agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Enerji
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2012, 10:52   #91
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2011
Sn. Meyvelitepe

Uygulamayı düşündügünüz yöntemi hayata geçirdiniz mi?

Benim sürtünmesiz ısı üretimi konusunda bir çalışmam oldu.Dönme eylemini ısı enerjisine çeviriyor.1 watt ile 10000 kw arasında ısıl güç hatta daha büyük güçlerde inşa edilebilir.Şimdilik basit bir konsilüksiyonda olduğu için net verimini alamadım,fakat önümüzdeki günlerde 3 kw lık bir yapı oluşturup enerji tüketimi-ısı üretimi verilerini alacağım.Yanlışım yoksa enerji girdisine göre % 90 verim gözlemledim.Şimdiye kadar benzerini veya aynı mantıkla çalışan bir yöntem görmedim.Sanırım bu da benim icadım

çok yakında görücüye çıkartırım

saygılar

memoxenerji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 11:07   #92
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Teşekkürler. İstediğim prototipleri yaptıramadım hala. İthal edip riske de girmek istemedim. İyi hatırlattınız, bizim makine mühendislerini biraz dürteyim.

Yaptığınız şey tamamen mekanik ise verimliliğin %90'ın üzerine çıkması normal. Heyecanla bekliyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 22:44   #93
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

ilk denemelerimi yaptım.1.sinde %54, 2.sinde %65 verim aldım.Sanırım birkaç iyileştirme yapıp tekrar denemeliyim.İşin güzel tarafı 140 °Cta kadar ısı elde ettim

Eski 19-02-2012, 11:40   #94
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sayın Memoxenerji

Verim hesabını nasıl yaptığınızı da vaktiniz olunca kısaca bir paylaşabilir misiniz? Pervanenin dönme hızını kullanarak bir girdi değeri hesaplayıp bunun ısı olarak ne verimlilikte dönüştürüldüğünü mü hesaplıyorsunuz?

Teşekkürler

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 20:21   #95
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Meyvelitepe Facebook'dan;

Alıntı:
‎"Her işte bir hayır vardır" diyen atalarımızın haklılığına bir kez daha kanaat getirdik. Japonya'da gerçekleşen korkunç deprem ve ardından gelen nükleer felaket olduğunda çok üzülmüş, ancak bunun temiz enerji için bir devrim yaratma olasılığına yol açabileceğini belki de bir çoğumuz düşünmüştük. Nitekim fazla uzun sürmedi Japonya Kyushi Üniversitesinden bilim adamı Yuji Ohya, bilinen rüzgar tribününde yaptığı basit bir değişiklikle elektrik üretim verimini iki katından fazla hatta üç misli artırdı. Adına "Wind lens" adı verilen tribünlerin yaklaşık 30-32 tanesi bir nükleer santrale eşdeğerde enerji üretebileceği belirtiliyor. Japon bilim adamları deniz üzerinde rüzgar tribünü üssü kurma yollarını araştırmaya devam ediyor. Umarız çözüm bulduklarında ilk müşteri Türkiye olur.

New Wind Turbine Design Can Triple Energy Production!
Sn.Memoxenerji,

Videoyu izleyin. İngilizce takip edemesiniz bile videoda ne yaptıkları belli. Çok basit görünüyor ve üretilen gücü 2 mislinin üzerine çıkarıyor. Siz bunu hemen yaparsınız.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 01:19   #96
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Merhaba Sayın Meyvelitepe,

Evet, Facebook'ta paylaştığınız videoyu ben de gördüm. Dikkat ederseniz o videodan hemen sonra çıkan "önerilen videolar" listesinde (sizde aynı şekilde çıkmıyor olabilir), Windtamer diye bir sistem görülüyor. Benzer bir tasarım ilkesine dayandırılmış (ama Japon videosunda huniye benzeyen aparatın geniş kısmı rüzgarın çıkış yönünde duruyor).

Heyecanlanıp, vay Windtamer da neymiş diye bir araştırma yaptığınızda internette bazı kuşku dolu yazılar bulabiliyorsunuz (Japonlara henüz bir itiraz gelmemiş )

En büyük itiraz, verimlilik kısmında. Windtamer'cılar verimlilikte çok ileri gittiklerini ve geleneksel rüzgar tirbünlerinin iki katı verimlilikte enerji üretebildiklerini söylüyorlar.

Halbuki bir de Betz Law var.. http://www.yildiz.edu.tr/~tanriov/RG2.pdf

Diyor ki, rüzgar verimliliği kuramsal olarak en fazla %59.4 olabilir. Zaten mevcut santrallerin verimliliği %51-%53'lere kadar çıkabiliyormş. Dolayısı ile Windtamer'cılara itiraz büyük. Zaten eleştirilerde windtamer'ın gerçek veriler içeren araştrırmalara girmediğini de yazıyorlar (bilginin biraz eski, yani 2010 yılından olduğunu da not olarak düşmeliyim).

-Her zamanki gibi- işin uzmanı olmamakla birlikte 2 kat daha iyiyim gibi söylemlere (Japon bile dese ) dikkatli yaklaşmak lazım diyorum

Yine de rüzgarla ilgili bu forumdaki her yazıyı ilgiyle takip ettiğimi de söylemek isterim.

Ç.

ankstel beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 10:59   #97
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sayın Memoxenerji

Verim hesabını nasıl yaptığınızı da vaktiniz olunca kısaca bir paylaşabilir misiniz? Pervanenin dönme hızını kullanarak bir girdi değeri hesaplayıp bunun ısı olarak ne verimlilikte dönüştürüldüğünü mü hesaplıyorsunuz?

Teşekkürler
Merhaba Çamtepe

Rüzgar da net bir verim kıyaslaması yapmak çok zor olur.Onun yerine alternatörlerimin veya adı geçen ısı jeneratörünün verim ölçümlerini sabit hızda dönen bir yapıda tespit ediyorum.Ürettiğim bu cihaz elektrik motoru formunda,tahrik mili olan bir makine.Verim hesabını,mili bağladığım torna makinemin motorunun tükettiği enerji ile birim zamanda üretilen ısıl enerjinin watt cinsinden karşılaştırılması ile buluyorum.Tabi bunu yaparken tahrik motorunun etiketinde yazan verim değerlerinide ekliyorum.

Bu arada geçtiğimiz hafta sonu birkaç deneme yapmama rağmen %70 verimi geçemedim.Sonra üzerine tektar düşeceğim ama şimdi biraz ara vermem gerekti.

Eski 21-02-2012, 11:32   #98
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Sn.Memoxenerji,

Videoyu izleyin. İngilizce takip edemesiniz bile videoda ne yaptıkları belli. Çok basit görünüyor ve üretilen gücü 2 mislinin üzerine çıkarıyor. Siz bunu hemen yaparsınız.
Sn.Meyvelitepe

Videoyu daha öncede seyretmiştim.Mantıklı ve akıllıca olmasına karşılık pratikte öyle olmayabirir.
Çünki;
verim artışının neye göre hesaplandığını çözemedim.Toplayıcı çemberin dış çapının 1 metre olduğunu varsaydığımızda 0.78 m2alan yapıyor.Çemberin tek tarafının genişliğinin 10 cm olduğunu varsayarsak pervaneye çap ise 80cm yani 0.50 tarama alanı.%65 kadarı ?geçen enerjide artış olmasının asıl nedeni ise kananatların dönmesi ile savrulan hava moneküllerinin çember nedeni ile pervanelere uyğuladığı kuvvetin artması.

Şimdi sesli düşünüyorum;Yüksek rüzgar hızlarına dayanması gereken bu ürünün acaba fiyatı nedir? Bu ürünü almakmı yoksa fiyat farkını vererek kanat çapını birazdaha büyütmekmi mantıklı olur ?

Eski 21-02-2012, 22:14   #99
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Memoxenerji,

Verim artışı çemberi olmayan pervaneli sisteme göre fazladır. Verim artışı çemberin önünde yarattığı düşük basınçtan kaynaklanıyor.

Hava hızı, çemberin emiş yüzeyindeki (çemberin emiş tarafının aksi yüzeyine göre) yüzey uzunluğunun fazla oluşu sebebiyle, yükselir. Hız artınca basınc düşer ve pervane üzerinden fazla hava geçer. Pervane devri ve hızı artar. Buda verim çembersiz sisteme göre verim artışına sebep olur.

Bu çembere difizör denir ve pompalarda da aynı durum vardır. Japon uygulaması keşif sayılmaz ama rüzgar sisteminde ilk uygulama sayılabilir.

Siz de uyguladığınızda farkı görürsünüz.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 23:31   #100
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

Sn. Zeytinci

ben verimsiz olduğunu söylemedim,aksine aynı alanı kullanan çembersiz sistemlere göre en az % 35 verim farkı var.Benim söylediğim ilk yatırım maliyetine göre geri dönüş süresi.Biri 10 tl 20 yıl ömürlü ve 7 yılda kendini amorti ederken diğeri 18 tl 15 yıl ömürlü yine 7 yılda kendini amorti ediyorsa aradaki farkın ne anlamı olur demek istedim.
Umarım fiyatları diğer sistemlere göre aynı üretim kapasitereri daha da fazladır.

Düzenleyen memoxenerji : 22-02-2012 saat 01:10
Eski 23-02-2012, 10:53   #101
Ağaçsever

memoxenerji's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Siz bunu hemen yaparsınız.
Sn.MeyveliTepe

Aslına bakarsanız sizin ısı pompasını destekleme sorununuzu referans alarak ısıtma gereksinimi duyan mekanlar için alternatif yöntemler konusuna yöneldim şu ara.Bizim ısı jeneratörüde o nedenle çıktı zaten

Sanırım facebook'da memoxenerji kurumsal sayfamı takip etmiyorsunuz.Kendim ürettiğim bir kaç dikey türbinleri analiz ediyorum şu sıralar.Onları sonuçlandırdıktan sonra vakit bulursam inşa edip görsel olarak incelemek isterim.

Düzenleyen memoxenerji : 23-02-2012 saat 17:48
Eski 25-03-2014, 17:10   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2014
Kesinlikle katılıyorum, zaten dağ evine elektrik hattı çekmek 15.000 Tl den başlıyor. Hal böyle olunca güneş enerjisi **** rüzgar enerjisiyle kendi elektriğini üretmek çok daha mantıklı oluyor.

Oğuz Karsan beğendi.
doga sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 10:44   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Dünyanın En Pahalı 5 Rüzgar Enerjisi Santrali

Yenilenebilir enerjilerden rüzgar enerjisi kullanımı, son yıllarda hızlı bir artış gösteriyor ve birçok ülkede rüzgar enerjisi kullanımını teşvik etmek için çeşitli yöntemler üretiliyor. Hammadde ihtiyacının olmaması, santral kurulumunun daha hızlı gerçekleştirilmesi, temiz bir enerji kaynağı sağlaması ve dışa bağımlılığı azaltması rüzgar enerjisini oldukça cazip yapan nedenlerden bazılarıdır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının ülke ihtiyaçlarını belirli bir oranda karşılayabilmesi veya fosil kaynaklar ile rekabet edebilmesi için dünyada teşvik esasları geliştirilmiştir. Bu teşvikler ile hem yenilenebilir enerjilere dayalı bir sanayi oluşmakta hem de uygulanabilirlikleri yaygınlaştırılmaktadır. Maliyeti oldukça yüksek olan bu tesisleri sizler için listeledik.

Sizin için araştırdığımız dünyanın en pahalı 5 rüzgar enerjisi santrali karşınızda:

5/ Alta Rüzgar Enerjisi Merkezi – Kaliforniya

1.85 Milyar Dolar

Tesisin birkaç bölümü kısmen Google tarafından inşa edilmiştir. Rüzgar tesisi Bakersfield yakınlarında Tehachapi Dağlarında yer alır. Bu alan, Mojave Çölünden gelen sıcak rüzgarlar ile beslenir. 2013 yılı itibariyle, Kaliforniya’nın bereketli topraklarındaki 342 türbin, 1320 MW kadar enerji üretmektedir.

4/ Shepherds Flat Rüzgar Santrali – Oregon

2 Milyar Dolar

Shepherds Flat Rüzgar Çiftliği, Oregon Arlington yakınlarındaki özel bir mülkiyet üzerine inşa edilmiştir ve 2012 eylül ayında faaliyete başlamıştır. Tesis, 845 MW enerji üretme kapasitesine sahiptir. Çiftlik, 78 kilometrekarelik devasa bir alanı kaplar. İnşaat alanı Federal Enerji Bölümü’nden alınan borçla finanse edildi ve arazi sahibi 338 türbinin her biri için 12.000 dolar tazminat aldı.

3/ Greater Gabbard – İngiltere

2.5 Milyar Dolar

Eylül 2012 yılında tamamlanan rüzgar çiftliği, 504 MW’lık enerji üretme kapasitesindedir ve Güneydoğu İngiltere kıyılarında deniz içine inşa edilmiştir. Tesis, İngiltere’nin doğu kıyısında sığ kıta sahanlığı yapı uygunluğu nedeniyle deniz içine inşa edildi. Kısmen AB altyapı finansmanı yardımıyla 140 tane türbin monte edildi.

2/ Londra Array – İngiltere

3 Milyar Dolar

İngiltere’nin “amiral gemisi” Londra Array Projesi, Güneydoğu İngiltere kıyılarında 20 km alana sahiptir ve şu anda dünyanın en büyük rüzgar çiftliğidir. Çiftlik, 8 Nisan 2013 tarihinde tam olarak faaliyete geçmiştir. Londra Array Greater, 175 türbinle toplam 100 kilometrekarelik bir alan üzerindedir. Tesiste üretilen maksimum 630 MW enerji, Londra’da 400.000 eve elektrik sağlar.

1/ BARD-1 Offshore Rüzgar Merkezi – Almanya

4 Milyar Dolar

400 MW’lık devasa projeyi inşa etmek 5 yıl sürdü. Proje başlangıçta planlanandan net % 40 oranında bütçe artışıyla odlukça maliyetli geldi. Tesisin suyun 40 metre altına inşa edilmesi ve denizdeki sert hava koşullarına alınan önlemler bu rüzgar çiftliğinin dünyanın en pahalı rüzgar çiftliği olmasına neden oldu.

Yenilenebilir enerji kaynakları olmasaydı birkaç yıl içinde karanlıkta kalabilirdik. Çünkü dünyadaki hiçbir fosil yakıt sonsuza kadar bu gücü sağlayacak nitelikte değildir. Ülkemizin Balkanlarla, Ortadoğu arasındaki hava hareketleri geçiş noktası olması ve 3 tarafının denizle çevrili olması rüzgar enerjisi potansiyelinin olduğunun ispatıdır. Kısa sürede ülke olarak bizlerin de bu enerji kaynaklarına yönelmesi gerekmektedir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Paratic.com

ankstel beğendi.
Yesilnefes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024