agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2013, 19:13   #1621
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bir anda ölen domateslerimde suçu üretim kaplarına attım.
Ne kadar ıslatsam da kuruyan kaplar torfun suyunu da emdiği için sanıyorum ki bitki gelişemedi.
Geçenlerde eksiklerin yerine plastik kaplara ektiklerim gayet güzel gelişirken eskilerde tık yoktu. Hepsini bıçakla kaldırıp olabildiğince köklerine zarar vermeden küçük plastik saksılara taşıdım umarım artık gelişirler.

Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 16:19   #1622
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Arkadaşlar bunların filizlerini kır meyveye engel olmasın,gücünü almasın dediler ama tam nerelerini kıracağım bilemedim.

Yanlış birşey yapmadan danışayım dedim

Eklenen Resimler

attar beğendi.
tk646 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 16:54   #1623
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tk646 Mesajı Göster
Arkadaşlar bunların filizlerini kır meyveye engel olmasın,gücünü almasın dediler ama tam nerelerini kıracağım bilemedim.

Yanlış birşey yapmadan danışayım dedim
Sn tk646,
Sırık domates çeşitlerinde, bitkinin gücünü emen filizlerin/sürgünlerin alınması/kırılması/budanması genellikle koltuk alma olarak adlandırılır. Bu işlem yapılarak, bitkinin tek bir ana gövde üzerinde büyümesine özen gösterilir.

Konunun başlarına bakarsanız daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.
Örneğin bu mesajda hangi filizlerin alınması gerektiği ile ilgili bir örnek verilmişti.

Sizin fidelerinizde ilk göze çarpan filizler/sürgünler;

Name:  domat1.jpg
Views: 5106
Size:  60.1 KB

Bol ürünlü ve sağlıklı bir sezon dilerim.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 17:51   #1624
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
( Maalesef beceremedim bu isi galiba. Fidelerimin hali:

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 20:41   #1625
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Ümraniye civarında iseniz bende fazla fide var, size verebilirim. bu kadar başarılı olacağımı düşünmüyordum ekerken

nkutsay beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 21:36   #1626
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciroz Mesajı Göster
Sn tk646,
Sırık domates çeşitlerinde, bitkinin gücünü emen filizlerin/sürgünlerin alınması/kırılması/budanması genellikle koltuk alma olarak adlandırılır. Bu işlem yapılarak, bitkinin tek bir ana gövde üzerinde büyümesine özen gösterilir.

Konunun başlarına bakarsanız daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.
Örneğin bu mesajda hangi filizlerin alınması gerektiği ile ilgili bir örnek verilmişti.

Sizin fidelerinizde ilk göze çarpan filizler/sürgünler;

Eklenti 395297

Bol ürünlü ve sağlıklı bir sezon dilerim.
Sanırım her zaman ana gövde ile dalların arasından sonradan çıkan filizler alınması gerekiyor bende bugün yaptım koltuk budamasını umarım bitkilerimin daha hızlı ve sağlıklı gelişimini sağlar..

mavisedir ve tk646 beğendi.
Hülyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 22:06   #1627
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster

Gecmis olsun. Sorunun ne oldugunu bilmiyorum ama insallah iyilesirler fideleriniz.

nkutsay beğendi.
zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 23:20   #1628
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Bunlardan umidi kestim de yeni sasirtacaklarim var. Onlari her neyse bundan nasil koruyacagim?

Eski 27-04-2013, 10:31   #1629
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Merhabalar arkadaşlar,

Salkım domates (sırık) diye ektiğim domates fidelerimden iki tanesinde henüz iki karış boyu varken en tepe noktasında minik birkaç tomurcuk görüyorum. Sanırım çiçeklenmeye başladılar ama sırık olduğunu düşünürsek henüz bu boydayken çok erken değilmi? Birde eğer gördüklerim çiçek tomurcukları ise şimdi yapmam gereken birşey var mıdır? Daha dün koltuk budaması yapmıştım. Şimdi yapmam gereken başka bişey var mıdır ilk domates denemem yanlış yapmak istemiyorum.

Eski 27-04-2013, 10:47   #1630
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hülyab Mesajı Göster
Merhabalar arkadaşlar,

Salkım domates (sırık) diye ektiğim domates fidelerimden iki tanesinde henüz iki karış boyu varken en tepe noktasında minik birkaç tomurcuk görüyorum. Sanırım çiçeklenmeye başladılar ama sırık olduğunu düşünürsek henüz bu boydayken çok erken değilmi? Birde eğer gördüklerim çiçek tomurcukları ise şimdi yapmam gereken birşey var mıdır? Daha dün koltuk budaması yapmıştım. Şimdi yapmam gereken başka bişey var mıdır ilk domates denemem yanlış yapmak istemiyorum.
Hülya Hanım fotoğraf yüklerseniz daha kolay yardımcı olmaya çalışırız. 2 karış dediğiniz 40-50 cm boy demektir ki bu boyda çiçeklenmesi normal benim domateslerde o kadar boy yok ama meyve tutmaya başladı çiçekler.

Hülyab beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 10:48   #1631
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:

Nasıl bir uygulama yaptınız en son?
Fideleri nerede koruyordunuz?
Hiç ilaçlama yaptınız mı?

Eski 27-04-2013, 10:56   #1632
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Hülya Hanım fotoğraf yüklerseniz daha kolay yardımcı olmaya çalışırız. 2 karış dediğiniz 40-50 cm boy demektir ki bu boyda çiçeklenmesi normal benim domateslerde o kadar boy yok ama meyve tutmaya başladı çiçekler.
Benim telefonum o kadar net göstermediği için foto yükleyemedim ama akşam eşim geldiğinde onun telinden çekip yükleyeceğim mutlaka.

Ben bu domatesin cinsi sırık olduğu için şaşırdım sanki oldukça uzayıp sonra çiçek açar gibi düşünmüştüm umarım dediğiniz gibi çiçek açarda meyveye döner heyecan yaptım umarım akşam burda olursunuzda foto eklediğimde yorumlarınızı paylaşırsınız.

Salatalıklarımdada benzer görünüm var onuda ilgili sayfada paylaşırım fotolarıyla.

Eski 27-04-2013, 11:18   #1633
Moderatör

h_dogan's Avatar

h_dogan / Bahçe Bu mesajın son fotoğrafına bakın. Sırık bir çeri domates ancak 40-50 cm boyu var ve iki tane çiçek salkımı var. Koltuklarından çıkan sürgünleri aldım tabi.

Hülyab beğendi.
Eski 27-04-2013, 11:26   #1634
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

evet çok güzel görünüyorlar zaten bahçenizin sıkı takipçisiyim sizlerden öğrendiklerimle bende domateslerimin koltuk budamasını yapmıştım belkide çiçeklenmesine faydası olmuştur. yeni birşey daha öğrenmiş oldum sayenizde demekki sırık denildiğinde bir metre uzayıp sonra meyve vericek diye bişey yokmuş. Bu arada az önce fasülyelerimide kontrol ettim onlarda da çiçeklenmeler var hemde birsürü, balkonum şenlenmeye başlicak sanırım

Eski 27-04-2013, 11:59   #1635
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Nasıl bir uygulama yaptınız en son?
Fideleri nerede koruyordunuz?
Hiç ilaçlama yaptınız mı?
Hicbir degisiklik yapmadim. Torf-toprak-yanmis gubre karisimindalar. Fideler 1 aydir Istanbul'da balkonda. Ogle - ikindiden itibaren gunes aliyor. Ama uzun zamandir gunes yoktu pek. yeni yaprak ciktikca eskiler ufaktan lekelenmeye basliyor. lekeler buyuyup netlesiyor. Sarimsi basliyor. gumus rengine ulasiyor.

Daha once fide gormedigimden normal mi bilmiyorum ama eski yapraklar incelesip 2 boyutlu bir hal aliyor. Fideler uzaktan bakidiginda gayet yakisikli dimdik duruyor ama yapraklar dayanmiyor. Yaanlarinda salatalik fideleri var onlarda bir aksilik yok simdilik.

Eski 27-04-2013, 16:08   #1636
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
benim balkon da aynı şekilde güneş alıyor ama böyle bir sorun yaşamadım. gübre fazla gelmiş olabilir mi? bende torf kum karışımı var hiç gübre yok şimdilik. suyunu yapraklar morarmaya başlayınca veriyorum.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 18:27   #1637
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Gubre orani ucte bir oraninindan fazla degildir. Yine de fazla mi geldi acaba? ya da mantar mi? Hic de anlamiyorum ki :S

Düzenleyen nkutsay : 27-04-2013 saat 21:48
Eski 27-04-2013, 19:46   #1638
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Hicbir degisiklik yapmadim. Torf-toprak-yanmis gubre karisimindalar. Fideler 1 aydir Istanbul'da balkonda. Ogle - ikindiden itibaren gunes aliyor. Ama uzun zamandir gunes yoktu pek. yeni yaprak ciktikca eskiler ufaktan lekelenmeye basliyor. lekeler buyuyup netlesiyor. Sarimsi basliyor. gumus rengine ulasiyor.

Daha once fide gormedigimden normal mi bilmiyorum ama eski yapraklar incelesip 2 boyutlu bir hal aliyor. Fideler uzaktan bakidiginda gayet yakisikli dimdik duruyor ama yapraklar dayanmiyor. Yaanlarinda salatalik fideleri var onlarda bir aksilik yok simdilik.
Resimler biraz parlak ama mildiyö olabilir.

Eski 27-04-2013, 21:38   #1639
Ağaç Dostu

Hülyab's Avatar

H doğan bey merhaba,
Veya fikri olan diğer arkadaşlar,
Domateslerimden en belirgin olanın fotosunu ekliyorum sizce domateslerim çiçekleniyor mu yoksa benim hüsnü kuruntum mu? (umarım boşuna sevinmiyorumdur) birde tepe noktasından çiçeklenirse bitkinin büyümesi durur mu çünkü diğerlerinde de hep tepe noktasında tomurcuk gibi şeyler var.

Eklenen Resimler

h_dogan, attar ve sevoş beğendi.
Eski 27-04-2013, 21:52   #1640
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Sanirim bu daha net. Mildiyo ise ne yapmam lazim? Kurtulabilirler mi?

Eski 28-04-2013, 21:24   #1641
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hülyab Mesajı Göster
H doğan bey merhaba,
Veya fikri olan diğer arkadaşlar,
Domateslerimden en belirgin olanın fotosunu ekliyorum sizce domateslerim çiçekleniyor mu yoksa benim hüsnü kuruntum mu? (umarım boşuna sevinmiyorumdur) birde tepe noktasından çiçeklenirse bitkinin büyümesi durur mu çünkü diğerlerinde de hep tepe noktasında tomurcuk gibi şeyler var.
Yok yok hüsnü kuruntu değil çiçek tomurcuğu onlar.

Hülyab beğendi.
Eski 28-04-2013, 21:26   #1642
Moderatör

h_dogan's Avatar

Alıntı:
Sanirim bu daha net. Mildiyo ise ne yapmam lazim? Kurtulabilirler mi?

Kurtulurlar ilaç kullanmanız lazım. Bir de çok nemli bir yerde ise havadar bir yere alın. Mildiyö nemi sever.

nkutsay beğendi.
Eski 28-04-2013, 23:28   #1643
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Cok tesekkur ederim h_dogan. Ben bugun daha fazla dayanamayip lekeli olan ilk dallari ve varsa lekeli yapraklari budadim. Kalan bitkiden ne hayir gelir bilmem.

Mildiyo icin organik ilac sayfasina baktim. Anladigim kadariyla mactercop sc kullanabilirim. Ama ben mi beceriksizim bilmiyorum. Online satisina rastlamadim. Onun disinda organik mildiyo ilaci var mi diye baktim. Yine bir satis ilanina rastlamadim. Biz amatorlere kullanima hazir online satisi yapilan urunler yok mu acaba piyasada.

Eski 28-04-2013, 23:37   #1644
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
Cok tesekkur ederim h_dogan. Ben bugun daha fazla dayanamayip lekeli olan ilk dallari ve varsa lekeli yapraklari budadim. Kalan bitkiden ne hayir gelir bilmem.

Mildiyo icin organik ilac sayfasina baktim. Anladigim kadariyla mactercop sc kullanabilirim. Ama ben mi beceriksizim bilmiyorum. Online satisina rastlamadim. Onun disinda organik mildiyo ilaci var mi diye baktim. Yine bir satis ilanina rastlamadim. Biz amatorlere kullanima hazir online satisi yapilan urunler yok mu acaba piyasada.
Sizin icin yabanci sitelerinde arastirma yaptim. Birkac oneri buldum.

Ilki isgirgan otu gubre suyu. Ama etkisinin yer yer etkili oldugunu belirtmisler. Ikinci oneri olarak, 2,5 gr bikarbonat bir litre suyla karistirip icine bir cay kasigi organik sivi sabun ile takrar karistirin. Bunu fisfisla bitkilerin uzerine fiskirtin. Ne kadar etkilidir ya da sizin isinize yarar mi bilemiyorum ama deneme firsatiniz varsa, denemekten zarar cikmaz diyelim.

nkutsay beğendi.
Eski 29-04-2013, 00:17   #1645
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Budayarak kusa dondurdugum fidelerimde lekelenmeler yine baslarsa sizin dediginiz yapayim bari zebra. Belki de baslamadan simdi yapmam gerek. Bilmiyorum ki. :S

Eski 29-04-2013, 08:11   #1646
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Alıntı:
Budayarak kusa dondurdugum fidelerimde lekelenmeler yine baslarsa sizin dediginiz yapayim bari zebra. Belki de baslamadan simdi yapmam gerek. Bilmiyorum ki. :S
Bence haftada bir defa uygulamak sartiyla, su anda baslayabilirsiniz. Bu arada adacayini da onerenler arasinda var. Ustteki karisima birazda adacayi suyunu karistirirsaniz, insallah faydasini gorebilirsiniz. Tabi ki benimkiler internetten bulabildiklerim, ustalar belki daha faydali bilgiler vereceklerdir.

nkutsay beğendi.
Eski 29-04-2013, 10:54   #1647
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2012
5 lt lik su şişelerini kesip domates ektim ama ... Gözlemlediğim kadarı ile şişeler şeffaf olduğu için kökleri görebiliyorum ve giderek büyüyolar ... Bu sorun teşkil eder mi sizce ? Verim düşer mi ?
çeri domates için --- 3 lt civarında toprağım var

justice beğendi.
İzmirİzmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 13:15   #1648
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Üretim kaplarında geliştiremediğimi fark ettiğim Tiny Tim domateslerimi şaşırtmıştım suyu daha iyi alıyorlar herhalde ki hemen asıl yapraklarını vermeye başladılar.
En öndeki küçük kare kaplardakileri 12 Nisan'da -cocopeat üretim kaplarında olanları kaybetmeye başladığımda- ekmiştim, şu an eskilerden çok daha gelişmiş durumdalar.
Name:  fotoğraf(44).jpg
Views: 1427
Size:  43.3 KB

justice beğendi.
Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 12:31   #1649
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
cvp

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İzmirİzmir Mesajı Göster
5 lt lik su şişelerini kesip domates ektim ama ... Gözlemlediğim kadarı ile şişeler şeffaf olduğu için kökleri görebiliyorum ve giderek büyüyolar ... Bu sorun teşkil eder mi sizce ? Verim düşer mi ?
çeri domates için --- 3 lt civarında toprağım var
Bu miktar yetersiz kalır sanırım. Şişenin içindeki toprak bitkiyi beslemeye yetmeyecektir. Dışarıdan gübre veya besin takviyesi yapmadan yeterli ürünü alamazsınız. Şeffaf şişeler güneş ışığından dolayı yosun oluşmasına ve bitki toprağıyla köklerin ısınmasına sebep olur. Dışlarını boyar ya da birşeyle kaplarsanız bu sorun ortadan kalkar.

İzmirİzmir beğendi.
efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2013, 20:29   #1650
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
merhaba ,
2 hafta kadar önce domatesimi esas saksısına diktim ancak, yapraklarında bir kıvrılma sorunu var. iyice inceledim bir böcek **** zararlı göremedim. yapraklarda da bir belirti yok. tek sorun yapraklar kıvrılıyor. büyümesi normal. boyu 30 cm oldu. 1601 nolu mesaj saksıya alınmadan önceki hali. bunun sebebi nedir acaba?
saksı 5-6 lt , gübreli toprak , hergün su veriyorum , şu an cam önünde 6-7 saat güneş alıyor.

teşekkürler...

Eklenen Resimler

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024