agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2011, 16:59   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayax Mesajı Göster
arkadaslar ben ne yaptıysam olmadı. ananasları suya koyduğumda çürümeye duruyor ve kokmaya başlıyor nasıl köklendirmeliyim?
Olgun ve taze meyva bularak köklendireceksiniz.Durmak yok devam.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2011, 23:01   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
yaprakları kurumaya başladı ama kök kısmı halen sağlam ve sert...

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 18:24   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
neye niyet, neye kısmet!
bugün tansas mağazasına gittim alış-veriş için. bir de ne göreyip manav, bir kasa ananas üstünü çöpe atıyor. hopppppp dedim, "kampanya var, bunları kimse almıyor çöpe atıyorum" dedi. iyi, o zaman 5 tane ananas üstünü aldım eve getirdim. merak bu ya, diğerini eşeledim sanırım köklenmek üzere. bugün aldıklarımdan bir tanesini de doğrudan toprağa ektim. bekleyip göreceğiz ne olacağını.
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 03:06   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2011
arkadaslar ben manavdan 4 adet ananas aldım ikisinin yapraklarının altında kök vardı diger ikisindede yoktu 4 dunude bır hafta suda bekletım ondan sonrada topra aldım bunu yapalı 2 ay oldu 1 tanesınin ortası çürüdü bende çektim ama cektiğimde kök atını gördüm onunda tekrar ektim suan oda ortasından gobek verdi anlıcanız dördüde salam suan

esmer01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 03:24   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2011
unut madan dıbine guvercın gubresı sualndırp doktum bu onu dahada iştaha getiriyo

esmer01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2011, 18:15   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Exclamation

Herkese selamlar buradan edindiğim bilgilerle bir gün aldığım ananası çimlendirmeye çalıştım oda arkadaşlarım olmaz diye söylenseler bile denedim ve tuttu şimdi memleketime getirdim ve balkonda güneş alan yere koydum çok şükür her geçen gün daha da büyüyor fotoğrafını çektim ama buraya yüklerken hata oluştu diyor *** en kısa sürede yüklemeye çalışacağım.file:///D:/samet%20T%C3%BCrktekin/fotolar%C4%B1m/Yeti%C5%9Ftirdiklerim/SAM_0974.JPG

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 13:05   #37
Ağaç Dostu

crazytutor's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2011
Arkadaşlar benim küçük bir ananas fidanım var. Denizli sarayköyde oturuyorum. Dışarıda akşam soğukları 4 5 derece civarlarında. bende onu korumak için içeriye aldım ancak yapraklarının ucunda hafif hafif çürüme var sizce nedendir? Ben ev alçı kaplı olduğu için diye düşünüyorum.

crazytutor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 09:06   #38
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Ananası kesmeden yetiştirme yöntemi varmış.

Önce ananası ve sapı sıkıca tutup sapını ve gövdeyi buruyor(ters yönde döndürüyor) Sonra sapı çekip kopartıyor, yapraklarını kopartıyor ve ortaya köklü bir fide çıkmış oluyor.Gerçekten pratik.

How to grow a Pineapple inside! - YouTube

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2012, 00:45   #39
Ağaçsever

tevmen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Galeri: 2
Sayın münevver, gönderdiğiniz video için çok teşekkürler. Bir koşu marketten bir ananas bulup aldım. Yapraklı kısmı dibinden tutup burarak meyveden söktüm. Dipteki üç dört sıra yaprağı ayıkladım. Alttan gerçekten köke benzeyen ufak tefek uzantılar çıktı. Saksıya diktim, biraz suladım. İlişikteki resimde gariban ananasın başından geçenler var. Meyveyi yedik ama tatsızdı. Kosta Rika'dan gelmiş. Heralde ham toplayıp yolda olgunlaşır diye umuyorlar kimbilir.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 ve dalya35 beğendi.
tevmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 10:39   #40
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Sayın tevmen,
İnşallah köklenip büyüdüğünü de görürsünüz.

Ben de denemiştim.Ama sularken hep o yapraklar arasına su kaçırdığımdan hep çürüyüverdi.
O yüzden sularken dikkat edin, yapraklar arasına su girince göbekten çürüyüveriyor.

bahtiyar02 beğendi.
Eski 20-10-2012, 22:44   #41
Ağaçsever

tevmen's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver Mesajı Göster
Ben de denemiştim.Ama sularken hep o yapraklar arasına su kaçırdığımdan hep çürüyüverdi.
O yüzden sularken dikkat edin, yapraklar arasına su girince göbekten çürüyüveriyor.
Teşekkürler, dediğiniz gibi yapmaya çalışıyorum sadece dibinden suluyorum. Yine de dört gün içinde yapraklar kahverengileşip çürümeye başladılar. Önceki mesajlara bakıp yapraklar çürüse de kök vereceğini umuyorum.

tevmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 10:32   #42
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
ananas çok güzel ancak ne yaptıysam çimlendiremedim....

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 12:39   #43
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Benim de pazardan alıp suda köklendirdiğim ananasım iki yaşına bastı ama ne meyve ne de yavru fide vermedi.Köklendirince torfa diktim,bitki coşturan ile gübreledim.Ayrıca evde salonda duruyor.Acaba doğrudan güneş için balkona çıkarıp,toprağınıda değiştirmelimiyim?

Eklenen Resimler

bozo.0606 ve dalya35 beğendi.
feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2013, 09:21   #44
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Sn. Feyziuslu
Sizi tebrik ediyorum.Ben defalarca denedim. Ama halen tutturamadım.
suda kaç günde kökleniyor? Bir de öyle deneyeyim.

Eski 06-02-2013, 17:07   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
Sn. feyziuslu,
uzun yapraklariyla degisik bir ananas herhalde, size guvenmesem ananas olduguna inanmazdim (-;

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 12:03   #46
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Sayın Münevver;Bu siteyi o zaman henüz bilmiyordum,internetten ananas bitkisinin nasıl köklendirildiğini araştırdım,pazardan ortası yeşil ve zedelenmemiş bir ananas satın aldım.Orta kısmını çıkarıp dört sıra yaprağı temizledim.Yalnızca temizlenen kısım suda olacak şekilde küçük bir kavanoza koydum.Kavanozu da kalorifer peteğine yakın bir yere yerleştirdim.Onikinci günde idi galiba,kılcal kökler belirmeye başladı.O anlara ait fotoğrafları bulamadım, ama saksıya diktikten sonraki büyüme evrelerine ait bazı fotoğrafları ekledim.(Yukarıdaki ''iki yaşına bastı'' ifadesini ''iki yaşını doldurdu'' şeklinde düzeltiyorum.Birinci fotoğrafın solundaki bitki clivia'dır.)

Eklenen Resimler

dalya35 ve atakan55 beğendi.
Eski 07-02-2013, 12:10   #47
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Sayın Kazanlık,ananasın böyle uzun yapraklı olmasının sebebi,daima salonda kalması,dış ortamdan ve doğrudan Güneş ışınlarından mahrum olması ve bitkinin beslenmesi ile ilgili bir yanlışlık olabilir.Ananas meyve vermez ise, bitkiyi naylon örtü altına alıp,dip kısmına Golden elma koyarak çiçek açmaya ve meyve vermeye zorlanabildiğini okumuştum.İnşallah seneye dış ortama çıkarıp elma-örtü yöntemini deneyeceğim.

Eski 07-02-2013, 14:14   #48
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Elinize sağlık.
Hemen bende deneyeceğim.

Yeterince sıcak görürse çiçeklenir bence. Baharda dışarı alın, yavaşca alışssın sıcağa.
Bakarsınız yazın sürpriz yapar

Eski 08-02-2013, 00:07   #49
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ananas güneş seviyor. Hiç olumsuz etkilenmez merak etmeyin.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 01:55   #50
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Aranıza yeni katılan üyelerden biri olarak site sayesinde çok şey öğrendim. Ananas nasıl yetiştirilir çok arastırdım. Üzerindeki sürgünden üretme maceramda başarısız olunca tohumlarına sardım. Nette bir videoda toplanan tohumlar keserken temizlediğimiz meyve artıklarında kısa sürede köklendiriliyordu. Hafta sonu bende denedim. Bu sefer olur inşallah. Sonuçları sizlerle paylaşırım.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 10:52   #51
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-10-2012
Ben de, sapından yetiştirmeye çalışacağım bakalım başarılı olacak mıyım.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
dalya35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 18:51   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2013
Ananaslar bu şekilde sulanınca kökleniyor mu gerçekten ay inanmıyorum.

uzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 14:00   #53
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Kendimi şanslı hissediyorum. Tamı tamına 6 adet içi dolu tohum elde ettim koca ananastan) Bu kaçıncı deneme hatırlamıyorum, sanırım son kez deneyeceğim. Tohumdan yetiştirme hastalığı olunca mecbur denemeden duramıyor insan.

Eklenen Resimler

aydın, Muda ve Şükufezar beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 16:16   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Bir slayttan kopyaladım.
Sürgün: Ananas bitkisinde farklı sürgün formları bulunmaktadır. Bu sürgünler vejetatif çoğaltım materyali olarak kullanılmaktadır.
1. Taç (Crown) denilen meyvenin tepe kısmında oluşan kısa gövdeli ve yapraklı sürgünler bulunmaktadır. Yaygın kullanımı bulunmamaktadır. Çünkü bu sürgünler dikimden 24 ay sonra meyve oluşturmaktadır.
2. Bazı sürgünler (slip) meyvenin alt kısmında, çiçek sapı üzerinde grup halinde oluşmaktadır. Vejetatif çoğaltım da yaygın kullanılmaktadır. Bu sürgünler dikimden 14-16 ay içerisinde meyve oluşturmaktadır.
3. Yan sürgünler (side) ise gövdenin üst kısımlarından çıkmaktadır. Bu sürgünlerde dikimden sonra 18-20 ay içerisinde meyve oluşturmaktadır.
4. Kök sürgünleri (ratoon) ise gövdenin toprak kısmına yakın yerden çıkan sürgünlerdir. Çoğaltımda kullanıldığı zaman dikimden sonra 12-14 ay içerisinde meyve oluşturmaktadır.

Eklenen Resimler

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2016, 16:29   #55
Ağaç Dostu

Slaytdan alıntı.
Ekolojik istekleri:
Ananas tropik veya tropik iklime yakın 300 Kuzey ve 250 Güney arasındaki düşük yükseltilerde yetiştirilebilen bir bitkidir. Tropik iklim bitkisi olmasına rağmen sıcak subtropik iklim koşullarına da adapte olabilmektedir. Büyüme için ideal sıcaklık 28 – 30 0C’dir. Meyve bağlama döneminde en iyi kalite 22-24 0C’de elde edilmektedir. 20-21 0C’ye kadar olan düşük sıcaklık ile 32-33 0C’nin üstündeki sıcaklık değerleri iyi üretim değerleri sağlamaktadır. Hava sıcaklığı 20 0C’nin altına düştüğünde minerallerin emilimi zayıflar, metabolitlerin taşınımı durur. Hava sıcaklığı 15 0C’ye düştüğünde ise bitki büyümesi ciddi şekilde gerilemektedir. Sonuçta ananas yetiştiriciliğinde gündüz 28-30 0C arası, gece 20 0C istenen ideal sıcaklık değerleridir. Tropik bölgelerden subtropik iklim veya subtropik iklime benzer tropik bölgelerde meyve iriliğinde azalma, asitlikte yükselme ve kuru madde de azalma meydana gelebilmektedir.Soğuk ve sıcak arasındaki sıcaklık farkının belirgin olduğu subtropikal bölgelerde, düşük sıcaklık döneminde oluşan çiçek salkımında az çiçek oluşur, ancak sıcaklıkla birlikte olgunlaşan meyve lezzetli ve kokuludur. Aksine sıcaklık bakımından daha uygun koşullarda oluşan çiçekler, düşük sıcaklık değerlerinde bir anda olgunlaşıp meyveye ulaştığında çok fazla standart kalitenin dışında çok sayıda meyve oluşturacak.

Muda beğendi.

Düzenleyen Erdem 01 : 18-03-2016 saat 23:58
Eski 18-03-2016, 16:33   #56
Ağaç Dostu

Slaytdan alıntı.
Ananas dona toleranslı değildir. Bitki 0oC’nin altına düşünce ölür. Bu değere çok yakın sıcaklıklarda 1-2 saat kaldığında yapraklarda zararlanmalar başlar. 8oC’de kara kalp denilen iç kısmın koyulaşması olan fizyolojik bozukluk başlar. Ananas bitkisi ışık istemektedir. Aşırı gölgeleme koşullarında meyve ağırlığı azalır, yapraklar dik ve yeşil olarak büyümeye başlar. Bununla birlikte, aşırı ışık koşullarında bir çoğunda "güneş yanığı" zararı, meyvede düşük asitlik, soluk renklilik ve kırılgan yapı gözlenmektedir. Deniz seviyesinden yükseklik Ananas yetiştiriciliğinde meyve kalitesi üzerinde önemli bir faktördür. Rakım yükseldikçe meyvede asitlik artmakta. Hawai’de 600 m yükseklikte yetiştirilmektedir. Konserve sanayisi için 1371-1738 m yükseklik de en uygun aroma oluşmaktadır. İdeal olarak yağış değeri yarısı ilkbahar yarısı da sonbaharda olmak üzere yaklaşık 1143 mm dir. Ananas kuraklığa toleranslı olmasına rağmen çeşide, yere ve hava nemine bağlı olarak yıllık 650-3800 mm arasında değişen yağış oranlarının altında meyve üretecek.

Muda beğendi.
Eski 18-03-2016, 16:35   #57
Ağaç Dostu

Slaytdan alıntı.
Toprak: Ananas yetiştiriciliği için en iyi toprak drenajı iyi, organik madde içeriği yüksek, kumlu-tınlı ve toprak derinliği en az 60 cm olan bölgelerdir. Toprak pH’nın 4.5-6.5 arasında olması idealdir ancak pH 7.0 ve biraz daha yüksek olabilen (kanarya adaları) yerlerde de yetiştirilebilmektedir.

Eski 18-03-2016, 16:39   #58
Ağaç Dostu

Bazı önemli çeşitler:
Ananas çeşitleri 4 ana grup içerisinde toplanmaktadır;
1. Smooth Cayenne 2. Red Spanish 3. Queen 4. Abacaxi (yerel grup)
5. Perolera (yerel grup)

1. Smooth Cayenne Grubu; Dünyada en fazla ticari öneme sahip çeşit grubudur. Hem taze meyve hem de konserve sanayisinde önemli yeri bulunmaktadır.
2. Red Spanish Grubu; Dünyada en fazla ticari öneme sahip ikinci çeşit grubudur. Bu çeşit grubu içerisinde yer alan önemli çeşitler; 1. Singapore
2. Cabezona 3. Selangor green
3. Queen Grubu; Dünyada en fazla ticari öneme sahip üçüncü çeşit grubudur. Bu çeşit grubu içerisinde yeralan önemli çeşitler;
1. Natal Queen 2. Ripley Queen

Eski 18-03-2016, 16:44   #59
Ağaç Dostu

Çoğaltım:
Tohumla üretim çok kullanılan bir yöntem değildir. Ancak ıslah çalışmalarında kullanılır. Ananas vejetatif yöntemlerle kolayca çoğaltılabilmektedir. Genellikle kök sürgünleri (ratoon), taç (crown) ile meyve alt kısmından çıkan yan sürgünler (slip) ve gövdeden çıkan sürgünler (suckers) çoğaltımda kullanılmaktadır. Bu vejetatif materyallerin ağırlık, büyüme oranı, hasat tarihi ve diğer faktörler bakımından birbirinden farklı olmalarından dolayı ayrı tutulmaları önemlidir. Örneğin; taç sürgünleri 24 ay içinde, meyve alt kısmındaki çiçek sapından çıkan sürgünler 14-16 ay, yan gövde sürgünleri 18-20 ay ve kök sürgünleri 12-14 ay içerisinde meyve üretmektedir. Meyve alt kısmında çiçek sapının üstünden çıkan sürgünler en iyi dikim materyalleridir. Daha sonra yan gövde sürgünleri ve taç kısmı sürgünleri gelmektedir. Yan gövde sürgünleri kısa sürede meyve oluşturmakta ancak çiçek sapı üzerinden çıkan sürgünler iri ve birörnek meyve meydana getirmektedir. Taç sürgünlerinden oluşan bitkilerde çiçeklenme çiçek sapı üzerinde oluşan bitkilere göre 70 gün, gövde parçasından oluşan bitkilere göre 350 gün geç çiçeklenmekte. Dikim sırasında farklı boyutlarda bitki oluşumunu ve rekabeti önlemek amacıyla kullanılacak dikim materyalleri büyük, orta ve küçük olarak sınıflandırılır. Kök sürgünleri 400-500 g, yan sürgünler 350-450 g aralığında olabilir. Çoğaltım amacıyla alınan sürgünlerde alt yapraklar kök oluşumunun kolaylaştırılması için kopartılır. Sürgünler alındıktan sonra direk toprağa dikmeden önce çürüme ve kök oluşumunun gecikmesini önlemek amacıyla gölge bir yerde 8- 10 gün kurutulur. Daha sonra köklendirme (perlit, kum vs.) ortamına dikim yapılır. Sıcaklık 23 0C ve aydınlık bir ortam olması uygundur. Yaklaşık 1 ay içerinde köklenme gerçekleşir. Önemli üretici ülkelerde tek bir yaprak parçası ile doku kültürü yoluyla köklendirme kullanılabilmektedir.

Muda beğendi.

Düzenleyen Erdem 01 : 18-03-2016 saat 23:57
Eski 18-03-2016, 16:46   #60
Ağaç Dostu

Dikim:
Dikim zamanı bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir. En iyi ekim zamanı ilkbahar veya sonbahardır. Fideler, kullanılan dikim materyaline göre 5 - 10 cm derinliğe, ahır gübresi verilerek dikilir. Toprak siyah polietilen ile örtülerek yabancı ot kontrolü ve sağlıklı bir ürün sağlanabilir. Toprak derinliğinin 60-70 cm olması yeterlidir. Ananas kök sistemi 40-50 cm geçmemektedir. Yüksek yağış alan bölgelerde dikim sıklığı hektar başına yaklaşık 40.000-44.000 bitki dikilebilir. Serin hava ile düşük yağış alan bölgelerde hektar başına 63.000-64.000 yüksek sıklıkta dikim önerilir. Bir ananasın ekonomik ömrü yaklaşık 4 yıldır. Sonra bu tarla sökülmeli ve yeniden sürülerek hazırlık yapılmalıdır.

Muda beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024