agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Egzotik Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/)
-   -   Kahve Ağacı (http://www.agaclar.net/forum/egzotik-meyveler/11988.htm)

shabe 28-05-2023 13:32

Sizin fidan küçük max 2 litrelik saksı yeterli olacaktır.
bende köklendirmede minik saksıdan sonra 2 lt saksıya aldım 6 ay önce de 5 lt saksıya aktardım

shabe 30-05-2023 18:57

1 hafta sonra

1 Eklenti(ler)
1 haftada yapraklar iyice büyüdü yerini çok sevdi

tropikalist 30-05-2023 21:19

1 Eklenti(ler)
Çok kıskanıyorum çookkk benimki de bu hale gelse keşke çok yolu var ama ;) bu arada yerini değiştirdim ben de bidonun daha aydınlık ve daha sıcak öneriniz üzere her gün fısfıslıyorum yeni yapraklarını büyütüyor :D bir maşallahınızı alırım :)

Normalde alttaki en küçük yapraklar gibiydi. sanırım doğru yola girmeyi başardım :p sayın shabe yorumlarınızı bekliyorum

Bu arada yaprak üzerinden kahvemin türünü öğrenmemiz mümkün mü büyük ihtimalle arabicadır ama yine de sormak istedim. Umarım sizin ağacınız gibi kocaman olur en azından onu umuyorum herkese iyi akşamlar

shabe 30-05-2023 21:58

Maşşallah diyeyim
evet arabica , robusta yaprakları biraz daha uzun , robusta da vardı bende kızıma verdim o bakıyor. anaç arabica kapalı balkonda yavaş yavaş kendini toparlıyor

shabe 30-05-2023 22:29

sulama aparatı

1 Eklenti(ler)
Saksı 3-5 lt olduğunda sulama aparatı olarak bulabilirsen bunlardan kullan, ben bunları kullanıyorum

tropikalist 31-05-2023 07:29

Almaya çalışacağım sayın shabe kendini kurtarsın da elimden geleni yapacağım

Yeni_üye_oldum 01-06-2023 09:31

Hacı ağbey bunların bodur çalımsı türleri varmış tarımda kullanılan ondan koysak eve olma mı :confused:
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1621032)
Almaya çalışacağım sayın shabe kendini kurtarsın da elimden geleni yapacağım

shabe 10-06-2023 11:32

Avuç içi kadar mutluluk

1 Eklenti(ler)
Yapraklar avucum kadar oldu

tropikalist 10-06-2023 15:13

Maşallahı var sayın shabe ;) benimkiler daha 4-5 cm kadar büyüyolar 2 günde bir fısfıs yapıyorum bulunduğu yer çok sıcak ve nemli( kapağı daima açık ta olsa bidonun içinde) nem makinesi alıp çok sıcak ve çok nemli yapmayı düşünüyorum. Düşüncenizi alabilir miyim

shabe 10-06-2023 23:00

Çok sıcak olmasa iyi olur, bu aralar sıcaklık tam kahve için 18 - 26 derece ayrıca yağmurlardan dolayı nem de yüksek uygun ortamı bulunca haliyle gelişmesi de güzel

evandevan5 19-06-2023 16:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1621028)
Çok kıskanıyorum çookkk benimki de bu hale gelse keşke çok yolu var ama ;) bu arada yerini değiştirdim ben de bidonun daha aydınlık ve daha sıcak öneriniz üzere her gün fısfıslıyorum yeni yapraklarını büyütüyor :D bir maşallahınızı alırım :)

Normalde alttaki en küçük yapraklar gibiydi. sanırım doğru yola girmeyi başardım :p sayın shabe yorumlarınızı bekliyorum

Bu arada yaprak üzerinden kahvemin türünü öğrenmemiz mümkün mü büyük ihtimalle arabicadır ama yine de sormak istedim. Umarım sizin ağacınız gibi kocaman olur en azından onu umuyorum herkese iyi akşamlar

hemen saksı değişimi yapmayın benim gödüğüm 3 yı da bir bir boy büyük saksıya geçmek iyi oluyor. 2.5 litrelik saksıdayız. şuanda ama brtanesini 3 litrelik saksıdayken kuruyunca aklım başıma geldi. kökler bir tur bulunduğu saksıdaki toprağı sarmalı.1 tur.

tropikalist 20-06-2023 07:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi shabe (Mesaj 1621113)
Çok sıcak olmasa iyi olur, bu aralar sıcaklık tam kahve için 18 - 26 derece ayrıca yağmurlardan dolayı nem de yüksek uygun ortamı bulunca haliyle gelişmesi de güzel

Gözümden kaçmış ;)
Sıcaklık için yapabileceğim bir şey yok maalesef maraşta artık en düşük derece 21-22 civarı :( iki günde bir fısfıs yapıyorum yine yapraklar küçük kaldı

evandevan5 06-09-2023 15:47

BENİM kahve bitkimde şöyle birşey oluştu beyaz beyaz şapkalı mantarlar oluştu. korktum.
once düğün koşturmasının ortasında ona 5 dakka ayırıp yeni arıcılar ziraat marka toprak aldım(sinek yapmasın aynı zamanda) ve bir boy büyük saksı aldım. 3 litrelik saksı dan 4.litrelik saksıya dibine hava alsın diye 0,5 milim dolamit taşı.koydum toprağı döktüm. sonra en üste lekat yani kil bilyesi koydum.(hergünsu vermeye gerek kalmıyor) ki suyun hızlı buharlaşmasını önlesin. şimdi yeni yaprak vermeye başlamasına sevindim.

tropikalist 06-09-2023 18:57

1 Eklenti(ler)
Sanırım benim kahve bitkimin keyfi yerinde ;) yine iki yaprak açıyor bakalım bu sefer yapraklarının boyutları ne olacak. Hızlı büyümemesinden biraz gönlümü kırsa da 20 küsür fideden tek başına sağ kalan fidem :D çok şükürki yaşıyor yaşadığı sürece elbet düzeltir diye düşünüyorum. Aklıma geldikçe iki üç günde bir fısfıs yapıyorum havaların biraz serinlemesi de hoşuna gitti sanırım ki yeni yaprakcıklar veriyor. Sorun şu ki bitkiyi kışın nereye koyacağımı bulamadım. Şuan salonda duruyor aydınlık ve ılık şekilde. Ancak kışın soğuk oluyor benim odam çok karanlık zaten orası maalesef olmaz orkidelerimin yanına koysam hoşuna gider mi ne dersiniz ?

Bir maşallah alırım yavrucağıma:p
Bu ucu yanan yapraklar ilk geldiğinde alışma sürecinde oldu ancak çok şükür yeni yapraklarında herhangi bir hasar yok. Dediğim gibi yapraklar küçük ve sayın shabe ve sayın evandevan5 in kahve fidanları gibi yaprak araları geniş değil aksine çok sık sebebini öğrenebilir miyim herkese verdikleri bilgilere şimdiden teşekkür ederim

tropikalist 06-09-2023 19:08

Daha çok eklemiştim gelmemiş :( hata veriyor tek fotoğrafla yetineceksiniz maalesef:rolleyes::o

shabe 13-09-2023 16:30

sprey ile yaprakları sulamayı her gün yap

1 Eklenti(ler)
Sprey ile yaprakları her gün birkaç kez ıslatıyorum
Fidanın küçük olduğundan yapraklar sık olur
Dallanmaya başlayınca görüntüsü de değişecektir
Kışın Salonda kalabilir salon sıcaklığı 15 derece altına düşmüyorsa sorun olmaz

Tropix 17-09-2023 10:14

Allah böyle ülkemize hizmet eden halis insanların umarım sayılarını artırır.
Batem uzmanları kahve yetiştiriciliği adına inançlarının tam olduğunu ifade ediyor. Adaptasyon çalışmalarına yönelik başarıların umutlu sonuç verdiğini, açık alanlarda kahve tarımınının rahatlıkla mümkün olacağını belirtiyorlar:

Küresel lsınma 26-09-2023 11:35

1 Eklenti(ler)
Batem baya geriden geliyor, ama çalışmaları yinede tebrik edilmeli. Çok yetiştiren hatta yılllardır yetiştiren var zaten, eskidende vardı yok değil, kültür ve bilinmemeyle ilintili bir süreç bu, kıyas örneği olarak mango ve avokadada kat edilen yol belli. Kış mevsimini atlatan az sayıda da olsa koca kahve ağaçları örneklerine tanık oldum

[kahve ağacı inişli çıkışlı havaları yani aşırı sıcak yahut soğumayı sevmez] Ancak konu yetişip yetimemesi değil, yetişiyor; kahve oksijeni bol olan düşük rakımda tarımı yapılırsa aroması tuhaf olur, çünkü biraz yüksek rakım, nem, sürekli olan yağışlı ılık iklim ister

Yinede önyargı yanlış; belki bizim iklimimiz kahveye hoş bir aroma katabilir, işin sırrı adaptasyonun doğru sağlanmasında, örtü altında yetişmiş bitki iklime adapte edilmiş olmaz, doğada doğru seçilmiş mikroklima alanlarda 'özellikle kışın açık havada' kendi başının çaresine bakıp kışı atlatıyorsa bu ilk ve en zor aşamadır

Denemeler denize bakan yamaçlarda muazzam sonuç verecektir: http://www.agaclar.net/forum/hangi-b...tm#post1621867

evandevan5 26-09-2023 12:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1621671)
Sanırım benim kahve bitkimin keyfi yerinde ;) yine iki yaprak açıyor bakalım bu sefer yapraklarının boyutları ne olacak. Hızlı büyümemesinden biraz gönlümü kırsa da 20 küsür fideden tek başına sağ kalan fidem :D çok şükürki yaşıyor yaşadığı sürece elbet düzeltir diye düşünüyorum. Aklıma geldikçe iki üç günde bir fısfıs yapıyorum havaların biraz serinlemesi de hoşuna gitti sanırım ki yeni yaprakcıklar veriyor. Sorun şu ki bitkiyi kışın nereye koyacağımı bulamadım. Şuan salonda duruyor aydınlık ve ılık şekilde. Ancak kışın soğuk oluyor benim odam çok karanlık zaten orası maalesef olmaz orkidelerimin yanına koysam hoşuna gider mi ne dersiniz ?

Bir maşallah alırım yavrucağıma:p
Bu ucu yanan yapraklar ilk geldiğinde alışma sürecinde oldu ancak çok şükür yeni yapraklarında herhangi bir hasar yok. Dediğim gibi yapraklar küçük ve sayın shabe ve sayın evandevan5 in kahve fidanları gibi yaprak araları geniş değil aksine çok sık sebebini öğrenebilir miyim herkese verdikleri bilgilere şimdiden teşekkür ederim

ben evde kahve bitkilerini tül arkası güneşe koyuyorum.bide o da öğlen sonrası güneşini alıyor.

He ce ler 23-10-2023 22:45

Ülkemizde yetişmez. Sıcak iklimlerde yetişir.

evandevan5 25-10-2023 09:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi He ce ler (Mesaj 1622139)
Ülkemizde yetişmez. Sıcak iklimlerde yetişir.

sayın heceler ben ve bir kahve bitkisi meraklısı yetiştirme hususunda tecrubelerimizi paylaşıyoruz. şöyle yaptık şöyle oldu.
biz brezilya da **** yemendeki gibi tarım yapmıyoruz. onun yeşil olma halinden yaprak çıkarmasından mutlu oluyorum.

Ηe ce ler 04-11-2023 21:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 (Mesaj 1622154)
sayın heceler ben ve bir kahve bitkisi meraklısı yetiştirme hususunda tecrubelerimizi paylaşıyoruz. şöyle yaptık şöyle oldu.
biz brezilya da **** yemendeki gibi tarım yapmıyoruz. onun yeşil olma halinden yaprak çıkarmasından mutlu oluyorum.

Allah razı olsun değerli yanıtınız için teşekkürler.

Mersin yağı 20-11-2023 17:17

Kahve karadenizde bence yetişir çünkü kuzeybatı nepalin serin himalaya sıradağları eteklerinde kar yağan bölgelerde yetiştiriliyor.

Yetişir de insanlardan korumak daha zor, belki birileri dikerse birileri de izler onu kutlar teşekkür eder bu şekilde işliyor kültürümüzde değişim dönüşüm :mad: Hatta dikilmiş bitkiyi yakar söker dibine çöp atarız, zulmederiz yok etmek için elden gelen yapılır genelde :(

evandevan5 21-11-2023 09:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mersin yağı (Mesaj 1622852)
Kahve karadenizde bence yetişir çünkü kuzeybatı nepalin serin himalaya sıradağları eteklerinde kar yağan bölgelerde yetiştiriliyor.

Yetişir de insanlardan korumak daha zor, belki birileri dikerse birileri de izler onu kutlar teşekkür eder bu şekilde işliyor kültürümüzde değişim dönüşüm :mad: Hatta dikilmiş bitkiyi yakar söker dibine çöp atarız, zulmederiz yok etmek için elden gelen yapılır genelde :(

şimdi teknik olarak düşünürsek kivi çay vs yetişiyor ancak kivi -13 dereceye dayanır. çay-10 derecelere kadar dayanıyor ancak donma riski yüksektir.
kahve bitkisi dışarda olacağını pek sanmıyorum. ben istanbulda evde baktığım bitkiler soğuğu görünce yapraklar büzüşüyor belki arabica robusta cinsi dışında bikaçtürü daha var onlar soğuga -1-2-3 enson dayanabiliyorsa onlardan ithal edilip birkaç kök deneme yapılabilir. hayat deneme yanılmadan ibaret.

NaciG 02-01-2024 09:36

10 yaşında

2 Eklenti(ler)
Bursada 10 yıl önce Bauhaus dan kupa içerisinde aldığım kahve fidanları büyüdü. Çiçek açtı, yaklaşık 10 tane kahve çekirdeği oluştu. Kahve ağacını yerinden kımıldatmadım. yarı güneşli bir yere koydum ve toprağını kurutmadım.

tropikalist 20-01-2024 16:16

Benim minik fidemin keyfi yerinde gibi. Havalar kapalı olduğundan haftalardır doğru dürüst ışık alamadığı için günde 5 saat masa lambamı açıyorum. Ha bir de nem makinesi aldım küçük bir şey. Hala yapraklanıyor ;) bu sene 20 ye yakın yaprak yaptı sanırım ama büyümesine bakarsanız 2-3 cm anca :D neyse ya yaşaması bile benim için yeterli. Yavaş yavaş büyüsün ;). Sizce ışığı beyaz ışıktan mor ışığa mı geçirsem ? Direkt mor ışık olur mu yoksa onların özel bir tonu falan mı var cevaplarınızı bekliyorum. İyi günler herkese

Musa Gündoğan 22-01-2024 08:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1623387)
Benim minik fidemin keyfi yerinde gibi. Havalar kapalı olduğundan haftalardır doğru dürüst ışık alamadığı için günde 5 saat masa lambamı açıyorum. Ha bir de nem makinesi aldım küçük bir şey. Hala yapraklanıyor ;) bu sene 20 ye yakın yaprak yaptı sanırım ama büyümesine bakarsanız 2-3 cm anca :D neyse ya yaşaması bile benim için yeterli. Yavaş yavaş büyüsün ;). Sizce ışığı beyaz ışıktan mor ışığa mı geçirsem ? Direkt mor ışık olur mu yoksa onların özel bir tonu falan mı var cevaplarınızı bekliyorum. İyi günler herkese

sakın mor ışığa geçirmeyin yaprak açması geç olur ayrıca bitki bodur kalır yapraklar gelişmez gövde kalınlaşır. beyaz ışık 6000K-6500K ve ayrıca mümkünse 2500 lümen üstünde bir ışık kullanırsanız daha verimli olacaktır

tropikalist 22-01-2024 20:28

Tamam daha almamıştım allahtan. Burayı bekliyordum. Ben çalışma masamın lambasını kullanıyorum yeterli olur mu bilmem ama devam bakalım

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024