agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Floroplus
  • 2 Gönderen Flоrοрluѕ

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2011, 15:45   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Kışın Egzotik Bitki Bakımı

Kış zamanı gelip havalar soğumaya başlayınca hepimiz egzotik bitkilerimizi korumaya çalışırız;ben de bu yüzden bitkilerimizi nasıl koruyabileceğimiz hakkında yorumlar yazabileceğiz bir başlık açmaya karar verdim;çünkü egzotik bitkiler özellikle bu zaman çok hassaslaşıyorlar ve büyük ihtimalle de ölüyorlar ancak onları kurtarabiliriz.

Ben evimde gliricidia sepium - madre de cacao ve begonvil bakıyorum.İki bitki de yüksek sıcaklık istiyor ben de bu yüzden onları güneş alan bir odaya kapasını kapılı tutacak bir şekilde koydum;kaloriferi 5.seviyeye getirdim ve arada sırada ışığı 1-2 saatliğine açık bırakarak yapay fotosentez yapmasını sağlıyorum,ya da öyle olduğuna inanıyorum.Bu yolla bitkilerim 3 haftadır dayanıyorlar.

Sizin yorumlarınızı da sabırsızlıkla bekliyorum
Saygılar

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 14:42   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
saksilarinizi gunes gormeyen bir pencere onune koyduysaniz saksilarin arkasina beyaz renkli buyukce kagit yerlestirin, bendeki luxmetre ile olctugumde yapraklara gelen isik miktari 2-3 kat artiyor, bence en az isle yapabileceginiz etkili bir yontem,

yetmez ama `evet`` (-;

klima ile isiniyorsaniz bitkilerinizi klimadan olabildigince uzak tutun, asla dogrudan klimanin sicak havasi bitkilerinize ulasmamali. bitkileriniz kuruyabilir,

soguga dayanikli bile olsa (pawpaw,aroniya gibi) saksili bitkilerinizi disarda birakmayin, topraga ekili degillerse kokleri donacagi icin zarar gorecektir,

yapay isik verecekseniz isigi gunduz verin, bu konu zaten cokca yazilmis, bu konuya emek vermis arkadaslar yazarsa daha iyi olur.

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 12:03   #3
Ağaç Dostu

crazytutor's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2011
Arkadaşlar benim küçük bir ananas fidanım var. Denizli sarayköyde oturuyorum. Dışarıda akşam soğukları 4 5 derece civarlarında. bende onu korumak için içeriye aldım ancak yapraklarının ucunda hafif hafif çürüme var sizce nedendir? Ben ev alçı kaplı olduğu için diye düşünüyorum.

crazytutor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2011, 12:02   #4
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba,
Sulama,sıcaklık,gün ışığından dolayı olabilir ? Benim yaptığım ve size de tavsiye edebileceğim yöntem şöyle,evinizin en fazla güneş alan odasını seçip odanın kalorifer ısısını en yükseğe çekin,sabahları ışığı açın belli sürelerde ve arkadaşımızın dediği gibi arkasına kağıt yerleştirin.(ananasın ışığı sevdiği varsayımyla yola çıkıyorum ) Böylece ortama daha kolay alışacaktır.Ayrıca agozce'nin önerdiği muz enzimi de işe yarayabilir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir

Eski 26-11-2011, 22:04   #5
Ağaç Dostu

crazytutor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba,
Sulama,sıcaklık,gün ışığından dolayı olabilir ? Benim yaptığım ve size de tavsiye edebileceğim yöntem şöyle,evinizin en fazla güneş alan odasını seçip odanın kalorifer ısısını en yükseğe çekin,sabahları ışığı açın belli sürelerde ve arkadaşımızın dediği gibi arkasına kağıt yerleştirin.(ananasın ışığı sevdiği varsayımyla yola çıkıyorum ) Böylece ortama daha kolay alışacaktır.Ayrıca agozce'nin önerdiği muz enzimi de işe yarayabilir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir
Teşekkür ederim charlaux. deneyeceğim. Bu arada agozce nin muz enzimini gözden kaçırmışım. O neydi acaba?

Eski 28-11-2011, 19:56   #6
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi crazytutor Mesajı Göster
Teşekkür ederim charlaux. deneyeceğim. Bu arada agozce nin muz enzimini gözden kaçırmışım. O neydi acaba?
Buyrun;

Muz Enzimi,

Yaklaşık 10 tane muz kabuğunu ( ben Anamur muzu kullandım..) ve 2 tane muzu küçük küçük doğradım (blender dan da geçirilebilir), 5 litrelik bir pet şişeye, 2 gün dinlendirilmiş suyun içine attım. 2,3 dilim ekmek, 2,3 kaşık yoğurt, 1 çy bardağı kadar pekmez ve 2 kaşık EMA koyup güneşe bıraktım. Ağzına, iğneyle delinmiş bir balon kapattım ve balonu çıkmaması için sıkıca bağladım. Yaklaşık 1,1.5 ay sonra, Gaz çıkışı bittiği zaman olmuş demektir. Sulama suyuna 5 lt.ye 1 çay bardağı ölçüsünde karıştırarak verdim.

EMA yoksa da fark etmiyor. (veya 1 çay kaşığı kuru maya diyor konunun uzmanları)

İçine biraz yonca yaprağı veya teze ot da konursa, azotta sağlanmış olur.Ayrıca muz potasyum ve azot içeriyormuş,ben de buradaki arkadaşım agozceden öğrendim

Bu arada küçük bir not benim bitkilerde arada bir soluyor gibi oluyor,sonra canlılaşıyorlar,ilkbahara kadar bir şekilde dayandırmaya çalışacağım onları;siz de dayandırabilirseniz bir sorun olmaz bence Bir de benimkiler daha filiz ancak 3. aylarını dolduracaklar,2 aydır da içeridiler zaten

Eski 29-11-2011, 07:00   #7
Ağaç Dostu

crazytutor's Avatar

teşekkürler denemeye çalışacağım. Sağ olun.

Eski 29-02-2012, 11:28   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
karambola fideleri icin sicak bir ortam yetmedi, dogrudan gunes isigi gormesi gerekiyor sanirim, bendeki tropiklerin hemen hepsi sicak ve aydinlik bir odada dogrudan gunes isigi hic gormeden saglikli olarak kisi atlatti. kapali balkonda kucuk lichi fdeleri ve avakado -4 `C ye dayandi.

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 02:48   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2019
bitkilerde gans sıvısı kullanımı hakkında forumda bilgi sahibi olan varmı? Bitkilerde gans sıvısı kullanımı

Flоroрluѕ beğendi.
Floroplus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2019, 17:38   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2019
Akdeniz iklimine hindistan cevizi ağacı uyarlama çalışmaları hakkında:

Florida: https://www.google.com/maps/place/Ca...!4d-81.9495331
Hatay: https://www.google.com/maps/place/Ra...1!4d36.1780841

Yanlış konu altına mı yazıyorum tam emin değilim ancak, hindistan cevizinin meristemi ve kökleri yağışlı serin aylarda çok hassas oluyormuş. Uzun süredir araştırma yapıyorum, mesela kışın atıyorum gece en soğuk saatlerde bile +10 derece altında bir soğuk oluştuğunda hindistan cevizi palmiyesinin fotosentez yapamayıp öleceğini söyleyen çok sayıda kişiye denk geldim.

Lakin iklim verilerine bakılırsa, aslında bu bilginin pek de doğru olmadığı yönünde emareler gördüm. Mesela batı florida Cape Coral da bir çok hindistan cevizi palmiyesi var, aralık ayında -4 ocak ile şubatta ise -3 dereceler kayda geçmiş ve hindistan cevizleri soğuktan etkilenmiş görünmüyorlar, acaba gittikleri bölgede adaptasyonu başarı sağladığından dolayı bölgeye uyumlu olma yetenekleri var olabilirmi?

Kış mevsiminde yağışlı soğuk havalarda, çamurlu, yani su tutan topraklar hindistan cevizi ağacı köklerine zarar verip bitkinin ölmesine sebep oluyormuş, Cape Coral hem yağışlı hemde soğuk görünüyor...

İnce bir ayrıntı daha var, acaba kısa süreli soğuklardan kökler yahut meristem etkilenmiyor olabilirmi? Atıyorum; kışın, ocak - şubat - mart - aralık aylarında floridada bile akdeniz koşulları benzerine çok yakın bir kış döngüsü var, yani bunun bir ölçüsü yahut zaman dilimi varmı, yılda kaç gün soğuk görürlerse bunu tolere edebiliyorlar? Kaç inçlik bir yağış yahut kaç saatlik bir don olayı ağacın soğuğa tahammül seviyesini belirliyor, bunun net bir tahlili varmıdır?

Akdeniz ülkelerinin neredeyse hiç birinde hindistan cevizi ağacı yok, tek bir tane bile örneğe rastlamadım. Neyse çok uzatmayacağım, ben şahsen hindistan cevizinin anamur, alanya, karataş, iskenderun sahillerinde hayatta kalabileceğe inanıyorum, hatta meyve bile verebileceğini tahmin ediyorum.
Florida iklimi: https://en.wikipedia.org/wiki/Cape_C...lorida#Climate
Hatay iklimi: https://en.wikipedia.org/wiki/İskenderun#Climate

Eklenen Resimler

Düzenleyen Flоrοрluѕ : 09-11-2019 saat 18:17
Flоrοрluѕ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2019, 18:16   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Flоrοрluѕ Mesajı Göster
Florida: https://www.google.com/maps/place/Ca...!4d-81.9495331
Hatay: https://www.google.com/maps/place/Ra...1!4d36.1780841

Yanlış konu altına mı yazıyorum tam emin değilim ancak, hindistan cevizinin meristemi ve kökleri yağışlı serin aylarda çok hassas oluyormuş. Uzun süredir araştırma yapıyorum, mesela kışın atıyorum gece en soğuk saatlerde bile +10 derece altında bir soğuk oluştuğunda hindistan cevizi palmiyesinin fotosentez yapamayıp öleceğini söyleyen çok sayıda kişiye denk geldim.

Lakin iklim verilerine bakılırsa, aslında bu bilginin pek de doğru olmadığı yönünde emareler gördüm. Mesela batı florida Cape Coral da bir çok hindistan cevizi palmiyesi var, aralık ayında -4 ocak ile şubatta ise -3 dereceler kayda geçmiş ve hindistan cevizleri soğuktan etkilenmiş görünmüyorlar, acaba gittikleri bölgede adaptasyonu başarı sağladığından dolayı bölgeye uyumlu olma yetenekleri var olabilirmi?

Kış mevsiminde yağışlı soğuk havalarda, çamurlu, yani su tutan topraklar hindistan cevizi ağacı köklerine zarar verip bitkinin ölmesine sebep oluyormuş, Cape Coral hem yağışlı hemde soğuk görünüyor...

İnce bir ayrıntı daha var, acaba kısa süreli soğuklardan kökler yahut meristem etkilenmiyor olabilirmi? Atıyorum; kışın, ocak - şubat - mart - aralık aylarında floridada bile akdeniz koşulları benzerine çok yakın bir kış döngüsü var, yani bunun bir ölçüsü yahut zaman dilimi varmı, yılda kaç gün soğuk görürlerse bunu tolere edebiliyorlar? Kaç inçlik bir yağış yahut kaç saatlik bir don olayı ağacın soğuğa tahammül seviyesini belirliyor, bunun net bir tahlili varmıdır?

Akdeniz ülkelerinin neredeyse hiç birinde hindistan cevizi ağacı yok, tek bir tane bile örneğe rastlamadım. Neyse çok uzatmayacağım, ben şahsen hindistan cevizinin anamur, alanya, karataş, iskenderun sahillerinde hayatta kalabileceğe inanıyorum, hatta meyve bile verebileceğini tahmin ediyorum.
Florida iklimi: https://en.wikipedia.org/wiki/Cape_C...lorida#Climate
Hatay iklimi: https://en.wikipedia.org/wiki/İskenderun#Climate
Rekor gelişim kullanın akdeniz bölgesinin sahile yakın olan yerlerinin hemen hemen çoğunda yetişir. Ege ve karadeniz için bir şey söyleyemem.

Rekor Gelişim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024