agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2012, 15:35   #2341
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Kuruyan derken bu fotoğraftaki fidan fotoğraf çekildiğinde nisan ayıydı sanıyorum ve canlıydı. Fidan 2 gün önce tamamen kurudu.

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2012, 13:31   #2342
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
selamlar arkadaslar ,
antalyanın yuksek rakımlı 1600-1700 bir bölgesinde ceviz yetştirmek istiyorum bölgede verimli cok sayıda aşısız agac mevcut. bu gölgede yabancı cevizler deneniyor ancak tam verim alınamıyor. yamac bir yerde rüzgar alan bir bahcede yetiştiricilik yapmak istiyorum. benm düşüncem öncelikle cögürden yetiştirmek ve üzerine aşılayarak farklı türler denemek. bir kaç sorum var bu konuda. tohumları hava alan kasa içerisindemi yetiştirmeliyim yoksa topraga gömerek yakın bir bahcedemi yetiştirmeliyim direk ceviz bahcesi yapacagım yeremi dikeyim aşıyı oradamı yapayım- yaptırayım. yoksa aşıyı önce yapıp bahceye aşılımı taşıyayım? hangisi daha uygundur. hangisi daha az zarar verir ceviz fidanına. direk aşılı satın alıp diksem riskli bir yer tutmayabilir. aşısız yetiştirsem oda verimi ve geri dönüşü düşük , aşı içinde hangi cinsleri denememi önerirsiniz selamlar

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2012, 15:25   #2343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_dervish Mesajı Göster
selamlar arkadaslar ,
antalyanın yuksek rakımlı 1600-1700 bir bölgesinde ceviz yetştirmek istiyorum bölgede verimli cok sayıda aşısız agac mevcut. bu gölgede yabancı cevizler deneniyor ancak tam verim alınamıyor. yamac bir yerde rüzgar alan bir bahcede yetiştiricilik yapmak istiyorum. benm düşüncem öncelikle cögürden yetiştirmek ve üzerine aşılayarak farklı türler denemek. bir kaç sorum var bu konuda. tohumları hava alan kasa içerisindemi yetiştirmeliyim yoksa topraga gömerek yakın bir bahcedemi yetiştirmeliyim direk ceviz bahcesi yapacagım yeremi dikeyim aşıyı oradamı yapayım- yaptırayım. yoksa aşıyı önce yapıp bahceye aşılımı taşıyayım? hangisi daha uygundur. hangisi daha az zarar verir ceviz fidanına. direk aşılı satın alıp diksem riskli bir yer tutmayabilir. aşısız yetiştirsem oda verimi ve geri dönüşü düşük , aşı içinde hangi cinsleri denememi önerirsiniz selamlar
mirim....
konular çok sorularda çok...
yeriniz kaç m2 ne kadar sermaye bağlıcaksınız
kim ilgilenecek vb. bir sürü degişken var
anladıgım kadarıyla istanbuldaysanız uzaktan bu işler çok emek ister...
bence en az sermaye ve en az emek ile şöyle yapın....
1:bahçenizi muhafazaya alın öncelikle..
2.güzelce topragı derinden işleyın
3:bolca ne kadar bulabilirseniz o kadar ıyı olacak gübre bulun şimdiden alın
gübreniz iyice yansın hemen bu işi halledin...
elinizin altında hazır olsun
ekim kasım ayında topragı tekrar sürerek pamuk gibi yapın..tabi önceden gübreleri sermelisiniz
kepce ile 1mt derinlikte 1mt genişlikte çukur açın...
çukur bir iki ay beklesin...
cukuru tekrar ıyı toprak ve gübre ile doldurun
en geç ocak ayına kadar yöresel cevizlerden bu kuyulara üçer dörder adet 10 cm derine elle tohumu ekin...
fazla derın kesinlikle olmasın üzerine gelen toprak çok yumusak olsun...
mesafeler çok tartısılıyor...
benım bahçe 8x8 ama hangi çeşit yapacaksanız ona göre mesafeye karar verin
baharda damlamayı kurun yerini severse agustos sonuna dogru durgun göz aşısı yaparsınız
veya bahara bırakıp martta aşı yaparsınız....
hangi çeşidi yaparsanız yapın fark etmez....
bence şu anda böyle bir yol izlenebilir....
kalbinizinde ikna oldugu şekilde kendi metotlarınızı geliştirebilirsiniz
kolay gelsin....
hemen çalışmaya başlamalısınız....

cetiner beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 21:23   #2344
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
diyelim ki aynı çukurdan üç ceviz fidanı çıktı üçünü demi aşılayacağız ****

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 05:55   #2345
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
söylediginiz gibi uzaktan bu işlerle ilgilenmek takip etmek zor, akrabalarımzla birlikte 50-60 donum bir arazi yerinde yetiştirip aşılamak daha uygun gibi ve şimdiden de tarlaya gubre atımı, telle etrafını cevirme işlerini halletmek gerek ki fidanlar dikildiginde hızlı büyüme göstersin, bir kısmına yerli ceviz yetiştirme, diger kısımlarında da chandler ve fernor denemeyi düşünüyorum turkiyede fernor yetiştiriciligi yeni yeni yayılıyor, verim dayanıklılık konusunda chandler ile karşılaştırıldıgında nasıldır fernor

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 11:33   #2346
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
diyelim ki aynı çukurdan üç ceviz fidanı çıktı üçünü demi aşılayacağız ****
Ben olsam üçünü de aşılarım,tutan olur tutmayan olur, aşıları tutanların iyi gelişenini bırakır diğer ikisini sonbaharda çıkarır tüplere koyarım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 11:47   #2347
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly Mesajı Göster

Sağlıklı olan Fidan
Kuruyan Fidan
Bu şekilde ekilen fidanların kurumalarına birazda siz sebep olmuşsunuz gibime geliyor, resimlerde fidanların dibinde gördüğüm hayvan gübresiyse ve bu kadar yüksekten tepesi vurulan yeni ekilen fidan o gövdeyi hem bakmakta zorlanacak hem güneşe maruz kalacak hem de fidanın dibinde açık bırakılan gübrenin yüksek ısı yaratacağından (Birde fidan kuytu bir yerdeyse) kurumaması beni şaşırtırdı.

Yüksek tepe vurulması yapılan fidanlarınızı mutlaka ya kireçle ya su bazlı plastik boyalarla gövdelerini boyayınız.

mrduran ve cetiner beğendi.
Eski 09-07-2012, 13:32   #2348
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Fidanlar geçen sene dikildi zaten bitki sevdasının başlangıcı da bahçe oluşturma isteği de henüz çok yeni bir olay bizim için. Fidanlar geldikleri halleriyle dikildiler herhangi bir budama yapılmadı tarafımızdan. Fidanın dikildiği yerdeki toprak kalitesini arttırmak için yanmış keçi gübresi+Toz hümik asit+ solucan gübresi karışım yapılarak bahar başında fidan toprağına ekledik.(zaten fotoğraflar da bu karışım uygulandığında çekilmişti) Fidanlar daha sonra oldukça canlandılar ama dediğiniz yüksek tepe vurulmasının etkilerini öğrendiğim iyi oldu zaten üstteki ilk resimde de görüleceği gibi fidan üzerinde koyu lekeler var yanık benzeri(bunlar geçen yaz meydana geldi) Tepe vurma işi daha alçak bir noktadan yapılmalı bu fidan için anladığım kadarıyla. Dediğiniz boyama işlemini de ayrıca yapıcam.
Ayrıca bilen bir arkadaş yardımcı olursa Şebin ve Bilecik ceviz fidanlarını nasıl ayırt edebiliriz?

mrduran beğendi.
Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 11:33   #2349
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly Mesajı Göster
Fidanlar geçen sene dikildi zaten bitki sevdasının başlangıcı da bahçe oluşturma isteği de henüz çok yeni bir olay bizim için. Fidanlar geldikleri halleriyle dikildiler herhangi bir budama yapılmadı tarafımızdan. Fidanın dikildiği yerdeki toprak kalitesini arttırmak için yanmış keçi gübresi+Toz hümik asit+ solucan gübresi karışım yapılarak bahar başında fidan toprağına ekledik.(zaten fotoğraflar da bu karışım uygulandığında çekilmişti) Fidanlar daha sonra oldukça canlandılar ama dediğiniz yüksek tepe vurulmasının etkilerini öğrendiğim iyi oldu zaten üstteki ilk resimde de görüleceği gibi fidan üzerinde koyu lekeler var yanık benzeri(bunlar geçen yaz meydana geldi) Tepe vurma işi daha alçak bir noktadan yapılmalı bu fidan için anladığım kadarıyla. Dediğiniz boyama işlemini de ayrıca yapıcam.
Ayrıca bilen bir arkadaş yardımcı olursa Şebin ve Bilecik ceviz fidanlarını nasıl ayırt edebiliriz?
aynı olaylar bendede mevcuttu saolsun lilium hocam bilgilerini bizimle paylaştı ve çok faydasını gördüm .tepe vurmaları daha sonradan bel hizasına indirdik sağlam gelişen filizlerin 1-1,5 cm üstünden kestik fidan resmen patladı.kireçle de boyadık.tekrar çapalama vs..

lilium hocam bu meşe ormanı tarafındaki fidanların gelişimlerini yazmıştım biraz daha yavaş gelişiyorlar diye ben bunu ormana yakın olduğu için hava alamamasına bağlıyorum sizce böyle değilse bile bu meşe tırtılı dediğimiz böceklerle nasıl bir mücadele uygulamalıyım daha önce decisdi sanırım bunu kullandım mayısın 20 sinde ama bilemiyorum kendi haline bıraksak daha mı iyi olur.orman boyunda bahçenin önünden arkasına doğru 77 sıra ekili bunların 35 40 a yakını gelişimlerini tamamlayamadılar (yaprakları diğerlerine göre küçük kaldı sürgünler uzamadı kimisin komple yaprakları yandı) ilginize teşekkürler.

---bu arada bu yaprakları komple yanan fidanların tekrardan düzelme ihtimalleri varmı ? mayısta patlayan gözler temmuzda da **** ağustostada tekrar çıkarlarmı ???

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 23:51   #2350
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster

yaprakları komple yanan fidanların tekrardan düzelme ihtimalleri varmı ? mayısta patlayan gözler temmuzda da **** ağustostada tekrar çıkarlarmı ???
Yaprakları yanan fidanların yaprakları neden yandığını araştırıp bulmak gerekir mutlaka bir sebebi vardır, uyanan yaprak açan ve daha sonra yaprakları kuruduysa ya kökten kurur ya da bir rahatsılıktan (antraknoz gibi) ya da çok sıcaklarda bol su verildiğinde yapraklar sararır kurur dökülür, böyle durumlarda fidan kurumaz bunlar daha sonra ağustos gibi tekrar yaprak çıkarırlar. fakat bu dönemden sonra oluşan sürgünler kış soğuklarına dayanamazlar filizlerde filiz uçlarında don kurumaları görülür.

Meşe tırtılı hele ki, yeni ekilen bir iki yıllık fidanlarda oldukça etkili zarar yapabiliyor, ilk baharda dikkatli takip kontrol edip önlem alınması gerekiyor. Bahçesi ormana yakın kişiler buna daha önemle dikkate almaları gerekir.

Alıntı:
aynı olaylar bendede mevcuttu saolsun lilium hocam bilgilerini bizimle paylaştı ve çok faydasını gördüm .tepe vurmaları daha sonradan bel hizasına indirdik sağlam gelişen filizlerin 1-1,5 cm üstünden kestik fidan resmen patladı.kireçle de boyadık.
Yaptığınız uygulamaları yapmadan önce ve yaptıktan sonra resimleyip paylaşsaydınız güzel olurdu, hem fikir vermiş olurdunuz hem belki arkadaşlar bir şeyler söylerdi.

mrduran beğendi.
Eski 15-07-2012, 16:05   #2351
Yeni Üye

relic's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
zaman şeridi

79 sayfayı tam bir haftada anca okuyabildim. okuduklarım bende bir zaman şeridi izlenimi bıraktı. nasıl insanların bir hevesle başlayıp ortadan kaybolduklarını gördüm. kimilerinin ise büyük bir titizlik ve özveriyle elinden gelen yardımlarını gördüm. zaman zaman ufak tatsızlıkları da gördüm ama söylemeden edemicem bir sanal forum olması itibariyle bunun hiç derecesinde olduğu kanaatindeyim. buradan özellikle forumun başından sonuna özveriyle pozitif yönlendirmeler yapan @Liliuma teşekkür etmek isterim ki kafamdaki afaki düşünceleri mantık çerçevesine sokmamda onun payı büyük.
diğer paylaşımcı arkadaşları unutmamak gerekir. @sabahattin, @avanos, @safranlı, @ahmettt

ben 4 yıldır bu hayalin peşinden koşturuyorum. fakat şimdiye kadar harcadığım tek şey sadece zaman. çünkü kazın ayağı bazı fizibilite raporlarındaki kadar basit olmadığını biliyorum. bir aralar ormandan yer kiralama suretiyle bahçe gerçekleştirmeyi kafaya çok takmıştım. hatta koniks.com sitesindeki bu başlığı yıllar önce açmıştım. ekonomik nedenlerle maceraya atılmaktan çekindim ve takvim bugüne geldi. o zamanlar birkaç ortaklık ile girmeye ramak kalmıştı fakat gerçekleşmedi. cins olarak malum sitede(cevizci33) reklamı yapılan türleri düşünmüştük. bu sayfaları okuyunca ve bazı prof.ların(sütyemez) yorumlarını duyunca iyiki vazgeçmişim dedim. küçük çaplı bir araştırma yaptım ve internet sitelerinde hakkında yapılan olumsuz yorumların hepsinin sadece bir önyargıdan ibaret olduğunu da görünce bu sefer kafam karıştı. yıllardır benim köylerimde ve yaylalarımda(Fethiye) meyveden dalları çöken cevizlerin hiçbirinin aşılı olduğunu düşünmüyorum hatta bakım bile yok. tecrübeli arkadaşların ve prof.ların niye ısrarla aşısız olmaz demelerini anlamamaktayım(bunu bilgili olanlar cahilliğime verebilir.) bazı yorumlarda gözleriyle gördüklerini söyleyenler var. 5. yılında üstünde kilo-kilo meyvalar ile.

bu mevzuyu açmamım nedeni; bu adam(noyan yıldıran) sahtekar mı bilim adamı mı ortaya çıksın. ki kafalardaki muamma çözülsün. yok mu gidip bakan bahçelerini görenler. birkaç kişi gördüm diyor ama daha başkaları yok mu? bu cevizden köşeyi dönmüş prof.larımız niye bu meseleyi kulak arkası ediyor. eğer bu gerçekçe mükemmel değil mi? adam sahtekarsa 10 yıldır nasıl piyasada böyle gururla dolaşıp seminerler verebiliyor ve hala bahçeler kurabiliyor.

DİĞER BİR MEVZU: dikim planı. ben bir matematikçi olarak mucize çokgen altıgenin yapısını düşündüm(birileri zaten düşünmüş ben üzerine düşündüm tabi)
kendi imkanlarımla aşağıdaki çizimi yaptım(paintte )

bu plana göre her ağaç en yakınındakine tam olarak 8m uzaklıkta. 10,645 da yere(11 dekara yakın) 214 ağaç dikilebiliyor. bu dikimi klasik 8m aralıklı kare şeklinde yapsak 160 ağaç ediyor. yani 54 ağaç kazanç gibi görünüyor. tabi bu mucize değil matematik. karesel ekimde bir ağacın yanlarındaki ağaç 8 metre olurken çaprazındaki (8karekök2) 11.3 metre oluyor. bu ekim planı kağıt üzerinde reelde bu işle uğraşan arkadaşların fikrini almak isterim. dilerseniz bunun 10metrelik versiyonunu da hesaplayabilirim.

teşekkürler...

Eklenen Resimler

Düzenleyen relic : 15-07-2012 saat 16:17 Neden: çizim hakkında ayrıntı resim ekledim
relic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2012, 17:00   #2352
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Makul, yapılabilir tabi. Sadece dikim yapacağınız arazi mükemmel bir düzgünlükte olmayabilir. Arazinizin gerçek ölçülerine göre 8m aralığı ile de oynayabilirsiniz biraz. 2-3 ağaç kurtarsanız yeridir..

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2012, 20:01   #2353
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
merhaba ,anaç olarak yetiştirmek için chandler fernor franquetta fernette ceviz thoumu lazım gönderebilecek varmı acaba?

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2012, 21:34   #2354
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın tarın bilişim sen bucinslerin tohumlarını eksen bile istediğin cinslerden aşı yapmadığın sürece o cevizlerin yabaniolur. sen normal ceviz tohumu ek onları istediğin cins ile aşıla ve anacını edin.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2012, 22:49   #2355
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2008
evet dediğim gibi anac olacak bunlardan aldıgım gözlerden ası yapacagım

tarimbilisim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2012, 23:28   #2356
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın relic, forumu baştan sona okuma sabrını gösterdiğiniz için teşekkür ederim, güzel sözleriniz için ayrıca teşekkür ederim.

Herkes forumu önce okusa belki aradığı sorunun cevabını bulacak, aynı sorular sorulup aynı cevaplar vererek kirlilik yaratmamış oluruz.

Nereden başlayacağımı bilemiyorum bir çok cevaplanması gereken sorular var.

Alıntı:
ben 4 yıldır bu hayalin peşinden koşturuyorum. fakat şimdiye kadar harcadığım tek şey sadece zaman. çünkü kazın ayağı bazı fizibilite raporlarındaki kadar basit olmadığını biliyorum.
Zamanınızı boşa harçamadığınızı söyleyebilirim, Önce öğrenmeyi tercih etmeniz doğru bir tercih, bu zaman zarfında da çok şeyler öğrendiğinizi söylememe gerek yok sanırım. En azından kazın ayağı öyle olmadığını biliyorsunuz ki, doğrudur.

Alıntı:
tecrübeli arkadaşların ve prof.ların niye ısrarla aşısız olmaz demelerini anlamamaktayım(bunu bilgili olanlar cahilliğime verebilir.)
Sayın relic, bu söylemleri sanırım yanlış anlamışsınız,

Aşısız olmaz mı tabi ki olur, aşısız olmaz derken aslında şunu söylemek istiyorlar ya da istiyoruz.
Aşısız bir ırk meyvaya geç yatar, cinsi ne olduğu belli olmaz, büyük taç yapar, nasıl bir cins olacağı verimli mi verimsiz mi olacağını bilemezsin, verimli olup olmadığını anlamak için on yıl geçmesi gerekir, satışta cinsi ne dediklerinde bilmiyorum demek satış değerini düşürür, bunlar gibi daha bir sürü neden sayabilirim.

Aşısız olmaz dememizin sebepleri aslında bunlar, aşılı olursa cinsini bilirsin, ne zaman verime yatacağını bilirsin, iklim şartlarına göre cinsini tercih eder buna göre ekim yaparsın verimli mi verimsiz mi diye on yıl beklemezsin, bir de şu gerçek var ki, aşılı cinslerimiz bölge ve iklim şartlarına göre tercih edildiğinde verimlilikleri yerli (aşısız) türlerimize göre çok fazla.

Alıntı:
bu adam(noyan yıldıran) sahtekar mı bilim adamı mı ortaya çıksın. ki kafalardaki muamma çözülsün. yok mu gidip bakan bahçelerini görenler. birkaç kişi gördüm diyor ama daha başkaları yok mu? bu cevizden köşeyi dönmüş prof.larımız niye bu meseleyi kulak arkası ediyor. eğer bu gerçekçe mükemmel değil mi? adam sahtekarsa 10 yıldır nasıl piyasada böyle gururla dolaşıp seminerler verebiliyor ve hala bahçeler kurabiliyor.
Bir doğruya karar verebilmemiz için bahçelerini görerek evet verimlidir ya da verimsizdir demek yanlışın en yanlışı olur.
Bir cinsin verimli ya da verimsiz olmasına bahçenin ağaçların nasıl bakıldığıyla cinsin iklim bölge uyumluluğuyla karar verilebilir. Bu olayın bir yüzü.

Bir cins önerirken hiç değilse beş ağaç dikersin ve bunlara iyi bakarak işte ağaç bu dersin, noyan yıldıran bahçe kuruyor parayı alıyor bahçeleri derya deniz, on yıldır ortada bir şey yok.

Alıntı:
bu cevizden köşeyi dönmüş prof.larımız niye bu meseleyi kulak arkası ediyor.
Bu iddialı bir cümle, böyle proflarımızmı var? benim bildiğim cevizle ilgilenen türkiyede bir şeyler olması için çabalayan yaşar akça ve sütyemez hocamız var bunlarında köşeyi döndüğü falan yok hatta dış seminerlere yaşar akçanın cebindeki parasıyla gittiğini biliyorum.

Alıntı:
DİĞER BİR MEVZU: dikim planı.
Bu dikim planını altı yıl önce düşündüm buldum ve uyguladım, bahçemi bu plana göre ektim, ben bu plana baklava şekli diyorum, bu plan hiç bir yerde yoktu diye biliyorum, "Birileri düşünmüş derken" nerede gördünüz kaynağını verebilirmisiniz.

Evet bu planda araziye aynı ölçülerde daha çok fidan (ağaç) ekebiliyorsunuz.

agozce ve orion1988 beğendi.
Eski 17-07-2012, 14:51   #2357
Yeni Üye

relic's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2011
"Aşısız olmaz mı tabi ki olur, aşısız olmaz derken aslında şunu söylemek istiyorlar ya da istiyoruz.
Aşısız bir ırk meyvaya geç yatar, cinsi ne olduğu belli olmaz, büyük taç yapar, nasıl bir cins olacağı verimli mi verimsiz mi olacağını bilemezsin, verimli olup olmadığını anlamak için on yıl geçmesi gerekir, satışta cinsi ne dediklerinde bilmiyorum demek satış değerini düşürür, bunlar gibi daha bir sürü neden sayabilirim."

demek istediğim hani bunun, aşısız olanın ticari değer elde ettirecek şekilde 5. yılında meyvaya durabilecek olanı var mıdır?

"Bir doğruya karar verebilmemiz için bahçelerini görerek evet verimlidir ya da verimsizdir demek yanlışın en yanlışı olur.
Bir cinsin verimli ya da verimsiz olmasına bahçenin ağaçların nasıl bakıldığıyla cinsin iklim bölge uyumluluğuyla karar verilebilir. Bu olayın bir yüzü."

"Bir cins önerirken hiç değilse beş ağaç dikersin ve bunlara iyi bakarak işte ağaç bu dersin, noyan yıldıran bahçe kuruyor parayı alıyor bahçeleri derya deniz, on yıldır ortada bir şey yok. "

burada ilk aldığım kısımda verimin bakımla ilgili olduğunu söylüyorsunuz. yani en azından etmenlerden biri olduğunu söylüyorsunuz. diğer aldığım kısımda ise bu zatın kurduğu bahçelerde 10 yıldır birşey yok derken acaba bu yokluğun yine bahçeyi kurduğu kişinin ilgisizliğinden olabileceğini atlıyorsunuz. ben böyle anladım. bazıları da diyorki. bu adam bahçe kurmuş iyi bakmış 5. yılında 15kg ürün almışlar. şimdi bunu nereye koyacaz. tabi ben yine de şüpheci yaklaşıyorum. çünkü bu zat gördüğüm kadarıyla interneti iyi kullanıyor.

"Bu iddialı bir cümle, böyle proflarımızmı var?"

evet bu cümlem biraz önyargılı olmuş. fakat bazılarının adlarına tescil edilmiş türleri var. bu türlerden satılan her fidandan bir bedel alıyorlardır tahminim. burada şahsi fedakarlıklar gösterenleri tenzih ediyorum.

"Bu dikim planını altı yıl önce düşündüm buldum ve uyguladım,"

evet sayfalardan birinde siz baklava diliminden bahsediyordunuz. bir başkasıda bir 6gen muhabbeti açmıştı. benim o kişiden aklımda kalmış. baklava dilimide zaten yine bunun başka bir açıdan görünüşü.

aslında imkanı olan arkadaşlar;
gelecek nesilleri bilgilendirme amaçlı olarak. tüm türlerden numuneler ile bir araştırma gerçekleştirmiş olsa bu hiç unutulmayacak bir bilgi olur elimizde. özellikle bu aşısız olduğu iddia edilen toros-1 sahil-1 cevizlerinden deneme yapılsa. sonuçta bende 5 sene sonra bu işe girecek birisi olarak bilgilenmiş olurum.

Düzenleyen relic : 17-07-2012 saat 14:54 Neden: bu alıntı işini yapamadım koyular @lilium a aittir
relic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 17:40   #2358
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi relic Mesajı Göster

"Bu dikim planını altı yıl önce düşündüm buldum ve uyguladım,"

evet sayfalardan birinde siz baklava diliminden bahsediyordunuz. bir başkasıda bir 6gen muhabbeti açmıştı. benim o kişiden aklımda kalmış. baklava dilimide zaten yine bunun başka bir açıdan görünüyor.
burada ben bahsetmiştim, yanılmıyorsam bir amerikan sitesinden bulmuştum bu şekilleri. onlar kaç yıl önce buldu bilemem

Ceviz (Juglans) Yetiştiriciliği

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2012, 22:01   #2359
Ağaçsever

onlardan aldığın kalemlerle aşı yaptığın zaman o cevizlerin yabani cevizlerden farkı olmaz.siz en güzeli o cinslerden aşılı ceviz fidanı alın ve anac olarak yetiştirin.

Eski 17-07-2012, 22:10   #2360
Ağaçsever

sayın tarım bilişim size benimde bir sorum olacak bu tohumlardan ektiğiniz zaman cıkacak olan cevizlerin cinsi ne olacak acaba?

Eski 22-07-2012, 13:24   #2361
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goksal Mesajı Göster
sayın tarım bilişim size benimde bir sorum olacak bu tohumlardan ektiğiniz zaman cıkacak olan cevizlerin cinsi ne olacak acaba?
Merhabalar

Tesadüfen bu sorunuza verilebilecek en güzel cevabı bir videoda buldum

http://www.youtube.com/embed/ZMflyvbhm7Q

Bu videoda tohumlardan nasıl fidan yetiştirdiklerini anlatıyorlar. (Bu arada tosun fidan nasıl olurmuş onu da görmüş oluyoruz). Anaç olarak black walnut (Juglans Nigra) ve Paradox (Juglans hindsii x Juglans regia) örneklerini gösterdikten sonra, zaman olarak 2:51'e giderseniz aynı ağaçtan alınmış iki tohumun birisinin paradox birisinin de black walnut ürettiğini görüyorsunuz.

Aynı ağaç, iki tohum.. İki farklı çöğür.. Mendel ustaya saygılar.

Selamlar

Zeyno waffle beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 18:17   #2362
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
merhaba

Uzun bir süredir işlerimden dolayı giremediğim forumdaki tüm arkadaşlara selamlar.
Bu ağaç sevgisi inanın o kadar yüce ki;Haftada 6 gün çalışmama rağmen,pazar günü dinlenmek yerine doğru balıkesirin yolunu tutuyorum.Cumartesi akşamı zehir ve yaprak gübresi karıştırarak ilaçlamayı yapıyorum.Pazar günü sabah gün doğmadan (saat 5 gibi)tarlada oluyorum.Hepsinin diplerini tek tek kontrol edip,yabani otları temizliyorum.Ardından yaklaşık 9 ton civarında (3 tanker) suyu verip yorgun ama mutlu bir şekilde izmirin yolunu tutuyorum.
Ekte fotoğraflara yorumlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 18:28   #2363
Ağaç Dostu

Benim ufaklık benden daha meraklı,çapayı elinden hiç bırakmıyor

Eklenen Resimler

orion1988 ve mrduran beğendi.
Eski 28-07-2012, 18:36   #2364
Ağaç Dostu

sulamayı tankerle yapıyoruz

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 28-07-2012, 18:43   #2365
Ağaç Dostu

benim yavrularımdan birisi daha

Eklenen Resimler

orion1988 ve mrduran beğendi.
Eski 28-07-2012, 18:56   #2366
Ağaç Dostu

160 adet cevizden 15 tanesi şu an kurumuş durumda.15 tande ekteki resimdeki gibi kötü durumda,nedenini çözemedim?

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 28-07-2012, 23:08   #2367
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Kamil Bey sizi cok iyi anlıyorum ,sanki mesajı ben yazmışım gibi... Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın...
Benim de 4 - 5 agacım birden kurudu eger kok bolgesınde su birikmesi oluyorsa kısın ve baharda kok bölgesine yakın gövdeden hastalanıyor normal bir agac gibi açıyor yapraklanıyor ve yazın ortalarında birden kuruyup ölüyor ... kök bölgesıne yakın kabuk kalkması ve odun tabakasında renk kararması varsa kesin su birikmesinden ötürüdür...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 00:28   #2368
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-07-2012
Arkadaşlar,
Ben de İstanbul'da yaşayan ve Balıkesir'de yazlık bölgemde kapama ceviz bahçesi yapmayı planlayan bir kişiyim. Bu forumu yeni buldum ve okuyabildiğim kadar okudum. Şimdiye kadar güzel bilgiler edindim ve henüz yolun başında olduğumdan daha öğrenecek çok şeyim var.
Ben biraz cahil cesaretiyle geçen ay orman bölge müdürlüğüne yer tahsisi için başvurdum.
Cahil cesaretiyle diyorum çünk 40 yaşın verdiği tecrübeyle biliyorum ki bazı şeyleri çok ince eleyip sık dokursan o işten hem soğursun hem de vakit kaybedersin. Kafanın karışması da cabası.
Çok güzel bir atasözümüz vardır: "Teşvik bizden tevfik Allah'tan."
Çok inandığım bir sözdür.

Neyse kısaca şöyle birkaç soruyla ben de foruma giriş yapmak istiyorum.
Tecrübeli dostlar cevap verirse çok memnun olurum.
Biliyorum hiçbir şey kolay değil ama elimden geldiğince birşeyle yapmaya çalışacağım. En iyi tecrübe deneyerek öğrenilendir bunu da biliyorum. Ama öncesinde birkaç soru sormak ve tecrübeli dostlardan feyz almak istiyorum.

1- Bildiğim kadarıyla devlet iki şekilde teşvik ve kredi veriyor.
a. Orman bakanlığı özel ağaçlandırma kredisi verirken
b. Tarım bakanlığı geri ödemesiz teşvik veriyor. Dekar başına 350 tl.
acaba bu iki kredi ve teşviği aynı anda kullanabiliyor muyuz ve bunun için izlenecek en sağlıklı yol nedir?

2- Benim ekim yapacağım yerde başka biriside ekim yaptı hemde çok büyük bir alana. Bu açıdan biraz şanslıyım. Ondan da bilgi alacağım. Yanlız Balıkesir erdek bölgesi iklim açısından hangi cinse daha uygundur acaba?

3- Forumdaki tüm bilgiler çok faydalı fakat parça parça olduğundan çok dağınık ve insanların kafasının karışması normal. Bu foruma sabit bir konu açılarak tecrübeli arkadaşlar a dan z ye tüm safhaları anlatan bir konu açsalar çok güzel olmaz mı sizce?

şimdilik sorularım bunlar. aslında yeni konu açmak istemiştim ama yeni üye olduğumdan konu açamıyorum. birkaç mesaj attıktan sonra yeni bir konu açmak istiyorum.

şimdiden tüm ağaçsever dostlara teşekkürler

Muhtefi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 01:13   #2369
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
15 tanede ekteki resimdeki gibi kötü durumda,nedenini çözemedim?
Nedenlerini resimden tespit etmek çok zor, bir sürü nedeni olabilir, en güzeli araştırıp bilgilenip nedenini kendin tespit edebilmektir.
Şüphelendiğin konular üzerinde araştırma yapmak, örneğin sulama nasıl yapılmalı , nasıl yapıldığını öğrenmek, doğru sulama yapılmışsa bunda hata yoksa diğer konularda hata varmı, tüm bunları birer birer eleyip hatayı bulabilirsiniz.
Şimdi ben size şu gübreyi verin sulayın dersem hata ederim şu ana kadar nasıl bir bakım yaptığınızı bilmiyorum hangi tarihte ne yaptın ya da yapmadın bunları en iyi bilen sizsiniz, yaptıklarınızın ve yapmadıklarınızı araştırın düşünün doğruyu bulacaksınız.

Açaba susuz mu bıraktın, kök havamı aldı, çok sulayıp suyamı kestirdin, gübreye mi yaktırdın, açaba fidan hastamıydı fidan gök sisteminde bir rahatsızlık mı vardı, (vs) dediğim gibi bir çok nedenleri olabilir.

Bu tür fidanlarınızı işaretlediğim yerden derhal kesiniz ve kesilen yeri aşı macunla ya da sutut ile yara yerini kapatınız.

Kesiniz dememin sebebi de Darbe almış bir fidan enerjisini darbe almış bölgelere harcamasın, enerjisini harcatsanız da toparlaması çok güç olur, yeni patlayan yeşil aksamla birlikte kök sistemini de daha iyi kuracaktır daha iyi gelişecektir.

Name:  kötü.jpg
Views: 1229
Size:  61.7 KB

mrduran ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 29-07-2012, 01:33   #2370
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-07-2012
Sevgili Lilium,
Çok değerli bilgilerinden istifade ediyoruz. Acaba benim sorularıma da
bilgilerin doğrultusunda cevap verebilir misin?
saygılar

Muhtefi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024