agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2009, 15:23   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2009
Arrow Bırakın Munzur Özgür Aksın!

Merhaba Doga sever sevgili arkadaşlarım.Biliyorsunuz ki Tunceli de yapılması planlanan 8 adet baraj var ve bu barajlardan biri su tutmaya başladı (Uzun Çayır barajı).Bu barajlar yapılırsa Tunceli haritadan silinecektir.Bölgenin En önemli Dogal Zenginliği Munzur Vadisindedir.Munzur Dağları, yalnız Türkiye'nin değil Avrupa'nın en önemli bitki alanlarından birisidir. Önemli Bitki Alanı aralarında 43 tanesi yalnızca Munzura özgü olmak üzere 138 ülke çapında nadir takson içerir.

Olaki bu barajlar tamamlanırsa tüm bu doğal zenginlik yok olacaktır.Barajlar çevre kirliliğinede yol açacaktır.Biliyorsunuz ki sular yukselince beraberinde pislikler (Çöpler) de yukselecektir ve Buda Bir çevre faciasına neden olacaktır.

Bir de gelin bu barajların yöre insanına verdiği zararlardan bahsedelim.Barajlar tamamlanırsa bir çok ziyarette sular altında kalacaktır ve yöre insanı bu konuda inançlarına ciddi bir saygısızlık yapıldığını duşunuyor.Bölge insanı zorunlu göçe zorlanıyor.Metropollerde artık adım atacak yer yokken devletimiz ne yapmaya çalışıyor?

Bir yandan köyden kentte nüfus akışını engellemek için Yeni yasalar plan ve programlar tasarlarken anlaşılmaz uygulamalarI HAYATA GEÇİRİYOR.. Kentli vergisi adı altında Haraç almayı planlarken o insanlara orda yaşam hakkı tanımayıp şehirlere gitmek zorunda bırakıyor.Benim anlamadığım bir konu daha var.Bir takım çevre örgütleri (TEMA,DOHAYKO) batıda cayır cayır yanan ormanlara karşı bir çevre bilincine sehipken Tuncelide Devlet eliyle yanan ormanlara karşı en ufak bir enerji sarfetmiyor.Oysaki doğa karanlık ellere bırakılmamalı doğayı kirli politikalarına alet edenlere içimizdeki tabiat sevgisiyle karşı çıkmalıyız.

Sizlerin şunun bilincinde de olmanızı istiyorum oradaki insanlar açlığa sefalete itilmek isteniyor bununla beraber toplumsal bellekleri silinmeye, tarihini kültürünü bilmeyen nesillere ,ve üç kuruş için vücudunu satmaya,haysiyetini bir köşeye atıp hırsızlık yapmaya zorlanıyorlar.Arkadaşlar Sizi duyarlı olmaya çağrıyorum...

Düzenleyen kızıl_karanfil : 05-10-2009 saat 19:10 Neden: İmla Yanlışı
kızıl_karanfil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 22:51   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Selam Kizil Karanfil,
Seni anliyor ve düsüncelerine katiliyorum.
Munzur hircin,Munzur kizgin,Munzur kan akmamali.
Munzur ve Dersim halki özgür yasayabilmeli.

Onlarca baraj yapilmak isteniyor doguda. Yanlis anlamasin kimse enerji üretmek degil amac.Amac PKK `nin gecis yollarini kesmek.

Dogaci ve savas karsiti biri olarak; toplumsal barisi gerceklestirmemizi cok önemsiyorum.

Baris bize dogamizi,nehirlerimizi , halklarimizin dostlugunu ve insanligi hediye edecektir.

Savasin devaminda israr edilirse yasanacak acilari ,felaketleri ekonomik ve insani yok olusu düsünmek bile istemiyorum.Ve doga da bize; heppimize küsecek...

gökceada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2009, 23:00   #3
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Biz bu projeyle ilgili imza topladık munzur çevre derneği adına.

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 00:38   #4
Ağaçsever

Bence amaç Doğu anadoludan geçen ve geçmekte olacak enerji kaynaklarını koruyabilmek.(bakü-ceyhan-tiflis,Nabucco).Bildiğiniz gibi 21. y.y. enerji savaşları yüzyılı olacak.Türkiye ninde bulunduğu konum itibari ile bu savaşların tam ortasında yer alacak. ve kendi iç sorunlarını çözememiş bir ulke er ya da geç yıkılır.Bu gun Demokratik Açılım ibaresi altında Kürtlere ve Alevilere sus payı olarak ufak kırıntılar (haklar ve özgürlükler) vererek pkk yi tasfiye etme planları yürütmektedirler.Bu çaba PKK nin enerji hatlarına zarar vermesini engellemek icin yurutuyuyor elbetteki.Enerji hatlarına bir eylem yapılması sonucu büyük para babaları milyonlarca dolar zarara uğruyabilir ve avrupa gunluk hayatın akmasını sağlayan enerjiden mahrum kalabilir.Peki Devletin Dersimi haritadan silebilecek gucu varmıdır?YOKTUR Çün ki Halkların meşru mücadeleleri engellenemez halklar istediklerine ulaşana kadar gözunu budaktan sakınmaz...

Eski 06-10-2009, 00:50   #5
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Ben Alevilerin onların verdiği sus payı kırıntılarına kanmayacak kadar aydın olduklarını düşünyorum.

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 03:38   #6
Ağaç Dostu

gercek toplumsal baris sus payi degildir...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızıl_karanfil Mesajı Göster
Bence amaç Doğu anadoludan geçen ve geçmekte olacak enerji kaynaklarını koruyabilmek.(bakü-ceyhan-tiflis,Nabucco).Bildiğiniz gibi 21. y.y. enerji savaşları yüzyılı olacak.Türkiye ninde bulunduğu konum itibari ile bu savaşların tam ortasında yer alacak. ve kendi iç sorunlarını çözememiş bir ulke er ya da geç yıkılır.Bu gun Demokratik Açılım ibaresi altında Kürtlere ve Alevilere sus payı olarak ufak kırıntılar (haklar ve özgürlükler) vererek pkk yi tasfiye etme planları yürütmektedirler.Bu çaba PKK nin enerji hatlarına zarar vermesini engellemek icin yurutuyuyor elbetteki.Enerji hatlarına bir eylem yapılması sonucu büyük para babaları milyonlarca dolar zarara uğruyabilir ve avrupa gunluk hayatın akmasını sağlayan enerjiden mahrum kalabilir.Peki Devletin Dersimi haritadan silebilecek gucu varmıdır?YOKTUR Çün ki Halkların meşru mücadeleleri engellenemez halklar istediklerine ulaşana kadar gözunu budaktan sakınmaz...
Kürt acilimi... demokratik acilim vb.adlarla yapilmaya calisilan dönüsümü iyi algilamak gerek.Hic bir devlet ve egemenler ezilen yok sayilan halklara,kültürlere,siniflara mademki istiyorsun al alabildigin kadar diye hak ve özgürlük vermezler. En azini vererek durumu kurtarmaya calisirlar.

Bunlari biliyoruz ve bunun icin biz bizim hakkimiz olanin tamamini istiyoruz.

Yazinizdan kürt acilimi **** demokratik acilim konusunda hükümete ve devlete güven duymadiginizi cikardim. Bende güven duymuyorum. Ama yinede kürt acilimi ,demokrasi acilimi konusunda israrli olmak ve onurlu,gercekten bizi toplumsal barisa götürecek diyalog yollarinda israrli olmamiz geregine inaniyorum.
Bu acilimin gökten zembille inmedigini on yillardir süren bir mücadelenin sonucu oldugunu da unutmadan.

Aksi takdirde savasa devam diye bir birimizin kanini akitmayi mi önermeliyim?30 yildir süren savasin taraflarindan biri olan kürtler baris isterken,ayrilip ayri devlet kurmak diye bir siyaset gütmezlerken, hükümet (****** burjuvazinin cikarlari dogrultusunda) kürt -demokrasi acilimi diyerek savasin sonlanmasi icin politikalar üretirken.... yapacagimiz en iyi sey barisin her iki taraf icin onurlu bir baris olmasina katki sunmaktir. Türkiye baris meclisinin calismalarini izleyin dostum.Size yegane tavsiyem budur.

Artik tek bir insanimiz bu kirli savasta ölmemeli,tek bir ana evlat acisi cekmemeli,tek bir kadin esini,sevgilisini kaybetmemeli,tek bir cocuk babasiz kalmamalidir. Artik diyalog kapisini acmali,barisa sans tanimaliyiz.

Son söz olarak; halklarin mesru mücadeleleri bizim tarihimizde ve dünya tarihinde on binlerce yildir engellenmistir. Aksi olsaydi bu gün bu sorunlari yasamazdik.

Simdi baris zamani. Tüm enerjimizi herkes icin onurlu bir baris icin harcamaliyiz.
Ek: ****** savas ve baris konusu hem uluslar arasi konjöktürün hemde ulus icindeki kosullarin bir biriyle uygunluk göstermesi ile belirlenir. Simdi K.Irak ve enerji hatlari, ic sorununu cözmüs bir Türkiye istiyor.On yillardir aci icnde kivranan kürt halkida ayrilmak degil toplumsal baris icinde beraber yasamak istiyor.Konjöktürel durum bu. Tersini savunmak savasi savunmak demek degilmi?

Düzenleyen gökceada : 06-10-2009 saat 03:45 Neden: ek
Eski 06-10-2009, 12:46   #7
Ağaçsever

Yani sen Dersimi Dersimin Doğasını Dersimin İnsanını gözden çıkardın?

Eski 06-10-2009, 13:09   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alakır özgür aksın! (video)

Bir Allahın kulu cevap yazmamış.

Bu arada sorun henüz oluşmamışken, özellikle politik içerikli tartışmalarda yazdıklarınızı göndermeden son bir kez gözden geçirmeniz gerektiğini hatırlatayım.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 04:11   #9
Ağaç Dostu

tesekkürler Malina

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Alakır özgür aksın! (video)

Bir Allahın kulu cevap yazmamış.

Bu arada sorun henüz oluşmamışken, özellikle politik içerikli tartışmalarda yazdıklarınızı göndermeden son bir kez gözden geçirmeniz gerektiğini hatırlatayım.
Uyarin icin tesekkürler,...

Eski 08-10-2009, 04:16   #10
Ağaç Dostu

asla...

Alıntı:
Dersim doga ve insan yapisiyla cok güzel bir yer.Dersim dogasiyla ,munzuruyla sonsuza dek özgür yasayabilmeli.

Ama korumak istedigimiz seyi ,kendi yanlislarimizla tehlikeye atmamaliyiz.Daga dedik,munzur dedik bunlarin karunmasindan yasamasindan bahsettik. O halde bu bakis acisyla destek istemek,munzuru sahiplenecek yürekleri cogaltmak gerek.

Yaoksa asariz,keseriz,vb . hem tahrik eden hemde sorunun cözümünün bir kavgaya baglanmasidir benim yanlis buldugum,

Eski 08-10-2009, 10:36   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Munzur her zaman akarda , bu başlık doğru yere akmaz.
Munzur her zaman akarda , munzurun yanında başka akanlarda var.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 11:24   #12
Ağaçsever

Red face

Mirsat arkadaşım Dersim'in tarihine baktğımız zaman hiçbir otoritenin etkisi altında kalmamış olduğunu görürüz.Taa Osmanlı'dan bu yan hep isyanın yüreği can damarı olmuştur.Osmanlıda özerklik verilmiş.Cumhuriyetle beraber dersim için yeni bir savaş başlamıştır.Yeni kurulan taze bir ülke için bir şehrin söz dinlememesi düşünülemez bile.Ama dinlemiyorlar.Seyit Rıza Önderliğinde T.C ye başkaldırıyorlar bunun üzerinede Mustafa Kemal'in emriyle manevi kızı Sabiha Gökçen Dersimi havadan bombardımana tutuyor ordular giriyor ve munzur kızıl akıyor.Seyit Rıza ve yoldaşlarıda asılıyor.Ülkemizdede Uzuun yıllar alevi düşmanlığı yapıldı aleviler katledildi itildi,aşağlandı.Böyle bir şehrin var olan otoriteye karşı zaten bir kini zaten bir düşmanlığı hatta kişisel bir husumeti bile vardır.Durum Böyle oluncada karlı dağları mesken eylemişler.Adlarıda Teröriste çıkmış.Yani Munzurun yanında binlerce akan insanın olmasıda senin ekmek yeyip su içmen gibi haklı ve tabii'dir.Altın madeni dediler. 1939 yılında kapatılan, ancak yeraltı doğası bozulmuş olan Balya maden sahası 66 senedir buradan beslenen dereleri ve çayları zehirlemektedir. Değil insan, kurbağa bile yaşayamamaktadır.
Bölge halkına iş dediler. Hiç bir geçerliliği olmayan iddiadır. Çünkü aynı kandırmayı 1970´li yıllarda Keban barajı için yaptılar. Kebanda artık fırat ovası yok. Kısacası Keban bir zamanlar dogunun Paris´i iken simdi köye dönüşmüştür. Elektrik parasını ödeyemediği için ceza ödeyen ilk Belediye başkanı Keban´ınkidir.
Çevre bilincine sahip olan arkadaşlar: Daha geç olmadan,sorgulamak yerine gelin sizde destek verin...

Düzenleyen kızıl_karanfil : 08-10-2009 saat 11:44 Neden: Ek
Eski 08-10-2009, 12:51   #13
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
ya bu hikayeleri burda anlatmasan.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 13:44   #14
Ağaçsever

lastmohikan çevrebilincene sahip arkadaşlar dedim. Sen değil yani üstüne alınma .

Eski 08-10-2009, 13:48   #15
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

kan siyasetiyle çevre bilinci pek uyuşmuyo sen hikayeni gene başka yerde anlat ya da adanaya geldiğimde birer çay içeriz o zaman anlatırsın yılda iki kez geliyorum nasılsa.

bırak buraya siyaset bulaşmasın.

Eski 08-10-2009, 14:12   #16
Ağaçsever

Bak Sevgili dostum burda hikaye anlatmıyorum.bir başkasının acısıda hikaye değildir.Dersimde ki insanlar için özellikle de yaşlı nineler icin yaşadıkları toprakları terketmekte bir senaryo ya da kurgu değil.Oraya gitmeden de o insanların neler yaşadıklarını senden anlamanı bekleyemem de zaten.Orada bir dıram yaşanıyor.Sende Siyasetle çevre bilinci pek uyuşmuyor diyorsun.ama bu çevre katliamıda kan siyaseti yapanlar tarafından gerçekleştiriliyor.Adanaya geldiğinde seninlede haberleşelim buluşalım oturup konuşalım seninle.

Eski 08-10-2009, 14:40   #17
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Senin o bahsettiğin acıları anadoluda herkes fazlasıyla yaşadı ermenilerin yaptıklarını unutmadık hamidiye alaylarının onlara verdiği derside iyi biliriz hamidiye alaylarının kimlerden oluştuğunuda acıdan bahsediyorsun git derman ol ozaman ne işin var Adanada Tuncelide oturan konuşsun bence Tunceliden çıkıp başka toprağın ekmeğini yiyen değil.

şu an Tunceliyi terketmeyen insanlar var değilmi onlar ne oluyolar devlet yanlısımı hani siz genelde devlet tarafından toprağınızdan sürülmüş olursunuz ya.

Bizim aşiretin desturunu anlatayım sana :Toprağın tehlikedeyse toprağını terketmezsin,bir davan varsa ölürsün.

bundan gerisi ne anlatırsan anlat tunceliye yapılanları anlatıyorsun Devlete kinin varsa devlet orada git size karşı husumetim var de askerlere git sizin kemalist düzeninize öfke duyuyorum de Atatürkçü Düşünce DERNEĞİNE git orda konuş ulusalcılara bağır dön ensonda kendine sor neden diye?
burda yazıp ta niye forumu siyasileştiriyorsun.doğa katlolmasın evet ama bunun yanında kaktırılmak istenen düşünceye hayır.

İzmirden yazıyorum diye İzmirli olduğumu sanma güneydoğuyu iyi bilirim yaşadım gezdim.

bütün hepsi bu.
dahada devam ettirmeyeceğim.

Eski 08-10-2009, 15:34   #18
Ağaçsever

Benim nedede yaşadığım seni ilgilendirmez!Dersimde ki insanlarda gerek sözel gerekse eylemsel tavrını ortaya koyuyor.Hamidiye alaylarıda bir işe yaramamış bak karstan sonra ermenistan. Dünayanın neresinden olduğun de beni ilgilendirmez,ister izmirli ol ister diyarbakırlı ister adanalı insanın memleketi yüreğinin attığı yerdir.İnsanlar istiyerek göç etmedi zaten zorunlu göçe zorlandılar.Biz memleketçiliği aşmış insanlarız.Yok toprağın tehlikedeyse terketmessin davan varsa ölürsün diyorsun.Üzerinde yaşayan insan kalmadıktan sonra o toprağın bir kıymeti kalmaz.Belliki sende ulusalcısın.Ulusalcıların başı bu ülkede ki en korkak en sahtekar en hain insanlarından.Bu arada forumu siyasileştirmiyorum zaten altında konuştuğumuz bölümün adıda hukuk ve politika üzerine açılmış.

Eski 08-10-2009, 16:28   #19
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

yok yahu ulusalcılar öyleymiş demek iyi ulusalcılarla konuş bundan sonra ben aradan çekileyim onların işi bitince konuşmaya devam ederiz.

Eski 16-10-2009, 01:44   #20
Ağaç Dostu

ikinci cevap

Alıntı:
sevgili kizil_karanfil,
yazdiklarimi yanlis algiliyorsun.
Ben ne dersimi,ne dogasini,nede insanini gözden cikarmiyorum.
Ayrica senin dersim in aci tarihi hakkinda yazdiklarina da katiliyorum.

Ama sen konuyu dersimin dogal yapisinin korunmasi üzerine acmis ve site arkadaslarinin bu konuda duyarliliga davet etmistin. Bu cizgide kalmaliydin.
Nasil hasan keyf icin ülke icinde ve disinda cok degisik kesimden doga ve tarih dostu insanlar bir seyler yapma cabasindaysalar, ayni seyi dersim icin de yapilabilmesinin önünü acmaliydin.

Sana kafatasci degilim deyip ama o mantikla cevap veren,hamidiye alaylarini öven,ermenilere yapilanlari yüceltir yazilar yazan kisilere cevap bile vermiyorum.

Düzenleyen gökceada : 20-10-2009 saat 22:05 Neden: imla
Eski 18-10-2009, 17:33   #21
Ağaçsever

Ama sen konuyu dersimin dogal yapisinin korunmasi üzerine acmis ve site arkadaslarinin bu konuda duyarliliga davet etmistin. Bu cizgide kalmaliydin.
Nasil hasan keyf icin ülke icinde ve disinda cok degisik kesimden doga ve tarih dostu insanlar bir seyler yapma cabasindaysalar, ayni seyi dersim icin de yapilabilmesinin önünü acmaliydin.

Haklısın....

Eski 31-10-2009, 00:18   #22
Ağaç Dostu

Sevgili dostum kizil karanfil,
Munzur`un nasil tahrib edilecegini,doganin ,o yem yesil doganin icinde yasayan binlerce cesit hayvanla birlikte nasil yok edilecegini anlatmayacakmisin bize!

Eski 31-10-2009, 12:26   #23
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Merhaba biraz araştırdım ve paylaşmak istedim. Bunun için düzenlenen imza kampayaları arttırılabilir. Yapılan çalışmalara karşın barajların yapımı da durmuyor. Doğanın korunması adına her türlü destek verilmesi kanaatindeyim. Fakat Munzur ve çevresindeki insanların da gerçekten ne yapmak istediklerine karar vermeleri gerek. Sizin gibi duyarlı insanların çoğalması dileğiyle. Ve bazı insanların da samimi olmaları gerekmekte...Aşağıdaki mesajda arkadaş çok dürüst yazmış fakat önerdiği çözüme de dikkat çekmek isterim. Ülkemizde bu konularda yeterli duyarlılık yok. Erkekler kahvehane kültüründe, kadınlar ise televizyon başında, bir avuç insan da bu konularda savaş veriyor... Doğa ve kültür yıkımları çok rahat yapılıyor. İnsanlar para uğruna yapıyor yine bunları. Saygılar.

Barajlar yapılırsa neler olacak?
Milli Park ilan edilen Munzur Vadisi içinde kalan alanlar tahrip olacak.

Dünyanın en zengin yaban hayatı özelliklerini taşıyan bölgede doğanın dengesi bozulacak.

Bölgeye özgü birçok hayvan ve endemik bitki türünün nesli tehlike altına girecek.

Dünya üzerinde benzeri çok az bulunan kırmızı pullu alabalıkların soyu tükenecek.

Kar yağışının azalmasına paralel olarak Munzur gözelerinin su kaynakları azalacak.

Bol oksijenli temiz hava, yerini rutubetli bir havaya terk edecek, böylece doğal yaşam olumsuz etkilenecek.

Munzur Vadisi üzerinden gerçekleşecek tüm ulaşım sona erecek.

Ovacık-Dersim karayolu ortadan kalkacak, il merkezi uğrak yeri olmaktan çıkacak.

Zaten insansızlaştırılmış bölgede göç artacak.

Sosyal hayat sona erecek, il merkezi ilçelerden tecrit olacak.

Barajlar çamurlarla dolduğundan ömürlerini tamamlayacak ve geriye sadece balçık yığını kalacak.

Kutsal sayılan efsanevi Munzur Baba tüm güzellikleriyle yok olacak.

Pınarlar kuruyacak. İnsan sağlığına faydalı doğal besin kaynakları yönünden zengin olan yöre, bu özelliğini yitirecek.

Kutsal sayılan birçok ziyaret yok olup gidecek ve halk mitolojisi darbe alacak.

Songül Adsız
Bu yazı 5 Eylül 2009 tarihli Demokratik Açılım gazetesinde yayınlanmıştır.

Bir de şöyle bir mesaja rastladım.

"meso22 yazdı: Tarih: 06.09.2009 12:57 kisacasi ben sunu belirtmek isterim uzuncayir baraji yapilmadan önce o bölgedeki tarla ve araziler halk tarafindan istenilerek devlete verilmistir devlet zorlan almamistir buna bizat tanik olmusumdur. baraj yapiminda yine bu halk calistirilmistir ve baraj tutuldugundada bu halk orda seyirci olmusdur. araziyi verip parayi alinca iyi gidip barajda calisincada iyi suyu tutmaya gelince biz baraja karsiyiz suyu tutmasinlar bunlari diyenler demokrat gecinen insanlardir ve bu demokrat gecinenler uzun cayir barajinin yapiminda calismis arazilerini devlete verim cok citti miktarda para alan insanlardir. özellinkle burmagecit köylüleri bunu yapmistir benim dedem dahil. Madem barajlarin yapimini halk engelleyemiyorsan bunun cok daha basit ve kolay yolluda vardir. baraji havaya ucurmakdir baraj kollonlarina bombalar yerlestirilip havaya ucurmakdir. ha bunu kimmi yaparr oda kolaydir bölgede barinan gerilla birlikleri cok kolay bi sekilde bunu yapa bilirler. 90 larda uzun cayir baraj sahasina kadar inen gerillalar bugun neden oraya inmesinler **** inemesinler...

http://www.munzur.org/modules.php?na...ticle&sid=6104
http://www.munzurca.com/munzur-kultu...i/#comment-172

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 21:09   #24
Ağaçsever

İnsanlar bir şekilde para kazanıp ailelerine bakmak zorundalar.Bu iç güdüsel bir görevdir.İnsan'ın birlikte yaşadığı insanlara karşı sorumluluğu vardır.Bölge de zaten doğru düzgün iş sahası yok .Bir iş fırsatı varsa da bunu halk değerlendirir değerlendirmek zorundadır.Barajın su tutmasını seyreden insanların neden seyirci kaldıklarının sebebine gelince o bölgede süren baskı,İmha ve inkar politikaları yüzündendir.Halk sindirilmiş,korkuyor.Zaten oradaki gerilla kuvvetleri kendilerine düşen görevi yapıyorlar.

--------------------------------------------------------------------------------

Munzur'da yıkımı öngören barajlara karşı MKP HKO gerillaları eylem gerçekleştirdi

Dersim (27.08.2009)- Maoist Komünist Partisi (MKP), Munzur’da doğayı, tarihi yok eden baraj projesine karşı baskın eylemi düzenledi. MKP önderliğinde savaşan HKO (Halk Kurtuluş Ordusu) gerillaları 23 Ağustos 2009 günü Dersim merkeze 5 km uzaklıkta bulunan Dinar Vadisi'nde santral kurmak için yapılan şantiyeye baskın düzenlendi. Kalabalık olan gerilla birliği önce alan güvenliği alarak herhangi bir sorun yaşamadan şantiyeye girdi. Daha sonra gerillaların orada bulunan çalışanları topladığı, barajların neye hizmet ettiğini hangi amaçla kurulduğunu anlatarak çalışanlarla konuştuğu ve santral yapım işletmesini ihaleyle alan şirketi hedef alarak; “Eğer bu çalışma devam ederse hem kırsal alanda hem de şehir merkezinde partimiz bu şirketi hedef alacaktır” dediği kaydedildi. Çalışanların ise bu konuya duyarlı yaklaştığı hatta maaşlarının yatırılmamasından kaynaklı yaşadıkları sıkıntıları dile getirdikleri ifade edildi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan MKP şu ifadelere yer verdi: “Munzur vadisinde yapılması planlanan 8 adet barajla ilgili uzun yıllardan beridir başta Dersim halkı olmak üzere devrimci demokrat ve duyarlı kesimler tarafından çeşitli eylemlerle protestolar düzenlenmişti. Fakat faşist karakterli TC devleti her konuda olduğu gibi bu konuda da hâkim sınıfların çıkarlarını esas alarak ve kendi varlığına karşı tehdit olan gerilla faaliyetini engellemek için ve bölgede yaşayan halkı yok etmek ve yaşadığı topraklardan sürgün etmek için onlarca mahkeme sonucuna rağmen geçtiğimiz günlerde Uzun Çayır barajında su tutmaya başlamıştır. Sadece Munzur nehri üzerinde değil, Munzur nehrini besleyen dereler üzerinde de çeşitli santraller kurarak amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadırlar.”

Eski 31-10-2009, 21:20   #25
Ağaçsever

Aslın da bu imza kampanyaları ya da sivil halktan yükselen olumlu tepki nin bu ülkede barajları durduracak gücü yoktur.Neden böyle olmak zorunda ki?

Eski 01-11-2009, 20:17   #26
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Yaşanan sıkıntılara rağmen insanların birşeylere çaba göstermesi güzel de, verdiğiniz yazıda belirtilenler durumu ve sorunu daha çok arttırmıyor mu? Greenpeace var mesela, onlar da birçok şeyi göze alıyor. Bazen insanın içinden çok şey geçiyor, doğru, fakat orada karşılıklı bir yargı söz konusu var anladığım kadarıyla. Kemikleştirilmiş, halkın imha edilmeye çalışıldığı bana bir paranoya gibi geliyor; zaten bunlar konu dışı... Sizin söylediğiniz gibi böyle olmak durumunda bırakılan çok şey var. İşimiz hep dileklere kalıyor. Güven duymayı yeniden öğrenmek zorundayız.

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 19:34   #27
Ağaçsever

Yazıda durum hiç abartılmamış.Halkların ,meşru mücadeleleri de sorunu hayatta arttırmaz bilakis sorunu kökünden çözmenin başlıca yollarındandır.Greenpeacen gücü barajları durdurmaya yetiyorsa buyursunlar gelsinler durdursunlar.Halkın imha edilmesi diyince fiziksel bir yok oluş gelmesin aklınıza bir halk benliğini kaybederse o halk yok olmuş demektir ama unutmayalım ki T.C ordusu geçmiş dönemler de,adına tatbikat denen kanlı operasyonlar da ciddi kıyımlar da yapmıştır.Bu arada kime güven duymayı öğrenmeliyiz.Bu gün siyasetçilerin ağzından çıkan sözlerin%99 u yalan geriye kalan %1 de şüpheli.Bakın bu sistem herşeyiyle yanlış bi kere temelleri gezegenimizle uyumlu değil.19. asırda gerçekleşen 2. sanayi devrimiyle beraber Dünya ekolojisi büyük zarar görmüştür ve bu katlanarak devam etmiştir.Aç gözlü insanlar bu dünyada var oldukça ki özel mülkiyet olduğu müddetçe bu aç gözlü insanların sonu gelmeyecektir.Dünya yok olmaya mahkumdur.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024