agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-06-2005, 15:52   #1
Yeni Üye

yaprak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2005
Sorgun Ormanı

Sorgun Ormanı için mücadele edenlerden biriyim.Googleda tarama yaparken bu siteyi keşfettim ve forum anasayfasını açınca Sorgun ile ilgili duyuruyu gördüm.Konu ağaçlarımız olunca hemen üye oldum.
Forumlarda bu konuyla ilgili bir yazı göremedim.Umarım gözden kaçırıp yeniden açmamışımdır.
Sorgun ile ilgili bir ön bilgiyle birlikte hepinizi Sorgun protestosu için açılmış olan sitenimizin forumlarına da bekliyoruz.Girdiğiniz zaman göreceksiniz ki maalesef forumumuz talihsiz bir şekilde hacklendi.Hackleyen arkadaş ,siteyi hiç okumadan bu işi yapmış.Şimdi kendisi de aramıza katıldı ve sıfırdan başlıyoruz.Bekleriz,sevgilerimle...

Sorgun Ormanı
Manavgat,her yıl daha fazla turist tarafından ziyaret edilen bir bölgedir.
Dünyanın hemen her ülkesinden insanlar; Gerek masmavi Akdeniz in plajlarında dinlenerek,gerekse,antik Side harabelerinde keşfe çıkarak tatilin mutluluğunu yaşamaktadırlar.
Bu Roma yerleşiminin antik girişinin, biraz dışında,sorgun ormanının içinde,farklı bir turistlik ortam mevcuttur.
Aralarında 350 yıllık fıstık çamlarının da bulunduğu orman,dolaşırken size serinlik veren bir çatı oluşturur.Bu yeşil ağaçlar,birçok hayvan ve bitki içinde doğal bir barınaktır.
Bölgenin akciğeri olan bu yemyeşil orman,1988 de büyük bir yangın geçirmiş ve 45 km karelik bir alana düşmüştür. Bu benzersiz tatil beldesi,gönüllülerin çabaları ile korunmaya ve eski haline getirilmeye çalışılmaktadır.Bugün Sorgun ormanı,birçok kuş çeşidini ağırlamaktadır.Bunların bazıları nesli tükenmekte olan kuşlardır. Bölgenin ekolojik olarak önemini gösteren diğer bir olgu ise; En büyük kuş halkalama istasyonlarından birinin burada bulunmasıdır. Sorgun ormanı içinde dolaşırken,fıstık çamlarının ve diğer bitkilerin kokularını ciğerlerinize çekebilir,eğer biraz şanslıysanız,az sayıdaki orkidelerden birine rastlayabilirsiniz.İlkbaharda bu yemyeşil orman içinde rengarenk lalelerde(anemon) görebilirsiniz.
Bugün yangının tüm yaraları sarılmışken bu ekolojik olarak kıymetli bölge,yöre girişimcilerinin ticari hırsları nedeni ile bir kez daha tehlike altındadır.Hiç bitmeyen kar hırsları ve hükümetin de onayı ile bölgenin akciğerlerine buldozerleri ile girmeye ve burayı suni bir golf sahasına çevirmeye hazırlanmaktadırlar.Bir sonraki adımları yakıcı Manavgat güneşi altında golf oynayarak, bir ayrıcalık yaşamaya çalışanlar için uygun ortamı yaratmak üzere, siz çevre dostlarını, ormanın dışına atmak olacaktır.Çam ağaçlarının kesilecek olmasının kabul edilemezliği bir yana,çimleri korumak için kimyasal maddeler kullanmak zorundadırlar.Dolayısı ile bu tür golf alanlarının tahmin edilen getiriyi karşıladığı da şüphelidir.Avrupa nın diğer yoğun turistlik bölgelerinden gayet iyi bilmekteyiz ki;Denizi,yer altı sularını ve toprağı temizleyebilmek için veya ormansızlaştırılan alanlarda, sellerle yok olan topraklar konusunda, hükümetler, çok yüksek bedeller ödemek zorunda kalmaktadır.
Sevgili okuyucu, her ne yolla olursa olsun lütfen bu durumu protesto edin.Bu ekolojik ve ekonomik felakete karşı her tür girişimi paylaştığınızı ve desteklediğinizi bölge halkına bildirin. Sizleri bundan sonraki tatillerinizde, yine sorgun ormanında yürüyüş yapmak üzere Manavgat-Side ye bekliyoruz.

http://www.ralf.us/sorgun/

yaprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2005, 17:12   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bir arkadaşımız vardı, üstelik hızlı bir giriş yaptı ama sonradan pek uğramadı. Tanışıyor olabilirsiniz.

Hoşgeldiniz.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2005, 07:52   #3
Yeni Üye

yaprak's Avatar

Hoşbuldum
Kemal Bey'i şahsen tanımıyorum.
Mümkün olduğunca sık burada olacağım.

Eski 14-06-2005, 08:27   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
merhaba yaprak
sorgun ormanıyla ilgili yazıyı ve protestoyu siteye eklemiştik
http://www.agaclar.net/index.php?id=467
hackleyen kişinin de aranıza katılması gerçekten ilginç ve sevindirici bir gelişme olmuş

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2005, 10:22   #5
Yeni Üye

yaprak's Avatar

Merhaba
Teşekkür ederim.
Çok güzel yazılar vardı,maalesef hepsi yok oldu.Çok zor günler yaşandı şimdiye kadar.Otel yeri için ağaçlar kesildi.Tek isteğimiz devamını önleyebilmek.İnşallah iyi haberlerle birlikte oluruz.

Eski 14-06-2005, 10:32   #6
Ağaç Dostu

bize biraz anlatır mısın
bu kesimi ve otel yapımını önlemek için neler yapıyorsunuz
hangi merciilere başvurdunuz
yanıtları ne oldu
kimlerle irtibata geçtiniz
devletin kurumları bu konuya nasıl yaklaşıyorlar
gibi gibi

Eski 15-06-2005, 10:02   #7
Yeni Üye

yaprak's Avatar

Merhaba,
Dün gece yine forumu sabote etmeye çalışanlarla uğraştığımız için buraya yeni bakabildim.
Sorgun protestosu için Side Doğa Gönüllüleri’nin öncülüğünden kurulan bu site maalesef sık sık saldırılara maruz kalıyor.Çünkü kurulmaya çalışılan düzene ters düşen bir iş yapılıyor orada.Yani hepimiz çok iyi biliyoruz ki işin siyasi boyutu var.Bu tür forumlarda bu yönün çok içine girmememiz gerektiği için pek bir şey yazmayacağım.Bazı şeyleri ,zaten hepimiz söylenmeden de anlıyoruz.Uçakta keyifli bir yolculuk yaparken aşağı bakıp işte burası golf için çok güzel bir yer olur deyip,o ormanın yakınından bile geçmemişlerin karar verdiği bir ülkede yaşıyoruz.Sorgun Orman’ı nasıl bir yer ve neden golf sahasına karşı duruluyor bu bilgiler sitede var zaten.Ben ,o bölgede yaşamıyorum ama bunun önemi yok mücadele için.Ben Konya’da yaşamakta olan bir Karadeniz çocuğuyum.Babacığım bu ülkenin her yerinde bulunan sayısız çam ağacının emekçilerindendi.O eski bir ormancıydı.Döneminde yaptığı işlerle örnek bir insandı.Tohumlar nasıl toplanır,nasıl yastıklama yapılır, sonra filizlenen o fidancıklar nasıl torbalanır,büyüme evresinde ne emekler verilir ben bunların içinde büyüdüm.Neyse burası tanışma bölümü değil ama bir giriş oldu.Sorgun için, Side Doğa Gönüllüleri öncülüğünde çalışmalar yapılıyor.Bizler onlara desteğiz.Şimdiye kadar tüm basın,bütün doğa ile ilgili kuruluşlar,yurt dışında ulaşabildiğimiz destek istediğimiz kişi ve kurumlar,siyasiler,bu konu ile ilgilenebileceğini umduğumuz topluma mal olmuş kişiler,o ormanlarda kamp yapan futbol klüplerimiz,pek çok internet sitesinde bu olayı duyurmak,katılım sağlamaya çalışmak,imza kampanyasına katılımı arttırmak gibi eylemler yaptık ve devam ediyoruz.Haluk Levent,Sorgun Ormanın’da bir protesto düzenledi ve yaptı.Başka yerlerde de ağaç dikme kampanyaları yaparak konuya dikkat çekmeye protestoya devam ediyorlar sevenleriyle birlikte.Mor ve Ötesi,biliyorsunuz konunun gündeme taşınmasına çok güzel öncülük ettiler.Bundan sonra da destekleri olacakların başında geliyorlar.Side Doğa Gönüllüleri,toplanan imzaları,sanatçıların katılımıyla Ankara’ya götürmeyi planlıyor.Bu tabi bir protesto şeklinde olacaktır.Kendileri Ankara’ya gidip bu kıyımın durdurulması için en üst düzey görüşmeleri yapmışlardır ama henüz olumlu ve resmi bir sonuç yok.Takip edenler bilirler,otel yeri açmak için ağaçlar kesildi.O gün ne yapacağımızı şaşırdık.Bir yandan ulaşabileceğimiz her yeri arıyoruz bir umut diye bir yandan ağlamaktan derdimizi zor anlatıyoruz.Öyle zor günler yaşadık.Bu arada trajikomik olaylarda yaşıyoruz tabi.Basından yardım istediğimiz çok ünlü gazetecilerimizden birinin cevabına ağlasak mı gülsek mi bilemedik.Sorgun nerededir diye bir yanıt geldi.Komik olan tarafı o kişinin Amerika’da ki ormanları sorsak bileceğini düşünmemiz.Kendisinin yazılarından Sorgun’a çok yakın olan lüks otellerde tatil yaptığını da biliyoruz.Neyse belki bunları bile bile duyarlılık istememiz yanlıştır.Ne bileyim.Hayran olduğumuz insan ise Sayın Bekir Coşkun.Müthiş biri.Kimseden korkusu olmadan, düzene boyun eğmeden kalemini kullanıyor.Bu çalışmalar sırasında Greenpeace’n hiç olmazsa gözlemci olarak ta olsa protestoda yer almasını başarabildik.Her şeyin ucu paraya gelip dayanıyor.Bu tür yardım kuruluşları belirli bir planlarının olduğunu ve bu işe ayıracak paranın ellerinde olmadığını bildiriyorlar. Bu da işin başka bir boyutu.
Ayrıca bir de hukuki yönü var olayın.Onun için de çaba gösteriliyor.
Unuttuklarım mutlaka olmuştur.Şimdilik bu kadar.Yani sonuçta iş siyasi yönden sonuca bağlanırsa hepimiz rahat edeceğiz.Bu güne kadar yapılan protestolar olayın başlamasını engelledi ve bugüne kadar gelindi.Şu an turizm sezonu artık.Bu günler çok iyi değerlendirilebilirse ,bu iş kısa sürede çözümlenebilir.Gelsinler golf sahalarını binlerce dönümü boş olan Konya’ya yapsınlar mesela.Amaç yok etmek değil yaratmaksa eğer.
Ağaçlar bana kalan en güzel miras ve ben onları korumak için çalışacağım hep.
Sevgilerimle...

Eski 15-06-2005, 10:20   #8
Yeni Üye

yaprak's Avatar

unuttuklarımdan biri
Sorgun'da arada protestolar yapılıyor
o protestolarda herkes üstlerinde isimleri yazılı beyaz kurdeleleri temsilen bir ağaca bağlıyorlar ve o ağaç temsilen onların ağacı oluyor
o kurdeleleri bile çaldılar ve bizim için bağlayan arkadaşımız yeniden hazırlayıp bağlamak zorunda kaldı

Eski 26-06-2005, 13:37   #9
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Eski bir konu yeni bir haber.

http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/...ar/pazar3.html

DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2005, 12:39   #10
Yeni Üye

yaprak's Avatar

20 Ağustos'ta Ankara'da düzenlenecek olan "Doğayla barış" mitinginde buluşalım.

20 Ağustos'ta Ankara'da düzenlenecek olan "Doğayla barış" mitinginde buluşalım.

Değerli Doğa Dostu,

Bildiğiniz gibi Antalya'da bulunan 350 yıllık doğal Sorgun Ormanı'nda golf sahası yapımı için yüz binlerce ağacın kesilmesine karar verildi. Binlerce canlıya ev sahipliği yapan bu ormanımız için bir yandan yasal süreç işler, bir yandan da Sorgun üzerinde pazarlıklar devam ederken biz doğaseverler buna sessiz kalmak yerine tepki göstermeye karar verdik.

Siz doğaseverleri, başta Side Doğa Gönüllüleri ve Manavgat Sivil Toplum Platformu olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluşlardan doğaseverler ve halkımızın da katılımıyla 20 Ağustos Cumartesi günü Ankara'da düzenleyeceğimiz “Doğayla Barış” mitinginde aramızda görmek istiyoruz. “Ben de varım!” diyen vicdan sahibi bütün doğaseverlerlerle Ankara'da buluşmak üzere diyoruz.

SORGUN PLATFORMU

Tarih: 20 Ağustos 2005 Cumartesi
Yer: Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı
Saat: 12.30–13.00: Toros Sokak'ta Toplanış
13.00–13.30: Abdi İpekçi Parkı'na Yürüyüş
13.30–14.00: Basın Açıklaması ve Konuşmalar
14.00 ve sonrası: Çeşitli müzik gruplarının dinletisi

İletişim: Işıl ETEŞ (Koordinatör)
GSM: 0 505 408 44 83
e-mail: isiletes@kolej.org
Sami EVLİ (Basın-Yayın Sorumlusu)
GSM: 0 533 391 02 47
e-mail: sami.evli@gmail.com

www.sorgun.org

Düzenleyen yaprak : 19-08-2005 saat 07:23
Eski 17-08-2005, 12:40   #11
Yeni Üye

yaprak's Avatar

uygun görülürse bu duyurumuzu anasayfada da görmek isteriz
herkesi bekliyoruz
sevgilerimizle

Eski 18-08-2005, 08:23   #12
Ağaç Dostu

Bu etkinliği hem sitemizin etkinlikler bölümünde http://www.agaclar.net/index.php?id=1584
hem de forumda http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=369 duyurduk

umarım siz de etkinliğin sonuçlarını ve nasıl geçtiğine dari izlenimlerinizi bizlerle paylaşırsınız

Eski 18-08-2005, 10:59   #13
agaclar.net

malina's Avatar

http://www.agaclar.net

ana sayfaya ekledim.

Sizin forumu üye olmayanlar okuyamayacağı için, ayrıntılar için http://www.agaclar.net/index.php?id=2627&first_item=0 linkini vermek zorunda kaldım.

Eski 19-08-2005, 09:09   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2005
Sorgun ormanının, golf sahası yapılması planından vazgeçilmesi yönünde atılan adımda çevrecilerin, özellikle bu sitenin önemli ölçüde payının olduğuna inanıyorum. Sivil toplum örgütlerinin Ülkemizde de etkili olduğunu görmek geleceğe karşı umutlarımızı artırıyor. Ayrıca Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma Genel Müdürlüğünün resmi web sitesinde bu sitenin (ağaçlar.net) yer alması çok güzel. Ancak uzun süredir bu siteyi izlememe karşın gönülden mesleğini seven ve çevreci etkinliklere aktif katılım sağlayan ağaçlandırma mühendisi veya orman mühendislerini bu sitede hiç göremedim. Bu da ayrıca düşündürücü.

haticetopcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2005, 09:21   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Ancak uzun süredir bu siteyi izlememe karşın gönülden mesleğini seven ve çevreci etkinliklere aktif katılım sağlayan ağaçlandırma mühendisi veya orman mühendislerini bu sitede hiç göremedim.
Sayılarının az olması bizi de üzüyor... Ama Yılmazdan ümitliyiz, tüm arkadaşlarının yakasına yapışacak gibi görünüyor... :)

Sorgun konusuna gelince biz sadece yapılanların duyurulmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz... www.sorgun.org bu konuda övgüye değer. Tabii buradaki itirazlarımda hala direniyorum :)

Eski 24-08-2005, 10:28   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2005
Galeri: 24
benzer eylemler bergama da altın madeni konusunda da yapıldı.. burada yöre halkının firma tarafından "kafaya alınmasında" en önemli silah işsizliktir. Sorgun ve çevresinde doğanlara istihdam sağlayacağız tam beş yüz kişiyi istihdam edeceğiz derlerse Sorgunlu'nun buna hayır diyeceğini sanıyor musunuz.

Bergama'da şu anda altın madeni var ve çalışıyor.. ama onlar ne zaman kanser olacaklarını ne zaman toplu bir zehirlenme faciası yaşayacaklarını bilmiyorlar..

Mesele şu.. bu hareketi gerçekleştirirken esas itirazın Sorgun'ludan gelmesi için onların aydınlatılması gerekir. Bir kaç dönüm ormanı kesecekler dediğimizde onların içinden geçen " kessinler yaa bana ne bana golf topu toplamak golf çantası taşıdığım için günde elli dolar bahşiş verirlerse kim ne yapsın ormanı " dır..

Mesele burda Afrika'da bile insanlar önçe karnını doyurmak zorunda. O yüzden ağaçlandırma projeleri ile birlikte keçi pisliği yakan sobayı da projeye dahil etmesseniz bir işe yaramaz..

Sorgun da ve çevresinde veya dünyanın hiç bir yerinde golf gibi bir sporun yapılmasına ben de karşıyım.. yeşil olmayan bir alanı yeşillendirmek veya ağaç taşımak mümkün ise öyle yapılması kaydı ile yapılabilir.

Ama esas mesele bölgesel işsizlik olduğu sürece ve turizm sektöründe üç yüz bine yakın ahıska türkü, rus kızı ayda 150 milyona gelip çalıştığı sürece, o bölgede yerli işsizlik oranı artış eğilimdedir.

Şimdi Sorgunlu olduğunuzu ve işsiz olduğunuzu ve köyünüzün yakınına bir beş yıldızlı golf oteli açılacağını ve sizinde bu otelde iş bulacağınızın sözünü aldığınızı düşünün.. ve geçmiş ile ilgili ne bir çevre felaketinden ne yağmur ormanlarının yok edilmesinden nede ağaçlara olan derin sevginizden haberiniz olmadığını farz edin...

Ne yapardınız...

Dev Sekoya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2005, 12:53   #17
Ağaç Dostu

iyi bir nokta
insanların gidermek zorunda oldukları birincil/acil ihtiyaçları karşısında doğa-çevre bilinci, hayvan hakları gibi konular ve bunlarla uğraşanlar anlamını yitiriyor elbette

işin ucu istihdam, ekonomi, politika gibi konulara gelip dayanıyor

bunun ikisinin kesiştiği yer ise, çevre tahribatı yapılmadan alternatif çözümlerin üretilebilmesi, alternatif alanların kullanıma sunulabilmesi olabilir

şimdilik anlık yaşıyoruz, 25 ya da 125 yıl sonrasını kaç kişi düşünüyor?

Eski 24-08-2005, 13:51   #18
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Manavgatlı muhtarlar adına bir konuşma yapan Sorgun Muhtarı Hasan Uçar, 1980 yılında da golf alanı yapılmak istendiğini, o zamanda karşı çıkıp yaptırmadıklarını ve yine yaptırmayacaklarını söyledi. Uçar, golf tesisi yapmak için Sorgun Ormanı'nı alan firmaya seslenerek, 'Eğer Manavgat turizmini bu kadar çok düşünüyorsa, Manavgat Çayı'nın doğusunda bir çöplük var gitsinler oraları düzeltsinler, oraları turizme kazandırsınlar. İşte biz o zaman o firma yetkililerini baş tacı yaparız' dedi.

Uçar, Manavgat Belediye Başkanı Zeynel Şenol'a da seslenerek, 'Zeynel Şenol eğer ağaç kesilirse 3 bin ağaç dikeceğim diyor. Madem bu kadar ağaç sevgisi var, neden ağaçsız, kumul yerleri ağaçlandırmıyor. Şimdiye kadar nereye ağaç dikmiş' dedi. Uçar, son olarak, anlaşmalarla, pazarlıklarla bu ormanı kimseye vermeyeceklerini belirterek, 'Bu orman bize atalarımızdan kaldı. Bizde bu ormanları çocuklarımıza bırakacağız' diye konuştu.
Alıntı:
... Daha sonra göstericiler, bir hafta önce orman içinde otel yapılması için kesilen ağaçların bulunduğu yere siyah çelenk koymak için harekete geçtiler. Uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, kesilen ağaçların bulunduğu bölgeye geldiğinde, jandarma otel inşaatında çalışan kişilerle vatandaşlar arasında herhangi bir tartışma çıkmaması için göstericileri şantiye önünde durdurdu. Zaman zaman göstericilerle jandarma arasında tartışmalar yaşandı.
Akşam Gazetesi Akdeniz Eki

Neyse ki oranın halkı, golf sopası taşımanın tümüne iş kapısı olacağı fikrinde değil...

Eski 24-08-2005, 14:31   #19
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Ben, gerek tv gerekse diğer iletişim araçları sayesinde oralarda yaşayanların, bu tesisin oraya getireceği olumsuzlukları görebileceğini düşünüyorum.
Şehir insanlarının nefes almak için hafta sonları 1m2 yeşillik peşinde koştuklarını görüyorlardır.
Diğer bir husus ise o tesisin zaten direkt olarak onlara fayda sağlamadığıdır. Terazinin bir kefesine " belli bir kesime hizmet veren bir tesisi" diğer kefesine ise "tüm çevresine mal olmuş ve fayda sağlayan bir ormanı" koyup olayı böyle değerlendirmek hiç zor değil.

Bu yüzden oraya "200.000 ağaç kesilmeden getirilecek hizmetler" bekliyor olmalılar.
Son zamanlarda iyice belirginleşen doğal yaşam bilinci ile "karın doyurmak" uğruna oradaki yaşamlarından ve o ormanın getirdiklerinden vazgeçeceklerini sanmıyorum. En azından öyle umuyorum.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2005, 17:02   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Wink olay nedir?

Beyler ve hanımlar ben yeni üye oldum ve muhabbetlere söyle bi baktımda her konudan muhabbet dönüyo. bana bu sitenin ve özellikle bu forum hakında bilgi verebilecek biri varmı? Amaç nedir burada sadece geyikmi?

bayri2622 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2005, 19:31   #21
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Siz biraz daha bakınınız..
Amacın ne olduğunu eminim anlayacaksınız..

Eski 25-08-2005, 10:38   #22
Ağaç Dostu

Bakalım sonucu hep birlikte göreceğiz...
Gönlüm tabii ki sizin haklı çıkmanızdan yana...

Eski 25-08-2005, 10:54   #23
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Beyler ve hanımlar ben yeni üye oldum ve muhabbetlere söyle bi baktımda her konudan muhabbet dönüyo. bana bu sitenin ve özellikle bu forum hakında bilgi verebilecek biri varmı? Amaç nedir burada sadece geyikmi?
Geyik muhabbeti yapılan yerler de var ama yapılmayan bir yerde bunu dile getirmeniz neden?

Sizin geyiğiniz de bu mu?

Eski 25-08-2005, 11:39   #24
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
akp yeni başa geçtiğinde eski turizm bakanı Erkan Mumcu müjdeli haberi(sorguna golf sahası yapılacağını, halka iş imkanı sunulacağını v.s.)
vermek için manavgata gidiyor,onu beklemediği kadar bir kalbalık bekliyordu ve yöre halkı konuşmasına dahi izin vermeden onu oradan kovmaktan beter ediyorlar.......
Bu haber basında hiç duyulmadı,yöre sakinlerinin ve duyarlı halkın sesi, ancak otel inşatı yükselmeye başladığında, işin yarısı bittiğinde basına haber olabildi.
Çok yazık.......Bu örnek, ülkede gizli saklı işlerin hal olduğunun bariz örneği.......

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2005, 12:43   #25
Ağaç Dostu

İsrail turistleri gelecek diye Türkiye'de kumarı yaygınlaştırmak....kumar salonlarının açılmasına izin vermek...

Formula-1 pistinin yapılması için Türkiye'den 5 milyon doları ödemesini istemek ve bunu de Ecevit'e söyleyerek Ecevit hükümetinin aldığı son karar haline getirmek.. Formula-1 in çevreye verdiği zarar azmı... yollar tıkanan trafik yakılan benzin çöp..

sorgunda golf sahası yapılmasına ön ayak olmak...

iyi bir tesbit yapmışsınız yukarıdaki ANAP ın yeni başkanı hakkında bende ilavelerde bulundum....

işte benim de anlatmak istediğim buydu.. gizli saklı işler...ve bu gizli saklı işlerin yöre halkına bir kaymak tabağı gibi sunulması...

Eski 26-02-2006, 00:39   #26
agaclar.net

malina's Avatar

Manavgat ilçesindeki kumullar üzerinde kendiliğinden boy veren çam ağaçlarının oluşturduğu Sorgun Ormanı'ndan bu kez çevrecileri 'kısmen' sevindiren haber geldi. Ormana golf sahası yapılması planı 'kısmen' rafa kalktı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sorgun Ormanı'nda golf sahası yapılması için iki şirkete G1 ve G2 adıyla arazi tahsis etmişti. Bakanlık, iki yıl sonunda bu tahsislerden G2'yle ilgili olanı iptal etti.

1450 dönümlük tahsisin 'firma sorumluluğunu yerine getirmediği için' iptal edildiği belirtildi.

Sivil toplum örgütleri ve Manavgatlıların tepkisine neden olan tahsislerin iptal edilmesi için uzun süreden beri savaş veren çevreciler ise memnuniyet duydukları kararı, yine de yeterli bulmuyor.

'Bu orman bir bütündür'

Side Doğa Gönüllüleri Sözcüsü Ali Yükser, buraların tahsis alanından çıkarılmasının yeterli olmadığını belirterek, kumul bölgesinin koruma altına alınması gerektiğini savundu.

Yükser, "Tüm yurtta ormanlık alanlarda yapılan tahsisler iptal edilmeli. Ormanlık alanlarda bilim adamlarının ve halkın görüşü alınmadan, Çevre Etki Değerlendirme raporları alınmadan tahsisler yapılmamalı" dedi.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Hediye Gündüz ise ormanın yeniden turizme tahsis edilebileceğini hatırlattı:

"Sorgun ormanları bir bütün olduğu için, tüm tahsislerin iptali gerekir. Şirket sorumluluğunu yerine getirmediği için değil, buradaki orman varlığının korunması için tahsis iptal edilmeliydi.

Burası ekosistemi olan bir orman. Kumul hareketini önlemek için, kuş hareketinin devamı için, turizm için, halkın piknik yapabilmesi için tahsislerin tamamen iptali gerekir.

Umarım 'Firma sorumlulukları yerine getirilmedi' gerekçesiyle iptal edilen tahsis, yeniden verilmez. Bakanlığın böyle bir yanlışa yeniden gireceğini sanmıyorum. Eğer bu yapılırsa, halkın bakanlığa asla güveni kalmaz."

Turizmi teşvik operasyonu

Fıstık çamı, kızılçam ve karaçam ağaçlarından oluşan 3120 dönümlük Sorgun Ormanı, Turizm Bakanlığı'nın 4957 sayılı kanun ile 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nda yapılan değişiklikler sonucu aldığı yetkiye dayanarak Doğu Antalya Çevre Düzeni Planı'ndan çıkarılmıştı.

Orman içi turistik mesire alanı olarak ayrılan saha, 28 Ocak 2004'te golf sahası ve otel alanı olarak değiştirildi. Burada 27'şer delikli iki golf sahası ve iki otel sahası kurulması kararı alındı.

G1 olarak anılan 1450 dönümlük alan 49 yıllığına TURAB Turizm Şirketi'ne, aynı büyüklükteki G2 alanı yine 49 yıllığına DAĞ Turizm A.Ş.'ye tahsis edildi. Turizm Bakanlığı'nın son kararıyla G2 ile ilgili tahsis iptal edildi.

KAMİL ATALAY / radikal.com.tr

Eski 02-05-2006, 19:41   #27
Yeni Üye

yaprak's Avatar

Davetlisiniz ''sorgun Başlangiç Olsun!''

Yıllardır mücadelesini verdiğimiz Sorgun-Kumul Ormanı’nın ön tahsislerinin iptali ile sevindiğimiz bu günlerde çabamızın devamını getirmek,yurdumuzun diğer bölgelerinde yaşanan çevre felaketlerine, turizm adına doğal alanlarımızın yok edilmesi girişimlerine dikkat çekmek ve hep beraber kazanılan bu mücadeleyi kutlamak,sürekli kılmak,ormanımızın bütünlük içinde koruma altına alınmasını sağlamak amacı ile düzenlediğimiz, sanatçılarımız Pelin Batu, Harun Tekin’in , akademisyenlerin,Türkiye’nin dört bir yanından gelen sivil toplum örgütlerinin,siyasi parti temsilcilerinin ve yöre halkının katılacağı “SORGUN BAŞLANGIÇ OLSUN!” Şenliği’ne tüm doğaseverleri bekliyoruz.

SİDE DOĞA GÖNÜLLÜLERİ

Tarih : 6 Mayıs 2006 Cumartesi
Yer : Sorgun Ormanı (Robinson kavşağı yanı)

Program
13:00 Ormanda buluşma
13:30 Serbest kürsü
14:00 Müzik ve piknik
17:00 Şenliğin sonu

NOT : Lütfen piknik malzemelerinizi beraberinizde getiriniz.
İletişim kurmak isteyenler için
Ali Yükser
Tlf:0242 7532010
Mail:aliyukser@hotmail.com
adminsorgun@hotmail.com
Teşekkür ederiz.
www.sorgun.org

Eski 02-05-2006, 20:10   #28
agaclar.net

malina's Avatar

Kalbimiz sizinle

Eski 22-10-2006, 12:36   #29
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Bilirkişi, 'Sorgun'da golf sahası olmaz' dedi

Bilirkişi raporu, Sorgun ormanlarının bulunduğu alanda golf sahası yapılmasının ağır ekolojik zararlara yol açacağına işaret ediyor.

Antalya Manavgat'taki Sorgun Ormanları'nda golf sahası yapılmasına karşı yaklaşık 3 yıldır direnen çevrecilere yargıdan iyi haber var. 2003 yılında yapılan tahsislerin iptali için Danıştay 6'ncı Dairesi'ne dava açan çevre örgütlerine bilirkişi de destek verdi.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nden Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendislik Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Beyza Üstün ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama Bölümü'nden Yardımcı Doç. Dr. Erkan Koç tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, Sorgun 'mutlak koruma ormanı olarak' nitelendirildi.

Geçtiğimiz yıl Sorgun Çamlığı'ndaki ağaçların kesilerek, golf sahalarına tahsisi konusunda 200 bin imza toplayıp Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderen çevre örgütleri, olayı sıcak tutarak söz konusu alana golf sahası yapılmasına karşı direnmeye çalışıyor. Sorgun'daki tahsis sürecini başından sonuna takip eden çevreci kimliği ile tanınan Avukat Melih Sunar, bilirkişi raporunun kendilerini çok sevindirdiğini belirterek, aralarında 350 yıllık fıstık çamlarının bulunduğu Sorgun Ormanı'ndaki ağaçların kesilmesine seyirci kalamayacaklarını söyledi.

TAHSİSİN HİKAYESİ
Çevrecileri ayağa kaldıran ve Sorgun Platformu'nun kurulmasına neden olan tahsisin öyküsü 16 Temmuz 2003 tarihinde Orman Bakanlığı kararıyla başladı. Ardından plan değiştirilerek, iki adet 27 delikli golf sahası ve iki adet otel sahası için tahsis kararı alındı. G1 olarak ifade edilen bölge golf sahası yapılması için 1 milyon 50 YTL'ye TURAB'a ikinci alan ise Dağ Turizm'e verildi. Sorgun Aygürü Mevkii'ndeki otel alanları da Gürok ve Telerko Kablo Plastik şirketine verildi. Otellerde inşaatla birlikte yargı süreci de başladı. Son olarak mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda şöyle denildi:

* Kültür ve Turizm Bakanlığı ile plancılar bu nitelikteki bir ormanın turistik mesire yeri veya golf alanı yapılamayacak kadar önemli olduğunun farkında değillerdir.

* Antalya kıyı kuşağındaki bu kumul ormanları bir defa tahrip edilirse bir daha doğal olarak yetişip araziyi kaplayamamaktadır. 75 yıldır bir tek çam fidanı dahi yetişmemiştir.

* Sonuç olarak Sorgun Devlet Ormanı'nın çok hassas ekolojik dengelerin etkisinde olan bir orman ekosistemi olduğu, çevresine de ekonomik ve ekolojik önemli etkiler yaptığı için ormanın doğal dengesinin bozulması halinde çok ağır ve telafi edilmez ölçüde ekonomik ve ekolojik zararlar vereceği göz önüne alınarak 'mutlak koruma alanı' niteliğinde tanımlanması gerekmektedir.

* Bilirkişi heyetimiz bu orman alanına turizm alanı, mesire alanı, golf alanı işlevlerinin verilmemesini, orman içinde turistik veya benzeri tesislerin yapılmaması, orman alanlarının Manavgat Orman İşletmeleri tarafından korunması gerektiği kanatindedir.
Hacer Gemici

22.10.2006
Sabah.

Eski 22-10-2006, 13:53   #30
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Sorgun' lu değilim, Manavgat' ta oturmuyorum. Ama T.C. vatandaşı olarak devlete ait görünen tüm topraklarda, orman alanlarında, sahil şeritlerinde ve benzeri yerlerde benim de hakkım var. Ben ve benim gibi düşünen herkesin hakkı var. Koca Türkiye 3 kişinin değildir. Onlarda insan ve bir gün ölüp o toprağın altına sadece ve sadece kefenle girecekler.

Gelecek anlayışımızı toplum olarak değiştirmeliyiz. Orman alanlarına devletin değil bizim olduğu gözüyle bakmayı öğrenmeli ve çocuklarımıza, gençlerimize bunu öğretmeliyiz. O orman benim ve çocuğumundur. Kimseye ellettirmeyiz..

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024