agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Kahve Ağacı (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/11988.htm)

Baldaş 05-01-2009 10:40

Kahve Ağacı

1 Eklenti(ler)
Kahvenin tarihçesi, İS 850 yılına dayanır. Herşey Kaldi adında, Etiyopyalı bir sığırtmacın, keçilerinin bir meyveyi yedikten sonra canlanmalarını fark etmesiyle başlar. Kendisi de bu meyveyi denemeye karar verir ve yedikten sonra duyduğu güç ve mutluluk hoşuna gider. Kahve tohumunun ünü, kısa süre içinde bölgede yayılır. İS 1000 yıllarında kahve Yemen’de üretilmeye başlanır.

Osmanlı İmparatorluğu Yemen’e doğru genişledikçe, Osmanlılar kahveyle tanıştılar ve onu, ilk kez ateşte kavrulduğu yer olan Türkiye’ye götürdüler. 1550 yılında, ilk kahvehane İstanbul’da açıldı. Ve kısa sürede kahvehaneler, insanların biraraya gelerek kahve içtikleri, tartıştıkları, fikir alışverişinde bulundukları ve iş konuştukları mekânlar durumuna geldiler

Kahvenin yolculuğunda bir sonraki adım, Venedikli tacirlerin 1615 yılında, ilk kahve tohumlarını İstanbul’dan Venedik’e götürmeleriyle gerçekleşti. Böylelikle İtalyanlar’ın asla vazgeçemedikleri kahve tutkuları başlamış oldu. Bugün İtalya’da günde otuzsekiz milyon fincan kahve tüketildiği söylenmektedir. 1683’teki Viyana kuşatması sırasında, Osmanlılar arkalarında çuvallar dolusu yeşil kahve tohumu bırakmışlar. Viyanalılar ilk başlarda bunun deve yemi olduğunu düşünmüşler ama kuşatma boyunca Türkler’i izleyen gizli ajanlar, bu tohumların gerçek öyküsünü bildikleri için, kısa sürede “Türk içkisi” içilmeye başlanmış. Viyana’da görevli olan Fransız devlet bakanı Talleyrand kahve için şunları söylemişti:

“Şeytan kadar kara, cehennem kadar sıcak, melek kadar saf, aşk kadar da tatlı.”

1750 yılına dek, Batı Avrupa’nın büyük bir bölümü kahvehanelerle dolup taşmaya başladı. Yazarların, bestecilerin ve aydın kesimin toplanma yeri olan kahvehanelerin müdavimleri arasında Voltaire, Balzac, Beethoven ve Mozart sayılabilirdi.

Peki ama benim anavatanımın, kahve sevgisine ne demeli? Eğer atalarım, İngiliz çay vergilerini protesto etmek için, Boston Limanı’na tonlarca çay atmış olmasalar, Amerikalılar asla kahveyle tanışmayacaklardı. Zamanla kahve, Amerikan Kongresi’nde ulusal içecek ilan edildi. Amerikan devrimi sona erdiğinde ise, kahve standart bir tüketim maddesi haline geldi. Ağzının tadını bilenlere hitap edecek bir içecek olmayacağı belliydi, çünkü Amerikalılar, en sert kahveyi kullanıyorlar ve onu kapkara bir su oluncaya dek kaynatıyorlardı.

Kahvenin modernleşme evrimi, 1971’e dayanır, o yıl “Starbucks”, Seattle’da ilk kahve dükkanını açtı. O dönemde, Starbucks’ın ülke genelinde 3.600 dükkanı olacağını söyleseler, kimse inanmazdı. Starbucks, zamanımızın en başarılı pazarlama şirketi olarak nitelendirilir. Şirket, Kuzey Avrupa’da ve Asya’da sağlam temellere dayanan bir dükkanlar zincirine sahip.

Starbucks’ın öncülüğünde, dünyanın dört bir yanında, bu tür dükkanlar açılmaya başladı. Ve işin ilginç yanı, bugün kahve dünya ticaret piyasasında petrolden sonra ikinci sırada yer almakta. Yalnızca Amerika’da, kahve tüketimine harcanan para, her yıl milyarlarca dolar artmaktadır.
( http://www.frmtr.com/tarihce-ansiklo...tarihcesi.html ) Alıntı.

Sayın Denizined'in gönderdiği çekirdekleri özenle evin içinde çimlendirmeye başladıktan sonra konuyu araştırdım. Sitemizde kapsayan başlığı göremeyince eklemeye karar verdim. Malina, "Kahve Fidanı var mı ?" başlığıyla da birleştirilebilir belki... Ya da alt başlık olabilir.

Baldaş 05-01-2009 12:29

Kahve, tropik iklim isteyen, yüksekleri seven, zor yetişen narin bir bitkidir. Kahve ağacının yetiştirilmesi fidanlıklarda başlar. Özel saksılara dikilen tohumlar gölgede ve bol suyla yetiştirilir. Kahve ağacı ömrünün ilk bir kaç yılını bu fidanlıklarda saksıda geçirir. İklim koşullarına, özellikle güneşe dayanacak yaşa geldiğinde toprağa ekilir. Kahve ağacı 3-4 yaşında meyve vermeye başlar. Boyuı 8-10 mt. büyüyebilir. Ancak meyvelerin eşit dağılımı ve toplama kolaylığı için boyu 2 mt. olacak şekilde budanır. Meyve vermeden önce yasemin benzeri güzel kokan beyaz çiçekler açar. Bu çiçekler 7 - 11 ay içinde kahve meyvesine dönüşür.

http://meyveci.blogspot.com/2008/04/...tirilmesi.html

aydolum 16-01-2009 08:49

Değerli Baldaş peki kahve fidanı veya tohumunu nerden bulabiliriz

Selim-i Ahir 16-01-2009 12:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aydolum (Mesaj 345640)
Değerli Baldaş peki kahve fidanı veya tohumunu nerden bulabiliriz?

Güzel bir soru.
Cevabını ben de sizin kadar merak ediyorum.

YeşilSeven 11-06-2009 11:12

1 Eklenti(ler)
2 ay sonra nihayet ilk kahve tohumu kendini gösterdi. Kahve çok sabır işi bakalım diğerleri ne zaman gösterecek kendini? Elimdeki fidan ise palazlanmaya başladı.

Plantae 13-07-2009 13:21

1 Eklenti(ler)
sonunda kahvenin ilk çenek yapraklarını gördüm

mhmt94 18-07-2009 23:35

akdeniz kıyılarımızda özellikle mersin de kahve ağaçları varmış doğrumudur:confused:

YeşilSeven 20-07-2009 08:10

Ben hiç duymadım, olsa üyelerden birileri mutlaka bahsederdi.

agozce 24-07-2009 02:59

3 Eklenti(ler)
Fotoğrafları akşam çekmiştim (Küba da) . Biraz karanlık çıkmış. Üzerinde bir kaç tane tohum kalmıştı. Aldım, ektim ama çıkmadı.

Ağaçlar daha büyük ağaçlar tarafından gölgelenmişti. Yani direk güneş almıyordu..Ama iklim çok nemli ve sıcaktı.

Eskiden bizim bahçede (Mersin-Anamur) kına ağacı vardı. Ben ağacını ona çok benzettim. (Şu saçımıza yaktığımız kına. Yaprakları toplar, kurutur,ezer ve saçımıza yakardık )

Eklenti 94636

Eklenti 94637

Eklenti 94638

Ali İnan 24-07-2009 19:10

Bu ağacın tohumunu nerden bulucaz acaba?

isolet 24-07-2009 19:34

Forumda okumuştum tohumdan yetişiyormuş. Ben bir türlü ham kahve çekirdeği bulamadım. Birkaç yere sordum en son bana cevap veren kişinin dediğini duyunca koptum aramayı bıraktım. Adam bana abisi ne gerek var ham çekirdeğe sana bi çift kavrulmuş vereyim evinde otur kokla iç rahatlarsın bitince yine gel al burdan yetiştirmek diyeuğraşma dedi.

agozce 25-07-2009 03:22

Starbucks ta bir sürü çeşidi var ama tazemidir bilemiyorum. Denemek lazım. İlk fırsatta deneyeceğim.

isolet 25-07-2009 09:02

Ben sordum oraya taze çekirdek yok. Öğütülmüş ve kavrulmuş çekirdekler var.

agozce 26-07-2009 17:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi isolet (Mesaj 468489)
Ben sordum oraya taze çekirdek yok. Öğütülmüş ve kavrulmuş çekirdekler var.

Paketlerde kavrulmamış var.

isolet 26-07-2009 18:23

Ben sorduğumda yok dedi. Yarın bir gidip bakayım tekrardan.

YeşilSeven 27-07-2009 00:00

Kavrulmamış olması çimleneceği anlamına gelmez, kahvecilerde bulunan kavrulmamış, ham çekirdeklerin etrafında kabukları yoktur. Bu nedenle çimlenme gerçekleşmez.

Romantik 06-01-2010 18:25

Tohumlar uygun sıcaklığı bulmaya başlayınca çimlenmeye başladılar.

Çok yavaş büyüyen bir bitki.

kurt80 12-01-2010 10:36

Arkadaşlar ben Ankarada kurukahve satan bir dükkandan kavrulmamış kahve çekirdeği istedim ve buldum toprağa diktim ama yorumları okuyunca birazda karamsarlığa kapıldım iki ayıda geçti bekliyorum çıksın diye benim sormak istediğim şu

TOHUMU DİKMİŞ OLDUĞUM TOPRAĞIN NASIL BİR TOPRAK OLACAĞIDIR

bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim elimde 5 adet tohum daha var onları da bu şekilde dikeyim diyorum şimdiden teşekkürler.

YeşilSeven 12-01-2010 11:30

Kavrulmamış kahve, çimlenecek anlamında değildir. Yurtdışı sitelerden aldığımız tohumlar kendi krem renkli kuru kabukları içindeler. Elinizdeki kahveler bozulmaya karşı nemi alınmış olduğu ve kabukları bulunmadığı için malesef çimlenmiyorlar. Çimlenme için 25-30 C arası sıcaklık ve 60 gün gibi bir süre gerekli. 2-3 gün suda bekletilerek dikilmesi daha uygun. Forumdan inceleyebilirsin. http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/4810.htm

umıt79 09-03-2010 00:10

Elimde bulunan kahve çekirdeklerini resmen haşlama suyu diyebileceğimiz kadar sıcak bir suyun içine attım .Yaklaşık 9 saat sonra ilk o milimetrik uzamalar başlamıştı .Şu anda 5 adet suda çimlenmeye devam ediyor.Daha sonrası için su içinde yetişmeyeceğine göre ne yapmam gerekli?

YeşilSeven 10-03-2010 09:57

Toprak-torf karışımına dikebilirsin. Toprağı nemli tutup ortam 28-30 C civarı olmalı.

Dudi 16-03-2010 15:43

Kahve ağacımın üstten 4 yaprağı içe doğru kıvrılmalar yapıyor. Neden olabilir acaba?

gilaburu 16-03-2010 18:54

kahve ağacı hangi iklimde yetişiyor , nasıl toprak istiyor Kayseride yetişir mi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim

YeşilSeven 17-03-2010 10:26

5 C nin altındaki sıcaklıkta şansı yok.

Romantik 20-03-2010 22:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dudi (Mesaj 598052)
Kahve ağacımın üstten 4 yaprağı içe doğru kıvrılmalar yapıyor. Neden olabilir acaba?

Sevgili Dudi,

Fotoğraflarını ekleyebilirmisiinz? Sağlıklı bir şekilde yorum yapma imkanımız olur. Sizin kahve ağacının gelişimi çok güzeldi, Ne oldu, fotoğrafla anlama imkanımz olurudu

Dudi 21-03-2010 10:03

2 Eklenti(ler)
Sanki düzeldi gibi sevgili romantik, sizde bir bakın fotoğraflara, ilk çıkış kıvrımlarıydı sanırım onlar :)

Romantik 21-03-2010 16:48

Sevgili Dudi,

Sizin kahvenizin fotosuna her baktığımda içim geçiyor. Çok şahane, bu çimlendirdiklerimden en az 2 adette kendime ayıracağım.

İlk kıvrımlarından sonra düzelmiş, bence şu an itibarıyla problem yok. Sağlıklı ve gayet formlu duruyor.

Dudi 21-03-2010 17:39

Maşallah diyelim nazar değmesin o zaman, teşekkürler :)

tropik 21-03-2010 18:06

Biraz büyük galiba. :D :D :D Bendekide yaprak çıkartıyor sürekli ama bu kadar büyük değil,yakın çekimmi yaptınız? Maşallah Sayın Dudi çok güzel yetiştirmişsiniz tebrikler. :D

Dudi 21-03-2010 20:20

Evet sevgili tropik yakın çekim yaptım yaprakları tam belli olsun diye, 25 cm civarında boyu var. Tebrikleriniz için de teşekkürler :D

c4z4dor 03-04-2010 13:38

kahve fidanını nerden bulabilirim. veya bana gönderebilecek olan varmı ?

çalı16 11-05-2010 15:26

arkadaşlar tohumdan yetişince her hangi bir aşı istiyor mu yoksa aşı olmadan kahve veriyor mu

trapezus 20-05-2010 23:03

Arkadaşlar kahve tohumu ihtiyacı olan arkadaşlar pm'den irtibat kurabilirler. Canephora ve arabica olmak üzere iki tür kahve tohumum mevcuttur, Amerikadan ithal çimlenme oranı yüksek ekim için uygun tohumlardır, nemleri alınmamıştır

Dudi 06-06-2010 22:18

2 Eklenti(ler)
Kahve ağacımın fotoğrafını yayınlamaya korkuyorum ama dayanamayacağım; saksısını değiştirmeyide erteledim biraz daha gelişsin istedim. Şimdi saksıyı değiştirirsem köke gitmeye başlayacak.

MAŞALLAH DEMEYİ İHMAL ETMEYİN LÜTFEN ;)

Romantik 06-06-2010 22:27

Maşallah, Maşallah 41 kere maşallah.

Kahveniz neredeyse 1-2 ayda 1-2 yaş büyümüş gibi.

Çok güzel, ellerinize, emeğinize sağlık.

Dudi 06-06-2010 22:56

Yapraklarını üçer, beşer vermeye başladı. Desteksiz duramıyor. Fotoğrafta da görmüşsünüzdür. İnce bir destek yaptım. Teşekkür ederim ;)

tropik 17-06-2010 12:34

1 Eklenti(ler)
Syn Dudinin kahvesi kadar olmasada buda benim kahvem. ;)

Dudi 17-06-2010 13:14

O kendini kurtarmış artık; hızla büyümeye devam edecek :)

tropik 17-06-2010 13:26

Çok sevindirdiniz beni haydi hayırlısı. :)

açelya çiçeği 24-06-2010 15:46

kahveee... her akşam içmezsem kendime gelemediğim bi içecek. mest oluyorum tadına ve kokusuna. tam bir kahve tiryakisiyim. ancak kansızlık yapıyo fazlası. ama olsun napiiimm çok seviyorum

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024