agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni98Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2014, 19:41   #421
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Bana güneş yanığı gibi geldi. Güneşin yakıcı saatlerinde korumaya alıp gözlemleyin. koyu renk gül çiçekleri aşırı güneşten etkilenebiliyor.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 15:37   #422
Yeni Üye

orhangumus's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2014
Galeri: 11
hasta gülü kurtarma yolları

bahçemdeki yedi veren gülümü saran zararlılar gülümü mahvetmişlerdi, çiçekçi arkadaştan aldığım taktiği aynen uyguladım sonuç 2 hafta bile olmadı işlem tamam resimde görüldüğü gibi çiçek bile açtılar
işlem şöyle ;
2 kaşık arap sabunu,3 diş ezilmiş sarımsak, 1 lt kadar su, kovada iyice karıştırılır, el fısfısıyla yaprakların üstüne altına ana gövdeye dallara sıkılır, 4 saat kadar sonra duru suyla temizlenir,3-4 günde bir, 3-4 5 kere duruma göre netice alıncaya kadar devam edilir, göreceksiniz gülünüz tertemiz olacak, fısfısı olmayanlar kovada biriken köpüğüde yapraklara dallara atsanız olur kolay gelsin

Eklenen Resimler

Ebrarnur beğendi.
orhangumus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 15:50   #423
Yeni Üye

orhangumus's Avatar

açık renkli güller koyu renkli güller

arkadaşlar bir gül severi olarak forumları okudum, çoğu topiklerde şikayetler hemen hemen aynı gibi, kardeşimin yaptığı hatayı iki resim ekliyorum biri güneşte kalmış biri gölgede kalmış güller
koyu renkli güller güneşi sevmez mutlaka gölgede olmalı, açık renkli güller güneşi sevsede uzun süre direkt güneş almasın, yedi verenleri ve toprakta yetişenler daha dayanıklı olduğu için sorun olmaz, bunlarında düşmanı zararlılardır, mücadele yöntemini de verdim yukarda
herkese bol çiçekli günler

Eklenen Resimler

Ebrarnur beğendi.
Eski 24-05-2014, 09:16   #424
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
Arrow Gülü saran böcekler

Aylar önce bahçemdeki gülleri bilmediğim türde bir böcek sardı bu böcek yüzünden
hiçbir tomurcuk açmadı

bende bir çözüm arayışına kalktım ve sonuç işe yaramıştı bende bunu sizlerle paylaşayım dedim

evet, ilk önce şu bulaşık deterjanından gerekiyor daha sonra birde kostik (lavobo açıcısı) ve su bunların üçünü karıştırmalıyız ancak kostikten elinizden geldiğince az koymaya çalışın karışımı bi cam sil kutusunun içine doldurup böceklerin olduğu yerlere sıkın etkisini kısa sürede fark edeceksiniz.

YeniGine beğendi.
Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 21:04   #425
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Kostik felanla uğraşmak yerine arab sabunu kullanmak daha kolay Arap sabunu da neticede kostik ve yağdan üretiliyor, kostikin dozajı sorun olabilir

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 21:54   #426
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
gülüm neden böyle olmuş acaba arkadaşlar?

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 22:16   #427
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Sevgili Hira, güllerinizde külleme oluşmuş. Güllerimde kara leke, pas, külleme gibi mantari hastalıklarda ben, burda bir zirratçiden aldığım "cupravit" adlı ilacı kullanıyorum. Böyle sizin gül yapraklarındaki gibi hastalıklı olan gül yapraklarım zamanla dökülüyor veya ben koparıyorum ama ilaçlama, hastalığın ilerlemesini durduruyor, zamanla çıkan yeni yapraklar da sağlıklı oluyor ancak mantar ilaçları yanlız hastalık oluştuğunda verilmez koruma amaçlı olarak da 15-20 günde bir verilir ki böyle olmasın.

YeniGine ve hira beğendi.
Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 19:41   #428
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
bu zararlı nedir bilen var mı ??

merhaba tüm sayfaları gezdim ama buna benzer bir şey bulamadım. bu şey gülün dalına sabit bir kese. ilaçladım ama fayda etmedi. bende bıçağın tersiyle kazıdım. nerdeyse gülümün tüm dallarında var. kazıdığım yerde keseye bastırınca içinde canlı var gibi bir yapışkanlık oluşuyor ve kesenin içinden minik sarı tozlar dökülüyor. ne yapabilirim bilen biri var mı acaba ?????

Eklenen Resimler

bahar.aydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 17:34   #429
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Gül koşnili.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 22:11   #430
Yeni Üye

orhangumus's Avatar

Gl Konili burada mücadele yöntemleri mevcut

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahar.aydin Mesajı Göster
merhaba tüm sayfaları gezdim ama buna benzer bir şey bulamadım. bu şey gülün dalına sabit bir kese. ilaçladım ama fayda etmedi. bende bıçağın tersiyle kazıdım. nerdeyse gülümün tüm dallarında var. kazıdığım yerde keseye bastırınca içinde canlı var gibi bir yapışkanlık oluşuyor ve kesenin içinden minik sarı tozlar dökülüyor. ne yapabilirim bilen biri var mı acaba ?????

Eski 10-06-2014, 21:53   #431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2014
Çok teşekkür ederim. malesef ilaçlama dönemini kaçırmışım. simdilik tüm dallardaki böcekleri kazıdım. umarım gülümü kurtarabilirim.

bahar.aydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 16:39   #432
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2014
2 aydir cicek bakiyrm ve rastlanilacak butun zararlilara da pespese rastladm cok moralim bozuk nerdeyse pes edecegimmmm...... mantar bit orumcek solucan beyaZ sinek 4 cicegim hasta bu sekilde

Simdide kirmizi bocekler var bodur gulumde......

elifincicekleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 18:08   #433
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifincicekleri Mesajı Göster
2 aydir cicek bakiyrm ve rastlanilacak butun zararlilara da pespese rastladm cok moralim bozuk nerdeyse pes edecegimmmm...... mantar bit orumcek solucan beyaZ sinek 4 cicegim hasta bu sekilde

Simdide kirmizi bocekler var bodur gulumde......
Pes etmeyin, benimde kaktüsüm sineklendi mücadele ediyorum. Şahsen zararlılarla mücadeleyi seviyorum.

Onlarda canlı onlarda diğer canlılar gibi hastalanıyorlar. Belkide canları acıyor. Zararlıları Münhasır yerinizi işgal etmiş eşkıyalar gibi düşünün. Bitkilerinizi kurtarın.

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 19:47   #434
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi utoku Mesajı Göster
Merhaba, bahçemde 11 tane gül var ama 2 tanesi resimdeki hale geldi. Sorun ne olabilir yardımcı olabilir misiniz? herhangi bir böcek **** çekirge yok. ilk filiz çıktığında bu şekilde çıkıyor... lütfen yardımmmm edin
Bende de aynı sorun yaşayan bir gül var. Yaprak açamıyor ve sanki yapraklarını bir böcek sürekli yiyor gibi. Etrafında onlarca başka gül var. Onlar çok sağlıklı ve güzel çiçek açıyorlar. Bu eski kokulu gül ise nedense çöp gibi. Sorununuza bir çözüm bulabildiniz mi?

C.Durgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 17:24   #435
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2014
Merhabalar forumlarınızı çok okudum ama emin olamadığım için danışmak istedim küllememi kara lekemi bilemedim bana kesin teşhis söylermisiniz rica etsem.Geçen yılda hastaydı güllerimiz çok ilaç denedik ama olmadı birde sizden yardım almak istedim şimdiden teşekkür ederim.

Name:  20140707_124925.jpg
Views: 3700
Size:  32.8 KB

Name:  20140707_151855.jpg
Views: 3705
Size:  22.9 KB

tanaro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 10:13   #436
Yeni Üye

canang's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
selam,
Herkese geçmiş olsun... Ben de bu yaz bahçeme 40 adet gül diktim 7 adeti sarmaşık gül.
sarmaşık güllerim hariç diğer güllerimde gül filiz burgusu hastalığı ve gül arısı hastalığı oluştu. Yakınlardaki bir fidanlıktan sordum Decis isimli bir ilaç verdiler ve bunu kullan dediler. Kullandım ayrıca butun gülleri budadım. ilk gunler sorun yok gibi gözüküyordu. 20 . gune doğru butun güllerim yeniden filizlendi. İşler yoluna giriyor derken dün akşam baktığımda gül arısını güllerde tekrar gördük. arıları elle toplayabiliyoruz. Hepsi güllerin filizlerinde sersemlemiş gibiler. Ancak filizlerin üzerinde siyah koridorlar vardı. siyah koridorlu filizleri tekrar kopardım ve imha ettim. Bu zararlıdan kurtulmak için hangi ilacı kullanmalıyım.Gül zararlıları bölümünde yazan ilaçlar bir karışım mı yoksa tek tek mi kullanılır. Cehaletimi hoş görün çünkü bitki hastalıkları ile daha önce bu kadar detaylı hiç uğraşmadım. Güllerimi bu zararlıdan kurtarmak istiyorum.
2.sorum ise bu yıl sarmaşık güllerimde hiç filizlenme olmadı. Dikerken dibine koyun gübresi koydum ve öyle diktim. Ancak bahçem çok rüzgar alıyor sebep bu olabilirmi. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum...

canang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 11:14   #437
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tanaro Mesajı Göster
Merhabalar forumlarınızı çok okudum ama emin olamadığım için danışmak istedim küllememi kara lekemi bilemedim bana kesin teşhis söylermisiniz rica etsem.Geçen yılda hastaydı güllerimiz çok ilaç denedik ama olmadı birde sizden yardım almak istedim şimdiden teşekkür ederim.

Eklenti 507827

Eklenti 507828
Sizin alttaki resimdeki görülen karaleke. karaleke ile ilgili bir fungusit kullanmanız lazım ancak, bu evrede pek faydalı olduğunu sanmıyorum. Yinede kullanmakta fayda var.
Ben erken baharda subat-mart gibi henüz gelişme başlamadan bordo bulamacı yapmıştım oldukça faydasını gördüm. Yani hastalık gözükmeden önlem almak daha iyi sonuç veriyor.

Kara leke olan yaprakları bitkiden uzakaştırıp imha edin.

Eski 10-07-2014, 11:26   #438
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canang Mesajı Göster
selam,
Herkese geçmiş olsun... Ben de bu yaz bahçeme 40 adet gül diktim 7 adeti sarmaşık gül.
sarmaşık güllerim hariç diğer güllerimde gül filiz burgusu hastalığı ve gül arısı hastalığı oluştu. Yakınlardaki bir fidanlıktan sordum Decis isimli bir ilaç verdiler ve bunu kullan dediler. Kullandım ayrıca butun gülleri budadım. ilk gunler sorun yok gibi gözüküyordu. 20 . gune doğru butun güllerim yeniden filizlendi. İşler yoluna giriyor derken dün akşam baktığımda gül arısını güllerde tekrar gördük. arıları elle toplayabiliyoruz. Hepsi güllerin filizlerinde sersemlemiş gibiler. Ancak filizlerin üzerinde siyah koridorlar vardı. siyah koridorlu filizleri tekrar kopardım ve imha ettim. Bu zararlıdan kurtulmak için hangi ilacı kullanmalıyım.Gül zararlıları bölümünde yazan ilaçlar bir karışım mı yoksa tek tek mi kullanılır. Cehaletimi hoş görün çünkü bitki hastalıkları ile daha önce bu kadar detaylı hiç uğraşmadım. Güllerimi bu zararlıdan kurtarmak istiyorum.
2.sorum ise bu yıl sarmaşık güllerimde hiç filizlenme olmadı. Dikerken dibine koyun gübresi koydum ve öyle diktim. Ancak bahçem çok rüzgar alıyor sebep bu olabilirmi. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum...
Bu vücudu kavun içi kanatları simsiyah olan zararlı "Ardis brunniventris"
Name:  mxcpWas_ist_das_1_1_1.JPG
Views: 3675
Size:  67.0 KB
(Bir başka türü daha var tamamen kavuniçi) sadece yeni sürgünlere yumurtasını bırakır. Gözünüz sürgünlerin ilk 15 cm e odaklansın. Başaşağı şekilde duruyorlar. Genellikle yumurtlamaları uzun sürüyor. Başta yakalayıp elle uzaklaştırırsanız sorun olmuyor. Sersemlemiş dediğiniz yumurtlamak için bitkiye tüplerini daldırdıklarından hareket edemiyorlar. Gül sayısı çok fazla ise elle kontrol zor tabi.

Ancak her gül de gitmiyorlar, seçiciler bu konuda.

Decis in spec'lerinde bu zararlıya etken olduğunu belirten bir şey görmedim. Ancak etken maddesi Dimethoate olan bir ilaçlara bu zararlı hassasmış.
Dimethoate i google da aratın belirli ilaç isimleri karşınıza çıkacaktır.

2. sorunuzla ilgili bir yorum yapamayacağım bir çok sebep olabilir....

Emine Akman beğendi.
Eski 10-07-2014, 11:46   #439
Yeni Üye

canang's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
teşekkür ederim sayın musk

canang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2014, 15:33   #440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2014
Gülümün Üzerinde Beyazlık

Merhaba arkadaşlar gül çiçeğimin üstünde tebeşir tozuna benzer bir tabaka oluştu bu nasıl bir hastalıktır sizce bunun sebebi nedir ? ve nasıl önlerim ?

mehmetkc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2014, 08:18   #441
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetkc Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar gül çiçeğimin üstünde tebeşir tozuna benzer bir tabaka oluştu bu nasıl bir hastalıktır sizce bunun sebebi nedir ? ve nasıl önlerim ?
Görmeden tahmin...

Büyük ihtimalle külleme hastalığıdır.
Mantari bir hastalıktır. Onlem alınmazsa bitkinin ölümüne kadar ciddi zarar verebilir.
Ziratcilerden ilgili mantar için bir fungusit alıp uygulayın.
Topas isimli ilaç genelde bu mantar için kullanılır.

Eski 11-07-2014, 10:17   #442
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2014
[ATTACH]Name:  IMG_3967.jpg
Views: 3455
Size:  73.6 KB

Name:  IMG_4638.jpg
Views: 3411
Size:  62.0 KB

Name:  IMG_4639.jpg
Views: 3410
Size:  62.7 KB

Name:  IMG_4640.jpg
Views: 3472
Size:  50.7 KB[/ATTACH]

Merhabalar, Gulumun onceki ve sonraki hali. Bu yapraklardaki yesil ve kahverengi bocekler yuzunden budamak zorunda kaldim. Her yeri sarmislar. Diger gulumde de bir kac dal budadim ama tamamen budamaya icim el vermedi. Nedir bunlar nasil kurtulurum. Yardimlariniz icin tesekkurler..

tac_yaprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2014, 11:34   #443
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tac_yaprak Mesajı Göster
[ATTACH]Eklenti 508147

Eklenti 508148

Eklenti 508149

Eklenti 508150[/ATTACH]

Merhabalar, Gulumun onceki ve sonraki hali. Bu yapraklardaki yesil ve kahverengi bocekler yuzunden budamak zorunda kaldim. Her yeri sarmislar. Diger gulumde de bir kac dal budadim ama tamamen budamaya icim el vermedi. Nedir bunlar nasil kurtulurum. Yardimlariniz icin tesekkurler..
Boşuna budamışsınız.
Bunlar puseron denen gül bitleridir. Gülünüz varsa onlar da olacaktır.
Bitler için bir insecticid alıp uygulayınız. Hemen temizlenir.
Bunun dışında ev yapımı ilaçlara da göz atabilirsiniz

Eski 11-07-2014, 12:26   #444
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Boşuna budamışsınız.
Bunlar puseron denen gül bitleridir. Gülünüz varsa onlar da olacaktır.
Bitler için bir insecticid alıp uygulayınız. Hemen temizlenir.
Bunun dışında ev yapımı ilaçlara da göz atabilirsiniz
Keske once sizlere sorup sonra budasaydim, neyseki ikinci gulumden sadece bir kac dalkestim. Hemen arastirip dediginiz ilaci bulmaya calisicam. Birde bu bitler diger ciceklerede bulasirmi ?

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim..

tac_yaprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2014, 12:53   #445
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Diğer çiçek derken kastınız diğer güller ise evet bulaşırlar. Erginler kanatlanıp baska bitkilere uçar orada üremeye devam ederler.
Gül dışındaki bitkileri kastediyorsanız nadir de olsa bulaşma ihtimali var. Bitkiye göre değişir...

tac_yaprak beğendi.
Eski 14-07-2014, 14:29   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2014
Merhaba,

Uzun süredir uğraşmama rağmen güllerim bir türlü sağlıklı bir şekil almadı. Çaresiz kaldığımdan sizlerin görüşlerini almak istedim. Bir fotograf ekliyorum. Bitler ve ölü yapraklar bol miktarda mevcut. Kimyasal ilaç pek kullanmak istemiyorum. Eğer gözlemlerinize göre tespit edebildiğiniz sorunlar için önereceğiniz tabi ev yapımı ilaçlar mümkünse onları denemek istiyorum. Başka çare kalmazsa artık kimyasal ilaca başvuracağım.

Şimdiden çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

maluus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 16:20   #447
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Minyatür güllerim bu durumdalar şuan. Bu saksıda iki gül var. Kara leke ve pas oldular, bulunduğum semtte ilaç bulamam, Eminönü'ne de gidemem, budamak çözüm değil ama içlmden bi ses "budaaa, hira budaa" diyor

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 17:35   #448
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maluus Mesajı Göster
Merhaba,

Uzun süredir uğraşmama rağmen güllerim bir türlü sağlıklı bir şekil almadı. Çaresiz kaldığımdan sizlerin görüşlerini almak istedim. Bir fotograf ekliyorum. Bitler ve ölü yapraklar bol miktarda mevcut. Kimyasal ilaç pek kullanmak istemiyorum. Eğer gözlemlerinize göre tespit edebildiğiniz sorunlar için önereceğiniz tabi ev yapımı ilaçlar mümkünse onları denemek istiyorum. Başka çare kalmazsa artık kimyasal ilaca başvuracağım.

Şimdiden çok teşekkürler.
Bu resimden bir karara varmak pek mümkün değil. yaprakların renkleri vs fena görünmüyor. Ancak çok güneşte kalıyorsa o saksıda gül bundan fazla biraz zor. Plastik saksılar uzun güneş altında çok ısınıyor köklere zarar verebiliyor.
Ev yapımı ilaç ben kullanmadım. Forumda bununla ilgili bilgiler tarifler var oradan faydalanabilirsiniz.

Eski 14-07-2014, 17:42   #449
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Minyatür güllerim bu durumdalar şuan. Bu saksıda iki gül var. Kara leke ve pas oldular, bulunduğum semtte ilaç bulamam, Eminönü'ne de gidemem, budamak çözüm değil ama içlmden bi ses "budaaa, hira budaa" diyor
Budamayı ilkbahara bırakın, şimdilik hastalıklı yaprakları uzaklaştırmaya bakın. Pas lı yaprakalrı koparırken altından sporlarını toprağa dokmemeye çalışın.

Sonbaharda biraz hayvan gübresi toprağa atın. ilkbahara girerken kendini taşıyamayan ince dalları tamamen uzaklaştırın. Kalın dalları da uygun şekilde budayın. Mantari hastalıkların oluşmasını beklemeden onlem amaçlı ilaçlamak lazım. Hastalıklar başladıktan sonra ilaçlamak pek fayda etmiyor.

Emine Akman ve hira beğendi.
Eski 14-07-2014, 21:15   #450
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın maluus, daha önceki sayfalara göz atabilirseniz hocamız Mine Pakkaner'in kimyasal olmayan ilaç tariflerini bulabilirsiniz.
Ev yapımı ilaçlar başlığı da size yardımcı olabilir.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024