agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Etobur Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/)
-   -   Etobur bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/etobur-bitkiler/1366.htm)

noreks 16-11-2007 10:34

Üstat,

sizde de paradoxa olması lazım yanlış hatırlamıyorsam...

praecox 16-11-2007 10:38

:o Evet haklısınız.
7 kök filizlenmiş durumda.
Mikroskopum var ama fotoğraf makinesi takma adaptörüm olmadığı için resim ekliyemiyorum.:p;):D:D

noreks 16-11-2007 14:19

2 seneye kadar birine talibim desem...:)

Emre Albayrak 17-01-2008 21:20

Arkadaşlar ben Plumeria Sellukaya dalım etobur cennetini kaçırmışım. Daha önce yetiştiren arkadaşlar başlangıç için acaba hangisini önerirler. Tabi tohumdan başliyacağım.

sempe 17-01-2008 21:24

Öncelikle tohumdan başlamamayı önerirler.:)

Emre Albayrak 17-01-2008 21:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sempe (Mesaj 195384)
Öncelikle tohumdan başlamamayı önerirler.:)

= ) Becermez miyiz dersiniz? Hem çeliğini nereden bulacağım? Yahu çok fena paçayı kaptırdım ben bu bitki işine..

Ophrys 17-01-2008 21:49

Çelik mi?

Emre Albayrak 17-01-2008 21:57

Bilmem ki. Bu konu hakkıda çok bilgisizim. Tohumdan başka üretim şekli oalrak çelik olası geldi? Kısacası çelik **** tohum. Neresinden başlamalıyım?

Ophrys 17-01-2008 22:06

Emre Bey önce etoburlar başlığındaki tüm konuları okuyun derim. Bu iş ne selluka ya ne plumeria ya benziyor.

Emre Albayrak 17-01-2008 22:09

Çok güzeller ama terbiyesizler. İnsanın aklını çeliyorlar. Başlıyorum o zaman okumaya.. Kazamız mübarek ola.

avukatkemal 18-01-2008 00:56

Ben de öyle başlamıştım..Hala vazgeçmezseniz buradayız :D

praecox 18-01-2008 11:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emre albayrak (Mesaj 195403)
Çok güzeller ama terbiyesizler. İnsanın aklını çeliyorlar. Başlıyorum o zaman okumaya.. Kazamız mübarek ola.

Alınırım Emre bey,

siz bizim etoburlara terbiyesiz diyemezsiniz :D ;)

Çok terbiyeli söz dinleyen sesiz sedasız görevlerini ifşaa eden saygılı bitkilerdir. Hatta VFT'lerimiz ağzını da şapırdatmadan yemeklerini yer.

Ne diyelim kazaanız mübarek olsun da...
Asıl size gereken sabır... ya sabır okuyup denemek için sabır :D

Emre Albayrak 18-01-2008 13:43

Yahu bu ne güzelliktir bu ne alımdır ama.. Resmen ahlaksızlık resmen baştan çıkartma sanatı..

avukatkemal 18-01-2008 14:39

Aman diyim yenge duymasın :D Hevesiniz başlamadan biter

Emre Albayrak 18-01-2008 14:42

= )) Aman derim.. Aramızda kalsın.. Hatun etobur bitkilerden kıskanmaya başlarsa yandımki ne yandım..

desberado 13-02-2008 13:29

biraz damdan düşermiş gibi olucak ama,etobur bitki nasıl bula bilirim?

praecox 13-02-2008 13:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi desberado (Mesaj 204001)
biraz damdan düşermiş gibi olucak ama,etobur bitki nasıl bula bilirim?

Doğru söze ne demeli... :D

Ancak biraz dağil de bayağı bir damdan düştü bu :D

Burdaki diğer ilgili başlıkları da okuyun. Türlere göre olan başlıklarda da paylaşımlar var.

desberado 15-02-2008 20:22

yönlendirmeniz ve açık sözlülüğünüz için teşekkür ederim:Dsizce etobur bitki yetiştirmek çok zor ve emek isteyen bir işmi?

memet 15-02-2008 20:29

Uygun ışık ve torf, gerekli saf su kullanılınca, pek çok türü bakmak o kadar büyük bir sorun değil. Tohumdan yetiştirmeyi kastetmiyorsanız tabi.

desberado 16-02-2008 01:21

planta carivora lar
benim çok hoşuma gidiyor doğrusu.fakat ağaçlar netde onunla ilgili bilgi bulamadım .sizce böyle bir bitkiile bu işe başlamak doğru olurmu?

praecox 17-02-2008 10:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi desberado (Mesaj 204877)
planta carivora lar
benim çok hoşuma gidiyor doğrusu.fakat ağaçlar netde onunla ilgili bilgi bulamadım .sizce böyle bir bitkiile bu işe başlamak doğru olurmu?

Sanırım Planta carnivora kast etiniz. Eh zaten bu da etobur bitki demek. Bu bağlamda bu forumda bilgi bulamadı iseniz yabancı kaynaklara bakmanız gerekecektir.

Ancak burda ben sizin özelikle hangi türü bulamadığınızı tam da anlıyamadım? :)
Türünü bilsek belki başlangıçtaki bakımı ile ilgili bir fikir yürütebilirdik,

desberado 17-02-2008 15:42

aradığım tür dionaea muscipula.forumda bu türle ilgili bir yer var,fakat yararlı olabilecek fazla bilgi yok.

praecox 17-02-2008 15:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi desberado (Mesaj 205406)
aradığım tür dionaea muscipula.forumda bu türle ilgili bir yer var,fakat yararlı olabilecek fazla bilgi yok.

Ah evet sayın desberado hiç de yararlı olabilecek bilgi içermiyorlar mı?...:mad:
Dionaea hakkında yararlı olabilecek fazla bilgilerin ne olabileceğini bilmekden kastetiğiniz nedir?
Neyi bilmek istiyorsunuz?

desberado 22-02-2008 19:38

nasıl toprak kullanacaım?
nasıl besleyeceğim?
nelere dikkat etmeliyim?
........
gibi sorular.

Ophrys 22-02-2008 19:44

Sayın desberado
Torf
Su
Ve diğer sorularınızın cevapları bu başlıklarda mevcut. Sadece okumanız gerekiyor.

samowan 23-02-2008 22:08

Araniza bir acemi daha katildi. Bugun seradan 3 adet EB aldik. Yardimlari icin sn. Memet'e tesekkur ederim.
Aslinda EBlerle ilk tanismam yaklasik uc yil once bir yaz gunu Uludag'da gerceklesmisti. O zamanlar Turkiye' de EB yetistiginden bi haberdim, cesitli bortu bocek gozlemlemek icin ormanin iclerinde gezinirken yerde ilginc bir bitki dikkatimi cekmisti. Egilip daha dikkatli baktim; cay bardagindan biraz daha kucuk ibrikleri olan bir bitkiydi, iceriye dogru kivrik killarida gorunce 'wohaaa etobur bitki' diye sevindim. buldugum ilk karincayi ibrigin icine attim. ibrikten cikti ve gitti, 2. karinca, 3. karinca baktim bitki bocek yakalacak gibi degil. Bende onu kendi haline birakip oradan uzaklastim. Gecen yil Turkiye de dogal olarak EB yetistigini okuyunca ayni yere tekrar gittim ama malesef bulusamadik. Hatirladigim kadariyla bitki nepenthes e benziyordu, yinede tam emin degilim. Yasadigi ortam ise kupkuru toprak ve agaclarin altinda gunes gormeyen bir yerdi.
Herkese merhaba...
samet...

praecox 24-02-2008 11:45

Gördüğünüz bitkinin tasfirinize dayanarak bir Aristolochnia olma ihtimali üzerinde duruyorum. Anlatığınız gibi ibriklere benziyen çiçeğidir. Etçil olduğu bilinmiyor ıspatlanamadı. Bu bitki de döllenmeyi sağlama almak adına kılları ile Aurum'larda da olduğu gibi, böcekleri çiçeğin içinde hapseder. Bu tarz böcekleri gaspetmek çoğu bitkilerin çiçeklerinde gözlemlenir. Orkidelerden Coryanthes bu işin ustası, Paphiopediliumlarda biraz öyleler, Aurumlar da ciddi böcek hapishaneleri olan çiçekler oluştururlar. Ancak ordan böcekğin proteinlerinin sindirimi ıspatlanamadı.
Asıl sizin Uludağda rastlıyabileceğiniz etobur bitki Pinguicula balkanica olabilirdi.

samowan 24-02-2008 13:56

Evet sn. praecox, sanirim gordugum bitki bir Aristolochia idi.

praecox 24-02-2008 14:10

1 Eklenti(ler)
Aristolochia, sanırım lohusa otu diye de adlandırılmaktadır. Bu türün tropik olan kultive güzel, renkli çiçeklileri hollandalı piposu anlamına da gelen ducthmans pipe diye de süs bitkisi olarak bakılmaktadır. Herhangi bir EB'liği bilinmemektedir.
Eklenti 30791

geras 07-03-2009 18:07

daha önce hiç görmediğim değişik bir drosera türü. Drosera Zonaria.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...eraZonaria.jpg

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024