agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 3 Gönderen siflera12
  • 1 Gönderen siflera12
  • 1 Gönderen Eomer07
  • 4 Gönderen Eomer07
  • 1 Gönderen Eomer07

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2019, 15:27   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2019
Ülkemizde adaptasyonu tamamlanmış tropikal bitkiler nelerdir?

Ülkemizde adaptasyonu tamamlanmış tropikal bitkiler nelerdir, referansları ile belirtirseniz mutlu olurum?
İsimleri ve fotoğraflarını, hatta mümkünse videolarını da paylaşırsanız sevinirim...

Düzenleyen Formaldehіt : 10-02-2019 saat 15:30 Neden: Cümle hatası giderildi.
Formaldehіt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 15:31   #2
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Formaldehіt Mesajı Göster
Ülkemizde adaptasyonu tamamlanmış tropikal bitkiler nelerdir? İsimleri ve fotoğrafları varsa videolarını paylaşırsanız sevinirim...
Bildiğim kadarıyla yazıyorum
Ülkemizde Kahve , Kakao , Mangostan , Avokado , Mango , Papaya , Çerimoya , Carambola , Ejder Meyvesi , Hint Ayvası , Longan , Jambu , Surinam Kirazı , Kaymak Ağacı , Guava , Demirhindi , Kiwano , Liçi , Çarkıfelek Türleri, Ananas , Tamarillo , Altın Çilek , Pikan Cevizi , Lime , Pomelo , Kamkat , Goji bery, Chayote, Sapodilla , White Sapote , Black Sapote , Canistel... Gibi meyvelerin yetiştirildiğini biliyorum.
Jackfruit , Ekmek Meyvesi , Noni , Rambutan , Durian gibi meyvelerinde yetiştirildiğini duymuştum ama doğruluğu hakkında bir bilgim yok.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2019, 14:40   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Bildiğim kadarıyla yazıyorum
Ülkemizde Kahve , Kakao , Mangostan , Avokado , Mango , Papaya , Çerimoya , Carambola , Ejder Meyvesi , Hint Ayvası , Longan , Jambu , Surinam Kirazı , Kaymak Ağacı , Guava , Demirhindi , Kiwano , Liçi , Çarkıfelek Türleri, Ananas , Tamarillo , Altın Çilek , Pikan Cevizi , Lime , Pomelo , Kamkat , Goji bery, Chayote, Sapodilla , White Sapote , Black Sapote , Canistel... Gibi meyvelerin yetiştirildiğini biliyorum.
Jackfruit , Ekmek Meyvesi , Noni , Rambutan , Durian gibi meyvelerinde yetiştirildiğini duymuştum ama doğruluğu hakkında bir bilgim yok.

Muzu nasıl unutursunuz sayın Siflera 12, o da tropikal meyve değil mi? ��

Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2019, 15:00   #4
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
Muzu nasıl unutursunuz sayın Siflera 12, o da tropikal meyve değil mi?
Muz heryerde yetişiyor neredeyse o yüzden yazma ihtiyacı duymadım

Mangonas beğendi.
Eski 11-02-2019, 16:39   #5
Yeni Üye

Hazır konu açılmışken benim de bir sorum olacaktı. Tropikal meyve olmanın kıstası nedir? Kivi, Alanya'nın yaylalarında 1000 m yükseklikte yetiştiriliyor, goji yine öyle, karasal iklimde yetişebiliyor. Bu meyvelere tropikal demek doğru mu?

siflera12 beğendi.
Eski 11-02-2019, 17:18   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Formaldehіt Mesajı Göster
Ülkemizde adaptasyonu tamamlanmış tropikal bitkiler nelerdir, referansları ile belirtirseniz mutlu olurum?
İsimleri ve fotoğraflarını, hatta mümkünse videolarını da paylaşırsanız sevinirim...
Alanya ve Gazipaşa için konuşuyorum ilk akla gelenler ve ticari amaçla yetiştirilen muz ve avokado. Muzu herkes biliyor. Bildiğiniz yediğiniz muzun yanında ticari olarak meyvesi köşeli ve sulak yerlerde yetişen eşek muzu dediğimiz bir tür var. Bunun yanında tadı mayhoş ve meyvesi küçük bir türün üretimi de yapılıyor. Kırmızı muz, gergedan boynuzu muzu, parmakları yapışık türler de var ama ticari olmadığı için yaygın değil.

Avokado da gittikçe yaygınlaşıyor ve Akdeniz kıyısına uzak köylerde bile bahçeler var artık. Genellikle yetiştirilen türler fuerte, baycon, ettinger ve zutano. Hass ise tozlayıcı olarak tercih ediliyor.

Mango da kısmen ticari amaçla yetiştirilmeye başlandı ancak henüz bahçeler genç. Keitt ve Tommy Atkins'in yanı sıra cinsini bilmediğim sarı ve mor renkli mangolar da var.

Papaya uzun yıllardır var ancak piyasada talep görmediğinden yaygınlaşmadı. Uzun ve yuvarlak cinsleri yetiştiriliyor. Ben, Hindistan cevizi yetiştiremediğimden kendimi avutmak için yetiştiriyordum ama tadını çok sevince yemek için yetiştirmeye başladık.

Guavanın kırmızı cinsi artık birçok evin bahçesinde var. Beyaz cins nadiren de olsa var, ticari üretim az da olsa var.

Kumkat az da olsa ticari amaçla ama genellikle süs olarak üretiliyor.

Ejder meyvesi yeni gözdelerden. Örtü altında üretimi yaygınlaşıyor. Beyaz, kırmızı cinsin yanında nadir de olsa sarı cins de var.

Pekan cevizi de sevilen türlerden. Bizim millet cevizi sever zaten. Ticari üretim de var.

Hint inciri, bizdeki adıyla mart ya da Amerikan inciri diye bilinen kaktüs uzun yıllardır var. Severek tüketilir az da olsa ticareti yapılır. Doğada kendiliğinden de çoğalır, yol kenarlarında görmek mümkün.

Kivinin tropikalliği kalmadı pek. Artık ticari amaçlı yaylalarda bile yetiştiriliyor.

Pasiflora eskiden süs bitkisiyken yeni yeni ticari amaçlı üretilmeye başlandı. Oldukça iyi gelişim gösterdiğini söyleyebilirim.

Bu saydıklarımın yanında yaygın olmasa da liçi, longan, pomelo, ananas, pepino, kahve, kakao, yıldız meyvesi, fejoya, çikolata meyvesi (siyah sapote) yetiştirildiğini biliyorum.

Son olarak pazarda yaşadığım bir diyalogu da aktarayım.
Mango, ananas ve Hindistan cevizi satılan bir tezgah gördüm.
-Mangolar yerli mi acaba?
-Yerli abi, bu tezgahta gördüklerin hep yerli.
-Abi, Hindistan cevizi de var tezgahta.
-O da yerli.
-Türkiye'de Hindistan cevizi olmaz ki.
-Gazipaşa'da var.
-Nasıl var, bahçe mi var? Neresinde?
-Ben tam yerini bilmiyorum ama bu cevizler Gazipaşa'dan. Orada adamı yere diksen meyve verir, öyle bir yer.

Soruşturdum ancak Hindistan cevizi bahçesini bulamadım. Açıkçası pek de inanmadım ama yine de kendim de ceviz yetiştirmeyi deniyorum, bir sonuç alamadım henüz. Yorum sizin.

Düzenleyen Eomer07 : 11-02-2019 saat 18:25 Neden: Metne ekleme yapıldı.
Eski 11-02-2019, 20:05   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2019
Örtü altına alınca ve doğal ortamda korunaksız dört mevsimi atlatamayan bitkiler adaptasyon usulüne uygun olmuyor mu?

Örneğin adana da ejder inciri çiftlikleri gördüm hepside sera ile kaplıydı...

Abartılı şekilde, şu da ülkemizde var, bu da var demek biraz düz mantık değilmi? Kaliteli geliştirilmiş bir sera varsa zaten trakyada, karadenizde, egede, hatta belkide her yerde tropik meyve yetiştirme ihtimali yüksek.

Bir kaygımı daha dile getirmek isterim ki, kıyı bölgelerimiz zaten sınırlı yüzölçümüne sahip, hızlı yapılaşma gelecekte, açık alanda yapılan egzotik çiftçiliği yok edebilir, devlet bunun için bir önlem almıyormu acaba?

Bazı meyveler beklenen ilgiyi görmemiş, pazarcı komşumuz; satışı pazara kadar düşen avokadoları satamayıp etrafa hediye ediyordu, bi ara içimiz şişmişti, yok avokado dolması yok avokada salatası, yok avokda maskesi, bi avokado festivali yapmadığımız kalmıştı. Pazarcı komşumuz; 'bu çok kıymetli bir meyve, ama çoğu kişi değerini yeterince kavrayamadı, bahçeleri olanlarda zarar ettikleri için, ağaçları kesmeye başlamışlar' dedi, yerine farklı bir tarım yapabilmek için sanırım...

Bende, ihracat olarak değerlendirilemezmi diye sordum, 'o kadarını bilemem, fakat çiftçilerin krem fabrikasına üç kuruşa avokadolarını satmak zorunda kaldıklarını duymuştum' dedi. Her beldeye her damak tadı uymuyor, meksika ve kaliforniya avokado üretim tüketim rekorları kırarken bizde neden böyle ters tepti anlamadım.

Bu ülkenin üretmekle sorunu yok ki, her ne konuda olursa olsun, neyi nereye nasıl pazarlayacağım kaygısı var, bu yüzden çoğu insan bu kaygı yüzünden boşluğa düşüyor. Ne emekler çoğu insanın elinde patladı, ya vurguncular, ya fırsatcılar ya da pintilerin elini sıkı tutması hasebi ile atılan taş hiç bir zaman yerine varamadı.

Düzenleyen Kaşkar dağları : 11-02-2019 saat 20:56 Neden: unuttuklarımı ekledim
Kaşkar dağları Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2019, 21:32   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaşkar dağları Mesajı Göster
Örtü altına alınca ve doğal ortamda korunaksız dört mevsimi atlatamayan bitkiler adaptasyon usulüne uygun olmuyor mu?

Örneğin adana da ejder inciri çiftlikleri gördüm hepside sera ile kaplıydı...

Abartılı şekilde, şu da ülkemizde var, bu da var demek biraz düz mantık değilmi? Kaliteli geliştirilmiş bir sera varsa zaten trakyada, karadenizde, egede, hatta belkide her yerde tropik meyve yetiştirme ihtimali yüksek.

Bir kaygımı daha dile getirmek isterim ki, kıyı bölgelerimiz zaten sınırlı yüzölçümüne sahip, hızlı yapılaşma gelecekte, açık alanda yapılan egzotik çiftçiliği yok edebilir, devlet bunun için bir önlem almıyormu acaba?

Bazı meyveler beklenen ilgiyi görmemiş, pazarcı komşumuz; satışı pazara kadar düşen avokadoları satamayıp etrafa hediye ediyordu, bi ara içimiz şişmişti, yok avokado dolması yok avokada salatası, yok avokda maskesi, bi avokado festivali yapmadığımız kalmıştı. Pazarcı komşumuz; 'bu çok kıymetli bir meyve, ama çoğu kişi değerini yeterince kavrayamadı, bahçeleri olanlarda zarar ettikleri için, ağaçları kesmeye başlamışlar' dedi, yerine farklı bir tarım yapabilmek için sanırım...

Bende, ihracat olarak değerlendirilemezmi diye sordum, 'o kadarını bilemem, fakat çiftçilerin krem fabrikasına üç kuruşa avokadolarını satmak zorunda kaldıklarını duymuştum' dedi. Her beldeye her damak tadı uymuyor, meksika ve kaliforniya avokado üretim tüketim rekorları kırarken bizde neden böyle ters tepti anlamadım.

Bu ülkenin üretmekle sorunu yok ki, her ne konuda olursa olsun, neyi nereye nasıl pazarlayacağım kaygısı var, bu yüzden çoğu insan bu kaygı yüzünden boşluğa düşüyor. Ne emekler çoğu insanın elinde patladı, ya vurguncular, ya fırsatcılar ya da pintilerin elini sıkı tutması hasebi ile atılan taş hiç bir zaman yerine varamadı.
Avokado, bazı yerlerde ilgi görmemiş olabilir ama müşterisi var. Rusya ve Ukrayna'ya ihracat da var. Bu taraflarda ben avokadodan şikayet eden çiftçi görmedim. Bu yılki fiyatlar hakkında bilgi vermek gerekirse temmuzda zutano ile tanesi 4 liradan sezon açıldı. 3 lira ile ağustosa girdik. Eylülde ham meyvenin yüksek fiyat beklentisiyle piyasaya girmesiyle 1.80 liraya düşse de sonrasında baycon, fuerte ve ettingerin piyasaya çıkmasıyla toparlandı ve 2 - 2.5 lira arasına yerleşti. Krem fabrikalarına satılan avokadolar da yumurta büyüklüğünde küçük, yabani ya da rüzgar nedeniyle kararan piyasaya sunulamayan meyveler ki onlar da tanesi 1 liradan satılıyor. Çok şükür ağaç kesen çiftçi yok. Hatta avokado bahçeleri hızla büyüyor. Geçen yıl fidan sıkıntısı oldu. Fidancılar siparişle avokado fidanını birkaç ayda zor getirebildiler.

Mangonas beğendi.
Eski 12-02-2019, 10:45   #9
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
Alanya ve Gazipaşa için konuşuyorum ilk akla gelenler ve ticari amaçla yetiştirilen muz ve avokado. Muzu herkes biliyor. Bildiğiniz yediğiniz muzun yanında ticari olarak meyvesi köşeli ve sulak yerlerde yetişen eşek muzu dediğimiz bir tür var. Bunun yanında tadı mayhoş ve meyvesi küçük bir türün üretimi de yapılıyor. Kırmızı muz, gergedan boynuzu muzu, parmakları yapışık türler de var ama ticari olmadığı için yaygın değil.

Avokado da gittikçe yaygınlaşıyor ve Akdeniz kıyısına uzak köylerde bile bahçeler var artık. Genellikle yetiştirilen türler fuerte, baycon, ettinger ve zutano. Hass ise tozlayıcı olarak tercih ediliyor.

Mango da kısmen ticari amaçla yetiştirilmeye başlandı ancak henüz bahçeler genç. Keitt ve Tommy Atkins'in yanı sıra cinsini bilmediğim sarı ve mor renkli mangolar da var.

Papaya uzun yıllardır var ancak piyasada talep görmediğinden yaygınlaşmadı. Uzun ve yuvarlak cinsleri yetiştiriliyor. Ben, Hindistan cevizi yetiştiremediğimden kendimi avutmak için yetiştiriyordum ama tadını çok sevince yemek için yetiştirmeye başladık.

Guavanın kırmızı cinsi artık birçok evin bahçesinde var. Beyaz cins nadiren de olsa var, ticari üretim az da olsa var.

Kumkat az da olsa ticari amaçla ama genellikle süs olarak üretiliyor.

Ejder meyvesi yeni gözdelerden. Örtü altında üretimi yaygınlaşıyor. Beyaz, kırmızı cinsin yanında nadir de olsa sarı cins de var.

Pekan cevizi de sevilen türlerden. Bizim millet cevizi sever zaten. Ticari üretim de var.

Hint inciri, bizdeki adıyla mart ya da Amerikan inciri diye bilinen kaktüs uzun yıllardır var. Severek tüketilir az da olsa ticareti yapılır. Doğada kendiliğinden de çoğalır, yol kenarlarında görmek mümkün.

Kivinin tropikalliği kalmadı pek. Artık ticari amaçlı yaylalarda bile yetiştiriliyor.

Pasiflora eskiden süs bitkisiyken yeni yeni ticari amaçlı üretilmeye başlandı. Oldukça iyi gelişim gösterdiğini söyleyebilirim.

Bu saydıklarımın yanında yaygın olmasa da liçi, longan, pomelo, ananas, pepino, kahve, kakao, yıldız meyvesi, fejoya, çikolata meyvesi (siyah sapote) yetiştirildiğini biliyorum.

Son olarak pazarda yaşadığım bir diyalogu da aktarayım.
Mango, ananas ve Hindistan cevizi satılan bir tezgah gördüm.
-Mangolar yerli mi acaba?
-Yerli abi, bu tezgahta gördüklerin hep yerli.
-Abi, Hindistan cevizi de var tezgahta.
-O da yerli.
-Türkiye'de Hindistan cevizi olmaz ki.
-Gazipaşa'da var.
-Nasıl var, bahçe mi var? Neresinde?
-Ben tam yerini bilmiyorum ama bu cevizler Gazipaşa'dan. Orada adamı yere diksen meyve verir, öyle bir yer.

Soruşturdum ancak Hindistan cevizi bahçesini bulamadım. Açıkçası pek de inanmadım ama yine de kendim de ceviz yetiştirmeyi deniyorum, bir sonuç alamadım henüz. Yorum sizin.
Umarım Hindistan cevizi yetiştirmeyi başarabilirsiniz , zira bende deniyorum ama bakalım olacakmı

Eski 12-02-2019, 15:53   #10
Yeni Üye

Teşekkürler...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019