agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni586Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2019, 09:31   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2019
Hindistan Cevizini tekrar çimlendirmeyi deniyorum aslında bir tanıdığım fidanını satıyor ama çok pahalı , İnşAllah bu sefer çimlendirebilirim

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mangonas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 12:22   #62
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Hindistan Cevizi zaten ülkemizde yetişiyor İzmir'deki villalara peyzaj amaçlı dikiliyor ve Hindistan Cevizi tuzlu suyu seven bir bitki tuzlu suyu sevmese neden sahillerde yetişebilsin bu bitki eğer tuzlu suyu sevmeseydi zaten bir süre sonra kökleri tahriş olup bitki ölürdü , birde herkes aynı şeyi söylüyor Hindistan cevizi iklimimizden ötürü ülkemizde yetişmezmiş peki neden sadece iklim olarak bakılıyor ?( Bu ülkenin iklimi tropikal olmasada kışları ılık geçen bir iklimi var ) ve Hindistan cevizinin burada yetişmesinin sadece iklimle alakası yok bu ülkenin de bir toprak yapısı var , havası var , suyu var sadece iklim yönünden bakılmamalı

Size katılıyorum sayın siflera
herkez olaya iklimsel olarak bakıyor lakin kimi mikrokilima alanlar vardır doğunun belli bölğeleri güneydoğudan sıcak , egenin belli bölgeleride akdeziden sıcak olabiliyor. Malesef insanları inandırmak güç.
Mesele İzmir in çeşme ilçesi en düşük sıcaklık -3.7 derece anamur( muzun en çok yetiştiği bölge olmasına rağmen) -4.7 derece ölçülmüştür

Başka bir örnek doğu anadoludaki ilçeler( keban, maden,genç,alacakaya ,arıcak .kale,tunceli,gibi) en az hem yıllık ortalama sıcaklık bakımından hemde hava sıcaklığı bakımından en az antep, mardin , şırnak, kiliz kadar sıcak olabiliyorlar

ve sizin söylediğiniz gibi bu işin hava toprak yapısı verim rüzgar nemi filan var
sonuç olarak size katılıyorum.

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 12:26   #63
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AliЕkber Taştаn Mesajı Göster
ŞAKAMl BU?

Adana veya Antalya gibi kentlerde belki yetişir...

İzmir de; ekim, kasım, aralık, ocak, şubat, mart, nisan, mayıs: gördüğünüz gibi yılın çoğu bölümü serin geçer, kışın çok pis ayazları olur İzmir in, karla kaplı palmiylere tanık olabilirsiniz, miami de 1977 senesi kışında, kar yağışı ve don nedeni ile çoğu hindistan cevizi ölmüştür, kalanlarda ağır hasar görmüştür.

Bu nedenle izmiri düşünemiyorum bile, zaten izmir gibi hava koşulları bulunan bir il de, hindistan cevizi hayat da kalabilseydi, dünyanın çoğu yerinde kolaylıkla yetişirdi, hindistan cevizi dünyanın en zor bitki türlerinden biridir.
dediğim gibi o iklim grafikleri sağlam değil hem ortalama sıcaklıklar düşük , hem hava sıcaklıkları düşük, hemde gece gündüz sıcaklıkları farkı fazla verilmiş .

Eski 29-01-2019, 12:29   #64
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Red face

Sayın siflera size katılıyorum

Maleseef insanları inandırmak çok zor.

ANLAYANA...

Eski 29-01-2019, 12:33   #65
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blackflοwer Mesajı Göster
Sayın siflera12 hepsi de düzmece, zaten fotodaki de kraliçe palmiyedir. Türkiye de hindistan cevizi ağacı yoktur. hahaha

İphone 12x Plus tt cihazımdan Dümbelek kullanılarak gönderildi
Sizin yaptığınız insanları yoldan çıkarıp ortalığı kızıştırıp kavga etmektir. sayın siflera size elindeki kanıtları göstermiş ama siz halen inanmamakla ısarar ediyorsunuz.
Bunu da geçtim alaycı konuşmayla hahaha diye konuşuyorsunuz.

Eski 29-01-2019, 17:34   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kerem Örenç Mesajı Göster
Ben sayın siflereya katılıyorum hindistan cevizi ülkemizde meyvesi için olmasada mikroklima iklim bölgelerimizde yetişmesi mümkündür hemde kolaylıkla ister açık olsun ister kapalı sera olsun
türkiye iklimi hakkında sallıyorsunda orta doğu ülkelerinde kolaylıkla hindistan cevizi yetişebilir bence bu kadarda sallanmaz ya...
Aranızdaki özel tartışma konusu sadece sizi ilgilendirir, fakat ne yazık ki, ülkemizde hindistan cevizi palmiyesi ağacı yoktur. Olacak gibi de görünmüyor, lütfen araştırın göreceksiniz.

Kakao, Kahve, Hindistan cevizi ve benzeri bir kaç tür daha var ki, bu tropik bitkiler asla akdeniz iklimi ile barışık değildirler. Serada, dahi yetişmez bunlar, lakin ısıtıcılı seralarda belki mümkün olabilir, eh bu da çok gereksiz ve saçma. Devasa hindistan cevizi palmiyelerini yetiştirmek için yüksek sera inşa etmek, bu ülke şartlarında lüzumsuz. Lezzetsiz bir tatlı baharatı olan hindistan cevizi için, bu kadar çaba, fazla gibime geliyor, o kadar tür arasından, neden zor bitkileri arayıp buluyorsunuz, macerayı seviyor olabilirmisiniz...

Akdeniz ülkelerinde, bu konuda, fazlasıyla denenmiş örnek mevcut, hepside hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştır. Dünyanın en zengin halklarının yaşadığı, kaliforniya sahilleri, ocak şubat aralık ayında, ülkemiz sahillerinden daha da ılımandır, amerikalılar israfı pek severler, sizin mantığınıza göre, böylece tüm kaliforniya sahilleri hindisan cevizi ormanlarıyla kaplı olması gerekmezmiydi? Yani, zaten yetişse onlar yetiştirmeyi çoktan başarmış olurlardı, öyle değilmi? Bence siz depresyondasınız kuzum, belkide tedavisi mümkün olmayan bir vakasınız; hindistan cevizine geçmeden önce, depresyondan Türkiye ikliminde nasıl çıkılır buna odaklanmalısınız ) Şaka şaka, hiç bişiyniz yok turp gibisiniz, gidin elma, armut, kiraz ekin, bunlar işinizi görür Sevgi ile kalın

Eklenen Resimler

Düzenleyen coccoloba ağacı : 30-01-2019 saat 00:16 Neden: görsel ekleme
coccoloba ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 05:18   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2019
Alıntı:
Sizin yaptığınızı ilkokul çocuğu yapmaz . sizin yaptığınız çok büyük ahlaksızlıkıtır
Çok doğru söylüyorsunuz

Mangonas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 05:22   #68
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Suçunuzu bilmeyecek kadar. insanları üzüpte ben ne yaptım diyemeyecek kadar

katı kalpli ve ..ben ne yaptım diyerek zeytinyağı gibi üste çıkma konusunda gibi yapınız varsa ççok duygusuz birisiniz bence
Çok teşekkür ederim beni anlayabilen tek insan sanırım sizsiniz

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2019, 05:31   #69
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coccoloba ağacı Mesajı Göster
Aranızdaki özel tartışma konusu sadece sizi ilgilendirir, fakat ne yazık ki, ülkemizde hindistan cevizi palmiyesi ağacı yoktur. Olacak gibi de görünmüyor, lütfen araştırın göreceksiniz.

Kakao, Kahve, Hindistan cevizi ve benzeri bir kaç tür daha var ki, bu tropik bitkiler asla akdeniz iklimi ile barışık değildirler. Serada, dahi yetişmez bunlar, lakin ısıtıcılı seralarda belki mümkün olabilir, eh bu da çok gereksiz ve saçma. Devasa hindistan cevizi palmiyelerini yetiştirmek için yüksek sera inşa etmek, bu ülke şartlarında lüzumsuz. Lezzetsiz bir tatlı baharatı olan hindistan cevizi için, bu kadar çaba, fazla gibime geliyor, o kadar tür arasından, neden zor bitkileri arayıp buluyorsunuz, macerayı seviyor olabilirmisiniz...

Akdeniz ülkelerinde, bu konuda, fazlasıyla denenmiş örnek mevcut, hepside hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştır. Dünyanın en zengin halklarının yaşadığı, kaliforniya sahilleri, ocak şubat aralık ayında, ülkemiz sahillerinden daha da ılımandır, amerikalılar israfı pek severler, sizin mantığınıza göre, böylece tüm kaliforniya sahilleri hindisan cevizi ormanlarıyla kaplı olması gerekmezmiydi? Yani, zaten yetişse onlar yetiştirmeyi çoktan başarmış olurlardı, öyle değilmi? Bence siz depresyondasınız kuzum, belkide tedavisi mümkün olmayan bir vakasınız; hindistan cevizine geçmeden önce, depresyondan Türkiye ikliminde nasıl çıkılır buna odaklanmalısınız ) Şaka şaka, hiç bişiyniz yok turp gibisiniz, gidin elma, armut, kiraz ekin, bunlar işinizi görür Sevgi ile kalın
İnternetten buldum Mersin'de Kahve üretimine başlanmış.
Mersin'de kahve üretimi için bahçe

Günlük hayatta birçok insanın vazgeçilmezleri arasında yer alan kahveyi Mersin'de yetiştirmeyi başaran Toroslar Belediyesi ekipleri, seri üretime geçmek amacıyla belediyenin 8 dönümlük arazisinde 2 bin fidanla kahve bahçesi oluşturdu.

Mersin'de kahve üretimi için bahçe

Günlük hayatta birçok insanın vazgeçilmezleri arasında yer alan kahveyi Mersin'de yetiştirmeyi başaran Toroslar Belediyesi ekipleri, seri üretime geçmek amacıyla belediyenin 8 dönümlük arazisinde 2 bin fidanla kahve bahçesi oluşturdu.

26 Ekim 2018 Cuma, 12:27 | Güncelleme:*26 Ekim 2018 Cuma, 13:00*AA

YEREL HABERLER**/*MERSİN HABERLERİ*

MERSİN (AA) - Günlük hayatta birçok insanın vazgeçilmezleri arasında yer alan kahveyi Mersin'de yetiştirmeyi başaran Toroslar Belediyesi ekipleri, seri üretime geçmek amacıyla belediyenin 8 dönümlük arazisinde 2 bin fidanla kahve bahçesi oluşturdu.

İthalatına büyük rakamlar ödenen kahveyi kentte yetiştirmek amacıyla geçtiğimiz yıl çalışma başlatan Toroslar Belediyesi ekipleri, yaklaşık 1,5 yıllık sürede çok sayıda kahve fidesi yetiştirmeyi başardı.

Bu fidelerden ürün alarak çiftçilere örnek olmayı amaçlayan belediye, seri üretime geçebilmek amacıyla 8 dönümlük arazide 2 bin fideden oluşan kahve bahçesi oluşturdu.

Şu anda bir yaşında olan fidelerden 2-3 yıl içerisinde ürün alınması hedefleniyor.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Park ve Bahçeler Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, kahve fidesi üreminde önemli bir yol aldıklarını ve bir bahçe oluşturduklarını söyledi.

Toroslar'ın bereketli topraklarıyla yetiştirdiği tarım ürünleriyle ülkeyi besleyen bir konumda olduğunu belirten Tuna, "Bölgenin iklim şartlarına uygun ürünleri yetiştirmek için çalışmalar yaptık. Bugüne kadar 8-9 ürünü yetiştirdik. Bunlardan bir tanesi de kahve ağacı." dedi.

Kahve ağacının ülke ekonomisine önemli değer katacağını bildiren Tuna, şöyle konuştu:

"Siz bir ürünü aynı cinsten çok üretirseniz ve buna da ihracat alanında pazar bulamazsanız iç piyasada tüketmek zorunda kalıyorsunuz ve ürünün değeri istenen fiyatta olmuyor. İşte kahveye biz tamamen ithalata dayalı bir ürün olması nedeniyle bu konuda yaptığımız araştırmayla kendimiz de bu ürünü yetiştirebileceğimiz şeklinde bir sonuca vardık. Bir yıllık çalışma sonrası fideleri yetiştirmeyi başardık. Bu ağaç güneşi çok sevmiyor ve gölgede oluyor. Bizim de kendimize ait olan 16 bin metrekarelik bir narenciye bahçemiz var. Onun içerisinde 8 bin metrekareye 2 bin fidan ektik. Bundan 3 yıl içerisinde ürün alacağız. Şu anda 1 yaşındalar. Alternatif bir model. Biz bundan verim aldığımız takdirde bölgemizdeki üreticilere öneri getireceğiz. Yanılma olursa da biz yanılalım diye bir yol haritası çizdik."

Tuna, daha önce pasiflora, ejder meyvesi, pitaya, guava, safran ve daha birçok ürünü de yine belediye bünyesinde yetiştirmeyi başardıklarını, Toroslar'ın üreten yanını geliştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Eski 30-01-2019, 13:26   #70
Yeni Üye

Farklı önlemler eşiliğinde, bazı seçilmiş türler ile ve sadece cüz-i miktarda üretim söz konusu olabilir.

Mış la mişle kanıt sunmaya çalışmayın, kaynaklar sağlam olması gerekir; doksanlarda ülkemiz, Sudan da bilmem kaç bin dönüm tarım için plantasyon kiralaMIŞ oralardan yetişkin kahve veya kakaoları ülkemize transfer edip doğru yerlere nakil ederseniz sonuç almanız mümkün olabilir. Özel ağaç nakil araçlarıyla bitkilerin köklerine zarar vermeden ve uygun mevsimlerde bunu yapabilirseniz muhtemelen adaptasyon ile uğraşmak zorunda kalmış olmazsınız:
Kışın en soğuk gecelerinde bile akdeniz sahillerinin denize yakın kıyıları asla 0°C altına düşmez, çünkü gündüz ortalama 20°C sıcaklıklar hüküm sürer, gündüz boyu ısınan deniz; gece güneş doğana kadar sıcaklığını kıyı bölgelere kusar, böylece karadan sahile gelen serin havayı kırarak ılıman bir kıyı iklimi oluşturur.

Tuz dostu olan hangi tropik bitki olursa olsun, ege ve karadeniz harici; akdenizin tüm kıyı şeridine uyum sağlayabilir. Bunun nedeni akdeniz suyu sıcaklığının neredeyse, atlantik meksika körfezi kadar ılıman olmasından kaynaklıdır, akdenizde; kıyı şeritlerinin iklimini kumanda eden etken ılıman akdeniz suyudur.

https://www.google.co.uk/maps/place/...!4d-61.9052894
Hindistan cevizi için de aynı şey geçerli olabilir, Trinidad and Tobago Icacos atlantik okyanusunda bir ada; gidin oradan coconut tall tür olgun palmiyelerden ithal edin, sonrada örneğin ölüdeniz kumsalına nakledin, belkide ancak sonuç alabilirsiniz:
Fidandan yetiştirmek, hem zahmetli hemde hayatda kalma ihtimali yok, hayatda kalsa bile verim alamazsınız. Cocos nucifera hindistan da bile çok zahmeti olan bitkilerden maalesef: Knowledge Based Information on Coconut :: Planting Seasons & Climate

(VERDiĞiM TARiFLERiN BAZlLARlNlN, DAYANAĞl KESiN OLMAMAKLA BiRLiKDE, KAYNAKLARlDA SADECE TOPARLAMA ALlNTlLARDAN iBARETDiR)

Eklenen Resimler

Düzenleyen coccoloba ağacı : 30-01-2019 saat 20:34 Neden: Cümle hataları düzeltildi / Videolar eklendi / Şema ve Fotoğraflar eklendi
Eski 30-01-2019, 16:53   #71
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Farklı önlemler eşiliğinde, bazı seçilmiş türler ile ve sadece cüz-i miktarda üretim söz konusu olabilir.

Mış la mişle kanıt sunmaya çalışmayın, kaynaklar sağlam olması gerekir; doksanlarda ülkemiz, Sudan da bilmem kaç bin dönüm tarım için plantasyon kiralaMIŞ oralardan yetişkin kahve veya kakaoları ülkemize transfer edip doğru yerlere nakil ederseniz sonuç almanız mümkün olabilir. Özel ağaç nakil araçlarıyla bitkilerin köklerine zarar vermeden ve uygun mevsimlerde bunu yapabilirseniz muhtemelen adaptasyon ile uğraşmak zorunda kalmış olmazsınız:
https://www.youtube.com/watch?v=xH7xErjPpRo
Kışın en soğuk gecelerinde bile akdeniz sahillerinin denize yakın kıyıları asla 0°C altına düşmez, çünkü gündüz ortalama 20°C sıcaklıklar hüküm sürer, gündüz boyu ısınan deniz; gece güneş doğana kadar sıcaklığını kıyı bölgelere kusar, böylece karadan sahile gelen serin havayı kırarak ılıman bir kıyı iklimi oluşturur.

Tuz dostu olan hangi tropik bitki olursa olsun, ege ve karadeniz harici; akdenizin tüm kıyı şeridine uyum sağlayabilir. Bunun nedeni akdeniz suyu sıcaklığının neredeyse, atlantik meksika körfezi kadar ılıman olmasından kaynaklıdır, akdenizde; kıyı şeritlerinin iklimini kumanda eden etken ılıman akdeniz suyudur.

https://www.google.co.uk/maps/place/...!4d-61.9052894
Hindistan cevizi için de aynı şey geçerli olabilir, Trinidad and Tobago Icacos atlantik okyanusunda bir ada; gidin oradan coconut tall tür olgun bir palmiyelerden ithal edin ve örneğin ölüdeniz kumsalına nakledin, belkide ancak sonuç alabilirsiniz:
https://www.youtube.com/watch?v=QxjGK6jScgI
Fidandan yetiştirmek, hem zahmetli hemde hayatda kalma ihtimali yok, hayatda kalsa bile verim alamazsınız. Cocos nucifera hindistan da bile çok zahmeti olan bitkilerden maalesef: Knowledge Based Information on Coconut :: Planting Seasons & Climate

(VERDiĞiM TARiFLERiN BAZlLARlNlN, DAYANAĞl KESiN OLMAMAKLA BiRLiKDE, KAYNAKLARlDA SADECE TOPARLAMA ALlNTlLARDAN iBARETDiR)
Sizi anlayamıyorum madem Hindistan cevizinin yetiştiğine inanmıyorsanız burada ne işiniz var ? Arkadaşım inanmıyorsanız yazmayın , benim kanıtıma inanmayıpta kendinizin kanıt sunmasıda beni çok güldürdü doğrusu
Bizim amacımız yetişmesini sağlamak zaten yetişmiyor deyipte oturmak değil
Hem Hindistan cevizine parayı veren benim uğraşmak isteyende benim sizene sizi ne ilgilendiriyor bu ülkede Hindistan cevizi yetişip yetişmemesi

Eski 30-01-2019, 20:47   #72
Yeni Üye

Sen de haklısın

Alıntı:
Sizi anlayamıyorum madem Hindistan cevizinin yetiştiğine inanmıyorsanız burada ne işiniz var ? Arkadaşım inanmıyorsanız yazmayın , benim kanıtıma inanmayıpta kendinizin kanıt sunmasıda beni çok güldürdü doğrusu
Bizim amacımız yetişmesini sağlamak zaten yetişmiyor deyipte oturmak değil
Hem Hindistan cevizine parayı veren benim uğraşmak isteyende benim sizene sizi ne ilgilendiriyor bu ülkede Hindistan cevizi yetişip yetişmemesi
Paranıza fazla güvenmeyin, ülkeye bitki hastalığı hasebiyle ithalat yasağı var diye biliyorum, umarım yamulmuyorum рlѕ ??

Düzenleyen coccoloba ağacı : 30-01-2019 saat 21:41 Neden: harf hataları
Eski 31-01-2019, 05:20   #73
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Paranıza fazla güvenmeyin, ülkeye bitki hastalığı hasebiyle ithalat yasağı var diye biliyorum, umarım yamulmuyorum рlѕ ??
Arkadaşım ben gidipte dış ülkelerden Hindistan cevizi getirtmiyorum ülkemize güvenli ve temiz bir şekilde girmiş olan tohumları çimlendirmeyi deniyorum bu arada bilmiyorsunuz sanırım bir bitki ne kadar küçükse oraya okadar kolay adapte olur

Eski 31-01-2019, 09:34   #74
Yeni Üye

Adaptasyon nedir tarifini tam yapında bilelim

Neden dış ülkelerden getirmiyorsun, seçebilirsin istediğin palmiyeyi; param var diye hava atıyodun ya, ama bu imkansız.

Tohum işi yaş iş, milyon yıl beklersin; Сеlаl Şеngör hoca bile buna güler; illa en az 15 metre boyunda palmiye şart, zaten imkansız olduğu aşikar.

Sahil dışında, boşuna bir külfet olur bu uğraş, sahil dedim; çünkü uyum sağlayabileceği tek yer orası olurdu, ora da bile risk varken, bu da imkansız.

Kısacası bu iş olamıyormuş.

Neyse, bahçede 20 yıl beklesenizde, sera ile filan kapasanızda, yapabileceği boy 2 metreye anca ulaşır.

Zaten meyve olayına, hatta meyve verse de, kalibresine ve niteliğine hiç girmiyorum bile.

'Bu dediklerimi de bir yana bırakıyorum, hayatta kalmayıp henüz ocak ayını atlatmadan cocos nuciferanız ölecektir'

Ekvatora yerleş daha mantıklı olur, hem bitkilere işkence çektirmiş olmazsın.

İstersen ağacı buraya ithal etmekle filan uğraşmayalım, en iyisi seni oraya ihraç edip, adapte edelim. Ha ne dersin? Sayın sütten çıkma ak kaşık

Düzenleyen coccoloba ağacı : 31-01-2019 saat 09:59 Neden: yanlış cümle
Eski 31-01-2019, 09:51   #75
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Neden dış ülkelerden getirmiyorsun, seçebilirsin istediğin palmiyeyi; param var diye hava atıyodun ya.

Sahil dışında, boşuna bir külfet olur bu uğraş, sahil dedim; çünkü uyum sağlayabileceği tek yer orası olurdu, ora da bile risk varken...

Neyse, bahçede 20 yıl beklesenizde, sera ile filan kapasanızda, yapabileceği boy 2 metreye anca ulaşır.

Zaten meyve olayına, hatta meyve verse de, kalibresine ve niteliğine hiç girmiyorum bile.

'Bu dediklerimi de bir yana bırakıyorum, hayatta kalmayıp henüz ocak ayını atlatmadan cocos nuciferanız ölecektir'
Para benim değilmi ister buradan alırım istersemde dış ülkelerden ve sadece sahilde olur diyorsunuz o zaman bütün tropikal meyvelerin sahilde olması gerekirdi sonuçta orda don olmuyor Bahçemde isterse 2 metre olsun isterse 30 metre benim için adapte olması önemli boyu değil Buarada sizin sahil üzümüde ölecektir nede olsa oda soğuğa dayanamıyor
Bence sizi amerikaya yollayalım sizde sahil üzümüne daha fazla işkence etmemiş olursunuz hem amerikanın sizin gibi zeki insanlara ihtiyacı var Herşeyi çok bilen arkadaş

Eski 31-01-2019, 10:06   #76
Yeni Üye

Allah aşkına sen kimsin, ya da sizler? O nu de hele? Kaç kişisiniz aynı niklerle girip duruyorsunuz? Tamam git yaa istersen Çorumda yetiştir, bişey demiyorum; saçma sapan kaynaklar verip durma, bu kaynaklar senin akvaryumumdaki cikletlerin poposundan olsa gerek... Yahu dünya da bir tane örnek yok örnek göster bana sen? Benden icraat bekliyorsunuz, iddia sahibi sizsiniz siz icraat gösterin...

Ben bir şey bildiğimi idda etmedim, yazdıklarımın dayanağı yoktur diye yorumumun altına notda düştüm, insanları neden aşağılıyorsunuz ki? Amacınız üzüm yemekten ziyade bağcıyı dövmek gibi geldi sanki bana

Sahil üzümü mü istiyorsun al atayım gps linkini ve fotosunu:
1- https://www.google.co.uk/maps/place/...!4d115.8604572
2- https://www.google.co.uk/maps/place/...!4d115.8604572

Düzenleyen coccoloba ağacı : 31-01-2019 saat 10:14 Neden: noktalama ve yazım kuralları düzeltildi
Eski 31-01-2019, 10:15   #77
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Allah aşkına sen kimsin, ya da sizler? O nu de hele? Kaç kişisiniz aynı niklerle girip duruyorsunuz? Tamam git yaa istersen Çorumda yetiştir, bişey demiyorum; saçma sapan kaynaklar verip durma, bu kaynaklar senin akvaryumumdaki cikletlerin poposundan olsa gerek... Yahu dünya da bir tane örnek yok örnek göster bana sen? Benden icraat bekliyorsunuz, iddia sahibi sizsiniz siz icraat gösterin...

Ben bir şey bildiğimi idda etmedim, yazdıklarımın dayanağı yoktur diye yorumu mun altına not da düştüm, insanları neden aşağılıyorsunuz ki? Amacınız üzüm yemekten ziyade bağcıyı dövmek gibi geldi sanki bana

Sahil üzümü mü istiyorsun al atayım gps linkini ve fotosunu:

1- https://www.google.co.uk/maps/place/...!4d115.8604572

2- https://www.google.co.uk/maps/place/...!4d115.8604572
Bana yabancı ülkelerden kanıt göstermeye uğraşma senin saçma kanıtlarına inanacak değilim o kadar yetişeceğine inaniyorsan Türkiye'den kanıt göster benim zaten kanıtım bol Dünyadaki örneklerde beni bağlamaz ben kendi ülkemde olup olmadığına bakarım Bence siz kaç kişisiniz **** kaç kişiliklisiniz bir dediğiniz birdediğinizi tutmuyorda
Birde sahil üzümünü örnek gösterdiğin yerle Antakyanın hava durumunu bir karşılaştır istersen
Yazdıklarımın bir dayanağı yoktur diyorsun birde Hindistan cevizinin yetişip yetişmediğini iddia etmiyorum diyorsun peki o zaman niye bana yazıyorsun ???

Düzenleyen siflera12 : 01-02-2019 saat 11:51
Eski 31-01-2019, 10:25   #78
Yeni Üye

Güney avustralyada kış dögüsü haziran ayında başlarken; bizde bu döngü ocak ayında başlar, avustralya güney yarım kürededir, biz kuzeydeyiz; güneş denizden değil aksine karadan denize doğru açı ile yeryüzünü ısıtır... Sanırım mahsus yapıyorsunuz? Müfettiş tamamdır arkadaşlar
youtube.com/watch?v=5mj675Tpm54

Düzenleyen coccoloba ağacı : 31-01-2019 saat 10:35 Neden: eksik harfler
Eski 31-01-2019, 10:26   #79
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Güney avustralyada kış dögüsü haziran ayında başlarken; bizde bu döngü ocak ayında başlar, avustralya güney yarım kürede, güneş denizden değil aksine karadan denize doğru açı ile yeryüzünü ısıtır...
Sanırım Avustralyanın kışlarının bile bizim ülkemizden sıcak olduğunu bilmiyorsun

Eski 31-01-2019, 10:43   #80
Yeni Üye

Alıntı:
Sanırım Avustralyanın kışlarının bile bizim ülkemizden sıcak olduğunu bilmiyorsun

Sayın zor insan; hindistan cevizi ve sahil üzümü farklıdır, iddia sahibi sizsiniz, o halde perth de bile hindistan cevizi yoktur, yani deniz üzümü var demek istedim, deniz üzümünün yetişme ihtimali var, altı üstü bir çalılık, palmiye ağaç değildir.

Mango ülkemizde var Avokado da var, Ejder inciri var, yok demiyorum; hindistan cevizi, Kahve, Kakao gibi bitkilerin akdeniz kışını tolere etmesi imkansız.

Bu demek oluyorki sahil üzümü avokado ile iklime uyum sağlama yönünden benziyor. Birde adı üstünde sahil üzümü? Avokado sahilde ölür, tuzlu zemini tolere edemez, dedim, kesindir demedim, test edilmeye ihtiyacı var. Asıl siz çelişkili tezler ortaya atıyorsunuz. Ben cahilim, uzman değilim benim hata yapmam komik olabilir, siz hata yapmayın o halde yahu.

Eski 31-01-2019, 10:44   #81
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Burası Hindistan cevizi yetiştirmek isteyen ve yetistirenlerin konusu yok Hindistan cevizi burda olmaz yok şurda olmaz diyenlerin değil inanmıyorsanız yazmayın ya yazmamak bir şeye muhalefet olmamak bu kadar zor mu ya ? İnanmıyorsan inanma banane ben inanıyorum yetişeceğine ben inanıyorsam bu beni ve benim gibileri ilgilendirir.
Bu konuyu tartısmakta sizin haddinize değil siz ilk önce insan olmayı öğrenin sonra zaten sizinle tartışabiliriz

Eski 31-01-2019, 10:49   #82
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Sayın zor insan; hindistan cevizi ve sahil üzümü farklıdır, iddia sahibi sizsiniz, o halde perth de bile hindistan cevizi yoktur, yani deniz üzümü var demek istedim, deniz üzümünün yetişme ihtimali var, altı üstü bir çalılık, palmiye ağaç değildir.

Mango ülkemizde var Avokado da var, Ejder inciri var, yok demiyorum; hindistan cevizi, Kahve, Kakao gibi bitkilerin akdeniz kışını tolere etmesi imkansız.

Bu demek oluyorki sahil üzümü avokado ile iklime uyum sağlama yönünden benziyor. Birde adı üstünde sahil üzümü? Avokado sahilde ölür, tuzlu zemini tolere edemez, dedim, kesindir demedim, test edilmeye ihtiyacı var. Asıl siz çelişkili tezler ortaya atıyorsunuz. Ben cahilim, uzman değilim benim hata yapmam komik olabilir, siz hata yapmayın o halde yahu.
Burası perth değil orada sahil üzümü olması burada olucağı anlamına gelmez , veya orada Hindistan cevizinin olmaması burada olmayacağı anlamına gelmez bu sadece iklimle alakalı birşey değildir bu ülkenin toprağı suyu havasıda var bakalım ona uyabilecekmi ???
Benimle konuşurken de haddinizi bilin lütfen , ben kimseye birşey inandırmak zorunda değilim ama tabi sizin insan olduğunuzu düşünmüştüm.Ve buda size son sözümdür bundan sonra hiçbir şekilde muhattabım olamazsınız , seviyesiz bir insan olduğunuzu biliyordum ancak bu kadarını tahmin etmemiştim kimse için seviyemi düşüremem siz ilk önce insanlık nedir onu bir öğrenin bundan sonrada bana birşey yazmayın yazsanızda fark etmez çünkü siz yokmuşsunuz gibi davranıcam iyi günler

Düzenleyen siflera12 : 01-02-2019 saat 11:52
Eski 31-01-2019, 11:00   #83
Yeni Üye

Zayıflar üzerinde baskı kurup, hakir görmek ve satır arası mevzuyu değiştirip psikolog vari teşhis koyar gibi hakaretler savurmak nedir? Makamın mevkin, merteben her neyse bunlar benim umrumda değil, merak etme hepimiz geberince aynı boyda olucaz. Delikanlıysan eğer, bu kelimeleri başkalarınada söyle, insan seçme.

Birde söyleyeklerini, muhataplarının yüzüne karşı söyle, karnından ima ile, ya da trollük yaparak değil, bu neticeye göre başkalarına iki yüzlü demeden önce acaba kendin dört yüzlü olabilirmisin bunu bi gözden geçirmelisin, bırak başkalarını kendini düzelt.

Mevzuyu ikidebir kişisel atışma noktasına taşıma, gelip teşhis koymaya çalışma, teşhis koydun, birde ilaç hap ismi vermediğin kaldı. Ayıp ayıp, yazık herşeyden önce yazık günah...

Hindistan cevizi yetişir, karstada yetişir. Biliyorum 'hah şöyle yola gel' diyeceğin aşikar, oldu sen haklısın.

Düzenleyen coccoloba ağacı : 31-01-2019 saat 12:27 Neden: eksik harf ve sayılar
Eski 31-01-2019, 11:10   #84
Yeni Üye

Alıntı:
Burası Hindistan cevizi yetiştirmek isteyen ve yetistirenlerin konusu yok Hindistan cevizi burda olmaz yok şurda olmaz diyenlerin değil inanmıyorsanız yazmayın ya yazmamak bir şeye muhalefet olmamak bu kadar zor mu ya ? İnanmıyorsan inanma banane ben inanıyorum yetişeceğine ben inanıyorsam bu beni ve benim gibileri ilgilendirir.
Bu konuyu tartısmakta sizin haddinize değil siz ilk önce insan olmayı öğrenin sonra zaten sizinle tartışabiliriz

Ben kolunu bükmedim yetiştirme diye. Burası bir forum herkes görüşünü bildirir, askeriye değilki, katılmadığımızada evet mi diyelim, herkes görüşünü bildirir.

Bu ne sığ ve absürt bi dayatma, olmaz diyemezmiş, ne aptalca ve saçma...

Eski 01-02-2019, 14:46   #85
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Hollywood ' dan Hindistan cevizi ve ekmek meyvesi ağaçları bu bölgelerdede Akdeniz iklimi görülüyor nadirde olsa ( Ülkemizdeki gibi ) don olayı görüyor ( bu fotoğrafları üye olduğum yabancı bir gruptan aldım )

Eski 01-02-2019, 17:17   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Hollywood ' dan Hindistan cevizi ve ekmek meyvesi ağaçları bu bölgelerdede Akdeniz iklimi görülüyor nadirde olsa ( Ülkemizdeki gibi ) don olayı görüyor ( bu fotoğrafları üye olduğum yabancı bir gruptan aldım )

İklim izin vermeyince bitki ölür. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bahçesinde 20-30 yaşında bir araucaria çamı (tropik çam ağacı) vardı. 2003 kışındaki soğukta dondu ve kestiler. Bitkileri, kışın soğuktan koruyacak şekilde örtü altına alıp ısıtıcı ile üşüme sıcaklığının (üşüme sıcaklığı bitkinin fizyolojik olarak zarar gördüğü bir sıcaklık düzeyidir ve 11 ilâ 1°C arasını kapsar) üzerinde tutarsanız her yerde Hindistan cevizi yetiştirebilirsiniz. Enerji ve örtü malzemesi masrafı olur.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2019, 14:24   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2019
Rekor gelişim

Rekor gelişim marka bir gübre varmış, kurumaya başlamış, veya ölmek üzere olan ağaçları mucizevi bir şekilde hayata döndürücü bir toprak iksiri olduğunu savunuyorlar.

Bir çok forumda akdeniz ile hindistan cevizi palmiyesinin uyumu ve konusu ele alınıyor. Fakat, anlatılanlara göre, meristemden pek sorun yaşanmıyor, meristem akdeniz kışını tolere edebiliyor sanırım. Ancak, çoğu problem köklerde, yağmurlu kışlardan dolayı, akdeniz ikliminde palmiye köklerinde hasar oluşuyormuş.

Rekor gelişim denense acaba bir ihtimal kış mevsimini rahatlıkla atlatabilirmi? Soğuğa karşı bitkilere direnç kazandırıyormuş. Ayrıca, kurak kavurucu yaz mevsiminde, kökleri nemli tutup su ihtiyacını azaltıyormuş.

Soğuktan yanmış bitkileri yeniden inşa ediyor, meyvelere dikkatli bakarsanız, daha iri ve sanki bir spreyle parlatılıp da cilalanmış gibi muhteşem görünüyorlar...

Düzenleyen Hopeless Life : 02-02-2019 saat 14:34 Neden: video hatası
Hopeless Life Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 11:18   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2019
https://www.google.co.uk/maps/place/...!4d-80.3972626
Bukadar süren don olayı günlerinden sonra, hindistan cevizleri nasıl hayatda kalabiliyorlar, ayrıca iyi gelişmiş boy atmış hatta kaliteli meyveleri de var, tuhaf... Üstelik Ocak ayında yağışta var. Hatta, daha fazla soğuk günler mevcut, ancak, yığınla şema ile sayfayı kaplamak istemedim. Açın bi zahmet inceleyin. Bi yetişir bi yetişmez diyorsunuz, alın bakın gözünüzle görün. Siz kendi içinizde çelişiyorsunuz, kafa karıştırıyorsunuz...
https://tr.freemeteo.com/havadurumu/...-united-states

Not: Tuzlu suda yetişen bitkilerde (Halofit denilen), tuz salgılayan özel tuz hücreleri veya tuzlu suya doymalarını engelleyen jelatinli bir kaplama bulunur, evet bazı bitkiler tuz dostudur.

Eklenen Resimler

Düzenleyen coccoloba ağаcı : 07-02-2019 saat 13:12 Neden: sonradan çizelge ve şemalar eklendi
coccoloba ağаcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 19:05   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
İklim izin vermeyince bitki ölür. Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bahçesinde 20-30 yaşında bir araucaria çamı (tropik çam ağacı) vardı. 2003 kışındaki soğukta dondu ve kestiler. Bitkileri, kışın soğuktan koruyacak şekilde örtü altına alıp ısıtıcı ile üşüme sıcaklığının (üşüme sıcaklığı bitkinin fizyolojik olarak zarar gördüğü bir sıcaklık düzeyidir ve 11 ilâ 1°C arasını kapsar) üzerinde tutarsanız her yerde Hindistan cevizi yetiştirebilirsiniz. Enerji ve örtü malzemesi masrafı olur.
Sayın Doku Kültürcü, kablo ile ısıtma işlemi bek kulağa hoş gelmiyor, her zaman, ya hep, ya da hiç den yanayım. Naturellik iyidir, doğal ortamda yetişiyorsa ne alâ? Kablo sera ve saçma sapan işlemlerle uğraşmak yerine tuz netice verebilir. Akdeniz ikliminde soğuk ve yağışlı kışlar hindistan cevizi köklerinde mantar oluşumuna neden olmaktadır, tuz ise bunu engelleyerek, akdeniz ikliminde hindistan cevizi palmiyesinin hayatta kalmasına vesile olabilir... (emin değilim denemek gerekli)
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coccoloba ağаcı Mesajı Göster
https://www.google.co.uk/maps/place/...!4d-80.3972626
Bukadar süren don olayı günlerinden sonra, hindistan cevizleri nasıl hayatda kalabiliyorlar, ayrıca iyi gelişmiş boy atmış hatta kaliteli meyveleri de var, tuhaf... Üstelik Ocak ayında yağışta var. Hatta, daha fazla soğuk günler mevcut, ancak, yığınla şema ile sayfayı kaplamak istemedim. Açın bi zahmet inceleyin. Bi yetişir bi yetişmez diyorsunuz, alın bakın gözünüzle görün. Siz kendi içinizde çelişiyorsunuz, kafa karıştırıyorsunuz...
https://tr.freemeteo.com/havadurumu/...-united-states

Not: Tuzlu suda yetişen bitkilerde (Halofit denilen), tuz salgılayan özel tuz hücreleri veya tuzlu suya doymalarını engelleyen jelatinli bir kaplama bulunur, evet bazı bitkiler tuz dostudur.
Sayın coccoloba ağаcı, köklerinde ısıtıcı olmadığı ne malûm ki, olmadığına emin misiniz? Hindistan cevizi palmiyelerinin bulunduğu gps adresi doğu florida sahiline ait.

Düzenleyen Formaldehit : 07-02-2019 saat 19:53 Neden: Alıntı hataları telafi edilmiştir.
Formaldehit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 21:58   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Formaldehit Mesajı Göster
Sayın Doku Kültürcü, kablo ile ısıtma işlemi bek kulağa hoş gelmiyor, her zaman, ya hep, ya da hiç den yanayım. Naturellik iyidir, doğal ortamda yetişiyorsa ne alâ? Kablo sera ve saçma sapan işlemlerle uğraşmak yerine tuz netice verebilir. Akdeniz ikliminde soğuk ve yağışlı kışlar hindistan cevizi köklerinde mantar oluşumuna neden olmaktadır, tuz ise bunu engelleyerek, akdeniz ikliminde hindistan cevizi palmiyesinin hayatta kalmasına vesile olabilir... (emin değilim denemek gerekli)
https://www.youtube.com/watch?v=xm3cE_gbXRI

Sayın coccoloba ağаcı, köklerinde ısıtıcı olmadığı ne malûm ki, olmadığına emin misiniz? Hindistan cevizi palmiyelerinin bulunduğu gps adresi doğu florida sahiline ait.
https://link.springer.com/ sitesinde bir kitap buldum: CASH CROP HALOPHYTES: RECENT STUDIES
Bu Kitapta Hindistan cevizi (Cocos nucifera)nin bir tuz sever bitki olduğu notu var ve 58 deci Siemens=5800 mili Siemens= 5800000 uSiemens~ 46,4gram/Litre maksimum dayanabildiği tuz yoğunluğu. Ancak, belirtmekte yarar var, bu tuz sadece sodyum klorürden oluşmuyor. İçerisinde iyon zıtlaşmasına neden olup bitkiyi hayatta tutan kalsiyum, magnezyum gibi başka elementlerde barındırıyor. İkinci olarak, tuz bitkilerin düşük sıcaklıktan zarar görmelerine engel olan bir faktör değildir. Bunun için abscisic asit (dormin) veya siyanür asidi gibi bitkileri kış koşullarında dinlenmeye sokan kimyasal maddelere ihtiyaç var. Hindistan cevizi kabuğunda siyanür-glikoz kompleks molekülleri bulunmuş: Effect of ethyl acetate extract from husk fiber water of Cocos nucifera in Leishmania braziliensis infected hamsters
Konak Belediyesi İzmir - Kadifekale fidanlığında çalıştığım dönemede, fidanlıkta açıkta dikili Cycas revoluta palmiyeleri vardı. Sıcaklık sıfır derecenin altına düştüğünde bile zarar görmediler. Bunun sebebi siyanür-glikoz molekülü sentezi yapabilmeleridir. Hindistan cevizinde bu tür moleküller oluşturduğu biliniyor ama seviye durumlarının karşılaştırılmasına ilişkin bir makale bulamadım. Siyanür uygulamayı asla düşünmeyin, kendinizi zehirleyebilirsiniz.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024