agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni46Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2009, 23:01   #511
Ağaç Dostu

dilhana's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Sn. Uysal yaprakların arkasına baktınız mı hiç?

Ben bu sayfada bir arkadaşın pepino yapraklarındaki bitlerin fotoğraflarını görünceye kadar aklıma bile getirmemiştim,bendeki pepinoların yapraklarının arkasına bakmayı...

Bir baktım benimkilerde de aynı durum varmış...(
Arapsabunu uygulamaya başladım ama bu bitler benim daha tadını bile bilmediğim Pepinoları çok seviyorlar...Bu kesin.

Umarım siz de yoktur..

Düzenleyen dilhana : 02-06-2009 saat 23:02 Neden: de ekini ayırmak
dilhana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 08:11   #512
Ağaçsever

gorkicagi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2008
Galeri: 44
benim pepinolarım

bu yıl pepino yiyebileceğim. saksıdaki pepinolarımdan bir tanesi ilk meyvelerini vermeye başladı.Name:  pepino1.jpg
Views: 2859
Size:  71.4 KB

Name:  pepino2.jpg
Views: 3590
Size:  50.7 KB

Name:  pepino3.jpg
Views: 2891
Size:  70.5 KB

gorkicagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 15:26   #513
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Pepinoların hemen hemen hergün kontrolarını yapıyorum.Yapraklarında öyle bitler yok,Zaten arasıra normal su ile yıkıyorumve tozları gidiyordu.
Bir fidede bir tane yaprak sararıyor ve düşüyor bir kaç gün sonra başka bir yaprak.( Bu dökülme normal bir süreç olabilirmi?)

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 15:34   #514
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Sayın Gorkicagi sizi kutlarım pepinolarınız güzel gözüküyor.
Fİdeler bu yılın fidelerimi?
Benim pepinolarım çiçek açıyor ve dökülüyor.Herhalde busene meyve vermiyecekler gibi.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 12:54   #515
Ağaç Dostu

salvia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2007
Pepino fidanlarında çiçek dökülmesi sanırım hepimizde yaşanıyor.Sayın adem09 dan aldığım fidanlardan ilk üçlüsü terasımda gözümün önünde olmasına rağmen bir anda yeşil kurt istilasına uğradı ve kurtarabildiğim kadarıyla 1 adet meyve tuttu ve geriden gelen çiçek salkımları bir hayli iştahlı görünüyorlar
Aşağıdaki diğer resimlerde saksılarda fakat sebze bahçesine aldığım fidanlar.Gördüğünüz gibi onlarda da durum farklı değil aşırı sıcak ve susuz kalması çiçek dökülmesinde büyük etken diye düşünüyorum.Hepinize bol ürünler diliyorum..

Eklenen Resimler

salvia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 08:00   #516
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Yerlerini değiştirdim diye sanırım bendeki fideler de çiçek döktü, sonra başka yere alıp ilk yerlerine geri koydum. Bunun yanında kuraklık bitkiye meyve ve tohum yapması için tetikleyici olabiliyor. Bitki kuraklık sonucu ölüm gerçekleşeceği için meyve ve tohumunu dökerek soyunu devam ettirme eğiliminde oluyor genelde. Genelde sebzelerde de çiçekte iken aşırı su verildiğinde çiçekler dökülüyor.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 13:56   #517
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Adadaki pepinolarım:

Eklenen Resimler

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 15:06   #518
Yeni Üye

clipton's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2009
yaprak sorunu

merhaba arkadaslar bende balkonda pepıno yetıstırmeye basladım yaprak bıtlerıyle basım dertte ıdı o sorunu sabır ve karalılıkla zirai ilaç kullanmadan kazandım fakat şimdi yapraklarında kıvrılma uclarında kuruma ve kara lekeler basladı fidelerimde ilerleme yavasladı celikten uretmiş oldugum fidelere gecti ve hızla ilerlemeye devam edıyor bu durumda bu sene meyve almada cok zor duruyor bu sorunu nasıl coze bılırım saygılarımla

Eklenen Resimler

clipton Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 21:21   #519
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Aynı şekilde benim de adem bey den aldığım pepinoların çiçeklerinde dökülme oldu.Adem beye bu konuda meşaj yazıp bu sorunun nedenini burada açıklamasını isteyeceğim.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 16:00   #520
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
pepino

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi clipton Mesajı Göster
merhaba arkadaslar bende balkonda pepıno yetıstırmeye basladım yaprak bıtlerıyle basım dertte ıdı o sorunu sabır ve karalılıkla zirai ilaç kullanmadan kazandım fakat şimdi yapraklarında kıvrılma uclarında kuruma ve kara lekeler basladı fidelerimde ilerleme yavasladı celikten uretmiş oldugum fidelere gecti ve hızla ilerlemeye devam edıyor bu durumda bu sene meyve almada cok zor duruyor bu sorunu nasıl coze bılırım saygılarımla
sayın clipton
pepinonuzun yapraklarının kuruması az suladığınız olabilir susuz kalıyordur
pepinonuzun saksısı küçük olduğundan olabilir
pepinponuz hastalık bulmuştur bu konuda ziraatçıları sorun ilaçını atmanızı tavsiye ederim
benim basıma böyle durum gelmediğinden birşey diyemiyorum hastalık ise adını bilmiyorum
yapraklarının kuruması bunlardandır
insallah en yakın zaman pepinolarınız sağlıklarını kavuşur

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 16:06   #521
Ağaç Dostu.

çiçeklerinin dökmesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akcan67 Mesajı Göster
Aynı şekilde benim de adem bey den aldığım pepinoların çiçeklerinde dökülme oldu.Adem beye bu konuda meşaj yazıp bu sorunun nedenini burada açıklamasını isteyeceğim.
sayın akcan67
pepinoların çiçeklerinin dökmesi
gölgede kalıyordur
susuz kalıyordur
burada çoğu arkadaşımızın gibi sizin pepinolarınızın çiçek dökme sebebi havaların sıcak olduğundan döküyor
kendi diktiğim pepinolar çiçek döküyor ben güneş ışığının biraz engellemek için file çektim faydası çok olmuyor ama direk güneş ışığını engelliyor
en kısa zamanda resim yükleyerek göstereceğim
herkese bol ürünler

Eski 21-06-2009, 16:44   #522
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Sn. Clipton,

Pepinolarınızın acil olarak saksılarının ve toprağının değişime ihtiyacı var. Pepinolar kök yapıları itibariyle saçak köklere sahip olup, kısa sürede bulunmuş olduğu saksının etrafını kolaylıkla sarabilmektedirler. Bunun için torf, ponza taşı karışımı bir toprak ile saksısını değiştirirseniz ve sulamasına dikkat ederseniz pepinolarınızın sağlığına kavuşacağına inanıyorum.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 22:54   #523
Ağaç Dostu.

pepinolar

Arkadaşlar, bende aynı size gönderdiğim fidanlardan mart ayında tüneller içerisine diktim ( daha erken meyve almak için ). Şu anda fidanların üzerinde olgunlaşmakta olan meyve olduğu gibi, yeni tutan çiçeklerde mevcut.
Arkadaşlar, pepino çiçek dökmesi herkezde olduğu gibi benim fidanlarda da var ama bakım ve ilgiyle bunu en aza düşürmeye çalışıyorum. Mesela, sayın clipton fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla naylon keseye fidan dikmiş. Ben size tahminimi ama tahmin değil olacak olanı söyleyeyim o fidan orada büyümez onları acil olarak bi alana veya bir saksıya ( 7-10 numara saksılara) aktarılması lazım. pepinoların meyve tutması için ilk olarak budama şart, ben çiçekler yeni açmış durumdayken cılız ve güçsüz durumdaki çiçekleri kesiyorum diğerlerinin daha iyi gelişebilmesi için. Bu günlerde havalarında iyice ısınmış olmasıyla çiçek tutma oranıda düşmüştür. Bunun içinde file yani % 35 -40 lık gölgelik kullanmaktayım.( pepinonun ihtiyacı olan güneşi tamamen kesmediği gibi, aynı zamanda normal açık alana görede 8-10 derece ısı farkı oluyor. Buraya kendi pepinolarımın fotoğraflarını ekliyorum ( Gerçi başka işlerderden dolayı ilgilenemedim, budama zamanı geldi ve içerisinde yabani otlar çıktı )

Umarım bi katkım olmuştur ve eğer aklınıza bi soru takılacak olursada yardımcı olmaya çalışırım. Hepinize bol ürünler

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 23:01   #524
Ağaç Dostu.

fotoğrafların devamı

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2009, 17:34   #525
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Arkadaşlar,
Pepino konusunda bir iki tecbübemi anlatayım.
Bahçede ve saksıda yetişen pepinolarda büyük fark oluyor diğer bitki ve meyvalarda olduğu gibi. Bahçe toprağı nekadar az sulanırsa sulansın bitki daha dayanıklı. Didim'de geçen sene bahçeye diktiğimiz pepinolar Haziran ayına kadar yağmurdan hariç sulama yapılmadığı halde pepinoların halen hayatta olmasına gerçekten çok şaşırdım, hatta bazılarının üstünde ufak ufak meyva bile tutan vardı.
Az bir sulama ile bahçe yeniden canlandı ve solgun fideler tekrar hayata döndü. Aynı durum balkonda söz konusu değil çünkü iki üç gün sulanmayan saksıda sararmalar ve çiçek dökümleri başlıyor birde güneş önemli bir etken.
Bahçedeki pepinolar sadece sabah güneşi görmesine rağmen iklim dolayısıyle bu bile yeterli oluyor balkonda ise kesinlikle yetersiz kalıyor.
Umarım yetiştiricilere sözlerim ısık tutar.Birde unutmadan ekleyeyim sevgili Adem 09'un dediği gibi budama şart.

Düzenleyen Süha Şendoğan : 23-06-2009 saat 17:37 Neden: hatalı kayıt
Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 21:05   #526
Ağaç Dostu

dilhana's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Maşallah diyeyim Sn. adem 09 ...pek güzel görünüyorlar...
Benimkiler çok tembel çıktı

Yerinden ( küçük saksı) ve benim bakımımdan memnun değiller anlayacağınız....

Şu seminerler bir bitsin..birşeyler düşüneceğim ve yapacağım onlara...

dilhana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 09:37   #527
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Açık alanda bunu ipe asarken astığımız ipin yüksekliği ve direk aralığı tavsiyeniz nedir ?

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 18:02   #528
Ağaç Dostu.

Sn. Delimus;

Açık alanda kışın devam edilmeyeceği düşünülerek. 1,5 m. ( gergi tellerinin esnemesi dahil ) bence yeterlidir. Direk aralığı ile de neyi kastettiniz anlayamadım ama eğer dalların arasındaki mesafelerden bahsediyorsanız. Dalların arasında nasıl işciliği rahat olarak yapabilecekseniz öyle ayarlayın.

Eski 01-07-2009, 20:18   #529
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
çelikten ürettiğim pepinolarım. yaklaşık 6 adet ürettim. ayrıca bu sene tohumdan yaklaşık 4 tane fidem daha oldu. bu resimde 5 adet pepino fidesi var. küçük olanlar tohumdan üretim.

Eklenen Resimler

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2009, 21:18   #530
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Yahu arkadaşlar benim fideler azdı kudurdu sürekli yaprak diplerinden sürgün veriyorlar. Tüm çiçekler de açıp dökülüyor sebebi nedir acaba.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2009, 21:39   #531
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adem_09 Mesajı Göster
Sn. Delimus;

Açık alanda kışın devam edilmeyeceği düşünülerek. 1,5 m. ( gergi tellerinin esnemesi dahil ) bence yeterlidir. Direk aralığı ile de neyi kastettiniz anlayamadım ama eğer dalların arasındaki mesafelerden bahsediyorsanız. Dalların arasında nasıl işciliği rahat olarak yapabilecekseniz öyle ayarlayın.
Saolun.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 20:21   #532
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı Mesajı Göster
Yahu arkadaşlar benim fideler azdı kudurdu sürekli yaprak diplerinden sürgün veriyorlar. Tüm çiçekler de açıp dökülüyor sebebi nedir acaba.
Sıcaktan sanırım... Ben de Tarsus'ta yetiştirmeğe çalışıyorum. Büyüdü birçok çiçek verdi fakat meyve tutmadı çiçekler hep döküldüler.

arberatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 12:19   #533
Ağaç Dostu

fellez's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Galeri: 125
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adem_09 Mesajı Göster
Sn. Delimus;

benimkiler kışın üzerini örtmedim ama yaşadılar kışın da meyva vermeye devam ettiler gerçi yazda olduğu gibi çabuk olgunlaşamıyor meyvaları ama ölmediklerine sevindim.

Eklenen Resimler

fellez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2009, 19:50   #534
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
geçen sene ektim bir tane pepino fidesi baya büyümüştü ki kurtçuklar sardı ilaçlama fayda etmedi bu yıl tekrar ektim daha çok küşük fidecik inşallah kurtçuklar uğrmaz

samarra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 12:15   #535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2009
selam beyler..ilk mesajım bu arada

bu pepino üretimi konsunda çok güzel detaylı didaktik ve işe yarar yardımlarınız görüş ve önerilerinz olmuş..gerçekten pepino üretimini düşünen birisi için internette bundan daha iyi bir bilgi ve yardım kaynağı olamaz.
benim sizden isteğim ise bu pepinoların nasıl pazarlandığı,pazar payı ve katma değeri..özellkle büyük miktarlarda pepino üreten,satan ve bu ticari konuda bilgisi ve tecrübesi olan sizlerden, detayli bir pazar,pazarlama başlığı altında bilgi alabilirmiyim?

sharpshooter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 14:47   #536
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Saksıda Pepino Yetiştiriciliği

Bu sene seramda çoğalttığım pepino fidelerimi saksılara dikmiştim, mayıs ayı itibariyle de bahçemdeki yerlerini aldılar, şuan ki durumları gayet iyi olup bir saksıda toprağına dikkat etmek kaydıyla bir meyvenin ne kadar güzel büyüyebileceğini pepino meyve başlığındaki fotoğraftanda görebilmekteyiz.

Eklenen Resimler

Eski 24-07-2009, 14:54   #537
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Tebrik ederim. Çok güzel görünüyor meyveleriniz. Ağız tadi ile yemenizi nasip eder inşallah. Kaç derece ısıda yetişiyor acaba ev ortamına uygun mu yani.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 15:18   #538
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. isolet

Rica ederim, İnşallah biraz daha zamana ihtiyacımız var olgunlaşma yavaş yavaş başlamak üzere akabinde tadına geçen senede varmıştım bu senede nasip olursa tekrar denemiş olacağım. Şunu belirtebilirim ki önemli olan pepinonun çiçek açtıktan sonraki meyve tutma aşamasında hava sıcaklıklarının meyve tutmaya uygun olması yeterlidir, çünkü suyunu günü gününe takip ettiğinizde gayet güzel büyümekteler, ama forumda da değerli pepino yetiştiricilerinin sıkıntılı olduğu durum çiçekler açıyor ama meyve tutmadan düşüyorlar şeklinde. Çiçek açma dönemlerinde havalar biraz yağışlı geçmesiyle birlikte yaz aylarında çiçek tutma ihtimalleri yükseliyor. Balkonumda denemedim ama aşırı güneş alan bir balkonda tavsiye etmem, 24-25 derece uygun diye biliyorum. Eğer meyve tutmuş ise balkonunuzda saksısının biraz geniş ve verimli bir toprak kullanarak yetiştirebilirsiniz. İnanırmısınız geçen seneden anaç olarak ayırdığım pepino fidem 11 adet meyve tutmuş durumda şuan.

Eski 24-07-2009, 15:38   #539
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Tebrik ederim sizi. Bende pepino fidesi bulup denemek istiyorum.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 17:01   #540
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. İsolet,

Teşekkür ederim, yetiştirmenizi tavsiye ederim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024