agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler
  • 5 Gönderen nevsune
  • 3 Gönderen GLCN
  • 1 Gönderen Derya Özen
  • 1 Gönderen Mahmut Leventoğlu
  • 1 Gönderen nevsune
  • 1 Gönderen pbilgili
  • 1 Gönderen Ateş Öztan
  • 1 Gönderen şükran ünal
  • 1 Gönderen deniz boro
  • 1 Gönderen Mine Pakkaner
  • 1 Gönderen the_mc
  • 3 Gönderen Ayşe Yıldız
  • 3 Gönderen Yeşile_Özlem

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2007, 10:10   #1
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
evdeki atık suları nasıl geri kazanabiliriz?

Evdeki atık sulardan nasıl yararlanabiliriz?

Kuraklığın, dolayısıyla su kesintilerinin çok yaklaştığı günlerde, su kullanımında çok dikkatli olmak hepimizin sorumluluğundadır.

Diş fırçalarken suyu kapatmanın bile ne kadar su tasarrufu sağladığını gördükten sonra, atık suları geri kazanım yönünde, artık evde bazı önlemler almaya başladım. Sizin de bu konuda yöntemleriniz mutlaka vardır. Suyu dikkatli kullanmanın yanı sıra, atık sularımızdan da yararlanma yollarını birbirimizle paylaşırsak, dünyamıza birkaç kova daha su armağan etmiş oluruz.

1-Mutfak lavabosuna küçük bir leğen koydum, sebze ve meyveleri yıkadığım suyu, bitkilerimde kullanıyorum.
2-Ellerimi, yüzümü yıkarken kullandığım su, yine banyo lavabosuna koyduğum bir kaba akıyor. O suyu, tuvaletin yanında bulundurduğum bir kovada biriktirerek, sifon niyetine kullanıyorum.
3-Yarından itibaren sabahları yıkamak yerine, Suna Dumankaya’nın tarifi, madensuyunu buzlukta dondurup, yüzümü öyle temizleyeceğim(hem kırışıklıklara da iyi geliyormuş).
4-Yumurta kaynattığım suyu da yine çiçeklere ayırıyorum(damla sulama sisteminde), kalsiyum da almış olurlar.
5-Kirli tabakları eskiden çalkalardım, şimdi ise kağıt havluyla silip makineye öyle koyuyorum.
6-Bu bir zihni sinir projesi. Eskiden çok cimri bir amca, evinde çamaşır makinesinden çıkan su hortumunu küvetine verdiğini, oraya gelen suyu, tuvalete döktürdüğünü söylemişti(o zamanlar çok dalga geçmiştim, şimdiyse ben de yapsam mı diye düşünüyorum).

Şimdilik aklıma gelen ve uyguladıklarım bunlar. Umarım çoğaltabiliriz.

Düzenleyen nevsune : 19-07-2007 saat 10:12 Neden: başlık değiştirme
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 10:39   #2
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Madde 6 daki yöntemi ben yapıyorum her camasır yıkamamda makinanın durulama sularını alıyorum ve banyoda bulunan bidonumda biriktiriyorum son durulama suyunu(yumusatıcılı olanı) balkon yıkamak için diğerlerini ise sifon için biriktiriyorum eskidende makinadan çıkan sıcak suyla halı yıkayacağım zaman halıları ıslatırdım.Ayrıca geçenlerde gazetedeki bir yazıda sifonun içine su dolu şişe koyarak ağırlık yaptırıp gereksiz su isarafını engelleyin diyordu.. zayen madde 1 de hep yaparım meyve sebze suları ciceklere...

Düzenleyen GLCN : 09-11-2012 saat 15:45
GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 10:55   #3
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Bizde bulaşık makinesi yok. Bulaşıkları durularken, musluğun altına bir leğen koyuyoruz; Biriken su ile balkonlarımızı yıkıyoruz.

YeniGine beğendi.
Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 11:10   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Ben daha büyük birşey yapıyorum. Otelden çıkan bütün atıksuları arıtmadan geçirip depoluyor ve bahçe sulamada kullanıyorum. Otele su giriyor atıksu çıkmıyor. Tabi iki sulamada bir kez de tatlı su ile suluyoruz.Sinek ve böceklenme için 2 günde bir bütün bahçe ilaçlanıyor.

GLCN beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 11:21   #5
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GLCN Mesajı Göster
Madde 6 daki yöntemi ben yapıyorum
Cimri lafımı lütfen üzerinize alınmayın, o işin şakasıydı. Ama o amca gerçekten çok cimriydi. Şimdi bu durumu yaşadıkça nasıl hak veriyorum anlatamam.

Siz de geleceği görenlerdenmişsiniz

GLCN beğendi.

Düzenleyen gece : 24-09-2010 saat 18:53 Neden: alıntı etiketi köşeli parantezi düzeltilti
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 18:37   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Arkadaşım duyarlılığınızdan dolayı Sizi tebrik ediyorum.
Arkadaşlar lütfen bilinçli olalım ve diğer insanlarıda bilinçlendirelim. Tabi bu toplumsal bilinçlenmenin temelinin ailesel bilinçlenmeden başladığını unutmayalım ve tüm ailemizi duyarlı olma konusunda örgütleyelim.

kemal-efe beğendi.
pbilgili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 18:38   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Yukarıda yazdıklarımı su kullanımı ile ilgili olarak yazmıştım

pbilgili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2007, 22:39   #8
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Bauhaus'ta yağmur iniş borusuna takılan bir parça var. Bu parça sayesinde yağmur sularını bir bidonda veya depoda toplayabiliyorsunuz. Depo dolunca suyun tekrar borudan akmasını sağlıyor. Basit fakat faydalı.
Balkonlu evlerde de iniş borusu sadece çatı suyu için kullanılıyorsa bu parçayı takarak çiçeklere yetecek suyu toplamak mümkün.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2007, 10:41   #9
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Bu bölümü yeni farkettim. Bende su tasarrufuna katkıda bulunmaya başladım .Evimiz üç katlı olduğu için bodrumdan üst kat banyoya sıcak su gelinceye kadarki soğuk suyu kovalara alıp klozette kullanıyoruz.Kışın bu su bayağı bir fazla oluyor.ayrıca şu aralar su sıkıntısından dolayı da sebze meyva sularını (ben bol elma sirkesinde bekletip yıkayanlardanım)bahçeye döküyorum.aslında bir komşum beyaz çamaşırlarının suyunu makineden kovalara alıp onlarla elinde renklileri ve daha çok çorap, eşofman gibi çamaşırları yıkar ve çok tutumludur şimdi onunla benim aramdaki maddi varlıklar açısından farkı daha iyi anlıyorum .bizim çamaşır makinası bodrumda ve atık su borusunu eşim kanalizasyona bağlantı yaptığı içinde alamıyorum.aslında bunu ben bu hafta çözüme kavuşturup evimin her iki girişindeki beton verandaları silmek üzere kullanmaya başlasam iyi olacak.Hepinize sevgiler.

seratblyz beğendi.
şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2007, 14:21   #10
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Bizim evde kendimi bildim bileli su israfı yapılmaz.
Birkaç gündür musluk su damlatıyor. Altına bir şişe koydum. Doldukça yenisiyle değiştiriyorum. Conta değiştirmeyi bilsem hemen değiştiricem. Damlaya damlaya göl olur diye boşuna dememiş atalarımız. Sadece damlayarak ne çok su birikiyormuş.

Bugün televizyonda izledim. Melih Gökçek yıkanırken altına bir kova koyuyormuş. Üzerinden akan sular kovada birikiyor ve bu suyu sifon niyetine kullanıyormuş.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 21:38   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Ben lavaboda elimi yıkadığım suyu klozete döküyorum. Size aşırı gelebilir ama sebze artıkları için de eğer balkonunuzda hafif topraklı bir kapalı teneke bulundurursanız onlar bir sene sonra bitkileriniz için doğal gübreye dönecektir.

kemal-efe beğendi.
deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 21:47   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Deniz Hanım, bu konuya ilgi duyuyorsanız Kompost hazırlama (Evsel ve bitkisel atıklar) başlığını takip etmenizi öneririm. Yani bize aşırı gelen bir konu yok .

kemal-efe beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2008, 23:41   #13
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
İki balkonumuz da bitkilerle dolu ve bu iki balkona günde toplam 25-30 litre su gidiyor. Evin içindekilere ise haftada 10 litre.. Suyu bitkilere kullanırken içim acıyordu ama yapacak birşey yok diyordum. Ta ki düne kadar. Bir gün içinde yıkanan meyve-sebzenin yıkama suyunu (bir kabın içinde yıkıyoruz) dökmeyip 5 litrelik bidonlara boşalttık ve tam 15 litre su çıktı! Günlük su harcamamızı inanılmaz ölçüde azaltan bir miktar!

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 01:15   #14
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
İki balkonumuz da bitkilerle dolu ve bu iki balkona günde toplam 25-30 litre su gidiyor. Evin içindekilere ise haftada 10 litre.. Suyu bitkilere kullanırken içim acıyordu ama yapacak birşey yok diyordum. Ta ki düne kadar. Bir gün içinde yıkanan meyve-sebzenin yıkama suyunu (bir kabın içinde yıkıyoruz) dökmeyip 5 litrelik bidonlara boşalttık ve tam 15 litre su çıktı! Günlük su harcamamızı inanılmaz ölçüde azaltan bir miktar!
Bu fikri bende uyguluyorum. Faydası oluyor. Arıtmanın atık suyunuda kullanmayı isterdim ama sanırım bitkilere zararı olur. Atık suyuda klozete kullanmak mantıklı.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2010, 13:39   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2010
Harika . bende sebze ve meyve atık sularını biriktirip bitkileri suluyorum. sifonda da geçen sene şişe vardı ne oldu da çıktı bilmiyorum ama geri koymanın vakti geldi

.
Birde bunu gördüm bi yerde. hoş bizde akvaryum yok ama ..

Yeniden kullanabileceğiniz bir suyu asla atmayın. Örneğin akvaryumunuz var ise,
temizlediğiniz zaman suyunu bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu su
nitrojen ve fosfor açısından zengin olduğundan bitkileriniz için oldukça yararlıdır

Düzenleyen todash : 30-08-2010 saat 12:34
todash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 10:50   #16
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Evdeki atık sulardan nasıl yararlanabiliriz?

Kuraklığın, dolayısıyla su kesintilerinin çok yaklaştığı günlerde, su kullanımında çok dikkatli olmak hepimizin sorumluluğundadır.

Diş fırçalarken suyu kapatmanın bile ne kadar su tasarrufu sağladığını gördükten sonra, atık suları geri kazanım yönünde, artık evde bazı önlemler almaya başladım. Sizin de bu konuda yöntemleriniz mutlaka vardır. Suyu dikkatli kullanmanın yanı sıra, atık sularımızdan da yararlanma yollarını birbirimizle paylaşırsak, dünyamıza birkaç kova daha su armağan etmiş oluruz.

1-Mutfak lavabosuna küçük bir leğen koydum, sebze ve meyveleri yıkadığım suyu, bitkilerimde kullanıyorum.
2-Ellerimi, yüzümü yıkarken kullandığım su, yine banyo lavabosuna koyduğum bir kaba akıyor. O suyu, tuvaletin yanında bulundurduğum bir kovada biriktirerek, sifon niyetine kullanıyorum.
3-Yarından itibaren sabahları yıkamak yerine, Suna Dumankaya’nın tarifi, madensuyunu buzlukta dondurup, yüzümü öyle temizleyeceğim(hem kırışıklıklara da iyi geliyormuş).
4-Yumurta kaynattığım suyu da yine çiçeklere ayırıyorum(damla sulama sisteminde), kalsiyum da almış olurlar.
5-Kirli tabakları eskiden çalkalardım, şimdi ise kağıt havluyla silip makineye öyle koyuyorum.
6-Bu bir zihni sinir projesi. Eskiden çok cimri bir amca, evinde çamaşır makinesinden çıkan su hortumunu küvetine verdiğini, oraya gelen suyu, tuvalete döktürdüğünü söylemişti(o zamanlar çok dalga geçmiştim, şimdiyse ben de yapsam mı diye düşünüyorum).

Şimdilik aklıma gelen ve uyguladıklarım bunlar. Umarım çoğaltabiliriz.
evrenin yasası olarak bir şey yok olmaz, yokluktan var olamaz. kullanılan suyu zaten doga kendi filtre yapıyor. herşey geri dönüşüme ugruyor. yeterki doğayı koruyalım havzaların genel yapısını bozmayalım.

gulcingiller beğendi.
the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 12:41   #17
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Ben çamaşır makinamın durlama sularını hiç atmıyorum. Balkon, merdiven yıkamada çok işime yarıyor. Hem yumuşatıcı kokusu ilede güzel kokuyor.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2012, 22:43   #18
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Ben de evdeki atık suları yeniden geri kazanmak için bir kaç yöntem uyguluyorum.

Sebze ve meyveleri yıkadığım suyu kaplarda biriktiriyorum. Bu sularla balkondaki bitkilerimi suluyorum.

Yumurta haşladığım suyu, soğuduktan sonra şişelere dolduruyorum. Bu sular da saksıdaki bitkilerle buluşuyor

Yerleri sildiğim viledadaki suyu ya tuvalete döküyorum ya da balkonları yıkarken kullanıyorum.

Elimi yüzümü yıkarken, lavaboda bir maşrapa bulunduruyorum. Biriken suyu tuvalete dökerek,sifon yerine kullanıyorum.

Su hayattır, mümkün olduğunca israf etmekten kaçınıyorum.

Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 12:22   #19
Yeni Üye

kemal-efe's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2012
Oldukça güzel öneriler/uygulamalar var. Bizim evde tesisatta mı sorun var bilmiyorum belki genel bir sorundur; Banyo yaparken ilk başta dondurucu bir su geliyor, sonra aşırı sıcak su, sonra tekrar buz gibi, yıkanmakla uğraşacağıma muslukla savaşıyordum hem de bu aşırılıklarda suyun altında duramıyordum...tesisatla uğraşıcağıma bir kova ve küçük bir tabure aldım. 1 veya 2 kova ılık su yeterli geliyor hem de donmuyorum/haşlanmıyorum selam ve sevgilerimle.

kemal-efe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2013, 22:42   #20
Ağaç Dostu

gulcingiller's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2013
1-Damlayan mutfak muslugundan 1 gunde 6-7 litre arasi su topluyorum.
2-Meyve ve sebze yikadigim sulari biriktiriyorum.
3-Kullanilmis 1,5 **** 2 litrelik plastik pet siselerden bahceme ucuz maliyetli sera yaptim. ve bu siselerin alt kisimlarini kesip ic ice kecirip iclerinden bambu geciriyorsunuz normalde siselerin agiz kismi yukariya geliyor ben tam tersi yone cevirdim en altta kalan sisenin kapaginida cikarmadim. Siseler doldugu zaman bahce sulamak istedigimde sisenin kapagini gevsetip suyun toprakla bulusmasini sagliyorum.
4-Esim su israfi yaptiginda basinin etini yiyerek mudahele ediyorum.
5-Haslanmus yumurta suyunu sogutup ciceklerimi suluyorum.
6-En onemlisi cocuklarima geri donusum, su israfi, enerji israfinin ne kadar kotuye gittigini her kisi uzerine duseni yapsa dunya daha yasanilir olabilecegin anlatip yasatip ogretip en onemlisi ornek olarak gosteriyom. umarim basaririm son gunlerdeki favorim yelere atilan sakizlar...

gulcingiller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024