agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Kahve Ağacı (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/11988.htm)

Eomer07 14-03-2019 17:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 (Mesaj 1562642)
kivi meselesine gelince ben istanbul da kivi yi daha dişi erkek olarak tutturamadım hep birisi ölüyor ya dişisi ya erkeği bahçede şimdi çözemedim ama erkek sağlam galiba.

Umarım başarılı olursunuz. Marmara bölgesi kivi için uygun diye biliyorum.

shabe 14-03-2019 20:35

kışın evde yazın Balkonda gölgede

3 Eklenti(ler)
Anaçlar ve çekirdekten ekilen yeni fidanlar

siflera12 15-03-2019 04:35

Bendede kahve tohumları var ancak hepsi işlem görmüş tohum [emoji853]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

evandevan5 15-03-2019 15:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi shabe (Mesaj 1562706)
Anaçlar ve çekirdekten ekilen yeni fidanlar

hayran kaldım vallahi 8 litrelik(!)=? saksılara geçilmiş güzel görünüyorlar
nazar değmesin.

shabe 17-03-2019 18:07

Kahveler çiçeklenmeye başladı

1 Eklenti(ler)
Kahveler çiçeklenmeye başladı

shabe 21-03-2019 23:04

Kahve çiçekleri yakın çekim

1 Eklenti(ler)
Kahve çiçekleri yakın çekim

Zeybekfuat 03-04-2019 15:23

Başlangıç

1 Eklenti(ler)
Öncelikle herkese merhabalar
Aranıza çok taze katılım sağlamış bir doğa sever olarak bulunmaktayım. Ufak çaplı bir araştırma sonucu doğru adresin burası olacağını düşünerek sizin deneyimlerinizden faydalanmak istedim. Çok yakın bir dostum yurt dışından bana yumurta kabuğu içinde yetişmiş bir kaheve fidanı getirdi :) şimdilik bu şekilde kalması mı doğru yoksa farklı yetiştirme biçimi mi uygulanmalı tam olarak izlenecek süreç konusunda bilgi sahibi değilim. Amacım bu ufaklığı bonsai tarzında yetiştirmek fakat bu bitki türünden böyle bir tarz geliştirilebilir mi bilmiyorum. Cinsinin robusta olduğunu da söylediklerini belirteyim bu arada. Yardımlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden :)

evandevan5 16-04-2019 09:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Zeybekfuat (Mesaj 1564840)
Öncelikle herkese merhabalar
Aranıza çok taze katılım sağlamış bir doğa sever olarak bulunmaktayım. Ufak çaplı bir araştırma sonucu doğru adresin burası olacağını düşünerek sizin deneyimlerinizden faydalanmak istedim. Çok yakın bir dostum yurt dışından bana yumurta kabuğu içinde yetişmiş bir kaheve fidanı getirdi :) şimdilik bu şekilde kalması mı doğru yoksa farklı yetiştirme biçimi mi uygulanmalı tam olarak izlenecek süreç konusunda bilgi sahibi değilim. Amacım bu ufaklığı bonsai tarzında yetiştirmek fakat bu bitki türünden böyle bir tarz geliştirilebilir mi bilmiyorum. Cinsinin robusta olduğunu da söylediklerini belirteyim bu arada. Yardımlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden :)

büyümesi için normal 1 litrelik saksıya alın.bence iyi olabilir.

Eomer07 03-06-2019 06:26

Toplaması zor görünüyor. :rolleyes:

evandevan5 24-06-2019 14:33

benim kahve fidanının tepesi kırıldı kırılan yerini kesmedim.daha
aşı macunu aldım su kaybetmesin diye süreceğim
aşı macunu adı arbo garden aşı ve yaralı fidanlar için macun.
işe yarar mı?

tropikalist 24-06-2019 14:56

çekirdek bulabilen varsa nereden ne kadara temin ettiğini yazarsa sevinirim

evandevan5 16-07-2019 09:59

valla çekirdekten çıkartmak çok zor siz hazır büyümüş 3-4 santim olarak satılıyor onlardan alın yer olarak ta bu link var mesela.
https://www.kaktus-sukulent.net/urun...ulent-kaktus-1

tropikalist 16-07-2019 10:41

sn evandevan5 cevabınız için teşekkür ederim evet herkes bahsediyordu çekirdekten büyütmek zor diye ama ben Türkiye içinde büyük çaplı bir kahve fidanı aramasındayım bende bulamayınca tohumdan denerim dedim kendi kendime ancak sonunda buldum tekrar teşekkürler sn evandevan5

tropikalist 19-07-2019 11:13

herkese merhaba ben İnternette radermachera adlı bir kahve türü gördüm meyve veya çiçek verir mi

evandevan5 24-07-2019 17:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1572288)
herkese merhaba ben İnternette radermachera adlı bir kahve türü gördüm meyve veya çiçek verir mi

kahve bitkisi değilmiş normal ev bitkisi yazmışlar baktımda.

tropikalist 24-07-2019 18:32

tamam evandevan5 ben araştırdumda bişey bulamadım

evandevan5 25-07-2019 11:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1572135)
sn evandevan5 cevabınız için teşekkür ederim evet herkes bahsediyordu çekirdekten büyütmek zor diye ama ben Türkiye içinde büyük çaplı bir kahve fidanı aramasındayım bende bulamayınca tohumdan denerim dedim kendi kendime ancak sonunda buldum tekrar teşekkürler sn evandevan5

siz kahve agacını nereden buldunuz. (mesajı alıntıla yaparsanız mesajı yazdığınız da bana haber gelir;)

tropikalist 25-07-2019 12:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 (Mesaj 1572603)
siz kahve agacını nereden buldunuz. (mesajı alıntıla yaparsanız mesajı yazdığınız da bana haber gelir;)

aslında almadın ama birkaç site buldum almadan önce eomer07 arkadaşımız bana kahve ağacı ayarlamaya çalışıyor galiba olumlu sonuç alırsam sitden almam bir de kahvve ağacından çelik alınıyor mu :confused:

evandevan5 26-07-2019 08:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1572604)
aslında almadın ama birkaç site buldum almadan önce eomer07 arkadaşımız bana kahve ağacı ayarlamaya çalışıyor galiba olumlu sonuç alırsam sitden almam bir de kahvve ağacından çelik alınıyor mu :confused:

kahve ağaçından çelik almayı hiç denemedim ama bendeki bitki çelik alınacak kadar kalın değil
kayısılarda filan çelik alma en az 1 cm den fazla dan kalın dallarda yapılıyor

chuckybebek79 07-08-2019 10:46

Bende fidanını aldım , Türkiye'de yetişmiş bir kahve İzmir'den geldi İnşAllah Bursayı sever

evandevan5 07-08-2019 11:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi chuckybebek79 (Mesaj 1573133)
Bende fidanını aldım , Türkiye'de yetişmiş bir kahve İzmir'den geldi İnşAllah Bursayı sever

hayırlı olsun.
çok fazla dışarda bırakmayın güneşten yanabilir. ben akşam dışarı çıkartıyorum 4-5 saat dışarda tutup sonra içeri alıyorum.

chuckybebek79 07-08-2019 11:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 (Mesaj 1573136)
hayırlı olsun.

çok fazla dışarda bırakmayın güneşten yanabilir. ben akşam dışarı çıkartıyorum 4-5 saat dışarda tutup sonra içeri alıyorum.

Teşekkür ederim Benimki tamamen dışarıda bahçem güneş görmediği için yanmıyor

shabe 07-08-2019 14:53

Kahveler

1 Eklenti(ler)
Kahveler olgunlaşıyor

Antifiriz 12-08-2019 15:38

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 (Mesaj 1569658)
Toplaması zor görünüyor. :rolleyes:

https://m.youtube.com/watch?v=wRh0lPrbODI&t=24s

Bir kez daha denemeden hüküm vermemenin kanınıtı ortaya koyan bir delil bu videodaki ihtiyarın marifeti.

Çocukluğumdan beri dikkat ederim, hep böyle zoru başaran insanlar olur kıyıda köşede, yetiştirmesi zor bitkileri, işte falanca şu sokaktaki şu insanlar bahçesinde yetiştirmiş denir ve hayretle karşılanır ya hani, aynen şu an o duyguyu yaşıyorum.

Kimileri iklimine uygun ağacı dikse de çoğu zaman yetiştiremez, kimileri de böyle zoru başarır, buradan yola çıkarak rahmetli babamın bir sözünü dile getirmek isterim; ''evlat olmuyorsa zorlama, bazı insanların eli kısırdır yetişmez, ama bazı insanlarda vardır, tohumu taşın arasına ekse yinede hayat bulur'' derdi.

Neyse, kahveye gönül verenler bu adamı bulsun özellikle onun yetiştirdiği kahve ağaçlarından tohum yahut çelik alarak kahveyi ülkede çoğaltsınlar. Çünkü ülkemiz ne de olsa bir kış memleketi ve dolayısı ile kahve ağacı bu soğuk kuşağa göre adapte edilmiş, ağaç görünen o ki açık alanda örtüsüz olarak kışı atlatabilmiş, dolayısı ile bu tohumların önemini vurgulamak istedim.

malûmаt 16-08-2019 02:05

Ekvatoral bitkilerin adaptasyonunda bu şey kullanılırsa kışın açıkta don alma riskini azaltırmı?

serdar bozkurt 23-08-2019 21:21

2 Eklenti(ler)
selam arkadaşlar forumda yeniyim.

nisan ayında iki adet kahve ağacı fidesi alarak başladığım serüven haziran ayında endonezyadan getirdiğim taze kahve çekirdeklerini çimlendirmeyi başararaktan devam ediyor.

çekirdeklerimin ilk filizini 35 gün gibi kısa bir sürede gördüm. şu an için 50 tane çekirdeğim çimlenmiş vaziyette ve taç yapraklar çıkmak üzereler. fotoğraflarını koyuyorum buraya. kahve konusunda amatörüm anlıyacağınız üzere ve her türlü önerinize ve yönlendirmenize açığım

HormonluDomatis 24-08-2019 15:54

Himalaya bölgesi, dünyada popüler kahve yetişen bölgelerin aksine, sanırım biraz daha serin iklim koşuluna sahip. Himalaya tohumu temin edilebilirse ülkemizin güney bölge şartlarına biraz yakın olduğu için adaptasyonu daha kolay olacaktır, hemde sera ile falan uğraşmak zorunda kalınmaz. Sadece tahmim yürütüyorum, belki oluverir...

evandevan5 26-08-2019 13:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdar bozkurt (Mesaj 1573782)
selam arkadaşlar forumda yeniyim.

Nisan ayında iki adet kahve ağacı fidesi alarak başladığım serüven haziran ayında endonezyadan getirdiğim taze kahve çekirdeklerini çimlendirmeyi başararaktan devam ediyor.

çekirdeklerimin ilk filizini 35 gün gibi kısa bir sürede gördüm. şu an için 50 tane çekirdeğim çimlenmiş vaziyette ve taç yapraklar çıkmak üzereler. Fotoğraflarını koyuyorum buraya. Kahve konusunda amatörüm anlıyacağınız üzere ve her türlü önerinize ve yönlendirmenize açığım

hepimiz amatörüz aslında tecube paylaşımı yapıyoruz yanlış yapıp kahve ağacına zarar veren kısımları yazıyoruz bazen . Bazende kahve ağacına uyguladığımız faydası olan uygulamayı paylaşıyoruz.

serdar bozkurt 27-08-2019 14:02

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 (Mesaj 1573867)
hepimiz amatörüz aslında tecube paylaşımı yapıyoruz yanlış yapıp kahve ağacına zarar veren kısımları yazıyoruz bazen . Bazende kahve ağacına uyguladığımız faydası olan uygulamayı paylaşıyoruz.

çekirdekleri saksıya almak için çenek yapraklarından sonra bir yaprak daha çıkmasını bekliyeceğim. air pot saksılara dikmeyi planlıyorum. nisan ayında aldığım iki kahve gayet sağlıklı büyüyorlar. 15 günde bir yapraktan üre gübresi veriyorum.

Türk kahvesi 13-09-2019 22:38

Adaptasyon usulünün ne olduğu, yahut ülkemiz iklimine nasıl uyarlandığı hakkında gerçekten bilgi sahibi olanlar hiç yok denecek kadar az.

Acele ederek, hemen egzotik bir bitkiyi kapalı alana almak, örtü altında tarım yapmak bana pek doğru gelmiyor. Bu, sera çiftçiliğine karşı geldiğim anlamına gelmiyor, lakin eğer bir şeyi doğal ortamda yıl boyu açıkta yetiştirmenin bir metodu varsa, neden bu iş sabırla yapılmıyor anlamıyorum.

Örneğin paylaştığım videoda bahsedilenlere bakılırsa, örtü altına alınmadan adaptasyona başarı ile cevap vermiş bir anaç kahve ağacı var olduğunu görüyoruz. Bence bu anaçtan alınabilecek tohumlar tam akdenize uyumlu karakterde bir kahve ağacı olacaktır. Tekrar, tutup, bu bitkiyi kışın örtü altına almak, bir çuval inciri berbat etmeye eş değer bir davranış.

Çiftçilerimizin çoğu sahiden neyi niçin yaptıklarından habersizler, yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmişsin, ağacın adaptasyonu nu, tropikalden, akdenize uyarlamayı başarmışsın, şimdi de tekrar örtü altına alıp ağacı tekrar özüne döndürmeye çalışmak niyedir yahu? Bırak bir kaç yıl daha sabret, örtü altına alma, bak gör o ağaç, ege ve karadenizde bile yetişecek düzeyde yeni adaptasyonlara açık tohumlar verebilecektir.

Her konuda olduğu gibi bu konudada aceleceiyiz, ziraat ilaçlarını falan basıp geçip, insanların immün sistemini alt üst eden biziz, hormon kullanan biziz, daha neler neler... Nedir bu acelecik ve hırs? Halbuki biraz sabredilse aslında verim ve mahsul daha üst düzeyde olacaktır, hatta sera tarımı tamamen olmasa da, büyük ölçüde azaltılabilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024