düşecektir.
Bunun en güzel şekli seranın girişine bir elektrik saati bağlamak , sarfiyatı KW/saat olarak oradan takip etmektir. Umuyorumki böyle olsa idi elektrik maliyeti bayağı düşecekti.
Bir ikinci konuda şu köklerin yıkanması için gereken haftalık 500 kitre su sarfiyatı.
Bitkiler su kültüründe olduğu için kökleri yıkamaya gerek yoktu diye düşünüyorum. Zira tuzlanma ancak katı ortam kültüründe olur.Buharlaşan su zaman içinde tuz miktarının yükselmesine sebep olur. Su kültüründe besin eriyiğinin değiştirilmesi yeterlidir diye düşünüyorum.zira ayrı bir maliyet getiriyor. Ama bu suyu kullanıyorsak tabiiki önemli değil.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 10:10   #124
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Her hafta sistemdeki suyu komple değiştirmeye gerek var mı? EC ve pH değerleri normalse devam etmek gerekmez mi? Besin değişim zamanındaki kriterler ne olmalı? Otomasyon sistemlerde durum nasıl işliyor acaba? Böyle bir sistemde besin analiz cihazı olması ve eksilen elementin takviyesi ile su değişimi olmadan sürekliliğin sağlanması gerekir diye düşünüyorum.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2009, 12:31   #125
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Sayın sarıcan otomasyon sistemlerde zaten geri dönüşümdeki su sürekli ölçülüyor ve azalan element otomatik olarak takviye ediliyor. Zaten topraksız tarım yapılan modern seralarda maliyeti bu tür sistemler artırıyor. Biz suyun ec miktarını ölçüyoruz ama ec değişimine hangi elementin azlığının sebep olduğunu bilemiyoruz. Bu yüzden de içeriğini bildiğimiz besinlerle haftada bir değişim yapıyoruz.
Bir sistemin maliyeti sistemi kuran kişiden tutunda, sistemin nerede, ne tür malzemelerle, ne büyüklükte kurulduğuna göre değişim gösterir.
Mesela işyeri ve konutlar için enerjinin br fiyatlandırması farklıdır. Ya da ben suyu sondajdan kullandığım için musluk suyu kullanım bedeliyle aynı olmayacaktır.

Eski 09-05-2009, 23:13   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabiat Mesajı Göster
Yalnız malzeme miktarı arttıkça br. fiyat düşüyor. Bunu da göz önüne almak lazım. Kudret hocamda bahsetmiş. Ben yıllık ortalama 1000 lt. fide yetiştirme torfu, bir o kadar da iç mekan torfu kullanıyorum. Perlit deseniz yine miktar büyük. Bu yüzden bu malzemelere firmalardan aldığımız teklifler daha düşük olabiliyor. Fiyatı belirlemede miktar, ödeme şekli, nakliye ve ikili ilişkiler etkili oluyor.
Sayın Tabiat,

Zaten fiyatlarınız toptan bazda. Bu malzeme 10 katına çıksa bile 1,55 Lira olan PVC boru maliyeti düşşe düşşe 1,40 Liraya düşer. Bu da sistemin fizibilitesini yapanın yanına lehte bir hata olarak kar kalır. Bizim burda aldığımız 50 litre perlit 7 lira idi. Bunu 200 litre aldığımızda 28 lira yerine 18 küsür versek bile fizibiliteyi hataya sürükleyecek rakam farkları ortaya çıkmaz diye düşünmekteyim.

Aklıma takılan bir konu daha var. 70 lik boru kullanmışsınız. Marulların büyümüş hali yan yana tam sığmış. Kazara 100 lük boru kullanmış olsaydınız depo ve sistem suyu orantısız olacaktı. Başlangıçta aldığınız bazı uyarılara göre düzeltmeler yapmanız da kolayca gerçekleşebildi. Yani sanki bu sistemde önceden çalışılmış bir ARGE var gibi.

Kış aylarından bu yana kurduğum farklı 7 -8 adet deneme sisteminde ancak kurduktan sonra farkedilebilen bir sürü yanlışla karşılaştım. Ya da başlangıçta hiç hesaba katmadığım kendiliğinden ortaya çıkan pratik sonuçlar. Oysa kurmadan önce ince ince düşünmüştüm. Pompalar , debiler , su değiştirme kolaylıkları , bakım kolaylığı gibi bir sürü unsur, büyük sistem kurarken gözönüne alınması gereken detaylar.

Şimdi burada 5 - 6 aydır büyük bir pratik yaptık gene de başlangıç yatırımı yüksek olan bu sistemleri kurmak için hatasız bir bilgiye ihtiyaç var. Para çok kıymetli , iyice emin olmadan kağıt üzerinde cizip ölçmeden büyük bir düzenek kurmaya cesaretim henüz oluşmadı.

Bu sisteminizi kurarken örnek aldığınız bir plan proje oldu mu merak ediyorum. Yoksa hepsini tek tek hesap kitap mı ettiniz ?

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 19:03   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2007
benim kurmak istedğim sistemde marullar arası 5er cm aynı hizadakilerde 10 cm olacak fakat hepsi farklı açılarda yerleştirilecek aşağıdaki gibi, sizce eksiği var mı çok mu kalabalık olur?(boru 100lük)

kadircell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 08:46   #128
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Sayın akınselçuk daha önce de bahsetmiştim sistemin teknik detaylarını ben belirlemedim. Projeler işyeri sahibimiz tarafından verildi. Ve sanırım daha önce kurulmuş denenmiş sistemler model alındı. Buna rağmen her sistemin uygulamaya geçirilmesiyle birlikte düzenlenmesi gereken hususlar ortaya çıkıyor. Örneğin bizim yatay sistemin su tahliyesi çok zor. Boruların uç taraflarına , toplama kanallarının üstüne gelecek şekilde tahliye muslukları koymak gerekiyor. Sistem boşaltılınca ilk iş bunu halledeceğim. Bir örnek de katlı sistemden vereyim. Borular arası mesafe marullar büyüdüğünde sıkıntı yaratıyor. Sonbahar üretiminde bu mesafenin de artırılması lazım.

Eski 12-05-2009, 14:02   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2007
soruma hiç cevap yok mu?Sizin gibi bu işlerde deneyimli olan kişiler için kolay bi soru diye düşünmüştüm.

kadircell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 15:45   #130
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadircell Mesajı Göster
soruma hiç cevap yok mu?Sizin gibi bu işlerde deneyimli olan kişiler için kolay bi soru diye düşünmüştüm.

Sorunun cevabı bu topiği tam okursan içinde var hazırcı olmayıp okuyup öğrenebilirsek kendi kendimize yeteriz sanıyorum.

Toplum olarak hep bu duruma geldik okuyup düşünen yargılayan değil, hazır yapılmış lokma haline gelmiş bilgileri alıp kullanalım diyoruz.

Eğer böyle yapabilsek yardımlaşma ve dayanışma nerede olurdu. bu sitede yazanlar bilgilerini zaten paylaşıyorlar. Asıl olan onları yormadan bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaktır diye düşünüyorum.

örnekmi: senin ilk sorundan sonra tabiat'ın yazdığını oku
(Bir örnek de katlı sistemden vereyim. Borular arası mesafe marullar büyüdüğünde sıkıntı yaratıyor. Sonbahar üretiminde bu mesafenin de artırılması lazım.)

Düzenleyen omer.tuncer : 12-05-2009 saat 17:48 Neden: ilave yapmak ve düzeltme için
omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 20:47   #131
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadircell Mesajı Göster
benim kurmak istedğim sistemde marullar arası 5er cm aynı hizadakilerde 10 cm olacak fakat hepsi farklı açılarda yerleştirilecek aşağıdaki gibi, sizce eksiği var mı çok mu kalabalık olur?(boru 100lük)

Marullar büyüdüğünde sıkışık olur. Açı yapmasında bir sakınca olmamakla beraber mesafelerin daha çok olması lazım. Tabiat' ınkiler 20 cm olmasına rağmen sıkışıklık yaşamış.

Fakat amatör hobiciye herşey serbest. En güzeli deneyip görmek.

Sevgiler. . .

Eski 21-05-2009, 10:02   #132
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Hepinize merhaba arkadaşlar;
Katlı sistemi boşalttık sayılır. Yaklaşık 60 marul kaldı. Asıl paylaşmak istediğim yatay sistemle ilgili izlenimlerim.
Biliyorsunuz bu güne kadar işçilik açısından hep katlı sistemi savunmuştum üstelik hasada da erken gelmişti. Ama yatay sistem yavaş gelişimine rağmen daha ağır, göbekli marullar yetiştirerek beni şaşırttı. Buna en büyük etkenin güneş ışığından eşit ve max. yararlanma olduğuna kanaat getirdim. Çünkü katlı sistemin en tepe sıralarında da hem marullar göbekleniyor hem de daha ağırlaşıp erken hasada geliyor.
Katlı sistemdeki ilk marul hasatında ağırlık 125 gr idi. Bu ağırlık hasat sonunda 220 grama kadar çıktı ancak marul yapraklarında şekil bozuklukları oldu. Yani ticari olarak değer kaybetti.
Yatay sistemdekiler daha geç gelişti ama herhangibir şekil bozukluğuna uğramadan 300-350 grama kadar ulaştı. Yatay sistemden fotoları da göndereceğim.

Düzenleyen tabiat : 21-05-2009 saat 10:04 Neden: Bir merhaba bile dememişim:))
Eski 22-05-2009, 08:29   #133
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Yatay sistemden fotolar

Eklenen Resimler

Eski 22-05-2009, 09:27   #134
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Tabiat ana seni tebrik ediyorum.
Bende yatay katlı sistemden aldıklarımı hiç tartmadım.
Ama beni mutlu eden şey 20 gün içerisinde fideciklerden baş bağlamaya geçmiş olmasıydı...
Sizde bu süre şartlara bağlı kalarak ortalama ne kadardır?

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 12:26   #135
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Tohum atma...............7 mart
Sisteme yerleştirme......13 nisan
Katlı sistem ilk hasat......4 mayıs (125 gr)- son hasat 20 mayıs(200 gr)
Yatay sistem ilk hasat....15 mayıs(200gr)- şu anki ağırlık (300-350 gr)

Eski 26-05-2009, 23:49   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sn.tabiat hangi siztemi önerirsiniz ticari olarak yatay mı yoksa katlı mi?

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 09:15   #137
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alone35 Mesajı Göster
sn.tabiat hangi siztemi önerirsiniz ticari olarak yatay mı yoksa katlı mi?
Peki sizce her ikiside mantıklı değil mi? 07 mayıstan itibaren hasata başlıyorsun. Sırasıyla iki sistem arasında sürekli ürün alıyorsun... Yani ticari olan kısmı: Istikrar....

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 13:45   #138
Ağaç Dostu

Sayın Acarextt03 haklısınız ama katlı sistemde daha fazla dikim olur adet olarak yatay sistemde güzel ama yer olarak daha fazla yer kaplar bence yanlışmıyım?

Eski 10-06-2009, 04:59   #139
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Çok güzel bir kaynak olmuş Sn. Tabiat. Bir merak ettiğimiz hususta hasatta bir marulu kaça satabiliriz ? sonuçta fiyatlar elbet stabil değil fakat fikir edinmek adına gerçi sizin projede deneme belki satış olmamıştır ginede sormak istedim.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 12:34   #140
Ağaç Dostu

Marulu Konya halinde kasası 7 liraya alıyorlar. Kasaya aşağı yukarı 20 marul sığıyor. Tanesi 30 - 40 kuruşa geliyor. Direk pazara tezgaha satarsan 50 kuruş ile 1 lira arasında satabilirsin.

Eski 10-06-2009, 16:39   #141
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Bu fiyatlar hangi sezona ait ? Çünki Topraklı tarımla aynı sezonda fiyatlar ucuz olur.
Böyle bile bence karlı olucak birde ticari yönünü ele almak lazım.
2 Sezon marul veya Ispanak + marul yapılabilir sanırım . 1 dönüm sera getirisi hiçte gözardı edilmemeli bence.
Ben adanada fazla kıyaslayamıyorum ziraa burda limon para etmez aynı mevsim izmir istanbul tane ile satılır ,biber,patlıcan,domates vb.. aynı. Sorum hazır cevap almak gibi düşünülmesin.Çiftçiyim fakat köyümde çevremde hiç seracı yok.

Eski 13-07-2009, 17:24   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2009
Peki katlı sistemde sehba ayak aralığını, 1m değilde 2m yapsak o zaman yatay sisteme yakın verim alırmıyız? Ne dersiniz?

Uras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 11:29   #143
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Bu fiyatlar hangi sezona ait ? Çünki Topraklı tarımla aynı sezonda fiyatlar ucuz olur.
Böyle bile bence karlı olucak birde ticari yönünü ele almak lazım.
2 Sezon marul veya Ispanak + marul yapılabilir sanırım . 1 dönüm sera getirisi hiçte gözardı edilmemeli bence.
Ben adanada fazla kıyaslayamıyorum ziraa burda limon para etmez aynı mevsim izmir istanbul tane ile satılır ,biber,patlıcan,domates vb.. aynı. Sorum hazır cevap almak gibi düşünülmesin.Çiftçiyim fakat köyümde çevremde hiç seracı yok.
Sn. delimus 2 Sezon marul veya Ispanak + marul yapılabilir sanırım .ıspanak yetişiyormu bu şekilde?

Eski 10-08-2009, 10:59   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2008
Merhaba arkadaşlar.
Uzun süredir gizliden gizliye topraksız tarım başlıklarını takip etmeye çalışıyorum. Malum zehiri aldık bir kere. Tabiat ananın sayfasını da diğerleri gibi zevkle takip ettim. Birkaç soru kafama takıldı sormak istedim.

Sn. Tabiat; inşallah bu güne kadar herşey sorunsuz gitmiştir ve inşallah sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmiş ve büyütmektesinizdir. Vatana, millete ana-babasına hayırlı, sağlıklı bir evlat olsun inşallah.
Sormak istediğim nasıl bir sulama rejimi uyguladınız. Ne kadar arayla ne kadar süre sulama yaptınız. Ve yatay sistemde su girişinin fotoğrafları var ancak su tahliye ve toplanmasını da merak ettim. Varsa yatay sistemde su tahliye/toplama ve depo-motor fotolarını da koyabilir misiniz? Bir de yatay sistemde su çıkışında karşılaştığınız sorundan ve bir başka delik açıp oradan tahliye etmekten bahsetmiştiniz onu da açar mısınız?
İşlerinizde başarılar, iyi günler

quasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 13:21   #145
Ağaç Dostu

Tabiat' ın uygulamasını basitce exel tablosuna döküp inceledim. Dikey sistemde ekonomik bir tablo ortaya çıkmadı. Seri üretim için sera hariç diğer masraf kalemleri için daha basit ve ucuz malzemelerle bir düzen kurmak gerektiğine kanaat getirdim. Bakımı ve ayakta tutması zor.

Yatay sistem biraz daha ekonomik gibi görünüyor. Ama ticari anlamda sera masrafı hariç sitemin daha basit ve kullanışlı olması lazım. Marulu para kazanmak için topraksız yöntemlerle seri olarak üreteceksek borulardan kanallardan kurtulmak gerekiyor. Acizane fikrim budur.

Eski 21-09-2009, 17:06   #146
Ağaç Dostu

Sn.akınselcuk
Yurt dışında çekilmiş bir video görmüştüm kanalların içinde bir uçtan öbür uca kadar marullar hasata geliyordu bu sistem bizim burda olmaz mı?
saygılar iyi bayramlar

Eski 21-09-2009, 17:59   #147
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

O film şerit tekniği oluyor su devamlı akıyor fakat ticari olarak bence riskli ve masraflı.

Eski 21-09-2009, 19:07   #148
Ağaç Dostu

Sn.delimus teşekkürler
Siz envor beyin sistemi yapıcaktınız başladınızmı kuruluma?

Eski 22-09-2009, 00:29   #149
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

kredim sonuçlandı bayram sonu başlatıyoruz kısmetse. Fakat çok çaba sarfettim umarım değer sonuçları hep beraber görücez.

Eski 22-09-2009, 15:40   #150
Ağaç Dostu

Hadi hayırlısı olsun bankadan krediyi nasıl aldınız bireysel kredimi yoksa bu işi proje halinde mi sundunuz sayın delimus saygılar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024