agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni292Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-09-2017, 21:59   #241
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi freewolf Mesajı Göster
tohumdan yetisenler 7 ile 10 yil icinde meyve veriyorlar
Bütün herkesin hayalini söndürdünüz o kadar değil bir kaç internet sitesinde tohumdan 3 yılda fideden ilk yıl meyve verebiliyor diye yazıyor tabi bu mutlaka sera gibi daha uygun hale getirilmiş şartlarda yoksa küçük saksılarda imkansız.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2017, 21:59   #242
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tubi00 Mesajı Göster
Betül Hanım Pitayalariniz ne durumda

Hala büyümediler. Hemen hemen aynı şekilde kaldılar. Çok yavaş gelişiyorlar. Yarın fotoğraflarını paylaşmaya çalışacağım.

Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2017, 16:48   #243
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Son halleri böyle. Minik dikenleri görünmeye başladı.

Eski 20-09-2017, 19:57   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Biraz sık gibiler sonra ayırmak zor olmasın . Maşallah diyelin sağlıkla büyüsünler

Duru beğendi.
tubi00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2017, 21:10   #245
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Meyve alıp çekirdekten üretim yapan arkadaşlar bir uyarı yapmak istiyorum bu bitkiden üretim genelde hibrit bitkilerden yapılıyor. Bu yüzden onca yıl sonra bütün emekleriniz boşa gidebilir.Bu yüzden çelikle üretim en azından daha hızlı ve meyve eldesiyle sonuçlanabilir.

Duru beğendi.
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2017, 12:22   #246
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Hala çok küçükler. Amacım meyve almak değil. Kaktüs olarak yetiştirmek bile yeterli. Ama çok azı büyüyecek gibi görünüyor.

Eski 19-11-2017, 11:49   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2017
Merhaba bende yetistirmek istiyorum ama hic bir yerde bulamadim elonde olan tohum veya fidan gonderebilirmisiniz

hameca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2017, 08:32   #248
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kerem Örenç Mesajı Göster
Pitaya � Ejder Meyvesi Tohum Yetiştirme (Çimlendirme)
Ejder meyvesini peçete, gazlı bez, toprak veya pamuk içinde çimlendirebilirsiniz.
ejder meyvesini yetiştirirken en önemli olması gereken şey nemdir. İster peçete içinde ister toprak içinde çimlendirin ikisinde nem olması için üstü kapatılması gereklidir.

Ejder meyvesi çimlendirilirken en çok kullanılan yöntem peçete ve toprak içinde çimlendirme.

Ejder meyvesi tohumu yetiştirme için bu iki yöntemde kullanılmasında fayda vardır. pamuk ve gazlı bez üzerinde tohumu çimlendirebilirsiniz ama tohum çimlendirdikten sonra pamuk veya gazlı bezin üzerinden fideyi çıkarırken zarar verebilirsiniz.

Peçete içinde Ejder Meyvesi tohum çimlendirme:

Genelde tohumdan yetiştirenler peçete üzerinde çimlendirip filizlendikten sonra peçeteyi kesip direk toprağa ekerek yetiştirmekte hem zamandan kızarsınız hemde tohum israfını önleyip bir çok tohumu çimlendirsiniz. ama tohumlarınız taze değilse ne yaparsanız yapın tohumlar çimlenmez. direk olarak torf içinde yetiştirebilirsiniz ama peçete yöntemi kadar çok çimlendirme sağlayamazsınız.

Tohumları 2 � 4 saat bir bardak suyun içinde bekletin
2 veya 3 kat havlu peçete,

peçeteyi bir kabın içine veya tabağın içine serin ve 1 defa sprey ile ıslatın sonra tohumları yerleştirin ve sprey ile ıslatın üstünü mümkün ise şeffaf kap, kapak ile kapatın. nemli kalmasını sağlayın. her gün kontrol edin. taze tohumlarda genel sıcaklığa bağlı olarak 20-25 derece ortamlarda en az 3 gün içinde tohumlar peçete içinde çimlenmeye başlar.

Evinizde resimde gibi yetiştirme kabı var ise yetiştirme kabı içinde yoksa ise boş şeffaf peynir kabı içinde yetiştirin. kabın azığı kapatılıp nemli kalması sağlanmalı. sıcak olsun diye kalorifer üzerine koymayın peçete kuruya bilir.

Tohumlar filizlenip 2 � 3 cm geldikten sonra peçete peçete etrafından kesin ve peçete ile toprağa ekin.
gerekli toprak karışımı : %60 torf, %20 perlit, %20 dere kumu (veya geçirgen kumlu toprak)

torf tabletiniz varsa torf tablet kullanabilirsiniz.

NOT: peçeteleri isterseniz solda ki resimde gibi peçeteleri kare kare kesin bir here sprey ıslatın

sonra tohumları yerleştirin tekrar ıslatın. tohumlar bütünce daha kolay peçeteyi tutup toprağa taşıyabilirsiniz.

2-3 cm olan ejder meyvelerini yukarıda söylediğim toprak karışımını hazırlayın kaplara doldurun.

Doldururken üsten 1 veya 1,5cm boşluk olana kadar doldurun ve toprağı sulayın sonra peçetesiyle birlikte ejder meyvelerini yerleştirin 1cm toprak ile doldurun ve sprey ile sulayın.

Toprak içinde Ejder Meyvesi Yetiştirme:
2 veya 4 saat suyun içinde tohumları bekletin. sonra yarıdan biraz fazla torf, %20 perlit, %20 dere kumu (veya geçirgen kumlu toprak) karıştırın geniş kaplara doldurun tohumları yerleştirin ve üstün 1-2 cm örtün. ve sulayın kabın, saksın üstün nemli kalsın diye üstünü çam , plastik vb bir şey ile kapatın. arasıra üstünü açıp sprey ile sulayın. filizlenme başladıktan sonra üstünden ki plastik vb. kaldırın.
Çimlendirme işlemi sırasında sıcak ışık alan yerde ama direk güneş alman yerde çimlendirmeyin. Aşırı sulamadan kaçının.

Pitaya yetiştirmeye başlayacaksanız bilmeniz gerek en 3 önemli Bilgi:
Çok yavaş büyüyor. Ve yaşlanıdikça daha iyi tutuyor
Boğumlarından fide elde edilebilir.
0-5 derece arasında pitaya ölür.

Pitaya Ejder Meyvesi Çeşitleri ve Dölleme (tozlaşma)

Çok önemli
1)Selenicereus Megalanthus (sarı kabuklu � en tatlı ve lezzetli olanının bu olduğu söyleniyor)
2)Hylocereus Undatus (Sanırım hylocereus triangularis olarakta biliniyor � Pembe kabuklu)
3)Hylocereus Polyrhizus (Kırmızı kabuklu)

Özellikle 2 ve 3 nolu türlerin toşlaşmaya tabi tutulması ile oldukça büyük meyve alınıyormuş. Ayrıca forumlarda mango ile bu bitki arasında tozlaşma yaparak meyve aldığını söyleyen birisini de okudum.

En az iki farklı türünü yetiştirdikten sonra elle tozlaşmayı gerçekleştirmek ise anlatılanlara göre gayet kolay.
Yukarıdaki linkte verdiğim Fotoğrafa bakarsanız yapmanız gereken sulu boya fırçasını athenslere sürtüp daha sonra başka saksıda bulunan farklı bir türün stigmalarına sürtmek. Aynı ana gövdeye bağlı bitkide bulunan çiçekler arasında tozlaşma mümkün değil, ayrıca farklı ana gövdeye sahip aynı tür pitaya çiçeklerinin de tozlaşmaya tabi tutulması mümkün değil. Ya farklı türleri bularak elle tozlaşma yapacaksınız ya da işinizi yarasalara yani şansa bırakmanız gerekecek Başarılı bir tozlaşma işleminden yaklaşık 30-40 gün sonra ise meyveler oluşuyormuş.

�Pitaya kaktüsleri geceleri çiçek açıp,çiçekleri sabahleyin solar. Yarasa veya güve gibi yaratıkları bitki diğer bir pittaya ile tozlaşma için kullanmaktadır.�

Kaynak : Pitaya Ejder Meyvesi Çeşitleri ve Dölleme (tozlaşma) Agaclar.net
Bütün kaktüs cinsleri güneşi sever, ama fazla suyu sevmezler.Bakımı ise 1 metre olasıya kadar gövdedeki yavruları alıp sonra taçlandırmak.Önemli olan gövdeyi odunsulaştırmak.
Besin takviyesi çok önemli.
��Kazık dikerek dikine büyütmenizi tavsiye ederim, ileride gövde kemiksi olduğunda yukarı terbiye olmaz.��
Kaynak : Pitaya Ejder Meyvesi Çeşitleri ve Dölleme (tozlaşma) hariçinde yer alan bilgiler Plant-home aittir.
Kaynak : Pitaya � Vikipedi
Pitaya 0°C de ölmez pitayalar -3 ile -5°C ye kadar dayanabiliyor Bursa da dışarda yetiştiriliyor ve karın altında bile ölmüyorlar
( Bursa da genel de -1 / -2 derecelere düşüyor )

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2017, 13:06   #249
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

An itibariyle pitayalarım.

tubi00 ve blackflower beğendi.
Eski 13-12-2017, 20:39   #250
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Pitaya 0°C de ölmez pitayalar -3 ile -5°C ye kadar dayanabiliyor Bursa da dışarda yetiştiriliyor ve karın altında bile ölmüyorlar
( Bursa da genel de -1 / -2 derecelere düşüyor )

Meteoroloji konusunda kimse benle yarışamaz.Bursa da ölçülen en düşük sıcaklık -25.7 derece ile 9 Şubat 1929 tarihinde ölçülmüştür. Marmara bölgesinde ölçülen en düşük sıcaklık olarak kayıtlara geçmiştir. Bursa biraz içeride kaldığı için günlük gece sıcaklık farkları fazladır. Bunun nedeni ise nemin çevre illere göre az olması.Ve bunun sonucunda pitayalar fazla kuru soğuktan etkilenmez.Ama nemli boğuk olursa hele kuzeyden soğuk rüzgarlar esiyorsa pitaya ya Allah rahmet eylesin. O söylediğiniz -1 -2 dereceler antalya da bile daha düşük olduğu zamanlar oluyor.Mesela Antalya da ölçülen en düşük sıcaklık -4.6 ile 5 Şubat 1950 yılında ölçülmüştür.Hatta onuda geçtim daha mikroklima olan Anamur ilçesinde ölçülen en düşük sıcaklık -4.7 derece ile 1950 yılında ölçülmüştür.Ama sadeçe o söylediğiniz rakamlar Ancak iskenderun hatay da olur. Orada ise ölçülen en düşük sıcaklık -0.8 derecedir.Yani Domates bile sera olmadan kışın yetişir.
Kısacası Anca sera ile yetişir.gemlik kısmında istisna olabilir.

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2017, 20:36   #251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Bende satin aldım küçük bir tane . Şimdi evde kalorifer üzerine koydum gayet yeni filiz verdi ��

tubi00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2017, 17:28   #252
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kerem Örenç Mesajı Göster
Meteoroloji konusunda kimse benle yarışamaz.Bursa da ölçülen en düşük sıcaklık -25.7 derece ile 9 Şubat 1929 tarihinde ölçülmüştür. Marmara bölgesinde ölçülen en düşük sıcaklık olarak kayıtlara geçmiştir. Bursa biraz içeride kaldığı için günlük gece sıcaklık farkları fazladır. Bunun nedeni ise nemin çevre illere göre az olması.Ve bunun sonucunda pitayalar fazla kuru soğuktan etkilenmez.Ama nemli boğuk olursa hele kuzeyden soğuk rüzgarlar esiyorsa pitaya ya Allah rahmet eylesin. O söylediğiniz -1 -2 dereceler antalya da bile daha düşük olduğu zamanlar oluyor.Mesela Antalya da ölçülen en düşük sıcaklık -4.6 ile 5 Şubat 1950 yılında ölçülmüştür.Hatta onuda geçtim daha mikroklima olan Anamur ilçesinde ölçülen en düşük sıcaklık -4.7 derece ile 1950 yılında ölçülmüştür.Ama sadeçe o söylediğiniz rakamlar Ancak iskenderun hatay da olur. Orada ise ölçülen en düşük sıcaklık -0.8 derecedir.Yani Domates bile sera olmadan kışın yetişir.
Kısacası Anca sera ile yetişir.gemlik kısmında istisna olabilir.
Benim bahsettiğim yer gemlik tarafı zaten yoksa diğer taraflar biraz daha soğuk oluyor ( ancak bitki o bölgeye alışırsa -6 da bile oluyor) (belgeselde izlemiştim )

Eski 01-08-2018, 19:27   #253
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Defalarca kumruların azizliğine uğrayan fidelerden sadece 2 3 tane kaldı. Onlar da 1 yıldır bir arpa boyu yol katettiler.

Dutlubahçe beğendi.
Eski 13-08-2018, 09:24   #254
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutlu kutlu Mesajı Göster
bence de benziyor, ama meyve alınmadan pitaya dır demek pek doğru olmaz.

Bendeki serinin pitaya olduğuna ancak meyvesini gördükten sonra karar verebilmiştim. Benzer bir çok kaktüs türü var çünkü.
atlas çiçeğide olma olasılığı var zaten yakın akrabalar

soganlibitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 09:28   #255
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nefereses Mesajı Göster
bende çekirdekten yetiştirdim 2 sene oldu çiçek açmadılar
ışık almadağı için çok gelişememiş bol ışık sever güneş değil bakın direk güneş altındada zzarar görüyor 2 senede sizin boyunuzu geçmesi gerekirdi birde aşırı sulama yapmayın

Eski 13-08-2018, 09:32   #256
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NaciG Mesajı Göster
Yurtdışından gelen bir pitaya meyvesinden epey fide elde ettim... Büyük ve uzun olanı ise internetten tohum olarak almıştım.
Büyük ve uzun olanı ise internetten tohum olarak almıştım.BANA GÖRE BU PİTAYA DEĞİL KOKTÜS ÇEŞİDİ TOHUMDAN YETİŞDİKLERİNİZ TAMAM

Eski 25-08-2018, 10:50   #257
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soganlibitkiler Mesajı Göster
ışık almadağı için çok gelişememiş bol ışık sever güneş değil bakın direk güneş altındada zzarar görüyor 2 senede sizin boyunuzu geçmesi gerekirdi birde aşırı sulama yapmayın
Pitayalar tohumdan yetiştirildiği zaman çok yavaş gelişir bu yüzden o kadar küçük olmaları normal birşey

chuckybebek79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2019, 13:08   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2019
Ejder inciri muhteşem lezzetli bir meyve, kıbrısta yemiştim fakat lezzetli değildi. Nepal gezisine gittiğimde, orada yemiştim, harikaydı. Kırmızı renk olan ejder incirinin aroması muhteşemdir. Ülkemizde o lezzeti yakalayamadım, serada yetiştiğindenmi neden bilemiyorum, ama tropikal bitkilerin çoğu ülkemizde gerçekten lezzetli değiller, mesela muzun tadını unuttuk.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hicabi Öztürk : 11-02-2019 saat 13:15 Neden: Eksik harfler
Hicabi Öztürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2019, 13:10   #259
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hicabi Öztürk Mesajı Göster
Ejder inciri muhteşem lezzetli bir meyve, kıbrısta yemiştim fakat lezzetli değildi, nepal gezisine gittiğimde, orada yemiştim, harikaydı. Ülkemizde o lezzeti yakalayamadım, serada yetiştiğindenmi neden bilemiyorum, ama tropikal bitkiler ülkemizde lezzetli değiller. Kırmızı renk olan ejder incirinin aroması muhteşemdir.
Foruma ülkemizi kötülemek için mi katıldın anlayamadım , burada yetişen tropikal meyvelerden memnun değilsen git nepalde yaşa ve sanırım farkında değilsiniz herhalde ülkemizdeki tropikal meyveleri yemek için Ruslar sürekli Türkiye'ye geliyorlar.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen siflera12 : 16-02-2019 saat 19:21
Eski 11-02-2019, 13:17   #260
Yeni Üye

Af edersin, özür diliyorum, sadece deneyimlerimi paylaşmak istedim, ülkemizin eşi benzeri kesinlikle evrende yoktur. Kinaye değil gerçek. iyi forumlar diliyorum.

Rusları referans göstermeniz tuhaf, onlar bana göre çakma avrupalılar, romanya ve üç beş ülke daha üzgünüm bizden farksızlar... Asıl bu kıyasla sen ülkeni dolaylı olarak farkında olmadan küçümsüyorsun, bizden bire geride olan rusyayı övüp duracağım.

Taşköprü sarımsağı, toroslar sahlepi dünyada eşi ve benzeri yok, liste uzar gider, ülkemi övmeden olmaz sanırım

Alıntı:
Foruma ülkemizi kötülemek için mi katıldın anlayamadım , burada yetişen tropikal meyvelerden memnun değilsen git nepalde yaşa ve sanırım farkında değilsiniz herhalde ülkemizdeki tropikal meyveleri yemek için Ruslar sürekli Türkiye'ye geliyorlar

Eski 11-02-2019, 13:20   #261
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hicabi Öztürk Mesajı Göster
Af edersin, özür diliyorum, sadece deneyimlerimi paylaşmak istedim, ülkemizin eşi benzeri kesinlikle evrende yoktur. Kinaye değil gerçek. iyi forumlar diliyorum.
Uslübunuz çok yanlış eğer daha farklı bir şeklide yazsaydınız zaten yanlış anlaşılmazdı
Nepale gitmişken keşke fidanını meyvesini falanda getirseydiniz burdada yetiştirmiş olurdunuz, belki bizlerde böylelikle tadına bakabilirdik

Eski 11-02-2019, 13:27   #262
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Turuncu ejder meyvesi , sarı ejder meyvesinin bir çeşidiymiş buda dikenli oluyor acaba tadı nasıl

Düzenleyen siflera12 : 14-02-2019 saat 05:32
Eski 11-02-2019, 13:40   #263
Yeni Üye

Alıntı:
Ruslar Rus diye bizden gerideler diye onları kendinizden aşağı göremezsiniz ?
He unutmuşum kişi kendi neyse karşısındakinide öyle görürmüş

Haşa ne haddime, bazen kendimi ifade etmmekte zorlanabiliyorum, sanırım yapı meselesi. Artık yoruldum, çok geriliyorum, nekadar dikkat edersem edeyim, şu, 'insanlar hep beni yanlış anlayacaklar tedirginliğinden' kurtulamıyom
Sizinle tartışmayacağım, yani demek istiyorumki rusların bit pazarı burası, maddiyat ve teknolojiydi yapmak istediğim kıyas...

Aslında tam aksine bizden çok çok üstünler ve çoğu da ari ırk olarak kalmışlar; sanırım Mevla bizim en güzelimiz olarak tanımladığımız erkek yahut kadınları bile onların artığından yaratmış olmalı diye düşünüyorum zaman zaman. Neyse konu iyice karıştı. Sanırım yine kendimi ifade edemedim.

Neden korkunç hakaretler savurduğunuzu gerçekten anlayabilmiş değilim, ne dememi bekliyorsunuz, zatınızı övmemi felanmı arzuluyorsunuz. Evet evet sizler sütten çıkma ak kaşıksınız ve tanrıdan bile yüce insanlarsınız.

Yani zorla tahrik ediyorsun kusura bakma

Düzenleyen Hicabi Öztürk : 11-02-2019 saat 13:49 Neden: noktalama
Eski 11-02-2019, 13:57   #264
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Çiçekleri ve tohumları bunu tohumları baya büyükmüş

Düzenleyen siflera12 : 14-02-2019 saat 05:34
Eski 11-02-2019, 14:35   #265
Yeni Üye

Alıntı:
Üslubun çok yanlış bunu elinden geldiğince düzeltmeye çalış , ve Allah herkesi eşit bir şekilde yaratmıştır kimse kimseden üstün değildir kendiminde sütten çıkma akkaşık olduğumu iddia etmedim

Hakkında savcılığa dilekçe vereceğimden emin olabilirsin

İlla dibini kökünü anlattıracaksın, nasıl örnekleyeyim demek istediğimi bilemedim şimdi...

Şimdi bak, yakın tarihte olan savaşlar konusu ile alakalı bir program izlemiştim, orada bir professörün yaptığı açıklamayı aktarırsam tam olarak içimden geçeni de sana anlatmış olacağım.

Professörün, yunan ve anadolu savaşını tarif etmeye çalışırken, toplumun, zikrettiği yaygın, yanlış bir mantık hatasını şu şekilde haykırışına dikkat çekmek isterim: 'şanlı anadolu ordusu yunanı mağlup etti naraları atanlar ne dediğinin farkında bile değildirler, yahu yunan ordusuna, farkında olmadan, saçma asılsız bir methiye yapılıyor', demişti, bana neden yunanı örnek gösteriyorsun yunan benim dengimmi? Burada yunanları aşağılamak gayesi yoktu... Savaş sanatı donanımı açısından var olan bir gerçeği dile getirmişti. Tam olarak demek istediğim buydu, mesela ruslar değilde, fransa almanya ingiltere örneğini vermiş olsaydın durum değişecekti.

Tuttun mevzuyu, ırkçılığa, yok meşrepçiliğe, yok hakir görmeye felan indirgediğim algısını ima edip yorumladın. Allah kalbine göre versin; yine de anlamıyorsan eğer... Bence mahsus yapıyorsun!

Kalite ölçütü ruslarmı, bir yemenli gelseydi ve kötü deseydi ne cevap verirdin acep? Tam olarak anlatmak istediğim şey buydu.

Kimseyi aşağılamıyorum, şu formata uygun olmayan açıklamaları beni kılıktan kılığa sokarak açıklatma gayretine soktuğun için seni kutluyorum. Üslup sorunu, sanırım sizdedir, ikincisi forumu böylesi bir konu değişikliğine sürükleyecek bir handikap başlangıcı da yapmanız ayrı bir gaflet. Sonrada işin içinden çıkamayınca yok konuyu kirletiyorsun der yine çamur atarsın, olmadı yazıları engelleyip bot atıp yok edersin, bunun gibi şeyler işte. Sanatınız insan delirtmek.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hicabi Öztürk : 11-02-2019 saat 16:01 Neden: eksik sözcükler
Eski 11-02-2019, 19:51   #266
Yeni Üye

Bende ejder inciri ile hint incirini birbiriyle hep karıştırıyorum, aynı familyadanmıymış? İkiside kaktüs bitkisinden değilmi bunlar?

Düzenleyen Kaşkar dağları : 11-02-2019 saat 19:52 Neden: soru işareti yazdım
Kaşkar dağları Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2019, 19:53   #267
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaşkar dağları Mesajı Göster
Bende ejder inciri ile dikenli inciri birbiriyle hep karıştırıyorum, aynı familyadanmıymış? İkiside kaktüs bitkisinden değilmi bunlar?
İkiside aynı familyadan bitkilerdir ama türleri farklıdır.
Üsttekiler opuntia altta olan ise pitayadır

blnturkek ve Mangonas beğendi.
Eski 11-02-2019, 20:09   #268
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Mangonas beğendi.

Düzenleyen siflera12 : 14-02-2019 saat 05:27
Eski 12-02-2019, 09:32   #269
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Ejder meyvesi üreticilerine birşey sormak istiyorum benim pitayam çok yavaş gelişiyor 2 yıldır falan bende ama hala küçücük sizce hızlı büyümesi ve meyve alabilmek için ne yapmalıyım

Düzenleyen siflera12 : 14-02-2019 saat 05:28
Eski 12-02-2019, 09:34   #270
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duru Mesajı Göster

Defalarca kumruların azizliğine uğrayan fidelerden sadece 2 3 tane kaldı. Onlar da 1 yıldır bir arpa boyu yol katettiler.
Pitayalarınızı çok merak ettim hala yaşıyorlarmı ? Büyüdülermi ? Nasıl oldular

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024