agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni46Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2006, 15:08   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Pepino

Arkadaşlar,
çalı görünümünde pembe çiçekleri olan ,üzerinde büyük armut gibi meyvesi bulunan bir bitkiyi Ankara-Sakaryada bir çiçekçi Kıbrıs Kavunu diye satıyor...

Söylediğine göre meyvesi çok yararlı ve şifalıymış...Netten aradım ancak bu isimde bir çiçeğe rastlamadım.

Bilgisi olan varmı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2006, 15:33   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
Arkadaşlar,
çalı görünümünde pembe çiçekleri olan ,üzerinde büyük armut gibi meyvesi bulunan bir bitkiyi Ankara-Sakaryada bir çiçekçi Kıbrıs Kavunu diye satıyor...

Söylediğine göre meyvesi çok yararlı ve şifalıymış...Netten aradım ancak bu isimde bir çiçeğe rastlamadım.

Bilgisi olan varmı?
Kıbrıslıların "golokas" diye yemeğini yaptıkları bir bitki var ama bu mudur bilemiyorum. Büyük ihtimalle farklı şeylerden bahsediyor olabiliriz çünkü benim gördüğüm her ne kadar kavuna benzese de bitkinin köküydü diye hatırlıyorum.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2006, 16:43   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Pepino

Merhaba Denizakvaryumu.
Cicekcide gordugun ve cicekcinin Kibris kavunu dedigi bitki ve meyvesi,
PEPINO dur[Salanum muricatum] Australiada yasiyan Kibrisli Turklerden birisi, Kibrisa tatile giderken Australiadan bu bitki tohumlarini goturmus ve orda yetistirmeye baslamislar ben gectigimiz yil Kibrista iken bu bitkiden, Australia Kavunu diye bahsediyorlardi[bitkinin tohumu ilk defa Australiadan getirildigi icin olsa gerek]Oysa bu kavun ne Australia ne de Kibris kavunudur.

Pepino Guney Amerika yerli bitkisidir. Australiya ve Yeni zelandada yetistiriliyor, bidigimiz tali kavunlardan cok yumusak ama cig kavuna[kelek] benzer bir tadi var. Cogalmasi tohum ve celikle olur.
hosca kalin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2006, 08:02   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI
Merhaba Denizakvaryumu.
Cicekcide gordugun ve cicekcinin Kibris kavunu dedigi bitki ve meyvesi,
PEPINO dur[Salanum muricatum] Australiada yasiyan Kibrisli Turklerden birisi, Kibrisa tatile giderken Australiadan bu bitki tohumlarini goturmus ve orda yetistirmeye baslamislar ben gectigimiz yil Kibrista iken bu bitkiden, Australia Kavunu diye bahsediyorlardi[bitkinin tohumu ilk defa Australiadan getirildigi icin olsa gerek]Oysa bu kavun ne Australia ne de Kibris kavunudur.

Pepino Guney Amerika yerli bitkisidir. Australiya ve Yeni zelandada yetistiriliyor, bidigimiz tali kavunlardan cok yumusak ama cig kavuna[kelek] benzer bir tadi var. Cogalmasi tohum ve celikle olur.
hosca kalin.
Ali Bey,
çok teşekkürler ,merakımı giderdiniz.Netten pepino diye aratınca aşşağıdaki linkleri buldum ve çiçekçiden de sayenizde bir pepino aldım
http://www.hurriyet.com.tr/serdardevrim/4768143.asp
http://www.pepino.projesi.com/
http://pepino61.sitemynet.com/
http://www.ziraatci.com/cm/sayfa.asp...=49&manual=off
http://www.zaman.com.tr/2003/03/15/akdeniz/h6.htm

Eski 05-08-2007, 10:32   #5
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Pepino, balkonda yetiştirme

PEPİNO
Solanum muricatum

Balkonumda 2 yıldır pepino yetiştiriyorum. Yetiştiriciliği kolay bir bitki. Gerçi bu sene ben biraz ihmal ettim ve yaprak bitleri pek büyütmediler.

Özellikleri ve Tarihçesi:

Türkiye' de üretimine yeni başlanılan PEPİNO Peru menşeyli olup, G.Amerika' nın diğer ülkelerinde de yetişmektedir. Patlıcangiller familyasından olan bu ürünün üretimi doğal ekolojisinde çok yıllık üretim şansına sahip olduğu halde , ekonomik anlamda bir üretim olduğunda tek yıllık üretim şekli tercih edilmektedir.
Fide ile üretilip, meyvelerin belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bol su verilir. Olgunlaşma döneminde su verme azaltılır. Bol güneş ve temiz havayı sever. Kapalı ortamlarda bitki büyür ancak meyve vermez. Güneşe bakan açık balkonlarda 7-10 numaralı saksılarda yetişip meyve verebilir. Pepino meyvelerinin büyüklükleri çeşitlerine ve uygulanan kültürel işlemlere göre farklılık göstermektedir. Örneğin: Meyve seyretmesinin yapılmadığı koşullarda meyve ağırlığı 40-50 grama kadar düşerken salkımda tek meyve bırakılan uygulamalarda 1300 gr kadar çıkabilmektedir. Ancak pazara sunulan meyve büyüklüğü 250-500 gr olmalıdır. Kaliteli meyve ve ekonomik bir üretim için 1 salkımda 2 veya 3 meyve olmalıdır. Meyve seyretmesi meyveler ceviz büyüklüğüne ulaşınca yapılır. Bir fidede 3 ana gövde bırakır, diğer yan dallar ve meyveler fazla büyümeden periyodik olarak budanır. Böylece daha fazla ışıklama ile meyve tutumu sayısında artışlar sağlanır.

Faydaları:

İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini arttırır. Ayrıca yara ve diş iltihaplarına karşı etkilidir. Kan damarlarının kuvvetli olmasını sağlar.

Muhafaza Koşulları:

Ticari anlamda sera üretimi önerilir.Gece gündüz sıcaklık farkı fazla olmayan ılıman bölgelerimizde (Karadeniz , Ege , Marmara , Akdeniz ) bahçe üretimi yapılabilir.
Pepino soğuğa karşı duyarlı olup, +5º de bitki gövdesi zarar görür, 0ºde tamamen kurur.Bu nedenle gece ayazlarına karşı korunmalıdır.

Nasıl ve Nerede Kullanacağız?

Kavun, Muz , Ananas, aromalı meyveyi dolapta soğutarak ince kabuğu soyularak kavun gibi yenilebileceği gibi, meze olarak, dondurmalara katılarak, karışık meyve salatalarında garnütür olarak kullanılmakta, reçeli yapılmakta hatta bazı G.Afrika ülkelerinde süs bitkisi olarak değerlendirilmektedir.

Besin Değerleri:

1 kg. meyvede 56 gr. suda eriyebilir kuru madde verir. 57 gr. suda eriyebilir şeker, 1 gr. Protein, 480 mg. C vitamini, 107 mg. P, 1150 mg. K bulunmaktadır.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2007, 10:39   #6
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili egome yazı için teşekkür ederiz, resimleriniz varsa pepinozun yayınlarmısınız rica etsem? Pepinonuzdan tohum alıp üretmeyi denedinizmi bu arada?

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2007, 10:49   #7
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Saksıda büyüttüğüm pepinolarım..

Eklenen Resimler

bnymnblr beğendi.
Eski 05-08-2007, 10:52   #8
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Sayın Sebahattin Sargın, pepinoyu tohumla üretmeyi düşünmedim çünkü çelikleme yoluyla çok kolay üretilebilmekte.

Eski 05-08-2007, 12:26   #9
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Aslında ben pepino büyütememe diye bir başlık açmayı düşünüyordum .

İyi ki sizi buldum. Benim haziran ayından bu yana gelişmemekte ısrar eden pepinom var. Önce yaprak biti, sonra kırmızı örümcek dadandı. Şimdi de mantarla mücadele ediyorum. Gördüğünüz gibi yaprakları iyi durumda değil. Hiç gelişemiyor.

Tam olarak nasıl bakım yaptığınızı, nasıl suladığınızı anlatsanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2007, 13:32   #10
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Sizin pepino yerini pek sevmemiş gibi duruyor. Pepino bol güneşli havayı sever fakat gölgede bile kalsa gene büyüyebilir. Fakat sizdeki pepino hiç gelişmemiş. Bunda sizinde bahsettiğiniz gibi yaprak biti kırmızı örümcek vs. gibi zararlılar neden olmuş olabilir.

Birde toprağınız kuru gibi duruyor. Meyve dönemine kadar bol su vermenizde yarar var. Zira pepino suyu seven bir bitki. Ben her gün akşamları su veriyorum.

Gübrelemede önemli bir faktördür. Fideyi ilk dikerken bitki başına 15 gr. 15/15/15 NPK gübresi vermenizde de fayda vardır.

Yani; sulama, gübreleme, güneşli alanların seçilmesi ve hastalık ve zararlılarla zamanında mücadele sonucunda sağlıklı pepino yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

Eski 05-08-2007, 14:06   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egome Mesajı Göster
Bunda sizinde bahsettiğiniz gibi yaprak biti kırmızı örümcek vs. gibi zararlılar neden olmuş olabilir.

Yani; sulama, gübreleme, güneşli alanların seçilmesi ve hastalık ve zararlılarla zamanında mücadele sonucunda sağlıklı pepino yetiştiriciliği yapabilirsiniz.
Zararlılara karşı hangi ilaçları kullandınız?

Eski 05-08-2007, 14:10   #12
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Yurt dışında, saksıda satılan pepino resimleri ve meyveleri..

Eski 05-08-2007, 14:24   #13
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Geçen sene kültürel önlemler alarak yaprak bitiyle mücadele ettim. Yani fidanları hergün kontrol ederek gördüğüm bitleri elimle öldürdüm. İlaca gerek kalmadı çünkü çoğalmadan yok ediyordum bir müddet sonra zaten yaprak bitleri savaşı kaybettiler ve pepinoya yaklaşmadılar. Bu seneye gelince; bu sene pepinoları biraz ihmal ettim ve yaprak bitleri heryeri sardı mecburen ilaç kullanmak zorunda kaldım kullandığım ilaç malathion 20 ec.

Eski 05-08-2007, 14:47   #14
Ağaç Dostu

Teşekkürler...gübre olarak ne verdiniz?

Muda beğendi.
Eski 05-08-2007, 15:14   #15
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Saksıdaki toprak yapısı iyi olduğundan (Bolca yanmış çiftlik gübresi+bahçe toprağı karışımı) fazla gübreleme yapmıyorum. Genede diğer bitkilerimi gübrelerken arada pepino **** 15/15/15 NPK kompoze gübreden (5 lt suya 1kola kapağı miktarı) veriyorum.

Eski 05-08-2007, 15:55   #16
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Egome, pepinom güneşli balkonda, suyunu ben de iyi vermeye çalışıyorum ama mantarla mücadele ettiğim için bir iki gündür fazla sulamadım.

Organik toprak düzenleyici ve hayvansal gübre şerbeti kullanıyorum.
Bu yıl sanırım meyve falan alamam. Yeter ki bitkiyi kurtarayım.

Eski 05-08-2007, 16:57   #17
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Bu sene ******* meyve alamazsın ama yıl sonuna kadar iyi bir bakımla bitkini kurtarabilirsen oluşacak olan sürgünleri köklendirip seneye tekrar dikersin. Bu arada fidanı kışın soğuklardan korumalısın.

Eski 05-08-2007, 23:10   #18
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Coyote'ciğim pepinonun fotoğraflarını merak ediyorumyüklesene .
Belki kardeşine örnek olur.

Şu Rus pepinosunu da yükleyebilecek misin? Ben küçültmeyi beceremedim.

Eski 06-08-2007, 01:13   #19
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Yükleyeceğimde Nevsune'ciğim malum makinayı ele geçiremedim . Rus pepinosunun fotoğrafını bulamadım ki

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 09:37   #20
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
İmrendirdiniz yine ...
Camekanlı balkonda yetişebilir mi?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 11:03   #21
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Çok başarılı bir yetiştirici olarak, önce ben fikrimi söyleyeyim

Bildiğim kadarıyla, havadar yerde olması gerekiyor. Sert iklimli yerlerde, kışın içeri alınıyor ama meyve vermiyor. Mutlaka açıkhava gerek.

Eski 06-08-2007, 18:29   #22
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

O zaman olmaz.Tüh şansım yok ki ...

Eski 06-08-2007, 20:13   #23
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Sayın Elfogi, Balkonunuz yazın güneş alıyorsa pepino yetiştirebilirsiniz.

Eski 06-08-2007, 22:48   #24
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Benim pepinolarımda serada ve seranın üstü gölgelikle kaplı. Kısacası az güneş alıyor. Gövdesi güzel gelişimsine rağmen meyve vermemelerinin sebebi bu olsa gerek...

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 22:55   #25
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Normalde sera koşullarında daha iyi verim alınıyor diye biliyorum. Ve hatta serada uygun koşullar sağlanırsa 4 mevsim ürün alınabiliyor.

Eski 07-08-2007, 08:59   #26
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Sevgili Egome
Balkon camekanlı tüm gün güneş alıyor.Sizce olur mu?Bol ışıklı..
Eğer olursa bir pepino fidesi almak lazım..

Eski 07-08-2007, 09:33   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İç mekanda pepino bitkisi gerekli tozlanmayı sağlayamadığından meyve vermez. Sera koşullarında bakarken havadar olması çok önemli. Yoksa hemen mantari hastalıklara kapılıyor. Ben bugüne kadar mantara yakalandığı zaman mücadelede başarı sağlayamadım. Yapraklar sararıp dökülüyor. Ardından taze yapraklar veriyor. Havadar ortamda olması çok önemli.

Ben geçen sene çelikleme ile 40 tane kadar dağıttım. Elimde kalan son bir bitkiyide hobi bahçesine götürmüştüm. Çok kolay üretilen bir bitki. Kısmetse bu son baharda da 40-50 tane kadar üretmeyi planlıyorum.

Ayrıca duyduğuma göre dışarıda bakılan pepino bitkisi, kış gelince kuruyor. Baharda dibinden yeniden patlatıyor. Fakat benim denemek için kışın bahçede bıraktığım pepinom baharda patlatmadı.

Meyve lezzeti olarakta çok ahım şahım, değişik bir lezzeti yok. Ya da ben zamanında yemiyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 13:53   #28
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Todor' unda bahsettiği gibi kapalı alanlarda tozlanama problem olacağı için meyve verimi olmaz. Ama Elfogi' nin bahsettiği camekanlı balkon nasıl bilemiyorum. Havalandırma olayınız varsa meyveye yatabilir. Balkonumdaki pepinoları geçen sene ekim aylarında çatı katında içerde camın önüne koymuştum. Pepinolar burada meyve vermişti.
Pepino meyvesini ilk hasat edip yediğinizde tadı çok güzel değil. Fakat biraz bekletip yerseniz daha da tatlanıyor. Ben 3-4 hafta beklettikten sonra yedim. Daha güzeldi. Tavsiye ederim.

Eski 08-08-2007, 20:04   #29
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Nevsune'ciğimin gönderdiği pepino.
Yaprak biti ve beyaz sinek mücadelesinden yeni çıktı üstelik. Mis gibi arap sabunu kokuyor şu an

Eklenen Resimler

Düzenleyen COYOTE : 08-08-2007 saat 22:26
COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 22:44   #30
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Yüklediğim fotoğrafa( şu andaki hali) ve 5 numaralı mesajdaki haline bakın lütfen.

Forumda yazan, yazmayan ne kadar üye varsa, benim kadar beceriksiz bir yetiştirici olduğunu hiç sanmıyorum.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024