agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2013, 23:10   #631
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
100 m2'lik balkon ha )

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 23:52   #632
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
100 m2'lik balkon ha )
valla onu bilmem de benim teras gercekten yaklasik 120 m2 ...

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 23:19   #633
Ağaçsever

Rahat's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 3
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
100 m2'lik balkon ha )
Gerçekten sorunumu burada paylaşmam saçma ve komik olmuş Maalesef dikkatsizliğimden kaynaklanmış, kusura bakmayın...

Rahat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 09:49   #634
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Selamlar serada hobi olarak yetiştirmiş olduğum sırık domateslerimde aniden bayılmalar var tepesinden boynunu büküyor bitki kendini bırakıyor bunun sebebi ne olabilir dikimde humik asit organik biofarm ve yanmış ahır gübresi +tsp kullanmıştım fideleri dikerken sim derma uyguladım şuan fideler 60cm civarında sağlıklı görünüyor ama aniden bayılmalara anlam veremedim sulamayı damlama ile iki günde bir yapıyorum sorunuma cevap yazacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum saygılar selamlar.

solucan17 beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 11:08   #635
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sulayınca düzeliyor mu, öyle kalıyor mu?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 12:24   #636
/

Giriş Tarihi: 21-04-2013
Sayın fındıkçı en zayıflardan bir tanesini sökerek köküne bir bakın herhangi bir böcek kurt varmı hava sıcaklığını bilmeyerek konuşuyorum 60cm boy var ise hergün sulama yapmanız gerekmiyormu? Çünkü serada bildiğim kadar ile sık az sulama daha verimli oluyor diye biliyorum.

solucan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 14:56   #637
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Selamlar serada hobi olarak yetiştirmiş olduğum sırık domateslerimde aniden bayılmalar var tepesinden boynunu büküyor bitki kendini bırakıyor bunun sebebi ne olabilir dikimde humik asit organik biofarm ve yanmış ahır gübresi +tsp kullanmıştım fideleri dikerken sim derma uyguladım şuan fideler 60cm civarında sağlıklı görünüyor ama aniden bayılmalara anlam veremedim sulamayı damlama ile iki günde bir yapıyorum sorunuma cevap yazacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum saygılar selamlar.
Sn. fındıkçı74, bu durum genellikle sulamadan kaynaklanır. Sulamayı sabah erken saatte ve hergün yaparsanız, bu sorunu bertaraf edersiniz.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 16:56   #638
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sulayınca düzeliyor mu, öyle kalıyor mu?
Sayın meyvelitepe sulama yaptığım akşamın sabahında bile böyle bayılmalar gördüm dipleri çok kabarık biraz sıkıştırınca düzelir gibi oluyor ama eskisi gibi sağlılı görünmüyorlar sulamayı hergünmü yapsam acaba .

Eski 06-05-2013, 16:59   #639
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi solucan17 Mesajı Göster
Sayın fındıkçı en zayıflardan bir tanesini sökerek köküne bir bakın herhangi bir böcek kurt varmı hava sıcaklığını bilmeyerek konuşuyorum 60cm boy var ise hergün sulama yapmanız gerekmiyormu? Çünkü serada bildiğim kadar ile sık az sulama daha verimli oluyor diye biliyorum.
Sayın solucan17 bizim Bartın da yaklaşık 10 gündür yoğun sis var o yüzden hava biraz serin sıcaklık 20 derece civarında gün aşırı sulama yeterli gelmezmi acaba

Eski 06-05-2013, 17:01   #640
Ağaç Dostu

[QUOTE=Selçuk Boz;1150005]Sn. fındıkçı74, bu durum genellikle sulamadan kaynaklanır. Sulamayı sabah erken saatte ve hergün yaparsanız, bu sorunu bertaraf edersiniz.[/QUOTE sayın selçuk boz burlarda havalar biraz serin diplerine bakıyorum nemi iyi bu bayılmalara bir türlü anlam veremedim

Eski 06-05-2013, 19:31   #641
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bakteriyel Solgunluk (bacterial wilt) hastalığına benziyor.

Burada biraz daha detay var.

Eski 06-05-2013, 20:20   #642
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Bakteriyel Solgunluk (bacterial wilt) hastalığına benziyor.

Burada biraz daha detay var.
Peki bu hastalığın tedavisi var mı?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 20:42   #643
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Açıkçası hastalığın tedavisi yok gibi bir şey. Bakırlı bileşikler bakteriye etkili ama bakteri dokulara nüfuz etmiş olduğunda yapılacak bir şey de yok. Bitkiyi söküp yakmak gerekiyor.

Öncelikle teşhisten emin olmak gerekir. Her solgunluk bu hastalığın varlığı anlamına gelmez. Verdiğim ikinci linkte bazı basit test usülleri anlatılıyor. Onları uygulamaka fayda var.

Hastalığı tedavi etmekten çok hastalığa sebep olabilecek şartları baştan engellemek daha önemli. Bunlardan en önemlisi rotasyon. DOmates ekili bir yere en az dört dönem sonra tekrar domates ekilebilir. Aksi halde mikrop toprakta kalıyor.

bahcedenn ve ciroz beğendi.
Eski 06-05-2013, 20:58   #644
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Hastalığı tedavi etmekten çok hastalığa sebep olabilecek şartları baştan engellemek daha önemli. Bunlardan en önemlisi rotasyon. Domates ekili bir yere en az dört dönem sonra tekrar domates ekilebilir. Aksi halde mikrop toprakta kalıyor.
Peki daha evvel bu hastalığın belirtilerini hiç yaşamamışsak ve gayet sağlıklı domatesler yetiştirmişsek gene de en az 4 dönem rotasyon uygulamamız gerekir mi?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 21:06   #645
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, rotasyona dikkat etmenin başka bir çok sebebi var.

Bu arada, sn.fındıkçı74, bayılan fidelerden birini kök ve gövdeyi zedelemeden çıkarıp inceleyin. Kök boğazında veya toprak altında kalan kısımda kesik, kemirilmiş vb. bir yer var mı? Taze fidelerde toprak zararlıları da böyle zararlar yaparlar.

bahcedenn ve ciroz beğendi.
Eski 08-05-2013, 10:51   #646
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet, rotasyona dikkat etmenin başka bir çok sebebi var.

Bu arada, sn.fındıkçı74, bayılan fidelerden birini kök ve gövdeyi zedelemeden çıkarıp inceleyin. Kök boğazında veya toprak altında kalan kısımda kesik, kemirilmiş vb. bir yer var mı? Taze fidelerde toprak zararlıları da böyle zararlar yaparlar.
Merhaba sayın meyvelitepe önerdiğiniz şekilde bayılan fidelerden birini zedelemeden söktüm alttan karınca sürüsü çıktı karınca neden kök boğazına gelmiş olabilr kendi yapmış olduğum enzimden kullanmıştım enzim pekmez içerikli olduğu için karınca bu yüzden üşüşmüş olabilir kökte herhangi bir kemirilme söz konusu değil karıncaları nasıl bertaraf edebilirim naftalin falan koysam faydası olurmu acaba saygılar selamlar.

Eski 08-05-2013, 13:01   #647
/

Sayın fındıkçı emin olmamak ile birlikte göztaşı aklıma geliyor sulandırıp dökmek yararlı olabilir ama emin değilim :-(

Eski 08-05-2013, 15:12   #648
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Merhaba sayın meyvelitepe önerdiğiniz şekilde bayılan fidelerden birini zedelemeden söktüm alttan karınca sürüsü çıktı karınca neden kök boğazına gelmiş olabilr kendi yapmış olduğum enzimden kullanmıştım enzim pekmez içerikli olduğu için karınca bu yüzden üşüşmüş olabilir kökte herhangi bir kemirilme söz konusu değil karıncaları nasıl bertaraf edebilirim naftalin falan koysam faydası olurmu acaba saygılar selamlar.
Susuzluktan değil ise, kök, kök boğazı ve toprak altı gövdede bir zararlı hasarı yok ise geriye hastalık seçeneği kalıyor.

Bu arada toprağa göztaşı vb. dökülmesini tavsiye edemiyorum. Göztaşı bakırlı bir toksik malzemedir ve toprağa dökülür ise orada kalır.

Eski 09-05-2013, 08:30   #649
/

Sayın meyvelitepe bizim köyde ihtiyarların baş ilacıydı bu hatta yanlış hatırlamıyorsam fide yeri kazıldığında biraz göztaşı atılır öyle ekilirdi Oradan aklımda kalmış emin olmadığım kısmını siz aydınlattınız teşekkürler bilmemek ayıp değil daha doğrusu nu bilene saygı göstermemek ayıp :-)

MeyveliTepe beğendi.
Eski 10-05-2013, 14:36   #650
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
balkonda saksıda olan domateslerine şuan yağmur yağıyor. bir sorun olmaz demi arkadaşlar.
dun aksamda sulamayı unutmuşum iyi olur gibi geldi bana

candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 16:03   #651
Ağaç Dostu

yagmur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi candem Mesajı Göster
balkonda saksıda olan domateslerine şuan yağmur yağıyor. bir sorun olmaz demi arkadaşlar.
Domates fazla suyu sevmiyor hele yapraklarindan
Gecen yil burda araliksiz 15 gun yagmur yagdi
Sonuc butun domatesler curudu . domatesiyle birlikte
ara sira yagarsada bisey olmaz tabi iyi bile geliyor.)))

yagmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 17:40   #652
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi candem Mesajı Göster
En güzel su zaten yağmur suyu ama hergün su mu veriyorsunuz gerçekten?

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 12:59   #653
/

Eh bizim domateslerde bayağı kendini göstermeye başladı bu sene ilk denemem (teras şartlarında).Bayağı bir çeşit ektim beyazı kirazı red robini timytimi vs bakalım gerektiğinde gölgelemesi hazır, rüzgar etkisi minimum seviyelere indirildi.Bu şartlarda en güzel hanginden verim alırsam seneye tektip ekeceğim

Eski 11-05-2013, 18:26   #654
Ağaçsever

candem's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster
En güzel su zaten yağmur suyu ama hergün su mu veriyorsunuz gerçekten?
evet hergün ya da 2 günde 1 çok olmamak şartıyla suluyorum. mesela bir fideye bir çaybardağı..
çünkü aldığım toprak o kadar kuru ki mecbur kalıyorum
1 gün sulamayım toprak çatlıyor üzeri bembeyaz oluyor. toprağın altı belki nemlidir diye eşeliyorum ama maalesef kupkuru..

bir sorum olacak. fidelerim büyümüyor sebebi sulama olabilir mi? son aldığım toprağıma marulları ektim. toprak çok güzel çıktı. domateslerin topraklarını değiiştirmeli miyim acaba?
not: güneş görünce yaprakları düşüyor o yüzden gölgede tutuyorum.

candem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 20:47   #655
/

Ben sulama konusunda domatesin kendine bıraktım onlar bana söylüyorlar ne zaman ihtiyacı olsalar. Mesela dört gün önce yağan yağmurdan sonra hava sıcak olmasına rağmen bugün su verdim. Birde bilmiyorum çok ciddi sıcaklıklar olmadığı sürece ben domates e suyu mümkün olduğu kadar az veriyorum..Sanki çok fazla sudan hoşlanmıyorlar..Benim eskiden beri alışkanlığımdır önce kök gelişimi o yüzden ara ara üç veya dört gün su vermediğim dönemler olur tabii ürün vermeye başlamadan önce doğruda yapıyor olabilirim yanlışta ama uzun süredir iyi verim aldım genelde teras bahçeçiliğnde ilk senem bakalım saksı içinde bu uygulamam nasıl olacak

Eski 11-05-2013, 21:22   #656
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Domates fidelerini yerine dikerken bolca can suyu verip, sonrasında bariz bir şekilde su isteyinceye kadar hiç su vermemek (bazen bir, bir buçuk hafta kadar), fidenin yeni dikildiği toprakta hızla kök geliştirmesini sağlıyor. Can suyundan kısa süre sonra tekrar sulanırsa bitki kök büyütme gereği duymuyor, bu da bitkinin cılız kalmasına sebep olabiliyor.

Eski 11-05-2013, 22:17   #657
/

Sayın meyvelitepe ben bunu bitki çiçek vermeden önce sık sık yapıyorum bir, bir buçuk hafta olarak değilde üç dört gün vermeme şeklinde. Bu uygulama bitki ve kök için yararlımı yoksa sadece can suyundan sonra bu işlemi yapmak yeterlimi ? Su olayını biliyorum belki defalarca sorulmuştur ama birde ben sorsam kızmazsınız değilmi? Ürün çiçeklenme dönemine gelene kadar yapraklar ben su istiyorum diyene kadar su vermemekmi daha iyi sonuç verir yoksa düzenli günlük sulamamı ? Şimdiden sağolun

Eski 11-05-2013, 22:43   #658
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Fideler yeterli kök oluşturduktan sonra bitkileri ikide bir su stresine sokmanın çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden çiçek açtı, meyveye yattı vs. demeden gereken sulamayı düzenli olarak sağlıyorum. Yalnız şöyle bir şeyi göz önünde bulundurmak gerekir. Söz gelimi domateste kökün nereye kadar yayıldığını tahmin edip sulamayı kökün tam üzerine değil, daima biraz açığına yapacak şekilde ayarlıyorum. Böylece kılcal köklerin nem aramak üzere uzak mesafelere gitmesini teşvik etmiş oluyorum.

Eski 11-05-2013, 22:51   #659
/

Teşekkürler sayın MeyveliTepe bu ayrıntıyı göz ardı etmeyeceğim yeni bir şey daha öğrenmiş oldum çok sağolun

Eski 13-05-2013, 08:26   #660
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Benim domatesciklerim de çok geç gelişiyor. Havalar biraz düzelince daha büyük ana saksılarına ve balkona güneşe almayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Hülyab beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024