agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Eğitim Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2011, 22:48   #241
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Name:  IMG_9108.jpg
Views: 760
Size:  48.4 KB

Osman45, (adını hatırlayamadığım beyefendi), DrHegeli, Hozat, Zafer İnandıklı, Güler, Serilaa, Ankstel, Arzu hanım
Name:  IMG_9106.jpg
Views: 683
Size:  62.2 KB

Başarının haklı gururunu yaşayan, atom karınca Güler Hanım.
Name:  IMG_9124.jpg
Views: 705
Size:  51.1 KB

Sandalyeler doluyor...
Name:  IMG_9130.jpg
Views: 673
Size:  51.2 KB

Mine hanım'a nasıl da keyifli, mutlu bakıyorlar...
Name:  IMG_9142.jpg
Views: 681
Size:  63.6 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2011, 22:52   #242
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ve Mine Hanım sunuma başlıyor.
Name:  IMG_9143.jpg
Views: 639
Size:  53.0 KB

Name:  IMG_9144.jpg
Views: 672
Size:  51.6 KB

Name:  IMG_9146.jpg
Views: 610
Size:  44.5 KB

Name:  IMG_9150.jpg
Views: 696
Size:  49.1 KB

Name:  IMG_9154.jpg
Views: 605
Size:  40.3 KB

Eski 26-11-2011, 23:06   #243
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çay molası.... Hamarat kızların imece usulü hazırladıkları yiyecekler ikram ediliyor.
Name:  IMG_9113.jpg
Views: 2046
Size:  68.6 KB

Seminer devam ediyor. En çok merak edilenlerin başında güllerin budaması, uygulamalı da gösteriliyor.
Name:  IMG_9155.jpg
Views: 689
Size:  44.4 KB

Sevgili Nariel ve kardeşi fotoğrafçılık görevini üstlendiler. Gençler sınav yorgunu, uykusuz. Çok fotoğraf çektiler ama boyutlandırma ve ayıklama işi biraz zaman alacak. Onların fotoğrafları gelene kadar ben özet olarak günü anlatmaya çalıştım. Bu arada kamera çekimini üstlenen arkadaşımıza da çok teşekkürler. (İsmini hatırlayamadım) O da ayrıca güzel fotoğraflar çekti.
Name:  IMG_9126.jpg
Views: 631
Size:  45.0 KB

Ve günün finali... Ancak evlerine ulaşıyor herkes. Yorgunlar, günün özetini yarın yazarlar.
Name:  IMG_9162.jpg
Views: 640
Size:  55.0 KB

Eski 26-11-2011, 23:06   #244
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Teşekkür ederiz ederiz sevgili limon, harika geçeceğinden emindim öyle de olmuş.

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2011, 23:14   #245
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-11-2011
Saygıdeğer agaclar.net üyeleri,

Sayın Mine Pakkaner'e İzmir'den bizler için gelip bu semineri verdiği, sitemizin yönetimine de bize bu imkanı sunduğu için sonsuz teşekkürlerimi sunarak başlamak istiyorum.

Ben çok yeni bir üyeyim. Daha aranıza katılalı 1 hafta bile olmadı. Ama sizlerle çok uzun süredir birlikteymişim gibi bir hava vardı bugün. Sizlerle tanıştığım için gerçekten çok mutluyum. İlk kez internet üzerinden tanıştığım kişilerle bir araya geldim ve gerçekten de çok güzel vakit geçirdim. Bitkiler konusunda henüz yolun başındayım, ama bugün gerçekten çok güzel şeyler öğrendim. Henüz ilk buluşmamız bu kadar zevkli geçtiyse, ilerleyen vakitlerde nasıl olur diye merak ediyorum şu an. Bugün gerçekten çok güzel bir ortam içerisindeydim. Her gelenin birbirini selamlaması, sarılması bende çok güzel duygular oluşturdu. Birçok doğaseverin arasında olmak kesinlikle harika bir şeydi.

Toplantıya erken geldim ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, eğer olabildiysem ne mutlu bana. Tüm bu esnada her şeyden büyük bir zevk aldım, bu oluşum adına bir şeyler yapmak çok güzel hisler uyandırdı bende. Umarım bir bundan sonraki tüm buluşmalarımız böyle güzel geçer.

Bu arada ikramlar gerçekten harikaydı, yapanların ellerine sağlık, yediklerimin hepsini çok beğendim ve eminim yiyemediklerim de bir o kadar lezizdi.

Bu siteye üye olmakla ne kadar doğru bir karar verdiğimi şimdi çok daha iyi anladım. Her şey için çok teşekkür ederim. Seminerde en ufak emeği geçen herkese saygılarımı ve minnet duygularımı sunarım.

Patren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2011, 23:20   #246
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Veee resmi geçitten sonra mine hanım sunumuna başlıyor,

Name:  DSCN0141.jpg
Views: 430
Size:  38.1 KB

Name:  DSCN0137.jpg
Views: 374
Size:  38.7 KB

Name:  DSCN0140.jpg
Views: 375
Size:  27.9 KB

Name:  DSCN0136.jpg
Views: 383
Size:  39.6 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2011, 23:21   #247
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Güler hanım'ın uykusuz geçen gecelerine değen bir gündü.

Mine hanım'a, sn.Malina'ya, Osman Bey'e, Tekin Bey'e, Zafer İnandıklı Bey'e, Oğuz Bey'e, Sn.Ankstel'e, Sn. Drhegeli'ye emekleri için çok teşekkürler. Hamarat kızlar, çeşit çeşit lezzetleriyle hem gözlere hem midelere ziyafet çektiler, hepsinin ellerine sağlık. Sevgili lir, bahçesinden topladığı koca kasa kiwano'yu paylaştığın için çok teşekkürler. Kamera, fotoğraf çekimlerini yapan arkadaşlara çok teşekkürler.

Ve sıcak evlerinden çıkıp, onca yol gelip bizleri yanlız bırakmayan misafirlerimizin ayaklarına sağlık.

Eski 27-11-2011, 00:00   #248
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Merhaba arkadaşlar,
Bugünkü toplantının yorumlarını merakla beklemiştim.Bedenen orada olamadım ama aklım oradaydı inanın.
Özet yorumları ve birkaç resim görebildim (atmosferi gözümde canlandırdım)
Paylaşım yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum. gerçekten orada olabilmek eminim son derece güzel bir duygu. Benim gibi yeni arkadaşımız sevgili PATREN herşeyi özetlemiş zaten. Kendisine teşekkür ederim.
Eminim diğer arkadaşlar da yarın daha birçok paylaşımda bulunacaklar.
Merakla diger yorum ve resimleri takipte ve beklemekteyim.
selam ve sevgilerimle...
Asuman

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 00:05   #249
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Nariel ve kardeşine paylaşımlar icin
ve sevgili limon'a esprili resim sunumlarınız için cok cok teşekkürler

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 00:25   #250
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Emeği geçen herkese çok çok teşekkürler. Ne mutlu ağaçlarnet'liyim diyene.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 01:01   #251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sevgili Güler Hanım ve ekibine,bizlere bu güzel bilgilendirme toplantısını düzenlediğiniz için,sn Mine Hanıma,engin bilgilerini bizlerle paylaştığı için çok teşekkürler.Çok güzel bir gündü,ikramlar nefis hediyeler çok hoştu,emeği geçenlere sonsuz teşekkürler,tekrar buluşabilmek dileği ile hoşçakalın.

silint Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 01:33   #252
Ağaç Dostu

arzuakyurek's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2011
Emeklerinize ve yüce gönlünüze sağlık olsun, paylaşmanın keyfini, sevginin emeğe dönüşmesini gördüm bugün. İyiki tanıdım siz güzel yürekli İnsanları, seviyorum sizi...,
Ve Sonsuz teşekkürlerimi saygımla sunarım.

arzuakyurek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 05:19   #253
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili limon, sanıyormusun ki; toplantı bitti de bu gece Güler rahat bir uyku uyuyacak? Bak yine erkenden kalkıp bilgisayarın başına oturdum.
Şimdi de acaba yorumlar nasıl geliyor, fotoğraflar nasıl çıkmış diye merakla pc.başındayım.

246 numaralı mesajındaki son kareyi (misafirlerimize akşam yemeği ikram ettiğimiz, mekân) çekmeyi akıl etmek çok güzel olmuş, teşekkür ederim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 06:18   #254
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Teşekkürler

Sayın Malina ve Mine hanıma teşekkürler. Tabii ki Güler hanıma da ama semineri ciddiyetle, fısıltılı bile konuşmadan, merakla dinleyen tüm katılımcılar da gerçekten teşekkürü hakediyorlar. Yorumları daha çok onlardan bekliyoruz.

Sevgi ve saygılarla böyle güzelliklerin tekrarlanmasını arzuluyoruz.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 07:16   #255
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Okuduğum ilk yorum ve gördüğüm ilk fotoğraflardan Ağaçlar Net'in ne kadar güçlü bir çekiciliği olduğunu farkettim.
Hiç kimse olumsuz değil. Herkes mutlu. Organizasyonda en büyük emeği olan Sevgili Güler Hanım'dan, işin ucundan, kıyısından tutarak katkı sağlayan arkadaşlarımıza, izleyici olarak katılan üye dostlarımıza kadar herkes.

Zaten daha önce birkaç toplantıya katılma şansını yakalamış olduğum için, bundan daha farklı birşey beklemiyordum. Yürekleri doğa ve insan sevgisiyle dolu bunca güzel insanla birlikte olabilmeyi, İstanbul dışında olan herkes mutlaka çok arzulamıştır. Benim gibi.

Hele hele önümüzdeki saatlerden sonra, daha çok fotoğrafla desteklecek olan bu birlikteliği gördüğümüzde, içimiz gidecek...

Çok başarılı geçtiğinden kesinlikle emin olduğum, bu toplantıda emeği geçen herkesi kutluyorum. Sayın Mine Pakkaner' ide tabiiki.
Ayrıca:
Sevgili Malina; İyiki agaclar.net' i kurdun. İyiki varsın.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 07:32   #256
Moderatör

Güler's Avatar

Teşekkür:

Sevgili arkadaşlar, sayın Mine Hanım'ın " İstanbul'da da bir eğitim semineri vermek istiyorum" cümlesiyle ile başlayan ve uzun zamandır ihtiyaç hissettiğimiz bu semineri nihayet gerçekleştirebildik.

Seminere hazırlanmamızda yaptığımız üç ön toplantıya gelerek fikirlerini belirten arkadaşlara teşekkür ederim.

Bütün bu toplantı hazırlık çalışmaları boyunca " sayın möderatörüm, sayın moderatörüm cümlesini ağzından düşürmeden bana sağ kol olan, pek çok konuların çözümlenmesinde yardımcı olan sevgili ankstel'e (Aytaç Bey)

kamera çekimi, fotoğraf çekimi gibi konularına çok yabancı olduğum çalışmalarda daima yanımda olacaklarını-yardımcı olacaklarını gösterdikleri için sevgili Omer Bey'e, Yener.T. Bey'e, sariefe ve y.yolka'ya

fotoğraf çekimleri ricamı hemen kabul ettikleri için sevgili Limon, Nariel ve kardeşine,

yaka kartlarımızın hazırlanmasında maddi külfeti de üstlenerek hazırlayan sevgili dr.hegeliye ve masada yardımcılık görevini üstlenen hozat'a

salon içinde her durumda hızır gibi yanıma yetişen ve üstlendiği işleri çok güzel organize ederek, hediye çekilişlerini tertip eden sevgili sariefe ve Patren'e, hediye çelişi için bizlere bitki ve tohum getiren bütün arkadaşlara,

sayın Mine Hanım'ın sunumu sırasında gerekli olan bitkileri ve malzemeleri getiren sayın Tekin Bey'e, Zafer İnandık'lı Bey'e ve Yener.T. Bey'e,

agaclar.net logo'lu çantalarımızı acilen dikerek masraflarımızı karşılamak için Gönen'den gelen sevgili Lilium'a

zengin ikram masasını becerileri ile donatan aynı zamanda ikramları yapan sevgili huzunperest'e, arzuakyürek'e, bettyycim ve H.hatice arkadaşımıza

yardımlarından dolayı sevgili nrkrkmz'ye

akşam yemeği organizasyonunda büyük yardımları olan sevgili Eser İlhan Hanım'a

bütün bu koşuşturmam esnasında yanımda olan sayın OSMAN45'e

harika sunum ve getirdiği onca hediye için sayın Mine Pakkaner Hanımefendiye ve bu güzel siteyi kurarak bizleri bu çatı altında buluşturan sayın malina'ya

çalışmalarım esnasında gösterdiğim kaprislere tahammül eden sevgili eşime,

seminerimize ilgi göstererek katılan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

Eski 27-11-2011, 08:22   #257
Ağaç Dostu

yener.T's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2010
Galeri: 16
Sayın Arkadaşlar :
Bize verdiği bu güzel bilgiler ve Seminer için MİNE PAKKANER hanımefendiye sonsuz
teşekkürlerimi bildiririm.Ayrıca ilk hazırlık gününden son güne kadar didişip,uğraşmasının yanı sıra ilk defa yapıyormuşcasına heyecanla acaba başaracakmıyız diye düşünen sayın GÜLER hanımın bu heyacanına teşekkür eder,her zaman yanında bulunan değerli eşi Sayın OĞUZ beyinde bu işte katkılarından dolayı,Ayrıca Sayın ANKSTEL beye bize bu salonu tutmasının yanı sıra en ufak bir sorunu dahi giderebilmesinden ötürü ve fotoğraf video çekimleri ile ilgili arkadaşlarımıza,bilhasa İkramlarda nefis börek,çörek vs yapan ve dağıtan arkadaşlara teşekkür etmeyi bir borç bilirim.
Ayrıca bu sitenin kurulmasında,yürütülmesinde çok emeği geçen Sayın MALİNA hanıma teşekkür ederim.

NOT:
Video çekimleri yapılmış olup hafıza kartı Sayın Malina hanıma teslim edilmiş bir kaç gün içersinde hazırlanıp sitede yayınlanacağı bilgisinide paylaşmak isterim.Bir sonra ki toplantılarda görüşmek üzere selamlar.

yener.T Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 09:56   #258
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Ne kadar güzel bir gün geçirdiğiniz hepinizin yüzündeki tebessümlerden belli oluyor. Orada olamasanda kalbim sizinleydi

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 11:09   #259
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Seminerin kısa özeti

Sevgili agaclar.net ailesi,
Istanbul grubunun ilk bilgi paylaşım semineri olan İstanbul - Dış mekân bitkileri budama, saksı değiştirme ve çelik alma semineri dün (26.11.2011) sayın Mine Pakkaner’in anlatımıyla Perpa Ticaret Merkezi B Blok 13. Katta bulunan Toplantı salonunda başarı ve coşkuyla gerçekleştirildi.
Hazırlık aşamasında iş bölümü yapılırken bana da semineri izlemek ve izlenimlerimi sizlere aktarmak düştü. Umarım bu paylaşımımla sizleri tekrar o coşku ve bilgi dolu seminer ortamına taşıyabilirim.
Sevgili limonun eklediği resimlerden de görüleceği üzere birçok üyemiz erken saatlerden itibaren salona gelerek hazırlık aşamalarında yardımcı oldu, salon sunum ve ikram için elden gelenin en iyisini verebilmek amacıyla el birliğiyle hazırlandı.
Eldeki katılım listemize göre 74 agaclar.net üyesi ve refakatçilerinden oluşan öğrenmeye aç ve açık bir grup ilgiyle sevgili Mine Hanım’ı izledi, dinledi, notlar aldı..
Sayın ankstel’in yaptığı giriş konuşmasıyla açılan seminerde Mine Hanım bizlere neler anlattı ? Hepsini burada bir ders notu akışıyla vermek elbette zor…
Seminer BUDAMA BİZE NE SAĞLAR? sorusu ile başladı. Belki çoğumuzun düşünmediği bu sorunun cevabı,
Yakın çevreyi kullanan kişilerin emniyeti,
Bitki sağlığı ve
Estetik
olarak verildikten sonra HANGİ DALI KESELİM ve NASIL KESELİM soruları ile devam etti. Mine Hanım burada bize hiç unutmamamız gereken altın kurallar verdi :
Eğer bir dal 5 cm. den inceyse, düşünme, kes.
Eğer dalın kalınlığı 5-10 cm arasındaysa kesmeden önce iyice düşün
Eğer dalın kalınlığı 10 cm. geçmişse burada dur, düşün, hayati değilse kesme…
Bu arada bitkiyi yaralamamak için budama makasının keskin tarafının daima yukardan aşağı kullanılmasının takozsuz,temiz bir kesim için şart olduğunu da öğrendik. Mine Hanım budama yaparken hijyenin ne kadar önemli olduğunu , eğer buna dikkat etmezsek hastalıkları bitkiden bitkiye yayabileceğimizi söyledi ve basit ama etkili bir yöntem olarak çamaşır suyu ile aletleri temizlemeyi anlattı.
Budama yaparken birbirini gölgeleyen ve engelleyen çapraz dalların , ayrıca zayıf ve /veya ana yapıyı aşağı çekecek dalların alınması gerektiğini de gördük. Bu bağlamda Mine Hanım bizlere bir altın kural daha verdi : Doğru dal açısı ne çok dar, ne de çok fazla geniş tam “saat 10 u 10 geçe” pozisyonunda olmalıydı.
Bundan sonra HATALI BUDAMADA NE OLUR sorusunun cevabı fotoğraf ve çizimlerle irdelendi. Fazla derin ve / veya takoz bırakarak budamada bitkinin su sürgünleri denen ince ve yanlara doğru giden sürgünlerle çirkin ve güçsüz bir duruma gelebileceğini gördük. Yeni dikilen fidanlarda ana yapıyı oluştururken eğer özel bir form amaçlamıyorsak gövdenin 1/3, tacın ise 2/3 oranını koruması gerektiği söylendi. Bu arada fidan gelişimi için doğru yer seçiminin de en az budama kadar önemli olduğu vurgulandı.
Sayın Mine Pakkaner daha sonra budama eylemini YENİLEME BUDAMASI ( dal aralarının temizlenerek açılması ve bunun sonucunda bitkinin hava alması, bol çiçeklenmesi) ve daha radikal olan GENÇLEŞTİRME BUDAMASI (Kabaklama ) olarak sınıfladı. Geç donların görüldüğü bölgelerde erken budamalardan kaçınılması konusunda uyardı.
Bunların ardından daha spesifik konular olan GÜL BUDAMASI ve FORMAL ÇİTLERİN BUDANMASI konularını anlattı.
Bunları kısaca değinmek yerine, seminere katılamayan ama bu satırları okuyan ve bu bilgilere ihtiyaç duyan üyelerimize faydası olabileceğini düşünerek forumda yine sayın Mine Pakkaner’in açtığı başlıklar olan formal çitlerin budanması ve güllerin budanması’na ait linkleri burada veriyor ve okunmasının çok yararlı olacağını düşünüyorum.

Formal Çitlerin Budanması

Gül (Bakım bilgileri, gübreleme, güllerde budama)

Bu temel bilgilerden sonra sevgili Mine Hanım özenle hazırlanmış güzel fotoğraflar eşliğinde bahçemizi süsleyen çiçekli çalıların budama zamanlarıyla ilgili bilgiler verdi. Buraya onları tek tek taşımak çok uzun ve yer kaplayıcı olacağından yine forumda bulunan çalılarda budama takvimi başlığının linkini sizlere yardımcı olabileceğini düşünerek (ve sevgili Mine Pakkaner’in de affına sığınarak ) buraya alıyorum.

Çalılarda budama takvimi

Teorik bilgilerin paylaşımından sonra kısa bir ara verildi ve üyelerimizin getirdiği nefis yiyecekler eşliğinde sohbet edilip yeni dostlukların temelleri atıldı.
Daha sonra uygulamalı bölüm olan ikinci bölüme geçildi. Bu bölümde yine üyelerimizin salona getirdikleri bitkiler üzerinde budama, çelik alma ve saksı değiştirme uygulamaları yapıldı.
Herkesin biraz kafasının karıştığı bir konu olan gül budamasını Mine Hanım’ın yalın ve detaylı anlatımı eşliğinde izledik ve öğrenmeye gayret ettik.
Budanan dalların üzerinde düz ve ökçeli çeliklerin nasıl alınacağını gördük. Çelik dikerken çok yapılan bir yanlış olan “çelikleri iterek toprağa sokmak” konusunda uyarıldık ve doğrusunun bir kalem veya çubuk yardımıyla önce delikleri açmak sonra bu deliklere çeliklerin yerleştirilmesi olduğunu öğrendik. Bu sırada en az 2 gözün toprak altında 3 veya daha çok gözün de toprak üzerinde kalması gerektiğini ve yapraklı çeliğin nasıl hazırlanacağını da gördük. Bu arada bana ilginç gelen bir bilgi “eğer tepe sürgününden çelik yaparsak bitkimizin dik ve yukarı doğru ama yan sürgünlerden çelik yaparsak yanlara doğru yayılarak büyüyeceği” oldu.
Saksı değiştirme başlığı altında küçük bir uygulama yapıldı ve burada da hijyenin önemi yeniden vurgulanarak eğer eski saksılara dikim yapıyorsak bunların mutlaka önceden yıkanıp çamaşır suyu ile muamele edilmesi gereği vurgulandı. Saksı içinde fazlaca büyüyerek “kuş yuvası” tabir edilen şekilde kendi üzerine dolanmış köklerin dikimden önce kılcal kök oluşumunu aktive etmek üzere falçata ile yaralanması gerektiğini gördük. Drenajın önemini bir kez daha dinledik uygulamaları ilgiyle izledik.
Seminerin son bölümü sorulara ayrılmıştı. Seminer o kadar doyurucu olmuştu ki, fazla soracak bir şey bulamadık. Birkaç üyemiz daha kişisel sayılabilecek sorular sordu, cevaplar dinlendi, sevgili Güler Hanım’ın kapanış ve teşekkür konuşmasıyla Mine Hanım’a özverili desteklerinden ötürü küçük bir ağaçlar.net plaketiyle teşekkür edildi ve sonra her agaclar.net toplantısında olduğu üzere toplantının tadı damağımızda kalarak ve daha şimdiden bir sonrakini özlemeye başlayarak sayın Mine Pakkaner’i sevgiyle Izmir’e uğurladık….

Düzenleyen Eser İlhan : 27-11-2011 saat 11:40
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 11:16   #260
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili arkadaşımız Eser İlhan seminerin değerlendirmesini ve özetini güzel bir şekilde yaptı. Öyleki; seminere katılamayanlar bile okuduklarında çok faydalanacaklardır.

Kendisine teşekkür ederim.

Bundan sonra bizler de yüklenecek video çekimini ve fotoğrafları heyecanla bekleyeceğiz.

Eski 27-11-2011, 11:30   #261
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Teşekkür ederiz sevgili Eser İlhan, biz katılamayanlar için özetlediniz semineri, orada olmak ayrı bir güzellik. Artık video da yayınlanınca o güzel ortamda bulunamasak da biz katılamayanlar Mine hanımın verdiği bilgilerden faydalanmış olacağız.

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 12:15   #262
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
İstanbul Seminerinin ne kadar güzel geçtiğini tahmin edebiliyorum Sevgili Mine hanım'ın değerli bilgilerinden İstanbuldaki arkadaşlarımızında faydalanmasından çok mutluyum Emeği geçen tüm dostlara teşekkürler. Sevgiler.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 12:27   #263
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Güler Hanım

İlk teşekkür size ve sonrası da teşekkür ettiğiniz herkese.

Eser İlhan

Seminer özetiniz çok aydınlatıcı. Video yayınlanınca ikisi birlikte başvuru belgelerimin arsaında yerini alack.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 12:51   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2011
Yeni bir ağaclar. net üyesi olarak bu güzel çalışmada emeği geçen. Güler hanım,Mine hanım ve seminer hazırlık aşamasından son ana kadar koşuşturan, tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

o.tuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 13:29   #265
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
çok çok üzgünüm katılamadığımda, ama hastalık bu, ne zaman geleceğini söylemiyor

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 13:35   #266
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sıcak teşekkür

Herşeyin en ince ayrıntıları düşünülerek, severek, isteyerek hazırlanmış bu güzel toplantı için binlerce teşekkürler. Mükemmel sunum oldu.

Sayın malina sert görünümünün altında sıcak bir yürek.
La Bruyere dediği gibi ''Alçak gönüllü insan, kendini hiç söz konusu etmez '' Sessiz ama gülümseyen gözlerle sadece dinlemekle yetindi.
Sizi seviyordum ama karnınız burnunuzda meydanlarda yaşadıklarınızı okuduktan sonra size saygım ve sevgim tepe noktasına ulaştı. İyi ki varsınız...

Sayın Mine Hanım, çok tatlısınız , söylemişlerdi ama bu kadar şeker olduğunuzu tahnin etmemiştim. Sizi tanımak ve dinlemek çok keyifliydi. Çok şey öğrendim, teşekkür ederim.

Sevgili Güler Abla, atom karıncamız, mukemmel ön hazırlık sonrası bir dakika bile durmadan sürekli toplantının daha güzel olması için çırpındı. Oğuz Abimle nefis görünüyordunuz. Böyle bir organizasyon için sizi kutlamak isterim. Bu ara da kırmızı size çok yakışıyor.

Çok istememe ve toplantının ikinci bölümüne yetişebildiğim için çoğu dostlarla tanışamadım. Herkese şimdi sıcak bir merhaba demek istiyorum.

Merhaba

Ankstel, arzuakyürek,dregeli, eser ilhan, hozat, mujgan yılmaz, sarıefe, serilaa, limon, nur, yılmazyalçın ve tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler,

Toplantıdan öğrendiklerim sevgili Eser İlhan çok güzel özetlemiş ama ek olarak,

Don yemiş bitki hemen budanmaz, önce uyanması beklenir. Uyanma başladıktan sonra uyanmayan dallar budanır.

Oksijenli su ve salisilik asit (aspirin) ilk sulamada kullanılması çeliğin tutmasını aktive eder ve hastalanmasını önler.

Uçta bırakılan iki yaprak yarılarından kesilerek tıraşlanır. Kesinlikle varsa çiçeği ve meyvesi kesilip atılır.

Köksüz çelik direk toprak ya da toprak kompost karışımına dikilmez. Torf , perlit gibi ekim materyali kullanılır.

Havanın çok sıcak olduğu aylar da budamadan kaçınılır.

Büyük bitki yer değişimlerinde hazırlanan çukura hortum yerleştirip burdan sulanır.

Çıplak kök ekimlerinde alta koyduğumuz toprağı tepe şeklinde hazırlamamız gerekir.

Çiçeği ve meyvesi olan bitki budanmaz.

Çiçek ve meyve kurutulup dal da bırakılmaz.

Bitki budamak bir sanattır, her eline makası alan budama yapmamalı.

İki renkli bitkilerde sonradan çıkan yeşil yapraklı alanlar kesilir.

Aşı yerinin altından ya da ana bitkiden çıkan daha yeşil ve canlı olan sürgün daha kalın bile olsa kesilir. Çünkü bir işe yaramaz

Aklıma gelenlerin bir kısmı...

Teşekkürler tüm emeği geçenlere...

Düzenleyen jineop : 27-11-2011 saat 13:37 Neden: Hatalı yazım
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 13:49   #267
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Eski bir izleyici, yeni bir üye olarak dün; karşılıksız, doğa sevgisiyle, yaşama saygıyla dolu üyelerin oluşturduğu sıcak atmosfere şahit oldum. Site yönetimine, emeği geçen tüm değerli üyelere, özellikle Mine hanım'a ve ilgisiyle altın yürekli Güler hanım'a teşekkürü borç biliyorum.
Derin sevgi ve saygılarımla....

Gül-bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 15:53   #268
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Benden de tüm yazılanların altına koca bir denden.
Herşey çok güzel, paylaşımlar çok değerliydi. Emeği geçenlere çok teşekkürler.

seminerden kısa bir video

Düzenleyen aybala : 28-11-2011 saat 09:00
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 16:23   #269
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Cumartesi günü yapılan seminer Ağaçlar.Net'in ne kadar bilgili, becerikli, bilgi ve emeği özveri ile cömertce paylaşan bir topluluk olduğunu gösterdi.

Sayın Mine Pakkaner'in semineri işini seven, bilen ve bildiğini paylaşan birinin semineri idi. Çok yalın ve anlaşılır bir şekilde anlattığı budamanın temel bilgilerini zevkle dinledik ve uygulamalarını dikkatle izledik.

Bu semineri canlı veya videodan izleyenlerin artık makası daha güvenle ve daha doğru kullanacağına eminim.

Böyle bir toplantının yapılması ancak Sayın Güler Hanım'ın liderliği, becerisi, uzun uğraşı ile Ağaçlar.Net'in becerikli ve özverili üyelerini seferber etmesi ile sağlanabilirdi. Öyle de oldu.

Mine Hanım'a, Güler Hanım'a ve işin ucundan tutan tüm arkadaşlara katkıları için şükranlarımı sunarım.

Sayın malina iyi ki Ağaçlar.Net'i kurmuşsun!

Darısı gelecek seminelerin başına!

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 17:01   #270
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Öncelikle agaclar.net yönetimine ve sayın Mine hanıma ayrıca bu organizasyonda emeği geçen ve katılan tüm doğa dostlarına ederiz.

Yurdaer Kolko ve Eşi

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024