agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2012, 23:59   #361
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
Kopma şeklinde oluyorsa suya gelen kuşlar olabilir,bir gözleyin.

Sn. Nokta'nın sorusunun cevabını bende merak ediyordum. Teşekkürler Sn.Kartal 124...

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2012, 21:15   #362
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Şuraya bakabilirisiniz.
Minyatür Güller

Kryon beğendi.
kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 17:16   #363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2011
Merhaba,
Bu başlığın 339 no'lu mesajında elimde ki tek kokulu gülün tomurcuklarında ki hastalık için çare ne olur diye sormuştum. Sulama eksikliği olabilir dendi ,ama diğer güllerimle birlikte bunu aynı şekilde ve zamanda suluyordum.
O tarihte hastalık şöyleydi: gülde herhangi bir böcek yoktu, sabah işe gitmeden yapraklarını hiç ıslatmadan dipten suluyordum. Öğlene doğru saat 10.30 gibi güneş almaya başlıyor, akşam güneş batana kadar. Terasta hem diğer saksılardan hem de diğer güllerden mesafeli durumdaydı. Çünkü , kokulu olduğu için bundan reçel yapıyordum. Güzel güzel açarken, tomurcuklar açmamaya ve üzerleri lekelenmeye, açmış olan kocaman gülün sanki çok ağırmış gibi başaşağı eğilmeye başlaması ile farkettim hastalık olduğunu. Soruma cevap alamayınca, o an için tek çarenin sert budama olabileceğini düşündüm ve oldukça sert budadım. Gözümün önünde erimesindense görmemek daha iyi dedim ve tatile gittim. Dönüşte serpilip büyüdüğünü, tomurcuklandığını görüp çok sevindim. Ancak 2,5 ay sonra yine aynı durum başladı. Açılmış gonca başını eğdi, tomurcuklar lekendi. Pembe gülüm buna rağmen mis gibi kokuyor.

Fotğrafı çekerken başka birşey daha farkettim, 1. karede olan leke, ''filiz burgusu'' hastalığı mı?

2. karede açmış olan gülün sağında görülen beyazımsı tomurcuk, 2,5 ay önce budayıp çelik olsun diye koyduğum dalda büyüdü Böylede verimli bir gül...

Bu hastalık nedir, çaresi ne olacaktır?

Eklenen Resimler

hevesli meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 17:28   #364
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Sayın hevesli meraklı,
Benzer durumlarla sık sık karşılaşıyoruz.Şunu tespit ettim ki özellikle güller saksıda iseler, hergün sık sık müdahaleyi sevmiyorlar.Size tavsiyem iyi bir toprak yapısı temin edin(Örneğin, sadece torf vs değil), bu dönemde güneşli bir ortama alın, haftada 1 sulayın(siz galiba hergün suluyorsunuz ki bu dönemde buna hiç gerek yok), ayda 1 bitki besini verin, pas,külleme gibi mantar kökenli hastalıklar yoksa ilaçlama da yapmayın.Gülünüz gayet güzel gelişecektir.
Hergün hergün müdahale(sulama da olsa) güllere yaramıyor.

Eski 31-03-2013, 20:13   #365
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Ben yaklaşık 4 yıldır camın önünde bakıyorum. Sadece kışa girerken budama yapıyorum. Kışın bile çiçek açıyor. Baharla birlikte üzerindeki yaprakları döküp budak yapıyor. Gülüm batıya bakan pencerede. Sadece çok sıcaklarda camın önündeki sehpaya alıp perdenin arkasında bırakıyorum. Birde Kudret Beyden suda üretim için besin almıştım. Bana gönderdiği kitlerde güller içinde karışım yapabileceğim yazıyordu. Fakat ben en hafif karışımdan diğer bitkilerimle birlikte gülümede ayda 1 defa veriyorum. Hiç dışarı çıkarmadım.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 21:53   #366
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Çok sevdiğim güllerim bere birer kuruyor. Lütfen yardım.
Daha önce çok sağlıklı olan, bu sene diktiğim çeliklerim yavaş yavaş sararıp ölüyor. Bu hastalığı bilen var mı?? (Sararma uçtan başlayıp gövdeye ulaşıyor,sonra da siyaha dönüşüp tamamen kuruyor.)

Name:  20130405_192355.jpg
Views: 3370
Size:  42.5 KB
Name:  20130405_192411.jpg
Views: 3211
Size:  39.3 KB

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 23:37   #367
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Sayın vehibe,
Çeliklerde bu durumun olması aslında beklenen bir gelişme.Çelik dikildikten sonra yaprak vermesi, hatta uzaması çeliğin tuttuğu şeklinde yorumlanıyor.Aslında durum hiçte öyle değil.Çelik içindeki enerji ile yapraklanıyor, uzuyor ama sağlıklı bir kök yapısı oluşturamayınca o enerji bittiğinde sizdeki gibi sararıp sonra da kara bir renk alıp ölüyor.
Bir çeliğin tutması demek o yılın ağustos sıcaklarını atlatıp kasım aralık ayına sağlıklı olarak varması demek.Yoksa birçok çelik 3-4 ay boyunca yapraklanmasına rağmen yaz aylarında kuruyor.
Sizinkilerin de köklenmesinde sorun var bence.

gokselcetin ve YeniGine beğendi.
Eski 08-04-2013, 15:41   #368
Ağaç Dostu

vehibe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Sayın vehibe,
Çeliklerde bu durumun olması aslında beklenen bir gelişme.Çelik dikildikten sonra yaprak vermesi, hatta uzaması çeliğin tuttuğu şeklinde yorumlanıyor.Aslında durum hiçte öyle değil.Çelik içindeki enerji ile yapraklanıyor, uzuyor ama sağlıklı bir kök yapısı oluşturamayınca o enerji bittiğinde sizdeki gibi sararıp sonra da kara bir renk alıp ölüyor.
Bir çeliğin tutması demek o yılın ağustos sıcaklarını atlatıp kasım aralık ayına sağlıklı olarak varması demek.Yoksa birçok çelik 3-4 ay boyunca yapraklanmasına rağmen yaz aylarında kuruyor.
Sizinkilerin de köklenmesinde sorun var bence.
Sayın Kartal 124,
İlk başta bende öyle sanmıştım ama çelikler birer birer ilk önce sararıp sonra siyahlayınca bakmak için söktüm, kök gelişimi çok güzel oluşmuş.
Bende sorunu anlamak için ziraatçiye götürdüm. bunun kara leke hastalığı olduğunu söyledi. Ona göre uygun ilaç verdi.bu gün ilk ilaçlamayı yaptım bakalım ne olacak.

vehibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 17:43   #369
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vehibe Mesajı Göster
Çok sevdiğim güllerim bere birer kuruyor. Lütfen yardım.
Daha önce çok sağlıklı olan, bu sene diktiğim çeliklerim yavaş yavaş sararıp ölüyor. Bu hastalığı bilen var mı?? (Sararma uçtan başlayıp gövdeye ulaşıyor,sonra da siyaha dönüşüp tamamen kuruyor.)

Eklenti 386008
Eklenti 386009
Sn vehibe., Bu karaleke değil!! Conker denilen dalı sonunda da bitkiyi kurutan bir gül hastalığı. Havasız ortamda gelişir, ve Bıçak-Makas vb. aletlerle birinden diğerine bulaşır. Hastalığın ilerlediği yerde yeşil kısma kadar kesip atın imha edin. Seyrekleştirerek hava sirkülasyonunu sağlayın. Etkili ilacı var mı? Bilmiyorum. CAPTAN ilacı belki faydalı olabilir.

Emine Akman ve YeniGine beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 11:24   #370
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
yeni aldığım minyatür gülümde 4 tane tomurcuk vardı 1 tanesi açtı ama geriye kalan tomurcular birer birer kararıyor sebebi nedir acaba?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 15:18   #371
Ağaç Dostu

elifnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Merhaba minyatür gülüm ile ilgili yardımınızı bekliyorum. Goncalar açılmıyor ve yaprakları kararıp kıvrılmaya başladı. Ne yapmam gerekiyor?

Eklenen Resimler

elifnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 18:22   #372
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Gül'de yaprak biti ve tırtıl..

Selamlar. Bugun forumunuzdan okuduktan sonra bahçedeki güllere arapsabunlu su sıktım. Ve fotolarını çektim:
Bitler biraz afalladı;

Büyük foto: http://i39.tinypic.com/2u59ezs.jpg

Bu sırada bol miktarda tırtıl problemim bulundugunu ve yaprakları yediklerini gördüm.YAPRAĞI YENEN DALLARDAN BİRKAÇI:

Büyük foto: http://i39.tinypic.com/22x4w7.jpg

KATİL OBUR TIRTIL: GÜL TIRTILI

Büyük foto:http://i41.tinypic.com/315l7k1.jpg

GEÇEN YAZ BAŞI diktiğim, dev gibi olmalarına karşın henüz bir gül bile vermediği için psikolojimde MARUL'muş etkisi yapan ısparta güllerim

büyük foto http://i39.tinypic.com/334n76x.jpg

BU TIRTILLARA NE YAPMALI, Forumda Bir arkadaş Neem azal önermiş?

Emine Akman beğendi.
cocazola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 19:44   #373
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cocazola Mesajı Göster

BU TIRTILLARA NE YAPMALI, Forumda Bir arkadaş Neem azal önermiş?
Site ödeme sistemi güvenilir gelmediği için kapıda ödemeyle alttaki siteden ürünü aldım. Başka biryerde de bulamadım zaten.
Bakalım gelişmeleri yazarım:
https://www.smoothgarden.com/?title=...c&b=94112/2712

cocazola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 20:33   #374
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifnaz Mesajı Göster
Merhaba minyatür gülüm ile ilgili yardımınızı bekliyorum. Goncalar açılmıyor ve yaprakları kararıp kıvrılmaya başladı. Ne yapmam gerekiyor?
Gülünüzde külleme hastalığı başlamış.Tedbir almazsanız sıkıntı yaşatır.Topas isimli ilaçla ilaçlayın.7 gün ara ile bu ilacı tekrarlayın.Hastalıklı yapraklar düzelmez ama yeni filizler verince bu eksikliği giderirsiniz.

Eski 07-05-2013, 22:11   #375
Ağaç Dostu

elifnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Alıntı:
Gülünüzde külleme hastalığı başlamış.Tedbir almazsanız sıkıntı yaşatır.Topas isimli ilaçla ilaçlayın.7 gün ara ile bu ilacı tekrarlayın.Hastalıklı yapraklar düzelmez ama yeni filizler verince bu eksikliği giderirsiniz.
Çok teşekkür ederim kartal124

elifnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 20:38   #376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2006
Merhabalar.. Bende bu sene terasıma sarmaşık gül aldım.. Önce çok güzel açtılar..Fakat 8-10 yaprağında yarım -hafif sararma vardı hepsini kesip imha ettim..Daha sonra henüz açmamış tomucuklarım sararmaya ve daha sonra kuruyup kopmaya başladı..Bayağı bi açılmış güllerimde garip bi şekilde uçlarından sanki çakmakla yakılmış gibi kavruldu.. gülüme ne oluyor yardım edebilirmisiniz.. yarın fotoğraf çekip koyucam.. teşekkürler,sevgiler..

raikkonen76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 19:33   #377
Yeni Üye

Gülüme ne olmuş olabilir..

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2013, 20:32   #378
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Gülünüzün bulunduğu ortam nasıl, kaç saat güneş alıyor, toprak yapısı nasıl,nasıl bir saksıda duruyor,havadar bir yerdemi,gül besini kullandınızmı, yaprakların görünümü nedir, yaprak ve gövdede zararlı böcek görüyormusunuz vs vs.
Bunların hepsini bilmeden, gülün genel fotoğrafını görmeden bir şey tavsiye etmek mümkün değil.

Eski 16-05-2013, 18:15   #379
Yeni Üye

Tekrar merhabalar..Evimin tersanında, yaklaşık 2-3 ay önce aldığım,ilk başta gayet sağlıklı olan güllerimi kendi saksısından çıkarıp az miktarda tıof ekleyerek yeni saksıya diktim.. Hatta dibinden yeni filiz verdi..çok sağlıklı diye sevinmiştim.. 20 gün sonra bazı yapraklarında kahverengi ve sarımsı lekeler oldu ..hepsini kestim..şu an için yapraklar sağlıklı gözüküyor.. terasım denize yakın (200 mt).. istanbulda ve genellikle rüzgarlı..sabahtan itibaren saat 2-3 e kadar güneş alıyor..fidancıdan aldığım gübre kullandım( bir tutam toprağına serp dedi) İlk başta çok güzel açtılar..2 hafta önce terasın diğer köşesinden diğer köşesine aldım.. acaba yer değişikliği olabilirmi.. fakat yerini değiştirdikten sonra güllerim gayet sağlıklı açtı.. ama çok kısa bir süre sonra bu hale geldi..özellikle tomurcuklarında yeşilimsi, ara sıra kahverengi küçük sinek gibi şeyler görüp hemen hemen her akşam ellerimle temizliyorum.. Acaba gülüme ne olmuş olabilir.. herkese teşekkürler..

Eklenen Resimler

Eski 16-05-2013, 21:45   #380
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Yaprakları gayet sağlıklı görünüyor.
Ben torftan verim alamadım, torfta besin sorunu olduğu gibi, özellikle saksının dip kısmı sürekli ıslak kalıyor bu da çürümeye neden oluyor.En iyisi doğal toprak.
Çiçek coşturanın güller için sıvı besini faydalı oluyor.Tavsiye ederim.
Biçimsiz hale gelen çiçekleri ya da goncaları çiçek sapından aşağıya doğru inerek ilk 5 yapraklı dalın üstünden kesin.
O yeşil böcekler içinde mutlaka ilaçlama yapın goncalarınızın öz suyunu emip kurutabililer.

YeniGine beğendi.
Eski 22-05-2013, 19:15   #381
Yeni Üye

Ne tür bi ilaç kullanmalıyım?? Şu an bütün hastalıklı tomurcuk ve dalları kestim.. Bakalım duruma göre ilaç kullanıcam..

Eski 25-05-2013, 21:25   #382
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2013
gül bitleri icin ne yapmali?

merhabalar,
bahcemdeki güllerimde beyaz beyaz bitler var. ne yapmaliyim sayin gül severler?
ve 2 tane gülün yapraklari da delik delik olmus durumda bu ne demektir acaba?

gülincarmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 21:35   #383
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülincarmen Mesajı Göster
merhabalar,
bahcemdeki güllerimde beyaz beyaz bitler var. ne yapmaliyim sayin gül severler?
ve 2 tane gülün yapraklari da delik delik olmus durumda bu ne demektir acaba?
Tarım ilacı satan yerlerden temin edeceğiniz uygun bir böcek öldürücü ile ilaçlayın.Kesin ve net çözüm bu.

Eski 27-05-2013, 10:17   #384
Ağaçsever

semvayt's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2013
Galeri: 1
güllerime istilada

Merhabalar,

Yaklaşık iki, üç ay kadar önce aldığım mini gülümü ofiste kapalı alanda doğrusan güneş almayan ama ışık alan odamda tutuyordum ancak tüm gülleri döküldükten sonra yapraklarını da dökmeye başladı ve bir aydır yine doğrudan güneş almayan pencere önüne koydum ve tekrar canlandı ve yeni sürgünler verdi ancak şimdi de tüm gül goncalarının üzerinde resimde görünen böcekler sardı bunlar nedir acaba ve ne yapmam gerekiyor, yapraklarda herhangi bir sorun görünmüyor.

Teşekkürler

Eklenen Resimler

semvayt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 19:27   #385
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2013
Alıntı:
Tarım ilacı satan yerlerden temin edeceğiniz uygun bir böcek öldürücü ile ilaçlayın.Kesin ve net çözüm bu.
cok tesekkür ederim. en kisa sürede almaliyim o zaman.

gülincarmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 21:28   #386
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semvayt Mesajı Göster
Merhabalar,
Yaklaşık iki, üç ay kadar önce aldığım mini gülümü ofiste kapalı alanda doğrusan güneş almayan ama ışık alan odamda tutuyordum ancak tüm gülleri döküldükten sonra yapraklarını da dökmeye başladı ve bir aydır yine doğrudan güneş almayan pencere önüne koydum ve tekrar canlandı ve yeni sürgünler verdi ancak şimdi de tüm gül goncalarının üzerinde resimde görünen böcekler sardı bunlar nedir acaba ve ne yapmam gerekiyor, yapraklarda herhangi bir sorun görünmüyor.
Teşekkürler
Yukarıda da yazdığım gibi uygun bir böcek öldürücü ile ilaçlamanız lazım.Tarım ilacı satan yerlerden 5 TL. civarı bir fiyata temin edebilirsiniz.

Eski 01-06-2013, 08:37   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Merhabalar benim bahçemde güllerim var gözüm gibi bakıyorum.Çok şükür hiç bir zararlı yok zararlı olmamasına rağmen ilaçlamayı yapıyorum sorunun iki gül fidanımda iki gündür dikkat ediyorum gül tomurcukları boyunlarını bükmüşler tomurcuğa yakın 3 yapraklı yapraklarda sanki susuz kalmış gibi çekilmişler hiç bir deforme bitlenme yok sade küçük goncalar ayağı bakıyorlar.Bizim burda okadar yağmur yağdıki güllerin susuz kalma olasılığı yok hatta bir ihtimal deyip birini suladım bir şey değişmedi yardımlarınızı bekliyorum.Saygılar.

ahmetondul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 11:27   #388
Ağaçsever

semvayt's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2013
Galeri: 1
Teşekkürler

Alıntı:
Yukarıda da yazdığım gibi uygun bir böcek öldürücü ile ilaçlamanız lazım.Tarım ilacı satan yerlerden 5 TL. civarı bir fiyata temin edebilirsiniz.
İlginiz için çok teşekkürler

semvayt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2013, 19:10   #389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2012
Gülsever abilerim ablalarım , benim bir yapı marketten geçen yıl aldığın gülüm terasımızda bulunduğu süreden beri yalnızca 3 çiçek açtı ve şimdiye kadar bir sorun yoktu ancak artık üzerinde örümcek olduğunu düşündüğüm minicik beyaz şeyler var ve yapraklarını kurutuyor! Örümcek olmalarını düşünme sebebim örümcek ağı üzerinde yürüyor olmaları. Yani onlar örümcek değilse bile kesinlikle bir tane örümcek olması gerekli .Sizce bu böcekler ne ve onlarda nasıl kurtulabilirim ? Budayarak Kurtulmaya çalıştım ancak hala canlı olanları kesmeye elim varmıyor
Not: Fotoğrafta çıkmadıkları için çekmedim.

İrem T. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 19:42   #390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2013
Merhaba cok yeni bir üyeyim .siteyi internette bulur bulmaz üye oldum.Güllerim hasta cok üzgünüm ve panik halindeyim.onlarin en kisa zamanda iyilesmesini istiyorum.yaprak biti yüzünden siktigim ilac sanirim onlara zarar verdi.ben sabirsizlikla acmalarini beklerken bütün tomurcuklar dalinda kurudu uc yapraklari sarardi .

Ayferi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024