agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Türkiye Florası > Türkiye Florası > Ege Bölgesi
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler
  • 4 Gönderen edis2209
  • 2 Gönderen jineop
  • 5 Gönderen hberbul
  • 3 Gönderen edis2209
  • 2 Gönderen jineop
  • 6 Gönderen jineop
  • 4 Gönderen cem kaptan
  • 1 Gönderen edis2209
  • 2 Gönderen mrduran
  • 1 Gönderen edis2209
  • 1 Gönderen elwoudi
  • 1 Gönderen Nariel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2012, 14:27   #1
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Galeri: 13
Zeybek Çiçeği (Centaurea zeybekii Wagenitz)

Name:  zeybekii.JPG
Views: 1625
Size:  21.4 KB

Türkiye Bitkileri Kırmızı Kitabında EN-ENDANGERED- tehlike kategorisine alınmıştır.
Family : Asteraceae
Genus : Centaurea L.
Taxon : Centaurea zeybekii WAGENITZ

Taxonomic : Hierarchy
Kingdom : Plantae
Subkingdom :Tracheobionta
Division : Magnoliophyta
Class : Magnoliopsida
Subclass : Asteridae
Order : Asterales
Family : Asteraceae
Genus : Centaurea
Species : Centaurea zeybekii WAGENITZ

General Taxon Information
Ömür : Çok yıllık
Yapı : ot
Hayat Formu :
Çiçeklenme : 6-6
Habitat : Pinus brutia orman açıklığı
Yükseklik : 600-600
Endemik : Endemik
Element : D. Akdeniz
Türkiye dağılımı : B. Anadolu Nif dağı - Kemalpaşa
Genel Dağılımı : Türkiye

Temmuz ve Ağustos aylarında toplanan tohumlardan alınan verilere göre Temmuz ayında toplanan tohumları sadece % 30 boylandığı ve soluk renkli olduğu ; Ağustos ayında toplanan tohumların ise % 98 boylandığı ve kırmızı renge dönüştüğü tesbit edilmiştir.

Düzenleyen edis2209 : 07-08-2012 saat 10:24
edis2209 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 15:59   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Merhaba, yeni konu ve fotoğraflar için çok teşekkür ederim. Merak ettiğim fotoğrafın nerede çekildiği ve tür tespitinin nasıl yapıldığı.
Sevgiler.

tener ve edis2209 beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 17:03   #3
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
peygamber çiçeği olarak bilinir iç anadoluda.Çocukluğumda bolca bulunurdu tarlalarda.Papatya gibi toplar tac yapar takardık.
Bu yıl bahçeye ekmiştim.Üç renk çıktı mor-mavi arası bir renk,koyu ve açık pembe.

Eklenen Resimler

limon, Kiraz, smnunal ve 2 kişi beğendi.
hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 06:38   #4
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Merhaba, yeni konu ve fotoğraflar için çok teşekkür ederim. Merak ettiğim fotoğrafın nerede çekildiği ve tür tespitinin nasıl yapıldığı.
Sevgiler.
Sn. Jineop,
Nif dağında, Alman tarlası olarak bilinen bölgede çok az sayıda tespitle görüntüledim. Teşhisi konusunda ise tereddütte kaldım. Tez konusu yapan bir fotoğraftan yola çıkarak çok benzettim. Sadece çiçek orta kısmı kısa püskül şeklinde olmaması kafamda soru işareti olarak kaldı.. Mesela şu anda bulamayabilirim ama yine Nif dağına ait olduğu çok az bilinen "Nifensis" i fotoğraflamak istiyorum.. Fakat nasıl bir çiçektir ki hiç bir kaynakta fotoğrafına rastlayamadım. Yakın Doğu Ünv. bu çiçeğin tezini hazırlamış bir akademisyenden yardım istedim dönüşü olmadı maalesef.. Enteresandır ki paylaşımcı olmayan kişilikler sanki mezara götürecek gibi bir gizemle saklarlar elde ettiklerini.. Kusura bakmayın çiçek, ağaç, bitki ve böcek sadece hobim ve doğaya inanılmaz sevgisi olan birisi olarak öğrenme isteğimden kaynaklanan bir heyecanım var.. Sizlerin sayesinde bir şeyler öğrenmeye başladım.. Şayet sık sık sizleri rahatsız ederek sorduğum sorular ile sıkıntı yaratıyorsam lütfen ikaz edin.. Sayın hberbul'un konuya eklediğim fotoğraflara "Peygamber Çiçeği" tespiti nedeniyle eklemiş olduğum fotoğraflar tarafımdan kaldırılmış olup, Görmüş olduğum Zeybek Çiçeği fotoğrafı konuya eklenmiştir. Saygı ve sevgilerimle..

Düzenleyen edis2209 : 23-08-2012 saat 10:40
Eski 14-08-2012, 12:16   #5

jineop's Avatar

Sevgili edis2209, içinizdeki heyecan ve istek hiç bitmesin. Akşam elimdeki endemik türlere ait kitabları karıştıracağım. Çalışmalarınızı gönülden destekliyorum. Sormamdaki amaç amatörce heveslerimizle bir yanlışlığa yol açmamak adınaydı. Açıklamanız ve açtığınız yeni güzel bitki konuları için ayrıca teşekkür ederim. Sevgiler...

edis2209 ve mrduran beğendi.
Eski 15-08-2012, 13:35   #6

jineop's Avatar

Tuna Ekim'in Türkiye'nin nadir endemikleri kitabına baktım. Yazarın kendi anlatımı ve fotoğrafı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sadece İzmir Nif Dağı'nda yayılış gösteren lokal endemik bir bitkidir. İlk defa Holtz ve arkadaşları tarafından 1973 yılında toplanmış ve Wagenitz tarafından 1974 yılında 2008 başlarında kaybettiğimiz değerli botanikçimiz Zeybek'in adı verilerek bilim alemine tanıtılmıştır. Tip örnekleri toplayıcının özel herbaryumu ile GOET ve EGE herbaryumlarındadır.

Eklenen Resimler

Eski 04-09-2012, 14:59   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
Galeri: 158
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edis2209 Mesajı Göster
Sn. Jineop,
Nif dağında, Alman tarlası olarak bilinen bölgede çok az sayıda tespitle görüntüledim. Mesela şu anda bulamayabilirim ama yine Nif dağına ait olduğu çok az bilinen "Nifensis" i fotoğraflamak istiyorum.. Yakın Doğu Ünv. bu çiçeğin tezini hazırlamış bir akademisyenden yardım istedim dönüşü olmadı maalesef.. Enteresandır ki paylaşımcı olmayan kişilikler sanki mezara götürecek gibi bir gizemle saklarlar elde ettiklerini..
Sayın Edis merhaba,

Öncelikle bu güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

Özellikle endemik bitkilerin, bulunduğu yerler hakkında nokta atışı yapmayınız ki, bu türleri takip eden İsrailli ve Avrupalı botanikçilere yol göstermemiş, bu nadir çiçeklerimizin yabancılar tarafından çalınmasını bir nebze de olsa engellemiş oluruz. Şuna inanın ki onlar bizim botanikçilerden daha hızlı ve iyi çalışıyorlar. Yüze yakın endemik bitkimizi çalarak, kültivarlarını elde ettiklerini ve tanesini 20-30 euro arası bir fiyatla pazara çıkardıklarına emin olabilirsiniz.

Akademisyenlerimize gelince, onların kendi aralarında bile gözle görünmeyen ama şiddetli bir rekabet varken size yardım etmelerini asla beklemeyin. Ancak içlerine girip uzun zaman ve sohbetlerden sonra yardım alabileceğinizi umuyorum.

Saygılarımla,

Kiraz, Asiye, edis2209 ve 1 kişi beğendi.
cem kaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 10:46   #8
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Sayın Cem Kaptan, uyarınız ve bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Amatörce yapılan hobilerin farkında olmadan art niyetli kişilere hizmet edebileceği aklımın ucundan dahi geçmemişti.. Gerçekten minnettarım.. Yer belirtme forum kurallarında yazdığı için belirtmiştim.. Bundan sonra ki paylaşımlarımda konuya hassasiyet göstereceğim. Saygılar..

mrduran beğendi.
Eski 12-09-2012, 19:57   #9
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Ne güzel.

İnsanlarımız araştırıyor, samimi olarak amatör, tartışıyor, karşı fikri dinliyor ve de üstelik hak veriyor.

Ağaçlar.net 'e teşekkürler bu ortamı hazırlayıp vesile olduğu, bitkileri tanıtım/koruma/üretim kadar birbirlerimizi de...

Açılan sayfa ve ilginiz için çok teşekkür, saygıdeğer bir amaca hizmet diyorsunuz efendim.

Lütfen devam ediniz.

Cümleten saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2012, 15:29   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Merhabalar.Tohumlarından gönderebilirmisiniz..Saygılar

ilhamibayar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 14:10   #11
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Centaurea zeybekii (Zeybek çiçeği)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilhamibayar Mesajı Göster
Merhabalar.Tohumlarından gönderebilirmisiniz..Saygılar
Sn. Bayır Centaurea çeşitlilik bakımından çok zengin olduğu için ve sadece amatörce ilgili biri için çok zor bir istek Örneğin Centaurea Zeybekii diye açtığım ve gönderdiğim fotoğraflar gurubumuz otoritelerince Peygamber çiçeği diye tanımlandı..
Umarım şimdi göndereceğim fotoğraflar " Centaurea Zeybekii dir " Saygılar.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 06-02-2014, 13:34   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Tuna Ekim'in Türkiye'nin nadir endemikleri kitabına baktım. Yazarın kendi anlatımı ve fotoğrafı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sadece İzmir Nif Dağı'nda yayılış gösteren lokal endemik bir bitkidir. İlk defa Holtz ve arkadaşları tarafından 1973 yılında toplanmış ve Wagenitz tarafından 1974 yılında 2008 başlarında kaybettiğimiz değerli botanikçimiz Zeybek'in adı verilerek bilim alemine tanıtılmıştır. Tip örnekleri toplayıcının özel herbaryumu ile GOET ve EGE herbaryumlarındadır.
Aydın Bozdoğan'da Madran dağına çıkarken çoktu bu çiçekten. Dedemin kestaneliği vardı orada. Giderken görür ve toplardım hep. Sadece Nif Dağı'nda olduğundan emin misiniz? Acaba benim hatırladığım çiçek başka bir çiçek miydi?

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 11:35   #13
Yeni Üye

elwoudi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2014
zeybek çiçeği yüksek lisans tez çalışması

Merhabalar,
az önce yazdığım cevap sanırım internet bağlantısı ile ilgili bir sorundan ulaşmadı. Tekrar yamak istedim. Bu bitkiyle ilgili Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fak. Biyoloji Bölümünde bir yüksek lisans tezi tamamlandı. Altta bu teze danışmanlık yapan hocamızın okulun web sitesindeki kişisel bölümünün bir linki var. Bu hocamızdan bilgi alınabilir sanırım. Selamlar, sağlıcakla kalınız. Tuğrul Tomba

http://akbis.adu.edu.tr/personelcv.asp?regkey=A-0540

turkanatalay beğendi.
elwoudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 21:10   #14
Ağaç Dostu

Gezi

Merhaba herkese,
Okulun Doğa Kulübü faaliyeti olarak lise öğrenci grubu ile Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi, İzmir Doğal Yaşam Parkı, ve Gediz Deltası'na bir gezi düşünüyorum. Sanırım 1 gün pek yeterli olmaz. Dolayısıyla o civarda kalacak yere de ihtiyaç olacak. Ama sıradan bir otel istemiyorum. Gezinin formatına uygun, doğal yaşama uygun bir yer olsun istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Gediz Deltası Kuşları açısından Nisan ayı uygun olur mu? Gidilebilecek başka yer öneriniz var mı?
Şimdiden teşekkürler.

Eski 21-02-2014, 17:22   #15
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Merhaba Sn. turkanatalay,

Bu talebinizi doğru sayfada dile getirmediğiniz için cevap alamayabilirsiniz. Bu sayfa sadece Ege Bölgesindeki endemik bitki paylaşımlarının yapıldığı yer. Sosyal bir başlıkta dile getirirseniz önerisi olan arkadaşlar cevaplayacaktır.

turkanatalay beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2014, 23:12   #16
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024