agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2015, 10:34   #5311
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
sülfasit uygulaması hakkında bilgisi olan var mı?

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2015, 19:50   #5312
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
sn kaya 373 fernor kalemler tükendi ama chandler isterseniz kalem mevcut aşı için gec değil ağaç yapyakları fare kulağı kadar olduysa veya daha büyükse kesip hemen aşıyı vuruyoruz ağaçtan su akımıyor su akan ağaç çok az oluyor onlarıda 1 hafta sonra yapıyoruz ben kendi yerli ağaçlarımı 26.04.2015te 20 adet vurdum 4 ağaçtan su aktı onlarıda hafta sonu yapacağım

kaya373 beğendi.
karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2015, 21:42   #5313
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaçepiş Mesajı Göster
sn kaya 373 fernor kalemler tükendi ama chandler isterseniz kalem mevcut aşı için gec değil ağaç yapyakları fare kulağı kadar olduysa veya daha büyükse kesip hemen aşıyı vuruyoruz ağaçtan su akımıyor su akan ağaç çok az oluyor onlarıda 1 hafta sonra yapıyoruz ben kendi yerli ağaçlarımı 26.04.2015te 20 adet vurdum 4 ağaçtan su aktı onlarıda hafta sonu yapacağım
Hemşerim bana da Lazım Chandler aşı kalemi acaba bana gönderebilir misin Dursunbey e.

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2015, 22:51   #5314
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Sn dursun beyli arkadaşım chandler aşı kalemi arkadaşımda var oda kalem satmıyor gelip aşı yapıyor ancak bu şekilde yardımcı olabilirim

Eski 30-04-2015, 08:43   #5315
Ağaçsever

Alıntı:
Sn dursun beyli arkadaşım chandler aşı kalemi arkadaşımda var oda kalem satmıyor gelip aşı yapıyor ancak bu şekilde yardımcı olabilirim
5 tane filan küçük ağaç vardı aşılanacak yani aşı ustasının geleceği kadar yok. Yine de ilginize teşekkür.

Eski 30-04-2015, 09:07   #5316
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Ben sana gönderirim okadar az ise

Eski 30-04-2015, 09:58   #5317
Ağaçsever

Alıntı:
Hemşerim gönderirsen çok makbule geçer. Çok minnettar olurum. Özelinize yazıyorum detayları.

Eski 30-04-2015, 21:34   #5318
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2009
Bir fidan üreticisi bana 10 gün önce artık aşı tutmaz demişti. Ceviz konusunda tecrübeli diğer arkadaşların yorumları nedir? Sizce Mayıs başında aşı yapılır mı?

cetine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2015, 14:25   #5319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2015
Su Bazlı Plastik Boya

Değerli ceviz severler, sizden bir konuda bilgi ve tavsiye isteyeceğim:

Muğlada geçen Aralık ayından ilk dikimini yaptığım 650 fidanlık 25 dönüm bir ceviz bahçem var ve burası bildiğiniz üzere yaz aylarında çok kurak ve sıcak geçiyor.

Yarın fidanların gövdelerini güneş yanığından ve bir nebze sıcaktan kurumak için gövdelerine su bazlı plastik boya sürmeyi planlıyorum ama fidanlar malumunuz uyandı ve tomurcuklar var. Tomurcuklara zarar vermeden dikkatli bir şekilde boya uyguladığım zaman tomurcuk ve dolayısıyla fidanlara her hangi bir zararı olur mu?

MuglaCevizlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 11:48   #5320
Ağaçsever

Alıntı:
Say'ın karaçepiş size özel mesaj gönderdim .

Eski 03-05-2015, 12:26   #5321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2011
selamlar. Ceviz ağaçlarında gövdeyi kalınlaştırmak için neler yapılabilir? Bunu sağlayacak gübre çeşidi falan varsa acil kullanmam lazım.Gövdeleri çok ince soğuktan çabuk etkileniyorlar. Bir arkadaşım maket bıçağıyla çizikler açmamı önerdi ama faydası olu mu bilemiyorum. Bu arada ağaçlarım 5.yılında geçen yıl ki soğuklarda kurudu hepsi dipten sürgün verdi. Şimdi yeni fidanmış gibi duruyorlar.

alkan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2015, 19:59   #5322
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
kaolin kili sayfasına bakın

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 14:14   #5323
Ağaçsever

karayel54's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2014
Yer sakarya
Tarih 03.05.2015
Ağaç 4 yaşında gözler daha yeni uyanıyor hangi çeşit olabilir

karayel54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 17:43   #5324
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karayel54 Mesajı Göster
Yer sakarya
Tarih 03.05.2015
Ağaç 4 yaşında gözler daha yeni uyanıyor hangi çeşit olabilir
Büyük ihtimalle fernor.Chandler de bir ihtimal.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 07:54   #5325
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
merhaba buraya yeni üye oldum,
Bursa Orhaneli ceviz dikmeyi düşünüyorum rakım 450 .fakat çok kıra düşüyor.ne tür dikebilirim

Düzenleyen nacidulus. : 05-05-2015 saat 08:29
nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 09:39   #5326
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetine Mesajı Göster
Bir fidan üreticisi bana 10 gün önce artık aşı tutmaz demişti. Ceviz konusunda tecrübeli diğer arkadaşların yorumları nedir? Sizce Mayıs başında aşı yapılır mı?
kalemler sağlamsa uyanmadıysa aşı yapılır ben geçen yıl 12 mayısta yaptım tuttu ama kalemler sağlamdı.

cetine beğendi.
hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 16:31   #5327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliği" 3 Mayıs 2015 tarih ve 29344 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bireysel Sulama Makine ve Ekipmanlara Bakanlık Desteği - Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği

levents Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 19:42   #5328
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Yeni ceviz ekecek arkadaşlara nacizane önerim:
6 yıldır ceviz ağaçları ile uğraşmaktayım.Her sene ilaçlama,koyun-keçi gübreleme, çapalama,sulama vb işlerle oldukça yoruluyosunuz. Bu 6 yılda şu ana kadar yaptığım masrafın 10 da birini bile alamadım. Ya kırağı ya dolu zararı ya da tozlanma sorunu oluyor. Cevizler olsa bile yeşil kabuğundan zamanında ayrılmassa içi kararıp pazar değeri düşüyor. Cevizleri kurutması ayrı bir dert. Sorunları daha da sayabilirim. Neticede ( tamamen kendi görüşümdür) bu 6 senenin bana kazandırdığı tecrübe tarlanızı kesinlikle ceviz için heba etmeyin. Başka şekillerde değerlendirin. Emeğinize,zamanınıza,paranıza yazık etmeyin. Meyvesi olmasada gölgesi olsun yeter derseniz ona saygı duyarım. Karar yine de sizin...

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2015, 23:06   #5329
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
6 yıldır ceviz ağaçları ile uğraşmaktayım.Her sene ilaçlama,koyun-keçi gübreleme, çapalama,sulama vb işlerle oldukça yoruluyosunuz. Bu 6 yılda şu ana kadar yaptığım masrafın 10 da birini bile alamadım. Ya kırağı ya dolu zararı ya da tozlanma sorunu oluyor. Cevizler olsa bile yeşil kabuğundan zamanında ayrılmassa içi kararıp pazar değeri düşüyor. Cevizleri kurutması ayrı bir dert. Sorunları daha da sayabilirim. Neticede ( tamamen kendi görüşümdür) bu 6 senenin bana kazandırdığı tecrübe tarlanızı kesinlikle ceviz için heba etmeyin. Başka şekillerde değerlendirin. Emeğinize,zamanınıza,paranıza yazık etmeyin. Meyvesi olmasada gölgesi olsun yeter derseniz ona saygı duyarım. Karar yine de sizin...
hemşerim ümidimizi kirdin.sizin balikesir in neresinde ve hangi çeşit ceviziniz var.

ibas06 beğendi.
berk10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 08:12   #5330
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Üstad bu millet hep yanılıyormu yani ne cins ektinde 10 da 1 masrafını alamadın ????

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 12:01   #5331
Ağaçsever

Ceviz yetiştiriciliğine ilgi duyanlar için; forumdaki değerli arkadaşlar
2 mesaj üstteki musculusun mesajına yorum yapabilir mi?Bu görüşü destekleyen var mı?

Eski 06-05-2015, 13:02   #5332
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bu konu her çiftçi için geçerli, ilk baştan plan bir ekim ve bakım yapılmazsa tabii ki verim alamazsınız. Siz bitkiye bakmazsanız oda size bakmaz. (Hava koşullarına karışamayız, Allah'tan.) Artık don ve dolu için bile sistemler mevcut.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 15:16   #5333
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
arkadaşlar; hepinize kolay gelsin, acilen 4 - 5 adet aşı kalemi lazım elimdekiler yetmedi karasal iklime uyumlu bi çeşit olması yeterli, ağacımı 15 gün önce kestim aşıya hazır durumda, yeterince chandler aşıladım farklı bi çeşit de olabilir, yardımcı olabilecek varmı şimdiden teşekkürler.

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 19:01   #5334
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Bende bahçeme 4 sene önce tüplü olarak 5 adet ceviz diktim. Çeşidi nedir bilmem.4. yıllarını doldurdular.boyu 2 metre çapı 10 cm civarında oldu ağaçta hiç meyve yok. baktım bu ağaçlar 4 sene daha geçse meyve vermeyecek, 1 ay önce 1 metreden kestim bugünde fernor aşıladım. İnşallah daha iyi olur. tv reklamlarında çıktığı gibi şimdi ek seneye meyvesini topla olmuyor.4 yılda 30 kg 5 yılda 50 kg meyve verirmiş.Sitede varmı böyle meyve alan.En az 4 sene gözden çıkarmak lazım diye düşünüyorum.sitedeki usta arkadaşların yazılarından anladığımda bu kanıda.40 ölçüp bir biçmek lazım. diye düşünüyorum.Saygılar.

sergunbasturk beğendi.
Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 08:35   #5335
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Alıntı:
Kesinlikle benim de düşündüğüm şey tam olarak da buydu. insanlar kendilerine bi ek gelir olmasını isteyip, internetten ve televizyondan gördükleri de iştahlarını kabartıyor ve ceviz işine giriyorlar ama çok riskli bir alan

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 13:17   #5336
Ağaç Dostu

Bir arkadaş 8 yaşında olan takribi 60 ağaçından geçen sene toplamda 700-800 kg ürün elde etti. 17.5 liradan kilosunu sattığı cevizlerden 14 bin lira gelir elde etti. İlaçlama,sulama,tarlaya gidip gelme benzin parası, gübreleme, yeşil kabuğundan ayırma, kurutma gibi işlemlere 3-4 bin lira harcadı. 6 dönüm tarlanın getirisi yıllık 10 bin lira. Yanındaki tarlaya domates eken kişi 6 dönümden 18 bin lira aldı. 5 bin lira masraftan sonra kendisine 13 bin lira kaldı. Turşuluk biber eken başka birisi 6 dönümden net 20 bin lira aldı. Ceviz eken arkadaşın ilk 7 yılı yaptığı masraf ve hiç para kazanamaması işin cabası. 250 m2 seraya marul eken arkadaş bile 6 bin lira para aldı. Bu ürünler de de çalışma süresi 4-5 ay. Daha başka nasıl anlatayım bilmem. Meyvecinin para kazanabilmesi için elma,armut,erik ,şeftali10 tl,kiraz 20 tl,ceviz 50 tl olması lazım. Bu fiyatları istediğiniz zamanda tüketici yemez olur biter. Ama domates,biber,patlıcan,fasulye gibi ürünleri mecbur tüketmeye. Hepiniz sevgiyle kalın...

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 14:55   #5337
Ağaçsever

Alıntı:
Bir arkadaş 8 yaşında olan takribi 60 ağaçından geçen sene toplamda 700-800 kg ürün elde etti. 17.5 liradan kilosunu sattığı cevizlerden 14 bin lira gelir elde etti. İlaçlama,sulama,tarlaya gidip gelme benzin parası, gübreleme, yeşil kabuğundan ayırma, kurutma gibi işlemlere 3-4 bin lira harcadı. 6 dönüm tarlanın getirisi yıllık 10 bin lira. Yanındaki tarlaya domates eken kişi 6 dönümden 18 bin lira aldı. 5 bin lira masraftan sonra kendisine 13 bin lira kaldı. Turşuluk biber eken başka birisi 6 dönümden net 20 bin lira aldı. Ceviz eken arkadaşın ilk 7 yılı yaptığı masraf ve hiç para kazanamaması işin cabası. 250 m2 seraya marul eken arkadaş bile 6 bin lira para aldı. Bu ürünler de de çalışma süresi 4-5 ay. Daha başka nasıl anlatayım bilmem. Meyvecinin para kazanabilmesi için elma,armut,erik ,şeftali10 tl,kiraz 20 tl,ceviz 50 tl olması lazım. Bu fiyatları istediğiniz zamanda tüketici yemez olur biter. Ama domates,biber,patlıcan,fasulye gibi ürünleri mecbur tüketmeye. Hepiniz sevgiyle kalın...
ceviz yetiştiriciliğine merak duyan biri olarak soruyorum. cevizin kilosunu 17,5 tl.den sattı demişsiniz.bu fiyat toptan fiyat mı?yoksa parekende yani pazarda sattığı mıdır?

Eski 07-05-2015, 16:22   #5338
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
8 Yaşında 60 ağaçtan 800 kilo meyve aldığını varsayarsak ağaç başına 13 kilo verim yapar. Burada önemli olan çiftçinin ne Tür ceviz cinsi ektiğidir.yerlimi yabancımı ? Biliyoruz ki yerli cinslerin bir çoğunda yan dal verimi yok ve gördüğüm tüm Bahçeler artık daha fazla verim almak için yerli cins ağaçlarını Chandler,Pedro,fernor vs. gibi yabancı cins ceviz Türlerine aşı yaparak çeşit değiştiriyor.bilecik,Yalova ,Şebin vs. Gibi kendi türlerimiz artık para kazandırmadığını,çeşitli Hastalıklara karşı çok daha mukavemetsiz olduğu su götürmez bir gerçek.
Başıma gelen bir olayı sizinle paylaşmak isterim geçen yıl Edirne'nin bir köyünde bir bahçe gezdim 40 Dönüm 7 Yaşında 400 ağaç vardı Yalova Bilecik ve Şebin Türleri ekilmiş ve mükemmel bir bakım Yapılıyor 7 Yaşında hiç öyle Gövde kalınlığında ağaçlar görmemiştim, salma sulama Yapılıyor ve üst toprak rotovatörlerle işleniyor sıra aralarında bir tane yabancı ot görmezsiniz.çift çeker traktör ilaçlama makinaları son sistem.ton ton amca parayı gömmüş belli,Bahçesine gerçekten iyi bakıyor ama gel gelelim verime.sert rüzgârlarda bir çok ağacın altına meyveler dökülmüş,antraknoz keza ayrı bir dert.o bahçeden yanlış hatırlamıyorsam 3.5 ton mahsül Aldı.ağaç başına 9 kg. Ürün yapar tabi bu durum her yıl artarak devam edecek... Bir yandan kesip aşılatsam diyor ama kıyamıyor...
Şimdi Şayet Sizin Dediğiniz 60 ağaç tan 800 kg verim yabancı Tür ceviz çeşidinde ise o zaman benim düşüncem Toprak yapısında,ilaçlamada,gübrelemede ya da sulamada bir sorun olduğu yönündedir.
saygılarımla...

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 09:05   #5339
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
bugünkü aklım o zamanlar olsaydı ceviz işine hiç bulaşmazdım. Riski çok fazla soğuk vurur , fidanların doğru, çıkmaz aşı tutmaz ortada dolaşan bir sürü ceviz fidanı sahtekarı kuş zararı kış zararı gübresi işçiliği derken birsürü masraf. Ben ceviz yetiştirmektense ceviz komisyonculuğu mu yapsam diyorum 1 veya 2 tl karla satsam çok daha kazançlı çıkacağımı düşünüyorum)
arkadaşlar hiç hevesim kalmadı

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 09:44   #5340
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2014
Son yazılanlar gerçekten umut kırıcı.
Herkes böyle mi düşünüyor gerçekten?

darkelf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024