agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2008, 08:59   #121
Yeni Üye

Lezzetaşkı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
DOmates Tohumları Ne kadar sürede meyve verir?

Arkadaşlar yeni başlayacağımı yazmıştım dün. YArın Bauhaus a gidip tohum, saksı,gübre gibi gerekli malzemeleri alacağım. Cherry domatesi tohum olarak ekersem ne kadar sürede domates yetişir. Ve cherry domates kışın da balkonda domates vermeye devam eder mi? Eğer domates verme süresi 50-60 günse yazın pek domates alamayacağız demektir. Peki kışın domates alabilir miyiz bu tohumları şimdi ekersem? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler...:

Lezzetaşkı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 09:25   #122
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Yaklaşık 2 ay içinde domates alırsınız. Domates alma sürenizde 2 ay sürer.Kışa kadar kalacağını pek sanmam.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 09:56   #123
Yeni Üye

Lezzetaşkı's Avatar

Yani şimdi tohumları eksem Haziran da mahsül alabilirim. Eylül-Ekim e kadar devam eder herhalde Teşekkür ederim PEnelope

Eski 11-04-2008, 10:23   #124
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Domates tohumu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lezzetaşkı Mesajı Göster
Yani şimdi tohumları eksem Haziran da mahsül alabilirim. Eylül-Ekim e kadar devam eder herhalde Teşekkür ederim PEnelope
Merhaba
Domates tohumlarını hazır paketlerden alıp yetiştirmektense üyelerden temin etmeğe çalışırsan daha isabetli olur hazır paketleri sana önermiyorum çoğu aradığın domates olmayabilir.Bence cherry ve bulabilirsen pembe domates ile başla bulamazsan bende az miktarda cherry ve pembe tohumları var sana iletebilirim.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 10:26   #125
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Mayıs ayının ilk haftası fidelerinizi bahçenize dikseniz fidelerin erkencilik durumlarına göre Haziran sonu Temmuz ortası gibi domates alabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 13:57   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Selahattin Bey 1 ay önce çimlenen domateslerim yaklaşık 10 cm ve iki üç gerçek yaprağı var bana biraz yavaş büyüyor gibi geldi bir sıkıntımı var acaba asıl yerlerine ekmek için erkenmi? Teşekkürler.

fgumus72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 14:06   #127
Yeni Üye

Lezzetaşkı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turco Mesajı Göster
Merhaba
Domates tohumlarını hazır paketlerden alıp yetiştirmektense üyelerden temin etmeğe çalışırsan daha isabetli olur hazır paketleri sana önermiyorum çoğu aradığın domates olmayabilir.Bence cherry ve bulabilirsen pembe domates ile başla bulamazsan bende az miktarda cherry ve pembe tohumları var sana iletebilirim.

Zaten ben de cherry domates tohumu almayı düşünüyorum. Eğer yarın bulamzsam fide arayacağım bu sefer. Nazik teklifiniz için teşekkür ederim. Yarınki duruma bağlı olarak karar vericem. Hiç bulamazsam sizden alırım.

Eski 11-04-2008, 14:52   #128
Yeni Üye

Lezzetaşkı's Avatar

Bİr domates fidesi 1 saksıya dikiliyor yanlış anlamadıysam. Peki bu saksının boyutları ne olacak. Yarın hangi boyutlarda bir saksı almalıyım acaba?

Eski 13-04-2008, 16:51   #129
Ağaçsever

dilekagaci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
merhaba kafama takılan bir soru var:

aldıgım domates tohumlarının üzerinde "thiram" ile ilaçlıdır gıda olarak kullanılmaz yazıyor.
dikkat ilaçlı tohum , yiyecek olarak kullanılmaz
yazıyor...
bu ne anlama geliyor. ektim bu tohumları, şimdi bir kürdan boyu fidecikler oldular
yenmeyen domates midir bu?
istanbul tohumculuk markası domates sc 2121

http://img134.imageshack.us/img134/7942/resim005yx7.jpg

dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 17:02   #130
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galeri: 3
Merhabalar dilekağacı.

Sorunuzu görünce hemen kendi ektiğim tohumlarımın paketlerine baktım. Benim tohumlar Anadolu firmasının tohumları ondada aynı uyarı var . Sanırım bu bütün tohumlarda olan bir zirayi tedbir olarak yapılmış bir uygulama kanısındayım. Formdada önceki yazılarda bundan bahsedilmişti diye hatırlıyorum. Selamlar

Özhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 17:21   #131
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

Domateslerimin Gelişim Serüveni

Domateslerimin gelişimini resmedip paylaşmak istedim.
Fotoğraflar yaklaşık 10 gün arayla çekilmiştir

Eklenen Resimler

Eski 13-04-2008, 17:26   #132
Ağaçsever

dilekagaci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Karaçalı Mesajı Göster
Domateslerimin gelişimini resmedip paylaşmak istedim.
Fotoğraflar yaklaşık 10 gün arayla çekilmiştir
çok saglıklı görünüyorlar...daha sonra nereye dikeceksiniz? bahçeniz var mı?

http://img134.imageshack.us/img134/7942/resim005yx7.jpg

bunlar de benim filizlerim

dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 17:34   #133
Ağaç Dostu

Özhan's Avatar

İlk başlarda sadece balkonumda bakabileceğim 3-4 saksıda yetiştirme girişimimde bulundum fakat tohum paketindeki bütün tohumlan çimlenince sanırım en güzel 3-4 fideyi ayırıp yazlık evimim bahçesini götürme durumumda kalıcam.

Eski 13-04-2008, 20:30   #134
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilekagaci Mesajı Göster
...aldıgım domates tohumlarının üzerinde "thiram" ile ilaçlıdır gıda olarak kullanılmaz yazıyor.
dikkat ilaçlı tohum , yiyecek olarak kullanılmaz
yazıyor...
bu ne anlama geliyor...
Tohumlar tohum yoluyla bulaşan tohum/fide/bitki hastalıklarına karşı ilaçlanır. Bazı sebze tohumları da yenebildiği için veya meraklı yetiştiriciler tohum yeme denemeleri yapabildikleri için bu uyarı paketlerinin üzrine yazılıyor. Endişe edecek bir şey yok bu tohumları sadece ekmeniz yeterli. Çimlendiğinde sizin için asla sorun teşkil etmeyecektir.

Eski 13-04-2008, 20:37   #135
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Hocam, tohum yoluyla bulaşan hastalıklar derken, tohumdan tohuma bulaşabilecek hastalıklar mı?

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 09:01   #136
Yeni Üye

Arkadaşlar domates fidelerinin bir iki yaprağında küçük kahverengi lekeler oluştu. Kahverengi lekeler yavaş yavaş kuruyor. Fideler için ne yapmalıyım. Fotoğraf koyamadım. Teşekkürler.

Eski 26-04-2008, 10:20   #137
Ağaç Dostu

Sevgili iklimsiz, sorunuzu geç gördüm kusura bakmayın. Hastalıkların tohuma sirayet ettiği durumlar vardır konukjçu **** ara devre olarak, orada yaşayıp bitki büyüdsüğünde bitkiye zarar vermeye devam ediyorlar ordan tohuma bulaşıp bitkiye geçme serüveni ile hastalığın kökü hiç kesilmez. İlaçlama o zinciri kırmak için.

Sevgili fgumus, domates fidelerinizie yaprak lekesi hastalığına benziyor ama belirttiğiniz semptommlarla buradaki linki bir karşılaştırın olmadı daha geniş çerçevede buraya bir bakın olur mu.

Eski 26-04-2008, 11:02   #138
Yeni Üye

Teşekkürler Selahattin bey. Bir sorum daha olacak. Cehry dometeslerim bol şekilde çiçek açtı. Çiçekler açtıktan sonra yavaş yavaş kurumaya başlıyor ve sonra dökülüyor. Koptuğu kısımda küçük bir domates var ama iki hafta önce dükülen çiçekteki domates hiç büyümedi. Havalar biraz serin gidiyor etkisi olurmu sulama nasıl olmalı teşekkürler.

Eski 26-04-2008, 15:47   #139
Ağaç Dostu

Çiçek tutumunda genelde gübre olarak fosfor etkilidir. Bunun dışında aşırı soğuk (>10ºC)ve aşırı sıcak (<35ºC) çiçek tutmunu engeller. Yine dölllenmesi gerçekleşen meyveler bir süre minik kalır sonra gelişir. Bunda gece ve gündüz sıcaklıklarının etkisi olduğu kadar toprağındaki besinde etkili. Havalar ısınınca coşacaktır.

Eski 26-04-2008, 15:59   #140
Ağaç Dostu

eczadolabi's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
döllenme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
İzolasyon mesafesi demek iki aynı çeşit bitki arasındaki mesafe demektir ıslahçılar tedbir için 50 metre mesafe komuşlar ancak çiçeğin ve bitkinin yapısı tanındıkça bu mesafye gerek olmadığı anlaşılmış. Örneğin biberde durum böyle değildir hala 250 metre izolasyon mesafesi biberlerde korunuyor. Böcekler ve rüzgar bu tür bitkilerde (Kendinde döllenen bitkiler) tozlaşmada etkili değildir zira dişi organın etrafını erkek organlar örtmüştür ve dışardan toz gelmeden erkek toz direkt dişicik tepesini döller.

Resimde bir domates çiçeğini görüyorsunuz. Dişicik tepesi uzamış ve erkek çiçeğin üzerine çıkıp ileriye doğru gitmiş. Bu ilerleme esnasında dişicik tepesi erkek çiçek tozlarına da dokunarak dışarı çıkar bu esnada çoktan döllenmiştir.

Eklenti 26631

Yine aşağıda Olgunlaşmamış bir domates çiçeğinde erkek organların dişicik etrafında nasıl sarılı olduğunu ve dişiciği nasıl kapattığını görebilirsiniz. Çiçek olgunlaştıkça dişicik uzar ve ortamndan dışarı çıkarken döllenir. Bu esnada böcek gelse bile **** rüzgar dişcik bulamadığı için tozlar döllemede yapamaz. Hibritleme yaparken işte o saran erkek organlar olgunlaşmadan yani tozlama olmadan alınır ve başka bir çeşidin çiçekleriyle elle döllenir. Burada ayrıca bu işlemi görebilirsiniz.

Eklenti 26635

Merhaba Selahattin Bey
Ben domatesleri kapalı terasımda yetiştirmek istiyorum, fakat döllenme ile ilgili kuşkularım vardı. Zira rüzgar ve arı-böcek gibi taşıyıcılardan izole bir ortam.
Bu mesajınızdan çıkartmam gereken sonuç;
döllenme oluşmaması gibi kuşkularımdan kurtulmam mı olmalıdır?

eczadolabi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 16:04   #141
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Selahattin bey çiçek tutumunda en önemli etken fosfor demişsiniz. NPK verecek olursak fidelere özellikle çiçeklenme döneminde 20-20-20 gibi eşit ağırlıklı olanlarından mı vermek lazım. Yoksa fosfor ağırlıklı mı? Eşit ağırlıklı bir NPK nın bitkiye zararı olur mu?

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 16:06   #142
Ağaç Dostu

Eşit ağırlıklı gübre vermek meyve dönemindeki bitkiler için daha iyidir.

Eski 26-04-2008, 17:27   #143
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Tamam teşekkürler.

Eski 26-04-2008, 19:55   #144
Ağaç Dostu

[QUOTE=eczadolabi;229211...döllenme ile ilgili kuşkularım vardı. Zira rüzgar ve arı-böcek gibi taşıyıcılardan izole bir ortam. Bu mesajınızdan çıkartmam gereken sonuç; döllenme oluşmaması gibi kuşkularımdan kurtulmam mı olmalıdır?[/QUOTE]

Evet aynen öyle...

Eski 29-04-2008, 12:59   #145
Yeni Üye

Lezzetaşkı's Avatar

Bu Fideleri Asıl Yerlerine Nasıl Dikeceğim?

Domates ve biber tohumlarını daha ilk deneyimim olduğu için her bir pet bardağa kaçar tane ekeceğimi bilemediğimden 3 er tane ektim. Şİmdi tüm pet bardaklar tıka basa fide oldu. Boyları yaklaşık 5 santim.Üstelik 3.ve 4.yapraklar da çıkmaya başladı domateslerden. Ölecekler diye korkuyorum.

1-Acaba her bir pet bardağı kesip, fideleri toprağıyla beraber asıl yerlerine şaşırtma yapsam olur mu?

2-Elimde kalan fazla tohumları da ufak bir leğene ekmiştim.Resimde de göreceğiniz gibi bütün leğen fideyle doldu hala da fide çıkmaya devam ediyor. BOyları yaklaşık 5 cm. Şaşırtmayı zarar vermeden nasıl yaparım. Leğenden nasıl çıkarmam gerekiyor bu fideleri? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler...

Not: 5 cm şaşırtma için yeterli midir?

Eklenen Resimler

Eski 29-04-2008, 13:27   #146
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Merhaba,

Kökleri henüz çok yayılmamıştır. Düz saplı bir çaykaşığının sapıyla birbirinden ayırabilirsiniz. Ban karısa toprak biraz kuruyunca elinizle pet bardağı hafif hafif sıkıştırıp bırakın. Toprak bardaktan ayrılınca parmaklarınızla toprak yüzeyinden tutarak bardağı dikkatlice ters çevirin ve toprağıyla beraber masanın üstüne koyun. Elinizde bardak şeklinde toprak ve fideler kalır. Çay kaşığı sapı yardımıyla toprağı birbirinden ayırıp her bir fide 1 bardağa olacak şekilde dikkatlice ekin. Filizler fide olunca asıl yerlerine alırsınız.
Çok fideniz var. Hepsini kullanmayacaksanız çok uzamış veya zayıf görünenleri söküp atabilirsiniz. Benim gibi kıyamayanlardansanız bulabildiğiniz tüm pet bardaklara 1 fide olacak şekilde dağıtın. Kırmızı kurdale bağlayıp eşe dosta hediye edin
Yakın zamanda ayırmazsanız özellikle leğendekiler oraman gibi olur uğraşamazsınız. Yakın zamanda bardaklara alın. 4-6 yapraklı olunca Ankara'da balokonda gece kalabiliyorlar. Zannederim İstanbul'da daha iyi olur hava nemli olduğundan.
Boyları çok uzamış. Yeni bardaklara alırken boynunu 1-2 cm açıkta kalacak şekilde gömerseniz daha uzun ömürlü olurlar. Bütün kış öldürdüğüm onlarca filizden sonra öğrendim bu yöntemi, çok işime yaradı.

Son bir şey: Domatesle ilgili konu var zaten oraya yazsaydınız daha iyi olurdu. Hem orada geniş bilgi de var. Bu sorunuzun cevabı da var.

İyi günler, iyi çalışmalar...

Düzenleyen Tuba : 29-04-2008 saat 13:29 Neden: kelime hatası
Eski 29-04-2008, 22:34   #147
Yeni Üye

Lezzetaşkı's Avatar

Tuba çok teşekkürler... Çok yardımı oldu bu dedikleriin. Telaştan konuyu nereye yazacağımı bile düşünemedim...Sevgiler

Eski 01-05-2008, 13:08   #148
Yeni Üye

sakayık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2008
domates fideleri aldım ancak güneş gören bir yeremi yoksa gölgelik bir yeremi ekeceğime karar veremedim bahçemde güneş almayan tek yer asmamın altı diğer yerlerde direkt güneş ışığı alıyor forma ilkkez yazıyorum domatesle ilgili olan tüm yazıları okudum fakat kafam çok karıştı.toprağımızı nisan başında gübreledik fideleri ekerken tekrar gübre gerekiyormu.aydınlatırsanız çok sevineceğim çünkü bahçe sebzeciliğinde soğandan başka tecrübem yok şimdiden çok teşekkürler.

sakayık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 13:18   #149
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Güneş gören yere dikin sayın Sakayık,Güneş gören yere...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 09:37   #150
Yeni Üye

Arkadaşlar domateslerimin döllenip döllenmediğini nasıl anlarım. Evdeki cherry domateslerim çiçek açıyor sonra yavaş yavaş kuruyup dökülüyor. Çiçeğin dibinde küçük bir dometes var gibi. Ama 15-20 gün önce dökülen çiçeğin dibindeki domates hiç büyümüyor. Havalar soğuk gidiyor etkisi olurmu balkonda içeri alayımmı? Teşekkürler.

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024