agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Beğeni Düzeni269Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2012, 11:36   #121
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Ben nedense böyle açıklamarı ikna edici bulamıyorum bir üründe cüzi miktar...

Bakanlık da bir ürünü teşhir ediyorsak yeterince incelediğimiz ve gerekli gördüğümüz için diyor.
Firma olarak açıklamadan daha iyi referanslar sunması gerekir.
Torku bakanlığın teşhirleri arasında yer almamıştı. Yukarıdaki mesajlarda bunu yazışmıştık.

Bu gibi olaylar, firmaların tedarikçilerini de daha sıkı denetlemelerine neden olacaktır.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 07:27   #122
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Not: Torku'ya da yazdım bir mesaj doğru mu diye
Torku'dan e-mail ile de açıklama geldi. Basında çıkan açıklamalarını aynen göndermişler. Özetle, bir tedarikçiden aldıkları ve üründe kullandıkları soya ununun düşük bir oranda GDO'lu çıktığından söz ediyorlar. Bakanlıktan da önce farkederek toplattıklarını yazmışlar. GDO'lu girdi kullanmamak yönünde hassas olduklarını ilave etmişler. Fındık yerine soya kullanmadıklarını belirtiyorlar. Soya unu ek bir girdi olarak zaten kullanılırmış (pakette yazıyor mu bilmiyorum).

Fazladan, e-mail'lerine adresimi bildirirerek yanıt verirsem ücretsiz olarak tüm ürünlerinden göndereceklermiş

Bu gibi ürünleri zaten almadığımız için yanıt vermedim.

Fatoş ve mrduran beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 07:42   #123
Ağaçsever

uugur's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
UNO ekmeğe %100 buğday ekmeğinin içeriğindeki soya unuyla ilgili mail atmıştım yazdıkları cevapta soya ununun çok düşük miktarda olduğunu ve bunun da raf ömrünü uzatmak için olduğunu yazmışlardı. Soyanın da genetiği değiştirilen gıdalar arasındaki yeri malum.

uugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 08:55   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Homojenize un, hemen hemen bütün gofret, bisküvi, kek v.b ürünlerin içeriğinde yer alan bu una dikkati çekmek isterim.

Gıdacılar bu ürünün; kabarmasını sağlamak, raf ömrünün artırılması ve özellikle pastanın pandispanya kekinde ve gofretlerde ana madde yerine bile kullanılabildiği açıklamalarını yapmışlardı.

Tamamen katkı maddesi olan bu unun neyin unu olduğunu hep merak ederim.
İçerikteki adı "homojenize un" , ama hiç bir zaman hammadde yazmaz.

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 00:02   #125
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu içeceği sakın satın almayın!

Yavuz Semerci - Bu içeceği sakın satın almayın

Gazeteport yazarı sayın Yavuz Semerci başına gelenleri anlattığı yukarıdaki yazıyı yazdıktan sonra bu ürünün üretim ve dağıtımı durduruldu:

Dağıtım durduruldu

rodoslu ve YeniBON beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 08:42   #126
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Tuz kokarsa...

Ölü hayvan eti yemiş olabilirsiniz

Şap ve veremli hayvanlar ile ölü hayvanların etleri piyasaya sürüldü.

Et Balık Kurumu (EBK) merkez ve taşra yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 15 kişiye yönelik yürütülen soruşturma sonrası hazırlanan savcılık iddianamesi, çarpıcı bilgiler ortaya çıkardı:

Ölü hayvan eti yemiş olabilirsiniz - Gerçek Gündem

Bizim semte Et Balık Kurumu yeni mağaza açtı..Seviniyordum..Hadi şimdi bu haberden sonra girebilirsen gir mağazaya et almak için...

YeniBON beğendi.
Eski 11-11-2012, 13:43   #127
Yeni Üye

Çigong's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2012
Bu konuda bir gelişme var mı acaba? EBK aklandı mı?
Teşekkürler...

Çigong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 20:23   #128
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin'den tüyler ürperten iddia: Kıymalı pidede domuz kıyması...ve daha neler neler..

Dernek olarak 1 aylık bir çalışma sonrası yaptıkları araştırma sonucunda en sık rastlanan ve en güncel 51 hileli gıda üretme yöntemi tespit ettiklerini anlatan Yetkin tespit edilen hileleri şu şekilde sıraladı:

“Yüzde 100 dana eti diye satılan sucuklarda at ve eşek eti kanatlı eti kullanılıyor. Uzun soyulmuş sosise kanatlı eti, yabancı doku ve iç organ katılıyor. Sucuk salam imalatında kullanılan sarımsak kireç suyuyla soyuluyor. Tereyağına bitkisel yağ katılıyor. Yoğurta bitkisel yağ ve jelatin katılıyor. Yağlı tulum peynirine nişaşta katılıyor. Süzme çiçek balına fruktoz, glikoz ve darı şeker pekmezi katılıyor. Hazır kıymaya sakatat katılıyor. Kıymalı pideye domuz kıyması karıştırılıyor. Şekerlemelerin içine domuz jelatini katılıyor. Süte su katılıyor. Küp şekeri kalıp haline getirmek için mumsu maddeler kullanılıyor. Çikolataya hayvan yemi olarak kullanılan soya tozu, leblebi tozu ve fındık zarı katılıyor. Tatlılara antep fıstığı yerine bezelye ve yeşile boyanmış yer fıstığı katılıyor. Kuru üzümler kurutulmadan önce mazota bulanarak haşerelere karşı önlem alınıyor. Eski dönerlerin üzerine yeniden et konularak satılıyor. Yağ ve kemik külünden lahmacun yapılıyor. Kaçak çaylar kimyasal renklendiriciler hatta domuz kanıyla renklendiriliyor.”

Tyler rperten iddia: Kymal pidede... | CHP Haberleri | Habertrk | Vatan | Milliyet | Hrriyet | En son muhalif gndem

Eski 06-12-2012, 11:13   #129
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Tarım Bakanlığı bugün, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen süt ve süt ürünleri ile ilgili gıda firmalarını teşhir etti.

Firmaların isimleri için bknz.

mrduran ve mavi eylul beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 15:20   #130
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Hileli süt ürünü satan firmalar

Lütfen ilinizdeki markaları tespit ve teşhir edin.
Yemeyin, yedirmeyin...

Bakanlık hileli süt ürünü satan markaları açıkladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu”nun 31 inci maddesinin 6 ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükme bağlanmıştır.

Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmü yer almaktadır.

Bu kapsamda, laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 25 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 37 parti ürüne ait (17 peynir, 12 yoğurt, 7 tereyağı, 1 UHT süt) bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Liste için:
Ulusal Post.: Bakanlık hileli süt ürünü satan markaları açıkladı

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 22:39   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar...!

Okuyunca insanın kanı donuyor. Bu hırsızlığın arsızlığın taaa kendisi. Aklım almıyor bir türlü ne çok şey kaybettik son yıllarda.

Ne eser kaldı ne sanat eskiden ticaret etiği diye bir şey vardı oda eridi gitti kişisel çıkar uğruna.

Tereyağına patates katanımı ararsınız yoksa kırmızı biber diye kiremit tozu satanmı hepsi piyasada. Evlenme proğramları seyretmeye devam ediyoruz. Ne zaman dur diyeceğiz merak içindeyim.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 23:29   #132
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sayın Pakkaner, verdiğiniz link için çok teşekkürler.

Ben de listeye baktım, tanıdığım bir marka var mı diye, bir tanesi hariç diğerlerini duymamışım, almamışım Allahtan.

Sanırım şanslıyız ki sadece bitkisel yağ, jelatin ile yetinmişler - güleriz ağlanacak halimize hesabı. Biri de yazık keçi sütüne inek sütü katmış maliyeti azalsın diye, acıdım yazık, o kadarına cesaret edebilmişler!

Bu insanlar her yerde, her alanda var ne yazık ki Allah'tan da korkmuyorlar, kuldan da utanmıyorlar. Keşke sadece teşhir edilmekle kalınmasa da tümden kapatılsa o firmalar, ticaret - işletme ruhsatları ellerinden alınsa.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Bu hırsızlığın arsızlığın taaa kendisi.eskiden ticaret etiği diye bir şey vardı oda eridi gitti kişisel çıkar uğruna.
Sayın Cemal S. biz ona kısaca kapitalizm diyoruz.

cemal.S ve pria beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 00:44   #133
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Gıdada hile teknolojiden hızlı ilerliyor / iyibilgi

cemal.S ve Cymbelina beğendi.
Eski 19-01-2015, 13:49   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2014
arkadaşlar merhaba
19.01.2015 itibariyle polenez sucuk ve firması hakkında tarım gıda ve hayvancılık bakanlığınca başlattırmış olduğum inceleme ve laboratuvar sonuçları elime ulaştı
bakanlıkça yapılan araştırma ve incelemeler çerçevesinde ilgili sucuk ve firması hakkında gerek üretim gerekse öncesinde et tedarik aşamalarında domuz ve tek tırnaklı hayvansal ürüne rastlanmamıştır bilgisi
ayrıca sucuk tan alınan numune sonuçları yazılı olarak elime ulaştı.
uzun lafın kısası domuz eti var gibi internette dolaşan onlarca yazıya benim gibi aldanmayın

aklınız ve gönlünüz rahat olsun
sonuçları kendi gözümle görmesem inanmazdım ama
artık rahat ve mutluyum
POLENEZ MARKA SUCUK TA DOMUZ ETİ VE TÜREVLERİ BULUNMAMAKTADIR.
bir not daha.:
bu sucuğu üreten firma 2015 itibariyle bakanlığın yakın takibindeymiş
tüm asılsız internet yazılarına rağmen bakanlık denetimleri sonucunda üretim izni almıştır
rahat rahat tüketebilirsiniz

snopdragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 14:01   #135
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Sayın snopdragon, öncelikle forumumuza hoşgeldiniz. Yeni üyelerimiz aşağıdaki başlıkta kendilerini tanıtırlar, sizi de tanımak isteriz.

http://www.agaclar.net/forum/uyeler-...niyor/2595.htm

Paylaşmış olduğunuz analiz sonucu için teşekkürler, gıda güvenliği hepimizin sağlığı ile doğrudan ilgili ve bununla ilgili gerçek bilgiye sahip olmak ta doğal olarak son derece önemli.

Forumumuzun üyesi ve üye olmayan ziyaretçilleri burada verilen bilgilerden yararlanmaktadır bildiğiniz gibi. Acaba mesajınızda belirttiğiniz analiz yaptırmanızın özel bir nedeni var mıdır, çalışma alanınız ile mi ilgilidir? Analiz sonucunuzu da buraya detaylı kopyalayabilir misiniz?

Paylaşım ve burada edindiğiniz bilgilerin artması dileği ile.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 09:57   #136
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hileli gıda terörüne dikkat! - Gerçek Gündem

Süt kullanılmadan peynir imalatı yapabilen tek ülke bizizdir herhalde..Bu milletin nedense kafası en çok sahtekarlığa çalışıyor !!!

Sakaki, sinbas ve buz45 beğendi.
Eski 28-06-2016, 11:30   #137
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Soda Analizlerinden Çıkan Ölümcül Tehlike

TCM beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024