agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2009, 22:10   #61
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Torftaki fide daha hızlı büyüyor gibi.
Ama bence sudaki fide daha güzel büyüyor.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 00:01   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Sudaki fideye küçükken uzak çekim büyükken yakın çekim yapmışsınız,
Torftaki fideye ise küçükken yakın çekim büyükken uzak çekim yapmışsınız.

Bu durumda şırıngaya rağmen sudaki fidede görsel büyüklük çok barizleşmiş.
Diğer şartların aynı olduğunu kabul ederek incelersek;
Bana göre torftaki daha çok büyümüş. Şırıngadan pay biçerek bakılırsa böyle görünüyor.

Gerçi envor büyüklüğe göre değilde canlılık sağlık unsurlarını görerek yorum yapmış sanırım.

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 19:40   #63
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Gerçi envor büyüklüğe göre değilde canlılık sağlık unsurlarını görerek yorum yapmış sanırım.
Evet aynen öyle sayın akinselcuk, bu aralarda hiç hareket yok sizde sistemi resimlesenizde görsek.

Eski 12-05-2009, 10:11   #64
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Hyponica' da üçleme

Hyponicada duran Red Robinin canı sıkılmasın diye iki arkadaş daha ilave ettim. O saksı büyüklüğü için tek fide az diye düşündüm. Hemde balkonda yeni saksılara yer açılsın.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 14:16
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 22:11   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Sn Sarıcan

Bu forumda izleyici iken 2 ay kadar önce ABD tarım bakanlığının topraksız tarım ile ilgili çok güzel bir pdf dosyasına ulaştım. Son görüşmemizde Sn Kudret beyin paylaşmam için tavsiyesi ve genel ifadesini hatırlayarak (bilgi paylaştıkça büyür) sizlerle paylaşacağım. Ancak bigisayarımdaki sorunu bir iki gün içinde gidererek bu dosyayı sizlerle paylaşabileceğim.

Daha önce burada yayınlandı mı bilemiyorum ancak bu dosyada topraksız tarıma ilişkin tüm sistemler, şematik ve en basit tanımlarla ama detaylı anlatılmış. Ayrıca su değerleri, ec ve ph detay mantığını şematik olarak, ve de 2 - 3 farklı besin eriyiği oranı, hangisi diğeri ile karıştırlamayacağı, koltuk alma, fide ipe asma yöntemi, meyveyi yetiştirme aralığı fertilizasyon, nursery v.s yaklaşık 45-50 sayfada tüm bilgilerin birarada incelenebileceği bir çalışma.

Sizin hyponica çalışmanıza şematik bir anlatımda yer alıyorki ben de aynısını uygulamaya başladım.

En kısa sürede paylaşmak dileğiyle

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 22:19   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merakla bekliyoruz sayın soilles, teşekkürler.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 00:04   #67
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Forumda resim dışı kaynakların paylaşımı için mutlaka bir çözüm üretilmeli. İnternette bulunan bir çok yararlı kaynak ancak özelden elektronik posta ile paylaşmakla sınırlı kalıyor.

Eski 13-05-2009, 07:25   #68
Ağaçsever

çelebi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2007
**** soilless internete açık bir makinaya(hosting hizmeti veren) bu dosyayı koyar buraya da linkini eklerse oradan da indirebiliriz. Tabii bu geçici çözüm olur. Sarıcan abinin dediği gibi resim dışı kaynakları forumun desteklemesi çok iyi olur.

çelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 19:03   #69
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hyponica' da son durum

Bu hafta gelişim biraz yavaş gibi. Sadece en küçük fide anaormal şekilde boy uzatarak ortadaki büyük fideyi geçti. Ben küçük fideyide Red Robin olarak biliyordum ama inşallah buda sırık çeri çıkmaz. Sevgili Malbman ikinci nesilller H1N1 gibi mutasyona uğramış herhalde.

Ortadaki Red Robin bayağı pişkin bir fide oldu. Üzerinde tomurcukta var ama çiçek için naz yapıyor. Pazardan hazır çiçekli olarak aldığım minik çeri çiçeklenmeye devam ediyor. Yakında minik domatlarla tanışırız herhalde.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 14:18
Eski 12-06-2009, 21:15   #70
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hyponica' da Red Robinde son durum.

Bu hafta sonu sistemi uzun süreli kendi haline bırakıp gideceğim. Bu yüzden sistemi panjurla korunan diğer balkona taşıdım. Besin miktarını artırdım ve son haliyle fotoğrafladım. Bakalım dönünce ne gibi sürprizlerle karşılaşacağım.
Name:  DSCN2680.jpg
Views: 1501
Size:  49.2 KB
Bu arada EC' yi hep 2,5-2,7 arası tuttuğum fidelerin baskı altında kaldığını hissedince biraz seyrelttim. Yeni hazırladığım takviye eriyiğin EC değerinide 2,0' a düşürdüm. Fidelerin davranışı değişti. Aylardır çiçek açamayan RR çiçeğe durdu. Durmadan boya giden genç RR enine büyümeye başladı ve zaten meyvesi olan minik çeri de meyvelerini büyütmekte.
Name:  DSCN2621.jpg
Views: 1525
Size:  70.5 KB
Name:  DSCN2632.jpg
Views: 1482
Size:  49.1 KB
Name:  DSCN2678.jpg
Views: 1515
Size:  67.6 KB
Tek sorun RR' de açan çiçeklerden ikisi döllenemeden dökülmüş durumda. Umarım diğerleri meyveye dönüşür.
Name:  DSCN2683.jpg
Views: 1505
Size:  31.7 KB

Eski 12-06-2009, 21:58   #71
Ağaç Dostu

İnşallah hoş sürpizlerle karşilaşırsınız sayın sarıcan. Ec hakkındaki gözlemlerinizde çok olumlu doğrusu teşekkür ederiz.

Eski 15-06-2009, 11:32   #72
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Sn sarıcan sizi özledik.... Ama sanırım sizde enver gibi nazardan korktunuz...
Olsun bu şekilde de gayet sağlıklı ve çok güzel RR leniz var. Maaşallah...
Peki EC'yi düşürmeniz belli bir zaman sonra sıkıntı yaratmaz mı?
Gerçi domates ancak bu şekilde meyveye dönüyor... Artık hep beraber göreceğiz...

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2009, 13:31   #73
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar, Sayın sarıcan' ın hepinize selamı var. Şu anda akçayda yazlıkta ancak internet henüz bağlanmadığı için bir süre görüşmek zor olacak ama o herzaman çalışmalarıyla yanımızda. Telefon görüşmemizde akçaya iner inmez hemen bir durgun su kültürü yapmış çalışmlara başlamış. Oysa doktor iyileşmesi için tebdili hava vermişti ama, hastalık bırakmamış yakasını, Allah şifa versin.

Eski 15-06-2009, 16:48   #74
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Bende neden hiç konuşmuyor diyordum... Yani bazı yazılara dayanamayacak zannediyorken hiç ses seda yok.. Demek ki tatil zamanı başladı...

Eski 15-06-2009, 21:09   #75
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acarextt03 Mesajı Göster
Gerçi domates ancak bu şekilde meyveye dönüyor... Artık hep beraber göreceğiz...
EC kaç olursa domates meyve tutar, sayın acarextt03.

Eski 16-06-2009, 15:57   #76
Ağaçsever

çelebi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2007
Eyvah Hoca sözlü yapıyor

çelebi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 18:33   #77
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Mobil sistem (Yazlık için)

Herkese selam,

Evden ayrılırken bıraktığım fidelerime hüzünlenirken, bir taraftan da ben iki ay boyunca Altınoluk' ta deniz dışında nasıl vakit geçiririm diye kara kara düşünmeye başlamıştım. Istanbul' dan fide de getirmediğime pişman oldum ama her gittiğim yere götürebileceğim bir mobil akan su sistemi yaptım.

Bir saksının içine hydroton doldurdum, depo olarak kullanacağım bir çöp kovasının içine saksısı ile birlikte koydum. Üzerine de hortumuda üzerinde takılı akvaryum motoru. Üzerinede kapak olarak daha sonra ara bölme olarak kullanılacak saksı altlığını koyunca mobil paket tamam oldu.

Yanıma birde hava motoru almıştım. Onunla da pratik olarak pet şişeden bozma durgun su yaptım.

Fakat sisteme koymak için fide temini biraz zorladı. Geçici olarak yakında bir seradan bulduğum sararmış fideleri koydum ama hafta sonu pazardan fide bakacağım. Bir kaç tanede pembe domates koltuğu rica ettim onları köklendirmeye çalışıyorum.

Burada domates yiyebilecek kadar zamanım olabilir mi bilemiyorum ama önemli olan hobiye devam etmek.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 13-03-2010 saat 14:23
Eski 16-06-2009, 19:39   #78
Ağaçsever

akya's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Sayın Sarıcan, tekrar hoşgeldiniz. Forumun demirbaşlarından olunca yokluğunuz hissedildi. Altınoluk'un temiz ve diri havası size ve domateslerinize iyi gelecektir

Yabancı siteleri gezişimde hobi amaçlı topraksız tarım ekipmanlarının çeşitliliği beni hep şaşırtıyor. Linkteki videodaki NFT sistem sanki evlerde kolay uygulanıp başarı sağlabilecekmiş gibi görünüyor. Daha önce forumda denendi mi acaba? Suyun aktığı ızgara neyden yapılabilir?

http://www.videojug.com/film/how-to-...ponic-garden-2

akya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2009, 20:05   #79
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Sarıcan, iyi tatiller. Yine boş durmamışsınız anlaşılan. Fide bulmak sorun oldu demişsiniz. Elimde atmaya kıyamadığım koltuk filizlerinden köklendirdiğim üç adet fide var. Bir tanesi black cherry diğer ikisinden emin değilim ama sanırım bir tanes black krim, diğeri de ne çıkarsa bahtına cinsinden. İsterseniz yarın kargoya verip gönderebilirim. Eğer isterseniz adresinizi verin, yarın hemen kargoya vereyim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 13:29   #80
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
EC kaç olursa domates meyve tutar, sayın acarextt03.
Bilmem, sence?
Toprakta sulama, meyve bağlamada ters orantı varda, bizimkinde hangi orantı söz konusu?

Düzenleyen envor : 17-06-2009 saat 22:24 Neden: Büyük harf yazılmış
Eski 17-06-2009, 22:54   #81
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acarextt03 Mesajı Göster
Sn sarıcan sizi özledik.... Ama sanırım sizde enver gibi nazardan korktunuz...
Olsun bu şekilde de gayet sağlıklı ve çok güzel RR leniz var. Maaşallah...
Yazınız bu, domatesin meyve tutumu için düşük EC olması gerektiğini nerede okudunuz? Nereden duydunuz?

Sayın Sarıcanın red robininin çiçeklenmemesinin sebebi, 2.5, 2.7 EC olamaz, EC 2.0 oluncada iki olduğu için çiçeklenenmez. Başka bir sebep olmalı, iyice araştırılıp gözlenmeli diye düşünüyorum. Bkz. muhtereme Muhterem 4-4.5 EC ile beslendi, ve üzerinde diğer red robinler kadar meyve var.

Şimdi envor buna niye takıldın diyebilirsin. Bu konu hakkında uzun zamandır rahatsız oluyordum, konu hakkında ki rahatsızlığımı siz dostlarımla, samimiyetinize inanıp paşlaşmak istiyorum.

Yalnış anlamayın, rahatsızlığım size değil, hatta sizi takdir ediyorum, en büyük, en kalabalık metropol şehir İstanbulda ufacık bahçelerde, balkonlarda hayat veriyor, hayat buluyorsunuz. Siz ve sizin gibi emektar üyelerimizi gıpta ile izliyor vede takdir ediyorum

Forumda birçok konuda birçok yalnış bilgi yazılıyor, yalnış bilgiyi yorum olarak alan sevgili üyemizde hemen teşekkür ediyor, vede uygulamaya başlıyor. Hatta öyle bir an geliyor ki, oda aynı bilgiyi bir başkasına verip geçiyor.

Bilgi bir tohumdur, bir'e yüz verir Ama yalnış bilgide bir'e yüz verir. Onun için aldığımız bilgiyide, yazdığımız bilgiyide iyice tartmalı, sınamalı vede öylece ortaya koymalıyız diye düşünüyorum.

Eski 18-06-2009, 11:03   #82
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Doğru yazdın... Bu yüzden sen bizim üstadımızsın.. Bizler ise öğrencilerin...
Sen bizi düzeltirsen bizde yanlışlarımızı düzelteceğiz İnşallah...

Sarıcanın domatları konusunda bence yetersiz güneş ışığı demek geliyor içimden...
Umarım bana kırılmamışsınızdır...

Bazen böyle desteksiz sallayabiliyoruz...
Neden öyle yazdım:
Bence domateslerin toprakta susuzluk karşısında
meyve tutumunun hızlı olduğuna dayanarak böyle basit bir orantı mı?
kurdum hatırlayamadım...

SÜRÇÜ LİSAN ETTİYSEK AFFOLA...

Eklenen Resimler

Eski 18-06-2009, 19:32   #83
Ağaçsever

shrub's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Envor:Forumda birçok konuda birçok yalnış bilgi yazılıyor, yalnış bilgiyi yorum olarak alan sevgili üyemizde hemen teşekkür ediyor, vede uygulamaya başlıyor. Hatta öyle bir an geliyor ki, oda aynı bilgiyi bir başkasına verip geçiyor.

Bilgi bir tohumdur, bir'e yüz verir Ama yalnış bilgide bir'e yüz verir. Onun için aldığımız bilgiyide, yazdığımız bilgiyide iyice tartmalı, sınamalı vede öylece ortaya koymalıyız diye düşünüyorum.

Benimde bir çok mesajda dikkatimi çeken bir olgu insanların gerçekten ilaç,gübre v.b. ne oldukları belli olmayan birçok maddeyi sanki doğal bir şeymiş gibi rahatça hooyratça kullanmaları veya böle yaptım böle oluyor, böle yapalım demesi kesinlikle eczaneden bir kutu ilacı alıp içmek gibi birşey. Evet temelde güzel ve hoş sonuçlarda alınıyor ama yazılanlara ve konuşulanlara dikkat etmek gerekir derim. Mesleğin içinden de gelseniz bu durum aynı şeyi ifade eder... ENVOR'un mesajı altı 2 kez çizilmesi gereken bir durum...

shrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 16:22   #84
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Herkese merhaba,

Bir hafta ayrıldım ortalık toz duman olmuş. Benim yazdığım iki satırdan fırtınalar kopmuş. Benim amacım uzun süre yanlız bırakacağım sistemi ben yokken olabilecek ısı artışları ve buharlaşmalara karşı EC değerini biraz düşürüp EC' nin aşırı yükselmesine karşı sistemi korumaya almaktı. Ama bu arada da fidenin gelişiminde gördüğüm farklı gelişmeyi de paylaşmak istedim. Tamamen bir gözlemin paylaşılması.

Ayrıca ben EC' yi düşürürken RR konusunda en fazla emek veren Sevgili Malbman' dan görüşünü sormuş, onadan 2,1-2,2 EC değeri uygulamasını öğrenince aynı şartlara uyum sağlamayı düşünmüştüm.

Bizlerin evde üzerinde oynayabilecekleri çok fazla bir parametre veya otomasyonumuz yok. Yaptığımız tek şey EC oranını alçaltıp yükselterek çeşitli denemeler yapmak, güneş almaları için saksının balkondaki yeri veya pozisyonunu değiştirmek. Havalandırma ve nem oranı için balkonun camının ne zaman veya ne kadar açık kalacağına karar vermek.

Sevgili Malbman, fide teklifiniz için çok teşekkürler. Çevreyi araştırınca bol miktarda fide kaynağı buldum. Semt pazarlarıda cabası. İki adet pembe domates fidesi aldım. Biraz daha uğraşırsam adımız burada da deliye çıkacak. Bu arada Istanbul' da elime tohum ulaşmadı. Umarım göndermemişsinizdir de kaybolup gitmezler posta kutusunda.

Herkese sevgiler...

Eski 25-05-2011, 14:54   #85
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hyponica' da Pembe Domates

Bu sene balkonda pembe domates yapmak istedim. Fakat geçen sene saksıda hydroton içinde yaptığım çalışma en güzel yerinde fidelerin hastalanması ile sonuçlanınca bu sene biraz tedirgin olarak başladım ve başından beri gelişimi sizlerle paylaşmadım ama bütün adımları resimledim. 20 Ekim 2010 da sisteme koyduğum pembeler, şu an herkes daha fideyi yeni sisteme veya saksıya koyarken ben hasada başladım. Bu yüzden bana bu güzelliği yaşatan Pembe Domatesler ve mini Hyponica sisteminin başarısına ayıp olmasın diye sizlerle bugün paylaşmaya karar verdim.

Fidelerin tohumdan başlayarak 15.02.2001 tarihine kadar olan gelişimini daha önce bir video ile paylaşmıştım ama asıl paylaşılması gereken yer bu sayfaydı.

http://www.youtube.com/watch?v=nQ0b_oLdSrc

Çünki bu video Hyponica adını verdiğim bu sistemin başarısı idi. Çok basit fakat başarısını kanıtlamış bir sistem. 15 Şubattan sonraki gelişimlerini ise resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Tohumları 2010 Ağustos' unda Altınoluk' ta pazarda kendi ürettiği ürünü satan bir köylü teyzeden aldım. Daha doğrusu kahvaltılık pembe domates aldım ve içindeki tohumları büyük bir hazine gibi çıkarıp sakladım.

Eski 25-05-2011, 17:12   #86
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

3 Nisan' a kadar fidelere hiç dokunmadım. Domates cinsinide bilmediğim için koltuk almada yapmadım. İlk domates kızarmaya başladı. Meyva çok ama yaprak ve dallar o kadar sık ki meyvalar görünmüyor. Bu yüzden budama ve geçte lamış olsam koltuk alma işlemi uygulayacağım. Üzerinde açmış çiçekler olmasına rağmen bazı dalları almak zorunda kaldım.

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2011, 17:18   #87
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alt dallardan başlayarak biraz seyreltme budaması vu koltuk alma işlemi yapılmış hali.
Name:  DSCN5888.jpg
Views: 1524
Size:  62.2 KB
Domatesler biraz daha ortaya çıktı ve görünür hale geldi.
Name:  DSCN5975.jpg
Views: 1268
Size:  68.8 KB

Eski 16-06-2011, 18:04   #88
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Koltuk alma ve dal seyreltme yapılınca pembe domatesler güneşle tanıştılar ve kızarmaya başladılar.
Name:  DSCN6156.jpg
Views: 1294
Size:  68.0 KB
Name:  DSCN6159.jpg
Views: 1138
Size:  45.7 KB
Name:  DSCN6160.jpg
Views: 1237
Size:  47.3 KB
Name:  DSCN6184.jpg
Views: 1100
Size:  74.9 KB
Hatta bir miktar hasatta yapıldı.
Name:  DSCN6201.jpg
Views: 1125
Size:  37.1 KB

dryhn beğendi.
Eski 16-06-2011, 18:16   #89
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Hasat ettikçe boşalan dallar budandı ve sistemdeki fideler son kalan bir kaç yeşil domatesle sonlandırılacağı günü bekliyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2011, 18:27   #90
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bu arada hasat ettiğim domateslerden bazıları dalında çatlamıştı. Birde belki balkon şartlarından ve geç koltuk almadan kaynaklandığı için pembe domatesler beklediğim iriliğe kavuşmadan kızardılar. Lezzeti çok güzeldi fakat dikkatimi çeken bir husus hiç çekirdek oluşmamıştı. Acaba yeterince irileşmedikleri için mi bilemiyorum? Neyseki elimde henüz ekmediğim bir kaç tohumum daha var.

Fakat şunu gördüm ki Hyponica sistemini kopyaladığım bu küçük sistem bile EC ve pH kontrolu düzenli yapılır ve fidelerin koltuk alma ve yaprak seyreltme işlemleri zamanında yapılırsa domates ağacı yapacak kadar iddialı. Bu arada Pembe domatesinde akan su kültüründe yetişebileceğini görmüş oldum.

Pembe domatesleri söktükten sonra sisteme henüz perlitte beklettiğim yer kirazı fidelerini koymayı düşünüyorum. Bakalım akan su kültüründe yer kirazı nasıl olacak?

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024