agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2008, 23:16   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Teşekkürler.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 20:35   #32
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
İzzet Bey , domates ile ilgili çok güzel bir çalışma paylaşımınız için çok teşekkür
ederim .Selamlar .

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 13:11   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2007
domatsete hastalık

iyi günler.resimde görülen hastalık nedir acaba?ve çözüm?domateste aynı belirtilerde olan birkaç hastalık var.gövde siyahlaşıyor yapraklar da siyah lekenlenme ve kuruma meyvede siyah çürüme gibi belirtiler bunlar.kökler sağlam.

Eklenen Resimler

teknis67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2008, 13:13   #34
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi teknis67 Mesajı Göster
iyi günler.resimde görülen hastalık nedir acaba?ve çözüm?domateste aynı belirtilerde olan birkaç hastalık var.gövde siyahlaşıyor yapraklar da siyah lekenlenme ve kuruma meyvede siyah çürüme gibi belirtiler bunlar.kökler sağlam.
Gövde lekeleri çizikler şeklinde mi?
sormamdan kasıt şudur .
Resminiz net değil,çift virüslü çizgi hastalığı olabilir diye düşündüm. Meyve görünüşü mildiyöyü andırıyor ama bir şey söylemek mümkün değil şimdi.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 16:56   #35
Yeni Üye

doplhin_ege's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
resim yetersiz ******* kökleri ve gövdenin boyuna kesitinide görelim şüphelendigimi söyleyeyim bakteriyel yanıklık olabilir ama akıntı var mı acaba??

doplhin_ege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2008, 22:37   #36

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doplhin_ege Mesajı Göster
resim yetersiz ******* kökleri ve gövdenin boyuna kesitinide görelim şüphelendigimi söyleyeyim bakteriyel yanıklık olabilir ama akıntı var mı acaba??
Bu sıcaklıkta bakteri çıkacağını hiç sanmam. Zonguldak'ın iklimi nasıldır şimdi.

Eski 23-06-2008, 12:05   #37
Yeni Üye

doplhin_ege's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Bu sıcaklıkta bakteri çıkacağını hiç sanmam. Zonguldak'ın iklimi nasıldır şimdi.
Sıcaklık 19-22 C ve orantılı nem % 80 ve üzerinde olduğunda salgın yapar. Zonguldaktada görülebilir.

Eski 23-06-2008, 15:15   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2008
teknis 67 domatesi getirirsen bana o na göre cözüm bulabiliriz bende zonguldaktayım

talkativeman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 18:34   #39

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Sıcaklık 19-22 C ve orantılı nem % 80 ve üzerinde olduğunda salgın yapar. Zonguldaktada görülebilir.
O zaman mildiyö olma ihtimali de çok yüksek.
Eğer mildiyö ise zaten bitki çoktan ölmüştür.

Eski 23-06-2008, 18:38   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Herkese selam ben siteye yeni üye oldum
Evimin bolkonunda domates yetiştirmeye çalışıyorum.İlk başlarda iyi bir şekilde
gelişiyorlardı son günlerde dometesin yapraklarında renk değişimi ve buruşma oluyor.Bunları sebebi ne olabilir,ne yapmam gerek.

Eklenen Resimler

botanik57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 19:27   #41
Yeni Üye

doplhin_ege's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi botanik57 Mesajı Göster
gelişiyorlardı son günlerde dometesin yapraklarında renk değişimi ve buruşma oluyor.Bunları sebebi ne olabilir,ne yapmam gerek.
fotoğraf teşhis için kötü... toprağını değiştir demir eksikliği gibi geldi...sadece şüphe ama

Eski 29-06-2008, 16:49   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Alıntı:
fotoğraf teşhis için kötü... toprağını değiştir demir eksikliği gibi geldi...sadece şüphe ama
Bana da demir eksikliği ve diğer besin elementi eksiklikleri var gibi geldi.Kök gelişiminin kuvvetlenmesi ve besin alımının kolay olabilmesi için,yeni geliştirilen B5A sıvı organik gübre verilmesi isabetli olur.Ayrıca zaman zaman saksıya toprak ilave etmek iyi olur.

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2008, 22:23   #43

izzeterisen's Avatar

Sanırım toprağınız çok süzek, suyu ve besini tutmuyor, belki çok az besliyorsunuz,bitki susuz kalıyor. bir de bulunduğu yer çok mu sıcak.
Demir noksanlığına benzer belirtiler olmakla birlikte azot noksanlığına daha çok benziyor.
Bulunduğu ortam hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Eski 30-06-2008, 14:33   #44
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi botanik57 Mesajı Göster
Öncelikle geçmiş olsun...Resimden anladığım kadarıyla probleminizin alt yapraklarda olduğunu varsayarak; azot noksanlığı ihtimalini ben de yüksek buluyorum. Demir noksanlığı ise eğer toprakta çok az miktarlarda değilse öncelikle genç yapraklarda belirti verir. Bir de sanki resim yanıltmıyorsa yapraklarda özellikle damarlarda morumsu ya da menekşeye doğru bir renk dönüşümü var gibi geldi. Eğer bu renge bir dönüş varsa, bu da bitkide antosiyan denen bir maddenin biriktiğini gösterir. Bu madde ise genellikle mozaik virüslerinde ve fosfor noksanlığında yaşlı yapraklarda ortaya çıkar. Virüse karşı yapılabilecek pek bir şey yok ama kompoze bir gübre (NPK) ile besin maddesine bağlı problemlerinizi çözeceğiniz kanaatindeyim...

erasmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 17:41   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Bu domateslerin nesi var. Yardımcı olursanız sevinirim.
Renkleri açılıyor. Soluyor . Ve yok olup gidiyorlar.
Zararlı olsa 1 saksıdakinin diğeri sağlam duruyor.
Gübreleme ve Su derseniz. Aynı saksının diğerlerinde bir şey yok.
Tek diyebileceğim. En alt resimde görüleceği üzere Saplarının bir tarafında siyahlaşma var. En alt resimde görülüyor siyahlaşma.
En üst resimde de görüceğiniz gibi bir saksıda birinin rengi açık birinin rengi koyu.

Eklenen Resimler

ERKAN1974 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 20:06   #46

izzeterisen's Avatar

alttaki resmin solundaki resimdeki domatesin sorunu lekeli solgunluk ( bronz leke virüsü =tomato spotted wilt virus)) gibi görünüyor. Belki sorunlu olanların tamamı öyle.
http://www.hos.ufl.edu/vegetarian/03...field_Fig1.jpg
Domates Hastalık ve Zararlıları
http://rapidshare.de/files/39355603/...klari.ppt.html
isterseniz bir inceleyin
Genellikle zayıf düşmüş, özellikle köklerinde sorun olan domateslerde daha çok ortaya çıkıyor.
Hastalığın ileri dönemlerini buraya eklerseniz çok memnun olurum.
tedavisi yoktur.

Eski 14-07-2008, 12:28   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2008
İyi günler benim bahçemdeki domates köklerinin saçaklarında eflatun renkte çiçekleri olan otlar çıkıyor.Bu domateslerin alt yapraklarıda sararıyor. Bahçemde her yerde bu otlardan çıkmış :Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

erdem7038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 14:28   #48
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdem7038 Mesajı Göster
İyi günler benim bahçemdeki domates köklerinin saçaklarında eflatun renkte çiçekleri olan otlar çıkıyor.Bu domateslerin alt yapraklarıda sararıyor. Bahçemde her yerde bu otlardan çıkmış :Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim
Merhaba. domateslerinize zarar verdiğini düşündüğünüz otların bir resmini koyarsanız daha iyi yardımcı olabilirdim. Bu otların en tehlikeli olanı orobanche adıyla bilinenidir(google orobanche yazıp görsellerde artırsanız resimlerine ulaşabilirsiniz). Eğer eşgali uyuyorsa adınıza üzüldüm çünkü etkili bir kimyasal mücadelesi olmayan bu otla mücadele çok güç. ayrıca konukçu bitkinin içine kök saldığından mekanik mücadele de iyi sonuç vermez. Tek çaresi bu bitkinin saldırabileceği türleri bahçeye ekmemek.

Eski 14-07-2008, 14:45   #49
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Komşunun çeri domatesleri bu hale gelip dökülmüşler. Bir de bitkinin üstünde üç tane siyah benekli böcek vardı.Forumda buna benzer görüntüler olduğunu hatırlıyorum ama bir türlü bulamadığım için burada sormak istedim. Bu hastalık neden oluyordu ve hastalığa karşı neler yapılabiliyordu, bir arkadaş yardımcı olabilir mi?

Eklenen Resimler

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 14:46   #50
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bunlar da siyah noktalı böcekler. Acaba bunlar zararlı mıdır? Pardon beyaz noktalıymış.

Eklenen Resimler

Düzenleyen malbman : 14-07-2008 saat 14:47 Neden: Yazım hatası
Eski 14-07-2008, 17:18   #51

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Bunlar da siyah noktalı böcekler. Acaba bunlar zararlı mıdır? Pardon beyaz noktalıymış.
Evet bu böcekler zararlı, Pis kokulu yeşil böcek (=Nezera viridula)
Meyveler üzerinde emgi yaparlar, emdikleri yerler süngerimsi bir yapı kazanır, bakıldığında buralar hemen anlaşılır. Kaliteyi bitirir.

Eski 14-07-2008, 17:26   #52
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sevgili izzeterişen ilginize teşekkür ederim. Cevabınızdan domateslerin ilk mesajımdaki fotoğraflarda göründükleri hale gelerek dökülmelerine de bu böceklerin neden olduğu sonucunu çıkardım. Yanılıyor muyum?
Saygılarımla

Eski 14-07-2008, 17:26   #53

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Komşunun çeri domatesleri bu hale gelip dökülmüşler. Bir de bitkinin üstünde üç tane siyah benekli böcek vardı.Forumda buna benzer görüntüler olduğunu hatırlıyorum ama bir türlü bulamadığım için burada sormak istedim. Bu hastalık neden oluyordu ve hastalığa karşı neler yapılabiliyordu, bir arkadaş yardımcı olabilir mi?
bunlar çiçek burnu çürüklüğü (blossom end rot) sitede bunula ilgili geniş bilgi var.

Eski 14-07-2008, 17:28   #54

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Sevgili izzeterişen ilginize teşekkür ederim. Cevabınızdan domateslerin ilk mesajımdaki fotoğraflarda göründükleri hale gelerek dökülmelerine de bu böceklerin neden olduğu sonucunu çıkardım. Yanılıyor muyum?
Saygılarımla
çiçek dökümünün olduğu zamandaki iklim şartları, bakım ,beslenme, büyüme durumunu bilmek gerek. Sadece bu böceklere hemen olayı baplamak çok zor.
Anlatırsanız çiçek dökümü zamanındaki bitkinin ve çevresinin durumunu ben de tahminlerimi yazarım.

Eski 14-07-2008, 17:43   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2008
Merhaba Erasmus
orobanche tahminin doğru :Önerilerin için teşekkür ederim.Bir de nasıl çoğalıyorlar söküp attığimızda devam ediyormu.Saldırmadığı sebze yok ki bahçe işini bırakacağız herhalde.Başka önerilerin varsa öğrenmek isterim........Şimdiden teşekkürler

erdem7038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2008, 18:14   #56

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Merhaba Erasmus
orobanche tahminin doğru :Önerilerin için teşekkür ederim.Bir de nasıl çoğalıyorlar söküp attığimızda devam ediyormu.Saldırmadığı sebze yok ki bahçe işini bırakacağız herhalde.Başka önerilerin varsa öğrenmek isterim........Şimdiden teşekkürler
karışmak gibi olmasın ama tohum verdirmeden söküp atın

Eski 14-07-2008, 22:01   #57
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Alıntı:
Merhaba Erasmus
Geçmiş olsun öncelikle. Probleminiz gerçekten ciddiymiş bu ot tam parazit bir bitki olup mercimek domates bakla patates tütün gibi çok geniş ve önemli sayılacak türlerde önemli zararlara yol açar. Tohumla çoğalır. Bir tek bitki muazzam sayılabilecek sayıda(yüzbinlerce diyelim) tohum üretir. Girdiği yerde uzun yıllar konukçu bulamasa bile tohumlarının canlı kalabildiği(10-15 yıl) görülmüştür. Özellikle tohumlar sulama sularına karışarak çok kolayca yayılabilir.Bir bahçede ilk göründüğünde yapılacak tek şey bitki tohum bağlamadan tüm bitkilerin sebzelerle birlikte sökülüp yakılmasıdır. Ancak tarifinize göre sanırım sizin bahçenize tamamen yayılmış. Yapacağınız ilk şey en az 7-10 yıl bu bitkinin konukculuk yapamadığı bitkilere yönelmek olabilir. Kimyasal mücadelede çok etkili bir preparat benim bildiğim kadarıyla yok...Ayçiçeğinde kullanılan imazapic etkili maddeli oroban diye bir ilaç var. Fayda sağladığını duydum (ama olayı tamamen çözüp çözmediği konusunda tam fikrim yok) ve orobancha karşı ruhsatlı bir ilaç olduğu için denemeye değer..

Eski 15-07-2008, 14:44   #58
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
çiçek dökümünün olduğu zamandaki iklim şartları, bakım ,beslenme, büyüme durumunu bilmek gerek. Sadece bu böceklere hemen olayı baplamak çok zor.
Anlatırsanız çiçek dökümü zamanındaki bitkinin ve çevresinin durumunu ben de tahminlerimi yazarım.
Sayın erişen yaklaşık 40 derece sıcaklıkta, bir çam ağacının dibinde dikili olan bu domates, iki üç günde bir sulanıyor ve komşum arasıra da çiçek coşturan denilen bitki besini takviye ediyormuş.Toplayabildiğim veri bu kadar. Umarım fikir verir. İlginize çok teşekkür ederim bu arada.
Saygılarımla

Eski 15-07-2008, 16:02   #59

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Saygılarımla
çiçek burnu çürüklüğünün zararı ile pis kokulu yeşil böcek zararı biribirine hiç benzemez, yanılıyorsunuz,
Gözlemlerinizi arttırın.

Eski 27-07-2008, 21:26   #60
Ağaçsever

halilk's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2008
domatesleri tırtılar sardı.

üstatlar yardım
bahçede diktiğim domates fideleri sayılı miktarda yeşil durumda ve çoğu iri , yakında kızarmaya başlayacak fakat şimdiden delikler var , içini parçaldığımda tırtıl olduğunu gördüm şimdi ilaçsam faydası olurmu ?hangi ilacı kulllanmam gerekiyor .bu durumun olmaması için ne zaman ilçlama yapmam gerekiyor.
saygılar

halilk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024