agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/)
-   -   Altay ceviz (Salkım ceviz) (http://www.agaclar.net/forum/ceviz/31071.htm)

nevsehirli 05-10-2013 21:39

bu seferde yağ oranına takıldık sanırım altay ceviz kardeşimiz inşallah en kısa zamanda bu tur değerleri öçtürür net olarak ortaya çıkar ..
yağ oranı 5 eksik **** 10 fazla 55 ya da 65 zaaten bu kadar fark toprak yapısına değerine göre değişir bence..ben tahlil yaptırdım bana bu toprakta bol aromalı ceviz olur dediler tahlili yapanlar.. benim toprakta bol aromalı bol yağlı olur senin toprakta az aromalı ve yağ değeri düşük olur bence bu tip şeylere bu kadar takılmayın derim ...
bu arada paylaştığım video hakkında yorum yapmamışınız buda demek oluyorki sizleri biraz tatmin etmiş sanırım :))

Altaycevizi 05-10-2013 21:44

1 Eklenti(ler)
Altay bosfor ceviz 6 aylık saksıda meyve fidanı(aşısız)

Eklenti 446383

ahmettugrul55 05-10-2013 21:59

şimdi de aşılama ve doku küştürü ile üretimi örnekleri..güzel çalışmalar.
ilk başta hani sadece çöğürden oluyorsu aşılama ile üretim işine gerek yoktu.valla o zman bize yolladığınız cevizler ne olacak aşısız.çekirdekden dikilmiş.al sana kendi kendinin 3 kağısının resimli delili.

Altaycevizi 05-10-2013 22:00

Bakanlıktan sarı sertifika almak için ya doku kültürü **** aşı yapmanız gerekmektedir. Bizde hem aşı hem doku kültürü çalışmalarına başladık. Ve ilk defa tarlada aşı uygulamasını ***. ülkemize kazandıracağız. Fidanlar fidanlıkta değil dikildikten sonra yerinde aşılanacaktır.Ücretsiz budama hizmeti ve ne sebeple olursa olsun kuruyan fidana yenisini verme garantisi veriyoruz. Bizden aldığınız her fidanın ürün verme garantisini veriyoruz.

Altaycevizi 05-10-2013 22:07

Hiçbir zaman çıkan meyveyi tohum olarak dikmedik.Böyle bir şeyin olmayacağını defalarca anlattık.Konu hep başka yerlere çekildi. Ceviz meyvesini dikerseniz genetik açılım yapar.Tohum tozlanma ve döllenme ürünü olduğu için, bir
tohumun çimlenerek oluşturduğu yeni bitki, anaya,
babaya ya da her ikisine benzeyebileceği gibi her
ikisine de benzemeyebilir.

Altaycevizi 05-10-2013 22:10

Genetik açılım olmaması için aşagıdaki çogaltma türlerinden birisi ile üretim olması gerekmektedir;
1. Çelikle çoğaltma
2. Daldırma ile çoğaltma
3. Aşı ile çoğaltma
4. Özelleşmiş ya da değişikliğe uğramış
kısımlarla (yumru, soğan, kol ve kök
sürgünleri)
5. Doku kültürü ile çoğaltma

Altaycevizi 05-10-2013 22:12

6.Apomiktik tohum kullanarak çoğaltma

"Apomiksis" döllenme olmadan diploid hücrelerden doğrudan tohum meydana gelmesidir. En önemli örneği turunçgillerdeki nusellar embriyolardır. Elma ve mangoda da apomiktik tohum oluşumu saptanmıştır. Bu türler kısmen apomiksise yatkındırlar. Çünkü tohumda apomiksis yoluyla oluşan embriyoların yamsıra, döllenme sonucu oluşan embriyolar da bulunmaktadır. Sarmısak çoğaltımmda da apomiksis olarak meydana gelen dişler kullanılmaktadır

Altaycevizi 05-10-2013 22:23

Üst satırdaki resimde gördüğünüz aşısız ceviz fidanında olduğu gibi her hangi bir genetik açılım görülmemiştir. Genetik açılım gösteren fidanlar için her zaman elimizde aşı seçeneği vardır, ve elimizde yeterince aşı kalemi bulunmaktadır. Altay bosfor cevizin güçlü bir kök sistemi vardır ve üzerindeki meyveleri beslemeye bilmektedir. Ancak ilk 5 yıl meyvelerde seyretme ihtiyacı olabilir.

serdar1 05-10-2013 23:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi (Mesaj 1206165)
Üst satırdaki resimde gördüğünüz aşısız ceviz fidanında olduğu gibi her hangi bir genetik açılım görülmemiştir. Genetik açılım gösteren fidanlar için her zaman elimizde aşı seçeneği vardır, ve elimizde yeterince aşı kalemi bulunmaktadır. Altay bosfor cevizin güçlü bir kök sistemi vardır ve üzerindeki meyveleri beslemeye bilmektedir. Ancak ilk 5 yıl meyvelerde seyretme ihtiyacı olabilir.

Burada eksik konuşma var gibi güzel diyorsun aşısız fidanlar satıldıktan sonra kim aşılayacak, diyelim Zonguldak a 50 adet aşısız fidan gönderdiniz onları kim aşılayacak.Ayrıca o saksıdaki fidan çok cansız duruyor tohumdan çıkan fidanlar daha canlı durması lazım sanki dal kırılıp toprağa sokulmuş gibi .

Lilium 06-10-2013 00:33

Alıntı:

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi (Mesaj 1159814)

Ürünümüz hakkında forum da yazılan eleştirileri saygıyla karşılıyoruz.
İnanılmaz bir boyutta bilgi kirliliği vardır.4 yaşında 40 kg 8. yaşında 150 kg gibi abartılı, gerçekle, akılla bağdaşmayan bilgiler vardır. Bunları reddediyoruz.

.(Yerli Ceviz Ağaç Başı : 3–10 Kg) Altay1 Cevizi İse 4.Yıl12 İla 25 Kilo Arası (4.Yılda Ağacın Boyu 4 M Yi Geçmesi Gerekmekte) 8.Yıl Bakıma Bağlı Olarak Ortalama 120 İla 150 Kilo Arası Verime Ulaşmaktadır

[QUOTE]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi (Mesaj 1206146)
Hiçbir zaman çıkan meyveyi tohum olarak dikmedik.QUOTE]

Ceviz Ağacının Meyvesinden Üretilmiştir.

Kendi söylemini reddedeni de görüyoruz,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmettugrul55 (Mesaj 1206137)
şimdi de aşılama ve doku küştürü ile üretimi örnekleri..güzel çalışmalar.
ilk başta hani sadece çöğürden oluyorsu aşılama ile üretim işine gerek yoktu.valla o zman bize yolladığınız cevizler ne olacak aşısız.çekirdekden dikilmiş.al sana kendi kendinin 3 kağısının resimli delili.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi (Mesaj 1206139)
Alıntı:

Bakanlıktan sarı sertifika almak için ya doku kültürü **** aşı yapmanız gerekmektedir.
Çok şükür bunu anlayabilmişsiniz, ya da bakanlık anlatabilmiş, bunu anlatmak için dilimizde tüy bitti. Tohumdam olmaz tohumdan olmazzzz.
Alıntı:

Bizde hem aşı hem doku kültürü çalışmalarına başladık.
Doğrusu bu, teşekkür ederiz.

Alıntı:

Ücretsiz budama hizmeti ve ne sebeple olursa olsun kuruyan fidana yenisini verme garantisi veriyoruz. Bizden aldığınız her fidanın ürün verme garantisini veriyoruz.
Ürün verme garantisi beni çok ilgilendirmiyor ama fidanlarınızdan almak isteyenler öğrenmek isteyebilirler, bunu garantisini sözle mi? yazılı olarak mı veriyorsunuz?

Bence sattığınız fidanların parasını geri ödeme garantisi verseniz çok daha iyi olacak.

....

Lilium 06-10-2013 00:41

Alıntı:

Ceviz meyvesini dikerseniz genetik açılım yapar.Tohum tozlanma ve döllenme ürünü olduğu için, bir

İşte doğru cevap.

Teşekkür ederiz. Ama bizi de çok yordunuz.

hdoğan 06-10-2013 02:13

Alıntı:

Hiçbir zaman çıkan meyveyi tohum olarak dikmedik.Böyle bir şeyin olmayacağını defalarca anlattık.Konu hep başka yerlere çekildi. Ceviz meyvesini dikerseniz genetik açılım yapar.Tohum tozlanma ve döllenme ürünü olduğu için, bir

Sayın Altaycevizi, yukarıda hiçbir zaman çıkan meyveyi tohum olarak dikmedik dediğinize göre ve bizim aldığımız fidanlar da bildiğimiz aşı olmadığına göre, aldığımız fidanlar nasıl üretildi? eleştirmek için değil anlamak için soruyorum. (vereceği üründe, fidanda garantimiz altında diyorsunuz AÇIK BİR ŞEKİLDE çünkü)

fındıkçı74 06-10-2013 11:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi (Mesaj 1159814)
Değerli forum üyeleri,

Ürünümüz hakkında forum da yazılan eleştirileri saygıyla karşılıyoruz.
İnanılmaz bir boyutta bilgi kirliliği vardır.4 yaşında 40 kg 8. yaşında 150 kg gibi abartılı, gerçekle, akılla bağdaşmayan bilgiler vardır. Bunları reddediyoruz.
Fidanımız verimli, bu işi profesyonel meyve fidancılığı yapmak isteyen
leri tatmin edecek değerlerde verim verecek potansiyele sahip tir. ****** toprak analizi, hava şartları, rakım, coğrafyanın lokal farklılıkları, sulanması, hastalıklarla mücadelesi ve gübrelenmesi önemlidir.

Ürünle ilgili teknik konular, analiz raporları ve diğer ticari sır detaylar zamanla internet sitemizde ve ilgili forumlarda paylaşılacaktır.

Saygılarımızla

Sayın altaycevizi kendi sitenizde yazılan değerleri burada neden inkar ediyorsunuz 4 yaşında 40 8 yaşında 150 kilo ürün veriyor diyen sizsiniz şimdide köşeye sıkıştınız inkar ediyorsunuz gerçek değerleri lütfen açıklayınız sizden fidan alan binlerce üretici bilsin önceleri sadece tohumdan yetişiyor diyordunuz şimdide aşı çalışmalarına başlamışsınız sattığınız binlerce aşısız fidanları aşılayacakmısınız lütfen bunların cevaplarını verin.

ladikli 06-10-2013 12:39

Alıntı:

Şaka mı bu şimdi? Kamera nerede el sallayalım:):)

atmel 06-10-2013 20:27

Sayın altay cevizi sahibi burda üç kişiye laf söz anlataman yorma kendini hep verdiğiniz bilgiler kasıtlı olarak çarpıtılıyor 4 yaşında 20-25 kg dediğiniz adam gelmiş 40 kg diyor cevizcilik burası ile sınırlı değil merak eden gider bahcene bakar kasıtlı muhalefet yapanlar resimleri videoları yok sayanlar yani kör olanlar var anlamazlar sende anlatamazsın çiçekci burda ceviz duayeni ayağından gidiyor.
Zaten ismini felan tescilletmişin eninde sonunda sertifikada alırsın tohumdan da üretirsin aşı da yaparsın bütün üretme ve çoğaltma işlemleri yaparsın bazılarıda cevizcilik kendilerinin tekelinde olmadığını anlar.

atmel 06-10-2013 20:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ladikli (Mesaj 1206286)
Şaka mı bu şimdi? Kamera nerede el sallayalım:):)

ceviz duayeni sayın İlyas Dülger video da şaka değil bu erçek diyor
Sayın İlyas Dülgerin Altay ceviz yorumu

nevsehirli 06-10-2013 21:20

sayın lilium ben fidanı çiftçinin tarlasına dikip çiftçinin gözleri önünde aşı yapan bi fidancı firması görmedim duymadım varmı bu sistemle çalışan firma adını yazda bilelim artı videoda paylaşmıştım çöğür fidanının kök gelişimini aşı yapan fidancılar üç yıl aşı yapılcak boya gelene kadar bi kaaç yılda aşı yapıldıktan sonra tarlaya dikilcek kıvama gelene kadar 4 ya da 5 yıl geçiyor sanırım yanlışım varsa düzeltin bu 4 ya da 5 yıllık fidanların bir karış kökü oluyor neden böyle kazık kök kesildiği içinmi bu durum cevizin kök yapısını ve ilerdeki vereceği ürün kalitesi ve yoğunluğunu etkileye bilirmi? saygılarr....

tevmen 06-10-2013 23:49

Alıntı:

Halen web sitenizin ana sayfasında en üstte 'Asıl vatanı Sibirya olan Altay Bosfor Ceviz, başka ağaçlarla aşılanarak (melezleme yöntemi ile) elde edilmiş ceviz ağacının meyvesinden üretilmiştir.' yazıyor.

ermana 07-10-2013 07:40

allah aşkına sitenizde ki her sayfa başka her güncellemesinde başka siz başka şeyler yazıyorsunuz her zaman. doğrularını öğrenene kadar yazmayın satmayın bu kadar para hırsına kapılmayın. önce siz iyice bu türü tanıyın ne yapacağınızı nasıl yapılacağını öğrenin sonra satarsınız ve sattığınız kişilerede anlatırsınız sattığınız ürünü. hala kendinizle çelişiyorsunuz. cevizi toprağa sokup 25 tl istiyorsunuz. parasında da değilim ama bilmeden biliyormuş gibi anlatmayın. ne yaptığınızın sizde farkında değilsiniz bence. buradan soru soralım cevap verin istedik ancak onada yanaşmadınız sorular hep askıda kalıyor. ben 75 rakımında bu türü ekebilirmiyim ekemezmiyim? sitenizin hangi sayfasında ki bilgi yanlış?

serdar1 07-10-2013 13:49

Doğanın kuralı tohumdan yetişen her meyve aslına döner yabanileşir, istisna meyveler vardır.Bazı erik çeşitleri,şeftali ve nar aşıya gerek kalmadan oldukca güzel meyveleri olur, örnek olarak bahçemde nar,erik ve şeftali hiç aşı yapılmadan oldukca iri meyve veren çeşitler var.

chandler 07-10-2013 13:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ermana (Mesaj 1206458)
allah aşkına sitenizde ki her sayfa başka her güncellemesinde başka siz başka şeyler yazıyorsunuz her zaman. doğrularını öğrenene kadar yazmayın satmayın bu kadar para hırsına kapılmayın. önce siz iyice bu türü tanıyın ne yapacağınızı nasıl yapılacağını öğrenin sonra satarsınız ve sattığınız kişilerede anlatırsınız sattığınız ürünü. hala kendinizle çelişiyorsunuz. cevizi toprağa sokup 25 tl istiyorsunuz. parasında da değilim ama bilmeden biliyormuş gibi anlatmayın. ne yaptığınızın sizde farkında değilsiniz bence. buradan soru soralım cevap verin istedik ancak onada yanaşmadınız sorular hep askıda kalıyor. ben 75 rakımında bu türü ekebilirmiyim ekemezmiyim? sitenizin hangi sayfasında ki bilgi yanlış?

Zaten sorun ne yaptıklarını bilmemekten kaynaklanıyor.
Önce tohumdan 20 yıldır açılım göstermedi dediler!!
Sonra baskılarla anladılar ki yanlış yoldalar!!
Şimdi bahçede aşı yapacaklarmış, önce aşı yapmayı öğrenmeleri gerek.
Sonra mesela gittiler Artvinde aşıladılar bahçeyi %70 aşı randımanı oldu.
Bir sonraki sene tekrar mı gidecekler Artnin e?? onda da %50 tuttu diyelim
Kalan % 15 için tekrar mı gidecekler Artvine??
Birde bunu bu kadar yalan söyleyenler mi yapacak??

44baba 07-10-2013 14:24

Alıntı:

daha önce böyle bir açıklama yaptığınızı duymadık okumadık. tohumları melezleme yöntemiyle elde ettiğinizi tohumdan çıkan fidanların altay ceviz fidanı olduğunu aşıyla çoğaltılamayacağını, birinci yıldan itibaren meyve göstermeye başlayacağını. yüksek rakımlara uygun olduğunu, salkım ceviz olduğunu, tozlaşmaya gerek olmadığını biz uydurmadık bunu her defasında bu siteden ve kendi sitenizden yayınladınız.

bu verilere göre yüzlerce insan ben dahil bu fidanları aldı dikti tavsiyede bulundu.
sayın altay cevizi sizden beklenen açıklamayı yeterince yapmıyorsunuz.

lütfen bu cevize ait özellikler neyse en son ulaştığınız bilgileri madde madde sıralayın.açık kapı bırakmayın ki biz de tedbirimizi alalım.

Altaycevizi 07-10-2013 19:26

5 Eklenti(ler)
8 yaşında altay bosfor ceviz resimleri

Eklenti 446668

Eklenti 446669

Eklenti 446670

Eklenti 446671

Eklenti 446672

nevsehirli 07-10-2013 20:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi chandler (Mesaj 1206525)
Zaten sorun ne yaptıklarını bilmemekten kaynaklanıyor.
Önce tohumdan 20 yıldır açılım göstermedi dediler!!
Sonra baskılarla anladılar ki yanlış yoldalar!!
Şimdi bahçede aşı yapacaklarmış, önce aşı yapmayı öğrenmeleri gerek.
Sonra mesela gittiler Artvinde aşıladılar bahçeyi %70 aşı randımanı oldu.
Bir sonraki sene tekrar mı gidecekler Artnin e?? onda da %50 tuttu diyelim
Kalan % 15 için tekrar mı gidecekler Artvine??
Birde bunu bu kadar yalan söyleyenler mi yapacak??

sayın chandler sizin ne iş yaptığınızı tam olarak bilmiyorum fidancı diye duydum doğrumu değilmi bilmiyorum. eğer fidancı iseniz siz sattınız fidanlara nasıl garanti veriyorsunuz ben sizden 300-500 fidan alsam bana ürün garantisi vere bilirmisiniz 3-5 yıl sonra rakımdan ya da başka nedenden dolayı ürün alamıyorum her türlü bakım yaptığım halde sizin bu konuda garantiniz nedir öğrenmek istiyorum.

nevsehirli 07-10-2013 20:49

altay ceviz arkadaşımız burdaki çarpık sorulara ve verdiği cevapları carpıklaştırmalara rağmen yinede sabırla cevap veriyor adam şirket sahibi başka işlerlede uğuraşıyor sanırım adamın işi gücü yok bilgisayar başında soru cevapmı oynasın musait olduğu zamanlar cevap yazıyor ortada bi ürün var verimi yüksek kendini tozluyor erken verime oturuyor adam bide her fidana ürün verme garantisi veriyor adam istediği gibi üretir ticarı sırlar vardır herşeyide zorla ağzından alcak değilsiniz sanırım açılım yapmadan üretile bilir 6 adet madde sıralamış adam biriyle üretiyor ama aşı olmadığı belli fidanı nasıl ürettiğimi önemli yoksa ürettiği fidanın verimi mi önemli burdaki arkadaşların bi kısmı aşı yapılmadan üretile bilir bi fikri öğrenip kendileri uygulamak istermiş gibi bir hava var adamlar tescil yaptrıyoruz ticarı sırlarımız var zamanla yavaş yavaş açıklancak dediler ben aldığım fidanın verimine ve garantisine bakarım adam istediği gibi üretir ben aldığım fidanın ürün kalitesi aynı verimi yüksek olsun yeter neyden ve nasıl ürettiği beni ilgilendirmez olay budur arkadaşlar şahsen ben yeni bi sistem yeni bi tür bulsam nasıl neyle ürettiğimi itiraf etmem adamlar tarlada aşı yapcaz diyorlar birisi başlamış olumsuzlukları sıralamaya neden olumlu tarafınıa bakmıyorsun bir insan bir şeye nasıl bakar nasıl görmek isterse o tür düşünceler hakım olur kafasında yanı dervişin fikri neyse zikride o gibi güzel bi tabir her zaman söylediğim gibi taşlar yerine oturuyor zamana bırakalım saygılar

Altaycevizi 07-10-2013 21:19

400 yıllık ağaç 800 kilo ceviz verdi

400 yıllık ağaç 800 kilo ceviz verdi - Neler oluyor hayatta? Haberleri

Kaynak: haber7.com

tevmen 07-10-2013 21:47

2 Eklenti(ler)
Altaycevizi, Nevşehirli, veya adınız herneyse, sayın fidancı bey,

Tavrınız kuşkular yaratıyor. İki metrekarelik bahçeye bir ceviz ağacı ekilir mi diye hayaller kuran benim gibi garibanlar bile enayi yerine konmaktan gocunup olmadık şeyleri üstüne vazife ediniyorlar. Aşağıda bu başlığın 1 numaralı mesajından ikinci fotoğrafı iliştiriyorum. Çizgiyle belirlenmiş bölgeyi büyütüp altta 533 nolu mesajdaki son fotoğrafın yanına koydum. 533 nolu mesajdaki 17 cevizi tek tek diğer resimde buldum. Eee, iki resim arasındaki farkları da siz bulun... Bu 17 cevizin tekine dokunmadan, diğer cevizler ve yapraklar budanıp koparılmış mı? Bence resimlerden birinde bolluk olsun diye fazladan dallar yapraklar konmuş. Değil diyeceksiniz eminim, veya cevap vermeyeceksiniz. Ama sorayım, bu resimlerin kaynağı nedir? Sizde en az 9 yaşında (çünkü o 17 ceviz bu yılın nisan ayında konmuş foruma) ağaç yoksa resimleri nereden alıp koydunuz?

ahmettugrul55 08-10-2013 13:31

geçen gün bir videolarını youtube dan paylaştılar.altay cevizde bakım ve budama diye.
daha düne kadar bu ağaç budanmaz diye anlatılıyordu.sonra düzenli ilk 3 yıl budama yapılır.meyveler toplanır diyordu.
daha garibi dört yaşında ki ağaca gelinip bakın burda meyveler toplanmış ve sürgünler 1,2 metre uzamış deniyordu.çok ilginç 4.yıl ürüne yatacak ağaçta bile meyve seyretilmesi yapmışlar.hani 4. yaiında 25 kg veriyorsa yazık değilmi o kadar meyveyi seyretmeye...

fındıkçı74 08-10-2013 21:56

Hep aynı fotolar yahu sizin yeni hasat döneminde çekilmiş resimleriniz yokmu neden ceviz takviyesi ile makyajlanmış fotoları koyuyorsunuz millet artık bu fotoların makyajlı olduğunu çok iyi biliyor.

serdar1 08-10-2013 22:37

1 Eklenti(ler)
Bu seneki ceviz hasadımdan , ( 3-4 tür ceviz (chandler,pedro,sütyemez)çeşidini de temin ettikten sonra birde bu Altay cevizini de tam açıklığa kavuşturduktan sonra Türkiye de yetiştirilen tüm çeşitleri bahçemde buluşturacağım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024