agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Doğasever, İnsansever, Hayvansever Web Siteleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2007, 14:06   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
suyunubosaharcama.org

http://www.suyunubosaharcama.org/

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 19:38   #2
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Arkadaşlar umarım bu linki gözden kaçırmazsınız.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 19:43   #3
Ağaç Dostu

caploonba's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2007
Ben bu siteyi annem bir yemek programını izlerken ordaki bir site modaretörün bu siteyi tanıttığını gördüm ve girdim siteye.
Sonuçlar şaşırttı beni biraz.

caploonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 19:51   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Suyu boşa harcamamak için, ekleyeceğimiz başka öneriler olabilir. Aklınıza gelenleri ekler misiniz?

Dişlerinizi fırçalama
Çeşmeyi sadece 1 bardak su doldurmak için kullanın.
1 bardak su, dişlerinizi fırçalamanıza, ağzınızı çalkalamanıza yetecektir.

Eski 26-05-2007, 19:53   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Çiçek sulama

Sebzeleri yıkadığınız suyu dökmeyin, biriktirip bitkilerinizi sulamakta kullanın. Suyun beklemesi, klor konusunda da iyidir.

Eski 26-05-2007, 19:56   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Lavaboları ve balkonu temizleme

Sebze yıkamakta (ve benzeri) kullandığımız su, bu tür yerlerin temizliğinde de kullanılabilir.

Eski 26-05-2007, 20:03   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Biz bahçede sebzelerin dikili olduğu bölümü fiskiye kullanmadan, diplerine vererek suluyoruz. Geçen senelerde vakit bulamadığımız zamanlarda fıskiye açtığımız oluyordu. Böylece boş yerleri sulamayarak kaybı da nispeten azaltmış oluyoruz.
Bu arada bu forum bende bağımlılık yapmaya başladı sanırım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Çiçek sulama

Sebzeleri yıkadığınız suyu dökmeyin, biriktirip bitkilerinizi sulamakta kullanın. Suyun beklemesi, klor konusunda da iyidir.

bahar66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 20:05   #8
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Siz de yazmışsınız ama ben de yazayım.
Başka bir başlıkta yazmıştım.
Sebze yıkarken çok fazla su kullanıyorum ve yıkama sularından özellikle ıspanaktan en az 4-5 kova su çıkıyor.Bu suları plastik kaplarda biriktirip çiçeklerimi suluyorum. Son sirkeli su ile de balkonumu yıkıyorum. Öneririm.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 22:04   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Duyduğumuza göre yarın Şişli de su kesintisi başlayacakmış!
Hiç bir resmi açıklama yapılmadı,hangi saate kesilip kaç saat sürecek bilmiyoruz.Birçok evde banyo küvetleri doldurulup su biriktirildi.Sular gelince millet duş yapmak için küvette biriktirdiği suyu boşaltacak.Biraz önce su biriktirmek için üst üste koyduğum kaplardan biri devrildi,çok üzüldüm ,belki de yarın kullanacağım kadar su boşa aktı gitti.Bu su kesintileri su harcamayı kısıtlayacağına daha fazla su harcanmasına sebep olacak gibi geliyor bana.Suları kesmek yerine basıncını azaltmak,halkı bilinçlendirmek gibi çareler düşünülemezmi?

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 23:27   #10
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
İSKİ'nin web sayfasında su tasarrufu ile ilgili en küçük bir uyarı yok. En azından TEMA'nın kampanyasına yer verebilirler. Ne büyük duyarsızlık!

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 09:44   #11
Ağaç Dostu

anilozer112's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2005
Galeri: 45
Siteyi önce darkyes'ten sonra Ali Poyraoğlunun 'Gölgede Muhabbet' köşe yazısından öğrendim (Teşekkürler). Şimdi de malinadan öğrendim. Site gerçekten bilgi verici.

Ama bunun dışında su ile ilgili kurumların;
"Türkiye'yi susuzluk bekliyor.. Su kanallarında suyumuz yok.. " Böyle haberler veriliyorken. Neden insanların alabilecek önlemleri göstermiyorlar.

http://www.suvakfi.org.tr
http://www.iski.gov.tr

anilozer112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 10:31   #12
agaclar.net

malina's Avatar

Daha bir yıl öncesine kadar, iptal edilmeyi gerektiren bir İçme suyu havzaları yönetmeliğimiz olduğu bilgisi, İBB sitesinde yer alıyor.

İptal edileni kim hazırlamıştı?

Alıntı:

12.05.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Saraçhane Belediye Sarayı’nda bugün gerçekleştirdiği İSKİ Genel Kurulu’nda, geçen yıl 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen ‘İçme Suyu Havzaları Yönetmeliği’ yerine hazırlanan yeni yönetmeliği ele aldı. Meclis Üyelerinin ve siyasi parti gurup temsilcilerinin görüşlerini belirtmesinin ardından oya sunulan yeni ‘İçme Suyu Havzaları Yönetmeliği’ oy çokluğuyla kabul edildi.

İçme suyu havzalarında yapılaşma, madencilik ve döküm faaliyetleri, ziraat, hayvancılık, kaynak suları ve kamulaştırma ile ilgili esasları belirleyen İçme Suyu Havzaları Yönetmeliği’ ile içme suyu havzaları, göller ve barajlar da koruma altına alınıyor.
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler...?HaberId=22344

Eski 29-05-2007, 15:36   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!
Yüzü gülen bir üretici gördüm ve çok şaşırdım inanın.

Bir baktım bir sera, etrafında oluklar yardımı ile seranın altında kocaman bir depoya kışın suyunu toplamış hatta fazla gübreli sularını oraya toplayacak bir sistem kurmuş.

Bir motor çalışıyor harıl harıl. İşletmesindeki tüm bitkiler bu sudan doyasıya içiyorlar. Bitkiler daha bir gür daha bir renkli. Sahibine bakıyorum yüzü gülüyor, satışlar iyi ürünüm kaliteli diyor.

Tabii benimki sadece bir öneri görüşlerinizi bekliyorum.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 15:59   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
O kadar yağmur nerede Cemal Bey? Bizde bir seranın oluğundan toplanacak yıllık yağış bir miktarı o seradaki bitkilerin su tüketimini karşılayamaz. Hem karşılasa bile bu ihtiyacın tümü için o kerte büyük bir depo gerekir ki, bunun maliyeti seranın üstüne bile çıkar. Yani bu çok olanaklı değil

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2007, 16:46   #16
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Su harcama konusun da, oldukça tasarrufluyum. Ama beni aslı şaşırtan Halam oldu. Gerçekten de su konusun da önüne geleni uyarıyor, ve söylediği her şeyi kendisi de uyguluyor. Şimdi herkese onu örnek gösteriyorum.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2007, 17:58   #17
doğa dostu

peksimet's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
bu konu gerçekten önemli.bu sitede ise su konusunda şaşırtıcı bilgiler var.umarım linkle ilgilenirsiniz.

peksimet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2007, 23:48   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Bir kaç yöntem de benden...

Yılda bir kez berbere gidiyor ve saçımı üç numara kestiriyorum. Böylece evde banyodan en önce çıkan ben oluyorum. Doğal sabunla yıkadığım saçlarımı daha çabuk ve daha az suyla duruluyorum. Aslında ana maddesi deterjan ama kokulandırlımış haline şampuan denilen maddeyi otuz yıldır kafama sürmüyorum. Böylece kullandığım doğal sabundaki kostik dışında başka zararlı maddeyi doğaya salmamış oluyorum. Bu arada ayna önünde saç tarama sorunum olmadığı için daha az elektrik tüketiyorum, buna banyo süresinden yapılan tasarrufu da eklemek gerek tabi.

Otuz yıl içinde beş ev değiştirdim ve hepsinin rezervuarlarına bir litrelik su dolu pet şişe koymayı ihmal etmedim. Çalıştığım yerlerde, kentler arası yolculuklarda mola yerlerindeki WC'lerin rezervuarlarına da ceketime sakladığım pet şişeleri çaktırmadan yerleştiriyorum. Bir kez yakalandım ve görevliye nedenini anlattığımda "abi boşver ya, artezyen zaten" dedi.
Operasyon sürüyor tabi...

Devam edecek...

Sevgiyle kalın,
Yağmursuz kalmayın...

miskenacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 11:56   #19
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Selamlar.Ben de 2 yıldır meyve-sebze yıkadığım suları çiçeklerime veriyorum.Balkonlarımı yıkamıyor hergün mobla siliyorum.Oğlum da okuldan ve evden aldığı terbiye ile oda suyu dikkatli kullanıyor.İş yerinde sözlü ve yazılı uyarılarla dikkat çekiyorum.Ancak benim damla damla biriktirdiğim suyu tankalarla harcayanları görünce deli oluyorum.Elbette ben yapmazsam,sen yapmazsan,biz yapmazsak ne olur bu vatanın hali ama biraz da idarecilerin dikkat etmesi gereken bir durum söz konusu.
Ankara'da biliyorsunuz geçen ay su sıkıntısı çektik,suyumuz kesildi,sabırla gelmesini bekledik.Görünen o ki ister küresel ısınma ,ister kötü yönetim ne derseniz deyin henüz tamamen kurtulmuş da değiliz su sıkıntısından.Ancak biz hala gereksiz sulamalar yapıp suyu boşa akıtıp caddeleri bile suluyoruz.Efendim o artezyenmiş.Ama unutulmaması gereken kaynak suyuda bitince ne yapacağız?

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 12:43   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Artezyenler bizim son yaşamsal cephanemiz. Peki ya onlar tükendiğinde ne olacak? Ege bölgesinde önce göletler ardından da kuyular kurudu. Şimdi herkes 150-200 metrelere inen artezyenler açıyor.
Bu nedenle artezyen sularının zirai alanda sadece damla sulama yoluyla kullanılması zorunluluğu getirilse diye düşünüyorum. Böylece en azından Al Gore'un da belirtmek için çırpındığı kaçınılmaz sonun 25-30 sene ertelenmesini sağlarız (belki).

miskenacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 18:20   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Suyumuzu boşa harcamamalıyız.Küresel ısınmanın etkisini göstermeye başladığı şu zamanlarda su en tutarlı kullanmamız gereken şeydir.Özellikle evlerde boşa harcanan suyun haddi hesabı yok.Lütfen daha dikkatli olalım.

pancfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 17:44   #22
ZİRAATÇI

bektas's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Su tasarrufunun ele alınması bence de çok önemli, sulama sistemlerimizin geliştirilmesi artık kaçınılmaz oldu, damla sulama artık farz oldu, umarım hızla herkes gereğini yapar.

bektas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024