agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni292Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2016, 15:25   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Buda benim pitayalar fakat tohumdan falan degil.Daldirma yoluyla ektim ve suan cok iyi durumdalar hepsi tuttu.Bende daha boyle bikac saksi oldugu icin bunlari saticam.Bir cubukla yukari dogru sarmaya musait evde balkonda mutfakta yetistirilebilir cok uzun olana kadar.i lgilenenler bana ozelden ulassin.

Eklenen Resimler

ercan_bilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2016, 17:27   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2016
Arkadas lar dragon tohumu hangi ayda ejderha meyvesi tohumu hangi aylarda dikilir cimlendirme yapmak icin

33samet33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2016, 11:25   #213
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-08-2016
hadi darısı başıma 4 gözle kök salmasını bekliyorum

aşkkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2016, 22:19   #214
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Sn 33samet33 tohumların çimlenmesi en sağlıklı ve zahmetsiz mart ayı sonu gibi oluyor. Bulunduğunz şehre göre ya da sizin bakımınıza göre daha önce de olabilir. Bu şekilde çimleninceye kadar iç ortamda tutabilirsiniz kolaylıkla. Çimlenmeden kısa süre sonra hava ısınınca güneş ışığı alabileceği bir ortama koyarsanız hem ısı hem ışık ihtiyacını karşılamış olursunuz. Ben havanın ısındığı zamanlarda ektiğim tropikal meyve fidanlarının sonbahar-kış aylarında ektiklerime göre daha hızlı geliştiğini gözlemledim. Sabredemeyerek bu zamanlarda ektiklerimin bir kısmını da kaybettim. Elinizde bol miktarda tohum varsa deneyip gözlemlemenizi tavsiye ederim.

Şükufezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2016, 22:36   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2016
www.astropik.com ticari anlamda pitaya üretmek isteyenlere yardımcı olabiliriz.

Düzenleyen Aslanas : 10-10-2016 saat 20:59 Neden: Site adresi düzeltildi
Aslanas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2016, 12:45   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2013
arkadaşlar herkese merhaba. uzun zamandır farklı ürünler yetiştirmek için çabalıyorum.5 yıl önce solucan gübresi üretimi ile başladığım daha sonra kamkat ve feijoa yetiştirmeyle devam eden hobi çalışmalarıma şimdi de pitaya ile devam etmek istiyorum fakat bu sefer hobi amaçlı değil daha ciddi bir üretim dusunuyorum. sizlere sormak istedigim birşey var pitaya yı izmirde yetiştirmek iklim şartları açısından mumkun mu? goruslerinizi alabilir miyim? şimdiden çok teşekkür ediyorum

onurgondem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2016, 15:19   #217
Yeni Üye

internetten satın aldığım bitkiler bunlar. umarım pitaya dırlar gerçekten

Eklenen Resimler

Düzenleyen onurgondem : 18-10-2016 saat 15:33 Neden: fotograf ekleme
Eski 20-10-2016, 19:11   #218
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onurgondem Mesajı Göster
internetten satın aldığım bitkiler bunlar. umarım pitaya dırlar gerçekten
Aldığınız fideler pitaya fakat garantisi yok çiçek veya meyve vermeme ihtimali var. Bu işe başlamadan önce internetten ben de aldım fakat meyve alamadım. Şuan mersinde büyütüp ticaretine başladım. Ekim ayı sonunda da izmirde bir dönümlük dikim yapıyoruz. İyi sonuçlar alacaz inşallah.

Eski 20-10-2016, 19:30   #219
Yeni Üye

Görüntü kendi seramdan. Yetiştirmek isteyen arkadaşlara yardımcı oluruz.

Eklenen Resimler

Milla ve nefereses beğendi.
Eski 23-10-2016, 10:52   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2016
Merhaba, 4 aylık Pitaya fidanimda sarımsı minik benekler oluşmaya başladı. Sanki eski köyü yeşil rengini de kaybediyor. Resim yüklemeyi bilmiyorum kusura bakmayın ama umarım yardimci olabilirsiniz.

TropikalMeyveci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2016, 15:10   #221
Yeni Üye

nefereses's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2014
Bende çekirdekten yetiştirdim 2 sene oldu Çiçek açmadılar

Eklenen Resimler

nefereses Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 19:13   #222
Yeni Üye

Mersin

Bu Meyve Erdemli'yi Uçurur!!! Bu Haberi Özellikle okuyun

Emeklerimizin karşılığını almaya basladik cok şükür.

Eski 20-03-2017, 12:29   #223
Yeni Üye

herkese merhaba. pitaya çeliklerini köklendirmek ve ardından büyütmek icin sadece torf yeterli midir? bahce toprağı kullanmadan sadece torf icinde yetiştirebilir miyim?

Eski 20-03-2017, 14:29   #224
B_1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropik Mesajı Göster
Ben Mutlu abimin önerisi;
Perlit+ Keçi gübresi+ Bahçe toprağı
Olmak üzere bü üç karışıma diktim.
Meyve almış birinin önerisi olarak siz'de bunu deneyin bence.
Burada cevap vermişler bu arada siz nereden aldınız pitayaları��

B_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2017, 08:08   #225
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B_1 Mesajı Göster
Burada cevap vermişler bu arada siz nereden aldınız pitayaları��
Muğla Dalamanda serası olan Turgut Barın bey den aldım. Çelikleri çok kaliteli ve kendisi de çok ilgili ve bilgili birisi. tavsiye ederim.

Eski 22-03-2017, 11:57   #226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum .Kaktüslerin aşı altı olarak kullanılan pitaya da bu meyve veren pitaya mıdır.Yani bütün pitayalar çiçek açar ve meyve verir mi meyva vermeyen pitaya da var mıdır.Bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.Selamlar.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2017, 12:36   #227
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Muhtemelen bu pitayalar da çiçek açıp meyve verirler. Tabi ki sizin orası gibi sıcak yerlerde. Aşılı kaktüsleri yapan Koreli bir çift imiş. Onlara ulaşabilirseniz hangi cinsleri kullandığını bulabilirsiniz. Ben bir zamanlar atlasa benzettiğim için özellikle üstü kurumuş yanından sürgün vermiş olanlardan almıştım. Daha sonra pitaya olduğunu anlayınca bıraktım. Aslında pitayaya atlas aşılansa daha iyi olur mu diye merak ettim. Ancak aşılamaya çalışmadım. Elimde son kalan pitaya çok fazla gelişmedi. Büyük saksıya alsam muhtemelen büyür. Bir ilköğretim okulunda oldukça güçlü iki adet pitaya vardı. Onlar olsa ortaya mükemmel sonuçlar çıkabilir. Alt ne kadar güçlü ise aşı da o kadar güçlü oluyor. Sn. Gül Batur'un yaptığı aşılardan yapmak çok iyi olacak.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2017, 15:36   #228
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Ejder Meyvesi Tohumu Yetiştirme (Çimlendirme)

Pitaya – Ejder Meyvesi Tohum Yetiştirme (Çimlendirme)
Ejder meyvesini peçete, gazlı bez, toprak veya pamuk içinde çimlendirebilirsiniz.
ejder meyvesini yetiştirirken en önemli olması gereken şey nemdir. İster peçete içinde ister toprak içinde çimlendirin ikisinde nem olması için üstü kapatılması gereklidir.

Ejder meyvesi çimlendirilirken en çok kullanılan yöntem peçete ve toprak içinde çimlendirme.

Ejder meyvesi tohumu yetiştirme için bu iki yöntemde kullanılmasında fayda vardır. pamuk ve gazlı bez üzerinde tohumu çimlendirebilirsiniz ama tohum çimlendirdikten sonra pamuk veya gazlı bezin üzerinden fideyi çıkarırken zarar verebilirsiniz.

Peçete içinde Ejder Meyvesi tohum çimlendirme:

Genelde tohumdan yetiştirenler peçete üzerinde çimlendirip filizlendikten sonra peçeteyi kesip direk toprağa ekerek yetiştirmekte hem zamandan kızarsınız hemde tohum israfını önleyip bir çok tohumu çimlendirsiniz. ama tohumlarınız taze değilse ne yaparsanız yapın tohumlar çimlenmez. direk olarak torf içinde yetiştirebilirsiniz ama peçete yöntemi kadar çok çimlendirme sağlayamazsınız.

Tohumları 2 – 4 saat bir bardak suyun içinde bekletin
2 veya 3 kat havlu peçete,

peçeteyi bir kabın içine veya tabağın içine serin ve 1 defa sprey ile ıslatın sonra tohumları yerleştirin ve sprey ile ıslatın üstünü mümkün ise şeffaf kap, kapak ile kapatın. nemli kalmasını sağlayın. her gün kontrol edin. taze tohumlarda genel sıcaklığa bağlı olarak 20-25 derece ortamlarda en az 3 gün içinde tohumlar peçete içinde çimlenmeye başlar.

Evinizde resimde gibi yetiştirme kabı var ise yetiştirme kabı içinde yoksa ise boş şeffaf peynir kabı içinde yetiştirin. kabın azığı kapatılıp nemli kalması sağlanmalı. sıcak olsun diye kalorifer üzerine koymayın peçete kuruya bilir.

Tohumlar filizlenip 2 – 3 cm geldikten sonra peçete peçete etrafından kesin ve peçete ile toprağa ekin.
gerekli toprak karışımı : %60 torf, %20 perlit, %20 dere kumu (veya geçirgen kumlu toprak)

torf tabletiniz varsa torf tablet kullanabilirsiniz.

NOT: peçeteleri isterseniz solda ki resimde gibi peçeteleri kare kare kesin bir here sprey ıslatın

sonra tohumları yerleştirin tekrar ıslatın. tohumlar bütünce daha kolay peçeteyi tutup toprağa taşıyabilirsiniz.

2-3 cm olan ejder meyvelerini yukarıda söylediğim toprak karışımını hazırlayın kaplara doldurun.

Doldururken üsten 1 veya 1,5cm boşluk olana kadar doldurun ve toprağı sulayın sonra peçetesiyle birlikte ejder meyvelerini yerleştirin 1cm toprak ile doldurun ve sprey ile sulayın.

Toprak içinde Ejder Meyvesi Yetiştirme:
2 veya 4 saat suyun içinde tohumları bekletin. sonra yarıdan biraz fazla torf, %20 perlit, %20 dere kumu (veya geçirgen kumlu toprak) karıştırın geniş kaplara doldurun tohumları yerleştirin ve üstün 1-2 cm örtün. ve sulayın kabın, saksın üstün nemli kalsın diye üstünü çam , plastik vb bir şey ile kapatın. arasıra üstünü açıp sprey ile sulayın. filizlenme başladıktan sonra üstünden ki plastik vb. kaldırın.
Çimlendirme işlemi sırasında sıcak ışık alan yerde ama direk güneş alman yerde çimlendirmeyin. Aşırı sulamadan kaçının.

Pitaya yetiştirmeye başlayacaksanız bilmeniz gerek en 3 önemli Bilgi:
Çok yavaş büyüyor. Ve yaşlanıdikça daha iyi tutuyor
Boğumlarından fide elde edilebilir.
0-5 derece arasında pitaya ölür.

Pitaya Ejder Meyvesi Çeşitleri ve Dölleme (tozlaşma)

Çok önemli
1)Selenicereus Megalanthus (sarı kabuklu – en tatlı ve lezzetli olanının bu olduğu söyleniyor)
2)Hylocereus Undatus (Sanırım hylocereus triangularis olarakta biliniyor – Pembe kabuklu)
3)Hylocereus Polyrhizus (Kırmızı kabuklu)

Özellikle 2 ve 3 nolu türlerin toşlaşmaya tabi tutulması ile oldukça büyük meyve alınıyormuş. Ayrıca forumlarda mango ile bu bitki arasında tozlaşma yaparak meyve aldığını söyleyen birisini de okudum.

En az iki farklı türünü yetiştirdikten sonra elle tozlaşmayı gerçekleştirmek ise anlatılanlara göre gayet kolay.
Yukarıdaki linkte verdiğim Fotoğrafa bakarsanız yapmanız gereken sulu boya fırçasını athenslere sürtüp daha sonra başka saksıda bulunan farklı bir türün stigmalarına sürtmek. Aynı ana gövdeye bağlı bitkide bulunan çiçekler arasında tozlaşma mümkün değil, ayrıca farklı ana gövdeye sahip aynı tür pitaya çiçeklerinin de tozlaşmaya tabi tutulması mümkün değil. Ya farklı türleri bularak elle tozlaşma yapacaksınız ya da işinizi yarasalara yani şansa bırakmanız gerekecek Başarılı bir tozlaşma işleminden yaklaşık 30-40 gün sonra ise meyveler oluşuyormuş.

“Pitaya kaktüsleri geceleri çiçek açıp,çiçekleri sabahleyin solar. Yarasa veya güve gibi yaratıkları bitki diğer bir pittaya ile tozlaşma için kullanmaktadır.”

Kaynak : Pitaya Ejder Meyvesi Çeşitleri ve Dölleme (tozlaşma) Agaclar.net
Bütün kaktüs cinsleri güneşi sever, ama fazla suyu sevmezler.Bakımı ise 1 metre olasıya kadar gövdedeki yavruları alıp sonra taçlandırmak.Önemli olan gövdeyi odunsulaştırmak.
Besin takviyesi çok önemli.
‘‘Kazık dikerek dikine büyütmenizi tavsiye ederim, ileride gövde kemiksi olduğunda yukarı terbiye olmaz.’’
Kaynak : Pitaya Ejder Meyvesi Çeşitleri ve Dölleme (tozlaşma) hariçinde yer alan bilgiler Plant-home aittir.
Kaynak : Pitaya – Vikipedi

yalper beğendi.
Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2017, 13:15   #229
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Yurtdışından gelen bir pitaya meyvesinden epey fide elde ettim... Büyük ve uzun olanı ise internetten tohum olarak almıştım.

Eklenen Resimler

wolwerin ve bergenia beğendi.
NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 17:46   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NaciG Mesajı Göster
Yurtdışından gelen bir pitaya meyvesinden epey fide elde ettim... Büyük ve uzun olanı ise internetten tohum olarak almıştım.
ben piteya meyvesini migrosta gördüm her rengi vardı ama olurmu diye teredüt etim almadım içindeki tohumlrdan bunlarmı çıktı keşke alsaydım

wolwerin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2017, 16:16   #231
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Ben çimleneceğini bile düşünmediğim için bir avuç tohum ektim. Hepsi çıktı...

NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2017, 20:41   #232
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Alıntı:
Çok güzel görünüyorlar. Ne zaman ekmiştiniz? Ne kadar zamanda bu hale geldiler merak ettim.

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2017, 14:03   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Tohumlardan takas etek isteyen olursa bende de passion fruit ve guava var. Aldığım pitaya tohumları malesef çıkmadı ��

tubi00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2017, 20:54   #234
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen siflera12 : 16-02-2019 saat 20:13
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2017, 23:55   #235
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Sn. NaciG;

Büyük ve uzun olan benim gördüğüm kadarı ile kaynana dilinin bir çeşidi. Opuntia vulgaris (Kaynana Dili). Sık olanları muhtemel olarak ayırmanız gerekiyor. Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2017, 12:58   #236
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-07-2017
pitaya aşı ile üretilir mi

kaktüse benzeyen bu ağaç frenk inciri ya da yaban inciri denilen o ağaca aşı yapılır mı ?

kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2017, 12:10   #237
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Yurtdışından getirdiğim pitaya tohumlarını 29 temmuz'da peçetede çimlendirmeye başladım.3 4 gün içinde çimlenmeye başladılar. Bugün itibariyle toprağa geçirdim. Bakalım yaşayacaklar mı

Eklenen Resimler

Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2017, 12:17   #238
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Pitayaların son halleri.Birkaç tanesi kurudu. Güneş ihtiyaçları var sanırım güneşe doğru uzuyorlar.

kamil35 beğendi.
Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2017, 13:32   #239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2015
tohumdan yetisenler 7 ile 10 yil icinde meyve veriyorlar

freewolf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2017, 22:07   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Betül Hanım Pitayalariniz ne durumda

tubi00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024